S.B.M. behaalde respectabele leeftijd: 75 jaar 1 SPORT EN WEDSTRIJDEN DEZELFDE FIJNE PANTER-KWALITEIT IN FORMATEN! NIEUW-GUINEA-VERHALEN VAN NIEUW LANDS SCHOOLHOOFD DONDERDAG 6 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 OP 24 APRIL 1886 OPRICHTINGSAKTE De stichtingsakte van de S.B.M. was nauwelijks drie weken gepasseerd of op 7 mei 1887 maakte de eerste tram een proefrit. Op die dag ook werd bovenstaande foto gemaakt, die be rust in de verzameling van de Aar- denburgse verzamelaar Rosseel. Jubileumviering in stadhuis te Sluis De Stoomtram-Maatschappij Breskens-Maldeghem N.V. (be ter bekend als de SJ3.M.) viert vrijdag haar 75-jarig bestaan. Een respectabele leeftijd voor een bedrijf, dat in W. Zeeuwsch Vlaanderen niet meer is weg te denken en dat ook bij onze di recte zuiderburen een goede naam heeft verworven. Vandaar dat men dit 75-jarig jubileum niet zonder meer wil laten voor bij gaan. Herinnering aan het oude vervaagde, maar bleef... Ter gelegenheid van dit jubileum zal morgenavond ten stadhuize in Sluis een besloten bijeenkomst worden ge bonden, waarvoor onder meer zijn uitgenodigd de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Gedepu teerde Staten RL J. van Poelje en A. Schout, de Gouverneur van West- Vlaanderen Ridder Pierre van Outry- ve d'Ydewalle, diens ambtgenoot in Oost-Vlaandercn, de heer A. Marien, de directeur van de Belgische buurt spoorwegen, ir. R. Hoens en de voor zitter van de Koninklijke Vereniging van Transportondernemingen, mr. D. van Setten. Verder de burgemees ters van alle gemeenten die de S.B.M. „aandoet", vertegenwoordigers van nevenorganisaties, en andereu. Op de avond van de 23e april zal het gehele personeel van de jubilerende maatschappij met dames te Aarden burg een diner worden aangeboden. De eigenlijke oprichtingsdatum van de S.B.M. is 24 april 1886. Op die dag werd de feitelijke oprichtingsakte gepasseerd. Het klinkt wellicht wat vreemd, maar de S.B.M. had al met concurrentie af te rekenen voordat de maatschappij werd opgericht. In 1884 had een Belgische maatschappij met vestigingen te Brussel al serieu ze pogingen aangewend om conces sies te verkrijgen voor de aanleg van tramwegen in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat werd geweigerd. Een nieuwe poging kwam van de toenmalige burgemeester van Groe- de, de heer J. G. Gerritsen, die con cessies kreeg voor de lijn Breskens- Maldeghem meteen zijtak naar Sluis. Later heeft hij deze geheel belange loos afgestaan aan de inmiddels op gerichte S.B.M. Eerste telegram Met bekwame spoed werd ge werkt aan de aanleg van de eerste lijn en op de voor die tijd gedenk waardige dag van 7 mei 1887 kon de eerste proefrit worden ge maakt. „Een geslaagde proefrit", zo luidde de inhoud van het tele gram aan de minister van Ver keer en waterstaat. Typisch, dat dit ook het eerste telegram was, verzonden vanuit het op dezelfde dag in gebruik gestelde telegraaf kantoor to Breskens! Het behoeft geen verwondering dat Groedes burgemeester Gerritsen de eerste S.B.M.-commissaris werd. De eerste directeur was de heer G. (Ai.jertenttej M TT fr Als U schoenen^/f koopt.. eist dan een merk.Jj bovendien voorzien van tegen transplratie-geur tegen huidirritatie antl-septljch verlengt de levensduur Heuff. De Stoomtram Breskens-Mal deghem begon met 7 locomotieven, 6 rijtuigen le en 2e klas, 3 rijtuigen 2e klas, 4 bagagewagens met post- eompartiment, 14 goederenwagens en 1 waterwagen. WestZeeuwsch-Vlaan- deren had beslist geen „tram-vrees", hetgeen moge blijken uit een der eerste jaarverslagen. In 1888 werden in de 2e klas 98.661 en in de le klas 9929 passagiers vervoerd. De opbrengst per tram-kilometer be droeg in datzelfde jaar 0.224. Bietenteelt „Die eerste jaren van de tram moeten in West Zeeuwsch-Vlaanderen heel wat hebben veranderd", aldus de hui dige directeur, de heer L. Hortensius. „Om een voorbeeld te noemen: voor 1886 kende deze streek hoegenaamd geen bietenteelt; rond de eeuwwisse ling vervoerde de „tram" soms meer dan 100 ton bieten per dag naar Breskens". Verder werd als het ware het he le „land-van-Cadzand" in het rei zigersverkeer opgenomen. Maar ook de tram bestaat niet meer. De S.B.M. moest mee met de con currentie. Het onderhoud van de lijnen waarvoor een flinke ploeg mensen nodig was lever de steeds meer problemen op. Ook de snelheid begon een woordje mee te spreken. „We zaten vast aan onze lijnen en daar moesten we af", aldus de heer Hortensius. In 1948 ging de S.B.M. er af. De bussen deden hun intrede. En thans zorgt 29 man personeel dat de 13 bussen hun dagelijkse ritten kunen uitvoeren van Breskens naar Groede en Cadzand, naar Draaibrug en Sluis, maar ook naar Maldeghem, Westkapelle en Brugge. De Brugge-bussen rijden momenteel zo'n „slordige" 120.000 km per jaar. Het devies is echter gebleven „snel ler en beter". Vooral nóg beter. Mo menteel is het gehele S-B.M.-wagen- park met een algehele vernieuwing bezig. Een vernieuwing, die in de loop van 1962 zal zijn gerealiseerd. Maar de herinnering aan het oude mag dan zijn vervaagd, het is in ieder geval gebleven. En daarvan zal ongetwijfeld tijdens de jubileumbij eenkomst van morgenavond worden blijk gegeven Bram van Sluis uitgenodigd voor wedstrijd bij Ziirich De VJissingse wielrenner. Bram van Sluis is samen met Wout Wagtmans uitgenodigd voor de „Vier kantons- rit een profwedstrijd in de omge ving van Zürich in Zwitserland. Het vorige jaar won Wout Wagtmans de ze wedstrijd. Eervolle uitnodiging voor AV Dynamo De Middelburgse atletiekvereniging „Dynamo" ontving van haar zuster vereniging „Olympic" te Brugge een invitatie deel te nemen aan een in ternationale estafette, die a.s. zon dag wordt gehouden. Deze aflos singswedstrijd, die „Brugge's tiende doortocht" is geheten, bestaat uit de afstanden 800-1550-350-600-1250- 650-900-350. De Dynamo-ploeg zal gevormd worden door de atleten Hans Bostelaar, Piet Zwartepoorte, John van Riel, Han Mondeel, Rini Mondeel, Wim Bak, Frans Wassink, Frans Brouwer en als reserve Jan Matthijs. Nederlands kampioen Hein Cujé heeft de gehele maand april voor zijn training gereserveerd, zo dat hij niet zal starten. Vlissingse dammer Lere in finale bekertoernooi Dc Vlissingse dammer Joh. Lere heeft dezer dagen beslag gelegd op de eerste plaats in de competitie in gewest 3 voor de landelijke dambe- ker. Als winnaar van dc provinciale wedstrijd van liet vorig jaar was liij gerechtigd aan deze competitie deel te nemen. Vorige week won hij tegen de Bra bantse kampioen J. Craane en twee de paasdag kwam hij uit tegen de Zuidhollandse kampioen J. H. de Kluiver uit Rotterdam. Lere had hier aan remise reeds genoeg om zich in dé landelijke finale te plaatsen. Na een eindspel met uitstekende kansen kwam de Zeeuw tot een puntenver deling. Hij zal nu uitkomen in de landelijke finale, waar slechts vier spelers aan deel zullen nemen, onder andere de Nederlandse kampioen ir. G. van Dijk uit Wageningen en W. de Jong uit Haarlem. Pupillentoernooien in Zeeland voor Poliofonds Het ligt in de bedoeling om in alle districten van Zeeland pupillentoer nooien te organiseren op zaterdag, 29 april a.s., waarvan de opbrengst ten goede zal komen van het Prin ses Beatrix Poliofonds. Aan deze toernooien kan worden deelgenomen met elftallen, samengesteld uit spe lers die op 1 sept. 1960 de tienjarige leeftijd hebben bereikt en nog geen twaalf jaar zijn. De spelers mogen eveneens niet zijn uitgekomen in elf tallen, die deelnemen aan de junio rencompetities van het lopende sei zoen. Het inschrijfgeld bedraagt 10 gulden per elftal alsmede 25 cent per deelnemer. Het is de bedoeling dat de verenigingen de deelnemers zelf dit kwart; 3 zullen laten betalen onder het motto: „De gezonde knaapjes voor de zieke kameraad je»". Vee! spanning in Zeeuws dambekertoernooi Te 's Gravenpolder zijn dezer dagen de wedstrijden in de derde ronde van het toernooi om de Zeeuwse dambe- ker gespeeld. De partij tussen De Jonge en Blom kwam al spoedig in klassieke banen, maar bij een zeer moeilijk spelge- deelte bleek Blom de mogelijkheden uitstekend getaxeerd te hebben en De Jonge had grote moeite een be paalde dreiging te weerstaan. Hij moest in het eindspel dan ook schijf- verlies accepteren. Blom scheen toen de winst voor het grijpen te hebben, maar zijn tegenstander verraste met nog een offer en wist tot een pun tenverdeling te komen. De Yerseke- naar Louwerse zag tegen Blaas een eenvoudige dreiging over het hoofd, die tot verlies leidde. Bekerhouder Lere en Zeeuws kampioen. Via de zogenaamde Roozenburg-opstelling werd de partij uiterst ingewikkeld. Sinke speelde uitstekend tegen, zo dat Lere gedwongen werd een schijf te offeren. De overblijvende stand bood hem weinig perspectief en de Zeeuws kampioen kreeg dan ook beide punten. De uitslagen lulden als volgt: De Jonge-J. Blom 1-1, Louwerse-Blaas 0-2, Lere-Sinke 0-2, De stand is nu als volgt: 1, 2 en 3. Blaas, De Jonge en Sinke, elk vier punten, 4 en 5. Blom en Lere, 3 pun ten en 6. Louwerse, gefen punten. De vierde ronde zal maandag 10 april te VHssingen worden gespeeld met de volgende partijen: Sinke- Blom, Lere-Louwerse en Blaas-De Jonge. Docenten voor amateur- spelleiderscursussen Het ligt in de bedoeling van de K.N.VJ3. ook dit jaar weer docen ten beschikbaar te stellen aan de afdelingen, voor het houden van amateur-spelleiderscursussen. Hier aan kan worden deelgenomen dooi' personen die tenminste de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. De cur sussen, die voor het aanbreken van de vakantie-periode geëindigd zijn, bestaan uit 10 lessen van 1 uur, t.vv. 2 theoretische en 8 praktische, te houden in 10 achtereenvolgende weken. Het bestuur van de K.N.V.B.-afde- ling Zeeland wekt de verenigingen met de meeste nadruk op enkele personen aan deze cursussen te laten deelnemen. Behalve eventueel te ma ken reiskosten zijn hieraan geen kosten verbonden. Omdat ook voor het amateurvoetbal het opvoeren van het spelpeil één van de elementaire doelstellingen vormt wordt deelname wenselijk geacht. Schoolvoetbalwedstrijoen op vrijdag en zaterdag Alle schoolvoetbalwedstrijden in het district West Zeeuwsch-Vlaanderen, die afgelopen dinsdag en woensdag gespeeld zouden worden, zijn uitge steld. Het programma van dinsdag, wed strijden uit de afdelingen A, C en D, worden zaterdag gespeeld. De wed strijden van woensdag (afdeling B) zijn verzet naar vrijdag. Omdat mensen en wensen verschillen Beide: naar geur en smaak echte Pantertjes. Beide: lekker, licht en goedkoop. Alleen 't formaat verschilt, opdat u het Panter-sigaartje kiezen kunt dat geheel en al naar uw wens is! 2 PARI SPRINT Nutsspaarbank Vlissingen in de maand maart NUTSSPAARBANK VLISSINGEN Bij de Nutsspaarbank te Vlissingen is in maart ƒ267.322,- gespuaTd. In gelegd werd 1.331.923,54, terwijl f 1.064.601, 54 werd terugbetaald. Hierdoor steeg het spaarderstegoed van 22.780.003.62 tot ƒ23.017.325,62. Het aantal rekeningen steeg van 27.148 tot 27.236. Met het sclioolspa- ren werd f 3.457,20 ingelegd. Het ge spaard bedrag van do jeugdspaarwet bedroeg 9.447,89. Het ledigen van 294 spaarhusjes bracht 10.219,47 op. Hoofdkantoor Vlissingen (inclusief bijkantoor Bor.edijkestraat linleg ƒ835.849.62; terugbet. ƒ608.089,43. tegoed: 14.743.684,98. Kantoor Souburg: inleg: ƒ78.909,29; terugbetaald: 90.545,63; tegoed 1.392,921,28. Kantoor Goes: inleg: ƒ298.983,58; te rugbetaald: ƒ273.305,97; tegoed 4.518.288,28. Kantoor Wolphaartsdijk: inleg: 25.623,73: terugbetaald: ƒ25.236,08; tegoed: ƒ816.064,46. Kantoor Noord-Beveland: inleg: ƒ19.578,58; terugbetaald: 12.298- tegoed: ƒ273.327,31. Kantoor Kapelle: inleg: ƒ11.304,99; terugbetaald: ƒ19.608,67; tegoed: 256.280,26. Kant, Terneuzen: inleg: 38.814,64; terugbet. ƒ19.876,19; teg. ƒ688.128,23. Kantoor Zaamslag: inleg: ƒ3.226,56; terugbet. ƒ472,87; teg. ƒ152.327,09. Kantoor Axel: inleg: 7.862,55; te rugbet. ƒ4.646,14; teg. ƒ144.037,64. Benoeming Aan de christelijke kleuterschool ,,Ka- keldans" te Yerseke is als kleuter leidster benoemd mejuffrouw A. de Koeijer. Bevordering r.mls. Goes Tot de tweede klas van de rijks mid delbare landbouwschool te Goes zijn bevorderd: M. Allemekinders, Baarland: J. F. v. d. Bliek, Wolf aartsdijk; M. W. Boonman, Nisse; A. P. Dingemanse, Wolf aartsdijk; A. J. J. de Feijter, Oud-Zuilen (Utr.); C. W. Hage, Kruisland (N.-Br.j; H. van den Hoek, Nieuwerkerk; H. J. Janse, Wolfaartsdijk; J. Jansen, Kruinin- gen; D. J. Kardux, Steenbergen (N. Br.); M. I. van de Linde, Kortgene; J. C. Luijk, Kamperland; A. A. van der Meulen, Nieuwdorp; J. J, Mol, Hoedekenskerke; M. Mol, Yerseke; M. C. Mol, Veere; J. J. van Nieuwen- huijze, Kloetinge; A. J. Padmos, Re- nesse; A. Remijn, 's-Heerenhoek; P. Remijn, 's-Heerenhoek; D. J. Rent meester, Wolfaartsdijk; D. A. Ruijs- senaers. Zevenbergen (N.-Br.); M. J. Stoutjesdijk, Tholen; F. I,. Tim merman, Zierikzee; J. van der Wek ken, Zierikzee; J. de Winter, Bors- sele; J. M. Zandee, Oudelande; P. Zandijk, Waarde. Wegens ziekte wordt het examen met 2 leerlingen voortgezet. Afge wezen werden 4 leerlingen. Medailles voor arbeiders „Wilhelminapolder" Drie arbeiders van de Koninklijke Maatschappij „De Wilhelminapol der" te Wilhelminadorp zijn begif tigd met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het zijn de heren D. P. Westdorp, J. J. Kopmels en M. J. Lokerse, allen woonachtig in Wil helminadorp. De drie gedecoreerden kregen de on derscheiding in verband met hun veertigjarig dienstjubileum. De me dailles werden uitgereikt door bur gemeester P. J. Evers, tijdens een bijeenkomst in het „Wilhelmina- huis". De jubilarissen werden voorts toegesproken door de directeur, ir. A. Minderhoud, die hen dank bracht voor de veertig jaar trouwe dienst. DE HEER C. J. SONKE KWAM TERUG.... „Het was een machtig mooie tijd DE JONGENS en meisjes, die de komende jaren de christelijke school van Nieuw- en St.-Joosland zullen bezoeken krijgen daar zonder mankeren de nodige lesjes over land en volk van Nieuw- Guinea. De lesrooster rept daarover met geen woord. Maar toch staat het nu al bij voorbaat vast! Met ingang van 1 juli aanstaande name lijk is op deze school tot hoofd benoemd de heer C. J. Sonke. Een man met blond haar en een vriendelijk ge zicht, die enkele maanden ge leden nog de scepter zwaaide over 86 leerlingen van de ver- volgschool-annex-internaat bij het Sentanimeer aan de noordkust van Nieuw-Gui- nea Meer dan tien jaar heeft de heer Sonke in de schoolbanken van het kleine Joka Papoea's onder zijn gehoor gehad. Sinds kort is hij met zijn vrouw in Nederland te rug. In Souburg is het gezin Son ke nu weer compleet: vader, moe- HET ECHTPAAR SONKE ....met de albums erbij.... der en twee zoons. En juist dit laatste is voor de heer Sonke het aantrekkelijke van een baan in het vaderland. Want terwijl hij Papoea-jongens na het wat primitieve onderwijs op de dorpsscholen de eerste be ginselen van de beschaving bij bracht, moesten de kinderen van het onderwijzersgezin uren op weg om een school te bezoeken. De laatste jaren betekende het voor de beide j'ongens zelfs een verblijf bij familie in Nederland. „In Hollandia was wel een hbs. Maar elke dag 25 km op en neer gaan over Nieuwguïnese we gen, vaak zonder bus-verbinding land ligt allemaal een beetje te zwaar. In Nieuw- en St—Joos- land ligt dat alelmaal een beetje femakkelijker. Er is een hbs in de uurt, een technische school...". Het is één van de probleempjes, die het leven in Nieuw-Guinea met zich meebrengt en waar mee ook de heer en mevrouw Sonke nadrukkelijk te maken hebben gehad. „Maar", zo vaagt deze onderwijsman van de hervormde zending onmid dellijk daarop alle moeilijkhe den uit zijn gedachten, „het was een machtig mooie tijd Er komen albums met grote fo to's aan te pas. En terwijl hij de ze vluchtig met zijn bezoekers doorbladert rijen de verhalen over het onderwijs aan de Pa poea's en alles wat daarbij komt zich aaneen. Toen de heer Sonke in 1950 de Vlissingse Oranje- school vaarwel zei vond hij in de kleine nederzetting Joka een schooltje dat hard aan een op knappertje toe was. Dat kwam er dan ook. In 1956 stond er zelfs een nieuw gebouw, compleet met eigen elektriciteitsvoorziening en waterleiding. Die waterleiding be stond uit een tank op een heuvel tje. Om die tank gevuld te krij gen moest een pomp op gang wor den gebracht, die per maand maar eventjes 600 liter benzine verslond. Als de lieer Sonke aan het ver tellen raakt over de waterleiding in Joka mag daarbij de „ontdek king" van een van zijn gasten niet ontbreken. Omdat dc kraan op een goede dag wat erg traag water afleverde, werden er buizen losgeschroefd. Er kwam een rot visje tevoorschijn: het euvel was daarna verholpen. De vervólgscholen, waarvan Nieuw-Guinea er thans dertien telt, leiden per jaar 900 leerlingen op. Dat is twaalf procent van het totale „aanbod" aan jongelui. Er is dus een soort examentie nodig om toegelaten te worden. Bij deze selectie blijven de meest pientere Papoea-jongens over. Na twee jaar worden de meeste oud-ieer- lingen overgeheveld naar het be drijfsleven of naar een primaire middelbare school. Ook op dat punt ijeeft de heer Sonke in Nieuw-Guinea een flinke dosis onderwijservaring opgedaan. Tien maanden heeft hij namelijk de onderwijsopleiding in de comman do-post Tiom geleid. Samen met een Australische zendeling. Vijftien jongens kregen daar een training tot onderwijzer. Jongens, waarmee de heer Sonke de prettigste ervaringen heeft opgedaan. Zijn ringer glijdt over de foto's in een van de vele albums, ,,'t Was een machtig mooie tijd". De NIeuwlandse schoolkinderen zullen er nog wel meer van horen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13