Vijftig vliegtuigen zoeken naar barok gemeentehuis en burchtruïne Voortrekkers „Bedroefdste koning ter wereld" in ballingschap overleden IN OORLOGSNACHT KONINGIN ZELF NAAR AUTO GEDRAGEN Fop-excursie naar Veronica natel mixers BLOEMENMEISJES NAAR AMERIKA PITTIG OPDRACHTENSPEl: NAUWKEURIG NAVIGATIEWERK een pijp vol genoegen ONTVOLKTE KERK HAL VOOR TENTEN- EN KAMPEERSH0W STRAALVERBINDING MET DE WEST DINSDAG 11 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOLONEL-PREMIER-PRESIDENT-KONING De val van koning Zog I, ex-ko- ning van Albanië, „eerste vogel, koning van de zonen van de ade laar", begon op wat hij de ge lukkigste dag van zijn leven had genoemd: de geboortedag van zijn zoon, 5 april 1939. In de jaren vóór de geboorte van zijn zoon was Zog op de voor grond getreden als de man die trachtte Albanië de twintigste eeuw binnen te trekken. Enkele uren 11a de geboorte van zijn zoon, begon Zog het leven van een vluchteling voor fascisme en communisme, een leven dat hem naar de achtergrond terug voerde. Zog werd in 1895 geboren, als lid van één van de vooraanstaande fa milies die de teugels hielden in het primitieve Mati-district van Albanië. Als goed mohammedaan bezocht Zog de militaire academie in Con- stautlnopel, als goed soldaat diende hij in de rang van kolonel Oostenrijk gedurende de eerste wereldoorlog. Terug uit de oorlog, stak Zog zich in het wespennest van Albanese poli tiek. Als kabinetslid en legerchef or ganiseerde hij een geslaagd verzet tegen Zuidslavische avonturen op Albanese bodem. Zog werd in decem ber 1923 premier en hij zette een program op dat als progressief werd beschouwd volgens de toen geldende Balkan-normen. In de volgende paar jaar ontsnapte hij ternauwernood aan een aanslag op zijn leven, trad af onder politieke druk, vluchtte naar Zuidslavië en keerde in decem ber 1924 in triomf terug om de man af te zetten die hem dat had gedaan. Zijn verkiezing tot president van de republiek Albanië in 1925, luidde een vreedzaam decennium voor het klei ne land aan de Adriatische Zee in. Hij bewerkstelligde dat hij op 1 sep tember 1928 tot koning werd uitge roepen. Hij was toen 33 jaar. De koning haalde buitenlandse tech nici naar zijn land en belastte de schatkist zwaar door zijn overhaaste poging Albanië te hervormen en te moderniseren. Niet langer was de macht in handen van families. Zog maakte zijn zes jongere zusters ge neraal in zijn leger. Koning Zog wenste een koningin. Het gerucht wilde dat Zog het oog liet vallen op de Hougaarse gravin Hannah Mikes, die zou hebben ge- eist dat zij niet met een hnwelijk zou instemmen voor Zog had bewerkstel ligd dat de vrouwen van Albanië de sluier aflegden. Inderdaad gaf Zog het half miljoen gesluierde vrouwen daartoe het bevel, doch hij huwde Een groot aantal studenten ver drong zich onlangs in de stuurhut en op de dekken vau de in de Scheveningse binnenhaven gemeerde kustvaarder „Superior Trader". De studenten die als deelnemers aan het 25ste congres van de or ganisatie van natuurfilosofische en technologische faculteiten in Nederland, een excursie meenden te gaan maken naaT „Radio Vero nica", zijn bedrogen uitgekomen. Hoewel reeds direct na de aan komst per bus, één van de studen ten zei, dat het veel van een grap weg had, werd de gerezen arg waan weg genomen toen de schip per van de kustvaarder de loop plank begon in te halen. Grote twijfel rees echter, toen even later via de weer uitgestoken loopplank, twee zeer antiek geklede douaniers aan boord verschenen. Toen die een zelfs voor leken eigenaardige controle hadden ingesteld, werd plotseling de uitzending van „Ra dio Veronica" onderbroken voor een mededeling aan de studenten aan boord van de kustvaarder. Tot grote hilariteit weerklonk de stem van de voorzitter van de congres commissie, de heer Schutte, deze informeerde hoe de studenten zo dom hadden kunnen zijn om te ge loven; dat er naast de excursies in Nederland, óók een naar het „bui tenland" zou zijn. Tot troost nodigde hij de slacht offers van de fop-excursie uit op de boulevard een kopje koffie te gaan drinken en om via de teles coop „Radio Veronica" t.e bekijken. Vreemde ziekte in Groningen Naar aanleiding van vreemde ziekte gevallen in Oosterhogebrug (nabij Groningen), waar vier kinderen be smet zijn met het virus meningitis, heeft de inspectie van de volksgezond heid in Groningen desgevraagd mee gedeeld, dat er 'geen reden is voor on gerustheid. De besmetting manifesteert zich door een lichte «rorm van een hersenvlies aandoening, koorts en klachten over over hoofd- en nekpijn. Als bijkomend verschijnsel: een lichte huidaandoe ning. Het is dezelfde ziekte, die zicli vorig jaar in november in Groningen voor deed. Men dient deze ziekte niet te verwarren met nekkramp, aldus de Inspectie van volksgezondheid in Gro ningen. niet met Hannah. Hij trouwde met een andere Hongaarse gravin. Gravin Geraldine Apponyl was 22 en een erkende schoonheid. Zij was Hongaars van vaders zijde en haar moeder was Gladys Virginia Stewart uit New York. Daar zij rooms-ka- tholiek was en hij mohammedaan, werd op 27 april 1938 en Tirana een burgerlijke feestelijke plechtigheid gehouden. Hitier zond een auto als geschenk. Mussolini stuurde vier bronzen vazen. Een jaar later stuur de de Italiaanse dictator zijn leger Albanië binnen om dat land te ver pletteren. Zogs zoon Leka was toen maar en kele uren oud. Zog droeg zijn konin gin uit bed naar een wachtende auto. Een Weense dokter wikkelde de baby in een deken en voegde zich bij hen. Op de vlucht in de nacht, vatte ko ningin Geraldine koorts. Zij was niet in staat de baby te voeden. Beiden werden ernstig ziek, maar Zog, de dokter en een verpleegster slaagden erin hen veilig naar Griekenland te brengen. Doch het getij bleef tegen Zog. Hij en zijn gezin moesten voor de Duitse en Italiaanse troepen vluchten, die in juni 1940 Griekenland binnendron gen. Zij brachten de oorlogsjaren door in Engeland, in een huis van 40 kamers in Buckinghamshire. haardrogers - keukenmachines De communisten grepen in Alba- ni na de oorlog de macht. Zog trok met zijn gezin naar Egypte. De ironie wilde dat Zog kwam te wonen in een paleis naast de wo ning van de ex-koning van Italië, wiens troepen Zog de eerste maal op de vlucht hadden gedreven. Lievelingsschotels Zog was nog rijk. Hij hield er een volledige hofhouding op na, stuurde zijn zoon naar de Britse militaire academie Sandhurst en hij hield Ge raldine in de juwelen. Doch zijn vriend Faroek kwam ten val. De nieuwe Eugyptische regering leg de op 27 augustus 1953 beslag op Zogs bezittingen. Aan Zog werd be let aan boord van een lijnschip naar de Verenigde Staten te vertrekken, doch hij en zijn gezin slaagden erin de Franse Rivièra te bereiken. De laatste zichtbare tekenen van ko ninklijke rijkdom verdwenen. Het gezin kwam in een huis zonder per soneel. De zusters van Zog en Ge raldine kookten om beurten de lieve lingsschotels van de ex-koning. Nog steeds een mooie vrouw, ver pleegde Geraldine haar man, wiens gezondheid steeds meer achteruit ging. In zijn laatste ja ren leed hij aan een leverziekte. Onder een aangenomen naam, die zij weigerde te onthullen, bracht Geraldine het benodigde geld bin nen met het schrijven van succes volle mysterie-verhalen. Zog verhuisde naar Parijs om nabij zijn zoon te zijn die voor de troon werd opgevoed. Niet langer droeg Zog zijn rijen medailles. Wel nog droeg hij dezelfde krulsnor. Uit voorzorg had hij steeds een geladen revolver bij zich. Zo nu en dan werd nog wel eens een kranteartikel aan hem gewijd. Hij werd dan „de be droefdste koning te wereld" ge noemd. Tien Haarlemse bloemenmeisjes zijn voor een propagandabezoek van 18 dagen aan de Verenigde Staten za terdagavond met een K.L.M. D.C.-8 naar New York vertrokken. Zij zul len gedurende hun verblijf in Ameri ka 50.000 bloemen uitdelen, die iede re dag vers uit Nederland worden aangevoerd. Dodenherdenking op 4 mei De Commissie Nationale Herdenking heeft de richtlijnen bekend gemaakt voor de dodenherdenking op 4 mei. Deze richtlijnen, die de goedkeuring van de minister-president hebben ge kregen, houden in dat van 's avonds 18.00 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen, particuliere wo ningen en vaartuigen de vlaggen half stok worden gehangen. Voorts zullen de klokken van alle kerken luiden van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur. Gevraagd wordt van 20.00 uur tot twee minuten daarna, op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht te nemen. Tevens wordt het gewenst geacht, dat die avond van 19.00 uur af geen open bare vermakelijkheden worden gebo den en dat alle verkooplokaliteiten gesloten zijn. verband met dit laatste geven de Federatie van Ondernemersorganisa ties in het Horecabedrijf en de Neder landse bond van Horeca- en aanver wante bedrijven het advies aan hun leden, om in de avond van 4 mei van 19.00 uur tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beper ken. Aanbevolen wordt om van 19.00 uur tot 21.00 uur voorts de buitenverlich ting, zoals neons en lichtbakken te doven en eveneens tot 21.00 uur in de inrichting geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de of ficiële Nederlandse radioprogram ma's. 9 De in Argentinië aangehouden blinde Duitse jurist Lothar Herrmann is niet de gezochte dr. Joseph Mengele. de voor malige kamparts van Auschwitz, aldus is nader gebleken. Herrmann woont sedert 1940 in Argentinië en had in 1937 in het concentratiekamp Dachau een oogziekte gekregen waardoor hij in 1947 blind werd. STERVLUCHT NAAR EGELSBACH Aan de deskundige gezichtsuitdrukking en gebaren van een aantal mensen, aan de landingsdrempel van het vliegveld Egelsbach, ziet men, dat ze zelf alles veel beter zouden doen. Maar do piloten van de ldeine sportvliegtuig jes, die voor een stervlucht naar Egelsbach zijn gekomen, moeten al hun vliegkunst aanwenden om op een rechthoek van 30 bij 50 meter te landen. Met tussenpozen van twee minuten overschrijden meer dan vijftig vlieg tuigen de doelband aan de rand van het vliegveld; ze moeten het moment van de landing nauwkeurig bepalen: voor elke seconde te vroeg of te laat gaan dure punten verloren. Wie dan nog jnist op het vastgestelde tijdstip, na een kort circuit, landt heeft 25 punten verdiend. Maar voor het zover is, moet er veel worden gemanouvreerd. Zaterdagsmiddags was ccn oriëntatie- vlucht uitgeschreven van ongeveer één uur, een bijzonder moeilijke on gave voor de leden van de Hessiscne vliegsportverenigïng, de vereniging die ook deze vluchten met opdracht organiseerde. De drie man in de Piper „Tripacer" keken uit naar 't gemeen tehuis van een Duits dorpje in het ge bied waar ze overkwamen. Aan de start hadden ze een enveloppe ontvan gen waarvan de inhoud bestond uit nauwkeurige beschrijvingen van luchtwegen, voorschriften betreffende het vliegen over vliegvelden waar een wimpel moest worden uitgeworpen, en uit verschillende andere aanwij zingen. In de enveloppe zaten echter ook drie foto's: een gemeentehuis met een ba- roktorentje, twee oude torens met bo men ervoor en een kruis voor dichtbe groeid bos. Eén van de bemannings leden van het kleine, ronkende vlieg tuigje wist dat dit kruis ergens in Ju- genheim moest staan. Ergens op de route moeten ook rode doeken zijn uit gelegd, die men moet vinden en be schrijven. Op seconden Terwijl de piloot nog over het vlieg veld joeg en het vliegtuigje liet stij gen, waren de beide andere beman ningsleden al druk bezig zich aan de hand van een kaart de route en alle andere bijzonderheden in te prenten. Zij fungeerden dus als navigator. Als het vliegtuig eenmaal op koers is, moet men het onderliggende gebied in de gaten houden; ook op andere gtuigen moet worden gelet, want luttele tussenruimten van 90 se- konden vliegen nu ongeveer 50 vlieg tuigen dezelfde koers. Geen enkele plaats, die op het vliegplan is aan getekend, mag men links laten liggen, want overal zou immers het barokke ;emeentehuis of de middeleeuwse lurcht kunnen liggen, verscholen tus sen het groen van de „evergreens". Ook de rode doeken mag men overi gens niet vergeten. We zijn nu Oppenheim voorbij; inaar geen van de onderweg geziene gebou wen komt overeen met dat op de foto's Verder, naar Otshofenof op 't zvreef- vliegterrein de kentekens liggen. Weer niets. Ook andere vliegtuigen draaien hun bochten. Wimpel afgooien Links liggen de grote fabriekscom plexen van Ludwigshafen en dan duikt in de nevel 't vliegveld Birken- heide op; Birkenheide 't doel van vele sportvliegers uit Zuidwest-Duitsland, aan de rand van Ludwigshafen, met 'n „Aerohotel". Aan de oostrand van het vliegveld liggen drie rode doeken naast elkaar. Opgave no. 1 is vervuld Nu vliegt men naar het noorden; het vliegveld van Worms moet men in west-oost richting oversteken. Een rode U licht voor ons op. In welke richting wijst hij Na een snelle blik op de landkaart: zuidzuidoost. De vlieger is er intussen vast van overtuigd dat het bewuste gemeente huis in Ix>rsch moet staan. Lorsch ligt op de voorgeschreven koers, en inder daad: daar ligt het gemeentehuis met het barokke torentje en de gezellige klok. Er is geen tijd zich daarover te ver heugen; binnen twee minuten moet de machine boven het vliegveld in Hep- penheim zijn. Daar moet iedereen z'n post hebben betrokken. De wimpel moét daar afgeworpen, een vliegvei- ligfieidsteken geïdentificeerd worden. Landingsklappen wat naar buiten, dan wordt de snelheid wat minder. Er staat een galg aan de rand van het vliegveld, met een zwarte korf, dié er nonchalant aan bungelt, en midden op het veld ligt zoiets als een hondebeen met zwarte lijnen. „Werp nu de wimpel af" klinkt het commando aan de piloot. Verder gaat het, in een grote bocht naar links, ter wijl op een dichtbijzijnde berg een oude burcht zichtbaar wordt. Doch men moet nog verklaren wat de te kens beduiden. Een klein boekje met de belangrijkste vlieveiligheidste- kens helpt nen al een eind verder. De opdrachten zijn nu voor het be langrijkste gedeelte vervuld, de vlucht Nog elfde Duitse luchtvaartdag in Darmstad: een vlucht langs de Bismarcktoren en het tentoonstellingsterrein, en nog 'n korte groet tijdens een linkse bocht aan de „Lange Ludwig". Daarna de landing. De jury bepaalt. Zodra de bemanning in Egelsbach weer grond onder voeten heeft, komt de vraag: „Hebben jullie alles juist gevonden „Natuurlijk, en het gemeentehuis staat in Lorsch". „Pech gehad", klinkt het antwoord, „het staat in Heppenheim". Maar de vliegtuigbemanning van de Piper „Tripacer" is maar moeilijk te overtuigen. Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER garandeert de kwaliteit RESTAURATIE WAS NIET TE BETALEN Alleen 's zondags wordt beroemde orgel bespeeld De alom bekende ronde Luther se kerk aan het Singel te Am sterdam met zijn tot voor enkele jaren groen uitgeslagen koperen koepeldak, Is donderdag in ge bruik genomen als showroom voor een handel in tenten en kampeer- benodigdheden. Het moet gezegd, het is een bijzonder aantrekkelijke showroom geworden, maar een merkwaardig milieu blijft het. Voor vijftien jaar heeft de betref fende firma na ruim een half jaar onderhandelen en niet dan onder hevig protest van een aantal te genstanders, dit bouwkundig uni cum van Amsterdam en zuiverste barokke bouwwerk van ons land, in huur gekregen van het kerkbe. Een Zweeds dagblad heeft een foto gepubliceerd ven Adolf Eichniann in het con centratiekamp Bergen Bel- sen. Op de foto staat Adolf Eichniann (tweede van rechts) vergenoegd toe te kijken hoe twee andere Duit se officieren bij een oude joodse gevangene de haren afsnijden. Een Duitse soldaat zou deze foto gemaakt heb ben. De foto werd gevonden door een Duitse krijgsgevan gene, toen het kamp op 15 april 1945 door Engele mili tairen werd bezet. atuur. Restauratie en inrichting van dit bedehuis als cultureel centrum zou meer dan een mil joen gulden hebben gevergd en dat bedrag heeft een desbetref fend actie-comité niet op tafel kunnen brengen. Wel zijn de huurder enige beper kingen opgelegd. Zo zou hij niet mogen slopen aan het gebouw zonder toestemming van kerkbe stuur en Monumentenzorg. En eigener beweging heeft hij voorts erin toegestemd, dat 's zondags het beroemde van 1830 daterende orgel een drie klaviersorgel dat pendant is van het orgel in de Utrechtse dom nog zal worden bespeeld. Het zullen echter geen concerten meer zijn. Alleen een bespeling om het mechaniek in beweging te houden en dus te voorkomen dat ook dit kostbare instrument in verval zou raken. Enige weken geleden is het voor de laatste maal publiekelijk ge bruikt voor de jaarlijkse uitvoe ring van de Matthaus-Passion in De onttrekking van dit stoere kerkgebouw met zijn metersdikke muren aan de eredienst, is een symptoom voor de ontvolking van de oude binnenstad van Amster dam. Al vele jaren lang sinds 1936 werd er niet meer gekerkt in dit gebouw. De R.L.M. heeft zaterdagavond op de lijn Amsterdam, Frankfort, Ztirich, lissabon, Santa Maria, Paramaribo, Caracas, Curacao een D.C. 8-straaI- vliegtuig in gebruik genomen. Door deze verbinding wordt de reisdnur van 24 uur tot 16 uur teruggebracht. Onder de gasten die deze openings- vlucht naar West-Indië meemaakten bevonden zich drs. H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat. Precies een uur na het vertrek van de D.C.-8 naar Suriname, zette ge zagsvoerder Hobson de luchtreus weer op Schiphol aan de grond. Het toestel bleek onderweg motorstoring te hebben gekregen aan de linker bui tenmotor. De D.C.-8 kon na enige re paratiewerkzaamheden kort na mid dernacht weer vertrekken. Gisteren is het slraahiiegtuig in Pa ramaribo aangekomen. In Katmandoe zijn vijf meisjes veroor deeld tot anderhalf Jaar gevangenisstraf en anderhalf jaar voorwaardelijk omdat zij meegedaan hebben aan betogingen te gen het bewind in Nepal. Negen personen zijn tot 18 maanden veroordeeld wegens ..onwettige verspreiding van vlugschrif ten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5