PAGIM c Kleding voor a.s. moeders. De merkwaardige reizen van Henriette en Alexandrine ~Z)an ozotiti) lot ozcuw GOED GEKLEED GAAN r Gevulde eieren en ,eiersneetjes' H maïzena DU RYEA ZATERDAG 1 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE O Oü RANT Geheel nieuwe voorjaarseollectie in Positiepakjes rokken blouses japonnen VAN RUSTIG DEN HAAG NAAR WILD AFRIKA.. Boekje over twee ondernemende vrouwen uit de vorige eeuw (Van onze redactrice) WANNEER OP ZEKERE DAG in alle kranten een foto prijkt van een vrouw, die als eerste vrouwelijke ruimterei ziger deze aarde zal verlaten, dan zal dit geen wereldschok kende aankondiging zijn. De twintigste eeuw heeft ons dermate vertrouwd gemaakt met het begrip ruimtevaart, dat we een dergelijke specta culaire onderneming waar schijnlijk zullen zien als iets, dat vroeg of laat toch te ver wachten viel. Toen op zekere dag, een honderd jaar geleden, twee Haagse vrouwen haar rus tige woonplaats de rug toe keerden om te gaan reizen in het nog tamelijk onbekende Afrika, hebben haar tijdge noten die escapade waar schijnlijk wél met de nodige opwinding, verbazing én af keuring gevolgd De Haagse dames Tinne moeder Hen- riëtte en dochter Alexandrine gaven dan ook wel blijk van een voor haar tijd zeker uitzonderlijke ondermings- lust. Ar/vrrtrnrie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordef. zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend o.b. tampons kunnen zich nietaf tekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 -GRAT.S v Aan Drogerijen Mij,, Mijdrecht Gelieve mij in discrelc blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde btochuie met proefpakje o.b. tampons. Naar Alexandrine Tinne, zoals men haar ziet afgebeeld in het boekje ..De- merkwaardige reizen". Wat bewoog: deze vrouw tot het ondernemen van reizen in een on bekend gebied, zonder gewapende bescherming? Geen wetenschappe- lijkc nieuwsgierigheid, en ook geen idealistische motieven: „eigen ge noegen en ontembaar verlangen naar avontuur deden Alexandrine Tinne en haar moeder in liet mid den van de vorige eeuw zulke stoutmoedige reizen ondernemen". De Nederlandse dichteres Clara Eggink heeft dit geconstateerd, toen zij zich in opdracht van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen in de motieven van de beide onderne mende dames verdiepte. "Het resul taat is een boekje dat „De merk waardige reizen van Henrielte en Alexandrine Tinne" heet en door J. M. Meulenlioff te Amsterdam in pocketvorm wordt uitgegeven. Deze biografie is, zoals de schrijfster in haar voorwoord verklaart, langer in de pen ge bleven dan haar bedoeling was; voornamelijk doordat zij aan vankelijk de legende heeft aan vaard, dat Alexandrine Tinne een ontdekkingsreizigster zou zijn geweest. De brieven waar uit Clara Eggink haar stof pul- te. hebben echter bewezen dat dit niet juist is. De onderne mende Alexandrine wilde geen onbekende landen of volkeren exploreren, het christendom verkondigen of de slavenhandel bestrijden, maar slechts haar grote vrijheidsdrang uitleven. Uitzonderlijk De ondernemingslust van de da mes Tinne mag in haar tijd gerust uitzonderlijk worden genoemd. En niet alleen dochter Alexandrine, ook moeder Henriette beschikte in ruime mate over deze onderne mingslust! Zij arrangeerde de rei zen en trof er de voorbereidingen voor. De familie Tinne reisde trou wens toch veel. en dochtertje Alexdrine werd op al deze reizen meegenomen: nog voor haar tien de jaar zag het meisje Parijs. Ni ce, Florence en Rome. Een paar jaar later bevond zij zich met liaar 'moeder in de Pyreneeën, en het rei zen was voor haar dus even ge woon als het naar school gaan voor andere kinderen van liaar leeftijd. Al dat reizen heeft dan ook ongetwijfeld, zo meent de schrijfster, de van nature reeds aanwezige rusteloosheid van Alexandrine aangewakkerd. Moeder en dochter bezochten, na de dood van echtgenoot en vader Scandinavië, dat in die tijden be paald ook nog geen toeristenoord was zeker niet voor alleenrei- zende vrouwerr. Zelf menden zij haar wagentjes langs dc diepe af gronden van het Noorse bergland. het zich eens voor: twee vrouwen, gekleed in de mode van bet tweede keizerrijk. De tijd, waarin de cri noline hoogtij vierde, de zoge naamde pagodemouwen om de ar men wapperden, de luïfelhocden met lange linten onder de kin vastgestrikt zitten en de vrouwen voet op zijn degelijkst verborgen was in dc befaamde laarsjes van wollen keper met een Ieren neusje en dan zelf hun wagentje men nende lags de duizelingwekkende ravijnen van het wilde Noorse bergland. Of boe zij tien uur lang zitten te bibberen in een roeiboot op zee, met ais afwisseling twee- en-een-lialf uur in de trein, en dat drie dagen met tegenwind De dames Tinne moeten niet alleen ondernemend, maar ook sterk zijn geweest om zulke tochten puur voor haar genoegen te doen. En bang voor de eenzaamheid waren zij al evenmin. Er waren nog meer reizen: naar Italië, naar Alexandrië. Maar Alexine. zoals haar moeder haar noemt, heeft maar één wens: de Nijl op te varen, en haar moeder geeft tenslotte aan deze wens toe. Men vaart de Nijl op tot Luxor, men reist vervolgens door de woestijn naar de Rode Zee. Moeder Henriette geeft een verslag van de tocht: „Luxor. een allerliefst dorpjeEn over de tocht door de woestijn: „Stel je dat. voor, een karavaan van zeventien kamelen en dro medarissen, drie ezels en twin tig personen. De kamelen wa ren beladen met alles wat men zestien dagen nodig kan hebben want er is daar totaal niets te vinden, zelfs geen water. De dromedarissen werden bereden. Stel jullie je je zuster voor, ge zeten op zo'n gedierte en toch ten makend van acht a negen uur per dag. Ik was erg moe, maar die Rode Zee was wel de moeite waard Toen zij dit schreef, was Hen riette Tinne een vrouw van zes tig jaar. „Inderdaad, stel je dat eens voor", tekent Clara Eg- gïnk laconiek aan bij dit reis verslag van Alexandrine's moe der. Geen rust Rust gunnen moeder en dochter zich maar weinig, ruim vier maan den later gaan zij scheep naar Jaffa. Zij reizen naar de Dode Zee naar de Jordaan, zij brengen vijf weken door in Damaskus. En uit de reisverslagen van Henriette blijkt, dat Alexandrine tijdens de ze periode helemaal in haar ele ment was: zij kon paardrijden, rei zen op kamelen, en er was „ge vaar". En gevaar wilde zij graag om zich heen hebben! Via Griekeland („het valt tegen na Egypte") arriveren de dames op zeker ogenblik toch weer in Den Haag, maar slechts voor enkele dagen. Inderdaad, een „jagende onrust" dreef beide vrouwen voort Een tocht naar Moskou wordt onder meer vermeld in de diverse brieven en reisbeschrijvin gen. In september 1861 „is het weer zo ver": een nieuwe reis naar Egypte staat op stapel, en ditmaal gaat het ook een jongere zuster van Henriette mee. Het is de honkvaste tante Addy" die altijd graag de Nijl eens had willen zien, ,maar waarschijnlijk geen flauw idee ervan had naar welke onher bergzame streken zuster en nicht haar zouden voerenBlijkens de SCHELDESTRAAT 20 - 22 VLISSINGEN f Advertentie) begint met nylons brieven van het drietal heeft de arme tante dan ook wel in doods angst gezeten op de Nijl en in de woestijn Tot 1864 duurt deze reis, en de reisverslagen van het vrouwelijk drietal zijn uitermate boeiend om te lezen. Dat is trouwens het hele boekje, want Clara Eggink heeft kans gezien om haar stof in een aantrekkelijke en levendige vorm te gieten. Wie de geschiedenis van deze reizende vrouwen uit de vori ge eeuw leest, kan een gevoel van bewondering niet onderdrukken. Bewondering voor het doorzet tingsvermogen van vrouwen, die dergelijke reizen durfden te onder nemen in een tijd, die hemelsbreed verschilde van onze tijd. waarin jonge vrouwen onbekommerd 'langs 's Heren wegen door heel Europa zwerven. En daarom zal menigeen, al lezend, een vage spijt voelen over de tragische afloop van het bizarre leven van Alexan drine Tinne, die tenslotte haar zucht naar avontuur en vrijheid met haar leven heeft betaald. éiezgezec/iten oooz "~pasen Het Lijdensverhaal, dat elke aan dachtige lezer treft door zijn frappante actualiteit eist met prijzenwaardige onpartijdigheid de aandacht beurtelings op voor een gro te verscheidenheid van figuren. Er wordt geen enkele rang of stand, in dividueel of in massa, overgeslagen of met onachtzaamheid vermeld. Met hardnekkig gevoel voor het we zenlijk belangrijk volgt het zoeklicht van de aandacht tot het einde toe de stille, beseheiden figuur van de apos tel Johannes, maai" maakt bij wijlen een kleine zwenking om ook een onbe tekenende figurantenrol als Simon van Cyrene een ogenblik op de voor grond te halen. Doch de aanzienlijkste functionaris, zowel van joodse als van Romeinse zijde, krijgt niet meer plaatsruimte toegemeten dan in de loop van het ge beuren strikt noodzakelijk is. Zo doet de introductie van Josef Ka- jafas, de toenmalige hogepriester en verhevenste geestelijke autoriteit bij na terloops aan. Hij speelt een on misbare rol in het gebeuren: presi dent van het Sanhedrin, de opperste raad in godsdienstzaken van het jo dendom. In het schijnproces, haastig en volko men onwettig gevoerd om de lastige jonge rabbi uit Galilea te liquideren, doet hij denken aan een toneelfiguur die in vorstelijk ornaat op een erezetcl mag plaats nemen en enkele voorge schreven volzinnen plechtig uitspre ken, terwijl het gespeelde drama zich in feite concentreert rondom een ui terlijk volstrekt onaanzienlijke fi guur. xXx En evenwel is deze zelfde Kajafas in het gehele gebeuren niet slechts een onmisbare, maar ook een uiterst opmerkelijke figuur.. Met Herodes en Pilatus vormt hij een hoogst onsympathiek triumviraat van onbetrouwbaar en baatzuchtig leider schap. Maar vergeleken bij de andere twee, hoe zwak. wreed en cynisch ook, valt hij toch op als de volstrekt gewetenloze en onaandoenlijke. :t begrip „paas- menu"' is in som mige delen van ins land synoniem met het begTip „eieren 3ten". De verstokte eiereter wenst tijdens de paasdagen eieren bij het ontbijt, bij de kof fietafel en bij de war me maaltijd degene die niet zo'n geweldige liefhebber van het ei is, kan een enkel eier- gerecht als hors d'oeuvre of bij de broodmaaltijd mees tal toch wel waarde ren. Gevulde eieren „doen" het altijd goed op de paastafel, omdat ze zo feestelijk kunnen wor den opgediend. Voor een schotel van gevul de eieren, bestemd voor vier personen, zijn zeven eieren nodig, vijftig gram geraspte kaas. vijfentwintig gr boter, een halve ci troen, wat peterselie, een klein uitje, een dikke plak fijngehakte gekookte ham of een half ons gepelde gar nalen. twee tomaten, augurken en sla. peper en zout. Van de zeven eieren wordener zes hard gekookt, gepeld en in de lengte doormid den gesneden. Haal het geel eruit, maak het fijn en vermeng het met de tot room ge roerde boter, de kaas, de rauwe dooier van het zevende ei, het ci troensap, de gehakte peterselie, de ham of de garnalen, het fijn gesneden uitje en het stijfgeslagen overge bleven eiwit. De naar smaak gekruide massa wordt gebruikt om de halve eieren te vullen, die daarna op een met sla, tomaten en augur ken versierde schotel worden geplaatst. E iersneetjes zien er ook aardig uit, zijn gemakkelijk te maken en bovendien kan er oud brood voor gebruikt worden. Vier dunne sneetjes brood zijn er voor nodig, wat boter, twee hardge kookte eieren, een klein blikje champig nons van ongeveer honderd gram, ander halve eetlepel bloem, zout, peper, melk en peterselie. Van het champignonnat (zono dig met water aange vuld tot ruim een deci liter) wordt met een eetlepel boter en de bloem een saüisje ge- maak fc, op smaak te brengen met zout, pe per, wat melk en even tueel wat aroma. De fijngehakte champig nons en eieren voegt men aan deze saus toe. De sneetjes brood roostert of bakt men daarna lichtbruin, ze worden met wat boter besmeerd en tenslotte wordt de saus over de nog warme boterham metjes verdeeld. Zeer fijn gehakte peterselie geeft kleur én smaak aan de eiersneetjes. tegen sjeest Josef Kajafas is uiterijk een aan zienlijk man uit de joodse pries- teradel. een intellectueel met aristocratische allure en de liberale, cultureel onbekrompen opvattingen van de Saduceër. Waarschijnijk neemt hij in zijn hart zijn geestelijke functie: bemiddelaar tussen God en Zijn vok, geen ogenblik au serieux. Hij is de geboren toneelspeler die op hoogtijdagen in een verblindend fraai ambtsgewaad de voorgeschreven ri tuele handelingen verricht, waarin hij. die geen hiernamaals of opstanding erkent, zelf niet gelooft. Maar het streelt zijn machtsgevoel en besef van importantie, waaraan hij alles onder geschikt maakt. Dit heeft hem ook tot. de schipperende eii karakterloze diplomaat gemaakt, die zich eerst door de bezetter in zijn ambt laat verheffen, tegen alle uit drukkelijk recht en traditie in de vorige hogepriester, zijn eigen schoonvader was nog in leven en vervolgens diezelfde door volk en rechtzinnige geestelijkheid gehate be zetter naar de ogen ziet en er blinde lings mee collaboreert. Want waar, naar deze jonge rabbi eenmaal heetf opgemerkt, iemands schat is. daar zal ook zijn hart zijn. Voor zover Josef Kajafas een hart heeft is dat onvoorwaardelijk verpand aan materieel voordeel.maatsehappe- lijk aanzien en imposant machtsver toon, al is dat maar uit de tweede hand. xXx Het staat dan ook van te voren vast, dat de uitspraak van deze uitspraak van deze president het doodvonnis en niet minder zal lui den Dat brengt zowel zijn gevolgde tactiek als zijn persoonijke haat mee. Want niet alleen dat deze jonge man uit het volk alles belichaamt wat Ka jafas veracht Hij heeft ook de ver metelheid gehad hem, de hogepriester zelf. persoonlijk te benadelen. Heeft Hij het niet dezer dagen be staan om eigenmachtig de duivenvei - kopers en geldwisselaars van het Tempelplein te verjagen? Maar bovendien is de Galilese rabbi in zijn hele persoon een zwijgende kritiek op de figuur van deze mondai ne opperpriester. Hij bezit nauweijks meer dan de kle ren die Hij aanheeft en deze zijn nog geschonken Hij heeft nog geen steen om Zijn hoofd op neer te leggen en Hij trekt niet het minste profijt uit Zijn wonderdoeners-praktijken. Hij heeft geen ander onderricht genoten clan wat elementair godsdienstonderwijs. Hij heeft een koninklijke minachting voor alles wat aanzien en voordeel kan verschaffen maar niettemin oefent Hij een geheimzinnige en ab solute macht uit, enkel door Zijn per soonlijkheid en indringende welspre kendheid. Hij wordt geëerbiedigd, niet om zijn uiterlijke positie, maar door Zijn in nerlijke kracht. Zijn gezag is onaan tastbaar, niet afhankelijk van enige traditie of toevallige machthebber, en het reikt oneindig verder dan dit ogenblik van de joodse geschiedenis... xXx Het is voor Kajafas, en voor al zijn volgers een levenskwestie, stof felijk en materieel, dat deze Man ter dood wordt gebracht. Want de levende Geest is de gevaar lijkste tegenspeler van de geslepen opportunist, en de laatste zal altijd een volkomen orthodoxe en wettelijke beschuldiging vinden om een dood vonnis te rechtvaardigen. Hij ziet echter, gebonden aan de stof als hij is, een triomfante waarheid over het hoofd: dat hij een lichaam doden kan, maar dat de geest uit God geboren en dus onsterfelijk is. SASKIA Oolc de Engelse ontwer pers voelen zich blijk baar aangetrokken tot de idee vun een „fladde rende" voorjaarsmode. Couturier Hartnell geeft hiervan althans duidelijk blijk met zijn organdi- complet (midden), bij het ontwerpen waarvan hem ongetwijfeld dc As- cot-rennen voor ogen hebben gezweefd. Ook voor een „garden-party" zou dit luchtige ensem ble een ideale dracht zijn... De hoed die uit hetzelfde luchtige mate riaal is gemaakt, zal bij een voorjaarsbriesje waarschijnlijk niet ge makkelijk te bedwingen zijn! Bij Hardy Amies flad dert de mode ook af en toe, en in elk geval in zijn geruit kostuum met wijde cape dat rechts staat afgebeeld. Het ■meest draagbaar van de ze drie Engelse lentemo dellen is liet kostuumpje links, dat door Michael werd gecreëerd en op valt door de grote kno pen en de schuin geplaat ste knoopsgaten. I maakt Uw groenten zo lekker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21