Onthullende openhartigheid bij plechtigheden in Hollandia „Nieuwe stap op weg naar zelfbeschikking" Optimistische Luns vertrok naar Amerika OPERATIE-SCHUIVEN-DICHT" IN VEERSE GAT DONDERDAG 6 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MELANESISCHE UNIE KRIJGT GESTALTE Dreigementen van Indonesië zijn op niets uitgelopen (Van onze speciale verslaggever) Nog voor woensdag de feesten rond de opening van de Nieuw- Guinea-Raad met een knallend vuurwerk werden besloten, was tijdens bet nauwe internationa le overleg, dat achter de scher men wordt gevoerd, het eerste positieve resultaat bereikt. Staatssecretaris Bot zal volgen de week in plaats van uit Port Moresby (Australisch Nieuw- Guinea) naar Hollandia terug te keren, doorreizen naar Noumea om met de leden van de Zuicl- Pacific-commissie besprekingen te voeren over versnelde samen werking tussen de gebieden, die naar het oordeel van vele Pa poea-leden van de Nieuw-Gui- nea-Raad te zijner tijd een Me- lanesïsche Unie zouden moeten vormen. Voor de buitenlandse gasten in de Stadsgehoorzaal en tijdens de vele ontvangsten waar vele „Nederland se" Papoea's zich bewogen. is de openhartigheid onthullend geweest. Het wordt vrijwel onontkoombaar geacht dat de ontwikkeling in Ne derlands Nieuw-Guinea die in de an dere Zuid-Pacific-gebieden zal mee slepen. Verwacht wordt dat tijdens de besprekingen die staatssecretaris Bot met de South Pacific-commissie. waarvan de Verenigde Staten lid zijn, de V.S.-vertcgenwoordigevs voor een gesloten front zouden ko men te staan, indien zij in de lijn van Kennedy's besluit om geen vertegen woordiger naar Hollandia te zenden, hun medewerking aan de versnelde samenwerking van de Melanesische gebieden, waarvan Nieuw-Guinea deel uitmaakt, zouden weigeren. In dat verband is van belang, dat mr. Bot na zijn besprekingen in Noumea via Washington zal terugkeren naar Den Haag. Geen verrassingen Intussen is de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad voorbij zonder dal de Indonesiërs gezorgd voor de onaangename ver rassingen die velen maandenlang hebben gevreesd. Er zijn in Hollandia geen berichten binnengekomen over enige verdachte activiteiten. Sedert vorige week de laatste Indonesische infiltranten door onschatbare hulp van de bevolking in de Vogelkop tot overgave werden gedwongen, is er hier thans een on miskenbaar gevoel van opluchting, en een groter gevoel van gerustheid voor de toekomst. Bijenkorf In hoeverre dat is gerechtvaardigd, zal echter de tiid moeten leren. Don derdag vertrekken de meesten van de tientallen gasten die Hollandia tot een opwindende bijenkorf hebben gemaakt, voor korte reizen naar de Baliem, Manokwari en andere afgele gen gebieden. Pas zondag gaat deze invasie over naar Australisch Nieuw- Guinea om daar de installatie van de wetgevende vergadering, waarin voor het eerst gekozen Papoea's zitting hebben bij te wonen. Tot zolang blijft het verbluffend soepel werken de organisatie-apparaat, dat onder leiding van een centrale commando post, bemand met van alle kanten opgeroepen bestuursambtenaren, die op tot nu toe vrijwel feilloze wijze de tientallen gecharterde auto's met gasten naar ontelbare afspraken en bijeenkomsten dirigeren, in functie. Wat Hollandia overhoudt aan deze historische gebeurtenis is een onbe taalbare openbare telexdiènst met Nederland die door een enthousiaste P.T.T.-ploeg, versterkt met speciaal uit Nederland overgekomen deskun digen, heeft opgebouwd. Premier over N.G.-Raad: Radiorede ter gelegenheid van installatie Honderden doden in Angola De zuiveringsoperaties in het noor den van de Portugese Afrikaanse kolonie Angola worden voortgezet. Opstandelingen hebben een Portuge se eenheid nabij een ondernemings- planlage te Koloca aangevallen. Een kapitein, een luitenant en tien soldaten zijn hierbij om het leven gekomen. Het Portugese persbureau „Lusitania" meldt uit Loeanda dat de opstandelingen in hun botsing met de regeringstroepen honderden mannen hebben verloren. België trekt adviseurs uit Kongo terug België heeft besloten het militaire en para-militaire personeel en de po litieke adviseurs uit Kongo terug te trekken. In een nota aan de Verenig de Naties, die aan een spceiale ver tegenwoordiger van de volkerenorga nisatie in Brussel is overhandigd, zegt de Belgische regering de beslui ten van de V eiligheidsraad dienaan gaande te aanvaarden. De installatie van de Nieuw- Guinea Raad „is voor het volk van Nederlands-Nieuw- Guinea een nieuwe stap op de weg naar zelfbeschik king", zo heeft de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, in een radiotoespraak via de Hilversumse zenders gezegd. ..Voor dit forum worden van van daag af de belangrijkste zaken van het eigen land in het openbaar behandeld door de eigen verte genwoordigers van dit volk", zo vervolgde hij. „Het Nederlandse volk, van oudsher gewend aan zijn democratische instellingen, kan zich er terecht over verheu gen, dat de bewoners van Nieuw- Guinea thans definitief op weg zijn naar zelfbeschikking. Uit de samenstelling van de raad blijkt reeds overduidelijk dat hier spra ke is van een bewust streven naar de vestiging van een eigen volksvertegenwoordiging. De raad die in totaal 28 leden telt wordt n.l. gevormd door 22 Pa poea's en vertegenwoordigers van het niet-autochtone deel der bevolking, waarvan 5 Nederlan ders. In den vervolge zullen be stuur cn wetgeving van Neder- lands-Nieuw-Guinea uitsluitend met medewerking van de raad mogelijk zijn". De premier merk te voorts o.m. op dat de Neder landse-regering vastbesloten blijft naar vermogen de voorwaarden te scheppen, die de bevolking in staat zullen stellen zo spoedig nto gelijk tot zelfbestuur en zelfbe schikking te komen. Daarom heeft de regering de raad thans formeel uitgenodigd om van advies te dienen over de wijze en eventueel ook het tijdstip waarop liet zelfbeschikkingsrecht voor de inwoners het beste kan worden gerealiseerd. ,,De samenstelling van de raad staat er borg voor dat aan dit ad vies zeer grote betekenis door de Nederlandse regering zal kunnen worden gehecht". De minister-president besloot: „nioge God het volk van Neder- lands-Xieuw-Guinea en ons de in spiratie geven om deze taak teza men met allen die van goede wil zijn tot een goed einde te bren gen". Engeland niet langer buiten de E.E.G. Uit welingelichte Engelse nolitieke kringen wordt vernomen, dat de En gelse regering voornemens zou zijn in de loop van de volgende maand een opzienbarend initiatief te nemen, dat het mogelijk zou maken nieuwe onderhandelingen te beginnen over de aanhechting van Groot-Brittnn- nië aan de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). In de ministeriële bijeenkomsten vóór het vertrek van Macmillan naar Washington is de kwestie uit voerig besproken en de meerder heid van de kabinetsleden, ook en kele leden die tot dusverre uiterst gereserveerd waren, is er van over tuigd, dat zowel om economische als om politieke redenen Groot-Brit- tannië niet langer buiten de E.G.G. zal kunnen blijven. Naar men meent, zal Macmillan zelf hierover een belangrijke verklaring afleggen. De Engelse regering is thans bereid de bepalingen van het verdrag van Rome te aanvaarden, mits er reke ning gehouden wordt enerzijds met de Engelse betrekkingen met de le den van het Gemenebest en ander zijds met de Engelse landbouw. EERSTE KENNISMAKING MET KENNEDY In een hotel in Den Haag hebben woensdagochtend een dertig in Ne derland studerende jonge Papoea's geluisterd naar een radiouitzending, gewijd aan de installatie van de Nieiiw-Guinea-raad in Hollandia. De foto toont de jongeren geschaard om de radio. PAASEI. De in Rome verschijnende „II Messaggero" had dinsdag het vol gende verhaal rondom een „gevuld" paasei: Een niet nader genoemde zakenman in Genua was eeu bedrag schuldig aan een collega. Hij schreef een cheque en dacht, omdat het Pasen was, dat het aardig zou zijn om deze te verstoppen in een chocolade paas ei. De begiftigde kreeg het ei een van de velen die hem al waren ge geven. Niet wetende wat in dit bij zondere ci zat. gaf de man het aan zijn zoon opdat deze er zijn onder wijzer mee zou kunnen verblijden. De onderwijzer vond het ei wel aar dig als prijs op een liefdadigheids tombola. Een jongen uit Zuid-Italië ging ermee strijken naar zijn woonplaats in Calabrië in de neus van de Italiaanse laars. Tegen de tijd dat de crediteur ach ter de inhoud van het ei kwam, was dat al lang en breed in het andere einde van Italië. Een haastige auto- reis van vele honderden kilometers was nodig om ei, en vooral inhoud, te redden. EUREKA. Een aantal bont- en ta pijtenhandelaren in Rome heeft een oplossing gevonden om de voorraden op te slaan gedurende het zomersei zoen en er nog een lening voor te ontvangen bovendien. Zij brengen hun voor opslag bestemde goederen naar het pandhuis. Tankschip brandde, dertien doden Bij drie explosies die zich kort na elkaar hebben voorgedaan aan boord vau het tankschip Kaung Lung in de haven van Kaosliiung op Zuid-For- inosa, zijn de kapitein en twaalf op varenden om liet leven gekomen. Drie mensen werden vermist, ruim dertig zijn gewond geraakt. Na de explosies ontstond een brand, die bet schip ge heel vernielde. Half gezonken ligt het aan de kade. De Kaung Lung was door de rege ring van nationalistisch China ge charterd van een Amerikaanse rede rij om vliegtuigbenzine naar Formo sa te vervoeren. In de haven van Kaosliiung werd het schip gelost toen de eerste explosie ontstond De brandweer weigerde, uit vrees voor explosies, aan boord van het schip te gaan. De gehele lading, 1600 ton vliegtuigbenzine, ging in vlammen op. Benoeming mr. Stikker nog voor eind mei (Van een onzer verslaggevers) „Het belang van mijn bezoek aan de Verenigde Staten is vooral daar in gelegen dat ik voor het eerst de heer Kennedy zal ontmoeten en voor de eerste maal zal kennis maken met de nieuwe Amerikaanse admi nistratie. Als hoofd van de minister raad is de Amerikaanse president met een speciale maelit bekleed die uniek is in de westelijke wereld", verklaarde de minister van buiten landse zaken mr. J. M. H. A. Luns. Woensdagmiddag op Schiphol kort voordat hij in de DC-8 Daniel Ber- nouilli stapte, die hem naar New- York zal brengen. „Ik wil mij persoonlijk op de hoog te stellen van de achtergronden van de weigering van Amerika om zich te laten vertegenwoordigen bij de installatie van de Nieuw-Guinea- Raad". Desgevraagd verklaarde de heer Luns vervolgens officieel niets te weten van een bemiddelingsaanbod van de heer Kennedy in de Nieuw- Guinea-kwestie. „Ik heb alleen de berichten dienaangaande gelezen, maar wil me hierover met een zeke re discretie uitlaten. De vraag is natuurlijk wat met een dergelijke bemiddeling zou, word en beoogd. Landingsrechten Ten aanzien van mogelijke uitbrei dingen van landingsrechten voor de K.L.M. op Amerikaans grondgebied zei de heer Luns. optimistisch ge stemd te zijn. Een optimisme dat iüj overigens ook lieeft ten aanzien van de benoeming van mr. D. U. Stikker tot secretaris generaal van de N.A.V.O. „Vermoedelijk reeds voor de ont moeting vuil de heer Kennedy met De Gaulle eind mei, zal deze benoe ming afkomen, aldus de bewinds man. Als belangrijk agendapunt voor de Verenigde Naties zag minister Luns de Kongo-kwestie. Drie koeriers zullen per week naar Nederland reizen om het Nederland se kabinet op de hoogte te houden van het verloop der besprekingen in Amerika. Afscheid W. H. Kromhout vau raad van bestuur voor de zeevaart In hotel Wittebrug te 's-Gravenhagc heeft de raad van bestuur voor de zeevaart velen de gelegenheid gebo den afscheid te nemen van zijn se cretaris, de lieer W. H. Kromhout. De heer Kromhout, die tevens gedu rende vele jaren de secretariaten heeft geleid van de bonden van werkgevers in de algemene vracht vaart, in de tankvaart, in de gere gelde lijnen korte vaart, in de zee sleepvaart en van de bond van werk gevers in de kustvaart, heeft op 1 april deze functies neergelegd we gens het bereikt hebben van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Kromhout heeft van velen goede wensen bij het ingaan van het ambteloos burgerschap in ontvangst mogen nemen. o.m. van de burge meester van Voorburg, jhr. mr. A. Feith. Na de tweede wereldoorlog is de heer Kromhout secretaris van de raad van bestuur voor de zeevaart geworden. In 1939 verliet hij de Holland-Amerika-lijn, waar hij als koopvaardijofficier in dienst was, I om werkzaam te zijn op het secre tariaat van de toenmalige bond van I werkgevers in de koopvaardij. Hij heeft een groot aandeel gehad in de totstandkoming van adviezen over de wetgeving op het gebied van de sociale verzekering en op het ter rein van collectieve arbeidsovereen komsten. Uitstel beraad over 5-daagse werkweek bouw De bespreking die het college van rïjksbemiddelaars gisteren met werk gevers en werknemers uit het bouw bedrijf en de Stichting van de Ar beid zou houden over invoering van de vijfdaagse werkweek in het bouw bedrijf is wegens bijzondere omstan digheden uitgesteld tot woensdag 12 april. Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zijn het al eens gewor den over een wijziging van de C.A.O., waarbij de werkweek van 48 op 45 uur wordt gebracht, zodat invoering van de vijfdaagse werkweek mogelijk zal worclcn. Ex-kelzcrln Karriman, die na haar scheiding van koning Faroek van Egypte in 1953 in het huwelijk trad met de arts Adham Nakib. heeft likt leven geschon ken aan een zoon. Ook uit haar huwelijk met Farock werd een 20on geboren. (Slot van pag. 1 slaan. Zo moest hij toegeven, dat de dam in het Veersc Gat verder zeewaarts is gelegd dan beslist noodzakelijk is. Dit gebeurde met het oog op het experimentele ka rakter voor latere werken. „Mot name voor de dichting van de Oosterscheldc", zei ir Dibbits, „waar een sluitgat komt van drie a vier kilometer breedte (tegen hier 325 meter) en een aantal van 72 doorlaat-caissons tegen liitr Nieuwe ideeën Het verdwijnen van de spanning wordt ook voor een groot deel in de hand gewerkt door de toene mende technische mogelijkheden. ..Bij een werk als dit komen er tijdens de samenwerking steeds flitsen van nieuwe ideeën, die de hele operatie kunnen vergemak kelijken". En illustrerend: „Zo wisten we tevoren al. dat er bij- OE SLUITING VAN HET VEERSCHE GAT voorbeeld op een bepaalde manier automatisch stenen gestort moes ten worden bij dit werk, maar hoe dit te doen was nog onduide lijk, Toen was er plotseling het idee van een rollende wals langs een afgeladen schip met stenen en de mechanische steenstorter was geboren". Gevolg: in zeven minu ten kan met deze mechanische steenstorter 350 ton steen door drie man gestort worden. Twaalf man hadden vroeger één uur no dig om honderd ton te storten! Er zijn meer van die voorbeelden die het werk bijna letterlijk en figuurlijk waterdicht maken. Superlatieven Maar al is er bij rijkswaterstaat dan van weinig spanning sprake, toch is en blijft de dichting van het Veerse Gat de grootste Delta sluiting. die tot nu toe werd ver richt. Zo wordt deze dam met een kruinhoogte van 13.50 meter „de hoogste in Nederland". Verdere superlatieven kunnen worden aangewend voor de indrukwek kende breedte: 170 meter op N.A. P.-peil. En bovendien rechtvaar digt ook het bedrag van 40 a 50 miljoen gulden, dat deze dam kost de ruime belangstelling die voor dit werk bestaat. En belangstelling zal er zijn. Zo veel zelfs, dat rijkswaterstaat met „kaarten voor bevoorrechte plaatsen" zuinig is als gold het een voetbalinterland Nederland- Brazilie. niet uitgezonden door de t.v. Zelfs het personeel er zijn ongeveer 100 a 120 man bij de sluiting betrokken zal voorzien worden van „toegangskaarten". Ook voor wetenschappelijke waarnemers uit binnen- en bui tenland moeten er officiële kaar ten komen. En ook de pers moet een door „hogerhand" afgegeven ..laissez passer" op dc voorruit van de auto hebben om op het be langwekkende gebied van Vrou wenpolder te komen; Iedereen kan overigens gerust zijn: ook zonder toegangskaart kan de belangstellende dicht ge noeg bij het sluitgat komen om niet de caissons te zien manoeu vreren. Aan liet hoofd van deze sleepboten zal de machtige „Eu ropa" varen, de nieuwe sleepboot, die pan is ingezet in het Euro- pooftgebied en in de haven van Rotterdam. Wie dit alles wil zien zonder door de ongetwijfeld ruim schoots aanwezige sterke armen verwijderd te worden, moet ech ter aehter de afrastering blijven. Dat wil rijkswaterstaat wel graag even voor gezegd hebben. „Per slot van rekening moeten we ooit nog wat werk kunnen doen",, zo zei men terecht. J Het Wereldgebeuren „Trouwt gij maar" Laat anderen oorlog voeren, trouwt gij maar, o gelukkig Oostenrijk", riep Maximiliaan I van Oostenrijk in 1496 uit. toen zijn zoon trouwde met Johanna van Ar- ragon en Sicilië, waardoor het fun dament werd gelegd voor de machti ge Oostenrijkse dynastie die eeuwen lang het in Europa voor het zeggen zou hebben. Het devies van Frederik de Derde van Oostenrijk, kunstig sa mengesteld uil dc klinkers A.E.I.O. U. „Austriae est imperarc orbi uni verse" De gehele wereld behoort aan Oostenrijk) leek in vervulling te gaan. Tot de Franse tijd heeft dit vrij kleine Middeneuropese land zijn positie kunnen handhaven als toon aangevende mogendheid. In het be gin van de achttiende eeuw breidde de invloedsfeer zich uit tot ver over de Balkan en in Italië, terwijl door vorstenhuwelijken geheel West-Euro pa op enkele keincre landen na. onder beslag van de Oostenrijkse dynastie- stond. Een overlijden van een Oos tenrijkse soeverein betekende dat ge heel Europa met spanning uitzag naar de koers van de nieuwe heerser. Gisteravond heeft de Oostenrijkse kanselier, dr. Julius Raab, afscheid genomen van zijn naaste medewer kers tijdens een diner in de kansela rij. Dr. Alfonds Gorbach zal hem. of ficieel op 11 april, opvolgen. Maar, hoe men ook in het buitenland is ge ïnteresseerd voor de zaken in Oosten rijk, deze wisseling zal in de koers van de landsregering hoegenaamd geen verandering brengen. Van een eersterangsmogendheid is Oostenrijk in ruim anderhalve eeuw teruggevallen tot een land, dat nauwelijks meetelt. En over welks belangen anderen meepraten. Daar is het volk zelf gedeeltelijk ook schuld aan. Op 11 maart 1938 hield Schus- nigg zijn befaamde rede, waarin hij zei „voor het geweld van dc natio- naal-socialisten te wijken". Een dag later trokken de Duitse troepen Oos tenrijk binnen. Wat Schusnigg niet had verwacht en waarop eigenlijk niemand had gerekend: Hitier werd door vrijwel iedereen bejubeld. Zo erg was de geestdrift dat de Ger maanse bruinhemdenleider zijn aan vankelijke plan een statenbond met Oostenrijk te vormen liet varen en het land een deel van zijn duizend jarig rijk (1933-1945) maakte. Voor de Nederlanders had deze annexatie tot gevolg dat twee jaren later de Silbertanne-moordenaar Seys Inquart Nederland zou komen „regeren". Nee, de sympathie die men in de we reld altijd voor Oostenrijk had, daal de tot een absoluut nulpunt toen men zich daar liet meeslepen door de slo gans van Hitier. Het is gebleken uit naoorlogse rapporten dat dc Oosten rijkers waardevolle diensten in het Duitse leger hebben vervuld. Pas toen de krijgskansen begonnen te ke ren, draaide ook de gezindheid van de Oostenrijkers. Het land deelde in 1945 het lot van Duitsland. Het werd bezet en moest door immense ver woestingen boeten voor het samen optrekken met de grote buurman. Na het einde van de oorlog werd de naam van Raab, die voor de Anschluss al volksvertegenwoor diger was geweest, genoemd als mi nister. Aanvankelijk hadden de Rus sen nogal wat bezwaren zij noemden hem een fascist, maar men weet zo langzamerhand wel dat de commu nisten iedereen die hun sympathie verspeelt, zo noemen), maar Raab kreeg toch de ministerszetel en werd later zelfs kanselier, een functie die is te vergelijken met minister-presi dent. Deze functie, belangrijker wat de feitelijke politiek betreft dan pre sident, heeft hij acht jaar uitge oefend. Een toenemende suikerziekte dwingt hem zijn werk op te geven. Men is het er niet over eens of ook zijn politieke vrienden hem de wenk hebben gegeven dc ziekte te verkie zen boven een nederlaag in de se naat. Want met het klimmend tal jaren in de actieve politiek stijgt ook de tegenstand. Onder Raab kwam onder meer het vredesverdrag met Rusland tot stand, al bleef dc koers van het land west. Het is de grote verdienste van Raab geweest dat hij zijn land veel van de vooroorlogse sympathie heeft teruggegeven. De klinkercombinatie van Frederik zal geen bijval meer vinden. Wel de spreuk van de oude Maximiliaan. Het land heeft genoeg oorlog gevoerd en gelukkiger is het er niet mee gewor den. Verhit asfalt op steeds grotere diepte Rijkswaterstaat werkt mo- menteel aan een verbetering H van de drijvende installatie, waarmee verhit asfalt op de zeebodem kan worden gespo- H ten. Bij het werk in de Greve- lingen is het namelijk noodza- kelijk het asfalt tot op een ff M diepte van 20 meter te kunnen n spuiten, hetgeen momenteel nog niet mogelijk is. Het be- H langrijkste probleem bij deze n verbetering is het op tempera- tuur houden van het asfalt. Op p het moment, dat het asfalt op dc bodem gespoten wordt, ee moet dit materiaal nog verhit p H zijn tot 110 graden. Ir. H. A. n M. C. Dibbits, hoofdingenieur- ee directeur van de Deltawerken- p s Zuid, vertelde woensdagmor- p gen tijdens een persbijeen- komst in Vrouwenpolder, dat p ee de verbeterde en „verdiepte" Installatie reeds in augustus van dit jaar gereed zal komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii JULIUS RAAB geen klinkers, alleen sympathie Hoofdagent redt baby het leven Eeu Arnhemse hoofdagent van poli tie heeft dezer dagcu liet leven van een baby gered. Op de parkeerplaats bij Musis Sa crum" ontdekte hij een geheel geslo ten auto. waarin een kind lag. dat het benauwd had. De agent bedacht zich niet lang en drukte de ruit van een van de portieren in. Daarna reed hij met auto en baby naar het poli tiebureau. Eerst na ongeveer een uur kwam de vader opdagen, die daarop met de inmiddels weer op adem gekomen baby kon vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3