W de BILT Ambtenaar verduistert tweeëntwintig mille P. v.d. Velde, Zonnemaire, treedt uit raad Brouwershaven internationale Iwin |pj I DE KLERKeZN KOSTBARE ATLASSEN WELLICHT ALS WAARDELOOS OPGERUIMD Siereveld voer voor laatste maal Veer se. haven uit ACHTER ZITTEN MEESTAL NIET Huidgenezing U ROL 2 PROVINCIALE ZEE U-M.S- E CO.CRA NT ZATERDAG 1 APRIL. 1961 NA „KERN-STRUBBELINGEN" Advertentie Drie kandidaten uit Zonnemaire niet bereid tot opvolging Het in Zonnemaire woonachtige P.v,d.A.-raadslid P. van de Vel de van de nieuwe gemeente Brouwershaven, heeft voor het raadslidmaatschap bedankt. Zoals bekend, behoorde de heer Van de Velde in de raadsver gadering van vrijdagavond 17 maart tot degenen, die vóór Brouwersliaven als kern van de nieuwe gemeente Brouwersha ven stemden. Onder de bevol king van Zonnemaire wekte dit blijkbaar groot ongenoegen. In liet weekend na de raadsverga dering werd de weg voor de woning van de heer Van de Velde onder meer met de leuze „Weg met Van de Velde" be- kalkt. Hoewel de lieer Van de Velde toe geeft, dat dit mede aanleiding is ge weest voor zijn heengaan, heeft hij zijn ontslag reeds vóór de bewogen ..kern"-raadsvergadering in een frac tievergadering aangekondigd Het- raadslid heeft tevens voor zijn lid maatschap van de P. v. d. A. bedabkt. Zijn heengaan als lid van de raad is niet op aandringen van het bestuur van de afdeling Zonnemaire van de P. v. d. -V. gebeurd. In de nieuwe ge meente is de P. v. d. A. als afdeling nog niet geconcentreerd: alle kernen Dreischor, Noordgouwe, Brouwers haven en Zonnemaire hebben een eigen afdeling. Heeft het bestuur van de afdeling Zonnemaire dus geen pressie uitgeoefend, enkele leden hebben dit wel gedaan. Drie leden, die het met het standpunt van het afdelingsbestuur niet eens kunnen zijn. hebben hun lidmaatschap opge zegd. Nu een opvolger van de heer Van de Velde moet worden aangewezen, blij ken er nieuwe moeilijkheden te rij zen. Volgens de lijst kómt hiervoor de heer C. Adriaanse uit Noordgou we in aanmerking. De verschillende afdelingen hebbeneehter de afspraak gemaakt, dat bij tussentijds aftre den opvolging moet geschieden door een kandidaat uit dezelfde kern. Daarom zou thans de heer W. A. Duinhouwer uit Zonnemaire de plaats van de heer Van de Velde moeten in nemen. Deze heeft echter reeds te kennen gegeven, geen zitting te willen nemen in de raad van Brouwersha ven. Op de lijst komen nog twee in Zonnemaire woonachtige kandidaten voor: achtereenvolgens de heren J. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nederdaal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Bom en L. M. Hillebrand. Maar bei den hebben reeds aangekondigd te zullen weigeren. Achtergronden Wat zijn nu de achtergronden van deze affaire? Bij de verkiezingen voor de nieuwe gemeente op Schouwen-Duiveland kreeg de P. v. d. A. in Brouwershaven vijf ze tels, de V.V.D. drie en de Prot. - Christelijke groepering ook drie. Vier raadsledén komen uit Brou wershaven, drie uit Dreischor en uit Noordgouwe en Zonnemaire elk twee. Indien dus de raadsleden van buiten Brouwershaven bij de aanwijzing van dé plaats waar het gemeentehuis möet worden geves tigd één front hadden gevormd, voor bijvoorbeeld, aanwijzing van Zonnemaire of Noordgouwe als kern, was Brouwershaven kans loos geweest. De P. v. d. A.. de grootste fractie, ambiëerde steyk een wethouderszetel. Maar voor de V.V.D. en de Protestants-Chris telijke groepering lag er uiter aard de mogelijkheid hij de wet- houdcrsverkiezïng elkaar de ze tels toe te schuiven. De in Brouwershaven woonachtige vertegenwoordiger van de Protes tants-Christelijke groepering,/ N. Fonteijne, heeft zich toen buiten zijn fractie geplaatst. Er werd daarop de volgende overeenkomst gefivaakt, zo bleek ons: Het Protestants-Christelijke raads lid zou de P. v. d. A. steunen bij de verkiezing van een wethouder en de gehele fractie van de P. v. d. A. zon bij de aanwijzing van de plaats van bet gemeentehuis voor Brouwersha ven stemmen. Omdat onder de be volking van Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire de wens leefde het gemeentehuis niet ïn Brouwershaven ie vestigen hiertoe werd een hand tekeningenactie gevoerd haalde zich zowel de heer Van de Vélde als de lieer J. van der Doe uit Dreischor liet ongenoegen van hun dorpsgeno ten op de hals. In een kort' commentaar op zijn uit treden zei de heer Van dé Velde: „Van liet begin af warén wij door drongen van liet grote belang van een wethouderszetel. De politieke be langen wogen dus zwaarder dan de plaatselijke. Het was een politieke binding. Ik had dus mijn woord te houden. Na wat nu is voorgevallen, is het mooie voor mij er af". Voordat de lieer Van de Velde lid van de raad van Brouwershaven werd, maakte hij elf jaar deel uit van het raadscoliêge van Zonnemaire. De heer Van der Doe uit Drcisohór zal hij de raads verkiezingen in 1962 zijn zetel be schikbaar stellen. Ten nadele van het Zeeuws Oorlogsmuseum Naar wij vernemen stelt de Middelburgse politie een onder zoek in tegen de gemeente-amb tenaar J. J. L., die ervan ver dacht wordt een bedrag van ca. f 22.000 te hebben verduis terd van. de Vereniging „Het Zeeuws Oorlogsmuseum". Van deze vereniging is L. penning meester. B. en w. van Middel burg hebben L. inmiddels als ambtenaar geschorst. De verduistering zou gepleegd zijn over een groot aantal jaren, vermoe delijk vanaf 1949. Voor eigen ge bruik heeft L. aanvankelijk kleine bedragen uit de geldmiddelen van de vereniging genomen met de bedoe ling het geld later terug te betalen. Daarvan is echter niets gekomen, terwijl hij integendeel verder is ge gaan met het nemen van gelden uit de kas. In de loop der jaren is aldus VAN TOT „MOZART" OP DE MARKT. Reeds enkele malen was de muziek vereniging „Mozart" in Yerseke ge vraagd om op één ol twee zondagen in liet jaar stichtelijke muziek in de openlucht ten gehore te brengen. Contact werd opgenomen met de verschillende kerken in de gemeen te en eerste paasdag is het zover, mits het weer meewerkt. Dan zal „Mozart" op de Paardenmarkt van half twaalf tot twaalf uur 's mor gens bekende geestelijke liederen vertolken. HET WATER OP. De verkennersgroep van de Ver- sekse padvinders heeft in deze Bevelandse plaats zo vaak aan de waterkant gezeten, dat men daar in aanleiding heeft gevonden de naam en doelstelling om te zetten in die van de zeeverkenners. Dat had ook consequenties voor de plaatselijke commissie, die moest worden uitgebreid tot een com missie voor zeeverkenners voor het toezicht op boten en ander STAPPERS ./fi, daar gingen ze, de eerste trek kers van dit seizoen. Althans de eers te door ons gesignaleerde trekkers. Fris en vrolijk stapten ze door hel Walcherse land en de paasdagen te gemoet, de onvermijdelijke rugzak 'op de nek en stevig bespijkerde schoenen aan de voeten. Hier en daar pauzeerden ze even om een duik te nemen in het frisse groen, op zoeft naar de geheimen van de natuur als daar zijn het bromkmid en de nozem- tak, de diepvrieskelkhet teevee- bloempje en de quizdoórn. Maar veel vuldig lieten ze zich niet afleiden; het kampeerterrein trok. ondanks al le dreigende avondklokken en binden de voorschriften voor een onberis pelijk gedrag. Een heerlijk gezicht, die twee stap pers daar in het prille voorjaar. Voor hen geen ronkende bromfietsen om zich luidruchtig te verplaatsen, maar gewoon de beide benen, zonder meer Jc ziel dat. weinig meer. héél weinig. En dat terwijl het teeveebloempje juist nu in voile bloei staat.: materiaal. De jongens kunnen nu op het woelige water reeds een oplèiding krijgen, die hun latei- bij oester- of. mosselvisserij goed van pas zal komen. Het enthou siasme voor het waterwerk is groot. Zodra de gelden aanwezig zijn zal men overgaan tot de aan koop van enkele sloepen. In ver- bai.d hiermee wil men te zijner lijd een beroep op de bevolking van Yerseke doen. VEREREND. De uitnodiging, die het koor „St. Cecilia"' uit St. Jansteen heeft ont vangen, mag met recht vererend ge noemd worden. Op 24 april zal dit koor na melijk een uitvoering geven ïn het Concertgebouw te Amsterdam. On der leiding van de heer W. Bartz zal het koor enkel? liederen van I'ierrc de la Rue, H. L. Hassler en •John Bennet, alsmede enkele volks liederen ten gehore brengen. GOUD. Het was donderdag feest bij het echtpaar Reijnhoudt-De Zeeiiw in Aardenburg. Om precies te zijn een gouden feest in intieme kring, waarvoor overigens van gemcen- tezijdc ook welgemeende belang stelling beslond. getuige het be zoek van de wethouders en de gemeenffseeretaris. t bedrag opgelopen tot een 22.000. De vereniging „Het Zeeuws Oor logsmuseum" exploiteert een mu seum in de Vleesbal van het Mid delburgse Stadhuis, oen instelling die in de zomer duizenden bezoe kers trekt. Er wérden echter nóóit vergaderingen van de vereniging, gehouden, omdat de zaak schijn baar goed liep. Zo was er in nö loop der jaren zelfs een situatie ontstaan, waarin bestuursleden van do vereniging zic-h er zelfs niet meer van bewust waren, dat .zij een functie in de. .v.er.eniging bekleedden.. .Het voorzitterschap werd destijds vervuld door :dó vroegere gemeentesecretaris van Middelburg, die, veel voor het mu seum deed, maar wat het finan ciële deel betreft zich volkomen verliet op dé betrokken secretarie-- ambtenaar, die de kas beheerde. Meubelen van 1961 op Internationaal niveautijdens onze imposante Paasshow tentoongesteld in een verrukkelijke bloementuin. Naast het allernieuwste op het gebied van het hedendaagse meubel, Is er verrassend Yeel nieuws in woningtextiel te bewonderen. 2 e Paasdag geopend van 12-5 uur Vrije toegang OUDE MARKT - VLISSINGEN Aiito te Heinkenszand van de weg in de sloot Vrijdagmorgen vroeg is de heer B. uit Goes met zijn auto bij Heinkens zand van de weg geraakt, gekanteld en in de sloot terecht gekomen. De heer B. liep geen verwondingen op. De auto werd beschadigd en kon latei- op de morgen opgetakeld worden. Het ongeval gebeurde in de scherpe bocht van de Oudekamerseweg bij de splitsing naar Nisse en Ovezande. Internationale hengelwedstrijd te Gorïshoek Op tweede paasdag organiseert de „Streijen-vissers" een internationale hengelwedstrijd te Gorishoek. De wedstrijd begint om twaalf uur 's middags en duurt tol vier uur. Na' het overlijden van de gemeen te-secretaris waren de vereniging en het museum praktisch een één manszaak geworden. De onregelmatigheden in het finan cieel beheer zijn onlangs aan het daglicht getreden nadat de verifica tie-dienst van de gemeente Middel burg een onderzoek instelde. De ver eniging had namelijk destijds een le ning gesloten bij de gemeente Mid delburg, waarvoor jaarlijks een be drag aan rente en aflossing moest worden betaald. Met deze betaling ging liet de laatste tijd slecht, zodat L. enige malen gemaand moést wor den. Er werd toen besloten tot een onderzoek, waarna aangifte van ver moedelijke verduistering, bij de poli tie vólgde. De vereniging beschikte over jaarlijkse inkomsten aan dona ties. en entreegelden, terwijl ook de opbrengst van de befaamde West- kappelse tank - waarover onlangs een rechtsgeding is gevoerd in de kas was gestort. De exploitatie van liet museum leverde jaarlijks een batig saldo op. GEDEPUTEERDE STATEN DELEN MEE: Geleden door brand en watersnood Over de mysterieuze verdwijning van enkele 'kostbare atlassen uit de provinciale bibliotheek van Zeeland hebben Gedeputeerde Staten thans een mededeling gedaan. Zoals he kend werd van deze verdwijning voor het eerst melding gemaakt in de nieuwjaarsrede van de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C'. de Casembroot. Gedepu teerden schrijven thans: „Het onder zoek naar de verdwenen boekwerken van de provinciale bibliotheek is door de politie met kracht, doch he laas zonder resultaat voortgezet. Aangenomen mag worden, dat het' verlies voor de bibliotheek beperkt blijft tot de drie in de nieuwjaarsre? de vermelde werken. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat zij na de brand van 17. mei 1940 nog niet opnieuw waren ingebonden en toen door dé wa tersnood zozeer hebben geleden, dat zij als vrijwel waardeloos zijn opgeruimd", aldus deze officiële mededeling. Zoals bekend gaat het hier om zeer oude atlassen: een Mercator-atlas Havenarbeider uit St.-Jansteen verongelukt In de Rotterdamse haven heeft vrij dagmiddag aan boord van de „Noor- dam" van de Hollaiid-Amerika Lijn een ongeluji plaatsgehad, dat het leven heeft gekost aan de 46-jarlge havenarbeider J. A. Crombcen uit St.-Janstcen. De man kreeg in het ruim een palet met kisten tegen liet hoofd en geraakte daarna bekneld. Hij overleed in liet havenziekenhuis. Schoorsteen stond in brand In de woning van de heer J. Knuit aan de Molendijk te 's-Héerenhoek stond dinsdagavond, do schoorsteen in brand. De gemeentewerkman P. Faas, wiens hulp werd ingeroepen, slaagde er na enkele minuten in de brand te blussen. De' schade was slechts gering. van 1619, een Blaeu-atlas over En geland van 1648 en een Blaeu-atlas (twee delen) niet als titel „Tliea- trum Orbis Terrarüm". Deze vier boekwerken hebben in totaal een verzekerde waarde van 7700 gulden. Voor Zeeuws nieuws zie de pagina's 4, 5 en 7. \AA/VWAAA*AAA'\W^/WVWW MARINES SIEREVELD 46 jaar op het water (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) ren met zijn nicuVve voor hel grootste deel zelfgebouwde gatnalenkotter Veerc moet verlaten. Zijn zoon, één van de jongste garnalenvissers al zwalkt hij al zeven jaar over de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren, evenmin. ,.We zijn immers wat dichter bij huis, Yerseke", verklaarden ze. Maar voor de vissers uit Arne- muiden liggen de zaken anders. „Niks als narigheid", bromde Marinus Siereveld, terwijl hij door de duisternis tuurde, op zoek naar bekende punten. Jaar 111 jaar uit heeft deze bijna 60-jari- ge garnalenvisser zijn scheepje ïn en uit de niarkiczaatshavcii ge bracht. „Voor de wat oudere vis sers is deze verhuizing helemaal niet prettig", betoogde hij. „Niet alleen om de afstand, maar 0111 alles niet. E11 er zijn nog oudere vissers dan ik, van 67 en 68. Maar als je 65 bent, is het mooiste er af. Dan moet je niet meer hoeven te varen". Overigens spraken de drie man nen weirtig óver het aanstaande vertrek. „Jé kunt el- immers niet altijd over blijven zeuren. Het moét toch". Om dé beurt wipten ze uit de stuurhut naar liet ver rassend modern ingericht woon vertrekje in het schip, om nog snel wat te eten voordat hét wer ken geblazen was. In de stuur hut klonken onophoudelijk de stemmen van collega's over de radio. De vangst kon best beter zijn, vonden ze. Eén paar mijl buiten dé Walcher- se kust, ten noorden van Dom burg, verdwenen dé korreh die dag voor de eerste maal onder water. De zee was naarmate het daglicht de overhand kreeg, flink „koppig" geworden. En terwijl wij na een flinke tijd dapper te genstand te hebben geboden de bevelen van de opstandige maag moesten volgen, spartelde de eer ste vangst uit zee reeds op het dek. Zoals verschillende scheepjes óver de radio al gemeld hadden, wilden de garnalen nog niet bijs ter hard „bijten". „Je moet er achter aan zitten als of het je meisje is", verklaarde Siereveld, terwijl hij voorzichtig enkele garnalen tussen een paar snel weglopende krabben vandaan plukte. „Vroeger werd er veel meer gevangen, maar daar te genover stond een geringere ver dienste dan tegenwoordig", aldus de Arnehiuidse visser, die met een 46-jarige ervaring ïn de Vis serij wel het een eii ander van de garnalen afweet. Als 12-javig knaapje begon hij die ervaring op te doen op de zeil- hoogaars van zijn vader. Het was toen nog harder wélken geblazen dan tegenwoordig, omdat bet va ren met zeilen immers heel wat meer zeemanskunst vergde dan bij het tegenwoordige gemak van de motoren vereist is. Siereveld begon, zoals alle jonge vissertjes, als kok, maar na énkele jaren was hij al een geroutineerd versclial- ker en bereider van garnalen, die voor de export naar Engeland be stemd waren. In de dertiger 'jaren werd Mari nus Siereveld na de dood van zijn vader zetschippei- op de garnalen- kotter van zijn moeder. Tot 1943 bleef hij dat, toen kocht hij een eigen boot, de Arm. 14, waarmee hij vele jaren vanuit Veere ter visvangst toog. In 1957 heeft hij zijn schip verkocht. Hij vreesde, dat de voltooiing van het Delta plan moeilijkheden met zich zou brengen en stapte als deelscliip- per aan boord van de Ye 78. Daarnaast is Marinus Siereveld ook bestuurslid van de vissersver eniging „Draagt elkanders las ten" (DEL). Van zijn 35-jarig be stuurslidmaatschap was liij der tig jaar penningmeester en is hij reeds bijna vijf jaar voorzitter. Met name de laatste jaren ïs hij met zijn bestuursleden herhaal delijk naar Den Haag gereisd 0111 de belangen van de door dé Del- tawerkzaamlieden getroffen vis sers te bepleiten. Siereveld vertelde die bijzonder heden in de korte rustpozen, wan neer hij en Peter Fekaar er 111 slaagden om de garnalen te sor teren en te koken voordat dc vol gende korren .hun last weer op het dek strooiden. Maar meestal hadden ze die rust niet. Ze merk ten de schare meeuwen, die de gehele dag geduldig achter het bootje aanvloog, niet eens meer op. Misschien wel, wanneer et- één pijlsnel omlaag plofte om een visje te verschalken, dat de mannen overboord gooiden Pur na uur trok de lier dc kor ren bóven het dek, terwijl de gar- nalenkötter de Noordzeegolven doorploegde. Je moet inderdaad hard werken voor een mand met vierenveertig kilo garnalen, die de Ye 78 aan de vismijn kon af leveren.' Met nog wat schar, bot, kabeljauw, tongetjes en ulkeh. Terwijl de Yersekenaar weer door de damopening naar de thuishaven ronkt, zweeft de rook uit de schoorsteen van een in het sluitgat tuffende sleepboot van de oostelijke naar de westelijke damwand. Vlakbij de Veerse havenin gang kijken de vissers er en kele ogenblikken naar. Nu is het nog een rookpluim, die de afsluiting schijnt te vol tooien. Maar straks, over en kele weken reeds, is het een massieve kolos van beton, stenen, zand en klei Huldzuiverhêid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder VERWACHT. VERANDERLIJ KE BE WOLK ING Aanvankelijk veel bewolking niet plaatselijk wat regen. Later ver spreid voorkomende opklaringen Matige lot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Vrij houd weer. ZON EN MAAN 2 april Zon op 6.14 Maan op 20.44 3 april Zon op 6.12 Maan op 21.55 4 april Zon op 6.10 Maan op 23.05 onder 19.14 onder 7.04 onder 19.18 onder 8.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2