Gevangenisstraf van 14 dagen jden onder invloed voor n Vier hoektorens bij „Moermond" MIDDENSTAND SAS VAN GENT VOND FORUM TEGENOVER ZICH .lis. r,nlr zicht gegeven over de mogelijkheden Underwerpen, die OOK van de streek in en rond de kanaal- r zone. In zijn slotwoord zei de heer WEMELDINGSE MIDDENSTANDER STUURDE KLACHT NAAR RAAD PROVINCIALE. ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 APRIL 1961 POLITIERECHTER MIDDELBURG De politierechter te Middelburg» mr. A. W. Thöne, heeft donder dag J. P. B. uit Yerseke (zonder beroep) veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. B. werd ten laste gelegd zodanig onder invloed van sterke drank ver keerd te hebben, dat hij niet in staat was zijn bromfiets naar be horen te besturen. Uit liet proces-verbaal bleek, dat hij een kwart liter cognac gedronken had, terwijl zich een alcoliolpro- mïlage van 1,90 in zijn bloed bevond. Deden oesterkwekers poging tot diefstal „Ik was niet dronken", verzekerde de verdachte. „Maar onder invloed had U toch niet mogen rijden", wees de politie rechter hem terecht. „Mag dat niet?", vroeg' B. ver baasd. Daar het de tweede maal was, dat B. zich aan een dergelijk misdrijf schuldig maakte, eiste de officier mr. T. Lebret. een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 da gen, die de politierechter con form overnam. Een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie weken eiste mr. Le bret tegen de oesterkweker C. P. en de mosselsehipper D. J. van S,, beiden uit Yerseke. Op 20 en 24 ja nuari j.l. zouden zij volgens de dag vaarding oesters hebben wegge haald van een perceel in de Zand- kreek. P. verklaarde, dat hij de eer ste maal de oesters had weggehaald van het perceel, dat zijn eigendom is geweest voordat in verband met de Deltawerken de pacht opgezegd werd. Op 24 januari hadden de beide mannen op een perceel van een an der de oesters alleen maar uit het water gehaald en wat hoger opge legd, verklaarde P. De officier had zijn eis gebaseerd op het feit, dat bij de nadering van een politieboot de mannen hara wa ren weggelopen met achterlating van de oesters. Waaruit mr. P. C. Adriaanse, de raadsman, conclu deerde, dat de diefstal niet voltooid was. „ïs er nu een mooier voorbeeld Aan 'n poging tot diefstal dan dit?" vroeg mr. Adriaanse zich af. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Mr. Thö ne verwees de zaak tot slot naar de rechter-commissaris voor nader on derzoek. Onderbetaald De melkhandelaar A. S. uit Schoon- dijke had op verschillende tijdstip pen geldbedragen achtergehouden, die hijvoor zijn patroon bij klan ten had geïnd. In het proces-verbaal werd vermeld, dat verdachte een diefstal van rond tweeduizend gul den had toegegeven. Verdachte ver klaarde, dat hij onderbetaald werd. De officier eiste een aanzienlijke voorwaardelijke vrijheidsstraf: 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Mr. H. A. R. de Mul, de raadsman, wees op het feit, dat er geen con trole werd uitgeoefend, waardoor, de omstandigheden voor het misdrijf wel zeer gunstig waren. Voorts haalde de raadsman nog aan, dat er in het reclasseringsrapport sympa- tiek over zijn cliënt geoordeeld wordt. „Het is de eerste, maar te vens de laatste maal geweest", be toogde mr. De Mul, waarop mr Thöne conform veroordeelde. Mevrouw J. V.-R. uit Schore had gedurende enkele jaren geldbe dragen weggenomen bij de gebr, S. bij wie zij als werkster in dienst was. Naarmate het onder zoek vorderde bleek er steeds meer geld mee gemoeid te zijn. Hoeveel precies wist de officier nog niet, maar hij verklaarde, dat er ongeveer f 1200 in beslag ge nomen was bij mevrouw V. en •dat haar man nog eens f 2200 rond aan de werkgevers had te rugbetaald. Conform werd ver dachte veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van de R. K.R.V. Onaangenaam De kelners A. J. B. en P. S. uit Vlis- singen hadden zich een damestasje, dat zij op de provinciale veerboot gevonden hadden, toegeëigend en de inhoud ervan, acht gulden ver deeld. De officier sprak van een bij zonder onaangename kwestie "en eiste tegen B. f 50,en tegen S. f 20,De uitspraak was.conform. Mevrouw C. v. <T. B.-G. uit 's-Heer- Areudskerke bad haar buurvrouw mishandeld: niet een stokje gesla gen en aan bet. haar getrokken. „Zij treitert steeds en ik kan er niets tegen doen", verontschuldigde me vrouw Van de B. zich. „Maar dan mag U toch niet slaan. Laat ze maar kletsen", adviseerde de politie rechter, die conform de eis tot f 10 veroordeelde. Mevrouw M. B. uit Yerseke had zich schuldig gemaakt aan winkel diefstal van brood, en boter. Con form de eis werd zij veroordeeld tot een boete van f 25,De colporteur H. V. uit Soüburg werd veroordeeld tot een boete van f 80,conform wegens het berijden van zijn brom fiets onder invloed van steiice drank. IAdvertentie TEGEN SLUITING OP ZATERDAG fiA rnnciimmil VïllfPïl ^an Weele het te betreuren, dat Uv vUlldullIvlliL I tmvil cje organisatie van de middenstand in Zeeuwseh-Vlaanderen voor wat Een forum, samengesteld rut een betreft aansluiting in landelijk ver- drietal vertegenwoordigsters van balldi nog hcel veel to wonsen over. Iiuisvromvenorganisaties en vijf lie- laal Dc gedachte ..ze kopen toch ren. waarin als gespreksleider optrad wel.. „oemcie pij Cen kortzichtig he- de voorzitter vau de Koninklijke Ne- derlandse Middenstandsbond, de lieer P. G. van de Weele, heeft donderdag avond in hotel „De la Bourse" te Sas van Gent geruime tijd van gedachten gewisseld over een aantal onderwer pen, die zowel de middenstand als de consument raken. Zoals verwacht stonden de forumle den langdurig stil bij de consequen ties van een eventuele winkelsluiting op zaterdagmiddag. De meerderheid van het forum sprak zich uit tegen een dergelijke maatregel, daarbij de instemming genietend van.- de tien tallen dames en heren middenstan ders. Vooral de damesleden van het forum vreesden, dat het door een dergelijke maatregel een „ongezellige bedoening" zou worden. De heer Van de Weele kon ter geruststelling me dedelen, dat de K.N.M.B. juist woens dagmiddag besloten heeft zich tegen de winkelsluiting op zaterdagmiddag te verzetten. Ook keerde het forum zich vrij algemeen tegen de brancheverva ging, waarbij als duidelijk voor beeld werd gesteld dat de verkoop van bijvoorbeeld pocketboeken niet dient voor te komen bij krui deniers. Voor bepaalde artikelen spreekt dit niet zo erg, aldus de damesleden van het forum, die voor de meer duurzame en kwa liteitsartikelen onmiddellijk de voorkeur gaven aan de gespeciali seerde zaken. Het antwoord op de vraag, hoe het forum dacht over de service aan het publiek, werd door de heer Van de Weele samengevat als een samen spel van mens tot mens. dat echter in de grote stad meer spreekt dan op het platteland, waar de midden stander zijn klanten bij naam en aan zien kent. Mogelijkheden Spoedeisende raadsvergadering Wijziging begroting na aanbesteding Ellewoutsdijk Onder voorzitterschap van burge meester D. Lodder kwam donderdag avond de gemeenteraad van Elle woutsdijk in een spoedeisende verga dering bijeen. Het betrof een besluit tot wijziging van de gemeentebegro ting 1961. De gemeente had de riolering van een gedeelte van de Lange Viele, her- bestraten vap een gedeelte der Lange Viele en Havenstraat en het bestra ten met keien van een gedeelte van' het havenplateau aanbesteed. Op de begroting was hiervoor een bedrag van 9390,Uitgetrokken. Het wa terschap heeft echter eisen gesteld met betrekking tot het aanbrengen van betonplanken onder de rioolbui zen, waardoor de kosten nu hoger geworden zijn. De inschrijvingen wa ren van fa.' A. de Bourgraaf Zn. te Wilhelminadorp. 11.000,fa; P. Duinhouwer te Goes, 10.855, J. K. T. de Oude te Ovezande, „Sint-Antoniusgesticht" Oostburg in mei 75 jaar Het Sint-Aiitoniusgesticlit te Oostburg, waarin zijn onderge bracht het enige West Zeeuwseh Vlaamse ziekenhuis en een te huis voor ouden van dagen, be staat volgende maand 75 jaar. Op 12 mei 1886 werd dit gesticht in Oostburg gevestigd. De patiënten, die in dit streekziekenhuis in de loop der. jaren werden verpleegd, zullen dit jubileum zeker niet ongemerkt willen laten voorbij gaan. Daarom is er een „Comité Jubileumgeschenk St.-Antoniusgesticht Oostburg" ge vormd, waarin zitting hebben de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemees- 1 ter van Aardenburg; de heer J. Mijs, notaris te Oostburg; dr. ,G. J. Mor- hout, onderdirecteur van de v.-k. h,b. ...St.-Eloy" te Oostburg en me vrouw J. van Overveld-Peeters te Oostburg. Het comité heeft het plan om de stichting cen bibliotheek aan te bieden. De namen van alle gevers zullen worden vermeld in een boek, dat in deze bibliotheek wordt onder gebracht. i. Vlissings marinepersoneel genoot van cabaret In het Concertgebouw heeft het per soneel van de Koninklijke Marine, dat in Vlissingen is gestationeerd, donderdagavond kunnen genieten van het cabaretprogramma „Opna- ,me 5 tellen na nuHet is een gezellige avond geworden en dat is -niet verwonderlijk, gezien de gere nommeerde artiesten, die aan dit pxogramma meewerkten. De Wama's boekten met hun dwaze invallen en zotte liedjes bijzonder veel succes. Veel bijval kregen zij voor hun laatste liedje, het uit de „mottenzak" gehaalde „Hotsjek, ouwe trouwe merrie". Het was een programma voor „elck wat wils", want ook Ria Valk, het bekende Eindhovense teenager-zan geresje, was van de partij. Op spon tane wijze bracht zij enkele van de nieuwste tophits. De chansonnière Catharine Houdijk zorgde deze avond voor de Franse sfeer. Met charme vertolkte zij «be kende Franse chansons. Rodie Roeter oogstte veel bewonde ring, zowel met zijn goochelen, als met zijn sneltekenen. Het bekende kwartet van Harry de Groot ver zorgde de muzikale begeleiding. Gi tarist in dit kwartet is Eddy Chris tian!. De produktie was in handen van Fred Hartog, die ook de confé rence verzorgde. Er was tevens een muzikale quiz, waarin enkele aanwe zigen trachtten de prijzen, bestaande 1 uit langspeelplaten, te veroveren. 10.750,--. Voor de uitvoering van dit werk blijkt het gestelde krediet niet voldoende, zodat werd voorge steld de uitgaafpost te verhogen met 1360,Dit bedrag zal evenals de andere kosten uit de reserve wor den geput. De raad nam hiermee ge noegen. maar op aandrang van de heren H. lyieerman en J. Bossel (beiden a.r.) werd besloten om de meerpalen op het havenplateau m: meteen te doen vervangen door be tonblokken met ijzeren ringen. Dc geraamde kosten hiervoor onge veer 600,zullen uit de re serve worden betaald. Margriet is nog zo héérlijk jong, - zo écht een blad van déze tijd.. i margriet SudfcoudsrAnd. 83, A-TtMard»»" OVER LEVERINGEN AAN „VREDEBEST" Burgemeester gaf opening van zaken over beleid In een betoog van meer dan een uur heeft burgemeester C. N. F, van Sas tijdens de donderdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Wemeldinge opening van zahen ge geven over de leveringen aan het be jaardentehuis „Vredebest" In We meldinge. Dit naar aanleiding van een brief, die een plaatselijke mid denstander aan de raadsleden had gestuurd. Deze toonde zich in de brief ontevreden over het feit, dat Tevoren had Ir. H. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, de aanwezigen een kort over- Werkloosheid in maart afgenomen Het, aantal werklozen is In maart met ruim 13.000 mannen afgenomen, Volgens een opgave van het ministe rie van soc. zaken en volksgezondheid bedroeg het aantal werklozen eind maart 34.965 mannen tegen 48.958 eind februari. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3.968 eind fe bruari tot 3.448 eind maart. Het aantal openstaande aanvragen was eind maart voor mannen 65.960 (eind februari 60.055) en voor vrou wen 39.873 (37.577). Verdeeld over de provincies betrof de werkloosheid: Groningen 4.452 (febr. 6.332), Friesland 4.158 (6.297), Drente 4.362 (5.712), Overijsel 2.720 (4.181), Gelderland 2.265 (3.269), Utrecht 1.071 (1.434), Noord-Holland 3.762 (4.687), Zuid-Holland 4.935 (6.046), Zeeland 1.355 (2.431), Noord- Brabant 4.061 (6.044) en Limburg 1.324 (1.925). Werken in het dijkvak „Wilhelmina" aanbesteed Het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Oost-Beve land en Wilhelmina heeft donderdag morgen in café Dalebout te Wilhel minadorp in het openbaar aanbe steed het hefstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 decem ber 1961. van de glooiingswerken aan de waterkering van het dijkvak „Wilhelmina". Er werd als volgt in geschreven: fa.' J. en K. T. de Oude, Biervliet ƒ39.700; t'a. L. J. Dekker, Vlissingen ƒ39.000; fa. A. de Bour graaf, Wilhelminadorp, j 38.900; fa. J. Hoogesteger, Wemeldinge 38.880; fa. C. D de Ruijsscher en Zn., Bier vliet ƒ38.700; fa. P. A. Rerneus en Zn., Kats 38.490; fa. A. Jeremiasse, Wemeldinge ƒ38.413; fa. G. en A. Sponselee, Kloosterzande 38.400; fa. Warrens en Zn., Ossenisse ƒ37.980; fa. gebr, Lueasse, Klooster zande 37.940. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zee- land. de middenstand van Wemeldinge voor wat betreft leveringen aan het bejaardenhuis in verband met een flinke uitbreiding vrijwel geheel was gepasseerd. Burgemeester van Sas kon de raad zo uitvoerig inlichten, omdat hij voorzitter is van het burgerlijk arm bestuur, welke instelling het bejaar- denhuis exploiteert. Jn' zijn betoog' zette spreker uiteen door welke be weegredenen het burgerlijk armbe stuur was geleid. Hij maakte even wel geen namen van leveranciers be kend, evenmin als hij de prijs noem de, welke voor de verschillende aan geschafte artikelen en goederen is betaald. Hij was echter wel genegen dé raadsleden te allen tijde inzicht te geven in de rekening, correspon dentie en notulen van de vergaderin gen van het burgerlijk armbestuur. De raad kon over het algemeen de beweegredenen van het bur gerlijk armbestuur wel begrijpen. Immers, nu kwam men voor be paalde artikelen veel goedkoper terecht dan ooit het geval zou zijn geweest als men de plaatse lijke middenstand had ingescha keld. In vele gevallen werd na melijk een niet. onbelangrijke kor ting gegeven. In sommige gen vallen zelfs van meer dan 30% verklaarde burgemeester Van Sas. Het streven van het bestuur is om de ten gevolge van- de verbouwing en vernieuwing toch al verhoogde ver- pleegprijs zo laag mogelijk te hou den. Het ging er dus om voor zo weinig mogelijk geld zoveel mogelijk te doen, zei de burgemeester. 'Dit is de reden waarom men zich in vele gevallen rechtstreeks tot de produ centen heeft gewend. Overigens,, zo zei de heer Van Sas, is op een enkele uitzondering na telkens weer de plaatselijke middenstand gepolst. Ook is liet voorgekomen, dat bij on derhandse aanbestedingen niet een Wemeldinger als laagste inschrijver uit de bus kwam, maar een niet-in- woner van Wemeldinge. Waar dering „Outward Bound School" start 26 juni a.s. De restauratie van het slot „Moer mond" te Renesse, waar 26 juni a.s. de eerste cursus van de „Outward Bound School" start, is in een laatste fase gekomen. De restauratie van het interieur is geheel voltooid en thans is ook het herstel van de slotgracht- muren en de bouw van een nieuwe brug over de slotgracht gereed ge- komen De laatste fase van de restauratie betreft een markant onderdeel van het tussen 1229 en 121/0 gestichte slot: geheel los van het hoofdgebouw worden aan de slotgrachtmuren vier hoektorentjes gebouwd met een ste nen onderbouw en een houten peer vormige bovenbouwdie elk ongeveer acht meter hoog zullen worden. Dit onderdeel van de restauratie is uiter aard historisch verantwoord: het oude Moermondheeft ze ook beze ten. Binnenkort zal de slotgracht weer met water worden gevuld. (Foto P.Z.C.) De verschillende raadsleden toonden veel waardering voor de wijze, waar op burgemeester Van Sas opening van zaken had gegeven. Zij konden ook dc gedachlcngang van het be stuur volgen. Anderzijds voelde de raad toch ooit de bezwaren van de middenstand aan. „Het is sneu voor de middenstand", zei svethouder. J. Veerhbek (pvda) ervan. Dc heren P. J. J. Dekker (wd) en A. P. Schou- wenaar (pvda) wezen er nog op, dat de raad in deze kwestie niets te ver tellen heeft. „Wij houden als raad al leen maar toezicht op de rekening en cle begroting," aldus de heer Dek ker. Met die rekening en begroting zit het wel goed, zo bleek uit de toelich ting van burgemeester Van Sas. Het bejaardenhuis bedruipt zich geheel zelf, zonder subsidie van liet burger lijk armbestuur te ontvangen. Er is geen tekort op de rekening. Uit de woorden van de raadsvoorzitter bleek voorts, dat het burgerlijk armbe stuur zoveel mogelijk tracht de plaatselijke middenstand in te scha kelen. Iedere maand wisselt de sla ger, kruideuier, bakker, melkboer enz. Met do verbouwing en inrichting van het tehuis lagen de zaken even- we] anders, voegde de burgemeester eraan toe. Op liet betoog van de bur gemeester volgde nog een korte gc- iiaclite.ilwisseling met de raad, waar na dit punt als afgehandeld werd beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8