PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLUCHT IN PANIEK VAN BRANDEND SCHIP Vele opvarenden van Britse „Dara" vermist Affaire Nieuw-Guinea ter sprake in V.S. Strijd om vliegveld in Noord-Katanga Ruim 1,5 miljoen geraamd voor verbreding wegen op Walcheren Scheepsramp in Perzische Golf n Vandaag.., KENNEDY EN MACMILLAN EENS OVER NAVO 204e jaargang - no. 84 Dagblaa, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, ad ra tel. 2» Honderdnegeiientachtig mensen worden vermist 11a een vrese lijke brand aan boord van het Britse schip „Dara" van de British Steamship Navigation Company. De ramp gebeurde toen het schip zaterdag in de Perzische Golf voer. Er waren 752 mannen, vrouwen en kinderen aan boord. Het merendeel van lien is gered en door te hulp geschoten schepen aan boord genomen. Gisteravond pas was men het vuur meester en slaag de de bemanning van een Brits oorlogsschip er in de „Dara" op sleeptouw te nemen. Naar verluidde zou de brand zijn ont staan na een aanvaring met een ander schip tijdens een storm. gaan om een voorbeeld te geven. Ve le passagiers waren volkomen hun hoofd kwijt, liepen in alle richtingen en sprongen tenslotte gillend over boord. Haaien Er was geen andere verlichting dan het schijnsel van de vlammen. Over al heerste de grootste verwarring. Men heeft mijn man en mij tenslotte in een boot getrokken. Anderhalf uur later werden wij opgepikt". Verscheideneoverlevenden hebben verteld, dat drenkelingen met haaien te kampen hadden. Schip had 752 mensen aan boord De vlammen, door de storm aange wakkerd. zouden zich snel hebben verspreid en drie ontploffingen heb ben veroorzaakt. Een paar redding boten had men nog kunnen uitzetten, maar toen de bemanning begon met een volgende serie had het vuur toe geslagen. Machteloos moesten de zeelieden toe zien hoe de vlammen de enige kans op de redding verteerden. Beman ning en passagiers zouden daarop in zee zijn gesprongen. Een piloot die in een Shackleton- reddingsvliegtuig over het schip was gevlogen zei later; ,,De gehele bo venbouw was geblakerd, door vuur, rook en hitte. Verschillende redding boten hingen nog in de davits". Ontploffing In Bahrein heeft een passagier mevrouw Nykerk. echtgenote van de arts van de Amerikaanse missie in Bahrein het volgende over de schipbreuk verteld. „Vrij dagavond had de Dara op de rede van Dabai, waar verscheidene schepen voor anker lagen, een kleine aanvaring gehad. Het schip voer niettemin uit. Later op dc avond, toen de meeste passagiers al in bed lagen, hoorde ik een ontploffing. Ik dacht eerst aan een nieuwe aanvaring, maar al gauw hoorde ik „brand" roepen. Op het dek en in de gangen was het een gedrang van passagiers, die niet wisten wat zij moesten beginnen. Het vuur breidde zich met grote snelheid uit. Er werd bevel gegeven het schip te verlaten. Met grote moeite werd een sloep gestreken. Niemand durfde aanvankelijk de touwladder af, die te kort was en dicht bij de vlammen hing. Mijn man zei me de touwladder af te Bijna 700 padvinders sters) uit Bel gië en Zeeland hebben zaterdagmid dag deelgenomen aan de Sint Joris- wandeltocht, die jaarlijks in de om geving van Terneuzen wordt gehou den. Vooral de welpen en kabouters stonden trappelend van ongeduld op de Terneuzense Markt op het ver treksein te wachten. In een volgend nummer komen wij op deze wandel tocht nader terug. (Foto P.Z.C.) EX-KONING ZOG VAN ALBANIË OVERLEDEN Ex-koning gisteren Zog van Albanië is n een ziekenhuis te Parijs overleden. Hij is 66 jaar geworden. Op 1 september 1928 werd hij tot koning uitgeroe pen. Tevoren was hij president, premier en minister van binnen landse zaken geweest. Koning Zog was getrouwd met de Hongaarse gravin Geraldine Appo- nyi. Op 8 april 1939, drie dagen na de geboorte van zijn zoon Leka, moest hij het land verlaten, dat door de Italianen werd bezet. Het gezin woonde tot in 1941 in Londen, ver volgens tien jaar in Egypte en ten slotte in Frankrijk. Ex-koning Zog was van plan zich blijvend in de Verenigde Staten te vestigen. De Albanese ballingen in Parijs heb ben zijn 22-jarige zoon Leka tot troonpretendent benoemd. m is liet 40 jaar geleden, dat „De Vrijheidsbond" werd op- gericht. „De Vrijheidsbond" i keerde na de bevrijding terug als de „Partij van de Vrij- i heid". Hieruit is op 24 januari 1948 de „Volkspartij voor Vrij- i heid en Democratie" ontstaan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllll Een luchtfoto van het kerde schip. Minister Luns in Washington Soebandrio „Luns bron van alle verwarring" Minister Luns is gisteren in Washington gearriveerd voor besprekingen met president Kennedy. Hij vertelde aan de pers dat Nederland elke stap zou verwelkomen welke de spanning in het geschil over Ne derlands Nieuw-Guinea zou kunnen verminderen. Minister Luns zei dat hij verwacht te de kwestie Nieuw-Guinea te ber de te brengen wanneer hij vandaag president Kennedy zou ontmoeten. Hij zei ook dat hij verwachtte en- keie andere kwesties tussen de Ver enigde Staten en Nederland op te nemen, zoals die van landingsrech ten voor de K.L.M. in Amerika. Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft volgens „Antara". dat dit zaterdag aanhaalde uit een offi ciële verklaring, minister Luns ervan beschuldigd, de kwestie over Westelijk Nieuw-Guinea in gewikkeld te maken. Volgens dr. Soebandrio „is de kwestie zo ge compliceerd geworden door het werk-achter-de-schermen van nie mand anders dan minister Luns". Alles wat in de toekomst in West Nieuw-Guinea gaat gebeuren komt neer op zijn verantwoordelijkheid, aldus Soebandrio, die hieraan toe voegde: niet alleen ik heb de invloed van mr. Luns ondervonden, maar ook Tengkoe Abdoel Rachman van Malakka weet, dat de bron van al de verwarring in de kwestie Nieuw- Guinea, mr. Luns is. In een heftige persoonlijke aanval op zijn Nederlandse ambtgenoot ver klaarde Soebandrio dat „het moeilijk zou zijn tot een bevredigende oplos sing in het geschil 0111 West-Irian te komen, zolang Luns minister van buitenlandse zaken is". NICOLAAS JOUWE: „Nieuw-Guinea is één eiland" Samengaan met g Australisch deel bepleit Nicolaas Jouwe heeft verklaard dat het uiteindelijk doel van de Papoeabevolkiug van Ne- derlands Nieuw-Guinea een sa- mengaan is met de Papoeabe- volhing van het Australische deel. „Het is op het ogenblik nog te M .vroeg', aldus Jouwe in een on- derhoud met United Press In- térnational. „Maar de Papoea's zouden graag een overeen- komst tot stand zien komen tussen Nederland en Australië, waarbij hiervoor een regeling getroffen wordt. Het moet bei- M de legeringen duidelijk zijn dat Nieuw-Guinea één eiland is en dat de Papoea's één volk m zijn. n Ontslag i Na de verkiezing van de leden |j voor het college van gedele- geerden uit de Nieuw Guinea Raad, heeft E. J. Bonay zater- dag een brief aan de voorzitter gestuurd, waarin hij om zijn ontslag heeft verzocht. In het college werden gekozen: pater Van de Berg, de heren H Tanggahma, Kaisiepo, de Rijke, Jouwe, Torey en dominee Kamma. Als redenen gaf Bonav op: s zending en missie drijven te n veel; 2. Jouwe en Kasiepo ge- ven jongeren te weinig kans; §f 3. Hollandiase leden gristen n plaatsen voor college van ge- delegeerden weg. lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllM Eén Ethiopiër gedood Politiek overleg in Kongo is uitgesteld Ethiopische troepen van de V. N.-strijdmacht in Kongo heb ben te Kabalo in het noorden van Katanga 32 blanke solda ten gevangengenomen. Twee van hen zijn Belg, de rest Zuidafrikaan. De twee Belgen en twee van de Zuidafrikanen zijn zwaar gewond bij een po ging het vliegveld van Kabalo te bezetten. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft de Elizabethstad mee gedeeld dat één Ethiopische soldaat is gesneuveld en vijf zijn gewond bij het gevecht te Kabalo. Het vliegveld van. Kabalo is in han den van de V.N.-strijdmacht, terwijl het spoorwegstation zowel door Ka- tangese als Ethiopische soldaten is bezet. Drie Katangese gendarmes werden gewond. Katanga wijst de verantwoordelijk heid voor het incident af. Het ver klaart dat de Etliiopiërs een brug, die in handen van Katangese troe pen was. „op dreigende wijze" na derden. Het is volgens de Katangese regering onmogelijk te zeggen, wie met schieten begonnen is.. Overleg De Kongolese opperbevelhebber, ge- neraal-majoor Joseph Moboetoe, is gisteren naar de stad Boemba gevlo gen, dichtbij de grens van Oostpro vincie en Evenaarsprovincie, voor besprekingen met de commandant van Stanleystad, Victor Loendoela. Het overleg tussen de regeringsdele gaties, dat zou plaatshebben in Boendoki aan de grens met Oostpro vincie werd zaterdagavond onver wacht uitgesteld. VOORSTEL VAN WEGSCHAPBESTUUR Parkeerterrein voor in totaal elfhonderd auto's geprojecteerd Het dagelijks bestuur van het Wegschap Walcheren heeft een bedrag van ruim anderhalf mil joen gulden geraamd voor een verbeteringsplan voor recrea tiewegen, dat tijdens de verga dering van 18 april a.s. aan het college van beheer zal worden voorgelegd. Het betreft hier de verbetering van wegen over een totaal van ruim negentien kilo meter, de verbreding daarvan tot 5meter met een fietspad van 2.40 meter, alsmede de aan leg van parkeerterreinen met een gezamenlijke capaciteit van elfhonderd auto's. Het dagelijks bestuur heeft een ur gentieschema opgemaakt, dat er als volgt uitziet: 1Zwaanweg-Klaa ssesweg-Weren- dijkseweg tussen Koudekerke en Zoutelande. Deze 6,5 km lange weg moet verbreed worden van 3 tot 4 meter, terwijl het bestaande rijwiel pad verwijderd moet worden. Het gaat hier om een voorlopige voor ziening, omdat dc toestand van de weg pp korte termijn het nemen van maatregelen eist. Gedeputeerde Sta ten hebben een verzoek van het weg schap om subsidie voor dit werk bij het rijk van een gunstig advies voorzien. De kosten zijn globaal ge raamd op 170.000. 2. Verbreding Duinweg Oostkapelle over 1,5 km tot 5.5 meter plus de aanleg van een rijwielpad van 2.40 meter. Urgent is ook de aanleg van een parkeerterrein voor circa 200 auto's. Kosten 290.000. over bijna 2 3 rijwielpad 170.000. Oostkapelle te ver- 2 km tot 5,5 rae- van 2,40 meter. 3. Munnikwej breden ter plus Kosten 4. Verbreding Koksweg-Verlengde Dïshoekseweg-Koppeijndjesweg te Koudekerke tot 5,5 meter plus rij wielpad van 2,40 meter over een lengte van rond 3 km. Het parkeer terrein aan het einde van de Ver lengde Dishoekseweg krijgt een ca paciteit van 150 auto's. De kosten zijn geraamd op 278.000. 5. Joosjesweg Westkapelle over een lengte van 550 meter verbreden tot 5,5 meter plus de aanleg van fiets pad van 2.40 meter. Voor ongeveer 150 auto's is hier een parkeerterrein geprojecteerd. Kostenraming 80.000 gulden. 6. Galgeweg te Koudekerke over 2,5 km verbreden tot 5,5 meter plus rij wielpad van 2,40 meter. Aan het ein de van de weg parkeerterrein voor 150 auto's. Kosten geraamd op 245.000. 7. Duinweg te Biggekerke over 1700 meter verbreden tot 5,5 meter plus aanleg rijwielpad van 2.40 me ter. Parkeer terrein capaciteit 150 auto's. Kostenraming f 180.000. 8. Fort dé Haakwcg te Vrouwenpol der over ruim 1 km verbreden tot 5,5 meter plus rijwielpad van 2,40 meter. Een parkeerterrein voor 200 auto's is noodzakelijk. Kostenraming 130.000. 9. Aan het einde van de Dulnbeek- seweg te Oostkapelle is een parkeer- (Zie slot pag. 5 kol. 5) „NAVO BLIJFT ATOOMMACHT" ZEGT ACHESON (Van onze Haagse redactie) Dean Acheson, de oud-minister van buitenlandse zaken van Amerika, heeft zaterdag in Den Haag te ken nen gegeven dat de ongerustheid die gerezen is over de Amerikaanse hou ding inzake de NAVO als atoom macht, beslist niet gegrond is. Al meer dan vier jaar is de NAVO met nucleare wapens uitgerust en er is geen sprake van dat dit potentieel verminderd zal worden. Er wordt slechts gediscussieerd over de soort wapens, zei hij. Zaterdagmiddag gebruikte Acheson de lunch met mr. Stikker, de man die volgens hem het best geschikt is voor de opvolging van Spaak als secretaris-generaal van de NAVO. President Kennedy en premier Mac- millan hebben zaterdag een geza menlijke verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen dat hun „open hartige en vriendschappelijke" ge sprekken „hun gezamenlijke ver bondenheid met hen die de vrijheid ter harte gaan hebben verduidelijkt en bevestigd". Engeland en de Verenigde Staten zullen al het mogelijke in het werk stellen om met de Sowjet-Unïe een verdrag te sluiten over het staken van proeven met kernwapens. Beide landen zullen de Verenigde Naties „krachtig" blijven steunen. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat de NAVO de kern blijft van de westelijke weerstand tegen agressie. Daarom hadden beide man nen maatregelen overwogen om de samenhang van de Atlantische ge meenschap te verstevigen. Deze maatregelen moeten dan samen met de bondgenoten uitgevoerd worden. Concertgebouworkest in V.S. aangekomen Het Concertgebouworkest is na een zeer voorspoedige vlucht zaterdag avond om 7 nur in Washington aan gekomen. Het orkest zal vanavond in Wash ington optreden en daarmee een be gin maken met een tournee dwars door de V.S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1