Grote fabriekshal op haventerrein te Goes Zeeuwse Almanak 50 gulden GRATIS fis* zegeviert 0. Z.-VIaamse polderbestuurders willen zich organiseren SERVICE VERKOOP 100 gulden KOPEN.... VEERSE VISSERSVLOOT VAART VANIWIDDAGHALF ÉÉN WEG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 APRIL 1901 LENGTE: 218 METERBREEDTE: 83 METER Deze constructie van ijzer en staal vormt een klein gedeelte van de in aanbouw zijnde fabriekshal van bij na 220 bij ruim 80 meter voor de Ap paraten- en Ketélfabriek Den Haag op het natte industrieterrein te Goes. (Foto P.Z.C.) In oktober wordt gestart met produktie van A.K.F. Op liet natte industrieterrein aan de haven te Goes wordt mo menteel een gigantische fa briekshal gebouwd van 218 bij 83 meter. De hal is bestemd voor de Apparaten- en Ketelfa- briek te Den Haag, die zoals bekend een nieuwe vestiging in Goes laat bouwen. Het zal echter tot oktober duren alvo rens de nieuwe fabriek gedeel telijk in bedrijf komt. In maart van het volgend jaar verwacht men met het complex gereed te komen. Aanvankelijk lag liet in de be doeling van de directie van de A.K. F. in mei van dit jaar met de pro duktie te starten. Men heeft eenter met moeilijkheden te kampen gehad bij het maken van de onderbouw als gevolg van het bijzonder natte na jaar 1960. De bouwkosten van deze grote fabriekshal .bedragen rond twee miljoen gulden. Het is de be doeling, dat over vier k vijf jaar vijfhonderd tot zeshonderd arbeiders in de fabriek zullen werken. De Goe- se vestiging van de A.K.F. zal zich met name toeleggen op het maken (Advertentie) van apparaten voor de chemische in dustrie. In september van het vorig jaar is met het heiwerk begonnen. Niet minder dan 658 palen zijn de grond ingedreven. De lengte van deze pa len varieert van 9 tot 13 meter en het gewicht van 3,3 tot 4,7 ton. De fundering voor dit enorme gebouw van ijzer, staal, steen en golfplaten is nagenoeg klaar. Bij de bouw van de fabriekshal wordt gebruik gemaakt van ijzer en staalconstructies van uit Enge land afkomstige vliegtuigloodsen. Vijftien van de in totaal 48 stalen overspanningen zijn reeds geplaatst. De nieuwe fabriek is gelegen bij in- steekhaven IV, die thans nagenoeg gereed is. Binnenkort zal de dijk worden doorgestoken, die de haven van het kanaal scheidt. Uitbreiding Middelburgs kantoor K. v. K. Woensdag 19 april a.s. zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor do Zeeuwse Eilanden in hotel „De Korenbeurs" te Goes een algemene vergadering houden. Deze vergade ring ia nodig in verband met voorstel len van het bestuur tot verbouwing en uitbreiding van het kantoorge bouw der Kamer aan de Seisdam te Middelburg. De directie van de P.Z.E.M. zal in de ze vergadering een uiteenzetting ge ven over de tarievenpolitiek bij de elektriciteitsvoorziening in Zeeiand, waarna gelegenheid tot discussie ge geven wordt. De vergadering begint om half elf. (Slot van pag. 1 de laatstcn. voortvloeiend uit de ver betering van do zeewering, uitslui tend gelegd moeten worden op de zeewaterkerende polders, niet meer houdbaar is". Eigen boontjes Als dit de algemene lijn is, die zal worden gevolgd, zou een eventuele concentratie met zich brengen, dat alle polders extra zouden worden belast ten behoeve van die dijkver zwaringen, aldus onze zegslieden. Vooral dit laatste noemden zij een zaak, die de op te richten vereniging bijzonder ter harte zal gaan. Alge meen is men van mening, dat de be stuurders van polders en water schappen best hun eigen boontjes kunnen doppen en dat de interesse voor hun polders een „goed is wat niet zonder meer zal kunnen worden aangetast". Dat de wil tot samen werking beslist wel aanwezig is, meenden de zegslieden te mógen op maken uit de eveneens op 29 maart gehouden bespreking over de haven van Walsoorden, waarover polders en gemeenten hun eensluidende visie gaven. Wellicht kan deze op te richten ver eniging ertoe bijdragen dat een juist STROOM. Een stroom van brieven richt zich de laatste dagen naar IJzendijke. Nog juister: naar het bestuur van de IJzendijkse hengelvereniging. Het zijn allemaal inschrijvingen voor het grootse zeelicngelconcojirs dat op 16 april zijn eerste lustrum zal bele ven. Reeds 340 inschrijvingen kwa men in snel tempo naar IJzendijke, inschrijvingen uit alle delen van Ne derland, uit België, Frankrijk en Duitsland. Velen willen hun aas ken nelijk graag weer eens aan de zui- ERVARING.... Omdat die Vlissingse familie toch in Zuid-Afrika vertoefde afstan den bestaan niet meer volgden vanzelf sprekend ook enkele bezoe ken aan de befaamde Kruger Wild- tuin. Alwaar men zoals ge weel de wilde dieren kan bespieden, vei lig gezeten in een auto. Op een goeie morgen moesten het olifanten worden. De Vlissingers klommen uitzonderlijk vroeg uit de veren om tijdig het olifantengebied te kunnen bereiken en aldaar aan gekomen betrok men de wacht bij 'een plek, waar volgens de gegevens olifanten voorbij zouden trekken. Voor dergelijke expedities is geduld een eerste vereiste. Soms moet er liven gewacht icordcn. Dat. was ook ditmaal liet geval. Ver scheidene uren bracht het gezel schap in de auto door, wachtend op de olifanten. Ze kwamen niet. ■Juist toen ze besloten maar op te breken, verscheen er toch nog een uitheems dier ten tonele. Geen oli fant, maar een lief, klein schildpadje, dat op z'n zeven gemakken het oli fantenpad kruiste. „Daar kom je voor naar Afrika", mopperde papa. Want thuis in Vlissingen heb ben ze precies xo'n schildpadje delijke Westerscheldc-oevers uitwer pen en een gooi doen naar de vele fraaie prijzen. Er zal gevist worden van half twee 's middags tot vier uur. Het organiserend comité mocht inmiddels enkele fraaie legpenningen ontvangen die bij de prijzen zullen worden gevoegd. Na afloop zullen de prijzen door burgemeester J. Ficq in het jeugdgebouw worden uit gereikt. Al met al zijn de verwach tingen voor dit jubïleumconcours hoog gespannen. Men rekent op on geveer 900 deelnemers. IJzendijke maakt zich dan ook nu reeds op om de stroom van vissers te ontvangen. FRANS-VLAAMS. Het IJzendijkse zeehengelcon- cours is dus reeds aan het eerste lustrum toe, de Frans-Vlaamse dag te Hulst is alweer een jaartje verder. Voor de zesde maal zal op zondag .16 april in het Jansenius- lyceum het Frans-Vlaams evene ment plaatsvinden. Om half elf zal deze dag worden geopend door voorzitter J. H. Stolte. waarna de aanwezigen in groepen de vol gende onderwerpen zullen bespre ken: De werkgroep Nederland en het toerisme in de Westhoek, to neel in Frans-Vlaanderen, Neder lands onderwijs in Frans-Vlaande ren en propaganda voor Frans- Vlaanderen. Na de middagpauze zal men zich wijden aan een al gemene discussie. De dag zal worden besloten met muziek en voordracht. VROEGERTJE XII. Ellewoulsdijk wilde niet achterblij ven in het „vroegertjes-festijn". Men is daar dus naarstig aan het speuren gegaan om ook In dezé rubriek ver meld te worden. Het was tenslotte de heer F. Maat, die ervoor zorgde: twee grote sterns, die hij signaleerde op een stuk zeedijk van de heer J. J. Smallegange. Deze sterns komen ieder jaar naar Ellewoutsdijk, maar in het algemeen arriveren zij pas half april. beeld uit de streek aan de ingestelde commissie en uiteindelijk aaii het college van G.S. wordt doorgegeven. Er is in deze streek een tendens naar samenwerking, aldus de polderbe stuurders. „Welnu, wij gaan ook 'samenwerken en wat daarmee kan worden bereikt is heel duidelijk tot uitdrukking gljr komen in de, Kanaalzone, waar do grondeigenaren, dank zij samenwer king en organisatie voor hun grond bijna tweemaal zoveel zullen ont-, vangen, dan door de schattingsconi- missic werd voorgesteld". Burgemeester van Hulst herbenoemd Bij koninklijk besluit is de heer A. L. S. Lockefeer herbenoemd als bur gemeester van de gemeente Hulst. Advertentie Export-klassekleding NU VERRASSEND VOORDELIG I Door middel van een unieke uitzoeken Uitsluitend de beproefde „Baronet" kleding. 1 jaar schriftelijke garantie. 1 jaar gratis onderhoud. ALLEENVERKOOP firma Leygraaf. BREDA v. Coothplein hoek Ginne- kenstraat VENLO: Parade 40 EINDHOVEN: Grote Berg 16 ARNHEM: Iïortestraat 3 NIJMEGEN: Lange Burchlstraat 60 Caisson uit Kruiningen volgende week naar Veere De phoenix-caisson, die als re- serve wordt ingezet bij de sluiting van het Veerse Gat, s zal volgende week in de nacht van woensdag op donderdag worden versleept. Zoals be- kend ligt dit reusachtige E gevaarte thans nog in de ha- ven van Kruiningen. Donder- dagmorgen omstreeks zes uur arriveert. De caisson in Vlis- H singen, Deze opvallende sleep zal M Veere bereiken via het kanaal H door Walcheren. Met name tij- dons het passeren van de slu'i- zen in Vlissingen en Veere en j= H van de bruggen in Vlissingen en Middelburg zal deze expe- ditiè spectaculair zijn. ..rzgun:..';;; Voorlichtingsavond voor kust W. Z.-Viaanderen Op dinsdag 11 april a.s. zal in hotel „Valk" te Breskens een voorlich tingsavond over de toekomstige ont wikkeling van de kuststreek van West Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden, waartoe alle middenstan ders zijn uitgenodigd. Tijdens deze bijeenkomst zullen de burgemeesters van de erbij betrokken kustgemeen- ten: Breskens. Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement en Zuidzan- de alsmede de rijksmiddenstandscon- suient het woord voeren. Na de pau ze zullen deze heren zitting hebben in een forum. Het. initiatief voor deze bijeenkomst is genomen door een voorlopig actie-comité, waarvan de heer Tom H. van Laarhoven voorzit ter en mevrouw M. S. Tienstra-v. d. Peijl secretaresse is. De avond begint om acht uur. Burgemeester Zuiddorpe legt zijn ambt neer Op eigen verzoek wegens pensionering ontslagen Aan burgemeester M. A. B. Puy- laert van Zuiddorpe is niet ingang van 1 mei aanstaande op eigen ver zoek ontslag verleend, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De heer Puylaert die op 9 april a.s. 65 jaar wordt, heeft het burgemeestersambt bekleed van 1 januari 1940 af. Voor die tijd was hij enige jaren wethouder van dezelfde gemeente. Onder zijn. bestuur werd onder meer de nieuwe weg naar Zuiddorpe aan gelegd, terwijl hij ook een belang rijk aandeel heeft gehad in de res tauratie van het gemeentehuis. De heer Puylaert, die in Zuiddorpe geboren is en daar zijn hele leven heeft gewoond, stamt uit een land bouwersfamilie. Hij beeft ter plaat se een eigen bedrijf, waaraan hij na zijn pensionering nog zijn krachten zal geven. De bevolking van Zuiddorpe zal op 28 april a.s. officieel afscheid nemen van de scheidende burgemeester. Vermoedelijk zal de heer Puylaert op die dag ook zijn ambt overdragen aan de loco-burgemeester. (Advertentie) EER PR0DUKT VAM CE SIKKERS GROEI» Motorschip ramde tanker in haven van Hansweert Donderdagmorgen ontstond in do buitenhaven te Hansweert een aan varing tussen het 500 ton nietende motorschip „Inge" en het 750 ton metende motortankschip „Marga- rctha". De „Inge", die met zand was gela den, verliet de haven, op het mo ment, dat de „Margaretha" binnen liep. De voorsteven van de „Inge" boorde zich in de flank van het tank schip, zodat de huid- aan bakboord zijde van dit schip over een lengte van ongeveer vier meter werd open gescheurd. Het ruim van de „Marga retha". waarin zich losse tanks met zwavelzuur bevonden, vulde zich ogenblikkelijk met waiter. Het bergings vaar tuig „Inktvis", was spoedig ter plaatse en slaagde erin een roddingskleed aan te brengen, zodat het lek voorlopig was gestopt. Het ruim van de „Margaretha" werd leeggepompt en de „Inktvis" sleepte de tanker naar do zijhaven van Hansweert. Het wachten' is nu op een andere tanker, die do lading kan overnemen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Honderdjarige in Goes i Een van de oudste inwoners ii van Goes, mejuffrouw A. E. Okké aan de Middelburgse- H straat, heeft donderdag haar honderdste verjaardag gevierd. De gezondheidstoestand van s mejuffrouw Okké, die bij een zuster van 82 jaar inwoont. liet niet toe, dat veel aandacht H aan het bereiken van deze p| ..mijlpaal" werd geschonken. s De bewoners van de Middel- burgsestraat hebben zich ech- 1= ter niet onbetuigd gelaten. Zij pp bezorgden de honderdjarige j§ H een bloemstuk- een mand met §s fruit en een taart. Ook van kerkelijke zijde was cr nogal H wat belangstelling. §j Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy BAKKERS WILLEN TUSSENVORM BIJ BROODDISTRIBUTIE Tijdens de vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de afdeling Middelburg van de Nederlandse Bak- kersbond zijn de plannen voor een verbeterde brooddistributie ter spra ke gekomen. Zoals bekend houdt een commissie uit de Middelburgse bakkers zich hiermee bezig. De ver gadering vond de onmiddellijke toe passing van een eventuele nieuwe distributie een te grote stap, zodat men besloot te proberen als tussen vorm tot klantenruil over te gaan. De voorzitter, de heer J. C. de Wolff, trad als zodanig af. en werd opge volgd door de heer W. de Visser. Twintig schepen maken tocht naar Colijnsplaat De in Veere gestationeerde vissers vloot zal vandaag (vrijdag) om half één voor de laatste maal de haven van de markiezaatstad uit varenNiet ter visvangst dit maal, maar op zijn tocht naar de nieuwe thuishaven Colijnsplaat. Vannacht om twaalf uur is alle doorvaart door hét sluitgat van de Veerse Gat-dam gestremd, maar vanmiddag om liaTf één willen de mannen van rijkswaterstaat wel enkele ogenblikken de andere kant) opkijken, wanneer de vissers doorkomen In totaal zullen rond twintig schepen de tocht naar Colijnsplaat maken, voornamelijk garnalcükotters uit Veere en Arncmuidea. De vloot is tot dit aantal ingekrompen, om dat nog een aantal schepen uit Amemuiden en Tholen elders bui ten de Zeeuwse wateren aan het vissen is en op het moment een andere thuishaven heeft. Bij de wel in Veere gestationeerde vloot bevindt zich ook de Ye 78. Om rond twee uur zullen de vissers- - schepen in de nieuwe haven arri veren. Daar zullen de bemannin gen alsmede de genodigden na de bezichtiging van de Colijnsplaatse haven en de nieuwe vismijn door het gemeentebestuur van Kortge- ne (waartoe Colijnsplaat behoort) ontvangen worden in hotel „Zec- landia" te Colijnsplaat. Wanneer de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr, A. F1. C. I de Casembroot. de gelegenheid I daartoe heeft, zal hij bij het ver trek in Veere aanwezig zijn. Zijn echtgenote is daar in ieder geval. Amtsbezigheden verhinderen jhr. De Casembroot echter om de tocht naar en de ontvangst ln Co lijnsplaat mee te maken. Die tocht zal wél meegemaakt worden door hot gemeentebestuur van Veere, alsmede de mijnmeester cn de ad ministrateur van de vismijn te Veere. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj||| H In de haven van Burghsluis is een speciale steiger geslagen s voor de reddingsboot „Maria s Carolina Blankenheym"die deze week Veere verliet en in H Burghsluis werd gestationeerd. Kapitein J. A. Minneboo, na =2 het afmeren van de readings- H boot op de steiger gefotog'ra- s feerd, is reeds naar Burgh ver- huisd. Tegelijk met hem ves- tigde zich te Burgh de Stellen s dnmsc visser Arie Roon, die als machinist op de „Maria f| Carolina Blankenheym" door de. Kon. Zuid-Hollandse Maat- n |p schappij tot Redding van Schipbreukelingen is aange- pp steld. Kapitein Minneboo, die pi vandaag nog met zijn red- dingsboot in Veere present zal j§ §j zijn bij het vertrek van de vis- f§ sersschepen naar Colijnsplaat M beschikt thans over vijf 3= Scliouwse opstappers. f§ H De heer Mineboo zal trachten iedere week één avond met de nieuwe opstappers te oefenen. 1 Foto P.Z.C.) g A.'WVWVVWWvVVVVWVVVNA Voor Zeeuws nieuws zie ook'de S pagina's 5 en 8. y V^\»WVWW\^\^WWVWWV Kantongerecht Bergen op Zoom Oostburgse chauffeur liet aanhanger op weg staan Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond donderdagmorgen dé heer L. B. uit Oostburg terecht. De heer B. zou op 6 januari op de Rond weg onder Roosendaal zijn auto met aanhanger zodanig tot stilstand heb ben gebracht, dat de aanhangwagen dwars op de weg kwam te staan. De heer B. vertelde, dat hij een ter rein wilde oprijden, maar dat dit on mogelijk was, doordat daar een an dere auto geparkeerd stond. Toen de chauffeur van dit voertuig aankwam om zijn auto te vojrrljdcn, was hij zijn contactsleutel kwijt. Hierdoor was de aanhangwagen langer op de weg blijven staan, dan B. voorzien had. De heer B. betuigde ter zitting zijn spijt over het gebeurde, maar dacht toch, dat hij er betrekkelijk weinig aan kon doen. De officier van justitie was van me ning dat B, wel degelijk schuldig was en eiste een boete van 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter toonde wel enig begrip voor de situatie en maakte er 25 subs. 5 dagen van. Dc heer A. J. B. uit Axel kwam er beter van af. Hij zou op S augustus te Wouw „zonder noodzaak het ver- koer in gevaar hebben gebracht". B. reed op de bewuste dag met zijn bromfiets achter een groep wielrij ders. Toen zij plotseling stopten was dc achterste wielrijder dwars over het rijwielpad komen te staan. B. was tegen deze laatste gereden en had een lelijke smak gemaakt. Een getuige verklaarde, dat B, eigenlijk in het geheel geen schuld had. De kantonrechter was het met deze ge tuige eens en sprak B. vrij van rechtsvervolging. FRUITJES verpakte gebakken uitjes 49 cent. IETS MINDER ZACHT. Zonnige perloden maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke wind, aan de kust tijdelijk van zee. Vrij zacht weer. ZON EN MAAN april Zon op 6.00 Maan op ,2.15 onder 19.25 onder 11.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2