JEUGDORKEST VAN ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL STUDEERT IN AFZONDERING BOUWFONDS ZETTE IN 1960 IN ZEELAND 99 WONINGEN NEER tjehietitui GASFLES ONTVLAMTHUIS AFGEBRAND TE ZIERIKZEE Zeeuwse Almanak GEMIDDELD GROTER TEKORT AAN U.L.O.-LEERKRACHTEN semprax MAART IN ZEELAND HET DROOGST 2 JP RO V I H I A bill ZbihlU W-Sto (J O U ti A bi DONDERDAG Ai-iviL. lüoi Vijftien jonge musici vier dagen in jeugdherberg VEER eerste violisten, vier tweeile violisten, drie cellisten, een pia nist, een klarinettist, fluitist en een slagwerker, in leeftijden van 13 tot 20 jaar, scheppen in de lan delijke omgeving van jeugdher berg „Nieuw Walcheren" te Dom burg een bijzondere sfeer. Een sfeer van bard werken, van inge spannen musiceren. Het gaat bier om het 15 man sterke jeugdorkest v an de Zeeuwse Muziekschool, dat zich onder leiding van dirigent Francois Olivier voor vier dagen heeft afgezonderd om zich con sciëntieus te prepareren op de ko mende uitvoeringen van genoem de school. Ver van het dagelijks gewoel, om precies te zijn in dagverblijf „De Gems" van Nieuw Walcheren, hebben de jongelieden de rust en de gelegenheid gevonden voor hun nauwgezet en hard studeren. De vrije paasdagen zijn er goed voor. Op het studieprogramma staat on der meer de „Kinderkruistocht" van Antoon Maessen, die dit mo derne werk in 1958 schreef voor schoolkoor en schoolorltest, in op dracht van het ministerie van O., IC. en W. Woensdagmqrgen arri veerden de 15 musici te Domburg en in de middaguren wierpen ze zich meteen al op de bestudering van dit werk. Nadat de zon na lange regenda gen voorzichtig over zee en wei landen kwam aanrollen en de ge bruikelijke herrie van het stem men in „De Gems" voorbij was, vulde het jeugdorkest de keine ruimte met de gevoelige en mee slepende klanken van de „Kinder kruistocht". Ernstig en ingespan nen werkten ze aan het niet een voudige muziekstuk, totdat Fran cois Olivier het klonk als een ontnuchtering kon aankondi gen dat tot 5 uur zou worden ge pauzeerd. De orkestleden zochten zon en jeugdherberg-spelen op. Twéé jaar lang bestaat nu het jeugdorkest van de Zeeuwse mu ziekschool. De leden van het en- SINDS 1954 TOTAAL VAN 766 Per 1 januari 1961 in totaal 334 spaarders De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft in 1960 in de provincie Zeeland 99 woningen neergezet. Veer tien daarvan werden in Vlissingen gebouwd. Sinds 1954 zijn in Zeeland door het Bouwfonds 766 woningen gebouwd, waarvan een tiende deel (78) in Vlissingen. Het Bouwfonds telde in Zeeland per 1 januari 1961 334 spaarders, waarvan Vlissingen er 162 op zijn naam had. In I960 werd in deze provincie voor een bedrag van 1.100.000 aan hypothecaire lenin gen verstrekt. Zo ziet de „balans" van de vennoot schap er uit over de bouwfondsaeti- viteiten in Zeeland. Een gunstige Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. vwwvwvww\\vwwwv semble raken goed op elkaar in gespeeld en vooral tijdens deze repetitiedagen in afzondering stij gen de prestaties merkbaar. Dat heeft de ervaring reeds geleerd. 1-Iet jeugdorkest werkt voorts on der meer aan het „Concerto Gros- so" van Vivaldi en aan een Sym fonie van Haydn. De vijftien le den komen uit Goes, Middelburg en Vlissingen en in „De Gems" werken zo in stilte aan een nieuw repertoire. Als ze straks weer on der de hoede van de heer Olivier en jeugdherberg-vader De Kleine vandaan zijn, is er hard gewerkt, ernstig geoefend en als ze op het podium tijdons de komende uit voeringen goed voor de dag ko men, zal iedereen kunnen horen Wat in afzondering werd voorbe reid. Aanleg van duinwandelpad langs kust bij Biggekerke Blijkens een beslissing van het coör dinatie-college voor openbare wer ken te Den Haag, is in samenwer king met het ministerie van econo mische zaken, D.A.C.W.-subsïdie toe gezegd aan de gemeente Biggekerke voor het aanleggen van een duin wandelpad. Bij de uitvoering van dit werk zullen naar raming" 11 man gedurende 10 weken worden tewerk gesteld. Advertentie 7eV&tazese polyester 4 polyester OVERHAASTE VLUCHT BEWONERS Doortastend optreden van de brandweer Woensdagavond is even buiten Zierilczee, aan de Klerksweg een alleenstaande woning bijna ge heel In vlammen opgegaan. De brand ontstond, toen de bewo ner, de heer De Graaf in de woonkamer-keuken een nieuwe gasfles wilde aansluiten en deze vlam vatte. Het gezin De Graaf en twee loge- tjes stelden zich door een overhaaste vlucht in veiligheid: kort daarna ontplofte de gasfles en moet ook een in het vertrek staande petroleum kachel hebben vlam gevat. De gehele inboedel ging verloren; toen de zeer VAN TOT kordaat optredende Zierikzeese brandweer de brand goeddeels be teugeld had, heeft de heer De Graaf een geldkistje met waardepapieren kunnen redden. Ook het huis is vrij wel geheel verloren. De muren, die overeind bleven staan, zijn ontzet. De brand ontstond omstreeks kwart voor negen. De bewoners vluchtten naar de dichtstbijzijnde boerderij en waarschuwden van daaruit de brandweer, die snel ter plaatse was. Aan 't doortastende en doeltreffende optreden van de brandweer, die met twee wagens uitrukte en het vuur met vier stralen bestreed heeft de eigenaar te danken, dat het geldkist je later geborgen kon worden. Een achter het huis staand schuurtje bleef behouden. Van de inboedel werd alleen een bromfiets gered, die bui ten was blijven staan, toen de heer De Graaf de fles gas had opgehaald. Zowel het huis als de inboedel was verzekerd. HONDERD JAAR. Het „Schippershuis" in Sas van Gent bestond vorige week honderd jaar. Nu hebben etablissementen met namen nis deze vaker een ver terugreikende historie, maar voor het Sasse „Schip pershuis" kwam daarbij nog als bij zonderheid, dat de zaak een eeuw lang familiebezit is. Stichter van het bedrijf was destijds de sluïsknecht van Sas van Gent, de lieer Dootjes. In die dagen werd er nog volop ge schut en de lieer Dootjes zag er wel brood in om de schippers in de na bijheid van de sluis gelegenheid te geven hun dorst te lessen: de naam van het café is daarmee verklaard. Na verloop van tijd ging de zaak over aan een van de dochters van de stichter, die het bedrijf veertig jaar lang exploiteerde. Na haar overlijden GAST De knaap, die bij een Middelburgse familie op bezoek kwam, was een ge zellige knaap, maar toen hij ver na twaalven nog bezig ivas met verha len over zijn verre reizenriep de vrouw des huizes beleefd welterus tenen ging te bed. De heer des huizes hield het nog een klein uurtje volmaar toen de bezoe ker maar niet uitverteld raakte, noch reageerde op het demonstratieve geeuwwerk van zijn gastheer, besloot de laatste tot een drastische maatre gel. Hij vroeg zich even te mogen verontschuldigen, verwijderde zich en kwam tien minuten later terug in pyjama. Aanvankelijk reageerde de gast nog niet, zo verdiept was hij in zijn eigen belevenissen. Maar op een gegeven ogenblik viel hem de gewijzigde kle dij van de heer des huizes toch op en waarachtig min of meer geschrok ken. vroeg hij: „Zeg, je wilt toch niet naar bed?" „Welnee', antwoordde de gastheer. .,lk laat m'n pyjama maar even zien. Is pas een nieuwe kwam het café in handen van een nichtje, Helena de Vriend. Sedert zes jaren wordt het „Schippershuis" ge dreven door haar zuster, mevrouw Hemelsoetde Vriend. Dezer dagen was er een druk be zochte receptie in het 100-jarige „Schippershuis". Vrienden, bekenden, zakenrelaties en andere geïnteres seerden gaven eveneens acte de pré- sence. SERENADE. „Con Aniore" heeft zich zater dagavond weer eens laten horen. Pittige muziek producerend trok liet gezelschap door Hoedekens- kerke, op weg voor een serenade aan de heren A. Paauwe en Jac. Smallegange. Deze inwoners waren zoals ge meld namelijk een halve dag te voren onderscheiden met respec tievelijk de eremedaille in zilver en brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De voorzitter van de muziekvereniging, de heer Jac. Uitterhoeve, bood toen alle instrumenten zwegen de welge meende wensen van het korps aan. DWAALGAST. Nu het broedseizoen weer is aange broken heeft de verkennersgroep St.- Eloy te Oostburg op verzoek van de vogelwacht West Zeeuwsch-Vlaande- ren weer de bekende bewakingsbor den geplaatst. Onder andere langs het Grote Gat bij Oostburg. Dat dit terrein voor zeldzame vogels aantrekkelijk is bleek tweede paas dag. De heer J. Dierx uit Oostburg nam toen in deze kreek een roodhals- gans waar. Volgens de vogelgids van Peterson is deze vogel als dwaalgast na 1908 hoogstens tien maal in Ne derland waargenomen. VROEGER VROEGERTJE. „Heden 2 april om 3.45 nur heb ik de eerste zwaluw gezien vanuit mijn kamer in Ter Mantelinge", schrijft ons een attente abonnee, de heer C. J. van Asperen Vervenne, uit Domburg. Een vroeger vroegertje dan ons vroegertje van gisteren dus Ds. Janssen kwam kennis maken met herv. Goes De hervormde predikant van Rek ken, ds. W. Janssen, die toezegging- van beroep heeft ontvangen van de hervormde gemeente te Goes, heeft woensdag met zijn echtgenote een oriënterend bezoek gebracht aan Goes. De Rekkense predikant heeft zich daarbij op de hoogte gesteld van het kerkelijk leven, in Goes. Tevens bezichtigde hij de stad. In de avonduren werd in de Grote Kerk een begroetingssamenkomst gehouden, waarop een aantal ge meenteleden acte de présence gaf. Ds. Janssen vertelde toen het een en ander over het werk in zijn gemeen te. Hij verklaarde ook, dat Goes een bijzonder goede indruk op hem heeft gemaakt. (Advertentie) RDTER5EPT Vrouw in Hoedekenskerke plotseling overleden Oorzaak vermoedelijk een bespuifingsmiddel Iu Hoedekenskerke deed zich woens dagmorgen omstreeks half tien een tragisch sterftegeval voor. Geheel onverwacht, waarschijnlijk tengevol ge van een parationverglftiging, overleed do 40-jarige mevrouw D. J. ter H. De ontboden geneesheer, dokier J. Kole, kon slechts de dood constate ren. Omdat er een sterke paration- lucht werd waargenomen, denkt men aan vergiftiging. Paration is een vergif dat gebruikt wordt om bomen mee te bespuiten. Inderdaad was dit spuitmiddel in huis, echter onbereikbaar weggesloten voor de medebewoners. De echtgenoot van mevrouw D. J. ter H. lag na nacht dienst nog te bed. toen zijn vrouw 's morgens naar hem toekwam en zei dat ze zich ziek voelde. Kort daarop is zij overleden. Er zal nog een nader onderzoek naar een cn an der worden ingesteld. In de buurt waar de overledene woonde heerst grote verslagenheid. Zij laat drie kinderen na. Pachtkamer Middelburg Bij koninklijk besluit van 8 maart 1961 is aan de heer P. J. J. Dekker op zijn verzoek met ingang van 28 maart 1961 eervol ontslag verleend uit zijn functie van plaatsvervanger van het tweede lid van de pachtka mer van het kantongerecht te Mid delburg. Minister Van Rooy bezocht proefspaarbekken Braakman De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. H. J. 31. A. van Rooy, heeft woensdag met een aantal ambtenaren van het de partement van het ministerie van economische zaken een vrij langdu rig werkbezoek gebracht aan de N.V. Waterleïdingmij. „Zeeuwsch-Vlaan- deren" te Terneuzen. Het bezoek gold in hoofdzaak het proefspaarbekken in de Braakman, waar de minister zich uitvoerig heeft laten voorlichten over de eventuele uitbreiding van dit spaarbekken in verband met de toenemende indus trialisatie in de Kanaalzone. Aange zien de watervoorziening onder de supervisie valt van volksgezondheid, zal de betrokken bewindsman moeten beoordelen of de uitbreidingsplannen dienen te worden gerealiseerd. Of dit ook werkelijk lean, is meer een kwes tie van economische zaken. Vandaar de gezamenlijke belangstelling van de beide departementen. Het werk bezoek duurde van half elf tot vijf uur. Penningmeester „Vrienden van Veere" overleden Oud-notaris H. P. Vader te Maarssen Op de leeftijd van 69 jaar is dinsdag overleden de heer H. P. Vader, oud notaris te Maarssen en penning meester van de vereniging „Vrien den van Veere". De heer Vader heeft steeds een gro te belangstelling voor Veere in bet algemeen en de vereniging in het bijzonder gehad. Zijn heengaan be tekent voor de vereniging, die dit jaar haar eerste lustrum viert, een groot verlies. In Veere bezat de lieer Vader een historisch huis, dat hem als zomer verblijf diende en waaraan hij de 'naam „Vanouds de spaarpot" gaf. Bij de watersnoodramp in 1953 was dit pand verwoest. Mede dank zij giften uit De Bilt kon deze woning worden gerestaureerd, waarna de heer Vader haar kocht. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer Vader is bepaald op morgenmiddag (vrijdag) om half vier op de begraafplaats „Den en Rust" te Biltlioven. gang van zaken, die ook duidelijk blijkt uit het landelijk bedrag, dat de deelnemers aan spaargeld en af lossing bijeenbrachten: 27.000.000.- tegen 23.000.000 in 1959. Aan hy pothecaire leningen werd een bedrag verstrekt van 26.983,762 (in 1959 was dit 21.687.924). De hypotheek portefeuille nam in het afgelopen jaar toe van 107,000.000 tot 125.000.000. Ondanks de stagnatie die in het af gelopen jaar is ingetreden bij de af gifte van premiebeschikkingen, steeg het aantal gebouwde deelnemerswo ningen van 1821 in 1959 tot 2044 in I960. Sinds zijn oprichting in 1946 ver zorgde liet Bouwfonds de houw van 15.350 woningen. Hiervan kwamen 358 tot stand met ge bruikmaking van het zogenaamde BG-bouwsysteem. Een versheide toename van het aantal bouwgevallen ligt in de lijn der verwachting gezien de sterke stijging van het aantal nieuwe spaarders. In 1960 meldden zich namelijk 7384 aan tegen 4910 in het jaar daarvoor. Toename verwacht Op 31 december 1960 telde het Bouw fonds 20.500 deelnemers, verdeeld over spaarders (9.500) en aflossers .(11.000). Het systeem van coöperatieve woon- verenigingen voor personeel van nij verheid en handel heeft in het eerste jaar van zijn bestaan geresulteerd in de houw van 341 arbeiderswonin gen. Voor de komende jaren wordt een grote toename verwacht van het aantal op deze wijze met werkge vershulp tot stand gekomen eigen woningen. Het Bemiddelend Orgaan van het Bouwfonds behandelde in 1960 7700 toeslag- cn garantieaanvra- gen (1959 7600). IN ZEELAND: Minister: C. cursussen vaak moeilijk bereikbaar Het tekort aan leerkrachten bij het uitgebreid lager onderwijs was, voor zover dit tekort zich uit in onver vulde vacatures, per september 1960 in de provincies Groningen, Fries land en Zeeland gemiddeld groter dan in de overige delen van Nederland. Het bel reft hier echter geen struc turele situatie: in mei 1960 was het genoemde percentage aanzienlijk lager en ook in januari 1961 gaf de situatie ten opzichte van september 1960 een verbetering te zien. Boven staande blijkt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Voorts kon worden gesignaleerd dat in genoemde situatie plaatselijk zeer grote verschillen optraden, waaruit kan worden geconcludeerd, dat de zelfde vacatures nooit lang onver vuld bleven. De u.l.o.-dichtheid in Zeeland wordt in de memorie van antwoord niet groot genoemd. Even als in Groningen zijn de scholen er voorts kleiner dan in de overige provincies. Dit heeft volgens de minister tot gevolg dat willen de verschil lende vakken door bevoegde on derwijzers worden gegeven de ze scholen een groter aantal on derwijzers met méér u.l. onbe voegdheden behoeven. Deze beide omstandigheden worden wel van structurele aard voor de onder havige gebieden genoemd. Zij kun nen cr voorts toe bijdragen dat het moeilijker zal zijn aan de vraag naar bevoegde krachten te voldoen. Bemoeilijkt Daarbij komt, zo zegt de bewinds man, dat de gelegenheid voor liet behalen van u.I.o.-aktcn in sommige delen van de provincies Zeeland, Groningen en Friesland bemoeilijkt wordt door de ligging en de uitge strektheid van het gebied. Ofschoon het aantal C-cursussen aan de kweekscholen per provincie, vol gens de minister, voldoende kan wor den geacht, zullen deze toch niet voor alle g.I.o.-onderwijzers op het platteland gemakkelijk bereikbaar zijn. De minister zegt zich niet te ont veinzen, dat met bovenstaande het vraagstuk niet in volle omvang is beschouwd. „Met name resteert de vraag, of en, zo ja, waarom deze gebieden niet in grotere mate be voegden van elders kunnen aantrek ken", zo stelt de minister. Hij voegt hier aan toe, dat hij, zolang ook el ders van een schaarste-situatie kan worden gesproken, de mening is toe gedaan dat de beantwoording van genoemde vraag niet op zinvolle wij ze aan de oplossing van, het pro bleem kan bijdragen. speelt U met speelse kleuren GRATrS voor U het leuke boekje vol verftips als U het aanvraagt bij: VEVEO N.V., Postbus 83 Schiedam. (Van onze weerkundige H medewerker.) Zo regenrijk als april tijdens de paasdagen is begonnen, zo f§ H droog bleef in het grootste j§ deel van ons land maart. De lentemaand heeft dit jaar H een beste beurt gemaakt met vooral in de eerste helft af en f§ toe record-hoge temperaturen. Gemiddeld was maart ruim ee twee graden warmer dan nor- maai. Hierdoor kon de lente een flinke voorsprong nemen die rond lentedag (21 maart) a al drie weken bedroeg. Daar- na werd het kouder met en- kele gure hagel- en sneeuw- H -y buien maar nachtvorst van betekenis kwam niet voor. H Begin april was er in de na- y tuur nog steeds een voor- sprong van 14 dagen te con- H stateren. - De Bilt kreeg 4 tegen normaal H 12 vorstdagen en de zon scheen cr op 118 tegen nor- -- yj maal op 127 uren. y H De grootste bijzonderheid g was wel de warme dag van H 17 maart toen het kwik tot f§ 1.7 22 graden steeg. E In het westen van het land H viel de minste regen. Den j§ Helder kreeg 23. Vlissingen 1 18. De Bilt 39. Groningen 51, 1 H Maastricht 33 mm. De minste a regen viel in Zeeland (14 tot m 26 mm), de meeste regen in Oost Friesland (72 mmj cn op H de Veluwe (Loenen 67 mm). Van onze medewerkers ontvin- a§ gen wij de volgende opgaven: Biezelinge en Kals 26, Goes 24, Scrooskerke (W.) en Re- nesse 23, Axel 21, Aarden- y burg 19, Vlissingen 18, Cad- zand 16, Aagtekerke 15. Bors- seie 14. Sas van Gent 24 mm. Iiiiiniiiiiiiiiiu TIJDELIJK ENKELE BUIEN Aanvankelijk zonnige perioden, later veel bewolking met enkele buien. Matige tot» vrij krachtige wind tus sen zuidwest en zuidoost. Zacht weer. ZON EN MAAN april Zon op Maan op 6.03 1.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2