PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Leven in dienst van het onderwijs DE ONTVOERING VAN DE KLEINE ERIC PEUGEOT Kunstgebit? Executies in Estland Uit de wondere wereld van de techniek 10 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT DINSDAG 4 APRIL 1961 <j buitenlicht j fopvouwbarel peddels reddingslijn] noodlicht j vulventiël gasfles (Advertentie) SLAPTE NA OPE RATIE Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOBINE Bevat naast haemoglobïne, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar al* dragee* en In vloeibare vorm. Het opblaasbar® i redaingi/lof Het vlot bestaat uit een samenstel van twee ringvormige rubber buizen die tezamen de bootromp vormen. Daar overheen staat een boogvormige derde buis die een huif on dersteunt. Aan de onderzijde is het vlot afge sloten door een dubbele bodem die eveneens wordt opgeblazen. Onder een reddingvlot verstaat men tegenwoordig een ronde opvouwbare rubberboot, zoals die aan boord "van vele schepen en vliegtuigen wordt gestuwd FRAME De buizen en de bodem bestaan uit in rubber geïmpregneerd weefsel van een aantal lagen ka toen, nylon of een andere kunst vezel De huif, van een soortgelijke stof gemaakt, biedt de passagiers een goede beschutting. De buiten kant is doorgaans voorzien van een fluorescerende (lichtende) kleurstof om het vlot duidelijk zichtbaar te maken. Binnen is het vlot voorzien van de nodige instrumenten en mid delen voor eerste hulp en levenson derhoud^r Bij nood wordt het geheel in zee geworpen waarna de rubberbui zen automatisch worden opgeblazen door een fles samengeperst gas. vliegtuigen is het vlot meestal in de vleugel geborgen, waaruit het zo gauw deze het water raakt auto matisch wordt losgelaten. I TECH- V.DIJK Het verschil m plaatsruimte tussen een nor male stoep en een opgevouwen vlot. Beide voor 30 personen. Kerngezonde vierling geboren in Nieuw-Zeeland In het algemeen ziekenhuis te Wel lington, Nieuw-Zeeland, heeft de jon ge echtgenote van een ingenieur bin nen zestien minuten het leven ge schonken aan een vierling, allen meisjes. Moeder en dochters maken het uit stekend. De huisarts, dr. James Kel ly, verklaarde dat de baby's allen hebben gehuild, dat zij in een cou veuse zijn geplaatst en dat zij extra zuurstof krijgen toegevoerd. Het ge wicht van de kinderen varieert van 3 pond en 4 ons tot 4 pond en 4 ons. Mevrouw Kelly en haar man hadden al een zoon en een dochter. In 1965 brug over de St.-Annabaai in Willemstad Een van de problemen, waarmee Curacao's hoofdstad Willemstad kampt, is het vraagstuk der oever verbindingen. Op het ogenblik kan men van de ene kant van de stad (Pnnda) naar de andere komen (Otrabanda) via een schipbrug, doch gezien het drukke scheepvaartverkeer in deze oliehaven zijn lange wachttijden voor het landverkeer geen uitzondering. Een andere methode om van Punda naar Otrabanda te komen is rond het Schottegat te rijden, doch dit vergt wel enige tijd. Reeds lang be staan in Willemstad plannen om tot een nieuwe oeververbinding te gera ken, maar zo dicht als thans schijnen deze plannen nog nooit bij verwerke lijking te hebben gestaan. Wanneer onverwachte factoren geen spaak meer in het wiel steken, zal het mo gelijk zijn op 1 juli 1965 de brug, die over de St. Annabaal zal worden gebouwd, voor het verkeer open te stellen. 0 Tijdens werkzaamheden ter verbreding van de Via Aurelia, vijftig kilometer ten noorden van Rome, zijn overblijfselen ont dekt van een Romeinse weg, geplaveid met tegels van vulkanisch tufsteen. Ver moedelijk betreft het hier een secondaire weg die de verbinding vormde tussen de oude Via Aurelia en de vroegere Etrus- kische havenplaats Caera, thans Cerveteri genaamd. Ook werd een uit grote blokken kalksteen gebouwd altaar gevonden, als mede een aantal Romeinse grafkelders. HOOG EN LAAG WATER 5 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee uur meter nap 4.24 2.14 4.50 2.30 5.31 2.38 6.00 1.45 uur meter nap 16.46 2.04 17.15 2.20 17.52 2.32 18.28 1.41 Wemeldinge 6.29 1.71 18.46 1.70 uur meter nap 10.59 2.11 11.24 2.27 11.59 2.41 11.39 1.63 11.58 1.88 nap 23.11 1.92 23.37 2.08 EXCLUSIEF (Advertentie) Hebt u het authentieke relaas van de kidnapper Pierre Larcher zelf, met alle bijzonderheden over zijn laffe misdaad, gemist? Jammert 1754. Sandra kon Arends besluit om zelf aan boord van de kreupele freighter te gaan, slechts matig ap preciëren. Maar zij wacht te zich er wel voor haar verloofde zulks te zeggen. Zij wist dat hij zijn beslis singen in het belang van de expeditie nam en geens zins geleid werd door een overmatig heroïsme. Toch stonden hun ogen ernstig .toen zij zwijgend afscheid van elkaar namen. Zij had den geen sentimentele woor den nodig om hun gevoe lens uitte drukken. Nie mand behoefde het meisje te vertellen welk risico de twee mannen straks bij hun lan dingspoging gingen lopen. Doch zij begreep ook, dat de inhoud van nummer 4 van vitaal belang was, bij de opbouw van Station Luna! Met een gemak, als gold het een dagelijks uit stapje, trok piloot Storm zich langs de mag netische kabel naar het andere schip, waar kapitein Bukala hem even later met een grijns van opluchting begroette. Het valt in derdaad niet mee, om moederziel alleen in een stuurloos ruimtevaartuig te zitten, dat met tomeloze vaart op de harde Maankorst toesuist! Doodstraf voor Japanse ontvoerder Het districtshof van Tokio heeft het doodvonnis uitgesproken over de 32- jarige tandarts Sjigejisa Motojama, die in mei van het vorige jaar de ze ven jaar oude zoon van een rijke Japanse koopman ontvoerde en later vermoordde. (Advertentie) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder lijk gevoel. Prijs per slrooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. STANDBEELD IN MANAGUA Met haar 95 jaar nog actief DE LAATSTE PLAATS, «aar men een standbeeld van een vrouw in een park zou verwach ten is Nicaragua, waar tot voor enige jaren de vrouwen nog niet eens stemrecht hadden en waar een opleiding voor meisjes op enig niveau tot de onmogelijkheden behoorde. Maar in het hart van Managua, de hoofdstad, staat een wit marmeren buste op een hoge voet, die werd opgericht ter ere van een vrouw, die nog altijd in die stad woont. Josefa Toledo de Aguerrl. nu 95 jaar oud, werd In 1950 uitgeroepen tot „Woman of the America's" door de vereniging van Amerikaanse schrij vers en kunstenaars in New York City. Maar dat is slechts één van de vele onderscheidingen, die Nicara gua's vooraanstaandste schrijfster op onderwijsgebied heeft toegewezen ge kregen. Dona Aguerrl woont slechts een paar blokken van haar standbeeld verwij derd in een smalle hoofdstraat, waar het krioelt van handelslieden van al lerlei naties. Vijftig jaar lang is ze onderwze- res geweest in dit „achterlijke" land en toen ze zich in 1948 uit de klas terugtrok, bleef ze op onder wijsgebied nog steeds actief. Ze heeft twee normaalscholen ge sticht, waar ze ook directrice van werd. Ze schreef verbeterde schoolboeken en drie toneelstuk ken, die nog geregeld in Nicara gua worden opgevoerd; de opmer kelijkste uitgave in Nicaragua in de laatste honderd jaar. Onderscheidingen De muren in haar woning zijn over dekt met onderscheidingen, oorkon den en gouden medailles, die haar in do loop der jaren werden toegekend. Er hangen certificaten als voorzitster van de Centrale Onderwijzersorgani satie en de Vereniging tot Opvoeding van de Jeugd in Nicaragua, diplo ma's en oorkonden, die haar werden toegekend, als ze de Latijns-Ameri kaanse landen vertegenwoordigde op onderwijsconferenties. België, Spanje en Argentinië, al deze landen hebben Radio Moskou heeft dezer dagen meegedeeld dut Ralf Gerrets en Jan Vlik, die kort geleden voor een hoge rechtbank to Estland ter dood ver oordeeld waren wegens oorlogsmis daden, gisterochtend zijn geëxecu teerd. Het vonnis werd voltrokken door een vuurpeloton. Er was nog een derde verdachte ter dood veroordeeld, namelijk Erwin Mere. Hij woont in Engeland en wordt niet uitgeleverd. Gerrets en Vilk hadden tijdens hun berechting verklaard dat zij alles wat hun ten laste was gelegd, op bevel van Mere hadden gedaan. de kleine vrouw geëerd. Een van .haar geliefdste bezittingen is het kruis in de orde van Rubén Dario. De dichter Dario is de nationale held van Nicaragua een beroemd schrijver wiens standbeeld in het park staat naast de buste van Josefa. Ter gelegenheid van haar „gouden bruiloft", tussen haar en het on derwijs, zoals ze dat noemt, werd haar een gouden boek opgedragen, dat haar levensloop beschrijft. Hoe kon een vrouw, die in een klein Nicaraguaans dorp als Juigalpa werd geboren, het brengen tot de meest vooraanstaande figuur op de onder wijsgebied Ze werkt nog steeds als redactrice van het vrouwenblad „Illustrated Fe minine Review"; ze schrijft nog arti kelen over onderwijs en ze is nog steeds een leidende figuur in het cul turele leven van Managua. „Onze groep houdt nog steeds vergaderin gen bij haar thuis en ze is nog altijd actief als lid van het Rode Kruis, waarbij ze zich al aansloot toen de eerste vertegenwoordigers van deze organisatie uit Genève hier kwamen", zegt Senora Maria de Frawlev, echt genote van een vooraanstaand man op importgebied in Nicaragua. Levensgeschied enis Josefa's levensgeschiedenis begint al dus: toen ze de lagere school bezocht kwam een aantal missionarissen en zendelingen naar het dorp. Zij merk ten spoedig de leergierigheid van het meisje op en leerden haar Engels. In de tijd, dat ze haar onderwezen, kreeg Josefa grote interesse voor de "Verenigde Staten en de ge schiedenis van dat land. Tóen ze lerares werd en later hoofd van een school liet ze Amerikaanse onderwijzers naar haar school ko men. Haar grote triomf was een bezoek aan Washington op uitno diging van Amerikaanse onderwij zers. Ze bracht vele nieuwe ideeën voor haar land mee terug. Ze stichtte be jaardentehuizen, weeshuizen en tehui zen voor kinderen van werkende moeders. Op het ogenblik is ze met Senora De Frawley en Senora. Em- melina de Bayle bezig met het inza melen van geld voor de voltooiing van het Roode-Kruis-gebouw. Hierin wordt op de benedenverdieping overigens al gewerkt. Bij een ramp, die onlangs plaats had, was het half voltooide gebouw al een tehuis voor vele daklozen. Josefa werkte ook hard tegen de discriminatie van de vrouw en bereikte haar doel negen jaar geleden, toen het vrouwenkies recht werd ingevoerd. „Josefa stopt niet", zei Senora De Frawley", ze steekt ons nog allemaal de loef af". 9 In Hessen is woensdag een militair les- vliegtuig van het type Startfighter F- 104F verongelukt. De twee inzittenden, wisten zich met hun valscherm in veilig heid te stellen, toen het toestel op 12.000 meter hoogte motorstoring kreeg. Het vliegtuig kwam terecht op een spoorbaan waar het ontplofte. t zak en neemt weinig wat vooral voor van belang is. Het opblaasbare reddingvlot biedt verschillende voordelen boven de traditionele reddingboot. In verhouding tot het gewichten de aan boord in genomen ruimte biedt het veiligheid en beschut ting aaneen groot aantal passagiers. Het Is gemakkelijk te hanteren en is bij zware slagzij nog te water te laten. Het taaie rubbervtot zal niet spoedig beschadigen en is zeer zeewaar dig en stabiel. verdwenen d\iAVMAn\en door REX CORBETT 31 „Zo is het dus volgens uw herinne ringen gegaan vroeg Payne, waarop de juwelier, zijn vrouw en meneer Belfour toestemmend knik ten. „Precies zo", zei laatstgenoemde nog. „Hm", bromde de detective. „Volgens mij is dit voldoende. Nu zou ik graag de plaats der onheils van nabij be kijken. U vindt dat toch zeker goed, meneer Welish en U ook, mevrouw Mattox Meteen ging hij de keldertrap af en bezichtigde de traliedeur. „Dat is na tuurlijk een volkomen betrouwbaar veiligheidsslot, nietwaar „Twéé veiligheidssloten", zei de ju welier, die achter hem stond. „En van elk slot is er maar één sleutel". „Laat U me nu eens zien, hoe U die dingen gewoonlijk openmaakt". Meneer Welish trok tussen twee knopen van zijn vest een smalle maar sterke zilveren ketting, die hij m O Z om de hals droeg, te voorschijn. Aan de ketting was een sleutel bevestigd. „Mijn vrouw heeft de andere sleu tel", zei hij. Nu kwam mevrouw Welish erbij, om eveneens een zilveren kettinkje, dat de indruk van een heel apart sieraad maakte, tussen de knopen van haar fluwelen japon uit te ha len. Zo kwam sleutel nummer twee voor de dag. Hierop opende het echtpaar tezamen de traliedeur. „Dat is dat", zei me neer Welish, „en als we nu nog drie schreden doen, raken we de onzicht bare alarminstallatie aan, waarop dadelijk een schel in de winkel over gaat. Hoort U maar..." Meteen liep hij op de kluis toe, maar toen hij in het voorbijgaan de on zichtbare installatie aanraakte, klonk dadelijk het korte doch schrille alarmsein, dat zich herhaalde, zo dra mevrouw Welish haar man ach terna ging. „Ziet U wel zei de juwelier, „zodra iemand in de kel der komt, is het gehele huis ei-van op de hoogte. De schel luidt in de win kel. in het kantoor, op de portalen, in elke kamer van mijn huis, tot in de badkamer toe. Overdag luidt ze alleen zolang de onzichtbare elektri sche straal wordt aangeraakt, maar 's nachts zou hij eindeloos alarm maken. Dat behoeft zolang het dag is niet, want dan is er altijd iemand in de winkel". „En was de alarminstallatie na de diefstal onbeschadigd vroeg Pay ne. „Ja", verzekerde de heer Balfour, die zich bij de anderen had aange sloten. „We hebben later en ook nog eens in tegenwoordigheid van meneer Mattox bij reconstructie van de zaak geconstateerd, dat het alarmsein inderdaad slechts met heen en weer lopen van meneer en mevrouw Welish heeft aangegeven". „Zowel de alarminstallatie als de veiligheidssloten enzovoort zijn gron dig onderzocht", riep Mattox. „Onze deskundigen hebben alles in orde be vonden". „Juist", hernam Payne, terwijl hij op de kluis toetrad. „Maar de kluis is tussen de bedrijven door toch open gebleven. Hoeveel, als ik vra gen mag En hoe lang „Ik had de deur op een kier laten staan", verklaarde de juwelier. „En dat is circa twaalf minuten zo ge bleven. Maar ik heb U al gezegd, dat daar geen gevaar bij was, want ik had immers de traliedeur geslo ten „U dacht dat er geen gevaar bij was", verbeterde Payne, die onder wijl de kelder inspecteerde, waarvan de wanden met stevig bevestigde pantserplaten waren bedekt. „Hm, een venster is hier nergens. En waar toe geeft deze deur toegang „Tot de bijkelder", antwoordde me neer Welish. „Daar staat nog steeds de' nu afgedankte winkelinstallatie, zoals ik die van mijn vader had over genomen. Sinds op zijn minst tien jaar is er niemand in die kelder ge weest, die overigens ook helemaal gepantserd is en evenmin een venster heeft zelfs geen deur, behalve dan. deze", voegde hij erbij, terwijl hij Payne een blik in de sombere ruim te liet werpen. Een lampje bescheen de oude meubels en gaf precies licht genoeg, om de dikke stoflaag op de vloer te laten zien. Blijkbaar had in derdaad sinds jaren geen mens de" bijkelder betreden. „Laat ons nu naar de winkel te ruggaan", zei Payne. Het gezelschap verliet de kelderruimte, waarbij tel kens bij het passeren van de alarm installatie het schrille, waarschu wende belgelui weerklonk. „Nu begrijp ik", zei de detective op halfluide toon tot de juwelier en zijn vrouw, „dat U onder deze om standigheden elkaar wel moest ver denken. Er scheen ook niets anders op te zitten, nietwaar? Zoals het ge beurde zich liet aanzien, moet óf U, meneer Welish, óf U" hier keek hij diens wederhelft aan „die diaman ten zelf uit de kluis hebben geno men Terwijl Mattox en Balfour voor uitliepen, bleef het echtpaar nog een ogenblik met Payne bij de getraliede deur staan. „En omdat U", ging hij, zich tot heide wendend, voort, „reeds tientallen jaren gelukkig ge trouwd waart en elkaar steeds ver trouwd had, moest ieder van U er wel ongelukkig aan toe zijn. Liefde stond tegenover wantrouwenof vergis ik me soms?" De heer en mevrouw Welish staar den hem zwijgend aan, blijkbaar geen van beiden wetend wat te ant woorden. „En tenslotte", zei Payne, „gelooft U allebei, dat er maar één oplossing was om uit die onhoudbare toestand te raken: zelf de schuld op U te ne men. Daarom wilde U beiden een z.g. bekentenis afleggen, nietwaar?" De juwelier en zijn echtgenote ke ken elkander ontsteld aan, maar Payne verzekerde glimlachend: „Ja, U hebt me goed begrepen!" '„Ikik zou het nooit hebben verdragen, dat ze mijn man als een bedrieger hadden ontmaskerd", snik te mevrouw Welish. „Liever zou ik zelf de gevangenis „En ik'.begon haar man, maar Payne viel hem in de rede. „U wil de vermoedelijk hetzelfde zeggen", glimlachte hij. „Nu, dat vindt ik een prachtig voorbeeld van wederkerig echtelijk heroïsme. Maar toch moet ieder van U enige reden hebben ge had om diefstal door de ander moge lijk te achten. Dat nu begrijp ik maar niet!" „Ik dacht, dat ze het deed voor on ze zoon, die zijn betrekking in Zuid- Afrika eraan heeft gegeven", zei me neer Welish mei toonloze stem. „En ik", fluisterde mevrouw We lish. „dat hij het deed om zijn stief broer, dienu ja, een wat mislukt leven leidt en ons sinds jaren schan de aandoet, te helpenMijn man had namelijk eens gezegd, dat we hem maar geld moesten geven, zodat hij eindelijk weer op de been zou kunnen ï-aken enen „Ik begrijp het", knikte Payne, „maar U had er bezwaar tegen en dacht nu, dat uw man zijn plan toch en wel op een... hm... wat onge bruikelijke manier wilde uitvoeren". „Wat moest ik dan denken?" vroeg mevrouw Welish hulpeloos. „Wie an ders had de diamanten kunnen ste len „En U gelooft, dat een derde het gedaan heeft, meneer Payne??" zei meneer Welish, .die zichtbaar moed schepte. „Maar hoe... boe dan?" ..Payne!" riep hoofdinspecteur Mat tox uit de winkel, „kom eindelijk eens hier; ik wil nu wat gaan probe ren". „Laat ons maar gaan", zei Payne tegen het echtpaar Welish en met hun drieën liepen ze de trap op. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12