■VAN EEM DOKTERSAUTO K.N.Z.B. wil onderzoek naar doping op O.S. Jongerenparlement niet voor de radio 's-HEERENHOEKER BOONMAN WINT RONDE VAN GROEDE mt METHYL KONING BOUDEWIJN BENOEMT MORGEN KABINETSFORMATEUR 10 PROVINCIALEZ.EEÜ.W SE COURANT WOENSDAG 5 APRIL, 1961. ONDERWERP RADIO EN T.V.-BESTEL Programma op koninginnedag geschrapt De reportage, die op koningin nedag in liet nationale radio programma zou worden gege ven van een jongerenparle- mentszitting gaat niet door. Formeel omdat een aantal be trokkenen geen gelegenheid zou hebben aan liet programma mee te werken. Het onderwerp, dat de jongeren zelf aan de or de hadden willen stellen, het Nederlands^ radio- en televisie- bestel, schijnt echter eveneens een belangrijke rol te hebben gespeeld in de afgelasting. Oifistreeks half maart werd de Po litieke Jongeren Contact Raad. waar in de politieke jongerenorganisaties van de vijf grote politieke partijen samenwerken doör de nationale pro gramma-commissie van de Neder landse Radio-Unie benaderd met het verzoek een jongeren-parle- mentszitting te organiseren, -die op koninginnedag in het nationale pro gramma zou worden uitgezonden. De P.J.C.R. kon zelf bepalen, welk onderwerp ter sprake zou worden gebracht en de raad heeft de natio nale programma-commissie toen la ten weten, dat men graag het radio- en televisiebestel in behandeling zou willen nemen. De verschillende jongerengroepen, die in de Politieke Jongeren Con tact Raad zijn vertegenwoordigd, zijn onmiddellijk aan het organi seren geslagen en hebben uitno digingen gestuurd naar jongeren, die in de verschillende fracties zouden moeten plaatsnemen. Mid den in de voorbereidingen, in de week voor Pasen, werd van de zijde van de N.P.C. (Nationale Programma Commissie) echter telefonisch meegedeeld, dat de hele zaak niet doorging. In krin gen van de P.J.C.R. is men hier over nogal ontsticht en sommigen steken niet onder stoelen of ban ken, dat vooral het onderwerp ..radio- en t.v.-bestel" de doorslag heeft gegeven bij het afwijzende besluit. De secretaris van de N.P.C., de heer A. Henrichs. ontkent dit echter ten stelligste. Het lag in de bedoeling, om in de zitting over dit onderwerp staatssecretaris mr. Y. Scholten als minister en Eerste-Kamerpresident mr. Jonkman als voorzitter te laten optreden. Bovendien zou de zitting in het gebouw van de Eerste Kamer worden gehouden. Verhinderd „Staatssecretaris Scholten kon niet, mr. Jonkman kon ook niet en het gebouw van de Eerste Kamer was niet beschikbaar", aldus de heer Henrichs. Door ziekte van de heer Van Duist, die van omroepzijde deze v. Pocke won te Koewacht nieuwelingen-wedstrijd Te Koewacht werd een nieuwelingen wedstrijd georganiseerd, met als in zet de titel van de vereniging „Theo Middelkamp". De plaatselijke favo riet Th. van Poecke wist in de eind sprint beslag te leggen op de titel. De verdere uitslag was als volgt: 2. ftj. Hoogerland (Kapelle): 3. D. Kosten (Kapelle); 4. R. Schrauwen (Ossen- drecht): 5. J. de Baars (Nisse). De winnaar zal kunnen deelnemen aan het nationaal kampioenschap, dat binnenkort te Zandvoort zal worden verreden. Matrozen van Bloemgracht nog in levensgevaar Twee opvarenden van de Nederland se kustvaarder Bloemgracht vech ten in het centrale ziekenhuis van de Westfinse havenstad Toerkoe een zware strijd om het leven. Van hun huidoppervlak is ongeveer ne- gen-tiende deel door het vuur aan getast. De artsen hebben er hun verbazing over geuit dat de beide zeelui de brand, die drie doden eis te, hebben overleefd. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan door onvoorzichtigheid met sigaretten, maar het is moeilijk thans nog de juiste oorzaak vast te stellen. De, kok van de Bloemgracht, Hen drik Brover, wordt eveneens in het ziekenhuis verpleegd. Hij zal waar schijnlijk over enkele dagen het bed mogen verlaten. Dé beide zwaargewonden zijn Gerrit van Z. en Andreas H. A. H. S. ^OIONIC zenuwkalmerend. niet verdovend maar genezend! Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS H.V. - AMSTERDAM uitzending had moeten voorbereiden, was het volgens de heer Henrichs bovendien te laat geworden om nog een zitting over een ander onder werp te organiseren en men heeft toen maar besloten het hele idee te laten vallen. Het ligt in de bedoeling van de om roepverenigingen in de opengevallen tijd toch een forum te laten optre den. Men wil een aantal oudere en jongere politici een discussie laten houden over een onderwerp, dat nog niet is bepaald. Opnieuw wil men bij de voorbereiding hiervan de Politie ke Jongeren Contact Raad inschake len. Peking „schakelt" derde deel bevolking „uit" De nationalistisch Chinese premier Tsjen Tsjeng heeft in de Fomiosaan- sc hoofdstad Taipeh verklaard, dat de regering te Peking, met het oog op het thans in China bestaand te kort aan levensmiddelen, bezig is een derde gedeelte van de bevolking „uit te schakelen". Tsjen Tsjeng verklaarde dat de com munistisch Chinese regering haar bevolking in drie categorieën heeft ingedeeld, namelijk degenen wier aanwezigheid noodzakelijk is in ver band met het op gang houden van de produktie, zij, die minder nood zakelijk worden geacht en degenen, die nu maar beter kunnen worden uitgeschakeld, namelijk de ouden en onproduktieven. „De communisten zijn in verband hiermede van plan 140 miljoen der laatstgenoemden uit de Chinese kustprovincies naar continentale grensgebieden over te brengen", al dus de nationalistisch Chinese eerste minister Tsjen Tsjeng. TWEEDE LUSTRUMRONDE (Advertentie) Groot machtsvertoon bij onafhankelijken Ferdinand Boonman uit ''s-Heeren- hoek heeft dinsdagmiddag met groot machtsvertoon de tiende ronde van Groede voor onafhankelijken en amateurs op zijn naam gebracht. Hij legde de basis voor deze fraaie overwinning reeds in de achtste van de 80 af te leggen ronden van ruini 1100 meter, toen hij samen met De Waard uit het peloton weg sprong op zoek naar een kopgroepje van drie man. Later groeide deze groep uit tot twaalf renners, waaruit Boon man na ruim 60 kilometer op nieuw wegsprong. Toen was er geen houden meer aan. De vluch tende Boonman, die op een vrij grote versnelling reed. vergroot te ronde na ronde zijn voor sprong. totdat hij tien kilometer voor net einde het achterste ge deelte van het inmiddels uiteen geslagen peloton te pakken had. Zonder ook maar een ogenblik bedreigd te worden reed hij ze gevierend op de bloemen en de bekers af. Hoog tempo Het wielercomité „Groede". dat vol gens traditie telkenjare op de derde paasdag het Zeeuwse wielerseizoen voor onafhankelijken en amateurs opent, was inmiddels aan de tweede lustrumronde toe. Een evenement, waarvoor zich een veld van 38 ren ners had aangemeld. Onmiddellijk na de start stoven de renners in een hoog tempo langs het dorpspar koers en reeds na een tiental ronden moesten enkelen van hen afhaken, onder anderen de onafhankelijken Aanraad en Van As. Reeds in de vijfde ronde zocht de jonge Tolhoek uit 's-Gravenpolder het avontuur op. gevolgd door De Wit en De Jong. Zoals gezegd zou hun groepje uit groeien tot twaalf man, waarvan la ter nog enkele renners afvielen. Het peloton reageerde pas op deze ge slaagde vlucht, toen het reeds drie kwart ronde achter lag. Voor Boon man ging het nog niet hard ge noeg. Na diens vlucht hebben Tol hoek en Van A ei s nog een serieuze poging ondernomen om hem bij de kraag te pakken, maar hun sprong reikte niet ver genoeg. Zeeuwen Van de zeven deelnemende Zeeuwse renners, hebben behalve de winnaar Boonman, ook Tolhoek, Deegens en De Waal steeds in de voorste gele deren gestreden. Voor Van Hoeve cn Wieles ging deze eerste werkelijke wedstrijd van het seizoen nog te hard, terwijl Moerdijk uit Lewe- dorp oj» verscheidene ronden achter de overwinnaar bleef. De uitslag is als volgt: 1. F. Boonman. 's-Heerenhoek, de 90 km in 2 uur 22 min. 2. G. de Wit, Dubbeldam 3. M. den Outer. Nieu- werkerk aan de IJsel 4. A. van Aers. Achtmaal 5. H. de Jong, St - Willibrord 6. H. de Waal, Axel 7. G. Deegens, Kapelle 8. H. Tolhoek, Dinsdagmiddag is met de ronde van Groede officieel het Zeeuwse wieler seizoen voor onafhankelijken en amateurs geopend. In deze ronde ivas de 's-Heerenhoelcse renner Fer dinand Boonman duidelijk superieur. Het was voor de tiende achtereenvol gende maal, dat deze koers op der de paasdag werd verreden. Op de fo to: De wielrenners in actie in een van de tachtig ronden. (Foto P.Z.C 's-Gravenpolder, allen op 1 minuut 15 sec. 9. J. Schoen, Zaandam 10. A. de Waard, Rijsoord 11. G. Dey- kers, St.-Willibrord, allen op 1 min. 43 sec. 12. L. Timmermans. Roosen daal 13. W. Swaneveld. Rotterdam 14. J. Linders, Roosendaal 15. F. Tel, Zaandam 16. C. Snepvangers. ZundertIS. A. Jongejan. Rotter dam 19. A. Bastiaansen. Kruisland: 20. T. Rijkers. Amsterdam, allen op meer dan 1 ronde. is een week voor de uwe. Veelvuldig korte afstanden rijden, motor zelden op temperatuur, voortdurend schakelen in stadsverkeer, remmen en weer optrekken, overdag èn 's nachts - ja, een doktersauto loopt een week per dag. En als 'ie er bovendien zo'n 120.000 km op heeft zitten - gelooft u dat er dan nog wat van te maken is? Wij wel. Het recept? Caltex Platinum N met Methyl... de dokter geeft het zijn eigen auto. Leest u maar: H. A. Uittenbogaard, arts.Boeimeerlaan 78A.Breda: „Daar mijn auto 420.000 km heeft gelopen zonder revisie, was het begrijpelijk dat de motor vaak afsloeg of weigerde te starten (soms op zeer ongelegen momenten). Sinds de nieuwe Caltex benzine nam dit euvel heel snel af en nu komt het nooit moer voorl De motor loopt opvallend goed en geruisloos." „KWESTIE SITA POSTHUMUS" Na televisie-interview Naar aanleiding van uitlatingen, die door de Leeuwardense zwemster Sita Posthumus in een dagblad en tijdens een televisie-interview zijn geuit, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwemhond de Neder landse Sportfederatie verzocht, door de medische commissie van de, N.S.F. een uitgebreid onderzoek te doen in stellen. Sita Posthumus lid van de. Neder landse Olympische ploeg in Rome beschuldigt de leiding van de K.N.Z. B. ervan, dat door enkele zwemsters tijdens de voorbereiding en bij de Olympische Spelen 1960 in de vor men van „pillen" of „injecties" van doping zou zijn gebruik gemaakt. In het programma „Sportpanora ma" van woensdagavond zal het standpunt van de K.N.Z.B. naar voren worden gebracht in een Vallende plaat doodt arbeider in Europoort Bij de houw van een nieuwe tank voor Shell in Europoort is gistermor gen de 46-jarige arbeider M. van den Engel uit Spijkenisse dodelijk getrof fen door een vallende plaat. De heer Van den Engel was in dienst van een aannemersbedrijf dat ter plaatse werkzaam is. Hij\yas ge trouwd en had drie kinderen. uitzending, waaraan zullen deel nemen de voorzitter van de K.N. Z.B., de heer J. de Vries, de arts J. H. M. Kolink uit Velsen- Noord( die enkele zwemsters on der controle heeft), de heer S. Holman, die chef d'equipe was in Rome en dr. P. Smit, die met het medische toezicht op de ploeg naar Rome was belast. Minister Visser bezoekt Starfighter-conferentie De ministers van defensie van Ne derland, NVest-Duitsland, België en Italië zijn dinsdag in München bij eengekomen om te spreken over de gemeenschappelijke produktie van de „Starfighter", de opleiding van pilo ten en technici en andere, kwesties die met de ingebruikneming van dit toestel verband houden. Minister ir. S. H. Visser is vergezeld door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper. De overige deelnemers aan de conferen tie zijn minister Strauss en luitenant- generaal Kammhuber (West-Duits- land), minister Gilson en generaal- majoor Henry (België) en minister Andreotti en generaal Napoli (Ita lië). Zesjarige knaap valt uit trein Gistermorgen omstreeks tien minu ten over elf is een kilonieter buiten station Coevorden, op weg naar Da len, de zesjarige E. H. Rosenbaum uit Santpoort uit de trein gevallen en omgekomen. De sluiting van de deur waar hij uit viel was in orde, zodat wordt aan genomen dat hij deze zelf heeft opengemaakt. De jongen was met zijn ouders op vakantie in Ommen en vandaar op reis gegaan naar Em- men. Door het ongeval 'had de trein een kwartier vertraging. Geen Algerijnse delegatie naar Zwitserland Blijkens een verklaring van het Zwitserse departement voor politie ke zaken heeft een speciale afge zant van de „voorlopige Algerijnse regering", Tajeb Boelahroef, die maandagavond per vliegtuig uit Ro me in Züricli is aangekomen, aan de Zwitserse autoriteiten medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van zijn regering, die oorspronkelijk woens dag naar Genève zouden komen, niet zullen arriveren. Bejaarde Haagse dame op straat beroofd Een 70-jarige Haagse dame is zon dagavond op de Slachthuiskade in Den Haag beroofd door een jonge man. De dader liep haar achterop en ontrukte liaar haar tasje, dat zij in de hand liield. Hoewel voorbijgangers hem nog hebben nagezet, heeft men hem niet kunnen grijpen. De achtervolging had wel lot gevolg, dat dc jongeman het tasje wegwierp, zodat de beroof de haar bezit terugkreeg. De tas be vatte overigens slechts een paal schoenen Twee Arnhemse bejaarden bij ongevallen gedood Twee ongelukken hebben tijdens de paasdagen in Arnhem aan twee be jaarde personen het leven gekost. De 78-jarige W. Bleyleven kwam om het leven, toen hij uit het raam van zijn woning aan het Roermondsplein, van een hoogte van ongeveer 4 me ter een blik met olie wilde optakelen. Hij verloor vermoedelijk zö'n even wicht, viel en kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij was op slag dood. De 67-jarige J. W. Hartemink, even eens uit Arnhem, viel met zijn fiets in de Sweerts de Landasstraat. Ook hij overleed ter plaatse. Vermist jongetje dood gevonden in sneeuwhoop Het lijk Aan de 4 jaar oude Jimmy Frauck, die in liet begin van de maand verdween, vlak \oordat er een hevige sneeuwstorm losbrak, is gevonden door enkele boeren uit de omgeving van de woning in YVinth- rop, in de Amerikaanse staat Iowa. Het lijk lag in een manshoge sneeuwberg in een smalle terrein verlaging. De jongen werd gevonden in een berg opgejaagde sneeuw. Circa 500 vrij willigers waren aan het werk gegaan om de jongen te zoeken. De actie was juist begonnen, toen enkele boe ren hem vonden. Een arts stelde vast, dat de jongen was gestorven- door de kou. Blijkbaar had hijnog getracht het huis te bereiken; schoe nen en handschoenen was hij verlo- ren bij deze pogingen. Twee ontwerp-resoluties over apartheidspolitiek India, Malakka, Ceylon en de V.A.R. hebben maandagavond een ontwerp resolutie ingediend, waarin ge vraagd Avordt om stappen teneinde Zuid-Afrika te overreden zijn hui dige apartheidspolitiek te laten va ren. In de ontwerpresolutie wordt niet* aangedrongen op het nemen van sancties tegen Zuid-Afrika. Avaarop verschillende Afrikaanse landen heb ben aangedrongen. De vier landen zeggen onder meer. dat de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering een flagrante schending van het hapdvest der V.N. en de ver klaring van de rechten A'an de mens vormt en onverenigbaar is met de verplichtingen van een lid van dc volkerenorganisatie. Ongeveer 24 Afrikaanse landen dienden eveneens een ontwerpreso lutie in. die veel verder gaat dan die van genoemde vier. De 24 Afrikaan se landen willen dat er strafmaat regelen op diplomatiek en econo misch gebied tegen Zuid-Afrika ge nomen worden. Dividend Ford 25 procent Niettegenstaande de toenemende concurrentie is 1960, blijkens het jaarverslag van dc N.V. Nederland- sche Ford Automobielfabriek, uitge drukt in de totale produktie, omzet en winst het succesvolste jaar ge weest in liet 36-jarige bestaan van de onderneming in Nederland. De bedrijfswinst vóór aftrek van las ten bedroeg 13.953.157 (v. j. 10.661.590). Voorgesteld wordt, een dividend van 25 pet. (20 pet.), waar van reeds tien pet. (acht pet.) als interim-dividend werd uitgekeerd. HARM EL VOLTOOIDE INFORMATIE Politieke combinaties zijn alle mogelijk Koning Boudewijn zal donderdag een kabinetsformateur aanwijzen. Dit heeft de minister van administratie en culturele zaken in het aftredende kabinct-Eyskens, Harmei die de vo rige Aveek door de Belgische vorst met een informatieopdracht werd be last, dinsdagmiddag op een perscon ferentie medegedeeld. Minister Harmei weigerde medede lingen te doen over de hoofdlijnen van zijn adviezen aan de vorst. „Het woord is aan de koning en ik ken zijn wensen niet", antwoordde hij op vragen over de opdracht, die aan de formateur zal worden gegeven. Antwoordend op een vraag ot hij op timistisch was. dal de regeringscrisis in België spoedig tot het verleden zal behoren, zei de informateur slechts „vertrouwen te hebben in de politie ke leiders van België". Hoewel in vele politieke commenta ren de vorming van een katholiek- socialistische coalitie als de waar schijnlijkste wordt genoemd, worden ook andere mogelijkheden niet uit gesloten. Eén ervan is de voortzet ting van de huidige samenwerking tussen katholieken en liberalen. Een stroming In de liberale partij is ech ter voorstander van het terugkeren tot de oppositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6