Veldtocht tegen Kerk door communisme Ondergronds archief van histo in Amersfoort wordt te klein epeda slapen Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af I Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos DINSDAG 4 APRIL, 1983 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 9 MEER DAN 100 PRIESTERS IN ARREST Voor de invoering van Marxistische dogma's Terwijl de Sowjet-at'gevaar- digden middelen en wegen voor een cultureel en politiek naast elkaar bestaan met het westen bespreken, terwijl Kroesjtsjew er ogenschijnlijk voor oppast, president Kennedy met een grote belediging voor het hoofd te stoten, wordt de veldtocht voor het doorvoeren van de Marxistische dogma's in de Sowjet-ïnvloedgebieden onver biddelijk voortgezet. Nog maai- kortgeleden werd in Boe dapest officieel bekendgemaakt, dat acht priesters, een voormalige offi cier en een vroegere gravin wegens „staatsvijandige activiteit en onze delijke houding" in hechtenis waren genomen. Het orgaan van het Vali- caan. de „Observatore Romano" ver klaarde in verband daarmee, dat de ze aanklacht een algemeen kenmerk was van de onderdrukkingscampag nes in de door de communisten be heerste gebieden en dat zij levendig herinnerde aan de tactiek van liet nazi-regime in Duitsland, dat er angstvallig op was bedacht geen martelaren te scheppen, maar de in druk te wekken, dat er werkelijke misdadigers in de beklaagdenbank zaten. Naast de officiële bekendmaking van deze arrestaties zijn betrouwbare be richten over een veel gevaarlijker veldtocht tegen de kerk in Hongarije doorgesijpeld. De Weense correspondent van de Britse radio-omroep B.B.C*. deelde mede, dat in de laatste twee maan den meer dan honderd Hongaarse geestelijken werden gearresteerd. Dit hoge percentage laat duidelijk zien, dat het communistische regime niet enkel zijn toevlucht neemt tot een demonstratief proces, maar dat er ook een diepere bedoeling achter deze maatregelen steekt. In een land dat in onderdrukking leeft, verbreiden nieuwtjes zich snel en ver. Ook de communisten zullen zich wel zorgen hebben gemaakt over de uitwerking, die het optreden tegen zoveel priesters op de open baarheid in het binnen- en buitenland kan hebben. Want wie zal aan het ..toeval" ge loven. wanneer meer dan honderd geestelijken tegelijkertijd een staatsmisdrijf begingen of in een opruiïngscampagne waren ver wikkeld: Veel waarschijnlijker is een verdere stap op de weg van de systematische communistische tactiek, religie en kerk te onder mijnen. Alle wapenen Sinds de communisten namelijk de macht In Hongarije, grepen, hebben zij bijna alle wapenen uit. hun arse naal ingezet. Zij probeerden de pries ters te imponeren, te vleien, om te kopen, te ontmoedigen en in op spraak te brengen. Maar zij hadden klaarblijkelijk slechts weinig succes. Of zij nu van een algemene aanpak of van een intimidatie meer ver wachten Het proces tegen kardinaal Minds- zenty kenmerkte de aanvang van de (Advertentie) Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 cL Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! GERUCHTEN OVER DOOD VAN MARTIN BORMANN In Asuncion, Paraguay, gaan de laat ste tijd nieuwe geruchten over Hit- Iers politieke erfgenaam, Martin Bor- mann. Ditmaal meldden de geruch ten dat Bormann in Paraquay had gewoond en twee Jaar geleden aan kanker was gestorven. Volgens ex-nazi's in Asuncion werd Bormann op de begraafplaats van het dorp Ita, 48 km ten oosten van Asuncion, begraven. Op zijn graf zou geen merkteken staan. In ambtelijke kringen heeft men deze geruchten fantasie genoemd. In de loop der tijden liepen reeds ge ruchten over Bormann. Hij zou in Patagonië met een U-boot zijn ge land, in Zuid-Chïli wonen, in Bari- loche (Argentinië), in Brazilië, en in Mar del Plata en vervolgens in Co- ronel Suarez, eveneehs in Argenti nië. 0 Leden van het Ierse republikeinse le ger. gekleed in Britse uniformen, hebben bij de grens met Noord-Ierland een brug opgeblazen. De batterij die de lading tot ontploffing moest brengen functioneerde niet. Twee leden van de I R A. begaven zieh daarop naar een nabijgelegen hult en vroegen de batterij vtn de radio te leen. ongeremde communistische campag ne. Toen kwam de fase, waarin het regime het besturen van de kerk probeerde lam te leggen door ver scheidene bisschoppen onder huisar rest te stellen, waardoor vicarissen- generaal met de leiding van de dio cesen werden belast. Een handvol priesters sloot zichbij de „vredes campagne" van de regering aan en ondersteunde dé politiek1 van de col- lecti vering én de compromisloze houding van het regime tegenover de U.N.O. sinds de opstand van 1956. Maar ondanks alles schijnt de in stelling van het Hongaarse volk te genover de religie en de kerk niet veranderd te zijn. Nu proberen de communisten hun geluk met iets nieuws. V er klaring De waarschijnlijkste verklaring voor hun rigoreuze veldtocht kan misschien de wens van de rege ling zijn, bij de jeugd de indruk te wekken, dat het voor hen niet meer raadzaam is contact met de geestelijken te hebben. Het staat namelijk vast, dat vele priesters, die weigeren zich te on derwerpen aan de. algemene leer van de regering, de geestelijke be zieling bij* hun jonge parochianen wakker houden en piivé-gods- dienstonderrieht geven. De inmiddels overleden paus Pius XH noemde de kerk achter het IJze ren Gordijn „de zwijgende kerk". Met de daad konden de communisten de machtige stem van de kerk in de door hen beheerde landen onderdruk ken. En toch is het regime in Hon garije tegenwoordig blijkbaar niet meer met een zwijgende kerk tevre den. Het wil de geestelijkheid -of tenmin ste een deel tot actieve medewerking dwingen, waarmee het de priesters en daarmee indirect hel volk pro beert te imponeren. Toch zijn er ech ter geen tekenen, die erop wijzen, dat de nieuwe golf van onderdruk king meer succes zal hebben, dan j alle vroegere pogingen. CAPTAIN s ook verkrijgbaar in Virginia, american en zwaar NA PERIODE VAN TWAALF JAAR Dagelijks krijgt het „ROB" een lawine van meldingen (Van een onzer verslaggevers) Bijna 12 jaren zijn verstreken sinds het tijdstip, waarop de stad Amersfoort werd uitgeko zen het nieuwe domicilie te zijn van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek en de bouwvallen van „Mariën hof" aan de Kleine Haag een betere toekomst tegemoet gin gen. Een tijdperk, lang genoeg om de balans eens op te maken. De historie herhaalt zieh even wel, want de voorspoedige groei de rijksdienst beschoren, heeft er toe geleid, dat Mariënhof al weer te klein is geworden, zo dat met de gemeente overeen stemming is bereikt over de ge deeltelijke verhuur van het leeg staande, voormalige Oud-Ka tholiek Seminarie in de Muur huizen. Tot nader order zullen hier vertrekken worden ge schikt gemaakt tot huisvesting van enige onderafdelingen en opslag van bodemvondsten, zo lang er geen betere oplossing kan worden bereikt. Zoals de Oudheidkundige Dienst ei genlijk de redding heeft betekend voor Mariënhof, had de overplaatsing van Monumentenzorg uit Den Haag of het Aartsbisschopelijk Museum uit Utrecht zulks voor het Seminarie kunnen zijn. Het stadsbestuur heeft vergeefs getracht, het daarheen te leiden, doch in beide gevallen nul op het rekest kregen. Alle pleidooien voor spreiding der cultuur en decen tralisatie van de rijksdiensten ten spijt! Stelt men de vraag of het nu werke_ lijk wel nodig is, voort te gaan met de uitbreiding van de Oudheidkundi ge; Dienst en voet te geven aan de daaruit voortspruitende behoefte aan meer werk- en opslagruimten, zo kan worden opgemerkt, dat de R.O.B. het werk eigenlijk niet aan kan wil men althans doen wat wordt ver wacht. De Oudheidkundige Dienst is namelijk belast met het registreren van bodemvondsten uit geneel Ne derland, het documenteren van vroe gere bodemvondsten en het verrich ten van verkenningen of opgravin gen, waar zulks uit wetenschappelijk oogpunt geraden is. Indien men vervolgens bedenkt, hoevele duizenden hectaren grond sinds 1945 „op de schop" genomen zijn in verband met de ruilverka velingen, het herstel der over. stroomde gebieden en de ontgin ningen van woeste gronden of nieuwe inpolderingen en daarbij rekent, welke uitgebreide gebie den aan nieuwe stads - en dorps- wijken, wegen, kanalen, vliegvel den of sportvelden ten offer vïe- len, zo kan men zich voorstellen, dat een lawine van vondstmeldin gen dag in dag uit over Amers. foort wordt gestort Daar komt nog bij, dat het herstel der door oorlogsgeweld verwoeste oude stadskernen, de restauratie van honderden kerken en kastelen bene vens alle mogelijk andere graaf- of bouwwerkzaamheden op historisch belangrijke plaatsen de volle aan dacht vergen. Bij de huidige perso neelsbezetting op dit moment 28' man is het uitgesloten overal acte' de présence te geven, laat staan op gravingen te verrichten en is men voortdurend genoodzaakt, het ene te doen en het andere na te laten. Met het gevolg, dat iderïi zovele kansen worden gemist, gegevens te benutten welke voor altijd worden vernietigd. Want iedere spadesteek. iedere hap van grijper cf bulldozer doet een deel van het ondergrondse archief der Nederlandse historie verdwijnen. Zoveel mogelijk worden derhalve de archacológisclie instituten van de Nederlandse universiteiten, zomede het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden ingeschakeld, opdat deze een deel van het werk kunnen overne men. dat de Oudheidkundige Dienst noodgedwongen moest laten liggen. Het streven is er dan ook op gericht, een verdubbeling van de huidige sterkte te bereiken, opdat de boog niet te lang gespannen blijft en de mismoedigheid, die de kop dreigt op te steken kan worden uitgebannen. Gezien de uiteenlopende zaken, waar voor de Oudheidkundige Dienst in de dagelijkse praktijk wordt gesteld, wordt van net personeel een grote veelzijdigheid naast improvisatiever mogen geëist. De ene dag kan men voor de nood. zaak worden geplaatst, een uitge strekt urnenveld in kaart te brengen voor de bulldozers hun wérk hebben gedaan, de andere dag een onderzoek te beginnen in de ruïne van een stuk geschoten kerk, waarvan het herstel aan de orde is gesteld. Soms dient nïen besprekingen te voeren met de Cultuurtechnische Dienst over een gezamenlijk optreden in een te her- verkavelen streek, dan weer heeft mén de opdracht op het gemoed to werken van een. aannemer ten einde enig respijt te krijgen voor een op graving, waarvan de noodzaak eerst bleek na een onverwachtse ontdek king. Een geweldige verlichting betekende de vestiging van een afzonderlijke opgravingsdienst voor de Zuiderzee polders door de Rijks-Waterstaat op Schokland, zodat de Oudheidkundige Dienst zich niet langer bezig behoef de te houden met de honderden scheepswrakken, voor en na in Wie- ringermeerpolder, de N.O.-poldcr en de Flevo-waard aangetroffen. Amersfoort en de Oudheidkundige zen, die tussen .Schelde en Eems vrij wel uitsluitend in de boekerij van de Iv.O.B. te vinden zijn. In dit licht bezien hebben de Amers- foortse archeologen zich waardige op volgers van de vroegere bewoners van Mariënhof getoond ,de waardige en geleerde Augustijner paters. Spijtig voor Amersfoort is wel licht het feit, dat de Oudheidkun dige Dienst niet de taak heeft, te vens een oudheidkundig museum in te richten. Dit blijft het Rijks museum van Oudheden te Leiden voorbehouden, al is er wel eens sprake van geweest, dat de Ne derlandse afdelingen van deze in stelling eveneens naar Amersfoort zouden worden overgebracht. Iets, waarvoor uiteraard veel te zeggen zóu zijn geweest, maar waarvoor Leiden zelf allerminst voelde. Alle oudheden, bij opgravingen ge vonden en naar Amersfoort gevoerd, blijven hier dus slechts tijdelijk, voorzover zulks ter bestudering en beschrijving van het gevondene nood zakelijk is en hebben hun eindbe stemming elders, al naar gelang de Vrijwilligerskorps in overzees Portugal De Portugese regering lieeft besloten in alle overzeese provinciën vrijwil ligerskorpsen op te richten, die tot taak krijgen te helpen bij het hand haven van de orde en de verdediging van het grondgebied. Alle Portugese staatsburgers die ouder zijn dan achttien jaar kunnen tot deze korpsen toetreden. De lei ding berust bij officieren van het Eórfcugese leger. Het aantal grensposten in Mozam bique zal worden vergroot. omstandigheden het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden dan wel de provinciale of stedelijke musea hierop aanspraken kunnen laten gel den. Vooralsnog zal „Flehite" in Amersfoort de honneurs op museum- gebied alléén moeten waarnemen! Het gebouw van de Rijks Oudheid kundige Bodemdienst te Amersfoort. Dienst zijn intussen cén begrip in den lande gewórden en de honderden congresgangers, lekebroeders zowel als oudheidkundigen van professie, die ieder jaar naar Amersfoort komen om hun kennis op te frissen of bij te werken, bewijzen dunkt ons wel, dat de vreemde eenden in de Amersfoort- se bijt anderen vermochten aan tc lokken! Zelfs eenden uit dc aller- verste streken der aarde weten Amersfoort tegenwoordig te vinden en zo voorheen de bibliotheek van het Oud-Katholiek Seminarie Amers foort een zekere faam had verschaft, zo kan men daartegenover heden ten dage op de zeldzame schatten wij Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Amerikaans majoor in Laos gevangen Hel Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken beschikt over inlich tingen „die schijnen te bevestigen", dat majoor Lawrence Bailey door linkse troepen In Laos. is gevangen genomen. Hij bevond zich in het toestel van de Amerikaanse luchtvaartattaché in Vientiane, dat vorige week donderdag boven de Vlakte der Kruiken werd neergeschoten. Het toestel maakte "op verzoek van de autoriteiten in Vientiane een „inspectievlucht" bo ven deze vlakte, die in handen van de linkse troepen is. Omtrent de ze ven andere inzittenden van het vlieg tuig is niets bekend. De Verenigde Staten hebben contact opgenomen met de regering in Vien tiane en de Franse autoriteiten in Laos om de vrijlating van majoor Bailcy te bewerkstelligen. Naar ver luidt is h(J gewond. I Tsj echo-Slowakij e heelt Oostenrijk uitlevering verzocht van Josef Falat, een oud-lid van de Hlinka-garde die in 1938 Eichmann heeft samengewerkt bij de vernietiging van de joden in Slowakije. Hij woont titans in Wenen. Weersvoorspelling op lange termijn Sinds de Duitse meteorologen de Enkhuizer-almanak zijn graan beconcurreren, heeft het Nederlandse klimaat belangrijke wijzigingen ondergaan. Kwam vroeger zonneschijn na regen, nu komt na regen zonneschijn. De vraag is alleen: kunnen wij daar op wachten? In ieder geval kunt U zich dat wachten korten met een Karei I CHARMANT, dat heerlijke, zachte 5-cents sigaar tje, dat zowel bij regenachtig weer, als bij stralende zonne schijn doorbrandt. Heeft U dat al eens geprobeerd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11