P.Z.C. DELTA-JOURNAAL Kweeklust heeft nu no? minimum grond per half zwaar J. S. HOEK TOT WETHOUDER VAN MIDDELBURG GEKOZEN Zeeuwse VARA-bestuurders bespraken afdelingsbelangen ZEELANDS PROBLEEM NUMMER ÉÉNHET PENDELEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 APRIL 1961 „SCHUIVEN DICHT" OP DUITSE T.V. DE DUITSE televisiekijkers zullen niet in het on gewisse worden gelaten over de gebeurtenissen in het Veerse Gat. Daar staat de journaaldienst of om de landstaal te gebruiken: Tagesschau Deutsche» Fernsehen borg voor. Maandagmiddag draai de een met koffers vol apparatuur afgeladen sta tioncar het werkterrein bij de op hun afvaart wach tende reuzen-caissons tussen Veere en Vrouwen polder op. Cameraman Karl Wachter en zijn beide assistenten stapten resoluut op de directiekeet van rijkswa terstaat af en vonden daar de heer H. Ferdinandusse. Even later was de Duitse t.v.-kijkers een reportage over een knap stuk Nederlands waterstaatswerk ver zekerd. Zwoegend over een hobbelige dijkkruin en vervaarlijk zwiepend in zijn veren baande de auto met camera'sfoto-apparatuur, opname-instrumenten en honderden meters film in luchtbedden zich een weg naar de caissondie het verst ligt weggeborgen in het „bouwdok". En dat ging echt niet zo eenvoudig. Toen de rijsporen op een gege ven moment al te mod derig waren en de berm net iets te zwak bleek, moesten er balken aan gesleept worden om de auto te krijgen, waar de t.v.-mensen haar wilden hebben. Op de kop van de dijk, in de lange slag schaduwen van de im mens hoge caissonge vaarten werden de kof fers tenslotte uitgela den: voor de zoveelste maal vielen kort daar na de betonnen kolossen binnen de brandpunts afstand van een film lens. Wanneer vanavond de eerste caisson wordt ingevaren zal ook de Duitse t.v.-ploeg uit Keu len zich in het legertje van persvertegenwoordi gers present mélden. Want op hun terugreis van sportevenementen in Brussel vonden deze ca- meralieden in Vrouwen polder een voor hun kij kers unieke gebeurtenis. En ook de definitieve sluiting van de Veerse- Gatdam op 27 april zul len zij niet missen. „Wir kommen zurück" be loofde Karl Wachter ons vlak voordat hij met zijn camera in de hand aan een serie halsbre kende toeren begon over smalle ladders door en over de caissons. Of de t.v.-kijkers in Duitsland hoogtevrees krijgen bij het zien van de jour naalreportage Karl Wachter en zijn mannen hadden het in ieder geval niet... SCHAFTEN IN DE ZON KLOKSLAG half vier zaten de rijswerkers rond de „caisson-haven" tussen Veere en Vrou wenpolder aan de voet van de dijk. Het Veerse klokkenspel of een hon gerig gevoel in de maag had hen voor een half uurtje van het vlecht werk weggelokt: het was schafttijd. Tijd voor een ietwat primitieve pick-nick in de zon... Er kwamen knapzakken voor de dag, thermosfles sen roerden ontkurkt en een enkele uit het groep je etenden mikte non chalant een sinaasappel schil in de richting van een waterlozende cais son. Een korte adem pauze in de bedrijvig heid, die aan de laatste loodjes van de Veerse- Gatsluiting voorafgaat. Een blakend voorjaars zonnetje schitterde over het water van het Veer se Gat, waar witte zeil scheepjes zich nieuws gierig naar het sluitgat lieten stuiven. Een puf fend motorvletje schoof de werkhaven bij de caissons binnen. De man nen aan de dijk zwaai den ernaar. Een stuk brood en een fles met thee in de hand. Er za ten bekenden op. Voor het eerst na vele regendagen konden de mannen hun „lyxlf-vier tje" weer eens buiten de kale wanden van de schaftkeet nuttigen. Het voorjaar drukte zijn ve derlicht stempel ook op het strakke werktempo van waterstaat, waar binnen de rijswerkers hun bijdrage aan het Deltaplan leveren. Al thans op het schafthalf- uurtje, dat in het raam van het werk aan de zinkstukken als het wa re tussen kaai en schip valt. Al waren ze dan maan dagmiddag om half vier in de verste verten nog niet te zien toch kwamen donkere wolken aan de Walcherse ein der het zonnige tafereel tje bij voorbaat al ver storen. „Zwaar bewolkt met enige regen". Zo stond het te lezen in het Delta-kantoor op de dijk bij Vrouwenpolder. De Delta-meteodienst in Zie rikzee zag het weer voor vandaag wat somberder in. De rijswerkers zul len dus vanmiddag om half vier wel weer vaar de schaftkeet moeten gaan... NA ONTEIGENING IN KARELSGANG Gedupeerde kwekers kregen allen nieuw land Na een gedeeltelijke onteigening van de gronden in de Karelsgang heeft de vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw slechts de beschikking over het mini mum aan grond per lid. Dit deelde do secretaris van de grondcommissie van Kweeklust, de heer A. Everaars, mee tijdens de zaterdag in de Bo- gardzaal gehouden jaarvergadering. De heer Everaars zei te hopen, dat de gemeente het in de toekomst niet nodig oordeelt om nog meer gronden van de vereniging voor stadsuitbrei ding te onteigenen. Na deze gedeeltelijke onteigening van de Karelsgang-gronden neeft het Kweeklust-Bestuur veel werk moeten verzetten om de gedupeerde leden aan nieuwe grond te helpen. Dat is met succes gebeurd, ook al moest men de grond met andere leden delen. De heer Everaars deelde voorts mee, dat de schadevergoeding voor deze ont eigening door de gemeente keurig ge regeld is In zijn openingswoord had de voorzit ter, de heer M. Kleinepieigewezen op de noodzaak van het schoonhouden van sloten rond de terreinen. Hij vroeg de medewerking van de leden voor een goede gang van zaken. De secretaris, de heer J. Antheunisse, vermeldde in zijn jaarverslag, dat 1960 voor Kweeklust wat de produk- ten en de financiën betreft een goed jaar is geweest, echter niet wat be treft de oppervlakte grond, die afge nomen is. Het bestuur is evenwel steeds bezig om nieuwe grond te ver werven. Het onder meer daartoe aan gevraagde onderhoud met b. en w. van Middelburg is niet doorgegaan. ,.B. en w. zien er de noodzaak niet van in", aldus verklaarde de heer Anth^m'sse Voorts bleek uit zijn jaarverslag, dat Kweeklust thans 389 leden heeft te gen 382 het jaar teyoren. Zijn finan cieel verslag luidde alleszins gunstig. Het kassaldo steeg in het afgelopen jaar met bijna f 700 tot ruim f 2500. Het voorstel van de heer Antheunisse om de pachtprijs voor de gronden aan de Nassaulaan te verlagen van acht tot zes cent per vierkante meter, kreeg dan ook de goedkeuring van dc vergadering. de bestuursverkiezing werden de en J. Antheunisse, J. L. L Baljeu en A. Everaars bij acclamatie her kozen. terwijl in de plaats van de heer P. J. Fraanje de heer Oerlemans gekozen werd. Veldhandbal Tonido behaalde grote overwinning op Hellas Verrassingen zijn deze zondag in de districtsklas handbal niet uit de bus gekomen, of het moest de grote overwinning van de lieren van To nido op hun stadgenoot Hellas zijn. Tonido was deze middag zeer pro- duktief en haar spel geeft weer ver trouwen voor de toekomst. Met snelle en goed opgezette aanvallen omspeelde liet de verdediging van Hellas en met de regelmaat van de klok kwam het voor open doel en had geen moeite het net te vin den. Aanvallend zat het bij Tonido wel goed, maar het zal toch ook de verdediging niet moeten ver waarlozen. Vooral de volgende week tegen Volt zal men er goed aan doen, bijzonder aandacht aan dit on derwerp te besteden. Marathon en E.M.M. maakten er een .fleurig spel van en door beter schieten won Marathon verdiend. In een zeer spannende ontmoeting won Volt van EBHV. In 'n aardige wedstrijd wonnen de Marathon-da- mes van Hellas. Walcheren deed wat vaD haar verwacht werd en won van E.B.H.V. In de 2e klas heren v/on Sios pp het nippertje van Tonido 2 en Rapid had geen moeite met Be Fair. Bij de dames loopt Sios steeds meer uit zij het doordat andere wedstrij den geen doorgang vonden. De standen in de districtsklas zijn: Heren le klas: Tonido 18 uit 10; Volt 16 uit 10; E.B.H.V. 16 uit 12; S.O.A. 9 uit 11; Volharding 7 uit 9; E.M.M. 6 uit 9; Marathon 6 uit 10 en Hellas 4'uit 11. Heren 2e klas: Tachos 18 uit 10; Rapid 18 uit 11; Sios 14 uit 10; For- tuna 11 uit 9; Tonido 2 8 uit 10; Olympus 4 uit 10; Be Fair 3 uit 12 en Marathon 2 2 uit 8. Dames le klas: Marathon 20 uit 12; Walcheren 19 uit 11; Zeeland Sport 17 uit 10; Hellas 10 uit 11; Tachos 9 uit 11; Hontenisse 6 uit 11; E.B. H.V. 6 uit 12 en S.O.A. 1 uit 11. Dames 2e klas: Sios 17 uit 10; E, M.M. 14 uit 8: Volharding 14 uit 9; Olympus 14 uit 9; Tonido 6 uit 9; Luctor 5 uit 6; Marathon 2 3 uit 5; De Meeuwen 3 uit 9; Walcheren 2 2 uit 8 en Zeeland Sport 2 1 uit 9. I Advertentie/ iSllk aie lekkere shag in de handige doos 95 ct. Extra-busdiensten tijdens sluiting Veerse Gat In verband met de grote belangstel ling, die zonder twijfel zal bestaan voor de spectaculaire werkzaamhe den rond de sluiting van de dam door het Veerse Gat, heeft de n.v. Streekvervoer Walcheren extra voor zieningen getroffen. Op verschillende dagen zullen alle diensten op Vrouwenpolder worden doorgetrokken naar Vrouwenpolder- strand, behalve dc ritten 501, 502, 533 en 534. De in de gids aangege ven vertrektijden voor Vrouwen polder-dorp zullen dan gelden voor Vrouwenpolder-strand. Tevens zullen op bedoelde hier volgende data de vol gende extra ritten worden ingevoegd: dinsdag 11 april: 18.18 uur af Vrou wenpolder-strand, dinsdag 18 april: 10.40 uur af Middelburg; donderdag 20 april: 10.40 uur af Middelburg; vrijdag 21 april 10.40 af Middelburg, 14.10 af Vrouwenpolder; zaterdag 22 april: 11.35 uur af Middelburg, 14.30 af Vrouwenpolder: zondag 23 april alle ritten doör naar Vrouwenpolder- strand, behalve de ritten 533 en 534. SINDS 1945 RAADSLID Portefeuilles financiën en onderwijs toevertrouwd De gemeenteraad van Middelburg heeft maandag in de plaats van de heer J. W. KÖgeler de heer J. S. Hoek tot wethouder gekozen. De heer Hoek heeft zitting voor de anti revolutionaire partij en zal even als zijn voorganger de portefeuille van financiën en onderwijs beheren. Van de negentien stemmen werden er vijftien op de heer Hoek uitge bracht, één op het a.r.-raadslid M. Wattel, terwijl drie stemmen blanco werden uitgebracht. Voordat de raad tot de verkiezing overging, vroeg alleen de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) het woord. Hij betoogde, dat de schermutselingen VERGADERING TE GOES Nu 36 afdelingen en 3 correspondentschappen „De Prins van Oranje" te Goes was zaterdagmiddag het trefpunt van een groot aantal bestuursafgevaardigden Aan bijna alle Zeeuwse VARA-afde- lingen. Besproken werd een aantal radio- en televisiebelangen en diverse Zeeuwse verenigingszaken in het bij zonder. De ledengroei van de VARA in Zeeland was groter dan vorig jaar, zo memoreerde de districtsvoorzitter, de heer A. J. Wijnands uit Goes, in zijn openingswoord. Vorig jaar ging men met 300, nu met 500 leden voor uit. Het aantal leden-abonnees in Zeeland steeg tot 12,306 per 1 jan. 1961. Dit aantal, zo zei de heer Wijnands, zou zeker groter geweest zijn, ware het niet dat een groot aantal leden vertrok naar de randstad Holland, hetgeen vooral in het ledental van de Schouwse afdelingen tot uitdrukking kwam. Een tweetal nieuwe afdelin gen werd opgericht, n.l. Baarland en Zaamslag. Het district Zeeland telt thans 36 afdelingen en 3 correspon dentschappen. Het voorstel om het districtsbestuur uit te breiden ondervond aanvanke. lijk van enkele afdelingen tegen stand. Na een uiteenzetting werd het voorstel echter aangenomen. In het bestuur werden gekozen de heren De Moor te Zierikzee, Slabbekoorn te Kruiningen-Hansweert, Van Royen te Baarland en Lamper te Kapelle- Biezelinge. De aftredende bestuurs leden, de heren J. P. Blomme te Groede, L. J. Florusse te Vlissingen, J. M. van Gorsel te St.-Maartensdijk, C. Linders te Zierikzee en J. Reijn- hout te Middelburg, werden herkozen. Tot verenigingsraadslid wees de ver gadering de heren C. Linders, A. J. Wijnands en J. Reijnhout aan. Bij de behandeling van het jaarver slag en omrueprapport van het hoofdbestuur hadden verschillende Zeeuwse afdelingen opmerkingen en wensen geuit. Tegen de Zeeuwse streekuitzending had men enige be zwaren ingebracht; deze uitzending VERTROKKEN BEELD bi3 men met name denkt aan de lliOOlllJKllcQcn DIJ vestiging van middelgrote industrie- en met rond 100 a 200 werknemers. aantrekken van bedrijven I de arbeidssituatie besluiten vele be drijven echter liever arbeidskrachten vanuit Zeeland te halen in stede van vestiging. Reclame Een mogelijkheid om hierin een wij ziging ten gunste aan te brengen, ziet men bij het D.B.A. vooral in een meer gerichte reclame, zoals met name de drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drente ma ken. Want Zeeland treedt nog te weinig naar buiten. Mochten industrieën tot vestiging overgaan „in Tholen zijn zo 100 a 150 arbeidskrachten voor een be drijf aanwezig" dan zal volgens het D.B.A. de pendel met sprongen teruglopen. Vooral bij die arbeiders, die dagelijks over grote afstanden van en naar hun werk moeten reizen. Vooralsnog ziet het er echter niet naar uit. dat er een afname In de pendel verwacht kan worden. Eer der een toename aldus de mening op het districtsbureau. Zcelands probleem nummer één bij het aantrekken van industrieën vormt de pendel. Dagelijks reizen zo'n 25 a 2600 werkkrachten naar bedrijven buiten de provincie, van wie 15 a 1600 over „ongezond" grote afstanden, zoals men dit bij het dis trictsbureau voor de aroeidsvoorzïe- ning in Zeeland te Middelburg stelt. De gevolgen: een vertrokken beeld van de beschikbare arbeidskrachten in Zeeland, hetgeen vele bedrijven met vestigingsplannen afschrikt. Een probleem, waarmee men bij het districtsbureau herhaaldelijk wordt geconfronteerd, zoals maandagoch tend tijdens de maandelijkse be kendmaking van de werkloosheids cijfers in Zeeland, werd meegedeeld. Vele bedrijven denken, dat er geen arbeidspotentieel is, hetgeen voor een deel aan de ongezonde pendel kan worden geweten. Volgens het D.B.A. zal dc toestand in Zeeland pas weer gezond worden, als er rond 2000 nieu we arbeidsplaatsen bijkomen, waar- voldeed niet aan de gestelde ver. wachtingen. De heer G Bakker, re dacteur van de Radioglds, die liet hoofdbestuur vertegenwoordigde, ging uitvoerig in op de ingediende plannen met betrekking tot het om roepbestel. Tevens greep de heer Bakker deze gelegenheid aan om de in het uitzicht gestelde commerciële televisie te bespreken. Tot slot deelde men nog mee, dat het VARA-appel op 25 juni in Berg en Bos te Apeldoorn zal worden bezocht door vele Zeeuwse afdelingen. Een geanimeerde koffietafel besloot deze V AR A-bi jeenkomst. Groot volleybaltoernooi Groningse kweekschool Dames r.k.s. Middelburg werden eervol tweede De rijkskweekschool te Groningen organiseerde in de paasvakantie ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan een Interscholair volleybaltoer nooi voor kweekscholen uit Nederland. Onder de 38 deelnemende teams be vonden zich ook de dames- en de he- renploeg van de rijkskweekschool te Middelburg. De wedstrijden werden onder meer gespeeld in de sporthal van de sportacademie en in de koren beurs te Groningen. De dames van de Middelburgse kweekschool deden het uitstekend en legden beslag op de tweede plaats. Woensdag werd om een plaats in de winnaarsronde gespeeld. De eerste drie ploegen uit elke poule zouden overgaan naar de volgende ronde. E$e Middelburgse teams wisten zich goed te handhaven. Het damesteam werd derde achter de zestallen uit Assen en Haarlem. Het herenteam werd zelfs tweede achter Utrecht. In de volgende ronden op donderdag en vrijdag zou over een finaleplaats beslist worden. De dames hadden weinig moeite tot de eindstrijd door te dringenzij wer den onbedreigd poulewinnaar. De he ren waren echter niet tegen hun goed- spelende tegenstanders opgewassen. Uit vijf wedstrijden behaalden zij slechts één punt. De finales hadden een bijzonder spa) nend verloop. Bij de dames werd christelijke Kweekschool uit Bij i veeks ongeslagen kampioen. Do rijkskweekscholen uit Apeldoorn, Middelburg en Coevorden behaalden alle twee punten. Het setgemiddelde moest nu beslissen. Dit bleek echter voor de Middelburgers en de Apel- doorners hetzelfde te zijn, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk was. Door deze wedstrijd met ruim ver schil te winnen benaalden de dames van de rijkskweekschool uit Middel burg een eervolle tweede plaats. Bij dè heren werd de christelijke kweekschool uit Utrecht kampioen. De christelijke kweekscholen uit Win schoten en Dordrecht bezetten hier respectievelijk de tweede en de derde plaats. Examens Aan het Instituut voor Persweten schap, verbonden aan de Universi teit van Amsterdam slaagde voor de cursus journalistiek de heer C. van der Maas, redacteur van de P. Z.C. te Vlissingen. WETHOUDER J. S. HOEK over de vraag of Middelburg vier of drie wethouders moet hebben alleen bij de raadsverkiezingen aan de or de behoort te komen. De heer Hesse link stelde, dat de V.V.D. met deze benoeming geen precedent wil schep pen voor de toekomst, noch voor het aantal, noch voor de persoon van de wethouder. Loco-burgemeester A. J. Berenpas feliciteerde de heer Hoek met zijn benoeming. Hij was er van overtuigd, dat do nieuwbenoemde wethouder de wil en het vertrouwen heeft om tot een goede samenwerking met het college en de raad te komen. Loopbaan De heer Hoek is op 24 november 1895 te Beverwijk geboren. Na zijn mulo-opleiding in Beverwijk trad hij in dienst op het belastingkantoor in zijn woonplaats. Gedurende een aan tal jaren werd de heer Hoek door het ministerie van financiën uitge zonden ter waarneming in vakante ontvangkantoren, onder meer in Mid delburg en Tholen. In 1922 trad de heer Hoek als adjunct-commies in dienst van het belastingkantoor te Middelburg. Daarklom hij op tot hoofdcontroleur, in welke functie hij enkele maanden geleden gepensio neerd werd. Van jongsaf heeft de heer Hoek zich voor de politiek geïnteresseerd. In 1931 werd hij secretaris van de hoofdstedelijke A.R.-kiesvereniging, later voorzitter, terwijl hij kort ge leden na zijn aftreden als zodanig tot ere-voorzitter werd benoemd. Het raadslidmaatschap bekleedt de heer Hoek sinds augustus 1945, toen hij in -de noodgemeenteraad gekozen werd. Hij is thans zestien jaar raads lid, waarvan twaalf jaar voorzitter van de commissie van financiën. De heer Hoek deelde ons mee bij zonder ingenomen te zijn met bét feit. dat hem de behartiging van de financiële en de onderwijszaken is toevertrouwd. Uit hoofde van zijn vroegere betrekking heeft hij immer een kritische instelling ten opzichte van de financiën gehad, die hij ook als wethouder kan" toepassen. En het onderwijs is voor de heer Hoek, zo verklaarde hij, een zaak, die hem na aan het hart ligt. Politie Vlissingen „Zet uw fiets op slot" De gemeentepolitie van Vlissingen zal over twee weken een actie beginnen om een eind te maken aan het ver- 'jnen van fietsen en bromfietsen, le afgelopen drie maanden werden in Vlissingen 51 van dergelijke voer tuigen vermist, waarvan 39 werden teruggevonden. Bij navraag bleek, dat geen der vermiste fietsen op slot stond. Ingevolge artikel 65 van de al gemene politieverordening, is het op slot zetten van rijwielen op de open bare weg verplicht. De Vlissingse politie wil nu de eige naars in de gelegenheid stellen om hun rijwielen in orde te maken. Over twee weken zal echter iedere fiets, die niet op slot staat, zonder pardon wor den overgebracht naar net politie bureau. waar de eigenaar het voer tuig dan zal kunnen afhalen. Een boe te zal dan het gevolg zijn. De politie raadt voorts ieder bezitter van een rijwiel of bromfiets aan het nummer van het voertuig te noteren, waardoor bij vermissing veel tijdver lies kan worden voorkomen. Wat autopeds betreft wordt verzocht de naam van de eigenaar aan de on derkant vpn het plankje aan te bren gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4