PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. ZOUDEN WILLEN BEMIDDELEN IN KWESTIE NIEUW-GUINEA „Amerikaanse troepen blijven in Europa" Eerste akte Veersegat-show begint vandaag Minister Luns sprak met pres. Kennedy Ramp met de „Dara": 212 doden Vandaag.. Werkelijkheid Werkweek 204e jaargang - no. 85 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 april 19S1 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m- Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/5546, adv. 8647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3641, (b.g.g. red.2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213)Oostburg. tel. Temeuzen tel. 2116; Zieritace, red. tel. 2425, adm. tel. 2004. Definitief plan verwacht na besprekingen Minister Luns is gisteren door president Kennedy ontvangen op het Witte Huis. De beide staatslieden bespraken allerlei pro blemen, van de Europese eenwording tot de kwestie Nieuw- Guinea toe. Het onderhoud duurde langer dan van tevoren was vastgesteld. Het nam een uur en een kwartier in beslag en legde de basis voor verdere besprekingen door mr. Luns op het State Department. Een gezaghebbende Amerikaanse zegsman zeide voor het onder houd plaatsvond, dat Kennedy bereid was om de „handen af" politiek ten opzichte van het Nederlands-Indonesische geschil over West Nieuw-Guinea op te geven. De Verenigde Staten, aldus de zegsman, is bereid het initiatief te nemen om te trach ten een vreedzame oplossing tot stand te brengen voordat het geschil in een oorlog ontaardt. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen bepaald bemiddelingsplan voor mr. Luns gereed lag, maar dat de beraadslagingen met bem zonden bij dragen in het opstellen van plannen door de Amerikaanse regering. Na het onderhoud weigerde de be windsman de pers details te vertellen van zijn gesprek met Kennedy. In feite waren zij niet eens op details ingegaan, zei hij, maar ging het ge sprek over algemene politiek. „Wij bespraken verschillende proble men' van wederzijds belang, heel veel problemen, vooral N.A.V.Ó.-aangele- gendheden, de Europese integratie en SOEVANNA PHOEMA NAAR WASHINGTON Prins Soevanna Phoema, de voor malige neutraÜstisolie premier van Laos, zal op uitnodiging van de Amerikaanse regering een bezoek aan Washington brengen. Hij zal daarvoor zijn bezoek aan Moskou onderbreken, In Parijs ziet men de uitnodiging van Washington als een grote con cessie aan het Britse standpunt. De prins vertrekt dinsdag uit Parijs via Belgrado, Praag en Warschau naar de Sowjet-hoofdstad. Hij is van plan, op 18 april In Washington aan te komen. EENZAME DEMONSTRANT De politie van Frankfurt heeft §1 gisteren een 51-jarige man ge? H arresteerd, die op eigen hout- je een „pro-Eichmann demon- p stratïe" was begonnen. Hij H! liep voor het hoofdstation van de stad met een spandoek, waarop „Eichmann een moor- denaar? Een massamoorde- naar? Onzin!" H De arrestatie werd verricht op grond van een wet, die goed- keuring van de Nazi-misdaden m verbiedt. Op de spandoek werd voorts gezegd, dat Israel niet he het recht had Eichmann te berechten. lllllll!llllllllllllllllllllll!!llllllllllll!lllllllllll!l||!lllllllllllllllllllllllllllll Op de tentoonstelling „De Suiker welke vandaag in het Amsterdamse R Al-gebouw wordt geopend, prijkt een mod,el van de moederdag baart, die aan H.M. de Koningin zal ■worden aangeboden. problemen betreffende het Verre Oosten. De besprekingen zullen waarschijnlijk gevolgd worden door een verdere gedachtenwisseling", voegde de minister eraan toe. Mr. Luns zei voorts dat hij ook in het kort met Kennedy kwesties had besproken betreffende de K. L.M. vermoedelijk over het streven van de K.L.M. landings rechten in Los Angeles te ver krijgen. Luns zou later op de dag een onder houd hebben met de onder-minister van economische zaken en met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Husk. PRINSESIRENE GAAT NAAR MEXICO Prins Bernhard, die een bezoek van vijf dagen aan Mexico brengt, heeft bij aankomst verklaard, dat het een zakenreis is. Hij wil de mogelijkhe den van uitbreiding van de handel onderzoeken en van Nederlandse in vesteringen door oprichting van in dustrieën met gemengd kapitaal. De prins maakte ook melding van een toekomstig bezoek van prinses Irene aan Mexico. Volgens in Mexi co ingewonnen informaties is prinses Irene voornemens in de maanden ju li en augustus een vakantie van zes weken in Mexico door te brengen, mede in verband met haar studie in de Spaanse taal. Kennedy tot Navo-commissie Vandaag begint in Jeruzalem het proces tegen Eichmann. Boven: de laatste dagen verzamelen kleine groepjes burgers zich bij het Beth Ha'am, het volkshuis, dat voor dit proces als gerechtsgebouw is inge richt. Op liet dak wordt dag en nacht de wacht gehouden. Onder: dr. Ro bert Servatius, de verdediger van Eichmann, verlaat het terrein om het gerechtsgebouw dat streng door Is raëlische politie wordt bewaakt, na een bezoek aan zijn cliënt. Nadruk op de conventionele bewapening In een toespraak tot de militai re commissie van de N.A.V.O., die in Washington in vergade ring bijeen Is, heeftpresident Kennedy gisteren beloofd de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te handhaven en hun vermogen tot het voeren van een „conventionele" oorlog te versterken. De Amerikaanse president voegde hieraan toe dat de N.A.V.O. een „doeltreffend kernvermogen" moest houden, gepaard gaande met een „ge voelige en soepele controle" om te waken tegen misbruik. Kennedy betoogde tegenover de ge allieerde militaire chefs dat de N.A. V.O. zich op een keerpunt bevond wat haar militaire plannen betrof. Hij steunde de vorige week bij N.A. V.O.-plechtigheid in Parijs de door de Amerikaanse vice-president Lyndon B. Johnson verkondigde mening dat de N.A.V.O. elke conventionele aan val het hoofd moest kunnen bieder) met conventionele middelen. Kenne dy verwees naar de opmerking van generaal Lauris Norstad, de N.A.V. '.-bevelhebber, dat dit verzet lang genoeg doeltreffend moest zijn om een pauze af te dwingen. „Tot dat doel willen wij onze eigen divisies en ondersteuningstroepen in Europa handhaven en hun conventioneel ver mogen opvoeren", aldus de president. Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier heeft gisteravond ge zegd, dat hij instemt met een voor stel om even te wachten met de omvorming van de N.A.V.O.-strijd- krachten tot een atoom-strijdmacht. Hij zei voorts, dat naar zijn mening de V.S. de leiding zouden moeten ne men in de N.A/V.O. Poging om ruimtecabine te bergen mislukt Amerikaanse geleerden zijn er niet in geslaagd de ruimtecabine van „Ontdekker UI" te bergen. De satel liet werd zaterdag gelanceerd. De cabine heeft zich wel van de satel liet losgemaakt, maar blijft een baan om de aarde beschrijven. Geen hoop meer op overlevenden De brand aan boord van het Britse schip „Dara" heeft aan 212 mensen het leven gekost, zo is gisteren officieel in Bah rein bekendgemaakt. Vijfhon derdenzestig opvarenden heb ben er het leven afgebracht. Het 5030 ton metende schip is giste ren in de Perzische Golf gezonken, toen sleepboten trachtten het uitge brande wrak naar een haven te brengen. Volgens een woordvoerder van de rederij bestaat er weinig hoop, dat er nog overlevenden zul len worden gevonden. Toen het schip in de golven verdween, bevonden zich geen mensen meer aan boord. Zaterdag was aan boord van de „Da ra" brand ontstaan toen dit schip op de rede van Dubai lag. De „Dara" was opgestoomd naar ruimer water omdat een storm in aantocht was. In deze storm brak de brand uit. Aan boord ontstond paniek en vele mensen sprongen in de storm van het brandende schip in zee. begint in Jeruzalem het proces tegen Adolf Eichmann, die beschuldigd is van moord op miljoenen Joden, treedt dr. Julius Raab af als bondskanselier van Oosten rijk. Hij zal worden ogevolgd door dr. A. Gorbach. viert Monaco de naamdag van prins Rainier. Bij een brand in Tanah Tïnggï, Dja karta, zijn 2500 mensen, bewoners van 350 huizen, dakloos geworden. Volgens de politie wordt de schade op ongeveer X miljoen gulden geschat. Belangrijke rol voor Rotterdamse havensleepboten in spektakelstuk MET HUN GELE pijpen blikkerend in het zonlicht koersten gister avond tegen zes uur vier Rotterdamse havensleepboten het Veerse Gat binnen. Voorop schuimde de machtige en opvallend nieuwe „Europa" een wit spoor op het water en rond dit bruisende kielzog sneden de „Chili", de „Zuidpool" en de „Groenland" zich een lijnrechte baan door de kabbelgolfjes. In de waterstaatkundige show, die tot meerdere glorie van Nederland in het algemeen en van de Deltadienst in het bijzonder daar tussen Walcheren en Noord-Beveland zal worden opgevoerd, is aan dit Rotterdams kwartet een belangrijke rol toebedeeld: deze geelpijpers zullen behoedzaam en vakkundig de zeven doorlaaf-caissons op de juiste plaats in het sluitgat brengen. Het Rotterdams konvooi - de trots van Piet Smit minderde pas vaart toen zijn „prooi", de ze ven hoog-oprijzeride caissons, zeer dicht in het gezichtsveld lag. In de werkhaven tussen Veere en Vrouwenpolder gingen ze voor anker. Alleen de diepstekende „Europa" achtte het raadzamer in het Veerse Gat te blijven dob beren, omdat men een stranding van dit vlaggeschip der Rotter damse havensleepdiensten niet wilde riskeren „Het Is wel ee» stukje vlag vertoon van Piet Smit", zei argwanend een deskundige van de aannemersfirma, die, in hel belang van de Veerse Gat-slui ting bergeu werk iu en bij die werkhaven verzet. „Ze maken er wel een show van", voegde hij er nog aan toe, met enige twijfel aan de noodzaak om zelfs de machtige „Europa" in te zetten. Deze zegsman zag echter voorbij aan een ander „show-effect": op hetzelfde moment waren mannen van zijn eigen firma wellicht met het oog op de bij de slui ting aanwezige Nederlandse en Duitse t.v. bezig een enorm reclamebord, dat in forse let ters de firmanten uitriep, in een zo gunstig mogelijk dag licht op te stellen Een voorbeeld Inderdaad: de sluiting van het Veerse Gat is weer eens een spec taculair hoogtepunt in het eeuwi ge duel tussen de Lage Landen en de Zee, En voor aannemers, sleepdiensten en zelfs voor rijks waterstaat is er dan ook aanlei ding genoeg om er een showspel van de maken met ma3sa-rcgie, waaraan zelfs Amerika's spekta kel-regisseur Cecil B. de Mille een voorbeeld kan nemen. Bij dit alles is het eigenlijk ver bazingwekkend, dat een bekende gloeilampenfabriek uit Eindhoven de wanden van de caissons nog niet heeft afgehuurd voor enige passende reclame. Per slot kan men cr van verzekerd zijn, dat die caissons in de journaaldiensteu van Nederlandse, Duitse en Bel gische t.v.-progranuua's op de beeldbuis zullen komen en dat foto's van de sluiting de pagina's van heel wat Europese bladen zullen bereiken Maar, al wordt hier en daar be wust of onbewust naar effecten gestreefd, toch wordt in heel deze (Zie slot pag. 2 kol. 2) het vroeger niet deden". Want het is allemaal bijzonder instructief en de resultaten mogen er zijnOok Zeeuwse onderwijsinstituten hebben op dit gebied opvallend werk ver richt, waarvan niet alleen de leerlin gen hebben geprofiteerd, maar waar van een hele schoolgemeenschap de vruchten plukte: het contact tussen leraren en leerlingen tijdens deze werkweek minder formeel dan ge woonlijk werd er door verstevigd. Het bezoek van niet-Zeeuwse scho len aan deze provincie i3 ook voor Zeeland waardevol. Jonge lui van elders maken kennis met een gewest, dat een geheel eigen proble matiek heeft. En aldus leren zij ver staan, dat de Nederlandse samenle ving een genuanceerder patroon ver toont dan men zich vaak binnen de muren van een school voorstelt. Wat ons betreft komen alle scholen voor voortgezet onderwijs' van Nederland in Zeeland in de nabije toekomst een „werkweek" houden. Als minister Korthals in zijn schooltijd zo'n week hier zou hebben meegemaakt, dan zou hij zijn ambtgenoot Zijlstra al lang hebben geadviseerd die Ooster- scheldebrug van het provinciaal be stuur maar toe te staan. Maar wie weet: het is niet uitgesloten dat de Korthals en de Zijlstra van de toe komst op dit moment ergens door Zeeland dwalen onder leiding van hun leraar Een betere investering van Zeeuwse gastvrijheid is ondenk baar fiahtli IIK Kort geleden heeft de president van de Verenigde Staten, da heer Kennedy, het denkbeeld ge opperd een soort „vredeskorps" uit te zenden van jongelieden, die hun welvarende „Westerse" wereldje voor enkele jaren zouden verlaten om in onderontwikkelde landen te werken. Ze zouden daar precies zo moeten leven als de inheemse bevolking en ze zouden die bevolking in be scheiden mate de weg moeten wijzen naar hogere welvaart. Er laaide toen nogal wat enthousiasme op, ook buiten de Verenigde Staten en er is zelfs in Nederland vrij veel aandacht aan dat vredeskorps ge schonken. Gelukkig waren er in ons land mensen, die ervaring hadden met de uitzending van „welvaartop bouwers" naar on derontwikkelde landen en die men sen lieten direct een waarschuwing horen. Zo in de trant van: „Zendt toch vooral geen jeugdige onervaren mensen uit, want die doen meer kwaad dan goed en die lokken eerder politieke tegen stand uit dan dat ze sympathie ver werven". Uit nadere Amerikaanse berichten blijkt nu, dat men ook in de Verenigde Staten met het vre deskorps niet wil belanden in het moeras van het verwarde idealisme. Aan alle jongelieden, die naar Afri ka en Azië wilden stormen om daar enkele jaren lang rijst en maispap te eten in de hutten van de dorps bewoners is een vragenlijst toege zonden. Daarop staan nuchtere vra gen zoals: spreekt of verstaat U de taal van het land, waarheen U uitge zonden wilt worden (Urdu, Arabisch, Chinees enz.), met welke gereed schappen kunt U werken, kunt U een tractor besturen, bent U lichamelijk bestand tegen ander voedsel dan thans eet, hebt U de zeden en ge woonten bestudeerd van het land, waarheen U wilt gaanbent U gevoelig voor bepaalde kwalen enz. enz. Dat zijn enkele van de vele vragen, waaruit wel blijkt, dat het bij de organisatie van het vredeskorps niet zal gaan om een kampeerreisje of om het verkondigen van idealen, achter een schoolTessenaartje, maar om harde en vooral geduldige ar beid, waarop men heel zorgvuldig moet worden voorbereid. Zo'n korps bouwt men niet op in één enkele be vlieging! Daan-oor zijn jaren nodig en zelfs dan zijn er nog diepe teleur stellingen mogelijk! Dat wist men eigenlijk allang in de meeste Euro pese landen, maar het stemt tot vol doening, dat men het nu ook blijk baar in de Verenigde Staten weet. Het is nu wel zeker, dat het Ame rikaanse vredeskorps heel beperkt zal blijven! Er bestaat een neiging bij de mens ieder heeft er boven een bepaalde leeftijd wel eens last van om meewarig het hoofd te schudden over zijn jeugd, toen het „allemaal zoveel moeilijker was". Die jongelui van tegenwoordig zo wordt er dan verder gemediteerd hebben het zoveel makkelijker en het wordt hun allemaal met de paplepel ingegeven. In deze trant heeft ons gisteren iemand toegesproken naar aanleiding van het simpele feit, dat een opgewekte klas leerlingen van een middelbare school uit het cen trum van het land onder leiding van enkele leraren voorbij trok. De jon gelui hielden wat men tegenwoordig een „werkweek" noemt en daarvoor was Zeeland uitgekozen. „Vroeger deden we het alleen met boeken" zei de man, die ons toesprak en hij acht te al die nieuwigheden maar beden kelijk. Vroeger deden we het dus alleen met boeken. Volkomen juist, maar dat wil toch niet zeggen, dat deze boeken-methode als de alleen-zalig makende moet worden beschouwd. Het kan ook anders, zo bleek ons on langs. Een tijd geleden ontmoetten wij namelijk een drietal leerkrachten van een Haags onderwijsinstituut op excursie door Zeeland. Zij waren hier gekomen om voor hun school een „werkweek" voor te bereiden en daarbij gingen zij uitermate inten sief te werk. In enkele dagen tijds werd een grote voorraad materiaal verzameld, werden contacten gelegd met vooraanstaande mensen in deze provincie en voorlopige afspraken gemaakt voor nieuwe contacten als de jongelui er zouden zijn. Het ma teriaal werd zorgvuldig geselecteerd en doorgepraat en langzamerhand ontstond een bepaald programma, dat geschikt was voor een groep scho lieren op excursie. Het was een pro gramma, waarin studie eu ontspan ning voortreffelijk waren gedoseerd, maar waarin bovendien van de jon gelui zelf behoorlijk aanpakken werd gevergd. Er waren taken uitgestip peld voor een aantal werkgroepen en onderwerpen uitgeschreven voor het maken van scripties en rapportjes. Met veel genoegen en interesse heb ben wij de uiteenzetting van al deze voorbereidingen aangehoord. Het was indrukwekkend. Vroeger deden we het inderdaad alleen met boeken. Maar wie het elan heeft gezien, waarmee de hui dige leraar tracht om via deze mo derne methodiek de jongelui niet zo zeer parate kennis bij te brengen, maar integendeel probeert hen zelf standig te doen denken en te werken, wie het enthousiasme ook heeft ge zien, waarmee de jongelui een der gelijke „werkweek" aanpakken, die schudt waarlijk niet het hoofd, tenzij het is om een zeker medelijden met zichzelf te demonstreren. Omdat „ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1