Eerste Kamer dringt aan op meer en betere goedkope woningen Algerije vrij om te breken met Frankrijk KLANKBORD GEVANGENEN STAKEN MOSKOU ZENDT MEER WAPENS NAAR LAOS TOESTAND IN KATANGA ZEER GESPANNEN WOENSDAG 12 APRIL 1961 PROVINOIALB ZEEUW BB COURANT 8 Kritiek op beleid van mr. Van Aartsen K.V.P. wil prijsbeheersing bij verkoop vrije-sectorhuizen (Van onze parlementaire redacteur). De woordvoerders van K.V.P. en P.v.d.A. hebben gisteren in de Eerste Kamer de meest kritische geluiden laten horen over liet beleid van de minister van bouwnijverheid en volksgezondheid, mr. J. van Aartsen, wiens begroting aan de orde was. Ir. E. H. A. Kraayvanger (k.v.p.) kwam na zijn betoog tot de conclusie, dat „we met het woniugbeleid niet op de goede weg zijn". Hij zei niets te kunnen begrijpen van de onverzettelijkheid van de minister, die nog steeds niet besloten heeft liet aantal in dit jaar te bouwen gesubsidieerde woningen met 2500 te verhogen. Voorts drong de K.V.P.-senator aan op de bouw van in totaal 70.000 woningwet- en a-premiewoningen, terwijl laatstgenoem de woningen inderdaad een gelijke huur zouden moeten doen als de woningwetwoningen. Tegen toeneming van de bouw woningen In de vrije sector liad de lieer Kraayvanger- geen bezwaar, maar de verkoopprijzen van deze huizen zouden onder de prijsbeheer sing moeten vallen. De voorkeur gaf de K.V.P.-senator echter aan huur woningen in deze sector, maar dan eveneens onder overheidscontrole. Op de helling De kern van het betoog van de lieer Kraayvanger kwam hierop neer, dat het volkshuisvestingbeleid op de hel ling moet, omdat het meer op de toekomst moet worden gericht. Langzamerhand wordt het tijd, dat er arbeiderswoningen worden ge bouwd met groter woongenot, een betere geluidsisolatie en verwar- mïngssystemen. Wanneer we door gaan met de bouw van het huidige soort huizen, dan is de kans groot, dat over vijfentwintig jaar geen ar beider meer in deze huizen wil wo nen en staan we voor een groot kapitaalverlies. Meer verwacht De heer Broeksz (p.v.d.a.) consta teerde, dat alleen de bouwwereld en de V.V.D. over deze minister tevreden zijn. Maar volgens de socialistische senator bad men van deze A.R.-minister toch meer aandacht mogen verwachten voor de nood van do „kleine luyd'en". Onmiddellijk na deze aanval op de bewindsman richtte de heer Broeksz zich tot de heer Kraay vanger. „Met de inzichten van de K.V.P. kunnen wij ons wel be vinden, maar deze inzichten zijn In strijd met het beleid van deze regering", aldus de heer Broeksz. Wij zijn bereid alles wat de lieer Kraayvanger beeft gezegd mee te helpen realiseren, wij zijn over deze redevoering verheugd. De K.V.P.-senator interrumpeerde hier met te zeggen over deze verheu genis wel benauwd te zijn. De heer Broeksz ging echter onverstoord ver der: „Als hét de K.V.P. ernst is dan zal zij met ons van de regering moe ten eisen, dat van de totale hoeveel heid te bouwen woningen, 55 pro cent woningwetwoningen zullen moe ten zijn". Prof. dr. 5r. J. P. Mazure (p.v.d.a.) sprak in gelijke geest. Steun Steun kreeg de minister van de heer J. Reijers (c.h.), die het re geringsbeleid in beginsel juist achtte. Hij achtte de vrijheid van groot belang en vroeg een vlotte re toestemmïngsbeleid voor de bouw in de vrije sector. Wel wees de heer Reijers erop, dat plaatse lijk veel arbeidspotentieel onbe nut wordt als gevolg van ambte lijke bemoeienis. Het huurbeleid dient gericht tc zijn op een econo mische woningexploitatie en deze is niet te realiseren volgens "Tie heer Reijers zonder huurverho ging- Over een eventuele toekomstige huurverhoging liet de P.v.d.A. de mi nister en de Kamer niet in onzeker heid. De heer Broeksz betoogde, dat de P.v.d.A. tegenstander is van een huurverhoging, ook al - wordt deze Dijkbreuk in Maas bij Namen Als gevolg van de zware regenval van ae afgelopen dagen is maandag nacht een breuk ontstaan in de dijk van de Maas bij de plaats Beez nabij Namen. Een brede stroom van wa ter en modder baande zich een weg door do plaats, een twaalftal huizen Isolerend. De spoorlijn tussen Luik en Parijs werd aanvankelijk versperd. In de loop van dinsdag konden de treinen weer stapvoets passeren. Er is geen melding gemaakt van per soonlijke ongelukken. De materiële schade wordt groot genoemd. ZWAKTE SCHILDERIJEN. Om elf uur gistermorgen verzamelden zich' op het marktplein van het Italiaanse lustoord Capri een aantal .unstschil- ders, die hun doeken geheel zwart maakten. De schilders, allen lid van een artistieke kring in Turijn, wilden de autoriteiten op deze manier dwin gen de jacht op Capri te verbieden. De vroegere Zweedse auteur en inge- zetene van Capri, wijlen Axel Muntne, had zulk een verbod weten af te dwingen, maar men is er inmiddels op teruggekomen. volledig gecompenseerd, indien de baten van deze verhoging zonder meer zullen vloeien in de zakken van de woningexploïtanten. Bovendien is van deze regering niet een belasting op vermogensvermeerdering te ver wachten. Ir Geuze Ir. M. A. Geuze (c.h.) citeerde een rapport van de Verenigde Naties dat Iaat zien, dat andere landen meer huizen bouwen dan Nederland. Hij was van oordeel, dat het onderhouds werk wel wat kon worden vermin- derd, zodat meer woningwetwoningen zouden kunnen worden gebouwd. Ver- der pleitte ir. Geuze voor fabrieks matige bouw, maar wat de hoog- bouw betreft meende hij, dat waar j de Nederlandse verhoudingen hier nog te weinig zijn aangepast, het nog te vroeg was voor eeri definitief l oordeel. In de avondvergadering zei de geestverwant van de bewindsman, de heer P. Chr. Elfferich, dat dc A.R.-fractie het beleid van de mi nister steunt. Al zijn de te volgen j wegen wel eens verschillend, het doel van de minister en dat van de fractie zijn gelijk, aldus de heer Elfferich. Wel drong hij aan op het geven van de hoogste prio riteit aan de bouw van volkswo ningen en hij zag graag, dat de huur van de a-woningen tot die van de woningwetwoningen moest i worden verhoogd met het oog op de toekomst. 1 De liberale baron De Vos vau Steen- wijk gaf de socialist Broeksz toe, dat de V.V.D. het in hoofdzaak eens is met liet beleid van de minister. Uit de woorden van de lieer Elfferich had de liberale senator de indruk gekregen, dat dit ook met de Anti- Revolutionairen bet geval is. Maar waren in de Tweede Kamer de Anti- Revolutionairen ook zo tevreden?, interrumpeerde de socialistische frac- tie-voorzïtter ir. II. Vos. Hierop zei I De brutowinst steeg, blijkens het ver- de heer De Vos van Steenwijk: „Neen. Maar hier zitten de ware Misset geeft 15 procent De uitgeversmaatschappij C. Misset N.V. te Doetinchein heeft 1960 met een bevredigend resultaat afgesloten. I De minister van landbouw, mr. G. M. Marijnen, heeft dinsdagochtend in 't Amsterdamse RAI-gebouic de vijfde internationale suikertentoon- stélling geopend. Foto: bij een de stands kreeg het echtpaar Marij nen een zilveren molentje aangebo den. Anti-Revolutionairen' Minister Van Aartsen zal vandaag antwoorden. EICHMANN STAAT VOOR ZIJN RECHTERS Slot van pag. 1 voor een onafhankelijke neutrale rechtbank of een internationaal tri bunaal. Bovendien betoogde de verdediger, dat de Israëlische wet op bestraffing van nazi's en collaboratie in dit ge val niet van toepassing kon zijn, om dat zij tot stand was gekomen na dat Eichmann zijn daden had ge pleegd. Bovendien wordt in die wet niet gesproken over misdaden, die be gaan zijn, voordat de staat Israël werd gesticht, buiten zijn grenzen en cloor en tegen mensen die geen burgers, van de staat Israël zijn. Ontvoering Tenslotte deed Servatius een scherpe aanval op de wijze, waar op Eichmann uit Argentinië was ontvoerd en zo voor zijn rechters was gebracht en voegde er aan toe, dat Eichmanns verklaring, waarin hij de jurisdictie van de rechtbank aanvaardde, „onder pressie" was verkregen. Hierop antwoorde de procureur-ge neraal, dat niemand kon eisen, dat |lllll!lllllllllllllinilil|llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||l Ongeveer 140 gevangenen in M de Londense Wandworth ge- §i vangenis zijn maandag in sta- H king gegaan. Tijdens het luchten bleven de m mannen plotseling stilstaan en e§ weigerden nog een stap te ver- zetten. Toen zij daarop naar de kleer- makcrswerkplaats werden te- H ruggebracht, zeiden zij tegen de bewakers, dat zij „in sta- H king" waren gegaan. Later op de dag sloten onge- PU veer 40 man uit de wasserij H van de gevangenis zich bij hen aan. m Van vorige week vrijdag af zijn pp p; eral moeilijkheden geweest tus- sen gevangenen en bewakings- p§ personeel. Vrijdag j.l. werd een bewaarder door een gedetineer- pp de aangevallen en ernstig ge- pp wond. Op zaterdag begon een pp groep gevangenen een „sit- down"-staking. liiirinniiiitimniminiumtnimimiiiiimniininoininninniiiiiiiin^ de rechter „neutraal" zou staan te genover het soort misdaden, dat aan Eichmann ten laste wordt gelegd. I-Iausner betoogde voorts, dat Eich mann was gedagvaard volgens een geldende Israëlische wet eu dat de methode, waarop hij voor het ge recht was geleid, niet van- invloed was op de competentie van de'recht bank om hem te berechten. Oolc de vraag, of Eichmanns verkla ring waarin hij de jurisdictie van do rechtbank aanvaardde, al dan niet onder pressie was opgesteld, had volgens de procureur-generaal niets te maken niet do competentie-kwes tie. Nieuw Belgisch wapen tegen botersmokkelaars De Belgische douane krijgt een nieuw wapen tegen de smokkelaars van Nederlandse boter. Het Belgi sche landbouwfonds beeft; een be drag van ongeveer een half miljoen gulden uitgetrokken voor de aan koop van veertig snelle auto's van liet type dat ook bij de Amerikaan se politie in gebruik is. Tot dusverre wisten vele smokke laars aan hun achtervolgers te ont komen door zich met snelheden van 140 km en méér uit de voeten te maken. De Belgische douane hoopt met de nieuwe wagens de smokke laars te vlug af te wprden. Volgens onvolledige gegevens heeft de oogst van de Belgische douane in het afgelopen jaar ongeveer 200.000 kg boter en meer dan 100 smokkelauto's bedragen. De hoe veelheid boter, die illegaal uit Ne derland België wordt binnenge bracht, bedraagt een veelvoud daar van. Voor het talrijke publiek leek het gistermiddag meer een spel van „ik zie, ik zie, wat jij niet ziet".... Slechts bij vlagen als de mist in spaarza me momenten even optrok ont dekte men namelijk de wazige om trekken van de op stroom liggende en later gestrande caisson. Zij kwa men tevergeefsde caisson werd niet tot zinken gebracht. Vanavond (om half zevenwellicht beter. (Foto P.Z.C.) slag, van f 1.603.705 tót f 2.242.152. Hierdoor konden afschrijvingen en re serveringen op het noodzakelijk ge achte worden gebracht en kan een 12 tot 15 pet verhoogd dividend worden voorgesteld. Een uit betrouwbare diploma tieke bron ontvangen bericht, dat Rusland in de afgelopen da gen de wapenzendingen aan de communistische rebellen in Laos heel't verdrievoudigd, is oorzaak geweest van toenemen de bezorgdheid in Washington. Men vreest, dat Rusland .tracht tijd te winnen, alvorens een "definitief antwoord te geven op een'plan tot het staken van het vuren, teneinde in de tussenliggende tijd de commu nistische rebellen te versterken. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou men overwe gen om een in krachtige termen ver vatte verklaring door tussenkomst van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Thompson te laten aanbie den. Do regering van Thailand heeft troe pen naar de grens met Laos gezon den om voorbereid te zij ntegen een invasie van Thailands 'grondgebied door pro-communistisclie rebellen troepen in Laos. Sancties tegen V.N. Ten gevolge van sancties van president TsjGmbe tegen de Verenigde Naties en verster king van de V.N.-troepen is de toestand in Katanga gespannen. De 400 man Ethiopische troepen in Kabalo zijn versterkt met 200 van hun landgenoten die per vliegtuig zijn overgebracht. De Verenigde Na ties hebben ongeveer 200 Katange- zen, die bij de gevechten gedurende het afgelopen weekeinde werden ge vangen genomen, per vliegtuig van Kabalo naar de basis Kamina ge bracht. Daar worden zij bewaakt door 800 man Indiase troepen, Ghurka's. Katangese militairen hebben rondom de, basis versperringen .opgeworpen en,;,- hierachter stellingen betrokken. Ook dë'Iridiase troepen hebben zich verschanst. Voorts hebben de Ka- tangezen de spoorweg- en telefoon-, verbindingen, afgesneden en de weg in noordelijke richting ondermijnd. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren alle banktegoeden van de V.N. in Katanga laten blokkeren. Een woordvoerder van de Ver. Na ties heeft bet -blokkercgi van de bankrekeningen van de volkerenor ganisatie in Elisabethstad „een bui tengewone maatregel" genoemd, die slechts wordt genomen „door twee landen die met elkaar in oorlog zijn". De Gaulle spreekt „Maar dein ook geen hulp meer" President De Gaulle heeft gis termiddag op zijn persconfe rentie te Parijs gezegd dat in dien de bevolkingsgroepen in Algerije het op een breide met Frankrijk willen laten aanko men, Frankrijk zich daar niet tegen zal verzetten. Maar het zal niet langer zijn hulpbron nen, zijn mensen en zijn geld in Algerije steken. De Gaulle zei van oordeel te zijn dat indien de Algerijnse bevolkingsgroe pen het willen, zij een soevereine staat moeten hebben. Het punt van het grootste belang is thans hoe het Algerije van morgen er zal uitzien en wat voor band het met Frankrijk zal hebben, zei hij. President De Gaulle heeft geen van te voren opgestelde verklaring afge legd. Onmiddellijk nadat hij de zaal met meer dan zeshonderd journalis ten was binnengekomen, gaf hij de pers gelegenheid tot het stellen van vragen. Er waren strenge veiligheidsmaatre gelen genomen. Over Algerije zei De Gaulle verder dat Frankrijk er geen enkel belang, bij heeft een Algerije binnen zijn grenzen te houden dat de voorkeur geeft aan een andere toekomst. Als dc Algerijns-Franse onderhande lingen een feit zullen zijn. zal er ver andering komen in de omstandig heden waarin Ben Bella en zijn met gezellen verkeren. Over de N.A.V.O. zei De Gaulle dat liet bondgenootschap uitgebreid moest worden naar nieuwe, gebie den, vooral Afrika en Azië. Over de V-N. sprekend zei de Gaulle dat het handvest „voor iedereen een doorn in het oog" was. De vergade ringen in de V.N. waren ..rumoerig en schandalig", aldus De Gaulle, en bovendien had de V.N. „de neiging tussenbeide te komen, indien nodig met geweld, zoals in liet geval van Kongo". Hij zei dat Frankrijk noch met zijn "ild noch met zijn mensen wenste deel ie nemen aan ..deze onderneming van i desorganisatie". Het Wereldgebeuren Moppen tappen n maart 1938 werd een groep ge vangenen uit het pas door Duitsland bezette Oostenrijk naar het concentratiekamp Dachau gebracht. De latere Oostenrijkse bondskanselier en minister van bui tenlandse zaken Figl was al enkele dagen de gedwongen gast in dit kamp. dat later één der beruchtste vernietigingskampen van dc SS zou worden. Het viel Figl op dat bij de nieuwe groep gevangenen een man was die moeilijk liep. Eij de poort van Dachau stond een SS-officiei die er een gewoonte van had ge maakt elke gevangene persoonlijk een trap te geven. Bij het zien van gevangene 45578 riep hij echter: „Kom jij eens hier. dan zal ik je le ren lopen, krompoot". De gevangene keek de officier aan, nam de houding aan en meldde zich met„Luitenant Alphons Gorbach, drager van de zil veren ster en de medaille voor be toonde dapperheid, in 1917 zwaar ge wond, rechterbeen in veldhospitaal geamputeerd". De SS-officier wist niet beter tc doen dar* tot zijn tra wanten te zeggen: „eens dapper, nu stom". Dezelfde man die eens aan het Italiaanse front in 1917 als lui tenant een groep Oostenrijkers door de vijandelijke linies heenvacht en daarbij door een granaatscherf een been verspeelde, de gevangene van Dachau, stond gistermorgen te genover de Oostenrijkse president Scharf én legde in diens handen de eed af met 'dc belofte als kanselier van Oostenrijk de belangen van de staat te dienen met uitschakeling van persoonlijke ambities. Hij staat daarmee aan het hoofd van de derde na-oorlogse coalitie van conservatie ven en socialisten in Oostenrijk. Na de beëdiging zei Gorbach van me ning tc zijn dat deze combinatie, ge steund door 85 procent van het Oos tenrijkse kiezersvolk, dient tc wor den behouden. In de voormalige ont vangstzaal van keizerin Maria The- resia zat Gorbach 's middags de eer ste zitting van zijn kabinet voor. Alphons Gorbach werd in 1S98 als zoon van een spoorwegbeambte geboren. Na dc wapenstilstand van 1918 studeerde hij aan de uni versiteit van Stiermarken. Hij werd lid van de conservatieve, de christen democratische partij. Als spreker voor deze partij trók hij er vrijwel dagelijks op uit en vele malen stond hij ook lichamelijk bloot aan aanval len van zijn politieke tegenstanders. Toen in 1938 de Duitsers Oostenrijk binnenvielen, werd Gorbach gearres teerd. Het grootste deel van, dc twee de wereldoorlog bracht hij in diverse kampen door. Hij leed 'aan tyfus, eenmaal bracht hij een week in een dodenbunker door. maar ondanks deze narigheid bleef hij in zijn barak bij clandestiene feestavondjes de con férencier. die over een onuitputtelijk arsenaal moppen beschikte. In do lente van 3945 werd Gor bach door de Russen bevrijd. Vermagerd, mishandeld cn 'in lompen kwam hij in zijn woonplaats Wörschach terug. De weinige men sen die op straat waren, begroetten hem wat al te vriendelijk of keken schuw een andere kant op. wellicht ervan overtuigd medeschuldig te zijn aan de zes rampzalige ka'mpja- ren. Terwijl hij, overrompeld door zijn terugkeer in zijn gezin en in zijn huis, tot rust probeerde te ko men, meldde zich de eerste bezoeker. Hij was precies twaalf minuten uit Dachau terug. Het was een boerin die Gorbach. die zij als toekomstige burgemeester zag, kwam smeken iets te doen voor haar zoon die als kampbewaker van de SS dooi- de Russen was meegenomen. ..Moet dan de cirkel van de haat nooit worden doorbroken?" vroeg Gorbach zich zelf af. Hij beloofde -zijn best te zul len doen. Dat was zijn eerste stap op de weg van de naoorlogse politieke carrière. In het najaar van 1945 werd Gorbach parlementslid, viermaal als zodanig werd hij herkozen en latei- werd hij benoemd tot vice-voorzitter van het Oostenrijkse Lagerhuis. Ver leden jaar koos men hem tot voor zitter van de conservatieve partij. Voor één ding heeft Gorbach een speciale hobby: voetbal. Elke keer als de club van zijn eigen woonplaats speelt, staat hij op de tribune. Hij heeft de mede-supporters beloofd ook als kanselier niet te zullen ont breken. ALFONS GORBACH sinds gisteren kanselier Beikacem Krim uit ziekenhuis ontslagen De Algerijnse vice-premier van de voorlopige regering in ballingschap Beikacem Krim is gisteren uit het Charles Nicolle ziekenhuis te Tunis ontslagen. Hij onderging daar op 28 maart j.l. een operatie aan de gal blaas. 9 Het seismisch observatorium in Mos kou heeft een zware aardbeving geregis treerd. die zich in de buurt van Formo sa zou hebben voorgedaan, aldus meldt Tass.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5