SLACHTOFFERS nnnuikiriAic 7ECMU/CC rnunakit ONGELUKKEN EISTEN VERSCHEIDENE Op beide paasdagen weinig toeristen Minister Luns naar president Kennedy Zeeland overstroomd door toeristen. en regen rKUf lliüInLL Z.LLUvvuL UUUKnnl Nachtwacht verkocht DRIE MATROZEN BIJ SCHEEPSBRAND OMGEKOMEN KENNEDY KOMT NAAR PARIJS Va ndaag TERRORISME IN PARIJS WASHINGTON DOET BEROEP OP CUBA Een groot aantal verkeersongevallen en scheepsrampen heeft gedurende het paasweekeinde het leven gekost aan zeker vijf tien Nederlanders. Drie opvarenden van de kustvaarder Bloem gracht, de matrozen D. van der Pal uit Alkmaar, Johan van den Berg uit Den Haag en José Torrado uit Den Haag kwamen bij brand aan boord van hun schip in de Finse haven Toerkoe om het leven. De matrozen G. van Zanen uit Scheveningen en A. Stoter uit Best zijn zwaar gewond. De oorzaak van de brand in het vijfhonderd bruto-registerton grote schip is vermoedelijk ontstaan doordat één der bemanningsleden in de kooi heeft ge rookt. Het schip is voor een deel vernield en zal naar Nederland worden gesleept, nadat in Finland de schade provisorisch is her steld. Twee opvarenden van de Groninger kustvaarder Despatch, het vier jaar oude dochtertje van de kapitein, Afiena Lughart, en de 42-jarige kok W. Post uit Zwolle zijn zondag bij East Greenwich in de Thames ver dronken. Een Engelsman heeft ver geefs getracht de drenkelingen te redden. Over de oorzaak van het on geval bestaat nog geen zekerheid. Tussen de stations Santpoort-Zuid en Santpoort-Noord is de 82-jarige P. ter Voort uit Santpoort zaterdag avond op een onbewaakte overweg, die hij per fiets passeerde, gegrepen. De man overleed na enkele uren. Op de Veersedijk in Hendrik Ido Ambacht kwam zaterdag de 37-jari- ge bromfietser A. van Rijsdijk om het leven, toen hij door de vrij hevi ge regen met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto reed. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. Bij Saint Quentin in Frankrijk is zaterdag een personenwagen, be stuurd door de 27-jarige in Frankrijk gelegerde sergeant F. Buitelaar met een tegenligger in botsing gekomen. Mevrouw Buite laar, die naast haar man zat, was op slag dood. De bestuurder werd zwaar gewond. Bij een autobotsing op de afsluitdijk ter hoogte van Den Oever is maan dagavond' de 23-jarige J. Schneider uit Scheveningen om het leven ge komen. De auto van de heer Schnei der reed tegen een personenwagen met vier Japanners. Deze wei-den, evenals een in de auto van de Sche- veninger zittende dame, met vrij ernstige verwondingen naar een zie kenhuis in Den Helder gebracht. Tussen Woerden en Gouda ontstond gisteravond een kettingbotsing, die het verkeer vrijwel lam legde. Her en der langs de weg lagen de wrak stukken van auto's. Met zaklantaarns en zakdoeken werd het verkeer pro visorisch geregeld. Op een onbeveiligde overweg te Almelo is zaterdag een personen auto gegrepen door de Skandina- vië-expres. De heer C. Rosendal en mevrouw E. H. Veerenhuis- Veneklaas, beiden te Almelo woonachtig, werden gedood. Me vrouw Veerenhuis, die geen rijbe wijs had, bestuurde de wagen. Op de rijksweg te Geleen is op eer- ste-paasmorgen het zesjarig meisje M. Dirks uit Roosteren door een auto gegrepen. Het kind had zich van de hand van haar vader losgerukt. La ter op de avond overleed het meisje in het Sittardse ziekenhuis. Maandagmiddag is in de IJsel ter hoogte van 's Heerenhoek een tot nu toe onbekende jongeman verdronken. In de nacht van zaterdag op zondag is de 40-jarige hoofdagent H. P. Mast te Maastricht bij een verkeersonge val gedood. De bestuurder van de au to die hem aanreed, efen fabrikant uit Borne, is gearresteerd op vermoe den van dronkenschap. In het algemeen ziekenhuis te Win terswijk overleed de achttienjarige uit Gelsenkirchen afkomstige Jo- hann Rotzek. Vrijdagavond was hij met vijf landgenoten betrokken ge weest bij een auto-ongeluk dat nog enkele gewonden eiste. Vrij stil Eerste paasdag was het iii Neder land vrij stil met het toerisme. Vele Duitsers namen de vrije dagen te baat om de zomervakantie te be spreken. Aan de Brabantse en Lim burgse grens was de doortocht zelfs kleiner dan op andere voorjaarszon- dagen. Het weer op tweede paasdag was er aanvankelijk oorzaak van dat velen nog een kijkje over de grens nmen, maar de gestaag vallende mot regen deed velen nog voor de sche mer de weg huiswaarts kiezen. De Amsterdamse rondvaartboten hadden vrijwel niets te doen; het mu- seumbezoek daarentegen was onge dacht groot. Het dagbezoek per au tobus van buitenlanders was nor maal, daar men deze tochten lang van te voren bespreekt. De spoorwe gen registreerden zaterdag vrijwel geen top, wel maandagavond tussen zes en negen uur. Paus Johannes heeft zondag in zijn paasboodschap vanaf een goud met rode troon de gelovigen een gezegend paasfeest gewenst. Hij deed dit in 15 talen. De paus wekte de gelovi gen op waakzaam te zijn tegen men selijk verraad en tegen individuele en collectieve ontrouw jegens de heiligste wetten van ons leven. DEN HAAG ACHT GESPREK WEL ZEKER Nieuw-Guinea-kwestie en K.L.M.-landingsrechten (Van onze Haagse redactie) Behalve in Washington acht men het ook in Nederland niet onmoge lijk, dat minister Luns omstreeks Geslaagde aprilgrap. Dat er in Nederland altijd weer mensen zijn, die een aprilgrap voor zoete koek slikken, is zaterdagavond in Amsterdam weer eens gebleken. Voor het Rijksmuseum hadden zich omstreeks acht uur vele tientallen verontwaardigde kunstminnaars ver zameld teneinde van hun ergernis blijk te geven over de, bij - wijze van aprilgrap in een mdtoprogranppa aangekondigde verkoop van Rerabrandts Nachtwacht. Uiteraard bleek spoedig, dat men zich voor de gek had laten houden, want van het aangekondigde transport van de Nacht wacht naar Schiphol was hoegenaamd niets te bemerken. In tussen was het voor de ingang van het museum zo druk ge worden, dat de politie zich genoodzaakt zag er een 5 maal 8- wagen heen te sturen om te voorkomen dat het verkeer ter plaatse in de war zou worden gebracht. De chef-portier, de heer Kuiper, die met enkele collega's zater dagavond in het museum dienst had, vertelde uit alle delen van het land te zijn opgebeld door mensen, die de radio-uit zending serieus hadden genomen en hun hevige verontwaar diging uitspraken. 10 of 11 april een onderhoud met president Kennedy zal hebben. Ze kerheid had men hieromtrent niet helemaal, aangezien nog geen defi nitieve afspraak is gemaakt. Het is namelijk niet de gewoonte van de Amerikaanse president lang van tevoren afspraken te maken en nog minder die lang van tevoren aan te kondigen. President Kennedy heeft hiervoor dit keer bijzondere reden. Tijdens de assemblee van de Verenigde Naties vertoeven veel ministers van buiten landse zaken in Washington. Als E resident Kennedy zou bekend ma- en dat hij een onderhoud met mi nister Luns heeft, dan zouden onge twijfeld ook enige confratérs van de Nederlandse minister van buiten landse zaken op een onderhoud met de president aandringen. Hoewel hieromtrent dus op het ogenblik nog nW,s definitiefs bekend is, acht men het op het departement van buiten landse zaken in Den Haag geenszins uitgesloten dat minister Luns presi dent Kennedy zal ontmoeten. In ingelichte kringen zei men dat mr. Luns op 10 april uit New York te Washington zal arriveren. Ver wacht wordt dat hij die avond een concert van het Amsterdamse Con certgebouw zal bijwonen. Men meent dat minister Luns bij de {(resident deze onderwerpen zal «di en aansnijden: landingsrechten voor de K.L.M. in Californië, de situatie in het Verre Oosten, Nederlands Nieuw-Guinea inbegrepen, de N.A. Vierduizend vluchtelingen naar West-Duitsland Hoge functionarissen van de West- berlijnse vluchtelingendienst hebben gezegd, dat 4.000 Oostduitsers van de paasdagen hebben gebruik ge maakt om naar West-Duitsland te vluchten. Men verwacht, dat deze week in to taal 7.000 Oostduitse vluchtelingen naar het westen zullen komen. Dit is meer dan tweemaal het aantal dat gewoonlijk in één week tijd de grens over komt. V.O. en de problemen van de twee handelsgroeperingen in Europa. Ver wacht wordt dat minister Luns tij dens zijn bezoek besprekingen zal hebben met vele ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. BEELD VAN PAASDAGEN: Provinciale Zeeuwse Courant MM B l §1 B* m §5 H fl «HV ^B gjT^ fl B fl fl flj MM |W fl m.ra Minim. advertentie «,-. W. Leertouwer en G. A, de Kou. 25 ce,lt mM een ™7e™. O6 Tt 55 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLiSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN If"»,,, "S," per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no 3593UO P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-6U. tel. 9355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643): Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213); Oostburg. tel 2395; Terneu2en tel 2116. Zierifcee red tel 2425. adm tel. 2094. President Kennedy heeft een uitno diging van president Charles de Gaulle van Frankrijk om Parijs ge durende drie dagen te bezoeken aan vaard, zo is in Palni Beach, Florida, vernomen. Volgens het Parijse blad France- Soir zal de Amerikaanse president door zijn echtgenote, Jacqueline, worden vergezeld. In Bonn wordt van gezaghebbende zijde vernomen dat de bondskanse lier, dr. Adenauer, die in de loop van deze maand naar Washington gaat, president Kennedy zal uitnodi gen ook de bondsrepubliek te bezoe ken. Dr. Adenauer vertrekt op 11 april naar Washington voor zijn eerste ontmoeting met hel Amerikaanse staatshoofd. keert minister-piesident prof. f§ fï dr. J. E. de Quay terug naar Nederland van een oriënte- ringsbezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen cn H een particulier bezoek aan p p Canada. p lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ' Drukte aanzienlijk minder dan vorig jaar OVERSTROOMD door loeris ten en regen, zo was het, beeld van Zeeland tijdens de paasda gen. Hoewel het in de meeste etablissementen, langs de kust en in de toeristenplaatsen vrij rustig was, trok zondag en maandag een lange stroom van auto's uit binnen- en buiten land langs de regenachtige Zeeuwse wegen. Een stroom die overigens overal goed te ver werken was. De veerdiensten hadden nagenoeg geen vertra ging, de Zuidbevelandse boom gaarden vormden nog geen trek pleister, de terassen bleven on bezet en Miniatuur Walcheren in Middelburg boekte toch nog onverwacht veel bezoekers. Al les bij elkaar dus een heel wat rustiger beeld dan dat van Pa sen 1960. De stroom auto's die door Zeeland trok, bestond zowel zondag als maandag voornamelijk uit «'agens van eigen bodem. Voorts kon «'or den geconstateerd dat vele Belgen, opmerkelijk veel Fransen en "een niet al te groot aantal Duitsers naar Zeeland waren getrokken. Een groot deel van de buitenlandse stroom ar- Agenten gedood In Parijs en Algerije is het ter rorisme weer opgelaaid. Zater dagavond overvielen Algerijnse verzetsstrijders drie politiebu reaus in Noord-Parijs. Bij de vuurgevechten, die hierop volg den, werden een Mohamme daanse hulpagent en twee Alge rijnen gedood. Zes politieman nen werden gewond. Zondagavond wierpen Algerijnse verzetsstrijders handgranaten naar een politiebureau in een wijk in Noord-Parijs, waar vele Noord- Afrikanen wonen. De politie opende het vuur op de aanvallers. Een Al gerijn en een Mohammedaanse hulp agent kwamen om het leven. De Mohammedaanse hulpagenten worden gebruikt voor het patrouil leren in Parijse districten, waar veel Noordafrikanen wonen. Op een plein te Constantine in Alge rije ontplofte zondag een tijdbom. Een 17-jarig meisje kwam om het leven: 32 mensen>werden gewond. In Algiers wierp een Algerijnse ver zetsstrijder een handgranaat naar de ingang van een badhuis. Een Franse soldaat werd gewond. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandagavond een beroep gedaan op premier Fidel Castro van Cuba om alle banden met het communisme te verbreken. Het state department deed tevens de toe zegging elke democratische regering welke op Cuba. zou worden gevoi'md steun te zullen verlenen. Indien Castro dit beroep onbeant woord zou laten, zei het state depart ment vol vertrouwen te zijn dat de Cubaanse bevolking „met haar voor liefde voor vrijheid de strijd om een vrij Cuba zal voortzetten". men niet verder dan 1400. een resul taat dat gezien het slechte weer nog zeer verheugend werd genoemd. Voorts komt daar nog bij, dat Pa sen vorig jaar twee en een halve week later viel. in Zuid-Beveland was de drukte gering, vooral omdat de boomgaarden hun voorjaars pracht nog steeds in reserve hou den. De stad Veere, die zijn laatste Pa sen als vissersplaats beleefde, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Ook hier waren het voornamelijk automobilisten die 'n rondrit maak ten en de gemeente na een zeer kort bezoek weer verlieten. In de avond uren was maandag in de hele pro vincie de rust weergekeerd. De vreemdelingen hadden Zeeland voor het overgrote deel weer spoedig ver laten. riveerde zaterdag om zondag, na dat de hotelreserveringen voor het komende seizoen «'aren gemaakt, huiswaarts te keren. Alleen op de veerdienst Vlissin- genBreskens werden wachttij den gemaakt. De oorzaak hier van is wellicht dat zowel zondag als maandag met slechts een boot, de „Prinses Irene" werd gevaren. Aan beide zijden van de Schelde moesten zondag en maandag per vaart van af het middaguur tot aan het begin van de avond, ongeveer 30 tot 40 au to's achterblijven. Op de overige veerdiensten was de verkeersstroom, in tegenstelling tot vorig jaar Pasen, gemakkelijk te verwerken. Op het traject Zijpe- Anna Jacobapolder werd maandag enkele malen een extra boot inge legd. Ook in Zeeland betekende het paas weekeinde: auto's en regen. Op de foto: een beeld van het emplacement van de provinciale boot Vlissingen Breskeus te Vlissingen waar vele auto's zich verzamelden om te wor den overgezet. Op dit traject icerd slechts met één boot gevaren, zodat hier af en toe wachttijden moesten worden gemaakt. (Foto P.Z.C.) T rekpleisters De bekende Zeeuwse trekpleisters als de kust, steden als Sluis, Mid delburg en Vlissingen en „Miniatuur Walcheren" boekten niet veel meer dan een matig vreemdellngenbezoek. „Miniatuur Walcheren" mocht vorig jaar pasen 3000 bezoekers ontvan gen, afgelopen week einde kwam ue A.merucaanse zesipiiooz aoe wai- lcer As boven de luchtbasis Edwards in de Amerikaanse staat Californië met een X-15 raketvliegtuig tot een hoogte van J/S kilometer gestegen. Dit is de grootste hoogte, welke een mens ooit 'heeft bereikt. De foto toont Walker voor zijn vliegtuig na de re cordvlucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1