BATAVUS Paulus de boskabouter is lucratief ventje Soekarno hoofdman van bende rovers óp ieders lip! OORLOG ONDER ALPINISTEN OVER NOORD-EIGERWAND OHZE MMSMG-VP WOENSDAG 12 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONAFSCHEIDELIJK VAN JEAN DULIEU Klein van stuk 15 voor zijn jaar (Van een onzer verslaggevers) Paulus de boskabouter is vijftien jaar. Hij is niet groot voor zijn leeftijd, maar, zo heeft Paulus eens gezegd, „dat is geen reden om ons, kabouters, te kleine ren". Én daarin heeft het guitige mannetje met zijn dikke, ronde buikje, gelijk. Al is Paulus dan ook klein, ondanks het feit, dat hij „pas" zijn derde lustrum viert lijkt hij ouder dan hij is. Zijn wijsheid èn zijn witte baard vestigen die indruk. Wij hebben Paulus helaas niet gezien dat is jammer, maar zijn geestelijke vader, Jean Dulieu, wilde ons wel iets vertellen over de boska bouter. En niemand weet het beter dan hij, want Jeau heeft al vijftien jaar lief en leed met zijn Paulus gedeeld. Paulus de boskabouter is een be roemd man. Een enveloppe met alleen maar „Aan Paulus, de boskabouter" erop geeft' de post feilloos af aan de De Ge- nestetlaan te Soest. Daar woont de man, in wiens hoofd Paulus woont. Jean Dulieu, alias Jan van Oort, die nog meer vreemde we zentjes in zijn hoofd heeft: uilen, heksen en feeën en nog veel meer. Het is zijn schuld, dat uw kind 's woensdags en vrijdags niet naar bed wil voor het, reeds in hansop gestoken, om zeven uur ademloos heeft geluisterd naar de avonturen van Paulus en zijn se condanten Oehoe-boeroe, Pieter en Salomo en die enge heks Eu- calypta. Veelzijdig mart Jan van Oort is een merkwaardig mens. Hij zou in de voetsporen van zijn vader treden en bezócht het conservatorium. Hij bleek een talentvolle leerling te zijn: na zijn studietijd werd hij violist in het Concertgebouworkest. Maar het leven van een musicus, dat voor een buitenstaander zo avontuurlijk en romantisch lijkt, blijkt in werkelijkheid te bestaan uit eindeloze repetities van steeds weer dezelfde werken. „Het leven van musicus was niets voor mij", onthult Van Oort. „De hele dag zitten op een stoel". Vooral aan lesgeven had hij een broertje dood. Dat was één van de rede nen om ontslag te nemen. Zo kwam er een einde aan de muzi kale loopbaan van Jan van Oort maar daarmee was hij ook zijn broodwinning kwijt. Tijdens de oorlog had Jan van Oort in zijn vrije uren een ver haal geschreven over kabouters, en daarin zijn liefde voor dc na tuur ongeremd botgevierd. Op een van die miserabele winter avonden van het laatste oorlogs jaar had hij ineens ook een leuk figuurtje on papier staan. Hij liet het zijn vrouw zien en die was enthousiast. „Hoe zullen we hem noemen"? vroeg de schrijver aan zijn vrouw. Het werd Paulus. Zo begon Jan van Oort verhalen te schrijven over Paulus en deze met eigen tekeningen te illustre ren. Stamboekstier Sedert 1946 zijn er 3700 „Paulus- sen" uit zijn brein en pen ont sproten in strips, boekjes en radiohoorspelletjes. Een lucratie ve kabouter, die Paulus. Hij geeft RADIO- EN T.V.-RUBRIEK het gezin Van Oort nu al jaren lang te eten. Een onvoorstelbaar populaire kabouter ook. Het ke reltje is wijd en zijn beroemd. Ergens in Friesland is zelfs een stamboekstier met de naam „Paulus de Boskabouter". Jean Dulieu verzorgt tweemaal per week een radiouitzending. Als het intro-muziekje heeft ge klonken, begint hij, Dulieu, op merkwaardige wijze te leven. Uit zijn keel komen malle piepstem men, brommerige uilengeluiden, een boosaardige heks, hij kan het zo vreemd niet bedacht hebben of hij heeft bij een juist geboren fi guurtje een passend geluid. Hij valt tijdens de opname feil loos van het ene figuurtje in het andere. Zijn kaboutergesprekken zijn echte dialogen tussen levensechte kereltjes. Zijn gezicht vertrekt bij elk typetje, hij komt precies op tijd met kleine geluiden als rammelen of rinkelen. Al die stemmen verzorgt Jean Dulieu. Allemaal, op één na. Voor de stem van de fee had hij geen goed geluid en zijn dochter Do- rinde moest redding brengen. Zij is het, die fee Priegeltje tot leven brengt. Dulieu heeft al zijn poppen in „levende lijve". Hij knutselt graag en dat was voor hem aan leiding zijn figuren ook zichtbaar te creëren. Geloven „Je gaat op den duur echt in Paulus geloven", zegt Dulieu. In het oude koetshuis aan de De Ge- nestetlaan worden toch steeds weer nieuwe avonturen van Pau lus geschreven. In 1936 begon Jan van Oort met het maken van poppen. Eerst maakte hij ze van kurken. Ze werden hem echter spoedig te star en zo ging hij op hout over, waaruit hij marionetten ging vervaardigen. Ook die bevredig- Jean Dulieu schrijft niet alleen hij maakt ook zelf de illustra ties bij pijn verhaaltjes. den hem niet en ten slotte ging hij handpoppen vervaardigen. Alle mogelijke materialen kwa men eraan te pas, van gewoon hout tot aan sokken toe. Op verschillende plaatsen in zijn rommelig, maar gezellig atelier zitten of liggen Eucalypta. Gre- gorius en Salome, achteloos, als of ze daar thuis horen en niet an ders gewend zijn. En als we vra- fen of hij nog meer van die lol- ge figuurtjes heeft, trekt onze gastheer een lade van het enorme kabinet open, van waaruit vele tientallen exemplaren ons toe lachen. Een laatste vraag, die we Jean Dulieu stelden, was welke plan nen hij heeft. En dat is... een te levisieuitzending, die regelmatig terugkomt. Indertijd oogstte hij veel succes met het verhaal van koning Noppie, professor Punt en Joris het Vispaard, met welke zonderlinge figuren hij op de beeldbuis verscheen. Ook is hij op het ogenblik bezig aan het schrijven en illustreren van z'n zoveelste Paulus-boek. Het belooft weer wat te worden. De illustraties zijn bijzonder leuk en de tekst zal daarvoor niet on derdoen. Jean Dulieualias Jan van Oorttoont hier een vreemde creatie: een auto, die de geleste bewegingen kan maken. „Televisie in het leven van onze kinderen" „Televisie in het leven van onze kinderen" is de titel van een boek waarin drie Amerikanen onder meer hebben vastgelegd wat kin deren in een grote Amerikaanse stad zoal op de televisie kunnen zien tussen 4 en 9 uur. In de uitzendingen kwamen 12 moorden, een terechtstelling door middel van een guillotine en voorts bijna onafgebroken schiet partijen en gevechten voor. De onderzoekers hebben voorts bere kend dat Amerikaanse kinderen tussen de drie en zestien jaar een zesde van de tijd dat zij niet sla pen, voor het televisietoestel door brengen. Zij menen dat vele kin deren „geschokt" zijn geworden door de voorstellingen en dat de gevolgen hiervan zich mogelijk nog lang zullen doen gevoelen. «VVVVWVVVSAAA^VVVVVVVVVVA oren, 31011 en schrijven VANDAAG T elevisie Reisde de rubriek „Pas geperst" vorige keer naar Brussel, van avond komt deze grammofoonpla ten rubriek zelfs helemaal uit We nen, waar Pi Schefl'er Oosten rijkse artiesten zal introduceren, die bekend zijn geworden met hun platen. Om kwart voor negen trekt men op deze N.C.R.V.-avond een ver gelijking tussen een Nederlandse christelijke huishoudschool en een soortgelijk openbaar instituut. Willy Brill, Chanah Milner en Al- bert van Dalsum dragen om kwart over negen gedichten voor van joodse kinderen, die in de con centratiekampen van Hitier heb ben geleden en er meestal het le ven niet hebben afgebracht. Ten slotte vraagt Peter van Campen onze „Attentie" voor zijn actuali teitenrubriek. De Vlaamse televisie brengt om half negen het t.v.-feulleton „Ivanhoe" op de beeldbuis en zendt om tien over negen „Be langrijke feiten uit de geschiede nis van de 20e eeuw" uit, daarna een Zweedse documentaire. Radio I11 liet VARA-progranima (Hil versum I) wordt 0111 vijf over hall negen het hoorspel „Morgen is liet te laat" uitgezonden, geschre ven door Robert Rietty en Paul Levi en vertaald door Nantko G. Hazelhoff. Om tien over half negen een re portage van de door „De commer ciële club" georganiseerde mani festatie „Dit is Groningen", waar in onder meer Wim Kan te beluis teren zal zijn. Merkwaardig ge noeg kan men van tien tot half elf ook al naar een reportage van deze manifestatie luisteren, maar nu via de N.C.R.V. over de ande re zender. Voor „Gouden roos van Montreux" 19 deelnemers Negentien televisiestations uit ze ventien landen hebben ingeschre ven voor deelneming aan het in ternationaal t.v. festival om de „Gouden Roos van Montreux" in mei, aldus het organiserend co mité. De inzendingen, opgenomen ont spanningsprogramma's, zullen worden beoordeeld door een inter nationale jury van deskundigen. Het festival vindt plaats van 15 tot 27 mei. De deelnemende lan den zijn Oostenrijk, België. Enge land. Canada. Oost-Duitsland, de Westduitse Bondsrepubliek, Hon garije, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Polen, Sowjet-Unie, Zweden, Zwitserland, Verenigde Staten en Venezuela. Gevangenneming van Eichmann voor radio Een Nederlander, die rechtstreeks betrokken was bij de gevangenne ming in Argentinië en het trans port van deze oorlogsmisdadiger naar Israël, vertoeft op het ogen blik in ons land. Henk van Stip- riaan zal een exclusief interview met hem hebben, dat dc VARA op zaterdagavond 15 april van 22.2Q tot 22.30 uur zal uitzenden. Proces Eichmann K.R.O.-verslaggever Ben Brans is in Israël om namens de samen werkende omroeporganisaties re portages te maken van het pro ces Eichmann, dat gisteren in Jeruzalem begonnen is. De repor tages worden uitgezonden in de actualiteiten-rubrieken van de omroeporganisaties op de volgen de data en uren: 12 april 13 april 14 april 16 april 17 april 18 april 19 april 20 april 21 april 21.45—21 19.30—19. 19.10—19. 22.45—23. 21.25—21. 19.10—19. 19.25—19. 22.45—23. 19.30—19. .50 uur .50 uur .25 uur .00 uur 30 uur .25 uur .30 uur .00 uur 50 uur VARA. N.C.R.V. K.R.O. A.V.R.O. VARA KJt.O. VARA A.V.R.O. N.C.R.V. Advertentie DAILY EXPRESS BESCHULDIGT Uitnodiging door Londen moet geannuleerd De Londense conservatieve Daily Express heeft zich in een hoofdartikel fel gekeerd tegen de uitnodiging van de Britse regering aan president Soekar no voor een officieel bezoek aan Engeland. „Achmed Soekarno", aldus dit blad „is een der gevaarlijkste mensen ter wereld, maar,ongelofelijkerwijs, de Britse regering heeft hem kortgele den voor een bezoek aan Londen uitgenodigd. Tijdens de oorlog een marionet Van de Japanse regering, Overleden na half jaar bewusteloosheid Dezer dagen is in het militair hospi taal aan de Springweg in Utrecht de dienstplichtig huzaar H. W. A. C. Ingenhou uit Afferden, die diende bij het 41-ste tankbataljon, overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat verleden jaar 17 oktober is gebeurd. De militaire vrachtauto, waarin hij zat. werd op die datum op een onbe waakte overweg in de buurt van Mep- pel door een trein gegrepen. De heer Ingenhou raakte bij dit ongeluk be wusteloos en is niet meer bij kennis gekomen. maakte Soekarno zich na de oorlog van de macht in Nederlands-Indië meester, terwijl hij een bende rovers aanvoerde. Sindsdien is het door de Nederlanders welvarend gemaakte land veranderd in een land van ar moede en corruptie". In het artikel, dat als kop draagt „Wie verlangt deze man in Enge land?" schrijft de „Daily Express" verder: „Soekarno zwerft de wereld rond, onheil beramend met de com munisten. Hij is begerig naar meer gebied en richt zijn ogen op Neder lands Nieuw-Guinea. Dat is de man. die de Britse regering hier wenst te begroeten. Geen wonder dat de Ne derlanders, trouwe bondgenoten van Engeland en mede-slachtoffers van het anti-kolonialisme, kwaad zijn. Het bezoek van Soekarno kan maar één resultaat hebben: Engelands vrienden te doen vervreemden. De uitnodiging moet onmiddellijk wor den ingetrokken", aldus de Londense „Daily Express". Oostenrijker beschuldigd van massamoord In Wenen is gisteren het proces be gonnen tegen de 50-jarige handelsrei ziger Max Gulfer, die beschuldigd wordt van vier moorden, twee po gingen tot moord en een aantal ge vallen van oplichting. Dc beklaagde bekende alleen schuldig te zijn aan oplichting. Volgens de tenlastelegging die 65 bladzijden telt, heeft Gufler tussen de dag voor Kerstmis 1951 tot okto ber 1958 drie vrouwen in een rivier verdronken. Voorts zou hij een 60- jarige wouw van lichte zeden in haar woning hebben gewurgd en haar bezittingen hebben gestolen. De twee pogingen tot moord waren ge richt tegen twee juweliers. Bergbeklimmers betwisten elkaar de eer Tussen de groep van Toni Hiebeler, die voor de eerste maal de be ruchte Eiger-noordwand in de winter beklommen heeft, en een andere groep Eiger-beklimmers is een „alpinistenoorlog uitgebroken. De Duitse fotoreporter en bergbe klimmer Hans Griinleitner, die in de zomer van 1959 tezamen met de Zwitserse alpinist Robert Stiegler, volgens zijn zeggen, de Eiger-noordwand in 22 uur he isteeg, heeft Toni Hiebeler aange klaagd omdat deze laatste in een tijdschrift beweerd had, dat de opnamen, die Griinleitner als be- Deze week vierde Franse kernproef in Sahara Naar in gezaghebbende kring te Pa rijs vernomen wordt kan binnenkort vermoedelijk binnen een week, een vierde Franse kernproef in de Saha ra worden verwacht. De proef zou een. kernwapen betreffen dat onder de grond tot explosie wordt gebracht. Het streven is erop gericht het kern wapen omstreeks zaterdag tot ont ploffing te brengen in de Hoggart, een streek in de Sahara ten noorden van Tamanrasset. Het gebied ligt op ongeveer 400 km ten zuidoosten van Reggane, het centrum voor Frans kernonderzoek waar vorig jaar op 13 februari, 1 april en 27 december drie op stalen torens geplaatste kern wapens tot xeplosie werden gebracht. Het nieuwe kernwapen zou van ge ringe explosiekracht zijn en de inlei ding vormen van een reeks proeven met onderaardse kernexplosies. In februari 4879 nieuwe woningen voltooid In februari 1961 zijn, volgens de ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 4879 nieuwe wo ningen voltooid. In februari 1960 werden 5779 woningen opgeleverd. Het aantal in de eerste twee maan den van 1961 opgeleverde woningen bedraagt 10.416, tegen 10.344 in de overeenkomstige periode van 1960. Gerekend tot en met februari 1961 zijn sedert de bevrijding 863.458 nieuwe woningen gebouwd. wijs van zijn alpinistische presta tie had overgelegd, niet op de Eiger-noordwand gemaakt waren. Griinleitner stelt hier tegenover dat de groep van Hiebeler zichzelf bij de winter-bestijging een kwart van de afstand had bespaard doordat zij door een gat in de tunnel van de Jungfrau-spoorweg op de wand gekomen was. Hiebeler gaf dit op een persconferen tie in Wenen toe, maai' legde er de nadruk op, dat hij en zijn mak kers het eerste vierde gedeelte van de wand, dat geen technische moeilijkheden biedt, bij de eerste Eoging reeds bestegen hadden. ieze poging yvas echter wegens slechte weersomstandigheden op gegeven. Een week later, bij de tweede bestij ging, hadden zij zich deze beklim ming bespaard. Zij waren te voet door de tunnel van de Jungfrau- spoorweg gegaan en waren bij hét gat in de tunnel wand begon nen. „Het was een beklimming in twee etappes", zei Hiebeler. Attlee in memoires: „Ike was geen groot soldaat" Lord Clement Attlee, voormalig pre mier van Engeland (1940-1951) heeft een boek doen publiceren dat „A pri me minister remembers" heet, „de herinneringen van een eerste minis ter". In dit boek komt Attlee tot de uit spraak dat Dwight D. Eisenhower „geen groot soldaat en in geen enkel opzicht een groot strateeg" is ge weest, aangezien hem de goede stra tegische achtergrond hiervoor ont brak. Veldmaarschalk Alanbrooke was volgens Attlee een beter militair leider dan Eisenhower. De benoe ming van de laatste tot opperbevel hebber van de invasiestrijdkrachten had Attlee indertijd hij was toen minister van arbeid in dc coalitie regering van Churchill verbaasd. „Hij was nogal jong en had nimmer een commando te velde gehad". Kleuter overreden Gistermiddag is op de Zuidersingel te Berkel de driejarige jongen C. H. Troost door een passerende, auto ge grepen toen hij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. (Advertentie) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll Orang Oetan geboren in diergaarde Blijdorp M In diergaarde Blijdorp te Rot- m H terdam is voor de zevende maal een orang oetan geboren. Het H diertje werd in het stamboek onder de naam Job ingesehre- ven. Hij is de vierde zoon van orang-óetanwijfje Tineke. Moeder en kind maken het uit- stekend. Job is een halfbroertje p van Peek, die enige weken ge- leden werd geopereerd aan een blindedarmontsteking. Er zijn momenteel naar schat- H ting nog een 3000 orangs in de |f gehele wereld. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllll I Ad net rentte/ alleen geldig woensdag 12 april a.s. Katoenen pakjes in diverse frisse ruitdessins. Kraag en broekje effen in contrasterende kleur 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: Lange Delft 60-62 - Middelburg, Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13