Dood is nog veel te goed voor jodenmoordenaar Eichmann ANTWERPSE VERZETSLIEDEN PLOTSELING GEARRESTEERD NEDERLANDER ZOU PLAGIAAT HEBBEN GEPLEEGD LANDBOUWCENTRUM GOES IN JULI GEREED VRIJDAG 7 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VERBITTERDE OVERLEVENDEN ZEGGEN: Doeltreffendheid van gaskamers geïnspecteerd Leon Niechlanski, een schoenmaker ïn de Ameri kaanse stad Kansas City, ge looft dat de dood nog te goed zou zijn voor Adolf Eich mann. Hij is een verbitterd man, die zijn vrouw en vier kinde ren verloor aan de gaska mers van Auschwitz en van 1943 tot aan de bevrijding gevangen heeft gezeten in dat kamp. In 1949 is hij naar Kansas City gekomen en heeft hij zijn achternaam laten veranderen in „Nel son". Maar hij heeft nog niet afgerekend met het ver leden. Toen de Duitsera in 1939 Polen binnenvielen, woonde Niechlanski, die toen 28 jaar was, in Mlawa. In die plaats werd al spoedig een getto ingericht. Vandaar werd hij, met een groot deel van de bevolking, overgebracht naar Auschwitz. In 1942 begon zijn „kampleven". Al bij de aankomst in h"t kamp werd hij gescheiden van zijn vrouw en kinderen. „Toen we voor de „selektion" werden geroepen, moesten mijn vrouw en de kinderen rechts. Ik werd naar links gestuurd". Wie rechts moest gaan, ging naar de gaskamers. De meesten wisten dat nog niet. Ook Niechlanski niet. Daags na de „selectie" werd het concentratiekamp-nummer op zijn arm getatoueerd en daarna werd hij ingedeeld. Toen hij de barak binnenkwam die hem was toege wezen, vond hij daar andere man nen uit Mlawa. „Eén van lien nam me bij de arm en zei: „Leon, ik heb slecht nieuws voor je. Ik heb gezien dat je vrouw en je kinderen gisteren naar de gaskamers zijn ge bracht" Nooit meer gezien De angst sloeg bij hem in als een bliksemstraal. Toen drie da gen later Niechlanski's nummer werd afgeroepen, dacht hij ogen blikkelijk aan de gaskamers en de daar wachtende dood. „Met drie andere jongemannen ver stopte ik me onder de bedden. Tk geloof dat niemand ons heeft ge mist, maar we hebben de hele dag onder de bedden gelegen. De mannen die wel naar voren wa ren gegaan, heb ik nooit meer gezien". „Toentertijd was het systeem nog niet goed georganiseerd. Ze riepen wel nummers af voor de gaskamers, maar controleerden et nummer op onze armen niet altijd. Soms pakten ze links en rechts om zich heen en dan was het: „Du, du, du, eins, zwo, drei, herein, herein". We wisten wat de bestemming was. En die ma nier was ook de enige waarop zij het aantal veroordeelden tel den". Niechlanski en een neef spra ken af, dat zij „op de draad" zou den gaan een eufemisme on der de gevangenen, dat beteken de dat men zelfmoord pleegde H Deze foto, ivelke pas is vrijge- geven door de Israëlische auto- =- riteiten, toont Adolf Eichmann s die op dé binnenplaats van het |f H fort Teggartwaar hij gevan- gen sat, wordt gelucht. De fo- to werd gemaakt vlak voordat H Eichmann werd overgebracht H naar Jerusalemwaar volgen- de week sijn pyjccs gaat bc- ginnen, iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii door zich tegen de onder hoog spanning staande prikkeldraad versperring te werpen. Maar voordat het plan kon wor den uitgevoerd, ontdekte de blokoudste dat Niechlanski schoenmaker was. Hij- werd over geplaatst naar de kamp-werk plaats, waar hij zijn vak kon uitoefenen onder Unterschar- führer Walter Richter. „Hij zei dat ik de beste schoenmaker van Auschwitz was", vertelde Niech lanski. Met schoenen maken wist hij zijn leven te bewaren. Die daar! Het was Richter die hem, op een zaterdag in 1942, bij de hand nam en hem opmerkzaam maak te op een in het zwarte SS-uni- van In doosjes van 5 en 10 stuks form geklede officier. „Die daar", zei Richter, „is Eichmann. Hij komt de gaskamers inspecteren. Hij wil alle mensen in dit kamp laten doden". Zo kwant de schoenmaker erach ter wie de schuld droeg voor de dood van zijn vrouw, zijn vier kinderen, en talloze andere joden r uit Mlawa in Polen. Bij de evacuatie van Auschwitz in januari 1945 noodzakelijk ge worden en op bevel van Himntler uitgevoerd om te voorkomen dat de wereld door de Russen zou we ten wat zich achter de prikkel draadversperringen had afge speeld, werd Niechlanski naar Bergen Belsen overgebracht en daar tewerkgesteld in een fa briek van raketten. Op 15 april 1945 werd hij daar door de En gelsen bevrijd. Niechlanski trouwde met een vrouw, die 16 jaar was toen zij uit Mlawa naar Auschwitz werd overgebracht. Zij kregen een zoon, Freddy, en vestigden zich in Duitsland. In 1949 konden zij Wees sportief - draag suède Suède jas. 3/4 model. Suède jack met tncot kraag, manchetten en boord Suède vesten met Uicotrug zonder mouwen v.a 55 Idem met tricot mouwen v.a. In de kleuren nut-brown en rendier Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg, Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. WIE DOODDE LAHAUT Nieuw onderzoek naar politieke moord (Van ónze coi-respondent) Enige dagen geleden is onverwacht huiszoeking gedaan bij talrijke Bel gische verzetslieden. De oorzaak hiervan is een onopgehel derde politieke moord, die kort na de eedaflegging van Koning Boude wijn in 1951 werd bedreven. Om klokslag zeven uur in de morgen werd overal tegelijk, vooral in Ant werpen, waar de meesten hunner wonen, maar ook in Gent, Kortrijk en Leuven, de leden van de Nationale Koningsgezinde Beweging door in specteurs van de gerechtelijke politie uit hun bed gebeld. Men zocht naar wapens, aantekeningen en dagboeken. Verschillende kopstukken van de be weging, zoals de provinciale secretaris van het Verbond der Weerstandsgroe peringen, werden langdurig onder vraagd. Over de uitslag van de huiszoekin gen werd niets bekendgemaakt. Wel weet men, dat drie personen, onder wie een drukker, die in de Nationale Koningsgezinde Verzets beweging tijdens de laatste oorlog een belangrijke rol speelde, ter beschikking van het Antwerpse Gerechtshof werden gesteld, ze huiszoekingen gingen niet on opgemerkt voorbij en veroorzaakten in verzetskringen grote beroering en verontwaardiging. Zij vonden plaats op verzoek van het parket van Luik. naar Kansas City gaan, waar verre familie het gezin Feld- heim woonde. Mal ka Bresier, de huidige me vrouw Nelson, kent het concen tratiekamp even goed als haar man en zegt: „Wat kan men doen tegen een man die zes miljoen mensen heeft vermoord? Dood schieten of ophangen zou te goed zijn, te snel". Ook zij wenst Eichmann 'n vrese lijke dood toe. Want ook zij heeft het verleden nog niet kunnen ver geten. Toen koning Leopold onder druk van de socialisten haa moeten aftreden en het bestaan van de Belgische monar chie een moment op het spel had staan, riep het communistisch parle mentslid Julien Lahaut op 't ogenblik van de eedaflegging van koning Bou- dewijn: „Vive la Republique". Een paar weken later werd Lahaut doodgeschoten. Niemand twijfelde er aan of het was een politieke moord. Maar de dader kon men niet vinden. De zaak werd vergeten, totdat het parket van Luik enige weken geleden aanwijzingen ontving, dat de moorde naar tot de Nationale Koningsgezinde Verzetsbeweging behoorde. Van 28 meter hoogte gevallen en gedood Donderdagmorgen is bij werkzaam heden aan de uitbreiding van de oxy-staalfabriek op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en staalfabrieken N.V. te IJmuiden de 23-jarige L. A. Hinde- rijkx uit St.-Michiels (België) geval len van een hoogte van 28 meter, waardoor hij het leven verloor. Slachtoffer van ongeval in ziekenhuis overleden In het ziekenhuis te Boxtel is in de afgelopen nacht overleden de 41-ja- rige heer H. Driesen uit Alphen a.d. Rijn. Hij werd eergistermorgen ernsti» gewond bij een verkeersongeval, waarbij zijn 41-jarige echtgenote op slag werd gedood. Het echtpaar had geen kinderen. FRANQOISE SAGAN „ONTSTEMD" Toch werd door de uitgevers nog een dagvaarding uitgebracht. Geen commerciële zaak, maar culturele reiniging De in Parijs wonende Nederlandse auteur T. W. G. Denessen heeft met het schrijven van het door een uit geversmaatschappij in Utrecht in de handel gebrachte boek „Als het mor genkrieken" de toorn en ontstemming van de Franse schrijfster Frangoise Sagan en haar uitgevers opgewekt. Er zonden hele stukken uit Fran- goise Sagan's „Als een verre glim lach" zjjn overgenomen. De uitgever, die kennis nam van deze recensies, heeft zich met de Neder landse auteur in verbinding gesteld die evenwel pertinent ontkende voor het schrijven van zijn werk het boek van Sagan te hebben gelezen. De uit gevers van Sagan lieten op 2 juli 1959 een exploit uitbrengen, waarin inbreuk op auteursrecht werd ver weten aan de hand van een rapport van een Nederlands criticus, die daar toe, door de uitgevers was aange zocht. Geëist werd de uitgave binnen tien dagen te staken,waaraan on middellijk gevolg werd gegeven. Tijdens de gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht gehouden plei dooien betoogde de raadsman van Frangoise Sagan en haar uitgever, dat hetgeen Denessen heeft gedaan, een onduldbare aanranding van gees telijk eigendom is. Hij noemde dit niet in de eerste plaats een commer ciële zaak, maar één van culturele reiniging. Namens de Nederlandse auteur De nessen ontkende de verdediger, dat Denessen van het werk van Sagan op de hoogte was, waardoor deze zelfs niet de mogelijkheid had, het na te bootsen. De rechtbank zal woensdag 24 mei uitspraak doen. Het nieuwe Landbouwcentrum Zeeland te Goes het vroegere Consulentenhuls nadert zijn vol tooiing. Men is thans bezig met de afwerking van dit grootste kantoorgebouw In Goes. Enkele ver diepingen zullen wellicht emd Juli reeds betrok ken kunnen worden door de verschillende censu- lentendiensten. Het gebouw, dat ontworpen ia door architect W. Messer uit Vlissirgen en c'-\t gebouwd wordt door dc N.V. Korteweg Bouwmij. te Breda kost circa anderhalf miljoen gulden. In september 1959 is met de bouw ervan een begin gemaakt. Het hoog ste punt is ruim 22 meter. De voorgevel van dit L-vormige gebouw, dat een dominerende plaats inneemt op de hoek NaereboutstraatWestsingel, is 45 meter lang en de zijvleugel 28 meter breed. In de hoofdvleugel bevinden zich de kantoren. Op de begane grond en de vijf verdiepingen zijn in totaal meer dan 70 kamers. Het Landbouw centrum Zeeland is gebouwd op 178 heipalen, die in gewicht variëren van 3,5 tot 3,9 ton. In het betonnen skelet van dit grote kantoorgebouw is maar liefst 1270 kubieke meter cement gestort. (Foto P.Z.C.) Onderzoek begonnen naar ramp op „Mathieson" Justitie en de havenarbeidersinspec tie zijn op het ogenblik bezig roet een uitgebreid onderzoek naar de oorzaken van de ramp, die eergiste ren is gebeurd aan boord van de Liberiaanse tanker „Mathieson", die voor reparatiewerkzaamheden in het dok ligt bij de ED.M. in Rotterdam. De werkzaamheden in de dekhuis cabine, waarin op de „Mathieson" de koolzuurgas-brandblusinstallatie staat opgesteld, werden woensdag verricht door personeel van een in dergelijke installaties gespecialiseer de firma. De afsluiter van een der flessen met koolzuurgas is openge gaan het is nog niet duidelijk door welke handeling. De installatie van 99 flessen (elk met een druk van ongeveer 150 atmosfeer) was niet geheel gekoppeld. Een gedeelte werd in werking gesteld en vrijwel onmiddellijk vulde zich de machine kamer met het zware, nevelachtige gas, dat met een lichte reukstof ver mengd was. De ramp moet zich in één tot twee minuten hebben voltrok ken. Waarschijnlijk is het aan een snelle reactie van het R.D.M.-per- soneel, dat een persluchtslang in de ruimte wierp, te danken, dat de ge volgen niet veel ernstiger zijn ge weest. Het is gebruikelijk, zo vernamen wij van de zijde van een firma in brand- blusinstallaties, dat bij tankers bran den in de machinekamer worden be streden met koolzuurgas. Dit wordt, veelal via twee of vier pijpleidingen, in de ruimte gebracht, waar het blijft hangen doordat het zwaarder is dan lucht. De installatie werkt één tot twee minuten, dan zijn de flessen leeg. Het vuur moet dan zijn verstikt door de gaswolk. Treedt de installatie eenmaal in werking, dan is het proces vrijwel niet meer te stuiten. Bij een normale bediening van de apparatuur door het machinekamer- personeel gaat op het schip een bel luiden. Dit ia woensdag niet ge schied aan boord van de „Mathie- Na botsing overleden De 25-jarige ongehuwde A. Stoffelen uit Veghel is donderdagochtend in Eindhoven met zijn bestelauto op de Oirschotsedijk, nabij de Constant- Rebecquekazerne tegen een boom ge reden en daarbij zo zwaar gewond, dat hij op weg naar een ziekenhui» Is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7