Beroep directeur G.W. te Goes verworpen Deining in Goes over instelling yèl,êJ overkoepelend sportorgaan Zeeuwse Almanak Uoin NIEUW ORGEL VOOR R.-K. KERK IN GEMEENTE RILLAND-BATH PARTICULIEREN STAAN KLAAR VOOR BELANGEN KUSTSTREEK VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 APfllL 1961 BESPREKINGEN IN DE SLOP Advertentie) Een melange van .17 verschillende Proef-maar eens van Melange Brillant lekkernijen Op écht lekkers staat Lonka 38 ctperlOOgr. Vertegenwoordigers, verenigingen en gemeente zijn het niet eens Het overleg tussen de gemeente Goes en de vertegenwoordigers van de plaatselijke sportverenigingen om te komen tot oprich ting van een overkoepelend sportorgaan is in het slop geraakt. Tijdens een maandagavond op het stadhuis gehouden bijeen komst van de op 8 februari ingestelde werkcommïssie, bleken beide partijen het niet eens te kunnen worden over de opzet van een dergelijk orgaan. Na drie kwartier debatteren werd de ver gadering besloten. In een dinsdagavond gehouden persconfe rentie verklaarde de heer L. J. Viergever namens de vertegen woordigers van de sporverenigingen in de werkcommissie, dat de commissie zonder meer ter ziele is gegaan. Een van de grootste struikelblok ken vormde een bepaling in de door b. en w. uitgewerkte sta tuten, dat alle leden van de te vormen raad van beheer op voor dracht van b. en w. door de ge meenteraad zouden worden be noemd, waarbij zonodig voor overleg zou worden gepleegd met de sportverenigingen ter plaatse. De vertegenwoordigers van de sport bleken hiervoor weinig te voelen: zij wilden hun eigen ver tegenwoordigers ter benoeming voordragen. Er werd zelfs ge steld, dat als b. en w. niet ak koord zouden gaan met de door hun voorgestelde wijziging, het geen zin zou hebben verdere be sprekingen te voeren. Zowel de vertegenwoordigers van de ge meente als van de sportverenigin gen hielden vast aan hun ziens wijze, zodat de werkcommissie na korte tijd uiteen ging zonder tot resultaten te komen. Zoals bekend nodigde het college van b. en w. de representanten van de Goese sport op S februari uit voor een bespreking. Een en ander resul teerde ih de instelling van een werk commissie, die binnen een maand advies zou moeten uitbrengen over de vorming van een overkoepelend sportorgaan. In deze commissie hadden zitting de heren P. Jansen (voorzitter) en L. J. Viergever (bal- en veldsport), J. C. Koster (bedrijfsvoetbal), D. van Heiningen (gymnastiek). A. de Munck (atletiek). J. Bal (zwem- sport), F. van Zee (zeilsport), en J. Goede (schoolsport).. Namens de gemeente hadden zitting in deze commissie mevrouw de wethouder C. A. Griep-Duinker en wethouder J. S. Visscher, alsmede de heren H. C. v. d. Vreugde, hoofd afdeling onderwijs en D. A. Huijsse, ambtenaar voor sportzaken. Op de persconferentie, die werd gegeven door de heren Viergever, Bal en J. Boon, de laatste als plaatsvervanger voor de heer Koster-, werd het volgende verklaard: Met name bij de vertegenwoordigers van de sport gingen de gedachten uit naar een overkoepelend orgaan, zo als in Vlissingen. Gedacht werd aan het oprichten van een Sportadvies- raad met daarboven een Stichting Sportbelangen, terzijde gestaan door Centrale verwarming S AWE MA NV iMerstiaal 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 technische adviseurs. In de Sporl- adviesraad zou elk van de 22 sport verenigingen in Goes 2 vertegen woordigers afvaardigen. De stich ting sportbelangen zou kunnen be staan uit 6 leden, waarvan 3 aan te wijzen door de sportverenigingen en 3 door b. en w. De voorzitter van de stichting zou door b. en w. moe ten worden benoemd. Suggesties Aan het slot van de vergadering op 8 februari verklaarde wethou der Visscher, dat de heer H. C. v. d. Vreugde de concept-statuten zou maken. Toen deze statuten onlangs gereedkwamen, bleek echter, dat weinig rekening was gehouden met de suggesties van ae vertegenwoordigers van de sport in Goes, zei de heer Vier gever. Teneinde deze concept-sta tuten te kunnen bestuderen ver gaderden de uit de sportvereni gingen gekozen leden van de werkcommissie op woensdag 5 april. Nadrukkelijk verklaarde de heer Viergever, dat men bij elk aar zat als sportmensen en niet als werkcommissie. De vergadering kwam tot de con clusie, dat de concept-statuten naar haar mening op verschillen de punten gewijzigd dienden te worden. De wijzigingen werden op schrift gesteld. Men was voorne mens deze wensen van de sport verenigingen tijdens de maandag j.l. te houden vergadering van de voltallige werkcommissie ten stadhuize aan de vertegenwoordi- gers der gemeente voor te leggen. iit bleek echter niet meer nodig, want een van de sportwereld ge kozen lid van de werkcommissie had de wijzigingen reeds enkele dagen tevoren overhandigd, merk te de heer Viergever op. In de concept-statuten wordt niet gesproken van een stichting sport belangen, maar van een raad van be heer. De leden hiervan worden door de gemeenteraad benoemd; ook de leden, die uit de sportorganisaties voortkomen en dan wel zonder een bindende voordracht van de sport organisaties zelf. Volgens deze sta tuten stellen b. en w. zelf de voor dracht vast, zonodig na overleg met de sportverenigingen. Dit punt is het grote struikelblok ge bleken op de maandagavond gehou den vergadering, betoogde de heer Viergever. Tijdens de persconferentie werd ver klaard, dat de heer Viergever in deze vergadering opmerkte, dat de vertegenwoordigers van de sport hun wijzigingen aan b. en w. kunnen toe sturen. Het college zal deze sport- aangelegenheid op 15 april bekijken. In de meivergadering van de raad zal de oprichting van een overkoe pelend sportorgaan in de gemeente raad worden besproken. De sport zal haar op- en aanmerkingen inder daad ook insturen, deelde hij mede. Desgevraagd verklaarde ons wethou der Visscher, dat b. en w. van Goes open staan voor alle op- en aanmer kingen. De ontwerpstatuten zijn tot nu toe nog niet besproken in b. en w. Zij zijn richtlijnen en kunnen altijd nog veranderd worden, zei hij. Het feit, dat de vertegenwoordigers van de sportverenigingen in de werkcom missie vergaderd hebben zonder do twee vertegenwoordigers van de ge meente, noemde hij een „achterbakse wijze van handelen, onsportief en or ganisatorisch gezien niet juist". Zij konden nooit als sportlieden vergade ren, want ze hadden de ontwerpsta- zij tuten niet verkregen als sportlieden, maar als lid van de werkcommissie, aldus de heer Visscher. die er aan toe voegde, dat b. en w. gezien de houding van de vertegenwoordigers van do sportorganisaties in de werkcommis sie van oordeelwaren, dat verdere besprekingen geen zin hadden. DOOR AMBTENARENGERECHT Extra toelage van f 1500 ingetrokken door b. en w. Het ambtenarengerecht heeft het beroep verworpen van de directeur van de dienst ge meentewerken in Goes, de heer J. Oranje tegen een beslissing- van het vorige college van b. en VAN TOT BIS AMR AT Twee scholieren uit Waarde, Kees Kransen en Jan Nagelkerke hebben in de Westvêerpoldcr een gevaarlijke bisamrat onschadelijk gemaakt. Het kostte wel enige «loeite, maar ze slaagden er toch in een exemplaar van dit gevaarlijke slag d(jkvernielers te doden. Voor de jongens betekent dit. een premie van vijf gulden. Deze bisamrat was reeds de tweede in be trekkelijk korte tijd, die in de om geving van Waarde: gegrepen kon ivorden. SUCCES De muziekvereniging „Polyhym nia" uit Hansweeit heeft een suc cesvol optreden achter de rug. Op 9 april trokken de muzikanten naar Utrecht om er in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen voor vele afgevaardigden van de Bond van Accordeonorkesten een concert te geven. Een concert met een speciale bedoeling, want liet OPLOSSING... .En verder heb je klanten, die hun borrel óf ij3l:oud of op gewone tem peratuur willen hebben. Dat moet je dus altijd even vragen", onderwees de café-restauranthouder in Goes zijn nieuwe, jeugdige kelner. De jongeman beloofde het. Hij hield woord ooktrouiuens. Want toen er twee klanten kviamen vroeg hij keurig hoe ze de borrel wensten en het geviel zo, dat de één de voor keur gaf aan een ijskoude, terwijl <lc ander een gewoneprefereerde. De jongeman spoedde zich naar de ijskast, schonk twee ijskoude bor rels in en serveerde ze met zwier. „Zo", sprak hij voldaan tol de ge gadigde voor de „ijskoude" „U 'kunt hem direct opdrinken. Maar U moet hem tien minuten laten staan" beval hij de ander. Het was een bijna geniaal te noemen oplossing... ging erom te bewijzen, dat gitaren en banjo's goed kunnen samenspe len met accordeons. En ze hebben het bewezen. Na het optreden volgde een stemming en met 28 voor en 2 tegen werd „Polyhym nia" in genoemde bond opgeno men. Het spel van de Hansweertse muzikanten was zeer goed. Ver schillende dirigenten spraken er hun genoegen over uit en roem den de discipline van „Polyhym nia". Topnummcr van 't orkest was het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi. Van de dirigentc, me vrouw Beenhakker, was het een gedurfde onderneming om de gi taren de begeleiding hiervan in triolen te doen spelen, een onder neming die uitstekend slaagde. De dirigentc heeft het orkest in een tijdsbestek van nog geen twee jaar op een hoog peil gebracht. IN DE ROOK De morgendienst van de Nederlandse Hervormde Kerk te St.-Annaland kon zondag om een wel zeer bijzon dere reden niet doorgaan. De kerk stond namelijk vol met rook en men achtte hot beter geen kerkdienst te houden. Oorzaak was een defect aan de kachel. De rook was op tijd opge trokken 0111 de middagdienst normaal doorgang te doen vinden. LIGGENDE WIP Negenentwintig schutters hebben enkele dagen geleden in „Het wa pen van Biervliet" te Biervliet de bogen gespannen en de pijlen lus tig doen snorren. Het was de heer C. de Baere uit Waterlandkerkje die met een fraaie treffer de hoofdvogel voor zijn rekening nam en de eerste zijvogel was voor L. de Vilder uit IJzendijke. De café baas zelf. de heer P. Doens, ont fermde zich op eigen terrein over de tweede zijvogel. Een extra- hoofdvogel werd door scherpschut ter A. Janssens feilloos neerge haald en de extra kleine vogel ging naar A. Groosman. Voorts vielen de heren Rentmeester. Van Vooren. De Boevere en Van Heclce in de prijzen. w. vail Goes 0111 per 1 januari i960 een hem toegekende extra toelage van f 1500,per jaar in te trekken. Het college van b. en w. had hem met ingang van 1 januari 1958 deze toelage verstrekt, vooruitlopend op een besluit van de raad om een ha venbedrijf in te stellen, waar van de heer Oranje directeur zou worden. Nadat het toenmalige college echter in de loop van 1959 was gebleken, dat Ged. Staten afwijzend stonden De nieuwe vierklassige hervormde kleuterschool aan de hoek Rietland- straat-Wilhelminastraat te Rilland- Bath is nagenoeg gereed. Het ge bouw zal op vrijdag 2S april a.s. of ficieel worden geopend. De bouw- én inrichtingskosten van het bijzonder fraaie schooltje, dat in een grote be hoefte voorziet, beliepen bijna 2,5 ton. (Foto P.Z.C.) Jhr. Röell bedankt als voorzitter Groene Kruis Wegens drukke werkzaamheden De voorzitter van do Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis", jhr. R. Röell, heeft aan het bestuur van deze vereniging medege deeld, dat bij zich wegens drukke ambtsbezigheden genoodzaakt ziet als zodanig te bedanken. Hij heeft toegezegd deze functie nog te zullen vervullen tot de eerstvolgen de algemene vergadering, die waar schijnlijk in september of begin ok tober a.s. zal worden gehouden. In die vergadering zal dan een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen. Nieuwe directeur „Kinderzorg" benoemd De heer Van Arkel, directeur van het huis van bewaring en het noodasïel voor psychopaten te Groningen is per 1 iuni a.s. benoemd tot directeur van de vereniging „Kinderzorg" (vanwege de Ned. Herv. Kerk) te Middelburg. tegenover de instelling van een ha venbedrijf te Goes, besloot het col lege de toelage in te trekken. Drie weken geleden is deze zaak uitvoe rig behandeld door het ambtenaren gerecht tijdens een zitting in Mid delburg. Als getuige werden toen o.m. gehoord de buiten functie zijnde burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis en oud-wethouder mr. H. B. Bouwman. Het ambtenarengerecht heeft liet be roep van de heer Oranje verworpen op grond van het feit, dat b. en w. hun besluit om de directeur van ge meentewerken een extra toelage toe te kennen, onbevoegdelijk hebben genomen. Volgens art. 170 van de gemeentewet en artikel 16 van het ambtenarenreglement van de ge meente Goes moet een dergelijke be slissing door de raad worden geno men. Dit is echter niet geschied. Op grond hiervan heeft het ambtenaren gerecht het beroep van de heer Oranje niet-ontvankelijk verklaard. Het ambtenarengerecht Iaat in het midden of het gezien de taak en de verantwoordelijkheid van de direc teur van gemeentewerken al dan niet gewenst zou zijn tot herziening van zijn salarisschaal over te gaan. Vanavond woensdag zal in de rooms-katholieke kerk te Rilland- Bath het nieuwe, door het Rampen fonds geschonken orgel tijdens een bijzondere kerkdienst officieel in ge bruik worden genomen. De dienst vangt aan om half acht. De over dracht zal geschieden door de advi seur van het Rampenfonds, de heer Van Berkel. Het nieuwe orgel, dat enkele tienduizenden guldens heeft gekost, bestaat uit meer dan 800 pij pen en het heeft 13 registers. Tech nische adviseurs waren de heren Huls man van de hervormde orgelcommis sie en dr. Kersemakers van de katho lieke orgelcommissie. Tot nu toe heeft de snel groeiende r.-k. kerk te Rilland- Bath, waarin tijdens de ramp 2% nieter water stond, slechts de beschik king gehad over een harmonium. De parochie Rilland-Bath omvat circa 550 katholieken. (Foto P.C.Z.) IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Middenstandscommissie voor recreatiebelangen den te draaien moeten particulieren klaarstaan om de zaak over te ne men", aldus drukte de heer Tom II. van Laarhoven zich dinsdagavond kernaehtig uit, tegenover een hon derdtal West Zeeuws-Vlaamse mid denstanders die in hotel „Het Wapen van Breskens" op een voorlichtings avond waren bijeengekomen. Dat de particulieren inderdaad klaar staan mag blijken uit de grote belangstel ling, het initiatief voor dc bijeen komst en de reeds geformeerde „Mld- denstandscommïssïe Kuststreek W. Zecuwseh-VIaanderen", een commis sie die zich tot taak stelt de streek- problemen, met name die van de re creatie, onder de loep te nemen. De voorzitter van het voorlopig co mité, dc heer Van Laarhoven, merk te op dat de ontplooiing van de re creatiemogelijkheden niet alleen aan de gemeentebesturen moet worden overgelaten. „De gemeentelijke plan nen moeten door particulieren wor den gesteund", zo stelde hij. Na de openingswoorden was het de beurt aan de burgemeesters van Breskens, Groede-Nieuwvliet, Cad- zand-Retranchement en Zuidzande, die een overzicht van de stand van zaken in de diverse gemeenten ga ven. De heer J. C. Everaars van Groede- Nieuwvliet sprak er zijn spijt over uit, dat de grootste uitbreidings plannen onder meer met vier to renflats nog niet werden goedge keurd. Zijn collega van Cadzand, de heer J. A. Leenliouts legde er de na druk op dat in zijn gemeente ge bruik gemaakt dient te worden van de toeristische hoogconjunctuur, maar dit op gepaste wijze en burge meester J. A. Eekhout noemde on der meer do jachthaven-functie van Zuidzandse scholier te Vlissingen aangereden .Omstreeks vijf minuten voor acht vrijdagochtend vond in de Badhuis straat te Vlissingen, ter hoogte van de Parklaan een ernstig verkeers ongeval plaats, waarbij de 18-jarige zeevaartscliolier C. J. de Z. uit Zuidzande vrij ernstig werd ge wond. De jongeman reed op zijn bromfiets door de Badhuisstraat achter een vrachtauto, toen hij plotseling links afsloeg en door een hem tegemoet komende personenauto werd aange reden. Met een hersenschudding en een gecompliceerde beenbreuk werd hij overgebracht naar het zieken huis „Bethesda". Flinke afzet van bloemkool op Zeeuwse veilingen De laatste jaren is er in Zeeland een toenemende belangstelling te constateren voor het kweken van winterbloemkool, ofwel de zoge naamde broccoli. Sinds enkele jaren is men op Wal cheren niet deze teelt bezig en dc goede resultaten die men daarbij heeft verkregen hoeft ook do kwe kers in Zuid-Beveland een stimu lans gegeven. Het afgelopen na jaar zijn er dan ook heel wat per celen niet bloemkool geplant, voor al bij telers, die percelen aardbei en hebben omgeploegd. Het risico dat men bij clcze teelt loopt van een strenge winter (be vriezing is dan mogelijk) heeft dit seizoen geen nadelige invloeden ge had. Wel heeft men te kampen ge had van dc vele regens, zoclat de teelt naar omvang van aanplant niet geheel tot haar recht is geko men. Op het ogenblik worden er op de Zeeuwse veilingen flinke kwan- tums bloemkool aangevoerd. De vei ling te Middelburg spant hierbij de kroon, gevolgd door do veiling Goes. Ook te Kapelle komen er aardige partijen op de markt. Vrijdag had Middelburg zelfs een aanvoer van 35.000 stuks, terwijl ook Goes een kwantum van verschillende duizen den stuks kreeg aangevoerd. Deze week zal de aanvoer wel haar hoog tepunt krijgen. De handel weet voor de bloemkool een goede belangstel ling te tonen. Voor de beste kwa liteiten liep de prijs vorige week tussen de 50 en 80 cent per stuk. Ook voor de mindere kwaliteiten is er goede vraag, die op redelijk tot goede prijzen kunnen worden afge zet. Breskens. Burgemeester H. P. Ever wijn van Zuidzande wees op het be lang van de gemeenten uit het zoge naamde „achterland". „Wat doen Dc rïjksnüddenstandsconsulent, de heer A. Korstanje, vroeg zich af wat de gereformeerde commissie uu moet doen. Hij adviseerde voorlopig te wachten, tot na liet zomerseizoen en dan de stand van zaken ónder dé loep te nemen. Hij verklaarde dat het rijk een middenstandseconooni ter beschikking kan stellen, die van de stand van zaken in de streek een rapport zal opstellen. Genoemde sprekers namen vervol gens zitting in een forum, dat de vele vragen der aanwezigen beant woordde. De voorlopige commissie bestaat uit dc volgende leden: mevrouw M. S. Tienstra-van der Peijl, Nieuwvliet; de heer B. Brakman, Groede; de heer J. Goud, Groede; de heer J. Jansen, Cadzand; de heer A. Vasseur, Cad zand; de heer J. Luteijn, Retranche- ment; de heer J. Basting, Retranche- ment; de heer T. H. v. Laarhoven, Breskens; en de heer J. W. Carelse, te Breskens. „Rabelet" verliet Sloe na bijna twee jaar Vier sleepboten van Mullèrs ber gingsbedrijf uit Terneuzen hebben dinsdagmiddag het 5056 ton meten de Franse zeeschip „Rabelet" van uit liet» SIoc naar de Vlissingse bui tenhaven gesleept. Dit schip dat als thuishaven Rouen had, heeft onge- veer twee jaar in het Sloe gelegen en zal nu iu Vlissingen weer in staat van zeewaardigheid worden gebracht. De uiteindelijke bestemming van het schip is nog onbekend, maar liet vervoer naar Vlissingen geschiedde in opdracht van Engelse kopers. Met de vier sleepboten „De Schelde", „Betsy", „Willem" en „En-Avant 15" hebben de mannen van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen, die het transport ver zorgden bijzonder veel moeite gehad om de brug bij Souburg over het Kanaal door Walcheren ongeschon den uit de strijd te doen komen. Hoe wel het niet nodig bleek beeft men de brug toch beveiligd. Omstreeks half zes arriveerde het schip in de buitenhaven. Op de plaats vanwaar de „Rabelet" is gekomen ligt nu nog slechts de „Capïtain G. Lacoley". AA>WV\*V\i\W\(WA<V\AA*\<V- Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 4, 5, en 8. /Advertentie) TOEN AMENDE BEWOLKING Op de meeste plaatsen droog weer niet aanvankelijk zonnige perioden, later van het westen uit toenemende bewolking. Zwakke tot matige naar zuidwest krimpende wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gis teren. ZON EN MAAN 13 april Zon op 5.49 onder .19.33 Maan op 5.22 onder 17.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2