PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND ZAL NIEUW-GUINEA MET WAPENS VERDEDIGEN Oost Zeeuws-Vlaamse polderbestuurders willen zich organiseren Maar Indonesië heeft Russisch materiaal Algerijnse terreur in Parijs' ziekenhuis Ouders en hun twee kinderen gedood Vandaag... OFFICIËLE DOCUMENTEN UIT ALGERIJE Uitgehold Zonder zilveren koorde 204e jaargang - no. 82 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 april 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-50, tel. 2355 (b.g.g. red. S508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Temeuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. STAATSSECRETARIS BOT VERKLAART: De Nederlandse staatssecretaris van binnenlandse zaken, inr. Th. Bot, heeft tegenover een correspondent van United Press International te Hollandia een verklaring afgelegd inzake de in ternationale aspecten van de kwestie Nieuw-Guinea. De staats secretaris, die een onderhoud toestond aan U.P.I.-versIaggever Stanley Boss, verklaarde dat Nederland een aanval vanuit In donesië met alle ter beschikking staande middelen zal opvangen, maar dat de beperkte strijdkrachten in Nieuw-Guinea niet zijn bedoeld om het hoofd te bieden aan een invasie op grote schaal. De huidige Nederlandse strijdkrach ten, aldus de staatssecretaris, kun nen infiltraties de baas blijven. In feval van een grote aanval, aldus de eer Bot, zou dit een kwestie wor den van de Verenigde Naties. „Niemand zou van Nederland kun nen verwachten dat het geheel alleen een dergelijke gebeurtenis opvangt", zei de staatssecretaris, die zei te venvachten dat in geval van een gro te aanval „de Verenigde Staten en Australië niet onverschillig zullen" blijven". „Het Is niet onze bedoeling de Pa poea's uit te leveren aan de Indone siërs: zelfbeschikking is de basis van onze politiek. Niemand kan ons ech ter vragen voor dat doel een oorlog te voeren in de Pacific". Nederland heeft „buitengewoon matige versterkingen" naar Nieuw-Guinea gedirigeerd, aldus de heer Bot. De huidige strijd krachten zijn voldoende „om in geval van nood een slachting te voorkomen, maar niet om voor onbepaalde tijd het hoofd te bie den aan een numerieke meerder heid van Indonesische strijd krachten, gewapend met Russi sche straaljagers, onderzeeboten én torpedobootjagers". Belofte „Dankzij onze beweeglijkheid kun nen wij onze strijdmacht naar ver scheidene punten brengen en er in vallen afslaan. Wij zullen blijven zo lang wij kunnen, omdat wij de Pa poea's dezelfde rechten van zelfbe schikking hebben beloofd die wij de Indonesiërs hebben beloofd en on ze belofte aan hen hebben wij gehou den. „Wij zullen ons best doen om dit doel te bereiken", aldus de staatsse cretaris. Tijdens informatieve gesprekken met Australische functionarissen, die in Hollandia de plechtigheden rond de inhuldiging van de Nieuw-Guinea- Raad hebben bijgewoond, heeft Stan ley Ross de indruk gekregen dat de Walnoteboom van duizend jaar In het dorp Martkobi, circa 35 km. van Tbilisi, staat een walnoteboom, die op een ou- derdom van ongeveer 1000 jaar wordt geschat. Rondom deze boom staan nog meer notebomen met stammen, die II nauwelijks met 5 man zijn te omvatten. Maar om de oudste reus te kunnen omvatten, zou- den er nog drie man bij moe- ten komen. Deze lommerijke reus is 30 meter hoog. ff De bewoners van Martkobi §1 hebben in de loop, van. cle tijd tonnen noten van deze boom |f gehaald, maar thans draagt s hij geen vruchten meer. De toppen van de bovenste tak-' ken zijn verdroogd. Tussen de jonge twijgen is ook enig dood hout. Maar de boom leeft ff nog steeds. Deze 1000-jarige boom vertoont nog geen enke- le holte. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AGENT EN PATIENT OVERLEDEN Schietpartij tijdens normale bezoekuur Politiemannen en Algerijnse terro risten hebben donderdag in een zie kenhuis te Parijs een vuurgevecht geleverd, waarbij een politie-ser- geant en een patiënt werden gedood. Twee andere politiemannen, drie pa tiënten, een employé van het zieken huis en drie bezoekers werden door Kogels uit de vuurwapens der Alge rijnen gewond. De schietpartij werd gehouden door vier Algerijnen die om half vier, tij dens het gewone bezoekuur, vroegen of zij een Algerijnse patiënt moch ten bezoeken. Zij werden naar de eer ste etage gezonden, waar zij op de patiënten begonnen te schieten. On der de gewonde patiënten was een Algerijn. Hij was één van enkele Algerijnen die in 't ziekenhuis wor den verpleegd voor verwondingen die zij tijdens recente straatgevechten tussen Algerijnse benden hadden op gelopen. Later overleed hij aan zijn verwondingen. Een politie-sergeant die de patiënten te hulp snelde, werd gedood. Na de schietpartij wisten de terroristen te is het wereldgezondheids- dag. die dit jaar in het teken ff staat van het voorkómen van ongelukken: wordt dc beroemde Engelse ff H caricaturist dr. David Low, van wie een Brits politicus in de oorlogsjaren getuigde, dat ff hij meer waard was dan een f= slagschip, te Londen 70 jaar. s vieren generaal Ch. A. J. ff M. do Gaulle, president van Franla'ijk en Yvonne de Gaul- m le-Vendroux hun 40-javig hu- i| ff welijksfeest. ff wnsmiHiiiuiBciiiiiMMiiuMnniiiiiniiiiaMiiiiiMHiiiiiijir ontkomen. De politie vermoedt dat zij op wraak uit waren. De noord oostelijke sector van Parijs werd door politiemannen afgezet. Een Al gerijn werd later uit een taxi ge haald en voor een verhoor naar het politiebureau meegenomen. Donderdagavond is een bomaanslag gepleegd op het Amerikaanse con- sultaat in Algiers, waarbij 'n Franse politieman die daar op wacht stond, werd gewond. Volgens de politie was het een plasticbom, een wapen waar van de extremisten onder de colons zich doorgaans bedienen. De daders ontsnapten. Australische regering wil voorkomen dat zij betrokken raakt in het Ne derland-Indonesische geschil. Maar evenmin wenst Australië Indonesië „op zijn drempel" aan te treffen. Ontkenning De nieuwe Indonesische ambassa deur in Australië, brigadier-generaal Soeadi Soeromïhafdjo, heeft gisteren de Australische regering de verze kering gegeven, dat Indonesië geen oorlog zal ontketenen ter vestiging van het Indonesische gezag over West-Nieuw-Guinea. Duizenden doden bij epidemie in Ethiopië In Ethiopië zijn al duizenden mensen omgekomen by een epidemie van gele koorts, zo is donderdag in Genève meegedeeld door de Liga van Rode- Kruisverenigingen. De liga heeft woensdag 20.000 doses vaccin, afkomstig van het instituut Pasteur in Dakar, naar Addis Abe ba gezonden. De epidemie heerst in de provincies Gemo Goffa en Kaffa in Zuidwest- Ethiopië en breidt zich thans naar het noorden uit. Dit is de eerste maal dat Ethiopië door een epidemie van gele koorts wordt geteisterd: De documenten van 130 jaar Frans bestuur over Algerije zullen met een oorlogsschip naar Frankrijk worden gezonden, aldus is in Algiers verno- VTijwel alle officiële, documenten, waarvan cle oudste van 1S30 dateren lagen tot nu toe in een onderaardse beaairplaats opgeslagen. De versche ping naar Frankrijk geschiedt verband met de onzekerheid over de toekomst van Algerije. Prins Bernhard en prinses Irene bezochten Engeland Prins Bernhard en prinses Irene heb ben woensdagavond in Bracknell, Berkshire (Engeland) een repetitie bijgewoond van het dramatische stuk „Random Harvest". De prins was speciaal naar deze plaats gevlogen om de 17-jarige Gay Furber, zijn petekind, te zien, die de hoofdrol speelde. De vader van Gay, dr. Stanhope Fur ber, is een goede vriend van de prins, sedert zij elkaar tijdens de tweede wereldoorlog in Engeland hebben ontmoet. Rechtsen in Laos willen over bestand onderhandelen De rechtse regering in Laos is bereid tot onmiddellijke besprekingen over een bestand met de linkse Pathet Lao, aldus is uit betrouwbare bron in Vientiane vernomen. De zegsman voegde er aan toe, dat de rechtse regering- een wapenstil stand wil afkondigen, zodra de Pa thet Lao een dergelijke oproep heeft gedaan. Auto-ongeluk bij Maasbracht Foto bovende gekantelde en zwaar beschadigde tankwagen. Foto onder: het wrak van de perso- Personenauto in volle vaart tegen trailer Om kwart voor tien gistermor gen is op de rijksweg E-9 in Maasbracht-St. Joost een auto- ongeluk gebeurd, waarbij vier mensen om het leven zijn geko men. Het waren: de 47-jarige heer T. W. M. Nelissen, be stuurder van een personenauto, zijn echtgenote, de 33-jarige mevrouw Nelissen-Van Jacht- mond en hun beide zoontjes, resp. zes en zeven jaar oud. De personenauto, komende uit de richting Maastricht kwam frontaal in botsing met een Duitse trailer, komende uit de richting Roermond. De personenwagen kwam uit een file juist op het moment dat de trailer naderde en reed er in volle vaart te genop. De bestuurder van de trailer trachtte nog naar rechts uit te wijken, doch een botsing was niet te voorkomen. De personenauto werd verpletterd. De bestuurder werd er uit geslingerd en kwam onder de wagen terecht. De twee inzittenden van de Duitse trailer raakten beklemd. Zij konden later worden bevrijd. De trailer, afkomstig uit Würsse- len bij Aken, was geladen met „kult", een soort dierlijk vet ge bruikt bij de zeepfabricage. De chauffeur, de heer H. Kroll, had de lading in Rotterdam gehaald en was op weg naar Aken. De heer Kroll liep, evvenals zijn broer die naast hem in de cabine zat, een shock op. Beiden werden boven dien aan het hoofd gewond. De heer Kroll, die de personenauto op zich af zag komen, trachtte nog met de trailer tussen de bomen langs de weg door te komen. Hierbij kwam de eerste tank in aanraking met een boom, waardoor de trailer weer uit de koers werd gedrukt en niet tussen de bomen door kon komen. Door de enorme druk van de beide tanks is de trailer totaal vernield, evenals de personenwagen. India heelt bij Pakistan geprotesteerd tegen de „ontvoering" van een officier van de Indiase inlichtingendienst, die tijdens een inspectie van controleposten nabij de grens van Oost-Pakistan, door de Pakis taanse grenspolitie werd gewond en weg gevoerd. STEMMEN TEGEN CONCENTRATIE Volgende week bijeenkomst te Axel De bestuurders van polders en waterschappen in O. Zeeuwscli Vlaanderen willen zich organi seren. Binnen enkele dagen kunnen zij een uitnodiging ver wachten waarin zij worden ver zocht in de loop van volgende week opnieuw bijeen te komen in Axel, waar het doel van de op te richten bond of vereniging nader zal worden uiteengezet. Komt men tot do oprichting van een dergelijke bond en mensen uit de streek zijn ervan overtuigd, dat de tijd hiervoor rijp is dan zal tij deus die bijeenkomst worden over gegaan tot de benoeming van een aantal bestuursleden. De gedachte is overigens niet nieuw. Telkenmale wanneer over eventuele concentratie van polders en water schappen in dit gebied wordt ge sproken, gaan er stemmen op zich te verenigen in een soort van be langengemeenschap. Zo is het ook nu weer. Zoals bekend, werd woensdag 29 maart j.l. te Axel een informatieve bijeenkomst gehouden, waarin de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de polder en waterschapsbestuurders een com missie voorstelde, die zich zal bezig houden met de vraag of een algeme ne reorganisatie (concentratie) van het Oost Zeeuws-Vlaamse polderwe zen al dan niet noodzakelijk is. Tijdens deze bijeenkomst bleek dat er onder de polderbestuur ders een zekere gereserveerdheid ten aanzien van concentratie be staat, terwijl een der aanwezigen zelfs openlijk blijk gaf van wan trouwen. Uit gesprekken met be trokkenen is bovendien gebleken dat er angst bestaat. Angst Angst, dat te zijner tijd beslissingen zullen worden genomen tegen de wil van de betrokken polders en hun be stuurders in. Deze vrees heeft zelfs de commissaris der koningin niet kunnen wegwerken met zijn nadruk kelijke verklaring, dat cr ten eerste geen enkel concentratieplan be staat, ten tweede, de door G.S. inge stelde commissie haar studie begint zonder mandaat of opdracht en ten derde, dat de extra-kosten, voort vloeiend uit het openblijven van de Westerschelde (dijkverzwaring) niet op de streek mogen drukken. Vandaar dat men nu wil komen tot een soort belangengemeenschap. „Eén vereniging, die zich beslist niet bij voorbaat richt tegen onver schillig welke groepering of com missie ook", zo werd ons uitdrukke lijk door insiders betoogd. „Wij be doelen een organisatie, waarvan de bestuurders weten hoe de aangeslo ten polders en waterschappen over bepaalde zaken in de streek denken". Een organisatie dus, die bovendien naar buiten kan uitdragen wat er in de Oost Zeeuws-Vlaamse polders en waterschappen leeft en die hoopt te bereiken, dat (eventueel) niet over en zonder hen beslissingen zullen worden 'genomen. Een van de rede nen die heeft geleid tot de ontstane vrees werd met name genoemd. Het rijksvoorschot, nodig voor het verzwaren van cle zeedijk bij Osse- nisse, zou zijn verstrekt onder voor waarde, dat de definitieve subsidie toezegging eerst zal plaatsvinden na dat de concentratie van polders en waterschappen is gerealiseerd. Ook in de bijeenkomst van 29 maart werd gesproken over de lasten ten gevolge van verzwaring van de Wes- terschelde-zeedijken. De hoofdinge nieur-directeur van dé provinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, zei onder meer dat „het standpunt dat (Zie slot pag. 2 kol. 2) ftantliiK Bij een Zeeuwse vereniging zo is vorige week gemeld heb ben zich onregelmatigheden voorgedaan en is een niet onaanzien lijk bedrag verduisterd. Wij zullen ons daarover geen oordeel aanmati gen nu deze zaak aan de rechter zal worden voorgelegd, maar één aspect van deze aangelegenheid dat niet rechtstreeks met het strafbare feit heeft te maken, is zo opvallend, dat hierop wel eens de aandacht mag worden gevestigd, namelijk het ont breken van elke vorm van controle. In het onderhavi- ge geval was sprake van een vereniging. die niet veel meer was dan een loze vorm en geen werkelijke inhoud meer had. Bestuursleden verklaren nu, dat zij zelfs niet meer wisten zit ting in het bestuur te hebben, de le den gaven elk jaar hun bijdrage, maar een vergadering werd nooit ge houden en een kascommissie nooit benoemd. Een dergelijke situatie is ongehoord! Maar zij werd elk jaar rustig gecontinueerd. Diegenen, die zich destijds tot be stuurslid hebben laten benoemen, hadden moeten beseffen dat aanvaar ding van deze functie verantwoorde lijkheid met zich meebracht. In plaats daarvan hebben zij echter zij het in goed vertrouwen alles maar op hun beloop gelaten en aldus toegelaten, dat hun vereniging werd uitgehold. Deze gang van zaken is een waarschuwing voor ieder, die zich met verenigingswerk bemoeit: het gaat niet alleen om de fagade, maar vooral om wat erachter ge beurt. het gaat niet om de eer van de functie, maar om de verantwoor delijkheid. Een lezer uit Middelburg deelt ons mede de kantlijn in de P.Z.C. van woensdag over het gebruik van de Nederlandse taal in een ad vertentie met instemming te hebben felezen, maar hij vraagt zich af of eSelfde kritiek óók zou zijn geleverd als de gewraakte annonce in onze krant zou hebben gestaan. Wij willen in antwoord hierop met de hand op het hart verzekeren, dat het al of niet plaatsen van de bewuste adver tentie in onze krant geen enkele rol heeft gespeeld bij het schrijven van het commentaar-. Zou zij in de P.Z.C. opgenomen zijn geweest, dan zou er aan de. kritiek geen tittel of jota zijn veranderd. Deze Middelburgse lezer moet een argwanend man zijn. Deze karakter trek heeft hij echter met velen ge meen: het is voor de kr antenman een bron van voortdurende verbazing te vernemen hoe wantrouwend in de buitenwereld wordt gedacht over de redactionele onafhankelijkheid. Voortdurend ontmoet men mensen, die zilveren koorden veronderstellen tussen de adverteerders en de redac tie, zo in de geest van: „Plaats maar- een grote advertentie en ze schrijven er wel een stukje over". Een opvat ting, die er volkomen naast is. En daarom willen wij de ar gwanenden onder onze levers nogmaals de verze kering geven dat de redactie zich bij haar meningsvorming niet laat be- invloeden door adverteerders, maar er juist op uit is hun invloed uit haar kolommen te weren. Het is een op vatting, die vrijwel de gehele Neder landse dagbladpers huldigt. Een opvallend voorbeeld van re dactionele onafhankelijkheid heeft men de laatste maanden in enkele bladen kunnen aantreffen naar aanleiding van een advertentie campagne, begonnen door de Morele Herbewapening. Deze beweging kocht op Amerikaanse wijze comple te pagina's in diverse kranten om voor haar doelste.lingen propaganda te maken. Dat u- haai- goed recht en er is geen enkele reden voor een ad vertentie-afdeling dergelijke pagina's te weigeren. Maar tegelijkertijd trof men in sommige kranten een redac tionele beschouwing aan. waarbij er nadrukkelijk op werd gewezen, dat de bewuste publikatïe een adverten tie was en dat de redactie onaf hankelijk als zij is van de adverteer der er prijs op stelde te verklaren, dat zij in geen enkel opzicht de doel stelling van de Morele Herbewape ning onderschreef. Geen zilveren koorde! Toestand gewonden brand Bloemgracht hopeloos Hendrik Brouwer, de kok van de Ne derlandse kustvaarder „Bloem gracht" is uit liet hospitaal van Tur ku (Finland) ontslagen. Hij is daar gedurende vier dagen behandeld voor brandwonden, die hij hij de brand op de „Bloemgracht" op zon dag jongstleden, heeft opgelopen. Zoals bekend kwamen bij deze brand drie opvarenden, twee Nederlanders en een Spanjaard, om het leven. De situatie van de twee Nederlandse op varenden, die nu nog in Turku in het ziekenhuis liggen, wordt hopeloos ge noemd. Het zijn de 23-jarige Gerrit van Zanen, uit Scheveningen en de 24-jarige Andreas Stoter, uit Best. 90 procent van hun huid is door brandwonden aangetast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1