Landen van Warschau-pact maken Bonn doelwit van beschuldigingen Troepen van Tsjombe bezetten Manono Caïro-conferentie verwerpt vredeskorps Van Witte Donderdag tot Pasen VIRGINIA ERKENT NAZIPARTIJ ZATERDAG 1 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „Berlijn, zetel van gevaar" De landen van liet pact van Warschau hebben hun conferentie beëindigd en in een slotcommuniqué de kwestie Berlijn het be langrijkste geschilpunt in de koude oorlog in Europa genoemd. „In het belang van de vrede" eisen de landen van het pact van Warschau dat „de zetel van het gevaar in West-Berlijn" on schadelijk wordt gemaakt door er een „gedemilitariseerde vrije stad" van te maken. sche staten maar dat ze hun „krachtsinspanning voor een algeme ne en volledige ontwapening, voor de stopzetting van de bewapeningswed loop en de vermindering der inter nationale spanningen" niet kunnen en willen staken. Niets nieuws in aanval op het westen In hel slotcommuniqué worden verder «1e volgende punten aangesneden: De Ver. Staten, Groot-Brittannïë en Frankrijk helpen bij liet herstel van liet „agressieve Westduitse leger on der liet commando van Hitleriaanse generaals" cn bewapenen het met kernwapens; imperialistische kringen doen „wan hopige pogingen oni de volken op «le weg naar vrede, democratie cn vooruitgang tegen te houden. ..De imperialistische mogenheden ne men meer en meer hun toevlucht tot directe militaire kracht om de groeiende nationale bevrijdingsbewe ging in de landen van Afrika, Azic en Latijns-Amerika te onderdrukken, hetgeen wordt geïllustreerd door de bloedige uitbarstingen van het kolo nialisme in Kongo, Algerije, Angola en Laos, zowel als door de onophou delijke provocaties tegen de Cubaan se republiek". Atoommacht „De imperialistische staten, leden van de NAVO en andere agres sieve militaire bondgenootschap pen". aldus het communiqué, „zet ten de bewapeningswedloop voort, vergroten hun militaire voorbe reidingen, streven naar de aan leg van nieuwe oorlogsbases in Europa cn andere werelddelen, bouwen hun voorraden atoom- en projectielwapens op. cn maken van de NAVO een vierde atoom- mogendheid". De acht landen verklaren dat zij ..niet onverschillig kunnen blijven bij het zien van de toenemende militai re voorbereidingen der imperialisti- Maatregelen Stakers in Napels braken station af Stakers in Napels, die tot relletjes overgingen hebben stenen geworpen naar de treinen, tegen de politie ge vochten en een onderstation van de spoorwegen zo ongeveer afgebroken. De politie kon hevige onlusten voor komen, door gebruik te maken van traangasgranaten. De stakers waren voor het meren deel arbeiders uit de metaalindustrie en uit de fabrieken van Aerfer en van Alfa-Romeo. Zij zijn reeds enige dagen in staking. Tien stakers zijn gearresteerd. Eén staker werd ge wond door een revolverschot in zijn arm. KORTE PREDIKATIE GROEIENDE VREUGDE „En zij keerden terug naar Je ruzalem met grote blijdschap" Lukas 2.'/ 52. I-Iet is mei het paasfeest in zekere zin precies andersom gesteld als met de andere feesten. Onze menselijke feesten worden gekenmerkt door een vreugdevolle voorbereiding, een uit bundige viering, wanneer het feest althans goed slaagt, en daarna is er in liet. gunstigste geval, een prettige herinnering. Dat is met. hel paasfeest anders, to taal anders. De voorbereiding is de lijdensweg van Jezus. De viering van het, eerste paasfeest U leest het in de bijbel maar na.' is lang niet co uitbundig als wij zouden verwachten. Het feit van Christus' opstanding is zó groots, dat allen, die hiermee worden gecon fronteerd, aanvankelijk te zeer onder de indruk zijn dan dat het tot vreugdebetoon komt. Maar daarna, dan komt de blijdschap, als 't begint door te dringen wat Pasen betekent, als 't "verstaan wordt, dat de dood en de duivel zijn verslagen, dat. het offer op Golgo tha door God de Vader is aanvaard! Pas later is er sprake van vreugde, blijvende paasvreugdè, ja, want ook als zo dadelijk de Opgestane Heer uit de gezichtskring verdwijnt, dan over heersen niet de spijtgevoelens, en is er geen machteloos terugverlangen. Dan blijkt pas goedhoe er van hel padsgebeur en een kracht uitgaat, die maakt, dat men met vreugde in het aewone leven terugkeert. De christenheid heeft grond en kracht, aan deze vreugde willen ge ren door de oorsprong ervan niet. slechts éénmaal per jaar op Pasen tr vieren, maar elke week. De zon dag is immers bedoeld als viering van de Onstandingsdag. Daarmee mogen we beginnen ellce week weer, met de herinnering aan Jezus' victo rie. opdat wc daaruit leven zouden. Maar op Pasen wordt het nog eens extra beklemtoond..Jezus is Opge staan! Er zijn geen grenzen aan Jezusmacht!" Als U deze boodschap nog nooit goed tot. U liet doordringen, doe dit dan NU eens op Pasen 1961.' 't Zou zo heerlijk zijn, als U ook midden in liet leven niet zijn zorgen en leed, z'n dreiging van duivel en dood, mocht opstaan tot, de vreugde, omdat U de Heer van Pasen als uw Heiland leerde kennen. Middelburg. A. P. NAUTA.. Zij waarschuwen ervoor dat zij overeenstemming hebben bereikt over de noodzakelijke maatrege len die genomen moeten worden „in liet belang van de verdere consolidatie van ons defensie- potentieel en versterking' van de wereldvrede". Een wereldoorlog kan worden voor komen door de gezamenlijke krachts inspanning „van het socialistische kamp, de internationale werkende klasse, de nationale bevrijdingsbe wegingen en alle landen die strijden tegen oorlog". Agressief In Westduitse regeringskringen be schouwt men het communiqué dat ua afloop van de bijeenkomst der landen yan het Warschaupact is uit gegeven als „bijzonder onvriendelijk", zelfs agressief". Men wijt dit mede aan het feit, dat de Oostduitse par tijleider Ulbricht de vergadering pre sideerde. Lrït de zinsneden over versterking van de defensie valt niet op te maken of in de Oosteuropese landen raket- bases zullen worden aangelegd. ZONDER SLAG OF STOOT V.N. houdt vliegtuigen gereed Op het vliegTelcl Ndjili bij Leo- poldstad werden gisteren Y.N.- vliegtuigen paraat gehouden, na ontvangst van het nieuws dat in Katanga de plaats Ma nono was veroverd door troe pen Nan de Katangese presi dent Tsjombe. De V.N.-bevel- liebber Seau Mckeowu zeide echter dat hij tot dusverre geen plannen bad 0111 V.N.-ver- sterltingen p,er vliegtuig naar Manono te sturen. TJit bronnen van de V.N. is vernomen dat bekend is dat een blanke afde ling vrijwilligers, vermoedelijk in hoofdzaak uit Zuidafrikanen bestaande, de Manono-actie van Tsjombe geleid beeft. Ook werd verteld dat 200 Nigeri- aanse soldaten van de V.N., die onder bevel van Eritse officieren stonden, niet tussenbeide kwamen. De V.N. beschikte in Leopoldstad niet over rapporten betreffende de gevechten, doch reizigers die uit Katanga arri veerden. zeiden dat de Baloeba-krij- gers verliezen hadden geleden. Eerder was in een regeringscommu niqué dat in Elisabethstad werd uit gegeven gezegd dat zeven Loemoem- bagezinden werden gedood, vóór de Katangese troepen Manono bereik ten. De plaats zelf werd echter zon der verzet ingenomen en de plaatse lijke bevolking juichte de troepen van Tsjombe als bevrijders toe, werd in het communiqué gezegd. In Leo poldstad verluidde nog dat de troe pen van Tsjombe licht pansermate- riaal in de voorhoede had. doch van dit bericht was geen bevestiging be schikbaar. Het Sowjetpevsagentschap Tass meent dat de Verenigde Naties „medeplichtig" zijn aan de bezet ting van Manono door Katangese troepen. Het offensief begon na dat de opperbevelhebber van de V.N.-troepen, generaal Mckeown, besprekingen had gevoerd met Tsjombe. Meltcown zei toen niet te geloven dat de Katangese troe pen tot een offensief zouden over gaan. Het Wereldgebeuren Betalen Amerikaanse satelliet is zoek De padvindersatelliet, die zater dag van kaap Canaveral werd afgevuurd, is verdwenen. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, Nasa, liet weten, dat men niets weet over het lot van de satelliet. De bedoeling van de kunstmaan was om de radio-actievegordels in kaart te brengen teneinde een stralingvrij gebied te vinden, waarlangs ruimte vaarders gemakkelijk de aarde kun nen verlaten. De satelliet moest een baan om de aarde beschrijven, welke op een be paald punt vrij dicht langs de aarde loopt. Vermoedelijk is de satelliet toen te laag gekomen en opgebrand. Koning van Jemen is niet dood De koning van Jemen, op wie dezer dagen een aanslag is gepleegd, waar- bij hij verwondingen opliep, heeft vrijdag geconfereerd met hoge func tionarissen, in aanwezigheid van de kroonprins. El Badr, aldus meldt Radio-Sanaa. Eerder deden in Djiboetï in Frans- Somaliland geruchten de ronde dat de koning zou zijn overleden. De Engelse beeldhouwer Wilhelm Verbon droeg op de Nederlandse am bassade in Londen een borstbeeld over van lord Baden-Powell, de grondlegger van de padviiulersbewe- ging. Het beeld is vervaardigd in op dracht van de Nederlandse padvin ders verenigingen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. De buste van lord Baden-Powell krijgt een plaatsje in het hoofdkwartier in Rot terdam. Ramp in Kiev vergde 145 doden Blijkens een officiële bekendmaking van een commissie van onderzoek in Kiev, zijn 145 mensen om het leven gekomen en 143 gewond, toen een muur doorbrak, die in een smalle ravijn was gebouwd. 0111 het water van de Babyl-yar tegen te houden. De ramp werd op 25 maart reeds gemeld, maar de plaatselijke krant, wist toen slechts 67 doden te mel den. Volgens het officiële bericht van gisteren, is het de commissie vooral te doen om vaststelling van de schuldvraag, teneinde de verantwoor delijke technici op het matje te roe pen. ||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllli|lllllllllllllll|HI Koud paasuieer j (Van onze weerkundige medewerker) H Ook dit jaar zal het paasweer ff aan de koude kant blijven, §j H doordat wij in een noordwos- telijke luchtstroming blijven. Storingen, uit de omgeving van IJsland afkomstig, koer- sen in de richting van Dene- H marken, waar vrijdag nog H sneeuw viel. Een gebied van hoge luchtdruk ligt boven Groenland. waardoor deze H koude lucht voortdurend uit het poolgebied naar bet zuiden M blijft afstromen. Er komen H echter, nadat een storing met s enkele buien is gepasseerd, tijdens de paasdagen ook zon- nige perioden voor. Daarbij zal later uit het westen iets minder koude lucht, via En- geland, ons land bereiken. Maar de temperatuur zal over ig dag in de buurt van 9 k 10 graden Celsius schommelen, Voor begin april is dit iets s beneden normaal. Voorname- lijk landinwaarts kan 's nachts plaatselijk nachtvorst H voorkomen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll^ „Nieuw kolonialisme" Aanval op o.a. Nederland Een „volksconferentie van geheel Afrika" welke werd bijgewoond door vijftig politieke, culturele en vak- bondsgrocperhigen uit 34 Afrikaanse staten cn gebieden, is gisteren in Cairo geëindigd met de aanvaarding van uitvoerige resoluties waarin on der meer de economische vrijmaking van het westen en de uitbreiding van de economische betrekkingen met „anti-imperialistische" staten wordt geëist. Bij de Afrikaanse staten wordt aan gedrongen op een „meedogenloze strijd" tegen het gebruik in Afrika van president Kennedy's vredeskorps van jeugdige vrijwilligers dat is op gericht om economisch minder ont- De Amerikaanse nazi-partij heeft erkenning gekregen als een wettige Amerikaanse poli tieke partij in de staat Virginia. De fuelirer, George Lincoln Rockwell, heeft reeds aange kondigd, dat hij zich verkies baar zal stellen voor de functie Nan gouverneur van de staat. Zijn partij kreeg de erkenning naar aanleiding van een verzoek, dat op 14 maart werd ingediend. Joseph F. Barr, directeur van het dagelijks bestuur van de joodse oud strijders, schreef een brief aan de gouverneur van de staat, J. Lindsay, waarin hij vroeg de erkenning te herzien, maar Lindsay schreef terug (via de commissaris voor deze kwes ties) dat het geen misdaad is zich zelf een Nazi te noemen, omdat mis daden niet begaan worden met woor den maar met daden. Rockwell beweert, dat zijn partij 500 leden telt. Beraad over 5-daagse werkweek in bouw Het college van rïjksbemiddelaars heeft de vertegenwoordigers van I werkgevers en werknemersorganisa- 1 ties in liet bouwbedrijf uitgenodigd voor een bespreking op woensdag a.s. met betrekking tot de invoering van de vijfdaagse werkweek in de bouw nijverheid (hoofdbedrijf), wikkelde landen bij te staan, In één D werkgevers- cn werknemersverte- rler resoluties wordt peze.srl dat het 5: der resoluties wordt gezegd dat het korps is opgericht om Afrika te her overen en economisch te overheersen. Op de conferentie waren onder meer feen groeperingen uit de staten der ranse gemeenschap aanwezig. Volgens waarnemers werd de confe rentie gekenmerkt door een gecon centreerde aanval op het „nieuwe ko lonialisme" door middel van econo mische en technische banden na het verlenen van politieke onafhankelijk heid. Als de voornaamste „nieuwe ko lonialistische" landen werden ge noemd do V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, NVest-Duït-sland, Israël, België, Nederland en Zuid-Afrika. Het „anti-imperialistische" blok werd verzocht te helpen bij de economische ontwikkeling van Afrikaanse staten. genwoordigers hebben hierover enige tijd geleden overeenstemming be reikt. Uit welingelichte kringen ver nemen wij dat de Stichting van de Arbeid over het voorstel gunstig ad vies heeft uitgebracht. Ook het col lege van rijksbemiddelaars zou er welwillend tegenover staan. Het voorstel komt neer op invoering van de vijfdaagse werkweek met ingang van 5 juni a.s. Aardverschuiving eist 145 doden Een aardverschuiving te. Kijew in de Oekraïne heeft 145 mensenlevens ge- cist, aldus is vrijdag officieel te Mos kou bekendgemaakt. Er waren 143 gewonden. De recente onlusten in dc hoofd stad van Irak. Bagdad, heb ben opnieuw de aandacht ge- i vestigd op de labiele toestand in i Irak en het vreemde regime van de soldaat-premier Abdocl Karirn Kas- sem. I Er zijn voortekenen die erop wijzen dat 't met de rust in zoverre men in dergelijke landen van rust kan spre ken) in Irak is gedaan. Abdoel Ka rirn Kassem heelt zich in een lastig parket gedraaid.Van pro-communis tisch is hij via een „derde weg" bij het westelijke blok terechtgekomen. De wittebroodsweken van Bagdad en Moskou, die zo mooi waren be gonnen, zijn voorbij. De communis ten zien hun kans nu schoon door een revolte de macht definitief in handen te krijgen. De westerse koers die Kassem tegen wil en dank is gaan varen, bevalt de nationalis ten niet en ook zij proberen, wan neer Kassem niet naar hun pijpen wil dansen, het voor het zeggen te- krijgen. Nasser is ook al kwaad. De V.A.R.-gedachtc vond in Irak nogal wat bijval en nu Kassem daar blijkbaar niets van moet hebben, vormen zij in Bagdad oppositionele groepen. Het regime van Kassem die de Russen hadden gehuldigd als nieuwe bevrijder van het mid den-oosten heeft in de loop dei- jaren verbijsterende koerswijzigin gen laten zien. Nu zit Kassem tus sen de verschillende groepen en ge leidelijk is hij op de middenweg be land tussen oost cn west. Russische deskundigen hebben het land moe ten verlaten en er zijn verdragen ge sloten, vooral op militair gebied, met de Verenigde Staten. In het onlangs verschenen nummer van he,t Intei - nationaal Communistische Journaal, de officiële stem van het wereld communisme, wordt Kassem voor een revolutionair uitgemaakt. Revolutionair is Kassem toch wel, al klinkt het uit de mond van de communisten wat aan matigend iemand daarvoor uit te maken. Abdoel Karim Kassem is een populaire beroepsofficier ge weest. die enkele jaren geleden als brigade-generaal aan het hoofd kwam van de rebellen junta tegen koning Feisal. Hij kreeg zijn oplei ding aan de Engelse academie van Sandhurst. Afkomstig uit een mid- denstandsfamilie in Bagdad, bemoei de hij zich als jongen al met de bin nenlandse politiek van zijn land. een politiek die wordt en werd beheerst door de enorme olierijkdommen in de bodem. Kassem maakte zich in het westen in 1948 impopulair door een belangrijke rol tc spelen in de oorlog van de Arabieren tegen de nieuwe staat Israël. Hij stelde een plan op voor een groot offensief te gen Israël, maar door allerlei poli tieke intriges aanvaardde Bagdad het krijgsplan niet. Tijdens de eva cuatie van de Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal, in de zo mer van 1956, was Kassem hoofd van de Iraakse militaire missie in Cairo, Kassem is dus iemand, die is ge vormd door Engelse officiers- tradities, maar niet minder door de Arabische. Hij slikt dus ze ker niet wat de communisten dage lijks over het westen vertellen, maar hij is ook wel zo handig geweest zich de eerste tijd van communisti sche hulp, wat deskundigen en ma terieel betreft, te verzekeren. Nu de Russen volgens Kassem hun taak hebben volbracht, richt hij de koers meer westelijk. Deze zwenking is oorzaak van de recente onlusten in Bagdad. Kassem zal nu wellicht moeten betalen voor zijn houding kort na de moord op koning Feisal. Want meer nog dan een rebellenlei der ziet het westen in hem een niets ontziende en wrede opposant, die er prat op ging persoonlijk te hebben deelgenomen aan een door hem opgezet uitmoordingsplan van de koninklijke familie. Wat dat be treft hoort hij in het best in het ro de kamp thuis. De koning, moest verdwijnen „opdat de armoede met hem uit Irak zou worden geban nen". Dat is ook Kassem niet ge lukt. Niemand weet welke boze plannen nu in de lemen hutten rond om het paleis van de soldaat-pre mier tegen hem worden uitgebloed. STEMMEN UIT DE KERKEN Naast kerstnachtdienst ook paasnachtdienst De drie laatste dagen van deze week hebben alle een eigen naam, waardoor zij, temidden van de dagen van het jaar wor den aangeduid. Ze vormen de tweede helft van de „Stille Week", ook wel de „Goede Week" geheten, die begint met Palmzondag, ook wel Palmpa sen genoemd. Waar komen deze namen vandaan en welke is hun betekenis in het kerkelijk jaar? Laten we beginnen met 'n algemene opmerking. Wij maken een nogal scherp onderscheid tussen Pasen en de Goede Vrijdag. De gedachte van menigeen is dat de Goede Vrijdag een dag is van treuren en Pasen een féést van jubelen. In het Duits heet onze Goede Vrijdag „Karfrei- tag". Dat „kar" schijnt te komen van een werkwoord dat „treuren" 'betekent. Onze naam voor deze dag is in ieder geval beter, want liet is geen dag van treuren. Wanneer ge de gezangen nagaat die in de kerk worden gezongen op deze dag, ont breekt er in geen enkel de toon van 'lof en dank. Juist op deze dag krij gen we „een vrolijk uitzicht op ons lot". En wanneer ge; de paasliederen beziet, vindt gc daarin telkens weel de verbinding met het kruis, de dood en het graf van Christus. ..Die ster vend ons het leven gaf, verrees in glorie uit het graf'. De dagen van Witte Donderdag tot Pasen behoren zozeer bijeen, dat wij ze niet mogen scheiden. De een heeft geen betekenis zonder de an dere. Er zijn allerlei aanduidingen dat de oudste christengemeenten op één dag het sterven én de opstan ding van hun Heer hebben gevierd. Al zijn daarvoor later ook verschil lende dagen gekomen, dit neemt toch niet weg dat er steeds een sterk be sef heeft geleefd, dat ze niet ge scheiden zijn. Toen Luther rondom Pasen van het jaar 1533 te Torgau een reeks preken hield over de arti kelen van de apostolische geloofs belijdenis, heeft hij op het paasfeest zelf, niet alleen gesproken over „op gestaan uit de doden", maar ook over hetgeen daaraan voorafgaat', „nedergedaald ter .helle". Zoals uit de preek blijkt, heeft hij dat welbe wust gedaan, omdat de Goede Vrij dag behoort bij het paasfeest. Enige jaren geleden troffen we in een r.-k. dagblad op Witte Donderdag een ar tikel aan. waarvan het opschrift luid de: Vandaag begint het paasfeest. We lazen daaruit dat voor de r.-k.- christenen, die in de mis kennen de dagelijkse gedachtenis van het lijden eri sterven van Christus, deze dagen meer vanzelfsprekend bij elkaar be horen dan dat hét over liet alge meen bij protestantse christenen het geval is. De viering van het Heilig Avondmaal op de Goede Vrijdag en niet op het paasfeest, zoals dat vroeger gebrui kelijk was, heeft dit misschien in de hand gewerkt. Witte Donderdag De naam Witte Donderdag is af komstig van de liturgische kleur van deze dag. In 1570 heeft paus Pius V de kleuren voor de litur gische gewaden voorgeschreven. De regels die hij gaf gaan terug op gebruiken die reeds in de mid deleeuwen raste vorm hadden aangenomen. „De witte kleur wordt gebezigd op de hoogfeesten (Zie slot pag4 kol. S) ABDOEL KARIM KASSEM tussen twee stoelen Prof. De Quay van Antillen vertrokken Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, heeft zijn bezoek aan de Ne derlandse Antillen beëindigd. Hij zei getroffen te zijn door de ontvangst en de wijze waarop de autoriteiten voorlichting hadden gegeven. Be minister-president heeft bij zijn bezoek aan Sint-Maarten de eerste steen gelegd voor de zgn. Welvaarls- brug. Bij zijn bezoek aan Bonaire werd de telefooncentrale officieel in gebruik genomen. Hij voerde van daar het eerste gesprek met gouver neur Speekenbrink in Willemstad en onvoorbereid een gesprek met zijn echtgenote in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3