BILT LINNEN Nakijken achter schildersezel. Zeeuwse Almanak GOEDE RESULTATEN BIJ BANK VOOR ZEELAND TE GOES B. EN W. MIDDELBURG POLSEN RAAD OVER KORTER WERKEN SAWEMA NV WITTE KRUIS SHOW „MODE EN ALLERLEI" TE GOES WERD GEOPEND VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 APRIL» 1961 EËN-DAGS UITSTALLING AAN VEERSE HAVEN BEGAAN met de knauw, die het karakter van Veere giste ren lieeft gekregen door het vertrek van de vissersvloot uit deze Walcherse thuishaven, hebben veertien kunste- naars-in-spé 's middags met een kleine uitstalling in de schaduw van de Campveerse Toren precies „verteld", hoe zij er over dachten. Aquarellen, gouaches, krijt- en pot loodtekeningen hingen daar aan de vensters, de deuren en de muren van het historische lioekgebouw. Vastgeplakt met smalle strookjes gegomd papier of neergelegd op de puntige klinkers van het pleintje, vastgehouden door een enkel brokje steen. Aquarellen, gouaches en tekeningen OP ALLE mogelijke manieren en uit alle mogelijke gezichtshoeken hebben de jongelui de stad en zijn karakteristieke hart bekeken. Met hun schildersezels belegerden zij het markiezaat als het ware van alle kanten. En het resultaat van dit „beleg" was tenslotte de expositie, waar meer dan vijftig werkstukken "waren bijeenge- De academie-leerlingen. die vrijdagmiddag op het pleintje voor de Campveerse Toren in Veere hun visie op het vertrek van de vloot uit de thuishaven gaven, trokken daar een flinke belangstelling. Kunstenaars-in-spé redden wat er te redden viel bracht. Een tentoonstelling, die maar een bestaan van enkele uren had. „Wij wilden eens een over zichtje van het geheel hebben en elkaar laten zien, wat ervan te rechtgekomen was". Pater Sieg- friedus Hoekstra (28) schudde de druppels van een druilerig regen tje uit zijn zeiljopper en draaide zich naar de man, die hem even tevoren aanklampte met een: „Was kostet das?" De man wees op een zwart-wit tekening, waar in de netten van de schuiten een tegenbeweging maken tot de bo men langs de haven. „VERKOPEN was niet de hoofd- opzet". Om misverstand te voor- Telkens opnieuw werden de produkten van de kunstenaars- in-spé gerangschikt en verlegd. Er werden „goede zaken ge daan" komen wilde Hoekstra dit nog wel even gezegd hebben. „Je moet tenslotte al onmiddellijk afscheid nemen van een stuk, dat net on der je handen vandaan is. Maar nu zijn we natuurlijk ook weer niet kinderachtig Over de hele collectie lag overi gens iets weemoedigs. „Veere, zo als het was dat is nu verdwe nen. Misschien wordt het wel een opgepijpte toeristenplaats. Do lol is erafHein Spierenburg (22) uit Oostburg wilde er liever geen doekjes om winden. I)at- deden ook de andere dertien M.O.-A aca demie-leerlingen niet. VÓÓR DAG en dauw waren zij vrijdagmorgen naar de haven van Vccre getrokken om een laatste blik op de vloot aan de meerpalen vast te leggen. Evenals vorig jaar naar het Limburgse stadje Thorn, hadden de jongelui ook ditmaal weer het plan "opgevat, er een weekje tussenuit te trekken. Mid delburg en omgeving was oor spronkelijk bet doel van de „werkbezoeken". Maar toen men 'in de Middelburgse jeugdherberg ..Arneburch" vernam, wat er in Veere gaande was. l:\vp.n; er een plotselinge wending in de ronrl- trekkers-plannen. De toekomstige kunstenaars hadden dus met de bevolking van Veere en de toeristen het nakijken, toen de vissers de haven verlieten. Maar zij hebben er ook wat van mee genomen Advertentie heelt alléén voordelen, let op dit garantiemerk Jongen vond te B. op Zoom twee granaten Donderdagavond werd bij de poli tie te Bergen op Zoom gemeld, dat een 16-jarige jongen in het bezit zou zijn van een grote brisantgranaat en een handgranaat. Bij onderzoek bleek, dat de jongen deze granaten gevonden had in een sloot achter een opslagplaats van oud ijzer. De politie nam de granaten mee naar het bureau en waarschuwde de hulpverleningsdienst. Fietsende jongen in Bergen op Zoom door auto geschept Op de Parallelweg te Bergen op Zoom stak de 16-jarige Van O. uit Bergen op Zoom vanaf het rijwiel pad" plotseling de rijweg over, toen daar juist een auto kwam aangere den bestuurd door J. de B. uit Wa terlandkerkje. De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorko men. De jongen werd door de auto geschept en tegen het wegdek ge smakt. Hij bekwam verschillende verwondingen. Na door een dokter verbonden' te zijn werd de knaap naar het ziekenhuis vervoerd. politie stelde een onderzoek in. JAARVERSLAG 1960 VERSCHENEN D i v i den duitker in g twaalf procent In liet 41ste jaarverslag van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes, dat zal worden uitgebracht in de alge mene vergadering van aandeelhou ders op 20 april a.s., wordt gewag gemaakt van goede resultaten bij de bank. Het afgelopen jaar lieeft ons niet teleurgesteld aldus de directeur in zijn verslag. De provisiebaten wa ren dit boekjaar ongeveer gelijk aan het voorgaande jaar. Het netto, winstsaldo kon worden gehandhaafd op hetzelfde gunstige niveau als in 195S). Voor de landbouwende bevolking van Zeeland, was 1960 een moeilijk jaar, aldus het verslag. Tengevolge van de overvloedige regenval in de oogst tijd was het slechts mogelijk ten koste van veel moeite en geldelijke offers de oogst binnen te halen, ter wijl dit hier en daar slechts ten dele gelukte. De geoogste hoeveelheden waren goed tot matig, de prijzen daarentegen matig tot slecht. De fi nanciële resultaten van 1960 zijn voor de landbouw in hoge mate achtergebleven ten opzichte van die van voorgaande jaren, wordt ge constateerd. De handel in landbouwprodukten was traag en gedrukt. Er was wei nig vraag en de opslag, zoals die gewoonlijk door de handel plaats vindt om uit voorraad te kunnen af leveren, bleef grotendeels achter wege. Dit weerspiegelt zich ook in de teruggang van het debiteuren- cijfer. Ook de fruitteelt had van de regen val te lijden. De geoogste hoeveelhe den waren ongeveer gelijk aan vo rig jaar. De prijzen waren echter in doorsnee aanzienlijk lager, zodat ook in deze bedrijfstak de financiële uitkomsten minder zijn. De industrie in Zeeland, aldus het verslag, kon opgewekter berichten laten horen. De omzetten waren al gemeen hoger, hoewel de netto-winst niet in gelijke mate steeg. De uit de verhoogde omzetten resulterende bruto-winst werd geheel of gedeel telijk teniet gedaan door de ver hoogde onkostencijfers. Wat de visserijbranche betreft, is over het algemeen geen reden tot klagen. Mede dank zij een toenemen de en zeer bevredigende vraag" uit Frankrijk naar de Zeeuwse oesters, vond dit produkt een zeer goede af zet. Er was dit jaar van een groot overschot van oesters geen sprake. De mosselcultuur gaf wat de kweek •an mosselen betreft, voor de mees te kwekers een gunstig verloop te zien, terwijl dc export eveneens tot tevredenheid stemde. Te betreuren valt, volgens het jaarverslag, de nog steeds voortdurende en onbezonnen concurrentie door de handelaren in dit gewilde produkt. De balans van dc bank sluit in actief en passief met een bedrag van f 5.647.199 terwijl de winst en ver. liesrekening over het boekjaar 1960 een winst aangeeft van f 85.246,33 (v.j. 85.525,42), waaronder f 1612,01 onverdeelde winst 1959. Het voorstel is om aan de preferente aand. 4 dividend uit te keren, aan de gewo ne aandeelhouders 12 en een uit kering van f 151,64 op elk bewijs van deelgerechtigheid. VOOR GEMEENTEPERSONEEL Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT VERANDERINGEN. De Drieweegso kinderen, die er de openbare lagere school bezoeken, zul len na de paasvakantie tot de ont dekking komen, dat er grote veran deringen in de school hebben plaats gehad. De schoolbanken zijn name- EXAMEN Vier keer was de brave man nu ge zakt, en hij sprak er maar liever niet niet meer over. t Was weliswaar geen schande, want er zijn er tientallen die het nooit halen, maar goed. Leuk is het niet. Je hebt altijd van die lieden, die je gaan bekijken of je in feite toch maar een sukkel bent en ..ergens" trek je je zo iets toch wel een béétje aan. Hij sprak er dus liever niet over maar zijn kennissen herinnerden hel zich zo nu en dan. ,Jfoe staat het nou met je rijbewijst", vroegen ze dan en dan mompelde hij maar iets van dat heeft geen haast" of woor den van gelijke strekking. Soms was hij mededeelzamer: „Dat keren, dat doet me de das om", verklaarde hij dan. ,JLls ik ergens moet keren, rijd ik prompt in een heg. Of er nou een heg staat of niet". Laatst vroeg een van zijn vrienden nog weer eens naar de stand van zaken. Onze toekomstige coureur zou binnenkort opgaan voor zijn vijfde examen. ,JJat haal ik", verzekerde hij. Hoe oud ben je dan zo ongeveer vroeg de ander. „Nou, zestig", ant- ivoordde de kandidaat. Voorlopig zal ik nog niet met je meerijden", wist de vriend met grote stelligheid... lijk vervangen door tafeltjes en stoel tjes. Voor de school mag dit als een grote verbetering worden beschouwd en bovendien schept de stoeltjes-tafel tjes-formatie een betere sfeer. Enke le dagen geleden werden de school banken met ander materiaal in het openhaar op het schoolplein verkocht. Velen kochten voor weinig geld zo een aardig stuk speelgoed voor de kinderen. VROEGERTJE XIII. En daar is dan ons dertiende vroe gertje. Ze blijven binnenstromen en stellen de Zwin-Zijpe redactie voortdurend voor nieuwe verras singen. Deze keer komt het vroe gertje uit Retranchement, van de heer R. van Hanegem. Hij schreef ons donderdagmorgen om acht uur in de omgeving van zijn woon plaats een Koekoek te hebben ge hoord. Een reuze aardig vroeger tje, want een koekoek hadden we er nog niet bij. fAdvertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij! Neem de angst voor nare dagen v/eg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. Motorrijder en bestelauto botsten te Kruiningen Op het kruispunt rijksweg-Burge meester Elenbaasstraat te Kruinin gen ontstond vrijdagavond een bot sing tussen de 57-jarige motorrij der M. A. v. W. uit Waarde en de 31-jarige automobilist J. A. Z. uit Vlissingen. De oorzaak van de bot sing is waarschijnlijk liet onvol doende voorsorteren en te late rich ting aangeven van de motorrijder. De achteropkomende bestelauto raakte daardoor de motorrijder. De ze kwam te vallen en liep enig let sel aan het hoofd op. Het motorrij wiel werd vrij ernstig beschadigd, terwijl de bestelauto schade opliep aan de rechtervoorzijde. Benoeming De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen, heeft tot lid van de examencommissie voor de akte Na benoemd de heer A. de Muynck te Middelburg. *\*vvv*\*wvwwvwww> Voor Zeeuws nieuws zie COL S' de pagina's 4 en 5. VVN^AAA»WV\VNi^V\»VyVWvVV Met ingang van 1 mei aanstaande In februari j.l. hebben 1». en w. van Middelburg besloten met ingang van I mei a.s. voor zover mogelijk voor liet gehele gemeentepersoneel de vijf daags» werkweek in te voeren. Dit deelt het college de raad in een schrijven mee. Hierin wordt tevens voorgesteld de opensteiliiigsurcn van het bureau van de burgerlijke stand voor het publiek gplijk te stellen aaü de openingstijd van de gemeentese cretarie. Bij de invoering van de vijfdaagse werkweek zullen de werktijden voor de zogenaamde 48-uurwerkers ge bracht worden op 45 uur en van de zogenaamde 41 \<z -uurwerkers op 40 uur per week. De bevoegdheid tot het vaststellen van deze nieuwe werktijden voor het gemeentepersoneel ontleent het col lege, zoals in het voorstel wordt ge steld, aan het Algemeen Ambtena renreglement. Deze werktijdverkor ting achten b. en w. echter dusdanig belangrijk, dat het college alvorens tot uitvoering van dit besluit over te gaan, het gewenst vindt eerst de me ning van de raud te peilen. Bij het nemen van het besluit tot volledige invoering van de vijfdaag se werkweek in plaats van in twee etappes, heeft onder meer de con currentiepositie bij het aantrekken van personeel een belangrijke rol ge speeld. Positie Wil gemeente t deze positie, nu de grote bedrijven In de gemeente'reeds tot de 45-urige werkweek zijn over gegaan of binnenkort zullen over gaan, niet verliezen, dan is het zeer wenselijk, dat op korte termijn de vijfdaagse werkweek wordt inge voerd. Dit klemt volgens' b. en w. des te meer, omdat vele plannen moeten worden voorbereid en in 'de naaste toekomst moeten worden gereali- DOOR BURGEMEESTER NOTEBOOM Geheel ingericht door middenstandsvrouwen Met het doorknippen van een lint heeft burgemeester dr. J. W. Note- boom van Goes vrijdagavond de show voor „Mode en Allerlei" van de Gocsc Middenstandsvrou wen ver eniging officieel geopend. Deze ze vend© show van de middenstands- Trouwen, die attractiever van opzet is dan de voorgaande tentoonstellin gen, wordt gehouden in de schouw burgzaal „Juliana". De show is ook vandaag zaterdag geopend voor het publiek. De presidente van de Gocse Mid denstandsvereniging, mevrouw M. Dominicus-de Graaff, sprak een ope ningswoord, waarin zij o.a. burge meester Noteboom en zijn echtge note kon welkom heten. Zij wees erop, dat de show thans groter is dan voorheen. „Vroeger", zo zei zij, „lag het accent in hoofdzaak op de modeshow. Thans zijn er echter meer attracties aan do show ver bonden". In zijn openingsspeech wees burge meester Noteboom op het nut van dergelijke tentoonstellingen. „Niet alleen is het plezierig voor de mid denstandsvrouwen om de show op te bouwen, maar tevens krijgen do aanstaande kopers, de gelegenheid te zien avat er zoal aan de markt is", aldus spreker. Met het door knippen van een lint, dat de ingang van de showruimte afsloot, ver richtte hij dc opening. Elleke Tim merman bood mevrouw Noteboom een boeket bloemen aan. De burge meester ontving uit handen van de presidente een geschenk. Op de tentoonstelling staat o.a. een stand van het Landelijk Voorlich tingscentrum, dat exposities organi seert in landelijk verband voor ou ders, opvoeders, clubleiders, kleu terleidsters, verpleegsters enz. Ook velen van de aangesloten leden had den attractieve stands ingericht. Als extra attractie konden de bezoe kers genieten van kleurendia's van het Zeeuws Fruitcorso en van een gekostumeerde kindershow. Een be langrijk onderdeel van de tentoon stelling vormde de modeshow, die tweemaal werd vertoond. Een vijf tal Goesc zaken werkte hieraan mee. Men kon o.a. bruidstoiletten, damesconfectie, brillen, schoenen en fraaie kapsels bewonderen. Do show is vanavond geopend van 7 tot 11 uur. seerd. Voor Middelburg is het in de huidige ontwikkelingsfase van groot belang vakbekwaam personeel te be houden en te kunnen aantrekken, al dus het college. Een tweede aanlei ding om tot volledige invoering van de vijfdaagse werkweek over te gaan noemt het college, dat invoering in twee etappes bij het publiek alleen maar vei warring zal geven voor wat betreft het ophalen van huisvuil, het openstellen van bureaus cn dergelij ke. Teneinde ook voor de ambtenaren van de burgerlijke stand de vijfdaag se werkweek te kunnen realiseren dient de raad echter de verordening, egelende dc werkzaamheden cn de openingsuren van dit bureau, te wij zigen. De meest eenvoudige oplos sing, volgens het college, die ook wordt voorgesteld, is openstelling van het bureau van dc burgerlijke stand op dezelfde uren als de ge meentesecretarie. Op zondagen en werkdagen, waarop de gemeentesecretarie voor het pu bliek gesloten is, zal het bureau van de burgerlijke stand bovendien open gesteld kunnen worden, indien be langhebbenden aantonen, dat met de te verrichte werkzaamheden niet tot de eerstvolgende werkdag kan wor den gewacht. Rechtbank Middelburg Tegen Terneuzenaar twee weken hechtenis gevorderd Voor do arrondissementsrechtbank te Middelburg, gepresideerd door jnr, P. van Empel, stond vrijdag ochtend de Terneuzenaar W. J. V. terecht, die tijdens liet passeren verkeer uit de tegenovergestelde richting had gehinderd cn hiermee in botsing was gekomen. Ook zou er sprake van zijn, dat verdachte onder invloed bad gereden, maar dit laat ste achtte de officier van justitie, nir. Ph. Schenkenberg van Mierop, niet bewezen. Wel het hoogst onvoorzichtig rij den. waarvoor de eis twee weken hechtenis luidde, alsmede zes maan den ontzetting uit de rijbevoegdheid met aftrek van de twee maanden, dat het rijbewijs reeds was ingehou den. Uitspraak 19 april a.s. De verzekeringsagent W, A. P. uit Cadzand, die voor een aanrijding die hij veroorzaakt zou hebben, dooi de kantonrechter te Oostburg was veroordeeld tot f 100 plus drie maanden ontzetting was in appèl gekomen. In zijn eis vroeg de offi cier bevestiging van de door de kan tonrechter opgelegde boete, maar een ontzetting, die twee maanden hoger was dan de kantonrechter had opgelegd. Voor het stelen van een bromfiets en een fiets in België stond De R. uit Dreischor terecht. De bromfiets was later in Vlissingen verkocht. Zeer ernstige delicten, vond de offi cier, die gezien de omstandigheden een geheel voorwaardelijke gevan genisstraf van acht maanden vor derde met een proeftijd van drie jaar, alsmede toezicht van het Le ger des Heils. Ook in deze zaak zal de rechtbank op 19 april uitspraak doen. Plannen indijking van Zuid-Sloe ter visie Van vrijdag 14 april tot vrijdag 28 april liggen op de gemeentesecreta rieën van 's-Heer-Arendskerke en Nieuw- en St.-Joosland ter visie de plannen van rijkswaterstaat tot in dijking van het Zuid-Sloe. Zoals bekend hebben wij de plannen reeds uitvoerig beschreven, waarbij tevens een tekening van het in te dij ken gebied werd afgedrukt. Provinciale Pijpersdag in Biezelinge op 27 mei Bij zilveren jubileum van „Jonge Kracht" Zaterdag 27 mei 1961 zal le Bieze linge ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het tamboers- en pijperskorps „Jonge Kracht" de pro vincial© pijpersdag worden gehou den. Het programma en de technische uitvoering van dit festijn, waaraan ruim 200 deelnemers hun medewer king zullen verlenen, werd donder dagavond in de „Opril" te Goes tij dens de districtsvergadering uitvoe rig besproken en samengesteld. Aan deze dag zullen de tamboers- en pijperskorpsen „Excelsior", Goes: ..Juliana", Middelburg: „Nicoleen", Kamperland en de organiserende vereniging deelnemen. Om vier uur 's middags maken de korpsen een afzonderlijke muzikale wandeling door Kapelle-Biczelinge. Na de pau ze vertoont „Nicoleen" voor het vei linggebouw een figuurmars. Om kwart voor zeven maakt men een gecombineerde mars in twee afzon derlijke grote groepen. Het avond programma bestaat verder uit con certen, die in de veiling worden ge geven. Met een gezamenlijke taptoe, om tien uur worden de feestelijkhe den besloten. Feestelijke vergadering chr. handelsreizigers In het verenigingslokaal van de ge reformeerde kerk te Bergen op Zoom hield vrijdagavond de afdeling Ber gen op Zoom en omgeving van de Nederlandse vereniging van christe lijke handelsreizigers en handels agenten een feestelijke jaarvergade ring. Naast verschillende leden en bet bestuur van de zustervereniging St. Christoffel waren er afgevaardig den van de afdelingen Goes. Middel burg en Breda, en namens het hoofd bestuur de heer A. de Klerk uit Mid delburg aanwezig. Dc heer T. Wal- hout. voorzitter van de afdeling, sprak een kort openingswoord, waar in hij o.m. memoreerde, dat de afde ling 'steeds meer groeit. Het afgelo pen jaar zijn er oen aantal leden bij gekomen: anderen deden toezegging toe te treden. Nadat ook enkele afge vaardigden het woord hadden ge voerd. ging het hlijsoel „Antje", op gevoerd door de toneelvereniging ..Trene" uit Steenbergen, in première. De opvoerino- stond onder leiding van de heer S. Broekhuis. Na afloop van hot toneelstuk bood de heer C. Gil huis namens de feestcommissie de speelsters een bloemetje aan. De vol gende vergadering zal gehouden wor den in café ..Het Zwijnshoofd" on 28 nnril. De handelsreizigers zullen deel nemen aan de veilig-verkeersrit me dio juni en een deputatie zal naar de jaarvergadering van de afdeling Middelburg gaan, die op 21 april ge houden zal worden. r A 'IvertnnH* TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Later vanuit het westen enkele opklaringen. Overwegend ma tige noordoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 9 april Zon op 5.58 onder 19.26 Maan op 3.05 onder 12.18 10 april Zon op 5.56 onder 19.28 Maan op 3.47 onder 13.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2