Katangese compagnie „op drift geraakt" Nederland rekent bij aanval van Indonesië op Australië en V.S. KLANKBORD ONTWIKKELINGSPLAN VOOR DE UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM DINSDAG 11 APRIL 1961 PROVINOIALB ZBEOWSB COURANT 8 Staatssecretaris Bot in Port Moresby Amerika zou zevende vloot laten optreden Te Port Moresby, waar hij de installatie van de „wetgevende raad" voor Australisch Nieuw-Guinea bijwoonde heeft staats secretaris Bot gisteren verklaard dat Nederland in geval van een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea bijstand verwacht van Australië en de Verenigde Staten. Hij herhaalde een eerder afgelegde verklaring, dat de Neder landse strijdkrachten op Nieuw-Guinea toereikend zijn om het hoofd te bieden aan infiltraties, maar onvoldoende zijn om de strijd aan te binden met een invasieleger. „Als we niet onder de brug door kunnen, dan gaan we er over heen", zeiden de mannen van de baggerondernemingdie deze week gaaf beginnen met: het schoonmaken van de kre kenuitkomende op de oostelijke rijkswaterleiding le Ter neu zen. Voor dit karwei werd een mobiele kraan uit Gent met een hefvermogen van 50 ton gecharterd, die maandagmorgen eerst drie drijvende bakken en daarna een compleet bagger molentje in de takels nam en daarna over de stenen brug in de oostelijke rijkswaterleiding zette. Een niet alledaags karwei, dat verscheidene uren. in beslag nam en uiteraard door een groot aantal belangstellenden werd gadegeslagen. l Foto P.Z.CJ Een dergelijke Indonesische aanval aldus mr. Bot, zou een kwestie voor de Verenigde Naties worden. Hij achtte voor het ogenblik zulk een aanval geen reëele mogelijkheid maar indien er niettemin een wordt ondernomen rekent Nederland op Australië en de Verenigde Staten. „Het is niet ons voornemen de Pa poea's uit te leveren aan de Indone siërs. Ons beleid is gericht op zelf beschikking. Maar niemand kan ons vragen daarvoor een oorlog te voe ren in de Stille Oceaan", aldus de staatssecretaris. Zevende vloot Een adviseur van president Ken nedy zou tegenover een Neder lands journalist hebben verklaard, dat de Verenigde Staten hun ze vende vloot zouden laten optre den, teneinde Indonesië te ver hinderen, Ned. Nieuw-Guinea te overweldigen. De betrokken journalist, Willem Oltmans, correspondent bij de Verenigde Naties voor Nederland se tijdschriften, heeft dit zondag gezegd in een voordracht die hij hield in de universiteit van de Amerikaanse staat Michigan. Hij zeide, dat de adviseur van pre sident Kennedy hem een week gele den had verklaard, dat hij begrip had voor de gevoelens van de Indo nesiërs, docli dat „Soekarno er niet goed aan zou doen, als hij met de zevende vloot te doen zou krijgen". |I!IIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP H Bondskanselier Adenauer „Nazi-gif niet wijd verbreid in Duitsland" M Radio- en t.v.-rede aan g vooravond proces Eichmann H Bondskanselier Adenauer heeft gisteravond voor radio en te- levisie een verklaring afge- legd in verband met net pro- ij ces tegen Adolf Eichmann, dat vandaag te Jeruzalem be- j= gint. In deze verklaring zegt hij dat er in Duitsland thans H geen nationaal-soeialismc meer II aanwezig is. „Vandaag is er geen nationaal- socialisme, geen nationaal-so- cialistisch gevoel in de massa van het Duitse volk, in het p geestelijk leven van het Duit- p se volk", aldus Adenauer. p =g „Wij zijn een grondwettelijke p H staat geworden p Adenauer verklaarde het no- dig te achten thans het stand- punt van zijn regering cn p zichzelf, ten aanzien van het p H' proces tegen Eichmann, dui- delijk te maken. „Wij wensen dat in dit proces de volledige p waarheid aan het licht komt,, p en recht wordt gesproken". p „Na de ineenstorting van p p Duitsland was iedereen, die aan de wederopbouw ging ee p werken, vervuld van schaam- te en bezorgdheid. De bezorgdheid over de ver- breiding van het Nazi-gif is p niet zo gegrond gebleken als ee gevreesd was. p p Adenauer herinnerde aan een p uitspraak van premier Ben p Goerion van Israël, die heeft p gezegd dat de jonge generatie van Duitsland niet verant- f= woordelijk kan worden gesteld p voor de misdaden van de oude generatie. „Voor deze woor- p den bij de opening van het proces tegen Eichmann zijn wij oprecht dankbaar", aldus f| p de bondskanselier. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii HART VOOR DE ZAAK. Barry Par ker, een handelaar in huisdieren in De Engelse plaats Grimsby, heeft van de gemeente twee lantaarnpalen overgenomen om de honden in zijn kennel het gevoel te geven dat ze thuis zijn. GEZINSUITBREIDING Toen de 64-jarige weduwnaar John Joe Walsh uit. Dublin trouwde met de bakvis Anastasia Best, was de hele buurt het erover eens dat die echtverbintenis niet lang zou stand houden. Zondag evenwel presenteer de de vrouw van de nu 86-jarige Walsh haar elfde kind aan de geluk kige vader. En Walsh, een boer, heeft nog plannen genoeg voor de toe komst. De familie zal nog verder uit gebreid worden", zei hij. Walsh had al elf kinderen uit zijn eerste huwe lijk. De Australische regering heeft gis teren de verzekering gegeven, dat het gebied van Papoea, Australisch Nieuw-Guinea, tot onafhankelijkheid zal worden gebracht langs wegen van „voortdurende politieke groei en grondwettelijke aanpassing". Deze verzekering werd gegeven door de Australische bestuurder van dit gebied, Sir Dallas Brooks, bij de opening van de wetgevende raad van Papoea. „Als over de toekomst van een volk beslist wordt-, dat nog niet zijn eigen wensen tot uitdrukking kan brengen, dan is het zowel op grond van men selijkheid als op grond van het recht van zelfbeschikking dubbel verwer pelijk om geweld te gebruiken bij de oplossing van dë toekomstproblemen. Sir Dallas verzekerde voorts, dat in nauwe samenwerking met Nederland zal worden gewerkt aan de onafhan kelijkheid van de diverse delen van Nieuw-Guinea. V. WOENSDAG EERSTE PAAL Voor 28 miljoen in uitvoering (Van onze speciale verslaggever) Woensdagmorgen zal de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall aan de Oudezijdsaehterburgwal in het hart van de oude binnenstad de sym bolische le paal slaan voor een nieuw ebouw voor de A-faculteiten' van _e hoofdstedelijke universiteit. Ruim 7500 studenten telt dit grootste cen trum voor hoger onderwijs van Neder land. Meer dan de helft is van buiten Amsterdam. Voor 1963-'64 wordt ver wacht dat er meer dan 10.000 studen ten de colleges aan deze universiteit zullen willen volgen. Als in geen andere universiteitsstad van Nederland liggen de vaak oude en tekortschietende gebouwen van dit hoger onderwijs instituut in de hoofd stad Verspreid over de stad. Maar be halve dat is er pen ontstellend ruimte gebrek. Zo groot is in feite de achter stand, dat berekend is voor de eerst komende zes jaar een investering van tenminste 170 miljoen gulden nodig zal zijn en voor de komende 20 jaar Nieuw onderzoek in de affaire Oudewater In opdracht van de officier van justitie te Botterdam nir. I. H. van de Roemer, is de rijkspoli tie te Oudewater een nieuw on derzoek begonnen in de Oude- waterse bloesjesaffaire. Zondag heeft postcommandant Van den Heuvel mevrouw Van der Bree, de echtgenote van de carrosse riebouwer in Oudewater probe ren te benaderen om haar le zing te horen over de beweerde aanzetting tot een aanrandings- scène, waarvan de technisch hoofdambtenaar eerste klas bij het departement van defensie, de heer F. H. van der Putten volgens zijn eigen mededelingen het slachtoffer had moeten wor den in 1958. Mevrouw Van der Bree was echter voor familiebezoek naar Duitsland, maar zal direct na haar terugkeer de rijkspolitie alle gewenste inlich tingen geven, deelde de carrosserie bouwer ons mede. Gistermorgen heeft de rijkspolitie te Oudewater eveneens de heer Van der Putten medewerking voor dit onder zoek gevraagd. Speciaal heeft men hem verzocht de bandopname te mo gen beluisteren, die de heer Van der Putten gemaakt heeft van een tele foongesprek met mevrouw Van der Bree in januari van het vorig jaar, in welk gesprek mevrouw Van der Bree, volgens de heer Van der Put ten, bevestigd zou hebben dat een burger-functionaris van het departe ment van defensie haar had voorge steld hem in een compromitterende situatie te brengen. In Noord-Rhodesië is een derde natio nalistische Afrikaanse partij opgericht, de „United National Republic Party" onder leiding van Dixon Konkolo, Deze partij zal ijveren voor eon onafhankelijke republiek Noord-Rhodesia binnen het ge menebest. tenminste 250 miljoen gulden voor vernieuwing en restauratie van de huisvesting en de daarmee parallel- lopende modernisering van de onder zoekcentra. Dit geschiedt volgens het zoge naamde drickernenplan, dat wil zeggen dat de bestaande situering van Amsterdams universiteit ge handhaafd zal blijven en Amster dam dus niet één groot academisch nieuwbouwcomplex zal krijgen, hoewel dit volgens prof. df. J. Kok, de rector magnificus van de Am sterdamse universiteit misschien' wel goedkoper en doelmatiger ge weest zou zijn dan de huidige op lossing waartoe de gemeenteraad in 1955 in principe besloot. Volgens dit driekernenplan blijft het Oudemanhuispoortcomplex aanzien lijk uitgebreid) hoofdgebouw en cen trum voor de A-faculteit van de uni versiteit. De B-faculteiten worden ge heel geconcentreerd op en om liet Roetersciland, waar al sinds lang een aantal laboratoria gevestigd is. En voor de medische faculteit tenslotte zal op het terrein van het Wilhelmina- gasthuis een academisch ziekenhuis worden geconcentreerd met theore tische laboratoria en pre-klinische in-, stituten op een deel van de te amove- ren foeilelijke Kinkerbuurt. De uitvoering van al deze plannen is al geruime tijd aan de gang. Voor meer dan een miljoen aan werken kwam al gereed en voor ruim 28 mil joen is thans onderhanden. Union hielp in 1960 weer vele jonge meisjes Verschenen is het jaarverslag over 1960 van de Nederlandse vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes. Gewoonlijk wordt de ze vereniging „Union" genoemd. De leiding van het Union-werk gaat uil van de protestants-christelijke levens beschouwing. Het clubhuis in Den Haag werd door 10.365 meisjes bezocht. Met zorg werden weer speciale bij eenkomsten georganiseerd voor de feestdagen. Veel bezoek kreeg ook het eethuis voor jongeren. Hiermee wer den in Den Haag vooral alleenstaan den die voor zichzelf zorgen, gehol pen. Ook hier zijn vele clubhuisacti viteiten. Het maatschappelijk advies- en inlichtingenbureau verrichtte we derom uitstekende diensten, onder meer bij kamerbemiddeling. De bui tenlandse arbeidsbemiddeling vroeg opnieuw veel tijd en aandacht. In lichtingen over werkgevers en pen sions in Den Haag en omstreken wer den 9511 maal verstrekt. De balanspositie was per 31 decem ber van het voorbije jaar belangrijk gunstiger dan per ultimo 1959. MINISTER VISSER NAAR V.S. OM HULP De minister van defensie ir. S. II. Visser is voornemens vrijdag 14 april voor twee weken naar de Vere nigde Staten te vertrekken. Het hoofddoel van zijn reis is, te onderzoeken of zekerheid is te ver krijgen omtrent de aard en de om vang van Amerikaanse militaire hulp aan Nederland in de volgende jaren. Schip tot zinken gebracht Blanken dreven met wrak de stroom af President Tsjombe heelt giste ren op een persconferentie in Elisabethstad verklaard dat bij de verovering van Kabalo, vrij dag, een compagnie van zijn leger „op drift is geraakt". „Wij weten niet of zij dood of levend zijn", zo voegde liij hieraan toe. Tsjombe doelde kennelijk op een door blanken geleide compagnie wier* schip door mortiervuur op de Loea- loeba tot zinken werd gebracht. Een ernstig gewonde Zuidafrikaan die in het ziekenhuis van Elisabethstad wordt verpleegd vertelde verslagge vers dat 180 man Katangese troepen geleid door 25 Zuidafrikaanse en Belgische officieren, de Loealoeba waren opgevaren om de rebellen bij Kabalo te verrassen. Zij kwamen on der mortiervuur van wie, Baloe- ba's of V.N.-troepen, is niet bekend en een projectiel trof het schip zodanig, dat het vrijwel onmiddellijk zonk. Twaalf blanken konden zich aan het wrak vastklemmen en dre ven twaalf uur de stroom af, tot Kongolo. Omtrent het lot van de an dere opvarenden is niets bekend. Naar verluidt hebben troepen van Kalondji een vliegtuig met twaalf Indiase V.N.-inilitairen dat op 't vliegveld van Bakwanga was ge land gedwongen kort na aan komst te vertrekken. Jason Sendwe, de leider van de slaat ..Loealaba" in Noord-Katanga, heeft Hammarskjöld telegrafisch verzocht onmiddellijk Indiase troepen naar Noord-Katanga te zenden. Zij zou den in Manono moeten worden gele gerd en dc Baloeba-bevolking van deze stad beschermen tegen „het rapalje van Tsjombe." Resolutie tegen Zuidafrikaanse politiek De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin sancties tegen Zuid-Afrika worden bepleit om de regering Verwoerd to dwingen haar apartheidspolitiek te verlaten. De resolutie verkreeg ech ter niet de tweederde meerderheid die voor aanvaarding in de alge mene vergadering is vereist. Met 93 tegen 1 stem (Portugal) en zonder onthoudingen werd een reso lutie van vijf Aziatische landen aan genomen waarin alle ledenstaten wordt verzocht individueel afzonder lijk of collectief optreden tegen Z. Afrika'te overwegen. De uitslag van de stemming over de belangrijkste paragraaf was 80 tegen 3 bij elf onthoudingen. De tegenstemmers wa ren België, de Dominicaanse Repu bliek en Portugal. Nederland, Dene marken, Finland, Frankrijk. Enge land, Australië, Griekenland, IJs land, Noorwegen, Zweden en Togo onthielden zich van stemming. „Vereniging van Gescheiden Vrouwen" opgericht In Utrecht is do „Vereniging van Ge scheiden Vrouwen" opgericht. Tij dens de vergadering gaven 60 dames zich als lid op. Het doel van de vereniging is de be langen van de gescheiden vrouw langs wettelijke weg te behartigen. Men zal de leden onder meer voor lichten over vraagstukken op juri disch terrein en voor morele steun zorgen. Mevrouw E. S. Groeneveld uit Ter Apel is tot presidente geko zen. Kalondji „koning van de mijnstaat" ff Albert Kalondji. de leider van M de „mijnstaat" Zuid-Kassai, p heeft zich tot „koning" van de H Baloeba's laten uitroepen. Hij heeft de vierhonderdjaar oude titel van „Moelolcwe" (almach- tige) hersteld en zijn zoon tot ee kroonprins benoemd. De Baloeba's hebben sinds vier- honderd jaar toen hun grond- gebied door de Loeloea's werd H veroverd, geen „almachtige" ee ee gekend. Behalve over de Baloeba's heerst Kalondji over zes andere ee stammen, in totaal 800.000 in- s woners. Zijn rijk is ca. 100.000 vierkante kilometer groot. Ca. H 300.000 inwoners zijn afkomstig uit Noord-Kasai. Zij sloegen op ee de vlucht toen troepen van de s ee regering Loemoemba de staat §j trachtten te heroveren nadat H Kalondji de onafhankelijkheid had geproclameerd. s De „kroning" heeft de afgelo- ee pen week in Kalondji's gehoor- tedorp plaats gehad. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllM Het Wereldgebeuren I Mara-Elim Tot vanmorgen negen uur zit in zijn cel te Jeruzalem Adolf I Eichmann te wachten. Dan zal een begin worden gemaakt met één van dc vreemdste processen uil dc geschiedenis van de rechtsbedeling: 1 het proces tegen lid 899895 van de Nazional Sozialistische Deutsche Ar- beiter Partei, de partij van Adolf Hitler. Eén man uil die grote groep deels overtuigde, deels fanatieke, maar ook voor een deel op voordeel beluste Duitsers, zal zich moeten verdedigen tegen de beschuldiging ongeveer zes miljoen mensen, zes miljoen joden, in Europa te hebben vermoord. Zelden heeft iemand te rechtgestaan, aan wie slechts bij be nadering kon worden ten laste ge legd hoeveel medemensen hij op ge welddadige wijze het leven beëin digde. Eichmann kan, indien hij zich zal verdedigen, wijzen op het feit, I dat hij slechts een schakel was, wel- iswaar een belangrijke, maar toch een onderdeel van de nazi-ketting die Hitler van 1933 tot 1945 om Eu ropa trachtte te snoeren. Maar nie mand zal dit aanvaarden. Er zijn meer vreemde facetten aan deze zaak. Niet alleen dat de beschuldigde tegen alle inter nationale afspraken in werd ge roofd uit Argentinië, maar ook dat hij terechtstaat temidden van een volk dat ten tijde van de misdaad niet bestond. Ja, hij pleegde de mis drijven toentertijd buiten het gebied j van het tegenwoordige Israël. Er is in de jonge joodse staat geen door- straf. Het parlement voerde dit kort geleden tijdelijk in. Over de afloop van het rechtsgeding tegen Adolf Eichmann bestaat dus op de voor hand al geen twijfel. Volgens schat tingen heeft een vierde deel van de bewoners van de joodse staat in Eu ropa door de nazi's familieleden ver loren. Men moet zich dus afvragen of de Israëlische rechtsbedeling wel de geëiste volkomen onpartijdigheid kan geven. En toch zal niemand Eichmann in vrijheid willen zien. Wel zijn er velen er zijn ook aan de vooravond van de opening van het proces zelfs in Israël al dergelijke stemmen opgegaan, die zeggen dat de geheime agenten er beter aan had den gedaan mee te delen dat zij er gens in Argentinië Adolf Eichmann's leven met een kogel hadden beëin digd. Maar dat is met opzet niet ge beurd. Adenauer heeft maandag verklaard dat het nationaal-socialisme in Duitsland is uitgestorven. Daar om hoopte hij dat hot Jeruzalems proces niet al te veel sentimenten zou losmaken. De joodse verenigingen, zelfs die in Washington, «menen dat het proces aan de ene kant een scherpe veroordeling van hef Derde Rijk zal inhouden. anderzijds het antisemitisme kan doen opleven. De communisten hopen op „onthul lingen" over personen die als joden haters zullen worden ontmaskerd en nu In het westen belangrijke functies- hebben. Duitse bladen "hebben de vinger geheven naar het oostelijk deel van hun land, waar „Eichrhan'n- helpers" nog vast in het zadel zou den zitten. 'Opvallend is ook dat «le perscommentaren ce figuur van Eichmann niet zo belangrijk meer vinden. Wel zegt men dat in Jeru zalem definitief wordt afgerekend met het Duitse verleden. Dg joodse historie vertelt van een veertigjarige zwerftocht dooi de woestijn. Daarbij werden lion- fer en dorst geleden op een plaats ie „Mara" (bitterheid) werd ge noemd. Vandaar trokken de joden op naar een oase met waterbronnen en palmbomen, Elim. Tussen deze twee plaatsen wordt gesproken van een Verbond met beloften tussen Jahwe en Zijn volk. Graag vestigen de Israëli's van vandaag de aandacht op deze geschiedenis. Vanuit het nazi-Mara zijn zij in een eigen land, in Elim aangekomen. Eichmann heeft het gewaagd zijn hand uit te steken naaf dit volk, dat. nog altijd gelooft in het speciale Verbond met Jahwe. Nu staat Jii.i vandaag terecht voor rechters uii hetzelfde bondsvolk dat hij tot het laatste kind probeerde te verdelgen. Dat is wellicht de grootste bijzon derheid van dit rechtsgeding. Wij willen de koning niet ver oordelen, wij willen hem doden" zei Capet tijdens de Franse revolutie, toen men een „proces" wilde tegen de Franse soeverein. De joodse geheime dienst.heeft als lei draad van de berechting van Eich mann de Franse uitspraak omge draaid. Vandaar dat aan Duitsland en de vele meelopers van vandaag af een genadeloze spiegel zal worden voorgehouden. RUSSEN ZOUDEN GEREED ZIJN VOOR BEMANDE RUIMTEREIS Het Amerikaanse radiostation „Columbia Broadcasting System" (C.B.S.) heeft gisteren gemeld over aanwijzingen te beschikken dat de Russen hetzij op het punt staan een hunner een ruimtevaart te doen maken, hetzij hierin reeds geslaagd zijn. C.B.S. meldt dat zijn Moskouse correspondent Kalb in een korte* golfuitzending heeft medegedeeld dat gisteren in Moskou werd ver wacht dat een Rus een ruimtevaart zou maken, doch dat zich bii het nemen van deze proef klaarblijkelijk vertraging heeft voor gedaan. Russische journalisten hebben hun buitenlandse vakge noten gewaarschuwd, dat er iets belangrijks op komst was, en dat zij goed moesten uitkijken. De Russische radio en televisie-nieuwsdiensten hebben opdracht gekregen 24 uur per dag waakzaam te zijn. VVWWWVWWWWvWVWvVW^VWVWWWWW^WV ADOLF EICHMANN nummer 0 Het boek dat de Franse minister van justitie Michelet over zijn verblijf in hei concentratiekamp Dachan heeft geschre ven. Rue de la Lïberté. zal in West-Duit land worden verfilmd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3