Achtste schaakpartij bracht winst voor Tal KROONPRINS VAN NEPAL OP PALEIS SOESTDIJK STEMMEN UIT DE KERKEN TWEELINC'-SCHOLENCOMPLEX IN DOMBURG Middelburg a bzi'cL se. een jubileumbon. Goes 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1961 ACHTERSTAND NU EEN PUNT Strijd was ditmaal na 29 zetten beslist Wereldkampioen Michael Tal heeft vrijdag de achtste partij van de twee kamp om de titel gewonnen. Botwin- nik, die met zwart speelde, gaf zich bij de 29e zet gewonnen. De stand luidt thans 4%-—S'/z in het voordeel van Botwinnik. De tweekamp is nu voor een derde gespeeld. Een voorspelling is moei lijker dan ooit. Over het geheel ge nomen toonde Botwinnik zich de be tere strateeg en tot nog toe de ster kere in de opening. De beide winst partijen van de wereldkampioen la gen, zoals verwacht werd in het tac tische vlak. Beide malen en ook dat schijnt traditie is de analyti cus minder overtuigd van Tal's gelijk dan wel van diens effectieve vermogen in combinatoire stellin gen het onderste uit de kan te halen. En dat is tegen Botwinnik een bij zondere prestatie. Het schijnt dat er vooralsnog geen reden is de conclu sie van onze voorbeschouwing te wij zigen: „Het kan vriezen, het kan dooien". Analyse De analyse van de achtste partij luidt: Wit: M. Tal Zwart: dr. ir. M. M. Botwinnik. Franse partij (verwisseling van zet ten). 1. e2e4, c7—c6; 2. d2— d4, d7—d5; 3. e4e5, e6c5; 4. d4xc5, e7e6; 5. Ddlg4, Pb8—c6; In de 6e partij speelde Botwinnik hier 5Pd7. Er volgde 6. Pf3, Pe7; 7. Lg5, h6. 6. Pgl—f3, Dd8c77. Lfl—bo, Lc8—d7; 8. Lb5xc6, Dc7xc6; 9. Lel e3, Pg8—h6; 10. Le3xh6i, g7xh6; 11. Pbld2, In. verbinding met de volgende zetten een uitstekende conceptie. Zwart kan uiteraard nooit kort roeheren; de ontwikkeling van de kohingsvleugel als zodanig stuit op moeilijkheden; de lange roehade ligt voor de hand. De tekstzet leidt de aanval hier te gen in. 11Dc6xc512. c2c4!, 0—00 Nemen komt nauwelijks in aanmer king; wit speelt eenvoudig 13. 00 en concentreert een overmacht op de c- en d-lijn. 13. 0—0, Kc8—b8; 14. Tfl—dl, Een zeer sterke zet, die zeker niet voor de hand lag. In het vervolg speelt n.l. de ideedc4; dit zou thans in principe op Pe4 enz. falen. 14Dc5b6; Geeft Td8 de benodigde dekking. 15. Dg"4h4, a7—a5; 16. Tal—cl, Th8—g8; 17. Pd2—b3! Nu kan -wart de opmars c5 niet meer tegengaan. Indien 17'. dc4, dan 18. Te4 en de eventuele verdubbe ling langs de d-lijn moet zwart fa taal worden. 17a5a4. 18. c4—c5!, Db6—c7; 19. Pb3—d4, Td8c8. Na 19Leo; 20. b4, ab3 e.p.; 21. Pb3, b6 krijgt wit door middel van a2-a4-aö een sterke aanval in han den. 20. b2b3, a4xb321. a2xb3, Dc7 d8; 22. Dh4xd8, Tc8xcl8; 23. b3—b4, Kopploegen maakten geen fout in Engelse league Doordat Tottenham Hotspur met een 42-overwinning op Chelsea het „winnende" spoor weer te pakken kreeg en Sheffield Wednesday tegen New Castle United geen fout maak te, is er in de strijd om het kam pioenschap van de eerste divisie van de Engelse league nagenoeg niets veranderd. Na de eerste wedstrijd van het lijvige paasprogramma, waarin de meeste clubs drie wed strijden in vier dagen moeten spe len, is de stand aan de kop: Totten- ham Hotspur 56 punten en Sheffield Wednesday 53 punten. Beide clubs moeten nog zeven wedstrijden spe len. De uitslagen van de op Goede Vrij dag voor de Engelse league gespeel de wedstrijden luiden: eerste divisie: Blackburn RoversEverton 13, BlackpoolManchester United 20, BurnleyNottingham Forest 41, Cardiff CityBirmingham City 02, FulhamArsenal 22, Man chester CityPreston North End 2—3, Newcastle UnitedSheffield Wednesday 01, Tottenham Hot spurChelsea 42, Westham United Leicester City 10. Weer Nederlandse ritzege in Ronde van Tunesië Was het donderdag de Zeeuw Ver- straete, die een etappe in de ama teurwielerronde van Tunesië won, vrijdag won Gerard Wesseling uit Halfweg. Hij legde de 155 km van Si'ax naar Kairouau af in 3 uur 33 min. 36 sec. met bonificatie 3.32.36. Tweede werd de Belg Diereken, der de de Nederlander Henk Hoekstra, vierde de Pool Chiej en vijfde de Tsjech Janda. Miel Verstraete werd 50 ste in een tijd van 3.39.15. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Nederland 79.10.57. 2. Oost Duitsland 79.15.26. 3. België 79.25.04. 4. Frankr. 79.44.00. 5. Zweden 80.01.37. 6. Polen 80.38.52. Na de zevende etappe luidt het al gemeen klassement: 1. Scheibner (O. Did,) 26.38.15; 2. Le Baube (Fy.) 26.40.45; 3. Adamsson (Zweden) 26.43.24; 4. Knoops (Ned.) 26.46.40; 5. Rnl (Ned.) 26.47.39; 6. Cauvet (Fr.) 26.48.07; 7. Giese (O. Did,) 26.50.46; 8. Diereken (Belg.) 26.52.54; 9. Kappel (O. Dkl.) 26.53.09; 10. Paradowski (Polen) 26.53.26; 13. Dieperink (Ned.) 27.02.10; 17. Hoek stra (Ned.) 27.12.16; 19. Verstraete .(Ned.) 27.20.14. De oppermachtige positie van Pd4 doemt zwart tot lijdzaam afwachten. 23Tg8—g4; 24. b4—b5, Td8— c8; 25. c5—c6, Ld7—e8; 26. Tel—c2, Lf8g727. Tdl—al, Lg7xe5; 28. Pf3xe5, Tg4xd4; 29. Pe5xd7f. In deze stelling gaf Botwinnik op. De slotstand luidt: Wit: Kgl, Tal, Tc2, Pd7, pionnen: b5, c6, f2, g2, li2. Zwart: Kb8, Tc8. Td4, Le8, pionnen: b7, d5, e6, f7, h6, h7. Lichter gezonken, gezin gered Een lichter, de Ontario, geladen met leisteen, is gisteren in de Rotterdam se haven gezonken na een aanvaring met het Noorse s.s. Trinidad. Het 571 br. reg. ton metende scheepje kwam uit de Waalhaven, de Noorse vrachtvaarder uit de Maashaven. Bei de schepen werden gesleept. De lichter werd door de Trinidad bij de roef geramd. Het scheepje zonk vrijwel onmiddellijk. De zes opvaren den de Dortse schipper-eigenaar J. van Weelden, diens vrouw, drie zoons en een dochter konden zich door een snelle reactie van een dei- zoons nog juist op tijd in veiligheid brengen. De jongen trok het roeiboot je langszij en kapte het touw toen de Ontario begon te zinken. OP TWEEDE PINKSTERDAG Scheldegouwen-rijders en Medio- wandelaars naar Zonneveld Nu ook „Zonneveldfeest" Evenals voorgaande jaren zal de M. A.C. „Scheldegouwen" te Middelburg in het kader van de actie „Sport steunt Zonneveld", op tweede pink sterdag zijn traditionele lïefdadïg- heidstocht organiseren voor auto's, motoreu, scooters en brommers onder de naam „Zonneveldrifc". Ook nu Tveer is de finish op Zonneveld te OostkapeU e. Omdat echter is gebleken, dat er voor de geregelde deelnemers aan deze rit en de belangstellenden, die tweede pinksterdag op „Zonneveld" een kijkje komen nemen, aan het eindpunt weinig vertier te beleven valt, heeft M.A.C. „Scheldegouwen", in overleg met „Sport steunt Zonne veld", naar een oplossing hiervoor gezocht. Men meent die gevonden te hebben door aan de finish dus bij Zonneveld in de middaguren een ontspanningsprogramma van enkele n te bieden, waarvan iedereen Uitslagen van 't Zeeuwse juniorenvoetbal Groep A I: Middelburg A IOost burg A I 140, Vlissingen A I Zeeland Sport A I 60; Groep A H: Vlissingen A inZeelandia A I 06 Middelburg A IISerooskerke A I 53; Groep A HI: Corn Boys A I Hulst A II 81, Terneuzen A I Hontenisse A I 20, Terneuzen A n Ria W A 1 00; Groep A IV: Ro- bur A IKapelle A I 16, Goes A I Wolpliaartsdijk A I 21. Zierikzee A IPatrijzen A I Part, n.o.g.; Groep B I: Vlissingen B IZeelan dia B I 70, Walcheren B IMeeu wen B I 70, Zeeland Sport B I Oostkapelle P I 21, Middelburg B ISerooskerke B I 190, Veere B I RCS B I 0—3; Groep B H: VCK B IWalcheren B H 12, Vlissin- i B IV—Vlissingen B HE 3—1, Middelburg B nZeelandia B n 5 0, RCS B II—Middelburg B IV 1—7; Groep B III: Middelburg B VWal cheren B III 31, Vlissingen B V— Middelburg B VI 70, Vlissingen B vn—Middelburg B VIH 3—1, Vlis singen B VIMiddelburg B VH 22; Groep B IV: Arnemuiden B IBors- sele BIB. n.o.g., Lewed. Boys B I— Nieuwland B I 11, Luctor B I Patrijzen B I 21; Groep B V: Hein- kenszand B IWolpliaartsdijk B I 71, SVD B I—Robur B I 5—1, Ka pelle B IBeren B I 24; Groep B IV: Kloetinge B IYerseke B I 31 Hansw. Boys B IRillandia B I 11, Krabbendijke B IWemeldinge B I 80; Groep B VHI; Brouwers haven B IBurgh B I 03, Zierik- zee B I—WIK B I 5—0; Groep B IX: Zierikzee B IIISinoto B I 09, Dreischor B IBruse Boys B I 10 0; Groep B X: Ria W B ICorn Boys B I 05, Terneuzen B I—Tern. Boys B I 60, Philippine B ISluis kil B I 2—O; Groep B XI: Corn Boys B IIITerneuzen B m 00, Spui B ITerneuzen B H 32; Groep B xn: Hulst B I—Vogelwaar de B I 151, Hontenisse B IAxel B I 12, Clinge B IAZW B I 08. Graauw B IKoewacht B I 4—0; Groep B XHI: Hulst B IV— Hulst B HI 1—1. Hulst B TV—Steen B II 2—4; Groep B XIV: Aarden burg B IGroede B I 61, Aarden burg E nSehoondijke B I 01, Hoofdolaat B IBreskens B I 1—5, Oostbiirg B I—Oostburg B H 9—1, Biervliet B IIJzendijke B I 12. gratis kan profiteren. Men hoopt daardoor onder het motto: „Zonne- veldrit-Zonneveidfeest", èn voor dé deelnemers èn voor belangstellenden, maar vooral ook voor de verpleeg den een en ander aantrekkelijker te kunnen maken. Men heeft de stichting „d'Oprech- te Amateur", afdeling Zeeland, in middels bereid gevonden hieraan zijn belangeloze medewerking te verlenen en men kan er dus wel van verzekerd zijn, dat énkele uren „voor elck wat wils" zal worden geboden op het gebied van verantwoord amusement. Niet alleen de „gemotoriseêrden" zullen echter op tweede pinksterdag naar Zonneveld gaan, maar ook vele anderen zullen letterlijk en figuurlijk hun schreden naar Oöstkapelle rich ten. „Medioburgum", dat vorig jaar het initiatief nam voor de „Zonneveld- wandeltocht", zal dit jaar deze lief- dadigheidstocht eveneens naar .de tweede pinksterdag verleggen en ook zij zullen finishen op „Zonneveld". Reeds nu heeft men van diverse zij den toezegging van inschrijving ont vangen. Het ziet er dus wel naar uit, dat het in Oostkapelle die dag een ge zellige drukte zal geven, waarvan uiteindelijk de gehandicapte jeugd in de drie door „Sport steunt Zonne veld" geadopteerde inrichtingen „Zonneveld", „Ipenoord" en „Kinder- zorg" weer de vruchten zal kunnen plukken. De koningin en prins Bernhard heb ben gistermiddag de 15-jarige prins Birendra, zoon van koning Malien- dra en kroonprins van Nepal, op paleis Soestdijk ontvangen. De kroonprins is dinsdag voor een kort onofficieel bezoek aan ons land uit Londen waar hij studeert, op Schip hol aangekomen. Amerikaanse B-52 verongelukt Donderdagavond is tijdens de vlucht boven Noord-Carolina een B-52 straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht ontploft. Er be vonden zich acht man aan boord. Tenminste twee van hen konden zich met hun parachutes in veiligheid brengen. Het vliegtuig bevond zich op een hoogte van 30.000 voet. P. J. A. Voorwinde voorzitter onderwijsfonds voor de scheepvaart De heer W. Polderman, die op 1 aprïJ zijn functie van voorzitter van liet bestuur der stichting Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart, die hij 27 jaar heeft bekleed, neer legt heeft in een buitengewone be stuursvergadering het voorzitterschap overgedragen aan de heer P. J. A. Voorwinde (directeur van de Neder landse Stoomsleepdienst v/h P. Smit jr. te Rotterdam). Dr. J. E. van de Driessche koninklijk onderscheiden Dr. J. E. van de Driessche, vice- sec.retarïs van de kamer van koop handel te Tourcoing (Frankrijk) is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Van de Driessche. die als eco noom bekendheid geniet, heeft jaren, lang geijverd voor 't in stand houden van de Nederlandse taalcultuur in Frans Vlaanderen. Bromfietser verongelukt De 17-jarige bromfietser P. H. van Dijk uit Den Haag is overleden na een aanrijding met een vrachtwagen. De jongen verleende op het kruis- punt Lange Beestenmarkt-Hooge- 1 zand, in Den Haag geen voorrang aan een vrachtauto. Hij werd zo ern stig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het gemeenteziekenhuis 1 aan de Zuidwal is overleden. Slot van pag. 3) des Heren en op de feesten van Maria en heiligen, niet-martela- ren". Op de Goede Vrijdag is zwart de kleur. Op de Stille Za terdag, paars en wit. En op Pa sen, wit. Hoewel wij in onze pro testantse kerken gewoonlijk niet meer zien dan de gebruikelijke zwarte toga, hebben we in de naam van de Witte Donderdag iets bewaard van een stukje li turgiek, waar we nu helemaal buiten staan. Die witte kleur dufdt er op, dat deze dag voor de ongedeelde kerk een heel belangrijke dag is geweest, een feestdag bij uitnemendheid, omdat er zovéél was om met blijdschap te gedenken. Op een donderdagavond is het geweest, dat de Heer met zijn discipelen, vóór zijn lijden en ster ven, het laatst bijeen was. Toen heeft hij het Heilig Avondmaal ingesteld. In protestantse kerken geschiedt er over het algemeen niets op de Witte Donderdag. Er zijn echter uitzonde ringen, die in dezen wel merkwaar dig zijn. In' de Remonstrantse Broe derschap, in sommige Doopsgezinde gemeenten en in enige Lutherse ge meenten is men gewoon op de avond van deze dag het Heilig Avondmaal te vieren, terwijl men er ook in de liturgische kringen op wijst, dat deze avond de meest geëigende is om „het Nachtmaal des Heren" te vieren, gelijk dan ook hier en daar geschiedt. In de r.-k.-kerk wordt vanaf 1956 op Grootste schaaktoernooi van deze eeuw in Bied Van 2 september tot 4 oktober van dit jaar zal in Bied (Zuid-SIavië) een groot internationaal schaaktoer nooi worden gehouden. Voor het toernooi, dat volgens de organisato ren liet grootste van deze eeuw wordt, zijn 20 spelers bi.j wie i7 grootmeesters uitgenodigd. De deelneming van wereldkampioen Tal (Rusland) en de oud-wereldkam pioenen Euwe (Nederland), Botwin nik en Smyslow (beide Rusland) is zeker. Verder zullen aan het toernooi deelnemen: Fischer (V.S.), Reshevs- ki (V.S.), Keres (Rusland), Petros jan (Rusland), Panno (Argentinië), Szabo (Hongarije), Paehman (Tsj. SI.) en de Zweed Olafsson. De winnaar van het toernooi krijgt een bedrag van 5500,tei'wijl de schakers, die als tweede en derde eindigen resp. 3S00,— en 3000, ontvangen. sr 'E s m m 'S Wm m (Éijgp Tegelijk met het inlui den van de paasvakan tie hebben de Domburg- se lagere scholieren de ze week de oude gebou wen, waar zij dagelijks vele uurtjes vertoefden, voorgoed vaarwel ge zegd. Wanneer zij over ruim een week aan het laat ste trimester van het lopende schooljaar be ginnen, zal dat gebeu ren in een splinternieuw gebouw: een dubbel, langgerekt schoolgebouw aan de H. M. Itesteloo- straat. Gistermiddag heerste in de vijf lokalen, de gan- fen en de kamers van e beide schoolhoofden nog de „schoonmaak woede". En volgende week zal men het nieu we gebouw een laatste beurt geven, om het za terdag 8 april aanstaan de tip-top in orde voor de officiële opening aan te bieden. 's Middags om half drie zal Gedeputeerde A Schout deze officiële daad voor zijn rekening nemen. Op de voet ge volgd door een gezel schap genodigden be gint hij dan een 'n vrij omvangrijke „taak": de nieuwe openbare en de chr. lagere school zullen afzonderlijk worden ge opend. De heer Schout zal eerst de sleutel in het slot van de toegange deur tot de openbare la gere schooi omdraaien. Wanneer dat is gebeurd, volgt in een van de lo kalen de overdracht van de school voor bijzonder lager onderwijs aan het bestuur van de vereni ging. Na deze korte plechtigheid gaat het gezelschap weer naai- buiten om de christelij ke school te ontsluiten. Via een binnendeur be landen de genodigden tenslotte weer in het lo kaal, dat ook de eerste maal als verzamelpunt diende. Begin vorig jaar werd met de bouw van het „tweeling"-scholenc.om- plcx begonnen. Na de paasvakantie zal liet zo ver zijn, dat het hoofd van de openbare school, de lieer II. Smit, en zijn collega J. Donker van de christelijke school met hun 106 leerlingen het nieuwe gebouw daadwerkelijk in bezit zullen nemen. (Foto P.Z.C.) Woninginrichting n o> co CS c O O a CS I CO CS JU n Paasttmtoonstelling Maandag 2e paasdag van 14.0018.00 uur Ter gelegenheid van ons 75-JARIG BESTAAN ontvangt ieder hoofd van een toekomstig gezin, hij een be zoek aan de tentoonstelling Deze bon geeft recht op 10 KORTING bij amkoop van één artikel tot 1—1—1962. O 3 <Q O 4* kj ik 4k a u deze dag de mis weer des avonds gevierd, van 58 uur. Wannéér er in een parochie meerdere priesters zijn, zijn ze allen tegenwoordig, ter herinnering aan Christus en zijn dis cipelen. Er wordt op deze dag maar één keer de mis gevierd, maar dat is dan ook een hoogtijgebeuren. In de oud-christelijke kerk werden de boetelingen op deze avond weer in de gemeente opgenomen. In sommi ge kloosterkerken kent men het ce remonieel van de voetwassing en in kathedrale kerken wordt de heilige zalfolie door de bisschop tijdens de mis gewijd. „Zo biedt de eucharisti sche liturgie van Witte Donderdag een kort begrip van het volwaardig christelijk Pasen. Op Witte Donder dag-avond staat het paasfeest in de knop". Goede Vrijdag De Goede Vrijdag staat in de rij van de „algemeen-christelijke feestda gen". De eerste keer dat we dit ont dekten, deed het ons even vreemd aan. Maar, de nieuwjaarsdag vinden we hier ook. Het is nog steeds een vraag of deze beide hiertoe gere kend moeten worden. De redenen waarom men het al of niet wil, zijn voor deze twee dagen heel verschil lend. Zoals bekend, iö de viering van het Heilig Avondmaal over het al gemeen van Pasen naar deze dag verschoven, omdat men ze „de meest geëigende dag" daarvoor heeft ge vonden. En dit is in de r.-k.-kerk de enige dag in het jaar dat het mis offer niet wordt opgedragen. Wel is het tegenwoordig mogelijk de Eucharistie te vieren, maar dan met de ouwel die op Witte Donderdag is gezegend en toen is opgeborgen in een van de bij-altaren of ergens an ders in de kerk. Het komt ons voor dat, wil men het Heilig Avondmaal niet op het paasfeest or nadien vie ren, dat dan de Witte Donderdag een veel meer „geëigende" dag daar voor is. Dat deze vrijdag de naam „goede" heeft gekregen, duidt op de bijzondere betékenis. In de oud-chris telijke kerk werd de dag van Chris tus' sterven „Pasen" genoemd, welke naam wij te danken hebben aan het joodse Pascha. Christus heeft op de Goede Vrijdag heel het Oude Testa ment vervuld "en op deze dag denken wij in de kerk in het bijzonder aan dat gedeelte, dat ons vertelt van het lam dat geslachts werd vóór de verlossing uit Egypte. Stille Zaterdag Ook de naam Stille Zaterdag spreekt voor zichzelf. De Heer is gestorven, maar nog niet vei-rezen. „Het is he den de dag van de sabbatrust, die de Heer zelf onderhoudt, nadat Hij zijn moeitevol werk aan het kruis heeft volbracht", zegt Augustinus. In de nacht van deze dag begint in de r.-k.-kerk de Paasmis, waarin niet alleen Christus' opstanding, maar ook zijn dood en begrafenis en zijn verblijf in het rijk der doden wordt gevierd. Hier hebben we dus alles bijeen wat vanaf Witte. Donderdag tot op Pasen jn de kerk wordt her dacht. totdat het licht van de op komende paaszon het zinnebeeld wordt van de opstanding van Chris tus. Wanneer men in verschillende pro testantse gemeenten een kerstnacht- dienst viert en dit zeer zinvol vindt, omdat het nacht was toen Christus in Bethiehem werd geboren, zal men zich ook moeten afvragen of het niet even zinvol zal zijn ook een paas- naclitdienst te. houden, want het was ook nog nacht toen de Heiland uit de doden is opgestaan. II. LEZERS SCHRIJVEN Gegeef en gebedel Aan de „lezeres in de P.Z.C. van 3 maart, die schreef over: Gegeef en gebedel". Geachte mevrouw. Het moet maar eens uit zijn met dat gebedel, ten minste in de gemeente K. en uw woonplaats( Hier in Vlissingen bedelt U.V.V. slechts met het Sint- Nicolaasfeest voor de oudjes: en dan niet met een bus. De kosten worden gedragen door de leden, vrienden, familieleden en niet te ver geten een bepaald aantal gulle mid denstanders. De snoeperijtjes enz. tijdens de ge wone bezoeken bekostigen de be zoeksters uit eigen middelen. „Ons is nog' nimmer van de zijde der bejaarden een commentaar ter ore gekomen, rechtstreeks of indi rect, van 't gehalte van 't geen U schrijft, 't Kan zijn dat onze bab beltjes van een ander soort zijn 'k Vind hét zeer onkies om zo maar „Rode Kruis", Welfare, werksters enz. in uw opmerkingen te betrek ken. Bent U zo goed op de hoogte van al les, dat IJ uw beweringen kan hand haven? U wilt uw A.OW. door de regering laten uitstrooien. Dat is te gen uw stelling om 't anderen niet te laten doen. Beste lezeres. Geef ons uw adres: 't onze is mevrouw Groot, secreta resse U.V.V., Vrijdomsweg, Vlissin gen. U ontvangt dan een uitnodiging voor onze eerstvolgende vergade ring, die gehouden wordt ten huize van een van de leden. Vlissingen, U.V.V. In isolement kracht Vergun mij een kleine opmerking te maken bij uw „kantlijn" van 28 de zer. U schreef in „Dam II", dat het gezegde: „In het isolement ligt on ze kracht" afkomstig is van dr. A. Kuyper. Ik ben van mening, dat de ze leuze in enigszins andei'e vorm een woord is van mr. G. Groen van Prinsterer. Ik citeer uit prof, dr. P. J. Blok, Geschiedenis van het Ne derlandse volk, vierde deel, bladz. 448: „Hij (G.v. Pr.) troostte zich met de fiere leus: in mija isolement is mij ne kracht". Nu bestaat de mogelijkheid, dat dr. Kuyper deze woorden van zijn emi nente voorganger heeft overgeno men, jnaar clat is mij niet bekend. Waardenburg. M. C. Blankert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4