Riolering met persleiding kost gemeente Krabbendijke 5,5 ton Treinramp Woerden bijna erger geweest NA 39-JARIGE ZWERFTOCHT EINDELIJK EEN VADERLAND DE WERELD ZAL NOG VAN ME HOREN", BELOOFT GALVA0 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1961 OMSTREEKS HALF MEI GEREED In twee jaar tijd bouw van zeventig particuliere en woningwetwoningen In 1960 is In de gemeente Krabbendijke een groots project aangepakt, dat zo langzamerhand zijn voltooiing nadert: een nieuwe riolering, een ruim drie km lange persleiding en een pompgemaal. Als half mei de pers leiding klaar komt, zal het rioolwater van een groot deel van de ge meente zonder een kwalijke reuk te verspreiden naar de Westerschelde worden afgevoerd. Nu nog wordt het rioolwater op poldersloten geloosd, hetgeen zowel voor de polder als voor vele inwoners een minder prettige situatie is. Al vele jaren vormt de afvoer van het rioolwater een pro bleem A'oor het gemeentebestuur van Krabbendijke, dat pas vorig jaar uit de zorgen kwam. Ged. Staten van Zeeland stelden toen een bedrag van 400.000 beschikbaar voor uitvoering van het rioleringsplan en de aan leg van een persleiding, terwijl \an het rijk een verhoogde algemene uit kering werd ontvangen. De persleiding krijgt een lengte van precies 3300 meter met een door snee van 40 cm. Het grootste ge deelte is al gereedgekomen. Aan de J. W. Frisostraat zal een pompge maal worden gebouwd, waar de hoofdriool op uitmondt. Het oostelijk deel van de gemeente is inmiddels reeds aangesloten op dit hoofdriool. Het ligt ook in de bedoeling het wes telijk deel van Krabbendijke op de hoofdriool aan te sluiten, want uit eindelijk zal het rioolwater van de gehele gemeente via de persleiding naar de Westerschelde moeten wor den afgevoerd. Op dit ogenblik wordt het rioolwater nog geloosd op twee hoofdwatergan gen, ten oosten en ten westen van de gemeente. Beide watergangen verspreiden een kwalijke reuk. Niet alleen is dat verre van plezierig voor de omwonenden, maar ook het wa terschap kan de verontreiniging van de sloten maar matig waarderen. De polder heeft er dan ook bij de ge meente op aangedrongen hiertegen maatregelen te nemen. Een wens, waaraan binnenkort zal worden vol-1 daan, als de nieuwe persleiding het i rioolwater zal afvoeren. Een en ander heeft echter voor do inwoners van de gemeente fi- nanciële gevolgen. Tot voor kort hetaalde niemand in Krabbendijke rioolbelasting. In 1960 werd een dergelijke belasting ad 20, per jaar ingevoerd voor een vijf tigtal percelen in de Dorpsstraat en de Oostweg, die kort daarvoor van een nieuwe riolering waren voorzien. In de naaste toekomst zullen evenwel alle percelen in Krabbendijke onder de rioolbe lasting vallen. Bouwactiviteiten Ook op ander gebied heerst in Krab bendijke veel activiteit, namelijk in de bouwsector. Vorig jaar werden in bouwplan centrum tien woningwet woningen gebouwd, alsmede 17V wo ningen in de particuliere sector. El ders in de gemeente werden nog 4 particuliere woningen opgetrokken. Ook dit jaar krijgt Krabbendijke er een flink aantal woningen bij. In bouwplan centrum zullen 24 particu liere woningen verrijzen, alsmede 8 woningwetwoningen. Op andere plaatsen in de gemeente worden voorts nog 8 woningen in de parti culiere sector gebouwd. Voorts is in bouwplan centrum een vijfklassige uloschool van de gereformeerde gemeente in aan bouw en zal er te zijner tijd een nieuwe gereformeerde lagere school worden gesticht, waarvoor een dezer dagen de urgeutiever- klarïng is ontvangen. Naast al deze bouwactiviteiten wordt dit jaar een twaalftal krotwonin gen afgebroken. Een belangrijke zaak voor de gehele gemeente is ook het nieuwe verlichtingsplan. dat vrij wel is voltooid. De gehele gemeente zal wanneer de laatste fase zal zijn uitgevoerd over een moderne t.l.- verlichting beschikken. Inmiddels maakt Krabbendijke al weer nieuwe plannen voor de woning bouw. Het uitbreidingsplan-west, met de realisering waarvan onlangs een begin is gemaakt, biedt plaats aan 130 woningen. Hier zal ook het door de gemeente te bouwen bejaarden tehuis verrijzen. De plannen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd sta dium. Jaarverslag Scheepvaart Unie In de winst- en verliesrekening van de N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie over 1960 wordt verantwoord het dividend over f 44.8 min nomi naal aandelen maatschappij „Neder land" (9 pet. in contanten) ad f 4.0 min., idem over f 30.4 min nomi naal aandelen in de Rotterdamsche Lloyd (7 pet in contanten) ad f 2.L min, en idem over f 28.5 min nomi naal aandelen in de K.P.M. (acht procent in contanten) ad f 2.3 min. Totaal derhalve aan dividend ontvan gen f 8.4 min (vj 7.9 min). Zoals ge meld, wordt voorgesteld 8.2 pet divi dend (vj. 7.7 pet). Voornoemde drie scheepvaartlijnen exploiteren teza men 121 schepen, metende 852.422 brt. Zij hebben elf schepen in aan bouw, metende 135.225 brt. Onveranderd dividend Phs. van Ommeren In de gisteren gehouden vergadering van de raad van commissarissen van Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam is besloten aan de op 29 mei a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1960 een onveran derd dividend van vijftien procent in contanten uit te keren. Verdovende middelen uit auto van arts gestolen l it de auto van ecu arts, die op de Scheveningse boulevard geparkeerd stond, zijn zaterdagnacht twintig ampullen verdovende middelen, ver- bandartikelen en een injectiespuit gestolen. De totale waarde bedraagt ongeveer 300. De Haagse politie heeft mee gedeeld dat de inhoud van de ampul len bij gebruik levensgevaar ople vert. Toegejuicht door vele, met vlaggetjes zwaaiende kleutertjes, heeft gedepu teerde A. Schout maandagmiddag te Axel de nieuwe openbare kleuter school geopend. Hij deed dit door twee beeldhouioioerkjes, voorstellende Roodkapje en de boze wolf, te ont hullen. De beeldhouwwerkjes zijn van de hand van de Voorburgse beeldhouwer T. Ordodi. Op de foto rechts gedeputeerde A. Schout en burgemeester M. K. van Dijlce. (Foto P.Z.C.) ONTSLAGEN UIT SANATORIUM DELFT Zwitsers paspoort voor Rus Nedbairoff Het was zondag een onvergetelijke dag voor de 53-jarige Dimitri Sime- novich Nedbairoff. Hij heeft een pas poort. gekregen. Deze Rus van ge boorte heeft sinds 1922 de aardbol ongeveer rondgezworven om dit do cument te bemachtigen. Vorig jaar kwam hij op 24 juli als verstekeling op het Zwitserse schip ..Sils" in de Rotterdamse haven aan. Toen de vreemdelingendienst onder zocht met wie men te doen had, kwam een trieste geschiedenis aan de dag. Ook zijn lichamelijke toestand was slecht. Hij bleek t.b.c. te hebben. Men besloot dat deze man, hoewel hij geen paspoort had, niet het land uit gezet kon worden. Er werd een plaatsje in een sanatorium voor hem gezocht, waar hij kon genezen. Vele Nederlanders hebben de vreemdeling, na publikaties in de pers, pakjes en kaarten gestuurd. Nu, acht maanden later, kon de Rus uit het sanatorium te Delft worden ontslagen. De vreemdelingendienst C.A.O. bloembollenbedrijf goedgekeurd Het college van rijksbemiddelaars heeft de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor het bloembollen- bedrijf goedgekeurd. Situatie op aardappelmarkt Volgens de door de voedselcommis- sarissen per 14 maart j.l. uitgevoerde inventarisatie was op die datum nog 445.000 ton aardappelen bij telers en handelaren beschikbaar voor aflevc- ring. Van deze hoeveelheid bestond 324.000 ton uit kleiaardappeleu en 121.000 ton uit zandaardappelen. De nog beschikbare voorraad waar van nog een deel kan uitvallen als gevolg van kwaliteitsachteruitgang - zal in de eerste plaats moeten dienen ter voorziening van de binnenlandse consumptie. Indien de export blijft doorgaan zoals de laatste maand mede dank zij de exporttoeslag het geval is geweest, terwijl thans bovendien een kwantum fabrieksaard appelen kan worden uitgevoerd, dan mag worden verwacht dat de aardap- Eelvoorrader» voor de aanvang van et nieuwe seizoen kunnen worden geruimd. Tenzij zich bijzondere omstandighe den zouden voordoen wordt het thans dan ook noodzakelijk geacht om nog aardappelen uit de markt te nemen. Ter ondersteuning van het prijspeil blijft de egalisatie-toeslag van f 3, per 100 kg o pde export tot nader aankondiging gehandhaafd. had intussen veel moeite gedaan voor deze man een bestemming te vinden. De Zwitserse regering tenslotte werd bereid gevonden hem een vreemdelin- fenpaspoort te geven. De consul van witserland in Rotterdam heeft het zondagmiddag aan de gelukkige man overhandigd aan boord van het Zwit serse schip „Silva Plana" in de Waal haven, waarmee hij gisteren naar zijn nieuwe vaderland is vertrokken. De strijd om het paspoort was be gonnen. toen hij in 1922 met een Wit- Russische legerafdeling in China te rechtkwam. D.w.z. hij kreeg er toen een, maar raakte het kwijt, toen hij via Birma in het toenmalige Brits- Indië bij de aanleg van elektrische installaties terecht kwam en geïnter neerd werd. Na acht jaar kwam hij, in 1949, vrij. Zonder paspoort. Dat was zoekgeraakt zei men. De staten loze vertrok naar Lhasa in Tibet en kreeg émigratiepapieren voor Austra-, lië. pas- aati ,,Zet me dan maar het land uit". Maar dat kon niet, want hij had geen misdaad begaan. Met een eigen gebouwd zeil bootje is de man toen in 1953 van Australië vertrokken naar Indonesië, Malakka, Birma en India. Een tocht van vijf jaar. In India werd hij weer geïnterneerd. Twee jaar later week hij uit naar Goa in Portugees India. Daarvandaan kwam hij als verste keling naar Nederland. tanden Secretaris voetbalclub verduistert poolgelden De gemeentepolitie van Haren heeft de 41-jarige G. L. K. aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht een bedrag van ongeveer 1200 te heb ben verduisterd ten nadele van de voetbalvereniging Haren. Als secretaris-penningmeester van de toto-commissie van de voetbalver eniging „Haren" had K. het beheer over de gelden van de voetbalvereni ging. De door de leden ingeleverde poolformulieren leverde hij niet in, maar gooide hij in het Hoornsediep. Het geld. dat hij moest afdragen wendde hij ten eigen bate aan. K. zal voor de officier van justitie van Groningen worden geleid. Vijfdaagse werkweek voor schildersbedrijf De werkgevers- en werknemersorga nisaties in het schildersbedrijf heb ben overeenstemming bereikt over de invoering van de vijfdaagse werk week van 45 uur met Ingang van 5 juni a.s. De overeenkomst is gisteren ter goedkeuring aan hel college van rijksbemiddelaars voorgelegd. De vijfdaagse werkweek geldt voor het gehele jaar. Acht minuten later kwam express Machinist zag snelheidsteken niet Op 21 november van het vorig Jaar reed de machinist van een Britse mi litaire trein nabij Woerden met een snelheid van ongeveer 85 kilometer door en nieuw aangelegde wissel. Do trein ontspoorde, kwam gedeeltelijk in een sloot terecht en twee mensen verloren het leven. Tien gewonden, onder wie zeven Britse militairen en drie leden van het Duitse rësfcaüratie- Eersoneel, verbleven geruime tijd in et ziekenhuis in Woerden. Deze ongelukstrein had in verband met een in het ongerede geraakte spoorwegovergang op de bewuste dag een vertraging van acht minuten. De ze vertraging, zo heeft de voorzitter van de spoorwegongevallenraad, mr. H. R. de Zaayer, tijdens een gister middag in Utrecht gehouden openbare zitting van deze raad medegedeeld, „SANTA MARIA" MAAR HET BEGIN „Waarom was kaperschip niet te vinden?" De leider van de kapers van het Portugese lijnschip „Santa Maria" heeft zondag in een artikel in het blad „The Nation" verklaard, dat nog meer tegen de regering gerichte daden van zijn aanhangers te ver wachten zijn. Henrique Galvao, die de leider was' van de opstand aan boord van hët y^p ?n - schip, dat zich op 20 januari in de.; officieren van de Amerikaanse ma- L.. 1 'rinp nnflwurnatrri nuer r»o orahMlrra. Caraibisehe zee bevond, zei, dat deze muiterij slechts het eerste deel van een uit drie fasen bestaand pro gramma was geweest. Volgens Galvao zouden de twee vol gende fasen nog kunnen worden te gemoet gezien. In het oorspronkelijke plan liad men vastgesteld, dat drie schepen binnen twee dagen moesten \vor- BROMFIETS MOET „STILLER" WORDEN De minister van verkeer en water staat heeft enige tijd geleden aan het R.A.I.-T.N.O.-Instituut voor weg transportmiddelen te Delft verzocht keuringseisen op te stellen niet be trekking tot de geluidssterkte, die door bromfietsen niet zal mogen worden overschreden. Deze eisen zijn thans bekend. Binnen afzienbare tijd kan een wet telijke regeling tegemoet worden ge zien. waardoor niet alleen zal kunnen worden opgetreden tegen bromfiet sen die de grens van de geluidssterk te overschrijden, doch ook tegen de fabrikanten ervan. Deze laatsten echter, deelde men ons bij het R.A.I.- T.N.O.-Instituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te werken om te komen tot een wat- „stillere" bromfiets. den „buitgemaakt". Behalve de „Santa Maria" hadden de opstan delingen het voorzien op de „Ve ra Cruz", een zusterschip van het eerste, en op een niet met name genoemd Spaans schip, dat een dienst onderhield tussen Spanje en Cuba. Men had het plan niet kunnen uitvoeren doordat men geldgebrek had gehad, aldus Galvao. Onderzoek De Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft zater dag in Washington een aantal vla; ine ondervraagd over de gebeurte nissen met de „Santa Maria". De voorzitter van de commissie, de democraat Richard B. Russell (Ge orgia) heeft na afloop van de confe rentie meegedeeld dat hij in de eerste plaats nieuwsgierig was ge weest naar het antwoord van de marine op de vraag waarom de „Santa Maria" niet eerder ontdekt was. De antwoorden van de marine kwamen er volgens Russell op neer 'dat de grote Portugese passagiers- boot ,.in verdraaid groot water" had gevaren. Laat gevonden Volgens Russell had de Amerikaanse marine vier tot vijf dagen nodig ge had om de positie van het schip te bepalen. Niettemin had de radiozen der van de „Santa Maria" vrijwel voortdurend uitgezonden. „Een groot schip met een duidelijke zender aldus Russell. Admiraal Arleïgh Burkc, chef van de Amerikaanse marinestaf, had verklaard dat de Amerikaanse ma rine de „Santa Maria" gelokaliseerd had 24 uur nadat deze de „radio stilte" verbroken had. Maar daarna moest er nog het een en ander ge daan worden, want men vindt een schip op zee nu eenmaal niet zo spoedig Russell en de leden van zijn com missie waren kennelijk niet voldaan over de uitleg van do Amerikaanse marine. Op de achtste Duitse kampeer ten toonstelling Camping 1961welke op het ogenblik in de Duitse stad Es sen wordt gehouden, is een caravan, de „Fabowoo" te zien, waarvan het dak als boot met buitenboordmotor lean worden gebruikt. Wat er moet gebeuren met moeder en kroost in de caravan als het tijdens een vaar tochtje van pa begint te regenen, vermeldt het verhaal niet.... De foto toont dc „Fabowoo" in drie fasen, als boot, als complete caravan en als wagentje met ingeklapte caravan voor achter de auto. Den Haag toch 5-daagse werkweek De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren in principe besloten tot in voering van de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel In een keer en b. en w. gemachtigd, zo no dig in afwijking van formele voor schriften, het nodige te doen, om tot Invoering van de volledige vrije zaterdag te geraken. Bij de behandeling van het voorstel deelde de loco-burgemeester, de heer J. van Zwijndregt. die de vergade ring presideerde, in antwoord op vragen mede, dat de invoering van de vijfdaagse werkweek in twee etap pen grote bezwaren oplevert. Zo zou. sluiting van de gemeentelijke diensten op een zaterdag in de 14 dagen onvermijdelijk leidén tot. mis verstand en verwarring en als gevolg hiervan tot ontstemming en ergernis bij het publiek. Weer Afrikaanse Kerk uit de Wereldraad De Nederduits Gereformeerde Kerk van Transvaal, de grootste van de drie „Boerenkerken" van Zuid- Afrika. heeft besloten onmiddellijk uit de. Wereldraad van Kerken te treden. Dit besluit werd genomen na een uitvoerig debat over de resoluties welke in december in Johannesburg^ op een door de Wereldraad georgani seerde conferentie werden aanvaard en waarin de apartheidspolitiek werd veroordeeld. De. ^Nederduits Heryórjnde Kerk, een andere „Boërënkerk" is vorige maand uit de Wereldraad getreden. heeft een nog grotere ramp voorko men. Als men deze acht minuten niet was achtergeraakt op de dienstrege ling. dan zou de Nord-West-Exprcss zich in de enorme ravage van de ver ongelukte trein hebben geboord. Uit het onderzoek dat door de spoorwegen en thans ook door de sporwegongevallenraad naar het gebeurde bij Woerden is ingesteld, is gebleken, dat de machinist van de trein, de heer G. de G. het zo genaamde L.A.E.-bord niet gezien heeft. Dit bord geeft aan, dat er met een bepaalde snelheid moet worden gereden.. Naast een L. staat op het bord het cijfer dat vermenigvuldigd met tien de kilo meterstand aangeeft. Berisping In verband met voorzieningen die op dit baanvak bij Woerden werden ge troffen voor N.X.-beveiliging. stond er op het bord een vier aangegeven, hetgeen betekende, dat de trein op dit traject niet sneller mocht rijden dan 40 kilometer per uur. De machinist, die inmiddels een strenge berisping van de directie van de spoorwegen heeft gekregen, verklaarde gistermid dag, dat hij het cijfertje 4 niet heeft kunnen onderscheiden. Ook andere machinisten die dit baanvak hadden bereden, en gistermiddag werden ge hoord. legden eenzelfde verklaring af. Machinist De G. zou, toen hij Woerden naderde met een snelheid van 115 ki lometer. bij het zien van het L.A.E.- bord, zijn snelheid tot 85 kilometer per uur teruggebracht hebben, omdat hij, zoals hij gistermiddag zei. dacht dat er een 9 op het bord stond. Deze 9 had er ook inderdaad gedurende een tijd voor de ongeluksdag gestaan, maar was juist op deze maandag ge wijzigd in een 4. Aanschrijvingen ïn de machinisten kaniers, zowel op het depot in Rotterdam als in Utrecht, worden door middel van zogenaamde aanschrijvingen de mutaties in de L.A.E.-borden opgegeven. Na een onderzoek door de spoorwegen bleek, dat enkele machinisten niet oj» de hoogte waren van dc betrokken aanschrijving. Zij hebben allen een strenge berisping ontvangen. Grote belangstelling voor OTEM-kwitanties De belangstelling bij de inschrijving op de maximaal uit te geven 29.000 kwitanties van f 10 van de O.T.E.M. (Onafhankelijke Televisie Exploita tie Maatschappij N.V. in oprienting) is zo groot geweest, dat 'n belangrij ke reductie zal moeten wrdeo tno Ite reductie zal moeten worden toe gepast, zo deelt cniittento mede. Ook het aantal inschrijvers overtreft verre de beschikbare 29.000 kwitan ties. Het is, zoals reeds eerder werd meegedeeld, de bedoeling dat de kwi tanties op zo ruim mogelijke schaal worden gespreid. De toewijzing zal door middel van loting geschieden. Hiermede zal enige tijd gemoeid zijn. (De op naam gestelde kwitanties, van f 10 geven, zoals gemeld, te zijner tijd onder bijbetaling van f 90 recht op een gewoon aandeel van no minaal f 100 in het kapitaal van de O.T.E.M.). Financiers uiten bezwaren tegen afbetalingswet De Vereniging van Financieringson dernemingen in Nederland heeft aan de leden van de Tweede Kamer een nota gezonden, over het wetsontwerp, houdende regelen tot bevordering van een goede toepassing van het afbeta- lingsstelsel (wet op het afbotalings- stelsel). In de nota worden enige be zwaren van deze vereniging uiteen gezet. Dc vereniging stelt zich op het stand- - punt, dat niet de afbetalingsfinancier, maat de afbctalingslevcrancier bij 'd'e afbetallngstransaclic de centrale fi- guur is en dat deze dus verantwoor delijk is voor de juiste naleving van de bij het ontwerp van wet beoogde voorschriften omtrent huurkoopcon tract. kassastorting en dergelijke. Het grootste bezwaar heeft de vereniging tegen het „doortrekken" tot de afbe talingsfinancier van overtredingen, die afbetalingsleverancicrs bij het be gin van een transactie hebben be gaan. zodat de financiers getroffen kunnen worden door sancties van: strafrechtelijke of civiele aard voor overtredingen, die niet door hen zijn begaan. Massagraven gevonden bij Auschwitz Het Poolse nieuwsbureau meldt dat er bij het vroegere concentratiekamp Auschwitz massagraven zijn gevon den met de resten van mannen, vrouwen en kinderen. Van vele slacht offers waren de handen met ijzer- draad bijeengebonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6