Veel bezwaren tegen P.B.O. zijn helemaal niet „zwaar" KLANKBORD Tsjombe „in oorlog" met V.N.-troepen Geschenk voor Nieuw-Guinea bleek spoorloos verdwenen DE NIEUW- GUINEA- RAAD HOLLANDIA GONST VAN VELE EN VREEMDE GERUCHTEN WOENSDAG 5 APRIL 1981 PROVINOI ALB ZBBUW8B COURANT 8 ORGANISATIECOMMISSIE VAN DE S.E.R.: Bedrijfslichaam inschakelen ook bij loonvorming (Van onze Haagse redactie) De organisatiecommissie van de Sociaal Economische Raad is van oordeel, dat zij de eigenlijke zwaarte niet kan voelen van vrij veel bezwaren, die tegen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie worden aangevoerd. Dit komt, volgens haar, omdat vele bezwaren niet worden geuit in concreet overleg over de instel ling van bepaalde bedrijfslichamen, maar omdat zij worden ge hanteerd reeds lang voordat men aan het ontwerpen of bespre ken van voorstellen toe is. Dit wekt wel eens de indruk, aldus de commissie, alsof het opperen van bezwaren meer betekenend wordt geacht dan het zoeken naar wegen 0111 deze van geval tot geval en in overleg over omlijnde voorstellen met de commissie uit de weg te ruimen. Voorts meent de organisatiecommissie, dat de fundamenten van de wet op de bedrijfsorganisatie ook thans thans nog juist moeten worden geacht: in de taak en de positie van de sociaal-economische groepen is in de laatste tien jaren geen wezenlijke verandering gekomen. fh de commissie, is het accent verscho- Hun plaats is steeds duidelijker ge bleken en hun omvang steeds toege nomen. De behoefte in het bedrijfs leven zichzelf te besturen is eerder sterker geworden dan verzwakt en de noodzaak dat de staatkundige overheid en met name de parlemen taire werkzaamheid van een stuk detailbemoeiing met sociaalecono- mische regeling wordt ontlast, wordt meer dan voorheen beklemtoond. De weerstanden tegen de P.B.O. geven de commissie geen aanleiding tot het doen van bijzondere spectaculai re voorstellen. De commissie zegt dit in haar be schouwingen naar aanleiding van een door haar opgestelde nota over de omstandigheden, die de totstandkoming van bedrijfslicha men bemoeilijken. De sinds enkele jaren onmiskenbare vertraging in de voortgang van de ontwikkeling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie heeft naipelijk aanleiding gegeven tot het instel len van een onderzoek naar de factoren, waaraan deze vertra ging is te wijten. Meer geleidelijk Na een aanvankelijke snelle ontwik keling is in de opbouw van de P.B.O. aanzienlijke vertraging ontstaan, al dus merkt de commissie op. In aan merking genomen dat de vrijwillige totstandkoming van bedrijfslicha men tot op heden richtsnoer is, kan de commissie niet goed zien, dat in de naaste tóekömst weer een ver sneld tempo in de, uitbreiding van de P.B.O. zal intreden. De organisatiecommissie meent dat op het terrein van de loonvorming mede een taak aan de bedrijfslicha men zou kunnen worden gegeven door, naast de mogelijkheid om bij verordening Ionen en andere arbeids voorwaarden vast te stellen, ook de mogelijkheid te openen om een col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bedrijfstak algemeen verbindend te doen verklarenbij verordening van het betrokken bedrijfslichaam. Deze bevoegdheid zou moeten wor den geplaatst naast de bestaande re gelingsbevoegdheid voor de lonen, opdat de bedrijfslichamen naar de omstandigheden kunnen handelen en in die bedrijfstakken waar het tot stand brengen van loonverordeningen reeds praktijk is, deze praktijk kan worden voortgezet. De organisatie commissie acht deze nieuwe moge lijkheid van zodanige betekenis, dat zij dit onderwerp in een aan de nota toegevoegde bijlage hoeft uitgewerkt. Uitbreiding Hoewel de organisatiecommissie er van overtuigd is, dat de actuele so ciaal-economische verhoudingen wei nig verordenend optreden vragen, meent zij, dat bedrijfslichamen zowel op sociaal als op economisch terrein nuttig kunnen optreden. De commis sie acht de mogelijkheden die de wet laat, voor de huidige omstandighe den voldoen, doch zou deze, zoals ge zegd, op het gebied van de loonvor ming uitgebreid willen zien. Ex-koning Zog (66) ernstig ziek Ex-koning Zog van Albanië is dins dag naar het Foch-ziekenliuis in Su- resnes, een voorstad van Parijs, ver voerd. Volgens de doktoren zou de toestand van de ex-monarch ernstig zijn. Ex-koning Zog. die thans 66 jaar oud is, werd in 1939 van de troon gesto ten. Hij zou thans aan een lever kwaal en maagzweren lijden. HOFFELIJKHEID. Dat aan hoffe lijkheid van weggebruikers ook een grens is, is op tweede paasdag be wezen in Rome. Motorberijder Plinio Ranucci zag op de stoeprand een voetganger staan die: de straat wilde oversteken. Ra- nuci remde af en riep de 69-jarige voetganger, Giuseppe Masl, toe dal hij kon oversteken. Nee nee', riep Masi terug, „gaat U maar eerst". De uitwisseling van hoffelijkheden ging door, tot het Masi te bont werd. Hij trok een revolver, richtte hem op Ranucci en zei: „ril door of ik schiet je dood" Ranucci koos (paasleieren voor zijn geld en vluchtte. Masi werd op aanwijzing van om standers door de politie aangehou den en ondergebracht in een psy chiatrische inrichting. ven. Meer op de voorgrond is geko men de betekenis van het bedrijfs lichaam als permanent orgaan van overleg en advies, dat een zekere zeggenschap heeft voor het verkrij gen van gegevens en inlichtingen van ingeschreven ondernemingen. Naar het oordeel van de organisatie commissie zijn dergelijke publiek rechtelijke bedrijfslichamen gewenst. Verwarde situatie in „Vlakte der Kruiken" In een in Vientiane uitgegeven offi cieel legercommuniqué is medege deeld, dat in het gebied van Than Thon, ten zuidwesten van de Vlakte der Kruiken, de situatie verward is, terwijl de regeringstroepen in de sec tor Moeong Oassi vorderingen ma ken. Einde der recessie in de V.S. nabij De voornaamste economische advi seur van president Kennedy, dr. W. W. Heller, heeft dinsdag verklaard, dat het eind van de recessie in de Verenigde Staten zeer nabij is, mis schien zelfs al een feit is. Dr. Heller, die voorzitter is van de raad van economische adviseurs, merkte op, dat dc aanwijzingen, welke een eco nomische ommekeer bevestigen, vaak verscheidene maanden achterliggen bij de werkelijke ommekeer in de eco nomische ontwikkeling. Hij voegde hieraan echter toe, dat president Kennedy deze maand de economische aanwijzingen aan een nader onder zoek zal onderwerpen en dat nog steeds nieuwe programma's, die een recessie moeten tegengaan, mogelijk zijn. Indonesische infiltranten Het Wereldgebeuren ZWEDEN KRIJGEN DE SCHULD Algemene mobilisatie moet kracht bijzetten De regering van Kantanga acht zich „in staat van vijandigheid" met de Verenigde Naties. Pre sident Tsjombe is aan het hoofd van een grote menigte betogers naar het vliegveld Lnano ge weest, waar Katangaanse gen darmerie (rijkswacht) de ge wapende Zweedse blauwhelmen in bescherming moest nemen tegen de menigte. Tussen de V.N. en Katanga is een regeling getroffen voor het gebruik van het vliegveld Liiano. De spanning in Elisabethstad was maandag plotseling gestegen toen bekend werd dat Zweedse VJ^.-troe pen de Katangaanse gendarmerie op het vliegveld Luano ontwapend had den. Tsjombe kondigde onmiddellijk een algemene mobilisatie af en noemde het optreden van de blauw helmen „een oorlogsdaad". De Zweedse troepen blokkeerden gis teren de ingangen van en toegangs wegen tot het vliegveld, terwijl Ka tangaanse gendarmen dichtbij de V. bij ongeluk zwaar gewond l)e twee laatste leden van de groep Indonesische militairen, die in novem ber 3960 in Nederlands Nieuw-Gui- nea een infiltratiepoging onderna men, zijn maandag gegrepen en wer den dinsdag naar Tiollandia overge bracht. Aanvankelijk, na het opvat ten van de overige leden der groep, was aangenomen, dat deze twee iu een bandjirrende rivier waren ver dronken. Tijdens hun overbrenging van het vliegveld Sentani nabij Iiollandia naar dc stad, met een politie-auto, heeft deze auto echter een ongeluk gehad, waarbij zij driemaal over de kop sloeg. Hierdoor zijn zowel de twee infiltranten als de inzittende politiemannen zwaar gewond. Zij zijn allen overgebracht naar het centrale ziekenhuis te Hollandia. Esso bouwt fabriek voor aromaten in de Bollek Esso Nederland N.V. deelt mee, dat zy zich gaat begeven op het terrein van de vervaardiging van chemische produkten. De maatschappij zal op haar raffinaderyterreln in de Botlek by Rotterdam een fabriek bouwen voor de produktie van aromatische basisprodfukten ten behoeve van de chemische industrie. N.-posten hun eigen stellingen groe ven en er mitrailleurs in stelling brachten. Dinsdagmiddag werd in allerijl een conferentie belegd tussen vertegen woordigers van de regering-Tsjombe en de V.N. In deze bijeenkomst werd een status-quo regeling opgesteld en aanvaard: het civiele deel van Luano wordt door de Zweden bewaakt, maar het militaire deel door de strijdkrachten van Katanga. Van de gekozen cn benoemde leden van de Nieuw-Guinea- raad, die vandaag zal worden geïnstalleerd, ontvingen wij de bijgaande foto's Bovenste rij, v.l.n.r.: De heren H. Jouwe. H. F. W. Gosewisch, B. Mofu, V. P. C. Matucbongs. H. Womsiwor, A. R. van Zee land. Tweede rij, v.l.n.r.: De heren J. H. F. Soliewijn-Gelpke (voor zitter). A. Kendau, A. S. Onini, A. Arfan, N. Tangghama, E. J. Bonaj. Derde rij, v.ln.r.: Dc heren M. B. Ramendey, T. Mezeth. dr. F. Chr. Kamma. mr. J. O. de Rij ke. M. W. Kaisiupo, P. Torey. Onderste rij. v.l. "n.r.: Mevr. D Tokoro-Hanasbev. de heren C. Kiriwaip, S. Sanikakai, D. Wa- lab en M. Suway. Mr. Bot sprak voor radio over Nieuw-Guinea-Raad I11 liet Nederlandse programma van Radio Nederland Wereldomroep heeft de staatssecretaris van binnen landse zaken voor Nieuw-Guinea- aangelegenheden, mr. Th. II. Bot, een causerie gehouden naar aanlei ding van de installatie van de N.- Guinea Raad. Daarin zei hij 0.111, het volgende: installatie in Hollandia op woensdag 5 april van de op demo cratische wijze tot stand gekomen volksvertegenwoordiging van N.N.G. markeert voor dit land en voor Ne derland zowel een einde als een (be gin. Het Nederlandse ambtelijke be wind ginds zal dan ook op het hoogste niveau plaats maken voor een eigen democratisch bestel. Een vertegenwoordigend college als de Nieuw-óuinea Raad met zijn meerderheid van gekozen leden en zijn overgrote meerderheid van landskinderen is het orgaan bij uitstek om de voor een goede func tionering van een democratisch be stel onmisbare brede basis van po litieke bewustheid te scheppen, en de daarbij behorende discipline te bevorderen De Nederlandse regering, welke zich grote offers getroost voor de verwezenlijking van de taak, wel ke het in N.N.G. overeenkomstig de doelstellingen van de V.N. vol brengt, meent, dat zij aldus niet slechts aan de vooruitgang van dit M.O.G. onschatbare diensten bewijst, doch aldus tevens een constructieve bijdrage levert aan de regio van de z.w. pacific en zodoende aan de gehele vrije we reld. KOMEN ER PARLEMENTAIRE FRACTIES Loon van de angst Vrijdag zouden in Eivian de be sprekingen beginnen tussen de vertegenwoordiger van presi dent De Gaule en een afvaardiging van enkele Algerijnse groeperingen, van wie die van de F.L.N.. dc vrij heidsbeweging van Fcrhat Abbas. wel de belangrijkste is. Op dezelfde dag dat de socialistische burgemees ter van Evian, Camille Blanc, onder de moordenaarshand van de uiterst rechtse Franse nationalisten viel. kondigde Abbas onverwacht aan dal hij ervoor bedankte met de Fransen te praten in tegenwoordigheid van een andere groep Algerijnen, die vrijwel hetzelfde voorstaan, maar toch bittere politieke tegenstanders van Abbas zijn. Het bericht kwam volkomen onverwacht en bracht tij dens de beide paasdagen in Parijs éen intensieve politieke activiteit. Men probeerde nog iets te lijmen. Zelfs de Amerikaanse ambassadeur in Tunis vroeg twee ministers van de „regering" van Abbas naar zijn kanselarij te komen, maar ook hij kon het besluit niet meer verande ren. De laatste hoop was nog dat dinsdagmorgen de regeling van Zwitserland bericht zou ontvangen dat de delegatie uit Tunis in de loop van de dag zou aankomen op Zwit sers grondgebied, maar het tegen deel was het geval. Men deelde in Bern officieel mee, dat er geen dele gatie zou komen. Niet werd gezegd dat er geen Algerijnen zouden ko men. hetgeen dus de deur nog op een kiertje doet staan. Wat kan Abbas hebben bewogen deze stap te doen. die hem veel sympathie laat verspelen? Ook in landen die zijn streven naar onafhankelijkheid van harte steu nen? Immers, men was het er zo langzamerhand wel over eens dat Charles de Gaulle op deze conferen tie verder wilde gaan dan velen in Frankrijk dachten. Deze ronde-tafel conferentie zou het begin van een Frans „gemenebest" kunnen bete- kenen, met Algerije als volwaardige partner. Men is nu in een impasse gekomen, die wellicht inhoudt dat de ongeregeldheden in de Algerijnse steden en dc meedogenloze strijd aan de grenzen van Algerije herle ven. De Franse ultra's hebben ook hun zin: de Franse troepen blijven in Algerije en hun ministers worden ervoor bewaard in Evian een voetval te doen voor opstandelingen. Maar algemeen, zo schrijven de Franse bladen, wordt het afgelasten van de besprekingen betreurd. Enkele Franse perscommentaren van dinsdag hebben de oorzaak van Abbas' halsstarrigheid gevonden. De leider van» de. rebellenregering is bang. Bang 0111 zijn doel te bereiken. De perscommentaren wijzen erop hoe vanuit Tunis en Cairo eerst fel is geageerd tegen de figuur van de onverzettelijke De Gaulle. Toen deze zijn politiek matigde, spraken Abbas c.s. over de ondemo cratische wijze van handelen in Al gerije. Frankrijk schreef een volks referendum uit. Daarna zei men dat: Frankrijk de regering van Abbas niet erkende. Ook dat werd verhol pen. Zij werd zelfs als volwaardige partner van Frankrijk aan een ron de tafel genodigd. Stap voor stap en stuk voor stuk zijn de bezwaren van Abbas weggevaagd. De figuur van Ben Bella, de gevangene van De Gaulle, werd in het geding gebracht en in Parijs gaf men te verstaan dal deze wel op „de dag van Evian" zou vrijkomen. Niets stond dus het over leg in de weg. Maar, zo schrijft de Figaro van gisteren, Abbas heeft nu te kampen met zijn eigen bangheid. Hij is bang om de verantwoordelijk heid voor Algerije op zich te nemen. Nu worden er daden van de „volks leider" gevraagd. Waar dus de Fran sen de Algerijnen geen strobreed in de weg legden, werd als oorzaak een interne Algerijnse kwestie aange grepen 0111 de conferentie af te zeg gen. Vandaar ook dat de Fransen ten einde raad, zoals de Aurore schreef, dan alleen maar met Abbas aan de groene tafel moeten gaan zitten. Maar men twijfelt eraan of dat mogelijk is. Daarvoor zijn de Algerijnen onderling teveel verdeeld. Nu de leuzen van Abbas werkelijk heid kunnen worden, aarzelt de gio- te man. Het loon van deze angst zal een herlevende maquis-strijd zijn. (Van onze speciale verslaggever) Weinige uren voor de installatie van de eerste vertegenwoordiging van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea, is het vriendelijke stadje Hollandia, dat met steeds ruimer gaande greep de prachtige Humboldtbaai omvat, een krater van geruchten. De meeste daar van worden geboren in en rond de al bijna een week 011de vrijwel onafgebroken reeds palavers van in en uit elkaar vallende groepen van leden van de Nieuw-Guinea- Raad. Sommige werden onmiddellijk achterhaald. Het rondlopend vuur tje, dat de Australische minister Hasluck toch voor Indonesische bedreiging zou zijn bezweken, stierf een luidruchtige dood, toen Hasluck dinsdagmiddag met gou verneur Platteel en de Nederland se bewindslieden Toxopeus en Bot door een dichte enthousiaste me nigte Papoea's vrijwel in de vuur massa werden gedrukt, waarop sinds het eerst voor vijftig jaar in Hollandia door een kleine groep Papoea's weer een vuurdans over gloeiende stenen werd uitgevoerd. Andere geruchten zoals het ver haal, dat het geschenk dat me vrouw Stoffelsvan Haaften na mens het Nederlandse parlement aan de Nieuw-Guinea-Raad moet aanbieden, sinds mevrouw Stof fels het in een wit lederen cas sette verpakte geschenk zondag» op Biak aan minister Toxopeus en de gouverneur liet zien, spoorloos zou zijn verdwenen, bleken he laas waar. Kenmerkender nog voor het stem pel dat Nederland in de laatste veertien jaar op deze jonge vriendschap heeft gedrukt, is een ter het feit, dat waar al deze pa lavers zich eigenlijk op toespitsen, in feite de vraag van de doorbraak is, de vraag of groepen leden van de Nieuw-Guinea-Raad zich in de komende week of weken zullen gaan organiseren als protestantse en katholieke fracties, of dat zij zich in de loop van de tijd zullen gaan scheiden naar gelang van hun inzicht, in de vraagstukken, waarvoor de raad zal wórden ge steld. Het was al tekenend genoeg in dit land waar zending en missie, die lang voor het bestuur zich ernstig met dit gebied ging be moeien. een rol van niet te onder schatten betekenis hebben ver vuld, dat bij de verkiezingen noch een protestantse noch een katho lieke geestelijke werd gekozen. Fracties Dat dominee Kamma en de uit Franeker stammende pater Van de Berg in de raad zitten, danken ze slechts aan het feit, dat zij tot de twaalf leden behoren die de gouverneur naast de zestien ge kozen leden heeft benoemd. De 64-jarige Indische Nederlan der Gosewich bijvoorbeeld, die zijn tuinbouwbedrijfje in Manokwari lijdelijk aan behulpzame marine handen heeft moeten toevertrou wen voor de zes of acht weken die de eerste raadszitting zal duren, schatte de aanhang van de in zijn geboortefase verkerende Natio naal Democratische fractie op on geveer zeven man. De ervaren, maar wat zelfverze kerde Nicolaas Jouwe rekent op een fractie van vijftien leden. FERHAT ARBAS ....bang voor de verantwoordelijkheid... Man overleed in cel Maandagnacht is in een cel op liet politiebureau overleden de 51-jarige vrijgezel F. Rcuvekamp uit Almelo. De man was maandag in staat van dronkenschap aangetroffen in dc Haaksbergerstraat te Enschede. I)e politie kon nauwelijks zijn naam ge waar worden, want de man stamelde slechts enkele onverstaanbare klan ken. Hij werd meegenomen naar het bu reau om daar ter ontnuchtering te worden opgesloten. Gistermorgen, toen men aan zijn cel kopte, bleek de man te zijn overleden. Na lang speuren ts de politie erachter geko men dat het hier R. uit Almelo be trof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3