PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAMP OP SCHIP IN ROTTERDAM EIST ZEVEN DODEN V oorlopig onderzoek: fouten bij controle Parijse politie in alarmtoestand Operatie „schuiven dicht" in Veersegat Actie KENNEDY WIL BEMIDDELEN Vand aag Afspraak Doek? 204e jaargang - no. 81 Dagbiaa. uitgave vaD de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,28 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 april 1961 ADVEKl bN MbPKlJS n cent per mjo Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23 ..Brieven Oureau van dit oiad" 2» cent meer. Ciirono 3603W pzc Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr tel. 2355 «b.g.g. red 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51 tel 3841 (b.g.g. red 2078/3169. adv. 2376); Goes Gr-Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 6213); Oostburg. tel 2395; Terneuzen tel 2116. Ziertkree rea tei wü> edm tel 2094 KOOLZUURGAS ONTSNAPTE IN MACHINEKAMER Gistermiddag omstreeks twaalf uur heeft zich aan boord van het ruim 8800 ton grote Liberiaanse olietankschip Mathiéson van de Ormet Shipping Company (Monrovia)dat in dok acht van de Rotterdamse Droogdokmaatscliappij aan de Heiplaat te Rotterdam lag gemeerd een ernstige ontploffing voorgedaan, die aan zeven personen liet leven heeft gekost. Van de dertig gewonden, die ter observatie in de Rotterdamse ziekenhuizen werden opgenomen, zijn er inmiddels negen naar huis terugge keerd. De 21 anderen zijn allen buiten levensgevaar. Onder de gewonden zijn zes Italianen, bemanningsleden van het schip. Burgemeester mr. Van Walsum en hoofdcommissaris Wolter- son begaven zich persoonlijk naar de terreinen van de ramp om zich op de hoogte te stellen van de toestand der gewonden en de voorlopige resultaten van het onderzoek. Geëscorteerd door motorpolitie ver laat een ziekenwagen het terrein van de Rotterdamse Droogdokmaat schappij. Op de achtergrond staan de arbeiders van de werf zwijgend toe te kijken. Door tot nu toe onbekende oorzaak J heel moeilijk in de met machinerieën is de brandblusapparatuur die in de volgepropte ruimte de slachtoffers machinekamer van het schip stond snel te vinden en te transporteren, opgesteld en die bestaat uit een aan- Hoewel men binnen drie kwartier na tal cilinders met koolzuurgas onder het ontdekken van het ongeluk alle hoge druk, vanzelf in werking getre- slachtoffers oruler geneeskundige be den. In de machinekamer waren op dat ogenblik veertig man bezig met reparatiewerkzaamheden, personeel van de werf, van onderaannemers en leden van de bemanning van het schip, welke laatste voornamelijk uit Italianen bestaat. Hoewel het zeer gevaarlijke, ver stikkende en van nature reukloze koolzuurgas met reukstof is ver mengd, dit om in geval van ontsnap ping mensen in de omgeving te waarschuwen, zijn de mannen in de machinekamer door het gas overval len. Stuk voor stuk raakten zij be dwelmd en onbekwaam. Arbeiders die op een hoger gelegen bordes be zig waren ontdekten wat er zich af speelde. Zij vluchtten en sloegen on middellijk alarm. Brandweer en geneeskundige dienst waren zeer' snel ter plaatso en begon nen, uitgerust met zuurstofmaskers, een uitgebreide en goed georgani seerde reddingsactie. Het was echter Verandering in kolenprijzen .Vaar van de zijde der steenkolenïn- dustrie is vernomen hebben de Ne derlandse mijnen nieuwe prijslijsten voor huisbrandkolen en voor enige industriesoorten bij de Hoge Auto riteit der E.G.K.S. ingediend. Wat betreft de huisbrandkolen is de prijs van de afmeting nootjes 4 naar ge lang van de kwaliteit met 3 A 7 gul den per ton af mijn verhoogd. Tegen over deze prijsverhoging staan even wel prijsverlagingen voor andere soorten, mot dien verstande, dat het prijsniveau van het gehele pakket huisbrandkolen op hetzelfde niveau is gebleven. De prijzen van nootjes 4 heeft men gemeend te moeten verhogen omdat de vraag naar deze soort door het gebruik van de moderne kolenhaar den enorm is toegenomen. Anderzijds beeft men gemeend de vraag naar de grotere afmetingen, die door deze verbruiksontwikkeling enigszins in het gedrang zijn gekonjen, te moeten stimuleren door prijsverlagingen, die variëren van 1 tot '3 gulden per ton af mijn. Deze prijsverlagingen gel den voor de nootjes 1 en 2. Voor de magere kolen is de prijs 3 gulden verlaagd. De prijzen van nootjes 5 zijn met 0.75 per ton verlaagd. De ze prijsveranderingen, die dus be doeld zijn om wat meer evenwicht in de vraag naar diverse soorten te brengen, zijn vastgesteld door de Ne derlandse mijnen en gelden dus voor de handel. Wat de consequenties zul len zijn voor de consument is een punt van bespreking tussen de fede ratie van brandstoffenhandelaren en het ministerie van economische za ken. Randschrift nieuwe rijksdaalder op de kop Bij de rijksmunt in Utrecht komen de laatste tijd herhaal- delijk telefoontjes binnen van n personen, die menen een bij- H zondere nieuwe rijksdaalder in j| hun bezit te hebben. Deze rijksdaalder zou zich van de H andere onderscheiden doordat i; het randschrift God zij met ons, wanneer men de beelde- H naar bovenlcgt, op de kop p staat. j§ H 's Rijksmuntmeester, dr. J. W. A. van Hengel, deelde ons naar aanleiding hiervan mee, dat dit een gevolg is van de toegepas- p te munttcchniek bij munten met inwaarts randschrift. Dit p randschrift wordt namelijk vóór de eigenlijke muntslag op de muntplaatjes aangebracht. M Bij een aanzienlijk percentage p van de nieuwe rijksdaalders staat het randschrift op zijn kop. handeling had, bleek voor tenminste zeven van hen de hulp toch nog te laat te zijn gekomen. De slachtoffers werden zo snel mo gelijk per ambulances, die werden begeleid door motorpolitie naar di verse ziekenhuizen in Rotterdam, op beide oevers, vervoerd. De politie had uitgebreide maatregelen geno men en zette het verkeer op diverse punten stop. Van zes van de zeven slachtoffers zijn de gegevens bekend. Overleden zijn (op het schip of later in een der ziekenhuizen): J. Goi-is, 60 jaar, te Rotterdam, werkzaam bij de Rottcr- damsche Droogdok Maatschappij; L. J. Wildeman, 58 jaar, te Roller- dam, werkzaam bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij W. Niéuwpoort, 37 jaar, te Pernis- werkzaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maaschappij; H. de Hoop, 43 jaar, te Rotterdam, werkzaam bij het elektronisch instal latiebedrijf N.V. De Hoop; E' Ph. J. Loonstijn, 57 jaar. te Rotter dam, werkzaam bij de firma C. van der Ploeg; Edio Stroppa, 30 jaar, van Italiaanse nationaliteit, leerling-machinist aan boord van de „Mathiesom". De Rotterdamse politie stelt een uit gebreid onderzoek in naar de toe dracht van het ongeluk. Vermoede lijk zijn zo werd medegedeeld onjuiste manipulaties verricht bij de controle van de co2-kamer. HHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII In het. sluitgat bij Vrouwenpol- |1 der ligt een radareiland veran- j= herd. Rijkswaterstaat zal met s behulp van het radarscherm de stroombeweging in het sluitgat kunnen waarnemen en foto- graferen. De apparatuur heeftff H in tegenstelling tot de gebrui- kélijke radar, die een golfleng- te heeft van 3 cm. een golf- H lengte van 8 mm. Bij het waar- nemen van de stroombeweging M kun men gebruik maken van drijversdie van een reflectie- schermpje zijn voorzien. Aan H de hand, van de reflectiestippen kan dan een nauwkeurig beeld van de stroombeweging wor- den verkregen. „VERZETSBEWEGING" ACTIEF Mendès France met de dood bedreigd De Parijse politie heeft alle ver loven ingetrokken en overal in Frankrijk zoekt de politie naar groepjes Franse extremisten want zij moeten de daders zijn yan de recente bomaanslagen, en de opstellers van de schrif telijke en telefonische dreige menten die vele vooraanstaan de Fransen de laatste dagen hebben ontvangen. De „verzets beweging voor democratie en vrijheid" heeft voor zich de eer opgeëist van al dit extremis tisch machtsvertoon, dat de Franse regering noopte een groot alarm te maken en onmid dellijke nasporingen te bevelen. Woensdagmiddag zou ex-premier Mendés-France in een Parijs hotel een persconferentie geven. De di recteur van dit hotel ontving de waarschuwing dat men zijn etablis sement in de lucht zou laten vlie gen. De persbijeenkomst ging door Mendès-France wilde uit prestige overwegingen niet zwichten maar de politie had in allerijl een scherpe bewaking ingesteld. Alle bezoekers van het hotel moesten hun identi teitspapieren laten controleren. Vele belangrijke Fransen hebben sinds woensdag een lijfwacht de politie neemt geen enkel risico meer. De extremisten hebben twee „verklaringen" uitgegeven. In een ervan worden de grote bankiers huizen van Frankrijk ervan be schuldigd de Sahara te hebben weggegeven. Daarom had de „verzetsbeweging voor democra tie en vrijheid" zijn aanslag uit gevoerd tegen „de tempel van het statenloze kapitalisme, de beurs". „De Franse kapitalisten kunnen nog meer aanslagen verwachten als zij voortgaan hun fortuinen te bouwen op de ruïnes van het land en de ellende van de kleine aan deelhouders", aldus deze verkla ring. De beurs, een café in Pigalle waar veel moslims komen, het paleis van Bourbon en de burgemeesterswo ning van Evian waren de bekend ste doelwitten van de bommenzetters van de extremisten. Maar er zijn ook andere aanslagen gepleegd: het dozijn is bijna vol en dat bewijst hoe actief de aanhangers van colons en ultra's wel zijn. Nederland-Indonesië Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek, zou president Kennedy van de V.S. „ernstig overwegen" zijn diensten aan te bieden als bemidde laar tussen Nederland en Indonesië in het dispuut om Nederlands Nieuw- Guinea. Volgens Newsweek was dit één van de redenen waarom de Amerikanen plotseling terugkwamen van de aan vaarding van de uitnodiging van de Nederlandse regering, de installatie van de Nieuw-Guinearaad bij te wo nen. is het 25 jaar geleden, dat het „grote" telexnet van het Algemeen Nederlands Persbu- reau A.N.P. in werking werd vieren de Verenigde Staten „army-day". heeft in de „voortrekkers- M stad" Pietermaritzburg (Natal) de onthulling plaats van een standbeeld van de door koning Dingaan in 1838 vermoorde s 5? voortrekkersleider Piet Relief. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf NIET ZO'N GEWAAGD EXPERIMENT.... Nauwgezette voorbereiding „STEEDS MEER hebben we het gevoel dat 't helemaal niet zo'n gewaagd experiment meer is"Dat zei hoofdin genieur-directeur H. A. M. C. Dibbits van de Deltawerken- Zuid gistermorgen over de „operatie schuiven dicht": de sluiting van het Veerse Gat, die 11 april begint, met ze ven doorlaat-caissons. En deze uitlating mag dan ge- rustellend zijn, toch waren die woorden een duidelijk merkbare teleurstelling voor velen van zijn toehoorders: journalisten en fotografen van binnen- en buitenlandse bladen en cameralieden van journaaldiensten en televisie. Zij wensen het liefst een beklem mende spanning rond zo'n water staatkundige krachttoer. Hele maal verbazingwekkend is die verzuchting allerminst, want ve len van hen waren ook getuige van de spectaculaire en aangrij pende dichtingen van de sluitga ten bij Schelphoek en Ouwerkerk. Tijdens het betoog van ir. Dibbits in liet ruime direetiegehouw van rijkswaterstaat, bij Vrouwenpol der werd eeliter steeds meer dui delijk, dal een vergelijking tus sen de dichtingen van de stukge slagen Scliouwse zeedijken en de sluiting van het Veerse Gat onmo gelijk te maken is. Daiir werd zo snel mogelijk en in feite met de voorhanden zijnde middelen gewerkt cn lricr wordt na een lange voorbereiding een sluiting verricht, die bij wijze van spreken in alle rust wetenschap pelijk is gewikt cn gewogen. Met een simpel voorbeeld illustreerde, ir. Dibbits dit: „Zeven caissons moeten er dus nu in het sluitgat worden geplaatst en uiteraard kan dat in zeer verschillende volgorde geheuren. Zo onder zochten we nauwgezet acht volg orde-methoden. Daarvan bleven er tenslotte twee over en van die twee selecteerden we na vele proefnemingen weer de beste. Bij een bepaald weertype is het echter mogelijk om de niet geko zen methode van de laatste twee tenslotte toch weer te gebrui ken"Met andere woorden: wat kan ons gebeuren. Reserves „Maar het is toch mogelijk, dat bijvoorbeeld één van de caissons strandt, voortijdig zinkt of op een andere manier onklaar raakt. Wat dan?", vroeg iemand. „Dan", zei ir. Dibbits, „hebben we toch nog een Phoenix-caisson, die we uit Kruiningen laten overkomen, in reserve". „En als die nu ook verongelukt?", zo vroeg hij zelf, voor iemand anders het kon doen. „Wel", lichtte hij toe. „dan heb ben we nog een tweede reserve: een aantal kleinere caissons; al leen hebben we dan wat meer stortsteen nodig". Dat rijkswaterstaat bij deze slui ting de zo zeer gewenste „beklem mende spanning" niet kan leve ren bleek ook uit een zeer recente ervaring, die ir. Dibbits in het waterloopkundig laboratorium in de Noordoostpolder had opge daan. „Met een miniatuur door- laat-caisson (verhouding 1 op 10) zijn we daar dinsdag eens nage gaan wat er gebeurt als we dc stroming bijzonder opvoeren. Het bleek, dat inderdaad gestorte steen wegspoelde, maar zodanig, dat er een keurig geleide stroom Onder de caisson ontstond. En zelfs dat bleek niet funest" Alle journalistieke illusies nlt hinnen- en buitenland wilde ir. Dibbits echter niet de bodem in- Zie slot pag. 3 kol. 3 In het nieuwe Brouwershaven is het nog geen pais en vree: een inwo ner van de vroegere gemeente Zonnemaire heeft bedankt als lid van de raad en heeft toegegeven, dat de directe oorzaak van zijn heengaan is gelegen in de strubbelingen rond de aanwijzing van de zetel voor het ge meentebestuur en de daarna gevolg de agitatie. Men kent dc voorgeschie denis: vóór de raadsvergadering, waarin de omstreden aanwijzing zou worden behandeld, werd in de vroe gere gemeenten Zonnemaire, Noord- gouwe en Dreischor een handteke ningenactie gevoerd, teneinde de raad zover te krijgen, dat het voor stel van b. en w. (zetel in Brouwers haven) zou worden verworpen. Het resultaat van deze actie was echter nihil. Brouwershaven werd conform het voorstel van b. en w. wél als kern aangewezen en het enige dat bereikt werd. is het (vermoedelijk ongewil de) ontslag van een der raadsleden. Bij deze opvallende zaak valt het accent voornamelijk op twee aspec ten. In de eerste plaats komt name lijk in het geding de verhouding raad-burgerij en in de tweede plaats het politieke spel in de raad zelf, waarbij de vraag mag worden ge steld of hier de regels van het spel wel geheel in acht zijn genomen. erst de verhouding raad-burgerij dus. Moet een raad zwichten voor spontane activiteiten uit een burgerij, zoals een handtekenin gen-actie? In een Overijselse ge meente deed zich enige weken gele den een soortgelijke agitatie voor rond de voorge stelde afbraak van het gemeentehuis met als gevolg, dat de raad voorlopig althans door de knieën ging en een definitief besluit uitstelde.' Juist of onjuist? Bij het zoeken naar een antwoord willen wij vooropstellen, dat het uitermate verheugend is, wanneer uit activiteiten onder de burgerij blijkt, dat er belangstelling voor de publieke zaak bestaat, maar toch is voorzichtigheid geboden bij de beoordeling van dergelijke acties. Een inzameling van handtekeningen of zoals in het Overijselse geval een opinie-onderzoek is op zich zelf geen enkele waarborg, dat alle ondertekenaren of ondervraagden zeer bewust een bepaalde mening aanhangen. Hun aantal behoeft dan ook niet van overwegend belang te zijn, maar wél is dat het geval met de aard van de argumenten, die bij een dergelijke actie naar voren wor den gebracht. De raadsleden hebben zich over een voorstel van b. en w. een mening te vormen en zij zullen het, dunkt ons, toejuichen, wanneer zij over zoveel mogelijk materiaal beschikken om tot een oordeel te komen. In het geval Brouwershaven ging het dus niet in de eerste plaats om het aantal handtekeningen, dat hier was verzameld, maar om de argu menten van het rekest, waaronder die handtekeningen waren geplaatst. Die argumenten dienden ernstig overwogen te worden en zo zij steek houdend waren, dan was het de plicht van alle raadsleden daarmee rekening te houden bij het uitbren gen van hun stem. n Brouwershaven echter kwam een nieuw element in het geding, het aspect waarop wij hierboven reeds doelden: de politieke afspraak. Terwille van een wethouderszetel voor hun partij zouden namelijk en kele raadsleden, die het in hun hart niet eens waren met het voorstel van b. en w., tóch voor de aanwijzing van Brouwershaven als zetel van het gemeentebestuur hebben gestemd. „De politieke belangen wogen zwaar der dan de plaatselijke", zo is het achteraf geformuleerd door liet raadslid, dat thans aftreedt. Vurige partij-politici zullen een dergelijke gang van zaken wel volkomen ac ceptabel vinden politieke afspra ken bij de vorming van bestuurscol leges zijn immers schering en inslag maar toch geloven wij, dat ge twijfeld mag worden aan de juistheid van de hier toegepaste procedure. Waarom twijfel? Omdat bij deze zaak uitsluitend nagegaan moest worden welk centrum het beste zou zijn voor de nieuwe gemeente Brou wershaven. En daarbij behoorde de overweging hoe een bepaalde partij een zetel in b. en w. kon krijgen géén enkele rol te spelen. De verkie zing van wethouders heeft met de aanwijzing van een bestuurszetel niets te maken en staat geheel op zichzelf. Bij die verkiezing zal een raad van een nieuw gevormde ge meente er overigens goed aan doen niet direct met politieke tegenstellin gen te werken, maar met grote om zichtigheid er naar te streven, dat de samenstelling van de raad voor zover mogelijk ook in het college tot gelding komt. Blijkbaar was men bij een van de partijen daar niet erg ge rust op met als gevolg: handel rond de aanwijzing van de bestuurszetel. He et is al niet al geen fraaie voor stelling geworden in Brouwers haven. En het schijnt, dat het doek nog niet definitief naar beneden is, want er hebben nu al raadskandl- daten uit Zonnemaire meegedeeld voor een benoeming tot raadslid te zullen bedanken. Het is te hopen, dat dit voornemen niet wordt uitgevoerd: een herhaling van Oosterland of een opvoering van iets. dat er in de verte op lijkt, is werkelijk niet gewenst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1