Bus van Picavet zal binnenkort ve nen oitviasi pak gratis PROGRAMMA ZEELAND-WEEK TE ANTWERPEN DEFINITIEF FLAT VOOR WERKENDE VROUWEN IN MIDDELBURG WOENSDAG 5 APRIL 1961 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT NA 42 JAAR Boodschappen doen en piano's vervoeren Een bekende verschijning zal uit het Zeeuws-Vlaamse land verdwijnen. Op 27 mei aan staande zal het autobusbe drijf van de firma F. Picavet- Martens voor de laatste maal, na 42 jaar, de dienst Nieuw Namen-Hulst via Clinge onderhouden. In die 42 jaar is de „bus van Pica- vet" een begrip geworden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Men kon altijd op Picavet re kenen. Of het nu regende of sneeuwde, of de wegen nu waren veranderd in modder poelen of in spiegelgladde ijsbanen.' de bus van Picavet reed! Ten gerieve van de boeren was er op marktdag zelfs een speciale dienst tus sen Prosperpolder en Hulst. Waarom houdt de firma Plcavet- Martens er mee op? „We wor den te oud", zegt de heer Picavet, een 69-jarige gemoedelijke Vla ming. Zijn vrouw, Irma Picavet- Martens, beaamt dit en voegt er aan toe: „je moet weten wanneer het tijd is om er mee op te hou den". De dienst zal nu echter door de Z.V.TJVI. worden onderhouden. „En hij is daar in goede handen", zegt mevrouw Picavet. In 1919 begon de heer Picavet met driemaal daags een dienst te onderhouden tussen Nieuw Na men en Hulst. De eerste jaren ging dat met een omnibus, ge trokken door twee paarden. Maar in 1921 waagde hij de grote stap. Voor 1.250 kocht hij het chassis en de motor van een Ford. Daar liet hij voor 500 een carrosserie op bouwen. En deze autobus, die 18 personen kon vervoeren, was de eerste in Zeeuwsch-Vlaande ren! Post Een enkele reis Nieuw Namen- Hulst kostte toen 0.35. De dienstregeling werd al stipt nage volgd, want de bus van Picavet vervoerde niet alleen personen, maar bovendien de post en die moest op tijd afgeleverd worden. De „Minerva", de bus die in 1930 door de heer Picavet werd aange schaft, heeft faam verworven. Dit oersterke voertuig heeft vele gestrande auto's en boerenwagens weer op gang gebracht. „Wan neer ze panne hadden wachtten ze gewoon tot de Minerva voorbij kwam", betoogt de heer Picavet. B oodschappen Een buschauffeur was toentertijd ook een soort „boodschappenjon gen". Vaak gebeurde het dat een inwoonster van Nieuw Namen de heer Picavet een draadje sajet gaf, met het verzoek twee knotten van die kleur uit de stad mee te brengen. Hij fungeerde toen zo'n Dit is de „Minerva", de bus, die in 1930 door de heer Picavet werd aangeschaft en die tot enkele ja ren na de tweede wereldoorlog heeft dienst gedaan. In de oor logsdagen was de bus voorzien van een gasgenerator, *daar er geen benzine voorradig ivas. De man op de foto is Sjef Mertens, een neef van de heer Picavet, die toentertijd in zijn bedrijf werk zaam was. beetje als „fouragemeester" voor de bevolking van Nieuw Namen en hij bracht uit de stad alles mee wat zij wensten, van een bril en een paar schoenen tot een kilo kalfsvlees en een doosje pillen van de dokter Er waren trouwens vele moeilijk heden om op te lossen. Eens had iemand uit Nieuw Namen in Hulst een piano gekocht en hij ver2ocht de heer Picavet dit muziekinstru ment voor hem mee te brengen. Daarom charterde de heer Pica vet een paar Nieuw Namense jon gelieden, die in Hulst op de am bachtsschool gingen en met ver eende krachten slaagden zij er in de piano op een soort laadbak te hijsen, die met kettingen aan de achterkant van de bus was beves tigd. Het ging goed, totdat zij on derweg een helling op moesten rijden. Toen gingen, door het ge wicht van dé piano, de voorwielen van de grond. Dit was echter spoedig verholpen. De ambachts schoolleerlingen namen plaats op de voorspatborden en de, aldus weer in stabiele staat gebrachte, autobus aanvaardde de verdere terugreis naar Nieuw Namen. Oorlog Tijdens de Tweede Wereldoorlog begonnen voor de heer en me vrouw Picavet die. beiden van Belgische afkomst zijn de moeilijkheden. De oorlog was slechts enkele dagen oud, toen de heer Picavet enkele leden van de Nederlandse Koninklijke Mare chaussee moest wegbrengen. Hij kwam tenslotte in Brest (Frank rijk) terecht en vandaar stak hij over naar Engeland. En daar was de heer Picavet genoodzaakt om militair te worden. Voor de twee de maal in zijn leven droeg hij de wapenrok. In de Eerste Wereld oorlog had hij aan Belgische zij de de Slag bij de Yser meege maakt. Hiervoor werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Koning Leopold. Toen haar man in Engeland zat, bleef mevrouw Picavet in Nieuw Namen achter met twee jonge kinderen en een bedrijf om voor te zorgen. Vijf jaar lang heeft zij het bedrijf draaiende gehouden! Daar bij zag zij nog kans om il legaal werk te doen. Het scheelde weinig of zij was door de bezet ters gearresteerd. Na de oorlog Is het echtpaar Pi- cavet-Martens met hernieuwde moed begonnen. Zij hebben een garage-, taxi- en internationaal vervoersbedrijf opgebouwd, dat thans bestaat uit drie vrachtwa gens, twee taxi's en drie autobus sen. „Het zal ons zwaar vallen er mee op te houden", zeggen de heer en mevrouw Picavet, „maar we beseffen dat we het nu aan an deren over moeten laten". Collectes De extra collecte in de Ned. herv. kerk te Ovezande ten behoeve van de kerkvoogdij heeft 36,20 opgebracht. De collecte van het Leger des Heils heeft de Ovezande 31,60 opgebracht. Proef maar eens zo'n zachte Edelcaramel Fijne romige smaak. Smeltend op de tong. 37 ct per 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka Padvinders-drumband ondersteunt „Heitje" Donderdag: a.s. zal de jaarlijkse padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" weer beginnen. De welpen, kabouters, padvind- sters en verkenners hopen op deze wijze weer wat geld voor hun vereniging te verdienen Om ge bedel te voorkomen hebben de landelijke organisaties gemeend de actie dit jaar tot twee dagen te moeten beperken. Alleen deze dagen mag dan ook een karweitje worden gegeven. Ter ondersteuning van de actie zal de Middelburgse P.V.-drum- band woensdag a.s. een mars dooi de stad maken; Ze vertrekt daar toe om 19.30 uur van de St.-Jo- risstraat. De route luidt verder: Zuidsingel, Molenwater, Noord poortstraat, Klein Vlaanderen, Seisstraat, Kromme Weele, Bed- dewijkstraat, Langevlele, Markt. Lange Delft. Segeersstraat, Lon- dense Kaai, Nieuwstraat. Korte Delft, Dam, Molstraat. Span jaardstraat, Balans en SL.-Joris- 8traat. Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer AT Uw wensen zijn vervuld de witte we» - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijn» - was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk t zonder apart inwekenezonder lang koken ezonder warm spoelen. ter kennismaking: nog korte tijd bij aankoop van 2 Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak VAN 2 TOT 8 JUNI AANTREKKELIJKE EVENEMENTEN Het programma van de Zeeland- week, die van 2 tot 8 juni in Ant werpen wordt gehouden, is thans vastgesteld. Op de eerste dag wordt in de feestzaal op de Meir om 16.30 uur de tentoonstelling „Zeeuws bedrijfsleven" geopend. Voor de omlijsting zorgt het Westkappels dameskoor „Een dracht". Daarna wordt in de dierentuin de tentoonstelling „Zeeuwse plasti sche kunst" geopend, gevolgd door een cocktail. Om 20.00 uur gaan de gasten een filmpje over Ere-zilver voor veertig jaar dienst bij „De Hoop" Burgemeester H. D. Trimpe van Zaamslag heeft zaterdag ten kanto re van de N.V. „De Hoop" te Ter- neuzen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. W. v. d. Hooft. Deze was op die dag precies 40 jaar in dienst bij genoemde N.V.. Bur gemeester Trimpe noemde de jubi laris een ijverig en accuraat werk nemer. Ook directeur J. G. v. d. Peijl sprak woorden van waarde ring aan het adres van de jubilaris. Maandag verkiezing van wethouder te Middelburg Tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Middelburg op maandag 10 april a.s. des middags om twee uur in het stadhuis zal na de installatie van het nieuwe raads lid A. Maas voor de a.r. (die in de plaats komt van de heer J. W. Köge- ler) een verkiezing gehouden worden voor een nieuwe wethouder. B. en w. stellen de raad verder voor het door de stichting Openluchtthea ter Middelburg genomen besluit om het tarief voor de repetities in het theater te verhogen van 5 tot 7.50, goed te keuren. Deze maatre gel moer genomen worden in verband met de steeds stijgende kosten. Tevens vraagt het college een kre diet van 4650 beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van een nieuwe auto voor de slachthuis-keu- rin'gsdienst. daar de thans in gebruik zijnde buitendienst-auto ernstige ge breken begint te vertonen. Rijkspolitie Middelburg: totaal 32 man tekort (Van onze parlementaire redacteur) In alle districten van de rijkspolitie ligt de feitelijke sterkte van het korps aanzienlijk beneden de orga nieke sterkte. Over het gelielo land bedraagt dit tekort zelfs 18,5 pro cent. De minister van justitie, mr. Beer man, heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Kolf schoten van de K.V.P. In het district Middelburg is het to tale tekort opgelopen tot 32 man of 10.8 procent van de voorlopige orga nieke sterkte, de Deltawerken zien. Van zater dag 3 juni af tot en met woensdag 7 juni is er van 's morgens tot 's avonds gelegenheid deze tentoon stelling te bezichtigen. Zaterdag rond half één komen de honderden Zeeuwse deelnemers niet de provinciale boot „Prins Hendrik" bij het Steen aan. Ver volgens zal een folkloristische stoet via Suikerrui, Groenplaats, Meir, Koningin Astridplein naar de Grote Markt trekken. Daar wordt dan een ringrljderij gehou den. Voor de toeschouwers wor den er tribunes gebouwd. In dc Koninklijke Nederlandse Schouwburg of zaal Majestic zal maandagavond om 20.30 uur een concert worden gegeven met koor en orkest, oude balladen, ballet en volksliederenzang. Het toneelstuk „Vrouwen krijgen hun zin" van Tennessee Williams volgt dins dagavond in genoemde zaal. De opvoering zal geschieden door een toneelgroep van Zeeuwsch-Vlaan deren. De Nederlandse kolonie en de Bel gisch-Nederlandse vereniging bieden woensdagmiddag 'n uitge breide thee aan in de dierentuin. Ook de exposanten zullen hier voor worden uitgenodigd. Donder dag schepen alle comitéleden en autoriteiten zich in op de Flandria boot, waar zij al varende de maal tijd zullen gebruiken. Op deze wijze doen de Antwerpenaren hun Zeeuwse vrienden uitgeleide tot Vlissingen. In het teken van Zeeland wordt bo vendien in het „Steen" van 3 ju ni tot 4 september de tentoon stelling „Zeeuwse schepen" ge houden. Het loffelijke initiatief hiertoe werd genomen door dr. K. Peetors, gemeente-secretaris van Antwerpen. Financiering restauratie Oostkerk Middelburg Omdat de betaalbaarstelling van de rijkssubsidie in de restauratiekosten van de Oostkerk te Middelburg geen gelijke tred houdt met de uit deze restauratie voortvloeiende financiële verplichtingen, stellen b. en w. van Middelburg de raad voor aan het college van kerkvoogden van de her vormde gemeente financieringsmid delen tot een bedrag van 66.700 be schikbaar te stellen. Dit bedrag is gelijk aan de rijkssuh- sidie, die echter pas in 1962 betaal baar wordt gesteld. Tegen inwilli ging van het verzoek van het college van kerkvoogden om de financiën be schikbaar te stellen voor de verdere gedeeltelijke financiering van de res tauratiekosten hebben b. en w. geen bezwaren, zoals uit het voorstel blijkt. Het college zou het zelfs be treuren als de restauratie zou stag neren wegens gebrek aan financie ringsmiddelen. „Kasporgo" in juni op toernee De r.-k. gymnastiekvereniging „Kasporgo" te Goes zal deze zo mer een buitenlandse toernee ma ken. De toernee start op 14 juni. Men zal een bezoek brengen aan Bayeux (Fr.), Ville Franche (Fr.) en Barcelona. Enkele volksdans groepen uit verschillende van deze plaatsen hebben reeds een bezoek gebracht aan Goes. Dinsdagavond werd in het „Schut tershof" te Goes een filmavond ge geven, waarop de leden van „Kas porgo" en de pleegouders reeds ken nis konden maken met de aan staande reis. Vertoond werden films over Normandië, Parijs, treinreis Parijs-Rivièra. het Alpcn-toerisme en de Pyreneeën. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van „Kasporgo", da heer C, W. Verveat. Vragen van Kamerlid over „zand bij Deltadienst" Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (pvda) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat vragen ge steld over „zand bij de Deltadienst". Zo vraagt hij onder meer of het waar is dat het de opvatting van de Delta dienst is, dat het gebruik van zand voor zogenaamde afgeleide werken op de tweede plaats moet komen en dat daarom zand als „afval" kan worden beschouwd en in zee gewor pen kan worden. De heer Scheps vraagt voorts of de gemeente Hellevoetsluis er redelij kenvijs op had mogen rekenen, dat zij het zand, dat bij de Deltawerken in het Haringvliet vrij kwam, voor een redelijk bedrag zou kunnen ver krijgen, waardoor die gemeente in staat geweest zou zijn terreinen op te hogen. Ook vraagt de heer Scheps of de mi nister liet verantwoord acht dat de Deltadienst zand als afval in zee werpt, zulks waar elders in Neder land de het landschap sierende heu vels worden afgegraven, om aan zand te komen. Tenslotte vraagt hij de minister of, indien genoemde voorstelling van zaken juist is, hij zodanig maatrege len wil nemen dat aan de verspilling van zand spoedig een einde komt. Programma 1-meiviering in Vlissingen Het programma voor de viering van het 1-mei-feest in Vlissingen is ge reed. Het comité van de Partij van de Arbeid en de N.V.V.-Bestuurders- bond heeft de uitnódigingen verzon den. De deelnemers uit Middelburg, Vlissingen en Souburg zullen in de morgenuren hun traditionele bijeen komst in het openluchttheater „Too- renvliedt" hebben. Daaraan zullen meewerken de arbeiderszangvereni gingen uit Middelburg en Vlissingen. 's Middags zal er in het concertge bouw te Vlissingen een filmvoorstel ling voor kinderen worden gegeven. Vertoond zal worden de Nederlandse film „Circusvrienden"'. Eibert Meester, de secretaris-pen ningmeester van de P. v. d. A. zal 's avonds als spreker optreden in een bijeenkomst in het concertgebouw. Aan die feestvergadering zal verder medewerking worden verleend door de zangvereniging „De Volksstem" en de toneelgroep. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Een schot zonder kogel". Auto reed door rolluiken tegen gevel van ujoning De 74-jarige Terneuzcnaar I. S. kwam dinsdagmiddag op 'n nog al ongebruikelijke manier met zijn personenauto uit zijn garage aan de Nieuwediepstraat gere den. Hoewel de garage met rolluiken was afgesloten gaf S. vol gas, reed achteruit dwars door deze „versperring" heen en kwam aan de overzijde tot stilstand tegen de gevel van de woning. De ge volgen waren niet mals: gevel en binnenmuur werden totaal ont- vzet. De achterzijde van de auto werd zwaar beschadigd, terwijl de rolluiken van de garage totaal werden vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Twee auto's botsten op rijksweg bij Rilland-Bath Maandagmorgen omstreeks half elf vond op de rijksweg bij Rilland-Bath ter hoogte van wachtpost 20, een botsing plaats tussen een personen auto en een bestelwagen. Beide auto's reden in een file, ko mende uit de richting Bergen op Zoom. De personenauto, bestuurd door de heer A. Th. uit Rotterdam, moest plotseling-afremmen voor een voor hem rijdende auto. Hierdoor botste de bestelwagen bestuurd door de heer H. L. C. K. uit Morthel (Bel gië) tegen de personenauto. Beide auto's werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Vlissingse G.P.C.-teams tegen Engelse clubs Twee Vlissingse gemeente-elftallen hebben de voetbalstrijd aangebon den met twee Engelse teams. De Vlissingers legden beide malen het loodje. Het eerste elftal verloor van Bengston met 32. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd, waarin aan beide zijden de mogelijkheid om te doelpunten voorkwam. Na een half uur kon de gastploeg de leiding nemen. Na de rust kwam er een wat sterker G.P.C. in het veld en na 20 minuten had men zelfs met 21 de leiding. Een sterk offensief van de gasten bracht de stand echter op 22. De G.P.C.-ers raakten ver moeid, met het gevolg, dat de En gelsen het winnende doelpunt kon den scoren. Het tweede G.P.C.-elftal kwam er met minder eer vanaf. Dit moest in Blades Blades met 60 zijn meerde re erkennen. Vanaf het begin was er een sterk Engels offensief en na twintig minuten kon de achterhoede de druk niet meer weerstaan en werd het 01. Na de thee was het Vlissingse team totaal van slag. De gasten profiteerden hiervan, zodat het einae kwam met een 60 over wining voor hen. Na afloop van deze ontmoetingen was er nog een gezellig samenzijn in het clubhuis van Zeeland Sport. Mr. J. Kolkman in bestuur V.V.D. Middelburg benoemd week hield de afdeling >urg van de V.V.D. haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden goedge keurd. In een vacant komende bestuursfunc tie werd mr. J. Kolkman te Middel burg gekozen. Ter vergadering werd mededeling gedaan van de oprichting van een vrouwenafdeling van de V.VJ)., waarvoor een verheugende belang stelling bleek te bestaan. Diverse aspecten van het partijleven passeerden vervolgens nog in geani meerde discussies de revue. JEUGD-SCHAAKKAMPIOENSCHAP Middelburger Verspoor remise in Hengelo Maandag is in Hengelo het toernooi om het Nederlands jeugd-schaak- kampioenschap begonnen. De uitsla gen van de eerste ronde luiden: Berg (Leiden)Zuidema (Amstel veen) 0—1; Bloem (Wildervank) Verspoor (Middelburg) YzVt: Boc- kel (Eindhoven)Verreck (Den Haag) 1—0; Dlekstra (Sneek) Noordewier (Utrecht) 10; Frede- riks (Nijmegen)Mosterman (Be verwijk) 01; Haselhoff (Vrooms- hoop)Moonen (Heerlen) YzYz', Hoepman (Enschede)Maliangkay (Rotterdam) 10. VOORSTEL B. EN W. Huur f 75,per maand per wooneenheid Wanneer dc gemeenteraad van Mid delburg in zijn vergadering van 10 april a.s. akkoord gaat met het voor stel van b. en w., zal In de Nieuw- straat een flat voor alleenstaande werkende vrouwen worden gebouwd. De flat is gepland naast de nieuwe bejaardensociëteit in de Nieuwstraat, waar thans aan de straatzijde alleen een blinde muur staat met hierach ter een gedeeltelijk gesloten, gedeel telijk open afdak. De bouwkosten van dit project wor den geraamd op ƒ72.000, waarvoor vijf wooneenheden kunnen worden gebouwd. Elke wooneenheid bestaat uit een woonkamer, slaapkamer, keu ken, douche en w.c., terwijl daar naast op de begane grond nog een gemeenschappelijke Derging voor fietsen is geprojecteerd. De huur is vastgesteld op gemiddeld 75 per maand. B. en w. achten deze huur, hoewel hoog, geen bezwaar, groep" kan aanmerken, aldus "stelt Het college twijfelt «r niet aan pi 1 Het college. het aantal gegadigden zal het aantal beschikbare woningen verre over treffen. Geruime tijd geleden heeft de ge meente de desbetreffende grond in de Nieuwstraat aangekocht, waar voor men als bestemming had ge dacht aan de bouw van een woning met garage of een flat voor werken de vrouwen. Aan het laatste hebben b. en w. thans de voorkeur gegeven. Gelet op de thans aan de gang zijn de sanering van de Nieuwstraat acht het college het niet verantwoord de lelijke muur langer te handhaven. In eerste instantie heeft men getracht het perceel aan een particulier te verkopen. Ten gevolge van de hoge eisen, die aan het te bouwen pand worden gesteld, is dit niet gelukt. Met de bouw van een flat voor al leenstaanden wordt in de eerste plaats het aanzien van de straat- wand gediend, terwijl als plezierige bijkomende factor woonruimte ge schapen wordt voor een categorie van woningzoekenden, die men te dien aanzien als een „vergeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13