DE KERKEN Hervormd Eindhoven wil zaterdagsport dSamaw\e.w maatschappij SAMENSPREK1NG HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN „EUROPEES DENKEN" JEGENS DUITSE TOERIST BEPLEIT Het Jeruzalem van vandaag ZATERDAG 1 APRIL 1961 PROVINHALE ZEEUWSE COURANT 15 2>, e verdwenen door REX CORBETT 30 „Een ogenblik, een ogenblik", kwam Mattox tussenbeide. „Meneer Welïsh was dus nog in de kelder, meneer Balfour verkocht een bruilo'ftsge- schenk, de stofzuigerman stond klaar voor zijn demonstratie. En mevrouw Welish....?" „Ik liep door de winkel naar het kantoor, waar juist getelefoneerd werd", verzekerde deze dame. „In 't voorbijgaan riep ik halfluid of fluisterend tot meneer hier: „Nu niet, straks!" Maar dat heeft hij blijkbaar niet goed verstaan. Toen ik zag, dat hij "zich bukte, dacht ik dat hij zijn boeltje oppakte om weg te gaan, maar in werkelijkheid heeft hij, terwijl ik telefoneerde en daarna het woonhuis binnenging, zijn apparaat met toebehoren uitj pakt". „Ja", zei meneer Balfour, de eerste verkoper. „Ik bediende een klant en was wel een beetje uit mijn humeur toen ik de stofzuiger plotseling uit gepakt op de grond zag staan. Maar ik dacht, dat mevrouw We lish de man toestemming had gege ven zijn demonstratie voor te berei den. „Ik had de diamanten in de kluis gelegd", nam de juwelier het woord. „We keerden daarna in de winkel terug. Er moest nog wel een deel van de voorraad naar de kelder worden gebracht, maar ik sloot toch voor alle zekerheid de traliedeur, omdat ik stemmen in de winkel hoorde. De deur viel dicht en nie mand had ze zonder sleutels kunnen openen. Wel had ik de deur van de kluis op een kier laten staan omdat ze een beetje klemt. Zolang de ge traliede deur aan het einde van de trap gesloten bleef en we het oog op de winkel bleven houden, was er ook niet het minste gevaar bij. De kelder heeft geen andere, ingang; iedere indringer had mij moeten passeren....", besloot hij, hulpeloos de schouders ophalend. „Dus U kwam weer in de winkel?" vroeg Payne ten overvloede. „Ja en meneer Balfour keek me wat hulpeloos aan, zodat ik dacht, dat hij met de klant niet tot overeen stemming kon komen. De klant van dat huwelijksgeschenk...." „Ja, ja", zei Mattox. „En toen.... „Maar hij was alleen in de war over die stofzuiger en dat mijn vrouw niet terugkwam", hernam de juwe lier. „Ik besefte eerst wat er aan de hand was, toen de stofzuigerman het toestel bij wijze van proef in schakelde. Natuurlijk greep ik dade lijk in. Ik verzocht hem dringend op te houden en bood de klant mijn verontschuldiging aan". „Stop even!" riep Cramer. „Hoe en waar hebt U de stofzuiger aange sloten?", vroeg hij, zich tot het mannetje met de versleten jas wen dend. „Och, de deur naar het kantoor stond maar op een kier", stotterde de aangesprokene, en ik zag dat daar een stopcontact was. Daarom leide ik het snoer om het deurpa neel heen en kreeg zo aansluiting. Ui had alle delen of de be-be-be- langrijkste in elk geval al samen gevoegd. Ja, ziet in mijn vak is snelheid vereiste; je moogt je niet vergissen, want dan heb je kans dat alles misloopt en...." „Mooi!" viel Payne hem in de rede. „En hoe ging het nu verder? Me neer Welish verbood U het toestel te demonstreren en wat deed U toen? h ogenblikonderbrak hij hzelf, om dan aan de verkoper en i juwelier te vragen: „Waar was t man. toen hij die stofzuiger lest uitschakelen? Ik bedoel, op ike plaats in de winkel?" ij kroop achter de middelste Inbank" antwoordde meneer Bal- ir. „Aan het andere einde daar- begint de gangtrap naar de kel- riep de „vertegenwoordi- opgewonden, zenuwachtig met zwollen sjaal spelend, „ik heb me rar een ogenblik gebukt. Maar ogenblik, heren! Ik had de bij lerende delen ongeveer naast de tabank geschoven „'liter de toonbank, nietwaar?" v Mattox hr n in de rede. ja, als U het wilt ook achter dtoonbank", riep de kleine man, opwonden het hoofd heen en w draaiend. „Ik had de bijbeho- i'Ge delen opzij geschoven, zodat niand erover kon struikelen, be- g»t U? Mi- ik had heel vl-vlug alles w' bij elkaar", besloot hij, terwijl hiiijgend van de een naar de ander ke. „Ewas al die tijd de stofzuiger in- geiakeld?" vroeg Mattox. ,J antwoordde de juwelier. „Ik w« daar kwaad om en zei op sclpe toon: „Nu moet het eens uit zij „Ni!" riep het mannetje. „Dat zei U delijk en daardoor was ik zo j gea-okken, dat ik naar die dingen I bukte zonder liet toestel uit te scha kelen. Begrijpt U goed heren, ik was in de war omdat meneer zo boos werd". „Vertelt U maar verder!" moedigde Payne aan. „Wat heeft U uitgevoerd nadat U het toestel eindelijk had af gezet?" „Ik pakte alles bij elkaar en moest toen de winkel verlaten", zei de stof zuigerman. „Ik heb nog gezegd: Nu, dan kom ik nog eens terug wanneer mevrouw Welish tijd ge noeg heeft, want zij heeft me zelf laten komen. Nu, en daarna ben ik weggegaan". „Ja en een ogenblik later kwam ik uit het woonhuis door het kantoor in de winkel terug", verklaarde me vrouw Welish. „Ik dacht, dat de man van de stofzuigers uit eigen be weging was vertrokken en op een geschikt ogenblik weer zou ver schijnen. Onderwijl had meneer Balfour de klant geholpen, waarna mijn man en ik de rest van de juwelen naar de kelder brachten. We moesten op nieuw onze beide sleutels gebruiken voor de met staven beveiligde deur, want mijn. hand had die laten dicht vallen. Ik ging naar de kluis, ter wijl hij dadelijk naar de winkel te rugkeerde, want precies op dat ogen blik kwamen er weer kianten bin nen". De juwelier knikte. „Ja, het was nog al belangrijk een echtpaar dat zijn komst had aangekondigd, maar zich wat verlaat had. Toen ik de winkel- J deur hoorde, dacht ik er weer aan, zodat ik de trap oprende". „En ik", snikte zijn vrouw, „ontdek te intussen, dat de kluis leeg was. Ik bleef een poosje wezenloos staan, schoof de resterende juwelen werk tuiglijk in een van de vakken en vroeg mezelf verbijsterd af, of ik soms gek was geworden. Ik herïn- nerde me toch precies, dat mijn man en ik een kwartier geleden samen de kostbaarste en niet te vervangen sieraden hadden opgeborgen. Einde lijk kwam ik tot de conclusie, dat mijn man ze om de een of andere reden weer had meegenomen". „Ondertussen stond ik zonder iels te vermoeden 't echtpaar te woord", vulde de juwelier hevig opgewonden het relaas aan. „Meneer Balfour en ik stonden hier... hier... Plotseling kwam mijn vrouw uit de kelder, trok me zachtjes bij de mouw en vroeg... vroeg..." Hij bleef steken en snakte naar adem. „Toen hij zij", ging zijn vrouw voort, „dat hij er niets van begreep, want hij was na die eerste keer met lege handen in de winkel teruggekomen en had zelfs de traliedeur achter zich toegeslagen... staarden we elkaar hulpeloos aan. We begrepen er niets meer van". Bij deze woorden wiste mevrouw Welish opnieuw haar be traande ogen af. (Wordt vervolgd). de SCHRIJVEN AAN SYNODE Zondagswedstrijden zijn massale kijkspelen De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente van Eindhoven heelt beslo ten een brief aan de her vormde synode te schrijven met het verzoek, te bevorde ren, dat de grote sportmani festaties van de zondag naar de zaterdagmiddag worden verplaatst. De mogelijkheid daartoe wordt geschapen door de vijfdaagse werk week. Naar aanleiding van dit besluit schrijft ds. W. van Gelder in „Hervormd Eindhoven", dat men geen wettische zondagsheiliging behoeft voor te staan om grote bezwaren te hebben te gen de grote sportwedstrij den op zondag, die tevens massale kijkspelen zijn. Het verhaal gaat, dat Karei Lotsy in het gijzelaarskamp in St. Mi chielsgestel een gesprek met dr. Gravemeyer had, waarin de voor zitter van de Kon. Nederlandse Voetbal Bond bereid was om de toenmalige secretaris van de her vormde synode te beloven, dat hij Kardinaal Wyszinsky: bereid tot het offer Stefan kardinaal Wyszynski, de rooms-katholicke primaat van Po len, heeft een in ernstige bewoor dingen gestelde brief aan vijftien duizend priesters gezonden; hij doet daarin een beroep op hun volledige loyaliteit in een steeds verbetener wordende strijd om in leven te blijven in Polen! De kardinaal waarschuwde de priesters dat ze bereid moeten zijn voor elk offer om het geloof te verdedigen „zelfs straffen, verbanning, verlies van vrijheid". De particulier verzonden brief, fedateerd 12 januari, werd dezer agen openbaar gemaakt. na de oorlog de christelijke sport bonden zou steunen. Ds. Grave meyer zou daarop gezegd hebben: Ik zag liever, dat het de chris tenen, die bezwaren hebben tegen sport op zondag mogelijk maakte, aan de wedstrijden deel te nemen. Ds. Van Gelder kan niet voor de juistheid van dit verhaal instaan. Verschillende dingen pleiten vol gens hem, voor een verplaatsing van grote sportmanifestaties naar de zaterdag; deze wedstrijden maken, dat duizenden mensen ge dwongen worden, op zondag te werken (politie, terreinknechten, tram- en buspersoneel, lokettis- ten) De grote sportwedstrijden zijn kijkspelen geworden van enkele honderdduizenden mensen per zondag, wat betekent, dat in een zeer groot aantal gezinnen de man zondagsmiddags afwezig is. „Wij zullen nuchter moeten zien dat niet alle sport van de zondag kan verdwijnen: er zijn eenvoudig niet genoeg sportterreinen om alle sportbeoefenaars op te vangen op bijvoorbeeld alleen de zaterdag. Ds. Van Gelder is er niet voor, de kerkdiensten naar de zaterdag te Internationale zang in Rotterdam Rotterdam en Schiedam zullen ii de week na Pasen 500 jongerei tussen 8 en 18 jaar uit Zweden, Noorwegen, Denemarken, Duits land, Schotland, Engeland, Frank- rijk en Nederland ontvangen, die van 3 t/6 april gemeenschappelijk! muziek en zang zullen beoefenen. Veertien koren nemen deel aan! dit internationaal en interkerke lijk zangfestijn, dat de voortzet-! ting is van soortgelijke evene menten in Bremen (1955) en Up- sala (1958). Alle buitenlandse deelnemers, ongeveer 450 in ge tal, konden bij Rotterdamse en Schiedamse gezinnen worden on dergebracht. Het doel van deze driejaarlijkse zangfeesten is on der meer het bevorderen van in ternationale eenheid en van oecu menische verbindingen, bevorde ring van de kerkzang en het be trekken van de jongeren hierin. Voorts wil de Fellowship (waarin de koren bezig zijn zich aaneen te sluiten) in dienst staan van de li turgische vernieuwing, die zich in de kerken baanbreekt en als een van de belangrijkste aspecten van de oecumenische beweging mag worden beschouwd. voor, dat de kerk (indien moge lijk de kerken samen) met de sportorganisaties overleg gaat plegen om te komen tot verplaat sing van de sportmanifestaties naar de zaterdagmiddag. In het Friese dorp Oosthcm heeft een ontmoeting plaats geliad tus sen de kerkeraden vau de her vormde gemeenten en van do ge reformeerde kerken van Gaast- meer, Heeg, Jutrijp-Hommerts, Nijland, Oosthem-Abbega-Folsga- re. Oppenhuizen, Oudega VV, Wol- sum, Woudsend en IJlst. Het on derwerp van het gesprek was de vraag „Wat vinden wij samen wezenlijk voor de kerk?". Er na men niet minder dan 16 predikan ten en ongeveer 70 ouderlingen aan deel. Dit is de eerste samen- spreking in groter verband tussen hervormde gemeenten en gerefor meerde kerken. Zowel van hervormde als van ge reformeerde zijde werd een inlei ding tot de discussie gegeven. Al gemeen waren de kerkeraden van overtuiging dat de eenheid der Kerk, waarvoor Jezus Christus heeft gebeden, niet maar een on zichtbare geestelijke eenheid is, maar een zichtbare instituaire eenheid. In de samenkomst werd de wen selijkheid geuit van ruimere mo gelijkheid voor gemeenschappelij ke kerkdiensten van gereformeer den en hervormden. De verlegenheid waarin de her vormde kerk en de gereformeerde kerken zich ten opzichte van elk aar bevinden hangt ten nauwste samen met de toepassing van de tucht ter wille van de eenheid der verkondiging van Jezus Christus in de wereld. Daarom bracht de vergadering met nadruk de wens naar voren dat het gesprek hier over niet in een blijvende impasse zou geraken maar dat de generale synoden van de hervormde kerk en de gereformeerde kerken op korte termijn tot een samenspre- king zouden komen over de vraag van toepassing' in de praktijk van de leertucht omdat beide kerken dit aan den lijve als een ernstig probleem ervaren. RECLAME MAKEN IN FRANKRIJK Oosterburen ook niet méér laten betalen (Van onze Haagse redactie). De heer H. Verdouw, secretaris van de Nederlandse Kampcerraad heeft op, een bijeenkomst in Den Haag, sprekend over de ontwikkeling van het kamperen, er op aangedrongen dat het Nederlandse publiek ten aan zien van de Duitse toeristen meer Europees moet gaan denken. Tegelijkertijd adviseerde hij de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer A.N.V.V. die de aantrekkelijkheden van Ne derland in het buitenland propageert, reclame die in Duitsland gemaakt wordt te stoppen en de aandacht meer te richten op Noord-Frankrijk. Er gaan de laatste jaren met de toename van de toèristenstroom uit het oosten, meer en meer stemmen op die aandringen op afremming van de „Duitse lawi ne". Men gaat zelfs zo ver voor te stellen de grenzen voor de Duitse toeristen te sluiten. Tegen deze gedachten liet de heer Ver douw een krachtig protest horen. Men moet meer gaan denken in de orde van een geïntegreerd Europa. In economisch, opzicht is Nederland immers een Europese provincie en interprovinciaal verkeer kan men de Europeanenniet verbieden, zo merk te hij op. Overigens zo zei hij, zal het menigeen wel zijn opgevallen dat de Nederlandse kustbewoner vaak beter Duits spreekt dan hij Ne derlands schrijft De klachten over de Duitse toeris ten toevloed komen voort uit onge makken die Nederlandse toeristen in eigen land door de oosterburen te in casseren krijgen. Deze klachten lig gen vooral in de sector van de lo- giesverstrekkende bedrijven aan de kust. Zich richtend tot het bepaald niet kleine deel van de bevolking dat aan het Duitse toerisme verdient, zei de heer Verdouw: zij dienen er van doordrongen te zijn dat zij geen dis criminatie ten aanzien van de Ne derlanders toepassen. Prijzen voor Nederlander en buitenlander dienen gelijk te zijn. Een zaak die gevoelig ligt, aangezien de Duitsers veelal be reid zijn veel meer te betalen dan het normale. KERKNIEUWS Jongeren woekerden met talenten zesvoudig In een hervormde jeugddienst in het snel opkomende Friese indus triedorp Surhuisterveen heeft ds. J. Walstra vorige herfst, na afloop van een dienst waarin hij had ge preekt over de gelijkenis van de talenten, 125 zilveren guldens uit gereikt aan de jongeren. Zij kre gen opdracht, met deze talenten te gaan woekeren ten bate van de restauratie van dc hervormde kerk in Surhuisterveen. De jongens en meisjes zijn de af gelopen winter op allerlei wijze met hun guldens aan het werk geweest en legden daarbij een grote vindingrijkheid aan de dag. Een meisje maakte bijvoorbeeld étuitjes voor vulpennen en vul potloden uit de afval van een plaatselijke industrie. Anderen maakten kerst -en nieuwjaars kaarten. Onlangs is in een jeugddienst het resultaat van de actie bekend ge maakt; de jeugd had met de 125 zilverlingen f 790.40 verdiend het zesvoudige van de haar toe vertrouwde talenten. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Yerseke P. Honkoop te Goes. GEREF. GEM. IN NEDERLAND. Bedankt voor Bruinisse A. Dorre- steijn te Opheusden. Gisteren publiceerden wij M een afbeelding van §f een reproduktie van hef ou- de Jeruzalem, zoals deze M stad in Jezus' dagen was. M Vandaag drukken wij boven- M staande afbeelding af van hef tegenwoordige Jeruza lem. De foto toont de heilige stad in de stralen van de on dergaande zon, gezien uit het noorden. Links vooraan staat de Grote Omarmoskee die gebouwd werd op de plaats waar eens de tempel van Herodes stond, die door |j de legers van Titus werd ver- g woest. Voordat Jeruzalem tot g H deze afmetingen uitgroeide !i heeft de stad sinds de dagen M van Jezus' omwandeling op M aarde vele uitbreidingen on- dergaan. llllltllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Antisemitisme in Argentinië Met de nadering van het proces te gen de jodenvervolger AdoLf Eich- mann komen steeds meer gevallen van antisemitisme in Argentinië voor. Het laatste incident was de besmeu ring van de muren in de Calle Esta- do de Israël (de staat Israël straat) in Buenos Aires met opschriften als „weg met de joden" en „lang leve Hitier" en Swastika's. In de provincie Mar del Plata heb ben verleden week onbekenden de muren van de Sefardi synagoge en dé Israëlische club besmeurd. Er leven meer dan een half miljoen joden in Argentinië. Zwitserland Advertentie Zwitserland - méér vakantie voor uw geld! Wist u, dat sinds 1949 de tarieven van Zwitserlands gerenommeerde hotels en pensions vrijwel niet zijn gestegen? Wist u, dat goedkope vakantie-biljetten met recht op 5 ex cursies voor half geld en zeer voor delige regionale abonnementen voor boten, bergbanen en postauto uw vakantie in Zwitserland extra voor delig maken? Wist u, dat nergens in Europa de benzine zó weinig kost: 38 ct. p. I. En dat u kunt profiteren van gemoderniseerd autovervoer doordeGotthard-enSimplontunnel? Ja, rust en ontspanning zoeken in zonnig, wondermooi Zwitserland,be tekent: méér vakantie voor uw geld. Uw reisbureau, reisvereniging, auto mobielclub of het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tel. 222033 zal u gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13