Het vreemdelingenlegioen zal spoedig overbodig worden O/fZe WOENSDAG-TIP Kreymborg natel Amerikaanse soldaten sleurden Russisch officier uit auto OP HEMELVAARTSDAG BESTAAT ZIEKENOMROEPWERK VIJF JAAR INITIATIEF TOT OPRICHTING VAN COMITÉ SCHRGOTFRAUDE SOWJET-UNIE WIL PRATEN OVER LA0TIAANSE KWESTIE DINSDAG 4 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT Alleen geldig woensdag 5 april Lange jongenspantalon in Trevira en Terlenka 55/45, grijs en multicolors, verstelbare elastische band. 8 jaar VI 04 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg, Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. IN ONAFHANKELIJK ALGERIJE JONGE LIEFHEBBERIJ VAN GELUIDSJAGERS Zeshonderd radioamateurs in geheel Nederland (Van onze speciale verslaggever) Op Hemelvaartsdag zal het in Am sterdam Z.O.N.-dag zijn. Ongeveer 600 radioamateurs uit het hele land, die zich het ziekenomroepwerk in sanatoria, psychiatrische inrichtin gen, ziekenhuizen of inrichtingen voor chronische zieken als fascinerende hobby hebben gekozen, gaan die dag Zweedse soldaat in Gaza vermoord Een Zweedse soldaat in het politie- leger van de Verenigde Naties in het gebied van Gaza tussen de V.A.R. en Israël is doodgeschoten „door tot nu toe onbekenden", aldus een woord voerder van de V.N. De soldaat werd getroffen door een regen van kogels uit een machine geweer. Zijn metgezel bleef onge deerd. De twee mannen waren op de terugweg naar het Z-.veedse kampement na dienst te hebben ge daan op een waarnemingspost ten zuidoosten van Gaza. Abraham van der Vies overleden In zijn woning te Rotterdam is maan dagavond omstreeks half zeven op 61-jarige leeftijd overleden de heer Abraham van der Vlies, een der di recteuren van het Rotterdams To neel. Hij was bij dit gezelschap in hoofdzaak belast met de zakelijke leiding. tary mission" Sowjet-Russische mi litaire missie). Toen zij dit bord zagen, verlieten een of meer Amerikanen hun wagen. Zij liepen op de naast hen staande auto toe. rukten het achterpottier open en sleurden de inzittende, een Russische luitenant-kolonel er uit. Zij stompten hem verscheidene keren èn duwden hem toen in zijn auto terug. het eerste lustrum vieren van hun landelijke organisatie, die veelzeg gend Z.O.N. (Zieken Omroepen Ne derland) werd genoemd. In 42 plaat sen en streken van ons land heeft deze unieke hobbyistenclub reeds af delingen gekregen. Sinds een Rotter damse jongeman de later door het echte omroep werk te Hilversum be kend geworden Gcrrit den Braber in 1947 dit liefdeswerk begon, door wat grammofoonplaten te gaan draaien op ziekenzalen. Zoveel medestanders kreeg Den Braber in enkele jaren tijd, dat in februari '56 in Amersfoort met de oprichting van de .vereniging Z.O.N tot bundeling kon worden overgegaan. Hierdoor werd de mogelijkheid geopend ervaring en ideeën voor de programmasamen stelling uit te wisselen en georga niseerd het contact met de Hil- versumse omroepverenigingen verstevigen. Dank zij dc bandrecorders werd het de medewerkers intussen mogelijk ook meer variatie in de programma's te brengen. Klankbeelden, reporta ges, gezellige trucages, zeer persoon lijk gerichte groetenprogramma's ging men sindsdien verzorgen. De afdeling Utrecht richtte voor de op namen zelfs een bescheiden studio in. Tweede studio Eind april zal er aldaar zelfs een tweede studio in gebruik worden genomen in het voormalige gemeen tehuis Oud Zuylen, dat tevens admi nistratief centrum van deze jonge amateurgroep wordt. Nog meer betekenis lijkt deze lief hebberij te krijgen door de erkenning ervan als moderne vorm van bezig heidstherapie voor de patiëten. Meer dan ziekenprogramma's van de gewone omroepverenigingen kan de ze ziekenomroep namelijk de locale sfeer in de programma's brengen en het persoonlijke element. Bovendien kan elke inrichting een eigen tijd stip voor uitzending via de huisin stallatie vaststellen. Dé omroepverenigingen erkennen de betekenis van dit alles terdege, maar kunnen daarin vanwege hun algemene karakter niet voorzien. Vandaar dat zij in de Z.O.N. een me destander in plaats van een concur rent zien. Particulieren en het be drijfsleven hebben dit stellig belang rijke sociale werk tot nog toe finan cieel mogelijk gemaakt. De afdeling Utrecht werd daarnaast als de enige afdeling in den lande van gemeentewege gesubsidieerd, maar de mogelijkheden voor deze groep worden steeds groter ook in technisch opzicht. Maar daarvoor ontbreken de midde len. Wellicht zal het Rode Kruis het werk binnenkort met een subsidie van 25.000 gulden uit de toto-pot mede gaan steunen. Oud-legionairs mogelijk in verzet Voor de laatste huurlingen ter wereld de soldaten van het Franse vreemdelingenlegioen zou de laatste taptoe binnen kort wel eens kunnen klinken. Wanneer Algerije haar zelf standigheid verkrijgt, blijft er voor deze krijgsmacht geen oor log te vechten meer over. Tachtig jaar lang is het vreem delingenlegioen nu al een open haven voor avonturiers, verban, nenen, misdadigers en werklozen uit de gehele wereld. Maar de op heffing van het legioen is niet de donkerste wolk, die boven de wit te muren van het hoofdkwartier in Sidi-Bel-Abbès hangt. Wat de soldaten en officieren van deze huurtroep veeleer bezighoudt is de vraag: „Wat nu?" Velen van hen zijn immers oudstrijders uit Indochina en Noord.Afrika„ Diezelfde vraag moeten ook de Fran se regering en legerleiding beant woorden. Zij zullen in de naaste toe komst moeten beslissen, hoe ze hun verplichtingen tegenover de duizen den buitenlanders kunnen nakomen, die er niet op behoeven te rekenen, dat ze als soldaat of burger in Alge rije zullen welkom zijn. Volgens de reglementen van het le gioen uit 1884 dat ook nu nog in de hoofdkwartieren wordt gehand haafd mag het leger niet meer dan 32.000 man omvatten. En wat belangrijker is: deze troepen mogen in garnizoenen in gestationeerd. Misschien zal de regering er toe overgaan deze laatste regel te doen opheffen, zodat de troep dan in het moederland kan worden ge stationeerd. Maar men kan zich deze oorlogsbenden moeilijk in de kazernes van Montpellier of Pau voorstellen. Laatste bastion Met het verval van het Franse im perium wordt de lering voor het vreemdelingenlegioen steeds kleiner. Tijdens de tweede wereldoorlog vocht een uitgelezen regiment in Europa. Na die tijd moesten de le gionairs zich terugtrekken in Indo china, Tunesië en Marokko. Tegen woordig is de gehele legermacht in Algerije gelegerd, waar ze wordt ingezet bij de hardste veldslagen en de onaangenaamste zuiveringsacties. Dat is hun laatste bastion en hun laatste bestaansrecht. In de praktijk is het vreemdelingenlegioen een le ger binnen het kader van een leger. In Sidi-Bel-Abbès heeft de troep ei gen hulpdiensten, technische troepen, artillerie, verkenningsvliegtuigen en berichtendiensten. De troepensterkte is een absoluut geheim, maar men kent de inde- Misschien toch gesprek Frankrijk-Algerije Maandagavond is in Ziirich een afge zant van de Algerijnse opstandelin gen, Taieb Boelharoef, gearriveerd. Officieel komt hij de Zwitserse rege ring op de hoogte stellen van de re denen waarom de opstandelingen hebben geweigerd naar do besprekin gen met Frankrijk te komen, die op zeven april in Evian zouden begin nen. Doch uit ingelichte bron is vernomen dat Boelharoef onofficieel is geko men om te trachten nieuw geheim contact met de Fransen te vestigen, met het doel een compromis te vin den dat de twee partijen in staat zou stellen de conferentie toch te hou den zij het dat men misschien la ter zou beginnen dan oorspronkelijk was beoogd. Men is thans zo ver gevorderd met de bouw van het nieuwe Goese Ly ceum, dat de ruwbouw bijna geheel klaar is. Half februari van het vol gend jaar zullen de aannemers ge reedkomen met dit project. Het zat evenwel nog tot september 1962 du ren, alvorens de school in gebruik kan worden genomen. (Foto P.Z.C.i ling ervan nauwkeurig. Er zijn zes regimenten infanterie, die ieder uit ongeveer 400 man be staan, twee regimenten pantser- troepen en vier regimenten val schermtroepen. Verder zijn er vier speciaal voor de Sahara uit geruste compagnieën; die op ka melen in de woestijn patrouille ren. Traditie De traditie om de nationaliteit en identiteit van een man geheim te houden als hij dat wenst, gaat nog steeds op. Desondanks is het bekend, dat in het leger met de witte kepi's ongeveer 60 procent Duitsers dienst namen, 25 tot 30 procent Italianen en Spanjaarden en voor de rest is het een mengelmoesje van Belgen, Ne derlanders, Engelsen. Zwitsers. Lu xemburgers, Hongaren en Polen. Rekruten verplichten zich voor de tijd van vijf jaar dienst te ne men voor een soldij van ongeveer twintig gulden in de maand, het geen vrijwel overeenkomt met de betaling aan een gewone Franse soldaat. Na verloop van die vijf jaar heeft de legionair, die het er levend heeft afgebracht, de mogelijkheid om sol daat eerste klas te worden. Hij moet zich dan weer voor vijf jaar verbin den, maar mag dan trouwen. In Sidi- Bel-Abbès wonen thans ongeveer honderd van deze huurlingenfamilies. Na nog een jaar kan hij dan korpo raal worden en kan eerst na vijftien jaar de hoogste onderofficiersrang behalen. Slechts weinig officieren men vermoedt ongeveer drie procent in het gehele leger hebben zich op die manier kunnen opwerken. Maar dan zijn het ook pas goede officieren voor het legioen. De legionairs en hun officieren t daarvoor worden vaak de beste scho. lieren van de Academie van St. Cyr gekozen zijn beroepssoldaten in hart en nieren, voor wie slechts het soldatenbestaan waarde heeft en die slechts Algerije tot vaderland willen hebben. Daarbij komen dan nog de 6000 tot 8000 voormalige legionairs, die zich in Algerije hebben gevestigd en daar vaak een bar ol een garage drijven. Zij bezitten meestal niet de Franse nationaliteit, maar hebben een eigen status, die echter zo lang zal kunnen bestaan als de Fransen in Algerije zijn. De in Algerije woonachtige oud-legio nairs hebben het er vaak over, dat zij in verzet zullen gaan als ze moe ten leven onder een twijfelachtig Arabisch regime. Van enigen van hen neemt men dan ook aan, dat ze zich reeds daadwerkelijk bezighouden met het vormen van ultra-groepen. Als het vreemdelingenlegioen zal worden ontbonden, is het heel wel mogelijk, dat de afzwaaiende sol daten zich bij deze beweging zul len aansluiten. In ieder geval is het hoogst onwaarschijnlijk, dat het vreemdelingenlegioen het zal laten afweten. DOEL: DIEPGAAND ONDERZOEK Om gevoel van onbehagen weg te nemen Vier Nederlanders hebben het ini tiatief genomen tot oprichting van een „comité-schrootlraude" om na te kunnen gaan „wat er in verband met de sclirootfraude in de E.G.K.S. tot op heden is geschied, om hot verdere verloop van zaken nauwlet tend te volgen en waar nodig on rustbarende feiten te signaleren". Het zijn prof. mr. H. Drion, jhr. mr. M. van der Goes van Naters (lid van de Tweede Kamer en het Euro pese parlement), prof. mr. G. de Grootn en de heer J. Noordam; In een communiqué, "wdafin dit wordt bekendgemaakt, brengt het comité in herinnering dat de sclirootfraude indertijd aan het licht is gekomen toen de Nederlandse schroothandelaar L. Worms op 28 november 1957 aangifte deed van strafbare zaken, gepleegd door een ambtenaar van het ministerie van economische zaken tezamen met Ne derlandse schroothandelaren. „Bij een onderzoek ingesteld door het O.C.C.F. (Office Com- mun des Consommateurs de Fer- raille) en vervolgens van de hoge autoriteit zelf, is hoewel dit onderzoek zeer traag op gang is (Advertentie) OP REIS? HOUDT U FIT MET gekomen en tot op heden niet volledig is geweest in ieder ge val komen vast te staan dat op grote schaal onregelmatigheden hebben plaatsgevonden waarmede vele miljoenen gemoeid zijn", al dus de bekendmaking. Volgens de iniatiefnemers kan men constateren dat de E.G.K.S. bij de uitvoering van een van haar taken onvoldoende heeft gefunctioneerd. Het zou in het belang van de E.G.K.S. zijn en in dat van de bei de andere Europese gemeenschap pen (E.E.G. en Euratom) als de ge hele schrootvoorziening en alles wat daarmee samenhangt zonder aan zien des persoons diepgaand wordt onderzocht. De bevindingen van zo'n onderzoek kunnen, zo menen zij, van belang zijn voor de beantwoording van de vraag welke maatregelen moeten worden getroffen om in de toekomst onregelmatigheden in de Europese gemeenschappen te voor komen. Juist in dit opzicht bekruipt hen een gevoel van onbehagen, van een voortvarend onderzoek ke •rtvarend onderzoek is geen spra- geweest, aldus de bekendmaking. De initiatiefnemers zeggen getrof fen te zijn „door het moeizaam op gang gekomen accountantsonder zoek naar de fraude, onwil of on vermogen tot strafrechtelijk ingrij pen en liet feit dat degenen die de schrootaffaire aan het licht heeft geb het .ebracht, en aan wie hiervoor door heid is betuigd, juist door de gedu- Europese parlement erkentelijk- peerden zelf is tegengewerkt. Driehonderd soldaten tegen Fidel Castro In Havanna is vernomen dat de re gering van premier Fidel Castro een contra-revolutionair complot heeft opgerold waaraan door meer dan driehonderd officieren en matrozen werd deelgenomen. Tenminste zestig samenzweerders vluchtten vrijdag uit het land, toen ze vernamen dat het complot was ontdekt. Drie torpedoboten met 56 zeelieden en een officier hadden bij het aanbreken van de dag de haven van Baracoa in het oosten van de provincie Oriente verlaten met onbe kende bestemming. August Defresne overleden In de nacht van zaterdag op zondag- is op 67-jarige leeftijd in Amsterdam overleden de schrijver-regisseur Au gust Defresue. Hij was auteur vau vele romans, novellen en toneelstuk ken. BEMOEDIGEND ANTWOORD Einde burgeroorlog is nog niet in zicht Het antwoord van de Sowjet-Unie op het Britse „vredesplan" schijnt op het eerste gezicht „bemoedigend", zo is zaterdag van gezaghebbende Britse zijde in Londen verklaard. Geen van de drie punten van het Britse voorstel zou worden afgewezen. De Britse regering heeft voorgesteld, dat de Sowjet-Unie en Engeland een beroep doen op de strijdenden in Laos om de gevechten te staken. Vervol gens zou de drie-mogendhedencom- missie voor naleving van het bestand in Laos, bestaande uit India, Polen en Canada, weer moeten optreden. Tenslotte zou een internationale con ferentie over de kwestie-Laos moeten worden belegd. Naar welingelichte zijde wordt v nomen, zou deze conferentie in Ge- riève, Londen of Nieuw Delhi moeten worden gehouden. De Britse regering zou het meest voor Genève voelen. Reuter meldt uit Moskou dat diplo maten aldaar het Russische antwoord op de Britse voorstellen ten aanzien van Laos als „gematigd, redelijk en bemoedigend" beschrijven. Zij menen, dat het antwoord van het Kremlin een goed uitgangspunt vormt, om te pogen in Laos tot zaken te komen. Hieraan wordt echter toegevoegd dat het antwoord ook de indruk versterkt dat de Russische premier Kroesjtsjef nog geen einde aan de Laotiaanse cri sis ziet, voordat overeenstemming is bereikt over de samenstelling van een toekomstige Laotiaanse regering. Vier Amerikaanse soldaten zijn maan dagavond te Frankfort aangehouden, nadat zij een Russische luitenant-ko lonel hadden aangerand. Dit is te Bonn bekendgemaakt. De Amerikanen in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, behoorden tot de 3de ge pantserde divisie in Frankfort. De Rus is lid van de Sowjet-Russische militaire missie in dezelfde stad. Naar verluidde zou het incident zich als volgt hebben afgespeeld: De Ame rikanen. die hadden gedronken, reden met hun auto door Frankfort, toen zij moesten wachten voor een ver keerslicht. Naast hen stopte een an dere auto, met een bord. „Soviet mili- Chinezen laten Amerikaan vrij Communistisch China heeft besloten de 60-jarige Amerikaan Robert Mc Cann, die in 1951 tot 15 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld op be schuldiging van spionage, vrij te la ten, aldus meldt het persbureau Nieuw China. De echtgenote van Mc Cann vloog op 28 maart naar China, nadat zij had vernomen dat Mc Cann ernstig ziek was en aan longkanker leed. Zij bezocht hem vorige week voor het eerst in zijn gevangenschap. Priester zou in Angola rebellenleider zijn In Loeanda, de hoofdstad van de Por tugese bezetting Angola, is een r,-k. kanunnik, mgr. Manuel Mendes das Neves, aangehouden op beschuldiging van medeplichtigheid aan de recente terroristische aanvallen in Angola, zo heeft het Portugese persbureau Lusitania bekendgemaakt. Volgens dit bericht zou de kanunnik „wellicht het hoofd kunnen zijn vsui de subversieve organisatie die vér. antwoordelijk is voor deze aanval len". Hij had zijn sympathie voor „de zogenaamde nationalistische be- begingen die zich met steun van de communisten en enige idealisten van de V.N.-organisatie in Afrika ont wikkelen", niet onder stoelen of ban ken gestoken. Onmiddellijk na de overdracht van de nieuwe uniformen stapte een trots „Crescendo" zaterdagmiddag door Dreischor om dit geschenk van de burgerij, ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan gegeven, te.tonen. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7