Honderden Zeeuwse jongeren trokken ter bondsdag RODEN7 Zeeuwse Almanak DREISCHOR'S „CRESCENDO" KREEG NIEUWE UNIFORMEN van ^g§ tot wijfie muizén\pasta vlokken TWEE ONDERSCHEIDINGEN IN HOEDEKENSKERKE UITGEREIKT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1961 BIJ 60 JARIG JUBILEUM OP TWEEDE PAASDAG: In het. Concertgebouw te Terneuzen kwamen maandag bijna 500 C.-J.V.- bondsdagbezoekers bijeen. Onze foto graaf knipte dit plaatje toen aan dachtig. werd geluisterd naar het op treden van cle Goese „Animato"-ac- cordeonisten. (Foto P.Z.C.) In Terneuzen, Middelburg en Goes werd wapenschouw gehouden Gereformeerd Paasappél in Middelburg I)er traditie getrouw trokken op tweede paasdag weer honder den Zeeuwse jongeren naar de bondsdagen, welke door de ver schillende christelijke jongeren organisaties in deze provincie werden gehouden. Terneuzen was ditmaal de gemeente waar het Christelijk Jongeren Ver bond bijna vijfhonderd jonge ren bijeenbracht voor de jaar lijkse wapenschouw. De afde ling Zeeland van de Bond van gereformeerde jeugdverenigin gen in Nederland kwam met ruim zeshonderd leden in de Middelburgse Noorderkerk bij een, terwijl de provinciale afde ling van de Bond van Gerefor meerde Jongeren (Vrijge maakt) ditmaal Goes als punt van samenkomst had gekozen. Ook daar was een flinke belang stelling. „Bijeenkomsten, waarover ik altijd vele goede en enthousiaste verhalen heb gehoord", zo zei de voorzitter van de provinciale commissie van het C.J.V., ds. P. Wapenaar uit Grijps- kerke, die voor de eerste maal zo'n bondsdag in Zeeland meemaakte. „Waarom houden wij die bondsdagen eigenlijk?" zo vroeg hij zich af in zijn openingswoord in de Nederlands hervormde kerk te Terneuzen, waar de pehtendbijeenkomst) werd gehou den. „Inderdaad beschouwen wij dit onder meer als een dagje uit". De voorafgaande kerkdienst wilde spre ker beslist niet slechts zien als liet geven van alleen maar een christe lijk tintje aan een bondsdag van christelijke jongeren. „Maar", zo zegeviert lightweight vervolgde de P.C.-voorzitter, je kunt pas een dagje -goed uitgaan, als je met God uit bent". Vandaar dat hij het begin van deze dag mét litur gie door ds. J. G. N. C'upédo uit Sluiskil en een prediking door ds. Ph. M. Becht uit Zaamslag als voor treffelijk betitelde. De bijeenkomsten zelf mogen volgens ds. Wapenaar best iets losmaken bij de deelnemers, zelfs een uitwerking hebben van een soort „tijdbomme- tje" zoals hij het betitelde waarvan de resultaten door hen wor den uitgedragen naar de steden en dorpen. Aan de oelitendbijcenkomst werd medewerking verleend door het Ne derlands hervormd kerkkoor uit Axel. onder leiding van de heer J. P. Smies. Gezamenliik werd een aantal liederen gezongen, waaronder de bondsliederen van dc C.J.V.F. en de C.J.M.V. Een collecte voor de zieken- dienst van het C.J.V. bracht de mooie som op van 198.08. De middagbijeenkomst vond plaats in het Terneuzense Concertgebouw, waar een aantal jongeren zich zelfs met een staanplaats tevreden moest stellen. Dc accordeonvereniging ..Animato" uit Goes, onder leiding van de heer P. B. van Sprang, bracht daar een vlot en vrolijk programma. Daarna hebben do C.J.V.-jongcren met bijzonder veel aandacht de bele venissen van liet krnideniersgezin van Karei Weijts (Ko Bakker) ge volgd in het toneelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon", boel verdienstelijk opgevoerd door de Axelse toneelgroep „Ko Bakker". Al gemeen was men het er over eens dat deze bondsdag te Terneuzen als geslaagd kan worden beschouwd. Op het jaarlijkse paasappél van de afdeling Zeeland van de Bond van geerfornicerde jeugdverenigingen in Nederland sprak ditmaal de bonds voorzitter, ds. G. N. Lammens uit Heemstede, over „Er wordt op je ge- meuw V^atten- ROEIT ZE'GENADELOOS UIT relcend". Er was in deze samenkomst grote plaats voor zang ingeruimd. Het mannenkoor „Zang en Vriend schap" uit Ivapelle zong onder lei ding van de heer J. Kousemaker, die ook de samenzang op vlotte en vro lijke wijze leidde. Na het openingswoord van de afde lingspresidente van de M.V., mejuf frouw F. A. Groot Nibbelink. brach ten jongeren in voordracht en zang de paasboodschap „Want nu de Heer is opgestaan". Een nieuwe methode om de jeugd te activeren en, met de ervaring van deze opvoering, zéker het herhalen waard. Ds. Lammens l'iep de jeugd op tot. beantwoording van de roep die van vele kanten tot haar komt. Daar is allereerst de kerk die roept. Paulus zag de Macedonische man wenken, maar toen hij daar kwam werd hij door niemand verwacht. De jeugd moet geloven dat de kerk een uit gestoken hand heeft. Een roep van de kerk moet worden beantwoord. Maar Jezus heeft niet gezegd dat Zijn Vader de kerk liefheeft, maai de wereld. Vandaar ook dat we, waar we kunnen, onze taak in de wereld moeten zien en volbrengen, alsdus spreker. Ook de jeugdvereni gingen doen op ons een beroep. En in deze drie zaken, lcerk en wereld cn vereniging, doet de Heer van Pasen op ons een beroep. God geeft ons dus vele opdrachten. Niemand is er, die niet is geroepen. Na koorzang sloot cle afdelingsvoor zitter van de J.V., de heer J. P. Bal kenende. de midaagsamenkomst. 's Avonds was er grote belangstel ling voor het optreden van Otto Sterman met het programma „Eb benhout". Een bijzonderheid is nog dat de uit Oostkapelle afkomstige André Louws iets vertelde over het jeugd werk van de naar Frankrijk geëmi greerde Zeeuwen. Bondsdag geref. jongeren vrijgemaakt, te Goes De afdeling Zeeland van de Bond van Gereformeerde Jongeren (Vrij gemaakt) die te Goes bijeenkwa men, werkte in de morgenuren in de doposgezinde kerk liet huishoudelijk gedeelte af. 's Middags kwamen de jongeren bijeen in zaal Juliana aan de Beestenmarkt. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter, de heer A. lïin uit Axel, die een medi tatie hield naar aanleiding van Lu cas 24: 1-J2 en Handelingen 3: 11- 18, verkreeg de heer R. van Spron- 'scn uit Goes het woord. Deze sprak over het onderwerp: „Gave en op gave". Hij herinnerde aan het lijden van Christus in Zijn drie ambten: profeet, priester cn koning. „Met dit lijden heeft Hij ons weer de moge lijkheid gegeven om ook deze drie ambten te vervullen", zei hij. Voor de betekenis van de drie ambten wees spreker op een tekst uit Ge nesis: „Laat ons mensen maken naar Ons beeld en naar Onze gelij kenis". „Dit houdt in, dat wij zijn van God op aarde. Dit beeld Gods is in stukken geslagen door de zon deval, maar Christus heeft het her steld", aldus de lieer Van Spronsen. „Dit is de gave van God en tevens onze opgave", zo besloot spreker. Na een bespreking van dit onder werp sprak do gereformeerd predi kant (vrijgemaakt) ds. A. X. Hen driks uit Goes een slotwoord. SYMPATHIEK. De turners van het Poortvlietse „Ex celsior" maakten in het dorpshuis te Sint-Annaland een buitengewoon sympathiek gebaar tegenover hun jónge zustervereniging. De kas van do nog naamloze Sint-Aunalandse turnvereniging kreeg door een de monstratie van de vrienden uit P.Z.C.-APRILMOP.... Wij zullen het maar bekennen: de vuurtoren van Westkapelle blijft vuurtoren en wordt géén hotel. De Westkappelagrs, die hun monument een ogenblik bedreigd zagen, kunnen gerust zijn; de brouwerij, die aanbood 'deel te nemen aan de financiering vermits er bier geleverd mocht ivor- don kan beier omzien naar een ander object en dat geldt ook de me dewerker van een landelijk weekblad, die er een reportage aan wilde wij- den.' 7 Was zaterdag 1 april. E>i volgens de aloude traditie meenden wij die dag onze lezers best een ldein kooltje te mogen stoven. Hetgeen het zij in allé bescheidenheid gezegd uit stekend gelukt is. Velen gelóófden in dc transformatie run de vuurtoren, zoals een fantasierijk man die ge schetst had, compleet met bloemen cn planten ..om het geheel een fleu rig aanzien ie geven'Sommigen icaren zelfs een beetje boosanderen hadden hét door en op Zuid-Beveland ■teas er ecu jaloerse burgemeester, die vond dat men in Westkapelle toch maar veel eerder was met recreatie- plannen clan in zijn gemeente. Totdat hij het door kreeg, weer de krant op belde en spontaan bekende: „Ik ben er ingevlogen Dat was ook het geval met een lid. van Westkapelles muziekgezelschap. De man verweet zijn voorzitter Jiit de krant te hebben moeten lezen, dut hij »ioest spelen. Nou, hij hoefde niet. De plechtigheid is niet doorgegaan. Er zijn geen sleutels van de vuurto ren overhandigd; zélfs niet de roes tige, die een sloper uit Middelburg ter beschikking had gestéld. En voor wie nog getwijfeld mocht hebben, bracht het televisiejournaal mis schien uitkomst, want daarin werd 's avonds de P.Z.C.-aprilmop, samen met die van andere dagbladen, nog even gememoreerd En spaarbankboekje met f 1500, Het muziekgezelschap „Cres cendo" uit Dreischor heeft zaterdag luisterrijk het zes tigjarig bestaan gevierd. Voor die „luister" had de burgerij gezorgd: het korps kreeg nieuwe uniformen, waarmee het zaterdagmiddag trots door het dorp paradeer de. Bijna zevenduizend gul den hadden de inwoners van Dreischor gestimuleerd door de comitéleden van het „uniformfonds" bijeenge bracht voor het jubilerende „Crescendo". Toen de unifor men, inclusief enkele reserve exemplaren, waren aange schaft bleef er nog Vijf tie honderd gulden over om het korps op een spaarbankboek je aan te bieden. Het was zaterdagmiddag de vice- voorzitter van het uniformfonds, de heer J. J. van der Linde, die op het grasveld bij de kerk het geschenk overdroeg. Namens de gehele bevolking van Dreischor feliciteerde hij de jubilerende mu ziekvereniging. De heer Van der Linde bood ook het spaarbank boekje aan en dit was voor voor zitter J. W. Beekman aanleiding om in een dankwoord op te mer ken: „Dit geschenk overtreft al les". Op zijn beurt bood hij de comitéleden een aandenken en een verenigingsspeldje aan. Ook bracht hij dank aan het voormali ge gemeentebestuur van Drei schor en het nieuwe gemeentebe stuur van Brouwershaven. Nadat de dames van het her vormd kerkkoor de muzikanten een corsage hadden opgespeld, maakte het korps een „triom- tocht" door het dorp. Vervolgens was er in „De drie schapen" een drukbezochte recep tie, waar als eerste de ere-voor-. zitter, de heer Verjaal, een felici- tatiespeech uitsprak. Hij consta teerde, dat het korps in de achter liggende jaren heeft aangetoond Autobotsing in Bergen op Zoom Op de Parallelweg te Bergen op Zoom ontstond maandagmorgen één aanrijding tussen een auto bestuurd door C. de V. uit Oostende "en A. D. uit Wissenkerke. De V. reed in de richting van de Wouwsestraatweg. Op de Parallel weg stond een wagen geparkeerd. Toen er een tegenligger naderde, minderde De V. snelheid om deze te genligger te laten passeren en remde daarna zijn wagen af. Tengevolge van het natte wegdek ging zijn wa gen slippen. A. D. die achter De V. reed, had hier niet voldoende reke ning mee gehouden en reed met zijn auto tegen de Belgische wagen. De Auto van De V. werd licht, doch die van A. D. uit Wissenkerke zwaar be schadigd. Bovendien kreeg D. later nog een proces-verbaal. rissen vervolgens de onderscheiding op de borst. Hij deelde mede, dat de heer Pauwe begiftigd was met de eremedaille in zilver, mede in ver band met zijn werkzaamheden op maatschappelijk en kerkelijk gebied. De heer Pauwe is o.m. diaken van de hervormde gemeente en contact- dialcèn voor de gezinszorg van de sa menwerkende hervormde gemeenten in Westelijk Zuid-Beveland. Daar naast is hij bestuurslid van het Bur gerlijk Armbestuur. Hierna sprak dc heer D. J. Dees uit Oudelande, die dc beide gedecoreer den namens de Z.L.M. een getuig schrift voor 40 jaar trouwe dienst aanbood. Onder het ophalen van her inneringen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Burgemeester me. M. Somers van Hoedelcenskerke reikte zaterdagmor gen aan de heren J. J. Smallegange (links) en Abr. Pauwe (midden) de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, resp. in brons en zilver, uit, in verband met hum veer tigjarig dienstjubileurn op het land bouwbedrijf van de gebr. Leendertse. (Foto P.Z.C.) levensvatbaarheid te bezitten cn bood vervolgens trommelstokken, een triangel en een enorm bloem stuk aan. Burgemeester A. H. Vermeulen ging na, hoe in. Neder land 100.000 mensen in 700 fan fare- en harmoniekorpsen „cultu rele zelfwerkzaamheid." bedrijven. Van deze cijfers uitgaande zouden cr in Dreischor tien mensen lid van het korps kunnen zijn, maar het zijn er dertig. Hoewel subsi dieverhoging is te overwegen, was burgemeester Vermeulen dank baar, dat er middels vrijwillige bijdragen zoveel voor het korps wordt gedaan. Hij wenste het ju bilerende „Crescendo" tenslotte „Veel ambitie, succes en vreugde" toe. Namens de coöperatieve boeren leenbank en namens de landbouw- verenigig Dreischor sprak de heer L. M. Moermond. Namens beide instellingen bood hij een ge- schenk-onder-couvert aan. Nadat de dirigent, de heer J. van der Weijde 'zich in een woord tot dc leden had gericht, sprak tenslotte dc heer Beekman een dankwoord. De nieuwe, lichtgrijze, met wit. bestikte uniformen van „Crescen do" dragen op dc epauletten hot wapen met de drie schapen van Dreischor. Minister Marijnen 20 juni naar Zeeland Eerste steenlegging laboratorium D. J. v. d. Have in Frederikapolder De minister van landbouw en visse rij, mr. V. G. M. Marijnen- komt op 20 juni a.s. nuar Zeeland. Hij zal op die dag een bezoek brengen 'aan het Koninklijk Kweekbedrïjf en Zaad- handel D. J. v. d. Have NA', te Ka- pelle-Biezelinge. Om elf uur 's morgens zal de minis ter de eerste steen leggen voor het nieuwe onderzoekcentrum van het kweekbedrijf in de Frëderikapoldcr te Rilland.Bath, Op dit te bouwen laboratorium zal liet laridbouwgewas- serionderzoek ter hand worden geno men. Des middags zal minister Ma rijnen het nieuwe bedrijfsgebouwen- complex van v. cl. Have te Kapeile officieel openen. De laatste jaren hebben dc bedrijfsgebouwen namelijk een grote uitbreiding ondergaan, die omstreeks juni van dit jaar haar-be slag zar krijgen. Mr. L. G. Wolf te Goes in Apeldoorn benoemd De heer L. Franfze.n uit. Roermond opvolger in inspectie l.o. Goes Bii koninklijk besluit van 2L maart is met ingang van een nader te be palen datum tot inspecteur l.o. in Apeldoorn benoemd, mr. L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, Mr. Wolf werd ruim zeven jaar go. leden tot inspecteur van het l.o. te Goes benoemd. In zijn plaats is be noemd de heer L. Frantzen uit Roer mond, hoofd van de Don Boscoschcol in deze Limburgse stad. De nieuw benoemde inspecteur is 51 jaar oud. Hij heeft de r.-k. kweekschool in Roermond bezocht. In 1930 behaalde hij de hoofdakte, waaraan hij in de volgende jaren de akten l.o. Engels. Frans, Duits cn muziek toevoegde. Eind april aanbesteding christelijke kweekschool H Nadat enkele weken geleden M de rijksgoedlïeuriug voor de houw van de christelijke s kweekschool te Middelburg is p afgekomen, heeft het bestuur s thans ook de laatste goedkeu- ring ontvangen, die nog voor Zz s net bouwplan nodig was. Dit §j H betekent, dat het bestuur van s de chr. kweekschool eind april H zal overgaan tot de aaubeste- M ding. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Benoeming leraar aan christelijke kweekschool Met ingang van 1 september 1961 is als leraar opvoedkunde aan de chris telijke kweekschool te Middelburg benoemd de heer J. Turkstra te Arn hem, thans leraar aan de kweek school voor chr. kleuteronderwijs tc Arnhem. Waterschade aan atlassen In hei zaterdag gepubliceerde be richt over de verdwenen atlassen uit de provinciale bibliotheek van Zee land is een fout geslopen. Vermeld werd namelijk, dat deze boekwer ken na dc brand van 17 mei 1910 nog niet opnieuw waren ingebonden en toen door de watersnood hebben geleden. Men zal begrijpen, dat hier slechts de waterschade bedoeld was. Poortvliet een flinke injectie, name lijk ongeveer tweehonderd gulden, de opbrengst van een op deze de monstratie gehouden verloting. Na tuurlijk waren de Sint-Annalandse bestuurderen hierover in hun nop jes; Alleen waren zc wel wat teleur gesteld, dat niet meer moeders een kijkje kwamen nenien. Ze hadden zich er dan persoonlijk van kunnen overtuigen hoe nuttig gymnastiek en dus het werk van de vereniging HULDE. Van Sint-Annaland naar Scherpe- nisse, waar men meer tevreden kon zijn over de belangstelling op de vergadering van de muziekvereni ging „Eendracht". Maar daar was dan ook een zeer bijzondere reden voor. De voorzitter, de heer A. Versteijnen, die veertig jaar lang van de oprichting af een van de stuwende krachten van dit korps is geweest, had besloten het werk aan anderen over te dragen. Alle leden, bestuurs- en ereleden waren daarom naar hotel Sturris gekomen, waar de heer L. A. M. Elenbaas de dank aan de scheidende voorzitter vertolkte, cle man, die zich nooit liet afschrikken, wanneer de vereni ging ook haar tegenslagen had. De heer Versteijnen. die natuurlijk de ze zomer bij de viering van het veer tigjarig jubileum van de vereniging wordt verwacht, kreeg evenals zijn echtgenote, een afscheidsgeschenk aangeboden. En de muzikanten on derstreepten de dankwoorden met enkele pittige nummers, waaronder het toepasselijke „Lang zal hij le ven". De heer Versteijnen, die zich ook op andere wijze voor de plaatselijke gemeenschap verdienstelijk had go- maakt, werd eveneens toegesproken door burgemeester D. C. Bouwense, die de Rode-Kruisactiviteiten van cle scheidende schetste. In de muziek vereniging zal de bestuursvaeature worden vervuld door de heer P. Jagt Czn. VROEGERTJE. Het tiende bericht in onze Vroe- gertjes-eyclus komt uit Cadzand. Op de (winterse) tweede paas dag tegen het vallen van de avond ontdekte de heer I. Porrey in de duinen twee zwaluwen. Waarmee het spreekwoord dat een, ja zelfs twee zwaluwen nog geen zomer maken, weer bewaar heid I*. ZILVER EN BRONS A. Pauwe en J. Smallegange 40 jaar op landbouwbedrijf Het was zaterdag 1 april feest op liet landbouwbedrijf van de gebr. Leendertse te lloedekcnskerke, waar twee arbeiders, de lieren Abr. Pauwe (54) en J. J. Smallegange (53) hun veertigjarig jubileum vierden. Beiden werden bij deze gelegenheid konink lijk onderscheiden de heer Pauwe met de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau cn de heer Smallegange met de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een zaterdagmorgen op het bedrijf gehouden intieme bijeenkomst, waarbij o.a. burgemeester mr. M. Somers en gemeentesecretaris P. Harthoorn aanwezig waren, werden de onderscheidingen uitgereikt. In een korte toespraak herinnerde de oudste firmant, de heer H. I. Leen dertse, eraan, dat het bedrijf 40 jaar geleden is gesticht. Toen zijn ook de heren Pauwe en Smallegange als jongens van respectievelijk 14 en 13 jaar op de boerderij gekomen. Als blijk van waardering bood de heer Leendertse hen oen cadeau onder couvert aan. Met een korte toespraak speldde bur gemeesters Somers de beide jubila- WISSELVALLIG WEER. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan regen, maar ook en kele opklaringen. Overwegend zwak ke veranderlijke wind. Weinig ver- audcring in temperatuur. ZON EN MAAN 5. april Zon op 6.07 onder 19.20 Maan op onder 8.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2