Missiepater en zendingsdominee in college Nieuw Guinea-Raad Russische officier vlucht van schip Avondmaal in interkerkelijke universitaire kapeldienst Klaar voor invasie op Cuba MONTEUR OP DE „MATHIES0N" MAAKTE MENSELIJKE FOUT ZATERDAG 8 APRIL 1961 PROVINCIALS ZENUW SS COURANT Belast met dagelijkse taak Onverwachte manoeuvre van acht rooms-katholieke leden (Van onze speciale verslaggever) Twee geestelijken, de missie-pater Van den Berg en de zendings- dominee Kamma zullen worden opgenomen in het college van zeven gedelegeerden uit de Nïemv-Guinea-Raacl, dat in de perio de waarin de raad niet bijeen is, de taken van de nieuwe volks vertegenwoordiging zal uitoefenen. Dat is de eerste, voor velen ontnuchterende- politieke verrassing na de opening van de Nieuw-Guinea-Raad, een verrassing die het gevolg is van een onverwachte manoeuvre van pater Van den Berg, die toen er een algemeen overleg in voorbereiding was, om één lijst met niet meer dan zeven namen van vertegenwoordigers van de be langrijke streken van het land voor de zeven functies voor te dragen, donderdagavond in stilte alle acht katholieke leden van de raad bijeen riep om een eigen katholieke lijst kandidaten op te stellen. den betitelen, door deze ontwikke ling gehandhaafd zal blijven, ter wijl er met het oog op de ontwik keling van het land juist een stre ven is tot veel intensiever contact tussen de stammen, die tot nu toe weinig of geen aanraking met elk aar hebben. Tweede lijst Ook nog gesteund dóór de islamiet Arfan, kwam er zo een katholieke kandidatenlijst waarop pater Van den Berg zelf als eerste prijkte en het intelligente 28-jarige districts hoofd van de Itnabaai, Nicolaas Tanggahna als tweede. Daarmee was de plaats van pater Van den Berg in het college van gedeputeer den feitelijk verzekerd. Na deze coupe de theatre van de missie kon het nauwelijks uitblijven, dat. ook al maakten de protestanten zich niet los, ook de zendingsvertegenwoordi ger in de raad, ds. Kamma, een plaats in het college van gedepu teerden zou krijgen. Die verwach ting bleek gerechtvaardigd, toen al le niet-katholicke leden van de raad. die bij het uitlekken van de katho lieke bijeenkomst in allerijl bijeen waren geroepen, 's nachts om drie uur overeenstemming over hun ge zamenlijke lijst hadden weten te be reiken. Derde Nederlander Op die lijst kwam inderdaad ds. Kamma op een der verkiesbare plaatsen voor, terwijl als derde Nederlander in het college van zeven de advocaat De Rijke ver kiesbaar kan zijn. Het aantal Nederlanders is daardoor hoger dan men had verwacht. Een ver houding 25 werd door waar nemers psychologisch juister ge acht. De voornaamste Papoea-leden van het college zullen zijn, Markus Ka- siepo, Nicolaas Jouwe, Phenehas Torey en de bovengenoemde katho liek Tanggahna, de' algemeen zeer geachte en intelligente katholiek Maturbongs, die als derde op de ka tholieke lijst is geplaatst, geeft men door het feit dat pater Van den Berg zelf in het college zitting wilde hebben geen kans meer. Bamboegordijn Zo is door de manoeuvre van de mis sie dus toch gebeurd wat vele Pa poea's. nog voor de raad geïnstal leerd werd. als hoogst ongewenst karakteriseerden, namelijk, dat de zaken van kerk en staat niet ge scheiden zouden worden. De invloed daarvan op de toekomsti ge ontwikkelingen in de politiek ir Niemv-Guinea kan nog moeilijk worden overzien. Maar reeds nu vrezen velen, dat hetbamboegor dijn, zoals velen de scheiding tus sen het missiegebied in het zuiden en het zendingsgebied in liet noor- De voorbereiding van een invasie op Cuba van Cubaanse bannelingen is geheel voltooid, aldus een correspon dent van de Amerikaanse omroep- maatschappij Oolumbia Broadcasting System in Miami, Florida. Men wil een invasie van 5000 man, gesteund door scheepsgeschut en vliegtuigen, laten samenvallen met het uitbreken van een binnenlandse opstand. De troepen die de invasie zullen uitvoeren zijn naar vertrek- bases in Midden-Amcrika, o.a. Gua temala, gevlogen. Een „vijfde colon ne" zal op Cuba aanvallen doen op strategische punten en krachtsta tions. ,.The New York Times" bericht uit Miami dat afdelingen militairen, be staande uit gevluchte Cubanen, de afgelopen negen maanden in de Ver enigde Staten en Midden-Amerika zijn opgeleid. „Een leger van 5000 a 6000 man vormt de strijdmacht van buitenaf van de Cubaanse Revolu tionaire Raad, die vorige maand in de Verenigde Staten is opgericht". Asiel gevraagd in Zweden Marinevaartuig zonder commandant Een luitenant ter zee van de Russische marine, commandant van een ongeveer 200 ton me tend bevoorradingsvaartuig voor onderzeeboten, heeft op het Zweedse Oostzee-eiland Got land politiek asiel gevraagd. Zijn schip, dat negen opvaren den heeft, is door Zweedse oor logsschepen opgebracht naar Slite. Vermoedelijk zal het weer uitvaren zodra de Russische ambassade te Stockholm een plaatsvervanger voor de 25-ja rige, uit Litauen afkomstige zee-officier gevonden heeft. Het bevoorradingsvaartuig „MB.S.S. 136150" was donderdagavond tegen kwart voor elf ten anker gegaan na bij de vuurtoren van Naers. De commandant van het tot de Russi sche Oostzeevloot behorende vaar tuig liet zich naar de wal roeien. Gistermiddag om zes uur arriveer den te Visby, een andere plaats op Gotland, met het vliegtuig dat de verbinding met het vasteland onder houdt, enkele functionarissen van de Russische ambassade te Stockholm. Zij begaven zich te Slite aan boord van het Russische schip. De beman ning had laten weten dat zonder de commandant niet kon worden ge\-a- ren, aangezien bij de enige was die kon navigeren. Men heeft de indruk dat de gevluchte Rus zijn schip donderdagavond bui ten medeweten van zijn bemanning de Zweedse territoriale wateren heeft binnengevaren. V.N. aanvaardden resolutie tegen Zuid-Afrika De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gis teren met 84 tegen 0 stemmen en bij acht onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin de toepassing van de apart heidspolitiek in het beheer- schapsgebied Zuidwést Afrika wordt veroordeeld. De landen die zich van stemming onthielden waren Nederland. Austra lië. België, Frankrijk, Luxemburg, Portugal, Spanje en Engeland. De Zuidafrikaanse afgevaardigde was in de vergadering, maar reageerde niet op een verzoek zijn stem uit te bren gen. De assemblee nam „met ernsti ge bezorgdheid" kennis van „de De president-directeur van de jubile rende de heer J. Mijs rechts had vrijdagavond voor gastheer bur- gemeester P. F. van Hootegem van Sluis (met ambtsketen) een histo risch boekwerk meegebracht. De gouverneurs van West-Vlaanderen en Oost-VIaanderen, v.l.n.r. respectieve lijk ridder Pierre van Ontryve d'Yde- waJle en A. Marien keken belang stellend toe. toen de burgemeester het geschenk in de stadhuissaal door bladerde. Foto P.Z.C.) steeds slechter wordende toestand in Zuidwest Afrika als gevolg van dc voortdurende toepassing van tyran- nieke gebruiken als de apartheidspo litiek". In de resolutie wordt „het heftige verlangen van het volk van Zuidwest Afrika naar vrijheid en na tionale onafhankelijk en soevereini teit" erkend en gesteund. De volke renbond heeft Zuid-Afrika het man daat over de vroegere Britse kolonie Zuidwest Afrika toegewezen. Zuid- Afrika is het niet eens met de opvat ting van de V.N., dat Zuidwest Afri ka na de ontbinding van de volkeren bond een beheerschapsgebied is ge worden, waarover de beherende mo gendheid rapport moet uitbrengen. OORZAAK RAMP ACHTERHAALD Na ongeluk arbeiders direct gewaarschuwd KORTE PREDIKATIE Jesus zeide tot haar: Ik ben dc opstanding en het leven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven, en een ieder, die leeft en in Mij gelooft, zal in eeuwigheid niet sterven Joh. 11 25. Jezus zegt: Ik ben. Daarmee maalct Hij aanspraak op de Oud Testamen- tische Godsnaam Jahweh, d. i. Ik ben, die Ik ben. Die naam drukt iets an ders uit dan de werkelijkheid, het noodlot, waar we maar in moeten berusten. Jezus openbaart, wat de le rende God is de opstanding en het leven, Jezus zegt nog iels meer: Ik, Jezus van Nazareth, ben de. opstanding en het leven. Alleen bij Hem, in Zijn liefde vinden we dc opstanding en het leven, en nergens anders. Jezus had Martha en haar zuster en Laza rus lief Daar mogen we onze namen invullen. In het geloof, de dankbare wederliefde tot Hem, mogen we het heil reeds nn bezitten. Jezus van Nazareth is dc opstanding en het leven. Dat maakt geloven tot verwachting. Waf we nu in het ge loof mogen bezitten ontvangen we eerst ten volle bij Zijn wederkomst. Deze verwachting gaat tegen de, rea liteit. in. Jezus zegt: Wie in Mij ge looft. zal leven ook al is hij gestor ven. Het is het absolute tegendeel van alle aangeprezen berusting. Juist vanwege dit laatste blijkt ons geloof altijd in aanvechting te. zijn, Wat al gemeen aanvaard wordt, liceft ook ons hart in zijn macht, We hebben evenals Martha, altijd weer de troost en, de tucht nodig van Gods Woord Heb Ik U niet gezegd, dat ge, indien ge gelooft, de heerlijkheid Gods zien zult Toch mag ons zwakke geloof win nend zijn. Zij het in alle stilte, zoals nok de werkelijkheid van het geloof verborgen is. Martha roept haar zus ter in stilte en zegt: De Meester is daar en Hij roept. U. Bovenal mag dit geloof in Christus, de Heer van levenden en doden het einddoel van het geloof bereiken. La zarus mag daarvan een type zijn. Oudelande. D. R. Jonker. PRINS BERNHARD NAAR MEXICO VERTROKKEN Gisteravond is prins Bcrnbard in ge zelschap van ziju particulier secre taris, dr. F. A. de Graaf, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, de lieer C. Se- sink, per K.L.M. van Schiphol naar Mexico vertrokken. Op zijn program ma staan voorts bezoeken aan Los Angeles en Washington. Van 20 tot 23 april zal hij als voor zitter de tiende Bilderberg-confe- rentie leiden, die in de buurt van Quebec in Canada zal worden gehou den. Vooraanstaande figuren uit Europa, de V.S. en Canada zullen er aan deelnemen. Op 27 april wordt de prins op Schiphol terug verwacht. i De Rotterdamse rivierpolitie is er in i samenwerking met de arbeïasinspec- tie in geslaagd de reeks van gebeur- tenissen te reconstrueren, die heh- ben geleid tot de ramp bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij. Het was een menselijke fout. Een monteur van een firma in brandblus apparatuur, die met een collega in de dekhuiscabine van de „Mathieson" werkzaamheden verrichtte aan de installatie, heeft bij het ontkoppe len van een der twee zgn „startrles- sen" teveel druk uitgeoefend op een kabeltje, dat de hoedjes van beide flessen verbindt. Daardoor werd de afsluiter van de tweede fles geopend en trad de gehele installatie in wer king. Het proces was niet meer te stuiten. De monteur realiseerde zich on- rende naar de machinekamer om de arbeiders te waarschuwen en heeft daarna zeer actief deelgeno men aan de reddingswerkzaamhe den. Daarbij is hij zelf bedwelmd geraakt. De man wordt op het ogenblik verpleegd in een der zie kenhuizen, donderdag werd hem een verhoor afgenomen. Zijn collega is na de ramp in pa niek van het schip gegaan en was enige tijd onvindbaar. Bij het ontkoppelen van de zgn. „stai-tflessen" moet een metalen hoedje van de afsluiter worden ver wijderd. Dit hoedje is door het ver bindingskabeltje gekoppeld aan de andere fles. Toen de monteur het eerste hoedje weg haalde, is ook de afsluiter van de tweede fles losge raakt. Donderdagavond waren nog 19 per sonen ter observatie in de zieken huizen, gisteravond zouden er weer enkelen naar huis mogen gaan. Dr. J. Zeldenrust heeft in opdracht van de officier van justitie in het Zuider- middellijk welke consequenties ziekenhuis sectie verricht op een van zijn handeling kon hebben. Hij de slachtoffers. STEMMEN UIT DE KERKEN Dit is het Nederlandse ontwerp voor de Europazegels 1961. ontworpen door onze landgenoot Theo Kurpers- hoelc. De negentien duiven in vlucht vormen het motief, dat de negentien landen van de C.E.P.T. (Conferentie van Europese Post- en Telecommuni- catic-administraties) symboliseert, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook opklaringen H (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur bleef ook in H Zeeland vrijdag enkele graden p m lager, dan donderdag het ge- val was. Van de Noordzee be- s gon wat koelere lucht binnen §j te stromen, vergezeld van en- kele mistvelden. Via de Britse eilanden trekt een nieuw ho- gedrukgebied naar West-Euro- pa. zodat de noordelijke wind gaat afnemen en zondag ver- H anderlijk wordt. Er komen met dit hogedrukgebied ook n opklaringen naderbij. Hierdoor zal dc temperatuur zondag wel weer iets hoger worden dan vandaag. Een nieuw depressie- gebied trekt in de richting van Ierland, maar voor zondag- avond zal bet vrijwel overal ff nog droog blijven. De lente H heeft nog steeds een flinke voorsprong, die vergeleken met normaal nog ruim veertien da- m M gen bedraagt. p lPllllllllllllllllllllllllllllilllllll!llillllll!llllll!llllllllllllllll!llll!lllillllllli]n Het Wereldgebeuren Nog een kans tn Polen gaat het voorzichtig I vertelde verhaaltje dat bij een inbraak in het ministerie van bin nenlandse zaken belangrijke papie ren zijn verdwenen. Wie zo argeloos is te vragen welke paperassen dat zijn, krijgt ten antwoord: „De uit slagen van de eerstkomende verkie zingen". Zo is het in Zuid-Vietnam. waar morgen een president zal wor den gekozen, niet, maar het staul wel vast dat Ngo Dihn Diem zal worden herkozen met een overwel digende meerderheid. Er zijn nog twee kandidaten voor het president schap. maar die beiden zijn volko men weg te cijferen. Het zijn dooi de partij van Ngo Dihn Dient be taalde stromannen, want niemand liet zich officieel kandidaat stellen. En Zuid-Vietnam is heftig anti communistisch. voor zover het de ste den betreft, en daarom wil men de schijn vermijden verkiezingen tc houden met één lijst, zoals in landen achter het ijzeren gordijn gebruike lijk is. De vorige maal behaalde Diem bijna 98 van de uitge brachte, geldige stemmen. Dat aantal zal hij morgen, naar wordt ver wacht, niet halen. Niet omdat zijn aanhang kleiner is, maar omdat vele kiezers niet naar de stembus zullen komen „wegens gebrek aan veilig heid in bepaalde delen van het plat teland". Zuid-Vietnam grenst aan het communistische Noord-Vietnam en in de hoofdstad van het rijk van Diem. Saigon, weet men dat er elk ogenblik penetraties in het ge bied plaats hebben van communisti sche, in elk geval anarchistische, benden. De afgelopen week namen de Zuid-Vietnamezen honderd man gevangen. Driehonderd communisten werden gedood. Maar van die narig heid merken de bewoners in de ste den helemaal niets. De guerilla speelt zich geheel af op het platteland. Meer dan ergens anders blijkt dat Diem in het bestuursapparaat heeft gefaald. Maar zijn troepen worden zo nu en dan op expeditie gestuurd en dan is de rust spoedig hersteld. Ook de dorpen die door de commu nisten zijn bezet, worden door de angst geregeerd. Meestal laat een communistische bezetting enkele „grotere" boeren fusilleren en de rest loopt voortaan aan de rode lei band. Diem heeft bepaald dat de stemmen uit de communistische dor pen niet meetellen. Tn het Franse dagblad Figaro schreef een speciale correspondent onlangs, dat op het platteland in Zuid-Vietnam een toestand heerst die aan volle oorlogstijd doet denken. De ambtenaren zijn er alleen op uit zich zo gauw mogelijk te verrijken om in één van de steden een „levens avond" op middelbare leeftijd te slij ten. De grootgrondbezitters hebben nog geen vierkante meter grond „hervormd". Wie in de stad woont, wacht er zich wel voor naar het plat teland te gaan en wie als boer is geboren, denkt er niet over een uit stapje naar dc stad te maken. Stad en platteland zijn volkomen geschei den. En op beide is de invloed en de aanhang van Diem toch groot. President Diem, die vrijgezel is. heeft een diepe haat tegen de com munisten die zijn oudste broer eu diens zoon vermoordden. Zijn schoonzuster houdt bet paleisje op orde en ziet er tevens op toe dat van tijd tot tijd een meerderjarig gewor den familielid een aantrekkelijk re geringsbaantje krijgt. Het gewone volk kan een derge lijke wijze van regeren wel waarderen (het is al eeuwen lang zo geweest), als de president dan maar iets doet en zijn ambte naren rechtvaardig en eerlijk zijn. Aan dat laatste mankeert het wel eens, maar de Zuid-Vietnamezen kunnen bij de verkiezingen moeilijk protesteren. Daarom zal het stem briefje vele malen de naam van Diem dragen, ook als men er graag een ander voor in de plaats had ge steld. Heeft de politiek van Ngo Dihn Diem dan gefaald? Hij is ze ker tekort geschoten in het overdra gen en verdelen van de macht. Er is behoefte aan meer speling. Maar Ngo Dihn Diem moet ook weten dat de communisten in China aanhang kregen doordat de boeren merkten dat zij door de regering „over het hoofd werden gezien". Wil Diem zijn positie in het tweede presidiaat handhaven, dan zal hij zich ook „de mocratisch" moeten tonen. een woord dat hij bij voorkeur in zijn schaarse toespraken gebruikt. Velerlei vragen over „plaats en betekenis" na vreemd experiment De Nederlands Christen Studenten Vereniging (N.C.S.V.) is een interker kelijke organisatie van studenten. Ze is, door de tijden heen, een ontmoe tingspunt geweest van christen-studenten uit verschillende kerken. En aangezien deze vereniging ook contact bleef houden met haar oud-leden en voor hen een organisatie oprichtte, bleef er ook contact, wanneer de studie aan de hogeschool achter de rug was; natuurlijk met de een meer en met de ander minder. Het is nog maar een paar weken geleden, dat prof. dr. G. Brillenburg Wurth een artikel schreef over deze N.C.S.V. en hoe door haar de gereformeerde studenten in de jaren gedurende en na de eerste wereldoorlog, in aanraking kwamen met de voormannen van do Ethische Richting en daardoor een andere houding tegenover wetenschap en cultuur leerden kennen. verschillen er in deze lagen tussen de kerken waartoe zij behoorden. De dag daarop heeft mén, in groepen, gesproken over een drietal vragen: 1. functioneren de verschillen in be lijdenis en avondmaalsopvatting, zo als door de drie predikanten uiteen gezet, in werkelijkheid en zijn ze echt, of voel je dit als een academi sche zaak 2. functioneert in jouw geloofsleven het heilig avondmaal centraal 3. rechtvaardigen de ver schillen een gescheiden avondmaal en zo niet, wat staat dan intercom munie In de weg 7. Nu kan het niet anders of deze N.C. S.V., met haar interkerkelijk karak ter, moet wel oecumenisch gericht zijn. In maart van het vorige jaar heeft de afdeling Utrecht, toen zij haar voorjaarsconferentie op Woud- schoten hield, aan de deelnemers de vraag van de Oecumene voorgelegd. Men heeft aan de hervormde, de re monstrantse en de gereformeerde studentenpredikanten van Utrecht gevraagd nu eens uiteen te zetten „hoe het avondmaal en de belijdenis in hun kerken functioneerden". Zij hebben natuurlijk uiteen gezet welke In die groepbesprekingen bleek, dat de deelnemers er anders over dachten dan de drie predikanten. Voor hen was „de eenheid rondom Christus dominant". „Met spijt moesten zij toegeven dat het H. Avondmaal voor hen niet centraal stond, hoewel dat juist de plaats zou moeten zijn. waar de gemeen schap met de Heer en met elkaar "t diepst beleden zou mogen wor den". In de algemene bespreking nadien stelde iemand de vraag of men geen avondmaal moest voeren als slot van deze conferentie. „Waarom zou het niet kunnen, als de verschillen voor ieder persoonlijk niet zo'n fundamen tele rol blijken te spelen?". Dat heeft men toen gedaan. Enkelen hebben niet willen deelnemen, maar een hon derdveertigtal heeft het wel gedaan, „zonder het op alle punten met elkaar eens te zijn". Men wist zich toch één in de belijdenis des geloofs in de ene Heer. Allerlei vragen Weer terug In Utrecht, kwamen er allerlei vragen los. Was dit wel een avondmaal Kon dat zo maar Wa ren er wel geordende ambtsdragers aanwezig? Geldt de ambtsdrager van de ene kerk ook voor de andere? (Zie slot pag4 kol. 5 - Cambodja*:-:-:-:, 7RANG"jl 'LOC NINHf" DAlATou iK Ajl VPHANI X viet-nams^ A TIEK'V'gSslllBI?'™» t ^ZTrZlviEHiAfia SpAC UEUjgcrt/AÏ£S£1 Politieagent ging in vrije tijd op roof uit De politie te Limassol op Cyprus heeft meegedeeld, dat een van de drie bandieten, die dezer dagen wer den gearresteerd, een politieagent is. De bandieten hadden een poging ge daan een kassier te overvallen. Deze was de lonen gaan ophalen voor de arbeiders van een Grieks- Cypriotische plantage en droeg 5000 pond bij zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17