Ballet en televisie op /9dm lip! A.V.R.O. TELEVISIE HET IS ZOVER! DAT tö HET! WEG RANDSTAD-ANTWERPEN IS NOG NIET TE VERWACHTEN WOENSDAG 5 APRIL, 1961 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 11 KO VAN DIJK DRAAGT ZWEEDS VERHAAL VOOR In A.V.R.O.'s rubriek „Meesters der vertelkunst" draagt morgen van 15.30 tot 15.50 uur de acteur Ko van Dijk in de vertaling van Tine van Eeden-Schuitemaker het verhaal „Dodendans op de Hast- berg" van de Zweedse schrijver Pelle Molin voor. Pelle Molin, die in 1864 werd ge boren, wilde oorspronkelijk schil der worden en volgde daartoe een opleiding aan de Kunstacademie van Harnösand. Pas veel later, toen hij als boerenzoon tussen de berenjagers in Noord-Zweden leefde, ging hij schrijven. Hij heeft in zijn korte leven hij stierf reeds in 1896 slechts weinig gepubliceerd en verwierf zich pas na zijn dood een grote hekendheid. Het verhaal „Dodendans op de Haslberg" is een van de beste en bekendste novellen van Pelle Mo- lin. Hij v.ertelt in dit verhaal, dat een prachtig beeld geeft van het barre leven in het hoge noorden, van de strijd van een man tegen een beer. Beeld uit een uitzending, gewijd dan de dans onder regie' van Joes Odufre, enige tijd geleden door de V.P.R.O. uitgezonden. De foto toont Jaap Flier en Willy de la Bije. Speciale vormgeving bereikt Van onze radio-t.v.-redacteur) Het lieeft in Nederland ge ruime tijd geduurd voor de discussie over „Is ballet ge schikt voor televisie ja of nee" was verstomd en mis schien is deze strijd nog niet helemaal uitgestreden. Bai- letkenners zeggen, dat tele visie nooit die ruimte kan scheppen die voor ballet is vereisttelevisiedeskundïgen houden vol, dat ballet zich uitstekend leent voor de beeldbuis, mits het maar speciaal voor het nieuwe me dium is geschreven. Gezien de praktijk in de afgelo pen maanden schijnen de laat- sten gelijk te krijgen. Enkele choreografen hebben met enthou siasme naar een speciale vorm geving gezocht en vooral Hans van Manen heeft jn dit opzicht veel gedaan. Samen met Joes Odufré heeft hij vaak voortref felijk werk verricht om ballet dichter bij de kijker te brengen, waarbij de serie „Inleiding tot de dans" van de V.P.R.O. nog vers in het geheugen ligt. Illustratie lil de Verenigde Staten dient het ballet in de eerste plaats als be wegingsillustratie bij het lied. De populairste kleinkunstenaars in de Ver. Staten zijn zangers, waarvan tclcvisionair gesproken weinig valt te maken. game". Afgezien van het feit of dit tweetal bevorderend werkt voor het eigenlijke ballet, blijven hun uitzendingen relatief zo spo radisch, dat men over het alge meen de creativiteit van de Ame rikaanse televisiedanskunst als uiterst bescheiden moet ken schetsen. Baanbreekster Een baanbreekster wat dit be treft is Paulino Koncr, thans één der topfiguren van het gezel schap José Limón, die in de veer tiger jaren eeu diepgaande stu die van de televisiemogelïjkheden voor ballet heeft gemaakt. Haar creaties van toen, speciaal ge schapen voor het oog van de ca mera, liggen al lang In het ver geetboek, maar de technische grondslagen die zij voor t.v.- danskuust heeft gelegd, worden nog steeds gehanteerd. Zij stelde een leidraad samen over de instelling van de came ra's en de coördinatie daarvan met het ritme van de dans en de muziek. Een van haar stelregels was ook, dat bij een camera-op name van de gehele persoon der dansers zoveel ruimte daarbuiten moest worden gelaten, dat een uit het beeld verdwijnen van ar men en benen vermeden kon wor den. Bij elkaar heeft zij een aan tal waardevolle richtlijnen opge steld, die ook nu nog als het abc van de cameratechniek gel den. destijds nog Sadler's Wells Ballet heette) met Margot Fonteyn als soliste werd door niet minder dan 30 miljoen kijkers aanschouwd, zodat elke twijfelaar moest toe geven, dat de danskunst ook voor de t.v. een eigen taal en eigen ex pressiemogelijkheden heeft. Niet- commerciële. opvoedkundige om roepen brengen nu dansprogram- ma's op het scherm, die enkele jaren geleden voor avant-gardis- tisch zouden zijn versleten. On langs werd als algemene inleiding tot de danskunst „A time to dance" uitgezonden in negen uit zendingen van een half uur, die voor vijftig zenders over heel Amerika verspreid werden gere- layeerd. De bekendste Ameri kaanse vertolkster van de moder ne dans is ongetwijfeld Martha Graham. Zij heeft speciaal voor de televisie films laten maken. „A dancers's world" en „Appa- lachina spring". Beide films wa ren uitsluitend bestemd voor de niet-commerciëie omroepstations. Toch is er ook bij de commer ciële zenders langzamerhand een verbetering te bespeuren. De be perking die het scherm het ballet oplegt worden in verrassende mate te niet gedaan door vin dingrijke regisseurs en choreo grafen. Het hoeft geen betoog,, dat vooral kleurentelevisie in dit opzicht een steuntje in de rug is, omdat men dan bij de kijker nog sterker de illusie schept dat hij er in werkelijkheid bij is. Lage dunk Zoals gezegd: de situatie van de danskunst in de Amerikaanse te levisie is geenszins ideaal te noe men. De financiers van de com merciële zenders schijnen nog steeds een lage dunk te hebben van de algemene -belangstelling in kunst en in het bijzonder in de danskunst. Maar de „sleeping beauty", ge danst door- het Royal Ballet (dat Radiorede door prof. De Quay Minister-president prof. dr. J. E. de Quay zal vandaag om 17.55 uur over beide Hilver- sumse zenders een toespraak houden naar aanleiding van de installatie van de Nieuw-Gni- nea-Raad. VANDAAG Men is er dan ook bij de Ameri- kaanse televisie steeds meer toe RADIOEN T.V.'RUBRIEK overgegaan dansers om de zan ger heen te groeperen, die met hun bewegingen wat dynamiek in een uitzending kunnen bren gen. Het gebeurt echter slechts zelden, dat een balletprogramma als zodanig op het scherm wordt gebracht, tenzij het een spectacu lair programma zoals bijvoor beeld de dansgroep van Moiseyef betreft, die we ook op het Neder landse scherm hebben kunnen be wonderen. Men beschouwt het in Amerika dan ook als een geluk kige omstandigheid voor de dans, dat een tweetal beroemde film sterren tevens danseurs zijn: Fred Astaire en Gene Kelly. As- taire heeft met zijn dansen mil joenen in verrukking gebracht en Kelly kreeg een enorme populari teit met zijn aan de sport ver wante show „Dancing is a man's In liet V.P.R.O-televisiepro gramma van maandagavond presenteerde Maya Bouhia een cabaret, waaraan verder me dewerkten Henk van Ulsen en Rob van Reyn. De foto toont Maya Bouma en Henk van Ul sen in een nummer als „bro- zerns". oven, 31CM en.... sclvrijven T eleuisie Naar aanleiding van de installatie van de Nieuw-Guinea Raad die vandaag plaatsvindt, zendt de A.V.R.O. de filmdocumentaire „Het huis der Papoea's" uit, sa mengesteld door Anthony van Kampen en gefilmd door Fred Komijn. Om tien over negen „Sportpano- rama". De Israëlische zangeres Rika Zarai komt om tien over ne gen op het scherm met Israëlische en Franse chansons. De op een na laatsLe aflevering in de spannende filmserie „Het is zover" wordt de kijkers om half tien voorgezet en om tien over tien tenslotte het literaire dispuut „De kring", dat vanavond Harry Mulisch' nieuw ste boek „Voer voor psychologen" zal bespreken. Gespreksleider is H. A. Gomperts, discussianten zijn Harriet Freezer. G. K. van het Reeve en Gabriel Smit. De Vlaamse televisie heeft een Nederlandse avond. Om half ne gen wordt het t.v.-spel „Wach ters bij het graf" van de N.T.S. overgenomen en om over lialf tien „Marinade" van de N.C.R.V. (bei de programma's zijn telerecord- ing). Radio Een gesproken porlret van de Al gerijnse rebellenleider Ferhat Ab bas wordt om kwart voor twee via de VARA (Hilversum I) ge geven door Joop Koopman op een tekst van Lucas Kleyn. 's Avonds om kwart over acht een uitgesteld relais uit het „Teatro dell 'Opera" te Rome. waar de opera Otello van Verdi onlangs werd uitge voerd. Deze uitzending duurt, met enkele onderbrekingen, tot kwart over elf. Over de ander zender wordt in het N.C.K.V.-prograinma om tien over acht in de serie „Bij de gra tie Gods" een beeld gegeven van de tsaren Alexander de Tweede en de Derde van Rusland. (Mede werking verlenen Johan Schmitz en Hetï.v Hiimmclen-Bijlevpltl. Uitslag „Wie waagt, kan wat winnen" Mieke van Dillen maakt de prijs winnaars bekend in de prijsvraag „Wie waagt, kan wat winnen" in het V P.R.O.-programma van van daag. Tevens zal in dit pro gramma de bekroonde inzending worden uitgezonden. Bonn hoeft Eichmann's verdediging niet te betalen De federale administratieve recht bank in Keulen heeft de eis tot be taling van de kosten van zijn ver dediging, welke de dezer dagen in Israël terechtstaande oorlogsmisda diger Adolf Eichmann door tussen komst van zijn verdediger dr. Ser- vatius tegen de Westduifse regering aanhangig had gemaakt, afgewezen, met veroordeling van Eichmann in de kosten van het over deze eis ge voerde geding. Eichmann had voor zijn verdediging 120.000 mark (ongeveer 108.000 gul den) van de Westduitse regering ge vorderd. Ontsnapte keert naar Utrechtse kliniek terug Naar het ministerie van justitie me dedeelt is de 19-jarige J. K., die maandagmiddag uit de dr. H. van der Hoeven kliniek te Utrecht was ontsnapt, 's avonds in de kliniek te ruggekeerd. Omstreeks kwart over negen meldde hij zich eigener bewe ging. Toen liet schip de „Rijndam" van de H.A.L. in de Engelse haven South ampton had aangelegd, kregen meer dan honderd passagiers, die van boord gingen, bloemen aangeboden van het Nederlandse meisje Willy van Ruiten. Zij had een mand vol bossen narcissen als lenteboodscliap uit het goede Nederland. De 21-jarige Willy is studente aan de Leidse universiteit. Zij is de dochter van een bollenex- porteur in Lisse en haar hobby is bloemenschikken. Kan men zich een betere lente-ambassadrice wensen? VERZUCHTING IN A.N.W.B.-ORGAAN Pas in laatste stadium van 15-jarenplan Van onze Haagse redactie) De Belgische demissionaire minister van openbare werken, de heer O. Vanaudenhove, heeft op 20 maart van dit jaar in het Kurhaus te Sche- veningen voor de leden van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, een le zing gehouden, waarin hij een en an der vertelde over de grootse plan nen, die men in zijn land voor een net van autosnelwegen heeft. Een en ander zou, volgens de Belgische bewindsman, de banden, die er tus sen de Benelux-partners bestaan, weer nauwer aanhalen. De A.N.W.B. reageert in haar blad de Autokampioen (van 1 april) op deze uitlating van de heer Vanauden hove met de opmerking: als we die banden nu eens als wegen zien, komt de kritische toehoorder tot de con clusie, dat er weinig aan-te halen valt, en zij vervolgt met te stellen, dat in het vijftienjarenplan van de Belgische rgeering tevergeefs wordt gezocht naar een op korte termijn aan te leggen autosnelweg naar het noorden, een ader van Antwerpen naar de randstad Holland. Reëds jaren, aldus de A.N.W.B., kruipen onze vrachtwagens over de smalle, slipgevaarlijke, slecht verlichte kasseienweg, die van Wernhout naar Antwerpen leidt en zij voegt daar aan toe- maar maakt U niet ongerust, die weg komt er wel... in het ontweip van wet staat de Europaweg 10 in noordelijke richting, dus Antwer- pen-Amsterdam, gepland voor 1970-1975... We zullen dus alleen nog even vijftien jaar moeten wachten voor we met ons verkeer vlot naar Antwerpen kunnen ko men. Meer kan de Belgische rege ring, onze Benelux-partner, echt niet doen. Er is overigens een oplossing te vin den: particulieren, die een soort tol wegen mogen aanleggen, waarvoor zij van het rijk een vergoeding krij gen. Een mooi idee, aldus da A.N.W.B. Voor België tenminste. Want deze onderneming zal eerst de weg Antwerpén-Rijssel vervroegd moeten aanleggen, dan de weg Ant- werpen-Wallonië, daarna een brug bij Antwerpen over de Schelde en tenslotte dan eindelijk de weg van Antwerpen naar het noorden. Dat wordt, als die maatschappij ten minste wordt opgericht en opschiet met al die voorgaande werken, op zijn vroegst 1965. Wat de A.NAV.B. doet verzuchten: en dat heet dan Be nelux in de praktijk. Beeldhouwer Landowski in Frankrijk overleden De bekende Franse beeldhouwer Paul Landowski is vrijdag j.l. in zijn woning te Boulogne-sur-Seine over leden na een hartaanval, zo is giste ren in Parijs vernomen. Hij werd 86 jaar. Prof. De Quay uit de IKest terug Na, een nachtelijke reis van circa 7 uren is minister-president prof. dr. J. E. de Quay gisterochtend tegen half acht met liet DC-8 lijntoestel van de K.L.M. uit New York van zijn reis door Suriname en de Ne derlandse Antillen op Schiphol te ruggekeerd. Hij werd daar behalve door zijn echt genote begroet door de vice-minister- president, drs. H. A. Korthals en de beide gevolmachtigde ministers, nir. dr. R. H. Pos van Snriname en de heer W. F. M. Lampe van de Antil len. 0 Tweehonderd opstandige Karens heb ben woensdag een aanval gedaan op een politiepost in het Birmaanse dorp Khale Tagoendaing. Er ontstónd een gevecht waarbij één politieman en drie opstande lingen om het leven kwamen. Soldaten hebben de rebellen verdreven. Advertentie) Hedenavond 21.30 u. 5e deel van de spannende detective: Met de nieuwe, kleurrijke bode voor Radio en Televisie is het nu ook zover. D:e is van morgen af bij de boekhandel verkrijgbaar. Zorg dat u een exemplaar bemachtigt, wanti Als u zich als lid opgeeft, ont vangt u deze ideale nieuwe bode elke week thuis. A.V.R.O., Keizersgracht 107, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7