PAGirtó Taak der huisvrouw moet in „gezins-weekend" worden verlicht DEZE INSTANTIES ZWITSAL GOED GEKLEED GAAN Kleding voor a.s. moeders. B" SIGMRA MERLIN": AFSCHEID VAN ITALIAANSE POLITIEK HOEDER WORDEN... lichfen de Nederlandse vrouw voor VRIJDAG T 'APRIL' 1961 BROVINOl'ALB ZBBÜWSB COURANT 18 HOOGSTE PERCENTAGE VERPLICHTE BEZIGHEDEN N.H.R. belicht onderwerp „vijfdaagse werkweek en huisvrouwen" nog eens HET ONDERWERP „DE VIJFDAAGSE WERKWEEK EN DE HUISVROUW" is vele malen aanleiding tot discussie ge weest, sinds Nederland kennismaakte met de verkorte arbeids tijd. Psychologen en sociologen hebben zich al verdiept in de veranderingen, waaraan het leven van de huisvrouw onderhevig is geworden door de invoering van de vijfdaagse werkweek, dag- en weekbladen hebben door middel van enquêtes in klei ne kring de reacties van de huisvrouw-zèlf gepeild. Reacties, die voorlopig nog op een verdeeldheid-der-meningen over het onderwerp wezen! Ook de Nederlandse Huis hou draad neemt, in haar „Maandelijkse Mede delingen", het probleem nog eens onder de loep. Want de doorvoering van de vijfdaagse werkweek is sneller verlopen dan men aanvankelijk had verwacht en daardoor is er voor overdenking van de veranderingen, die deze verkorte werkweek met name voor de hulsvrouw en het huishouden zal hebben, tot nu toe eigenlijk nog te weinig gelegenheid geweest. Toch, xo meent de Raad, is bezinning hierop dringend geboden; de vijfdaagse werkweek van diverse gezinsleden immers kan voor de huisvrouw ver anderingen teweeg brengen, waarbij zij zich zal willen (of moeten!) aan passen. Wanneer haar hierbij niet een „helpende hand" wordt geboden, zullen in veel gevallen moeilijkheden niet kunnen worden voorkomen. In de betreffende beschouwing van de N.H.R. wordt onder meer gespro ken over een uitgebreid systematisch onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek lang vóór de invoe ring van de verkorte werkweek heeft ingesteld naar de vrijetijdsbesteding in Nederland. Dat onderzoek vond plaats in dc winter van 1955/1956 en uit de cijfers valt af te leiden, dat de „gemiddelde vrouw" van haar be schikbare vrije tijd bijna de helft (namelijk 44%) besteedt aan „ver plichte bezigheden", terwijl dit cijfer voor de „gemiddelde man" slechts 31% bedraagt. Als een formulering van het kern. probleem ziet de N.H.R. een ali nea uit 'n onlangs door de Neder landse Maatscliappij voor Nijver heid en Handel uitgegeven pre advies over de arbeidstijdverkor ting. Die alinea luidt als volgt: „De huisvrouw heeft gedurende het week-end van alle gezlnsledon het hoogste percentage verplichte bezigheden. Een meer aan ont spanning gewijd gezin s-weekend zal zich in de eerste plaats moe ten realiseren door verlichting van de taak der hiusvrouw". Het nieuwe „tijdsbestedingspa troon". zoals zich dit na verloop van enige tijd zal gaan aftekenen, wordt mede bepaald door de huis vrouw: hoe zij reageert, wat zij voorstelt, stimuleert en mede or ganiseert. Wat er verandert Wat er verandert in het huishouden Dat hangt voor een belangrijk deel af van de manier, waarop de man zijn vrije zaterdag gebruikt. Besteedt hij de zaterdagochtend aan bijscho ling of aan verenigingswerk en vin den dergelijke activiteiten buitens- Advertentie) style verkrijgbaar bij de gerenommeerde stoffenzaken, modemagazijnen en warenhuizen Style Zazie voor Middelburg alleen verkrijgbaar bij VEGA-STOFFEN Lange Delft 63 •I. VISSER-KOOLE N.V., Noordstraat 20, Axel Tel. 85 L huis plaats, dan zal er in zijn gezin niet veel veranderen, in tegenstelling tot die gezinnen, waarin de man de zaterdagochtend thuis doorbrengt. In het al eerder genoemde pread vies wordt hierover onder meer ge zegd, dat velen verwachten, dat de arbeidstijdverkorting een gunstige uitwerking zal hebben op het gezins leven. Volgens verschillende waarne mers worden deze verwachtingen over het algemeen bevestigd. De man is in staat een daadwerkelijk aan deel te nemen in de gezinsactivitei ten: het verrichten van huishoude lijke „doe het zelf" karweitjes, het doen van boodschappen op de zater dagmorgen. Dergelijke actieve bij dragen van de man worden, in ver band met de huishoudelijke, werk zaamheden van de vrouw tijdens het weekend, genoemd als „een voor waarde voor de weekendgezellig heid". De tekenen wijzen op een ge. leidelijke herverdeling van de taken in huis en gezin, waarmee wij op weg zouden zijn naar het Amerikaanse patroon van. gezinsactiviteiten. De aanpassing In het gezin, waar van diverse leden een verkorte werkweek hebben gekregen, zal in de eerste plaats in dat gezin in de persoonlijke sfeer moeten wor den besproken, is de mening van de Huishoudraad. Wanneer men er prijs op stelt de zaterdag en zondag met elkaar door te bren gen, zodat van de huisvrouw ver wacht wordt dat zij zich zoveel mogelijk vrij maakt van huishou delijke bezigheden, rijst automa tisch de vraag: „Maar hoe?" Het is voor de wouw In een dergelijk gezin niet eenvoudig om haar werk zo in te delen, dat de vrije zaterdag inderdaad een winstpunt voor het gezinsleven wordt. Haar hoofdwerkzaamheden moeten dan immers geschieden in de eerste vijf weekdagen en deze taakverschui ving zal zij zelf moeten organise ren; zij zal zich zelf moeten afvra gen welke hulmiddelen zij hierbij heeft. Algemene regels hiervoor zijn immers moeilijk te geven. De vrije zaterdagochtend heeft mees. tal als consequentie, dat de man op andere werkdagen langer van huis is. Op die werkdagen zou de vrouw dus in vele gevallen iets meer tijd aan het huishoudelijk werk kunnen besteden, maar dat hangt uiteraard weer samen met haar uithoudings vermogen en gezondheid, èn met de leeftijd van de eventuele kinderen in het gezin. Er zijn nog twee andere mogelijk heden: óf alles blijft bij het oude (de huisvrouw besteedt haar zaterdag morgen zoals zij dat altijd gedaan heeft, en de gezinsleden besteden hun vrije tijd zonder dat de huisvrouw erin betrokken wordt), of de gezins- Soepje voor schoonmaaktijd De schoonmaak woedt in volle hevig heid in ons lage landje aan de zee en heel wat huisvrouwen zullen daarom blij zijn met een recept voor een een- pansmaaltijd, die snel en gemakke lijk gemaakt kan worden en boven dien zo voedzaam is, dat de huisge noten niet halverwege hun dagtaak met knorrende magen rondlopen. Een recept voor „landbouwerssoep" bij voorbeeld: twee ons mager spek wordt in dobbelsteentjes gesneden en lichtbruin gebakken, een pond fijn gesneden groente wordt hierin mee- gefruit. Neem er bijvoorbeeld bloem kool, doperwtjes, een stukje selderij knol, wat prei, een ui en wat wortels voor. Voeg er anderhalve liter bouil lon aan toe, en dan heeft de soep al leen nog maar een zacht vuurtje no dig om gaar te worden. Een schaaltje geraspte kaas kan erbij gegeven worden. leden nemen een gedeelte van de ta ken van de huisvrouw over, zodat het werk sneller klaar is. Verdere mogelijkheden Als verdere mogelijkheden tot ver lichting van de taak der huisvrouw ziet de N.H.R. een verdere mecha nisatie van de huishouding (die niet altijd tijdwinst, maar wel vrijwel altijd energiebesparing oplevert), het meer gebruik maken van „dienst verlenende" bedrijven (wasserijen, chemische reinigingsbedrijven), het kopen van confectie in plaats van 't zelf maken van kleding, het kopen van kant en klaar produkten in plaats van het zelf bereiden hiervan. Hier bij zullen vanzelfsprekend financiële overwegingen een belangrijke rol spelen. Woningindeling en .uitrusting zijn voorts belangrijke punten voor vereenvoudiging van de huishoudelij ke arbeid: gemakkelijk te onderhou. den materialen, een gladde afwer king en vele andere details kunnen het werk aanzienlijk verlichten Al deze zaken verdienen echter wel ernstige overweging, meent de Raad. Het invoeren van een te (Advertentie; begint met nylons Geheel nieuwe voorjaarscollectie in rokken blouses japonnen SCHELDESTRAAT 20-2! VLISSINGEN vérgaande doelmatigheid zou de sfeer in huis ongezellig kunnen maken en dat is niet de bedoeling. Plezier in het huishoudelijk werk is bovendien een belangrijke fac tor voor het slagen hiervan en als de huisvrouw veel voldoening be leeft aan bepaalde werkzaamhe den, moet zij deze zeker niet „uit besteden". Uit de vele mogelijk heden tot verlichting van het werk zal zij zelf een bewuste keu ze moeten maken. Een actieve bijdrage van man en kinderen zal vaak een belangrijke bijdrage zijn voor het slagen van het langere weekend. Er moet op die za_ terdagmorgen immers onvermijde lijk voor twee dagen gekookt en wat gewerkt worden en wanneer elk ge zinslid een kleine vaste taak op zich neemt, wordt het werk van de vrouw des huizes al aanmerkelijk verlicht en kan zij dus ook meeprofiteren van meer vrije tijd in het weekend. Enmenige huisvrouw zal moe ten leren beseffen, dat haar eventu ele moeilijkheden rondom de vrije za terdagmorgen ook zullen kunnen worden opgelost door een meer ef ficiënte en minder starre wijze van huishouden. Bij een meer soepele houding ten opzichte van het huis houden is veel mogelijk, dat tot nu toe onbereikbaar scheen, concludeert de N.H.R., die voornemens is binnen kort de vele praktische problemen rondom de vrije zaterdag in haar maandblad nog uitvoeriger tc be. spreken. vrouwen weinig schoon qebrmben (tc) uitenlandse bezoe kers hebben het al dikwijls met enige verbazing geconsta teerd, en deskundigen op het gebied der marktanalyse in Duits land hebben het nu of ficieel vastgesteld: de Duitse vrouwen gebrui ken over het algemeen weinig schoonheidsmid deltjes. Zij zijn zelfs bijzonder slechte klan ten voor de kosmeti- sche industrie, want in de Westeuropese „kosmetische statistie ken" staan zij op de onderste plaats. Als verklaring hiervoor komt de Duitse vrouw dikwijls met de opmer king „Mijn man houdt er niet van", of zij stelt het zelfs nog veel scherper met de woor den: „ik schilder mij zelf niet op..." De onderzoekers naar de koopgewoonten op dit gebied geven er de- se verklaring voor: Zo gauw de Duitse vrouw getrouwd is, ziet zij in de aankoop van een lippenstift of zelfs maar een tubetje ge zichtscrème een soort- ..diefstal" ten nadele 'van het gezinsbudget. Zeep en crême-voor- dag-en-nacht, die in de meeste ge vallen niet op 'n be paald huidtype is afge stemd, vormen voor zestig proceyit van de vrouwen in de bondsrepubliek de eni ge „schoonheidsmidde len". Achentachtig pro cent der vrouwen koopt daarentegen wel hand crèmes of -lotions. Tioeeënveertig procent gebruikt gezichtscrè me, eenenveertig pro cent lippenstift en slechts zeventien pro cent geeft zichzelf een complete make-wp. Bij het wereldzeepverbruik hoort Duitsland nog niet eens tot de tien eerste landen. Ondanks deze verba zingwekkende zuinig heid. ten aanzien van de uiterlijke verzorging stijgt het gebruik van schoonheidsmiddelen nu toch langzaam. In de eerste helft van vo rig jaar bleek het in een jaar tijds met bij na een kwart gestegen te zijn. Die toename wordt niet alleen als een gevolg van de ho gere levensstandaard gezien, men schrijft de ze bovendien op reke ning van het feit, dat er steeds meer werken de vrouwen komen. Opvallend is wel, dat getrouwde vrouwen, ■wanneer zij op zeker ogenblik uit haar be roep stappen, met haar schoonheidsverzorging toch op de ingeslagen weg voortgaan. ,Miss 1920" zou men deze dame kunnen noemenmaar ook „miss 1961", want zij draagt de charleston-mode die dit voorjaar weer „en vogueis. Dit model, gemaakt uit bedrukte zijde, is van Nina Ricci; de lange wijde blouse heeft geen mouwen, de rok is geplooid en de hoed moet zo ver mogelijk in de ogen gedragen worden. De klokrok mag ook weer gedragen worden; Dior maakte een mantel- kostuum met klokrok (zie tweede afbeeldingen een wijdvallend jasje, dat rondom geheel is afgebiesd. Een sportieve dracht voor de ochtend, waarmee men toch tegelijkertijd een „geklede" indruk maakt. Van haar „grote ideeën" kwam helaas slechts weinig terecht ROME, eind maart. Een sensationele episode van het laatste socialistische partijcongres in Milaan was de aankondiging, dat Italië's incest prominente vrouwelijke politicus, Angelina Merlin, uit het politieke schijnwerperslicht zou verdwijnen. De 71-jarige Signora, die sedert het einde van de oorlog lid is van de senaat, heeft met haar moedige, vaak echter ook ongelukkige sociaal-politieke initiatieven ook op internationaal terrein naam gemaakt. Signora Merlin, thans wit en iets gebogen, maar nog steeds vorig, wanneer zij tijdens de discussie op gang komt, is ontevreden met haar partij en met de Italiaanse politiek in het algemeen. De radicale richting, wat betreft de politiek der sociale hervormingen, die zij en haar vrienden na de oorlog in de Italiaanse politiek hoopten te kunnen brengen is, naar haar eigen woorden „terechtgekomen tussen de vuile was der partijen". Van haar ideeën gelijke rechten voor de vrouw in beroep en huwelijk, toelating van het burgerlijk huwelijk en de echtscheiding, bcroepsscholing voor meisjes en jongens is slechts één, wat schemerachtig ontwerp wet ge worden: de internationaal bespotte „Lex Merlin", die de gereglementeerde huizen van plezier afschafte. De „Wet Merlin" werd in 1951 aan. genomen en in 1956 van kracht. Het oorspronkelijke doel ervan was de prostitutie te onderdrukken en vooral de profiteurs ervan uit te schakelen. Doch Signora Merlin be- Advertentie) Die Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een fe» BABYSET DE LUXE Ter voorkoming van „wijs worden door schade en schande Dc Nederlandse huisvrouw beschikt over vele bronnen, waaruit zij wijs. beid kan putten, maar kent zij ze allemaal En als zij zo allemaal kent is ze vaak niet te gemakzuchtig om bij ecu van deze officiële voorlich tingsorganen inlichtingen in tc win nen over huishoudelijke problemen, of over een „groot stuk", dat zij lie ver niet '/-onder deskundige raad koopt? Voor wie ze niet allemaal kent, laten wij ze hieronder volgen. Wie ze wèl kent, wordt door deze opsomming er nog eens aan herin nerd dat zij bepaalde huishoudelijke problemen echt niet in haar eentje hoeft op te lossen, en dat ze zeker niet door schade en schande hoeft wijs te worden! Allereerst is er de Nederandse Huis houdraad, waarin alle vrouwenorga nisaties en voorlichtingsorganen sa menwerken. In de Raad van Beheer van de Huishoudraad hebben tevens deskundigen zitting. De Huishoud raad (gevestigd Anna Paulownaplein 7, Den Haag) wil een doelmatige voering van da huishouding bevorde. ren en tevens de belangen van de huisvrouw-consumente vertegenwoor digen bij handel, industrie en over heid. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, Dr. Kuyper- straat 6 te Den Haag, geeft cur sussen, demonstraties, lezingen, filmvertoningen over alle mogelij ke facetten van huishouding, kin derverzorging en andere huishou delijke aangelegenheden. De com. missie heeft plaatselijke afdelin gen en geeft verscheidene folders uit. De huisvrouw ten plattelande kan haar licht opsteken bij de stich ting voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande. Koninginne gracht 42 te Den Haag, die haar voorlichting (zoals de naam al zegt) speciaal op het platteland afstemt. Voor alle mogelijke voedingsproble men kan men terecht bij het voor lichtingsbureau voor de voeding, Ko ninginnegracht 42, Den Haag, dat schriftelijk antwoord geeft op alle soorten voedingsvragen, ook voor zie ken en bijzondere diensten. De Ver. eniging van Gasfabrikanten in Ne derland (Amaliastraat 4, Den Haag) en de Vereniging van Exploitanten van electriciteitsbedrijven in Neder land (Utrechtseweg 210 te Arnhem) geven voorlichting over respectieve lijk het gebruik van gas en dat van elektriciteit en elektriciteitsappara ten. De V.E.EÜ. onderhoudt nauw con tact met de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging die veel voor lichtend werk doet. Over kinderverzorging en opvoeding geeft het museum voor ouders en op voeders adviezen; het beschikt te vens over een uitleenbibliotheek en organiseert tentoonstellingen, cursus sen en lezingen. Het adres: 's.Gra- vendijkwal 60 te Rotterdam. Voor financiële zaken tenslotte kan men terecht bij het Gezinsbegrotings- instituut, postbus 1046 te Rotterdam, dat voorlichting geeft over de beste ding van het inkomen, en de huis vrouw helpen wil „met minder zorg beter uit te komen". Het G.B.I. werkt samen met vrouwenorganisaties van alle gezindten, met diverse voorlich tingsinstellingen, met onderwijs en Instellingen van maatschappelijk werk. reikte slechts, dat de gelicenteerde bordelen werden gesloten en dat de georganiseerde prostitutie naar de straat verhuisde. Uit mededelingen van de politie en uit gezondheids statistieken blijkt; dat sindsdien het aantal gevallen van geslachtsziek ten. het aantal meisjes-van-de- straat en het aantal zedenschanda- len schikbarend is gestegen. Tegen hen, die daarmee mevrouw Merlins standpunt als weerlegt willen be schouwen, argumenteert de grijze senator, dat men van haar sociale hervormingen een karikatuur heeft gemaakt: met een verbod alleen komt men er niet! De oude dame beklaagde zich bit ter: zij had verwacht door haar par. tij en door alle anderen, zij het dan ook niet uit politieke overwegingen dan toch uit ridderlijkheid, in be scherming te worden genomen. In het parlement heeft men haar ge maakt tot doelwit van vele weinig elegante grappen. Hoe anders was het, zucht zij, toen zij in 1919 als jonge onder wijzeres tot de partij toetrad en onvermoeid van het spreekgestoel te af tegen de fascisten tekeer ging tot zij in 1926 door Mus solini gearresteerd en verbannen werd. De na-oorlogse tijd, die Ita lië's ontwaken in elk opzicht had kunnen brengen, was voor haar slechts één grote teleurstelling ge worden. Een „groentepannekoek" is een een pansgerecht. dat voedzaam genoeg is om, met wat fruit, een complete maaltijd te vervangen. Men maakt groentepannekoe- ken door een pond bloem tc vermengen met een halve liter melk en een ei. wat water en zout. een pond zeer fijngesne den rauwe andijvie, een pond aardappe len (rauw geraspt, of gekookt en fijnge maakt). een gesnipperde ui, een ons ge raspte oude kaas, wat peper en nootmus kaat te vermengen. Van dit beslag wor den niet te dikke pannekoeken gebakken. De vereniging van tricot- en kousen fabrikanten heeft een modekleuren kaartje uitgegeven, waarop de hoofd kleuren van damesondergoed en foun dation voor dit modeseizoen staan aan geven. Die hoofdkleuren zijn (voor de foundationindustrie in geweven stoffen, voor de overige producenten in charmeu- se en nylon) de tinten pistache, banana en perle rosé. In het Nederlands vertaald: een zeer zachte tint groen, een al even zacht geel en een bleekrose kleur. Wi« dus graag „alles vnn één kleur" heeft, kan zowel haar ondergoed als haar foun dations in één van deze drie nieuwe mo dekleuren kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13