„Caltex Madrid" ontving Zeeuwen SPORT EN WEDSTRIJDEN TWEE NIEUWE VAKSCHOLEN VOOR TUINBOUW IN ZEELAND Hoek protesteert tegen uitblijven woningtoewijzing 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 MAAR! X961 Hofmeester Wieland had het druk I Advertentie I RECEPTIE IN VLISSINGSE BUITENHAVEN CHEF-HOFMEESTER P. C. Wieland uit Sint-Laurens had het donderdagmorgen druk. In de keuken van de super tanker „Caltex Madrid" (47.735 ton) stonden bladen vol gebakjes, zoutjes en allerhande andere lekkernijen opge tast. Behendig en bedrijvig wrongen zijn mannen, ver sterkt met horeca-personeel uit Vlissingen, zich in de offi ciers-mess door een zwerm receptiegasten. De „Pacific tankvaartmaatschappij" (de Nederlandse rederij van de Caltex-groep) had namelijk een kleine honderd Zeeuwse autoriteiten uitgenodigd om aan boord van haar nieuwste aanwinst-met-de-vele-superlatieven een kijkje te komen nemen. Hoog torende de Caltex Ma drid" in de Vlissingse haven boven ülles uit. Foto P.Z.C.) Flipsc uit Vlissingen, tweede werktuigkundige van Aartsen uit Middelburg en zijn stadgenoot assistent-werktuigkundige L. de Jong zullen zich met hem blijven herinneren dat de eerste haven, die hun nieuwe supertanker bin nenliep nu eens dicht bij huis was: Vlissingen Zevende eindles van groenteteeltvakschool Donderdagmiddag is in café-restau rant Wöhlcr te Middelburg de eind les gehouden van de zevende en laat ste cursus van de groenteteeltvak school, uitgaande ,van de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Voortaan zal de groenteteeltvakschool ressor teren onder een in het afgelopen jaar ingestelde stichting tot exploi tatie van tuinbouwvakseholen in Zeeland, hetgeen het onderwijs ten goede zal komen. Dit blijkt ook ten dele uit de plannen die er bestaan om bij voldoende belangstelling naast de groenteteeltvakschool in Middelburg ook een vakschool in oostelijk Zeeuwsch-Vlaandcrcn cu één in Tholen te openen. Deze overheveling van werkzaamhe den van de Zeeuwse Groentetelers vereniging naar een stichting tot ex ploitatie van tuinbouwvakseholen, wordt voornamelijk om administra tieve redenen doorgevoerd, zo bleek uit de woorden van de heer W. Jo- ziasse, die deze eindles namens de Zeeuwse Groentetelersvereniging opende. Verheugd toonde de heer Joziasse zich over de plannen van de vel schillende standsorganisaties in Zee land om naast het landbouwonder wijs ook aandacht te besteden aan het lager tuinbouwonderwijs. Hier door sluit de leerstof beter aan bij dat van de tuinbouwvakschool, waar in het verleden voornamelijk cursïs- Kassier benoemd bij coöp. boerenleenbank Kapelle Met ingang van 1 juli is tot kas sier bij de coöperatieve boerenleen bank te Kapelle benoemd, de heer M. Schipper uit Zierikzee. Hij zal de plaats innemen van de heer A. L. Schrier, die deze zomer met pensi oen zal gaan. De heer Schipper die vijfendertig jaar is en geboren te 's-Heer Hendrikskinderen, is momen teel werkzaam bij de Rottcrdamsche Bank te Zierikzee. Zoals bekend is men bezig een nieuw bankgebouw aan de Van der Biltlaan te bouwen. Enkele weken geleden is men met dc bouw begonnen. Het zal echter nog verschillende maanden duren voordat het nieuwe pand betrokken zal kunnen worden. Bezwaar tegen bouw van 2 woningen te Westkapelle De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft bezwaar ge maakt tegen de voorgenomen bouw van twee woningen te Westkapelle. Deze bouw wordt in strijd geacht met het in voorbereiding zijnde ont werp voor een nadonaal plan. De plaatselijke aannemer P. Houmes wilde namelijk het thans bewoon de pand Krekelstraat 12 met de daarbij gelegen schuur slopen en op die plaats twee nieuwe woningen bouwen. Deze plannen zouden echter gerealiseerd moeten worden in de zone. die rijkswaterstaat heeft ge pland voor een eventuele verzwa ring van de zeedijk. Getuigschrift voor elektrisch lassen In de regionale werkplaats voor vakopleiding van volwassenen te Middelburg is het examen afgeno men van een in de wintennaandeu door een fabrikant georganiseerde cursus „elektrisch lassen". Aan het examen hebben 10 cursisten van de opleiding tot beginner elektrisch las sen en 6 cursisten van de opleiding tot gevorderde in het elektrisch las sen deelgenomen, die allen slaagden. Het examen werd afgenomen door een gedelegeerde van de Nederlandse vereniging voor lastechniek. Het getuigschrift werd behaald door de volgende kandidaten beginners: A. v. 't Westende en A. P. v. 't West- ende. beiden uit Nieuwdorp; W. Flip- se. Nw.- en St.-Joosland; H. Boste laar, Middelburg: W. A. van Sorgen, Middelburg: J. B. de Backerc, Eede (Zw.-Vl.); J. W. de Bie, St.-Lauvens; M. Dieleman. W.-Souburg; B. Leijn- se. St.-Laurens; J. C. de Voogd, Grijpskerke. Gevorderden: J. W. Geijs. Borsselc; J. v. Waarde. Wolphaartsdijk; H. Paijens, A. Wisse en M. v. Kempe uit Middelburg en A. Nonnekes te Goes. ten kwamen met het einddiploma la gere landbouwschool. Wat de plan nen betreft tot het openen van nieu we tuinbouwvakseholen in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen deelde de heer Joziasse nog mee, dat de school in Tholen zich waar schijnlijk voornamelijk zal bepalen tot de bollen-, klein fruit- en grove froenteteelt. Voor de school in Z.- laanderen wordt het klein fruit en grove groenteteelt. Wat het onder wijs in Middelburg aangaat zal de hoofdmoot van het leerprogramma bestaan uit de intensievere teelten en glascultures. RESULTATEN Vervolgens gaf de heer C. L. de Wil de, leraar aan de groenteteeltvak school, een overzicht over dc resul taten. „Zeven cursussen zijn er thans geweest, waarbij het leerlin genaantal steeds tussen de 13, 14 a 15 schommelde", zei de heer De Wil de. „Totaal heeft de school 97 ge diplomeerden afgeleverd, van wie vijftien de laatste cursus bezochten". Ook belichtte dc heer De Wilde en kele facetten van het onderwijspro gramma. waarna de leerlingen een proeve van bekwaamheid moesten afleggen. Terwijl er dia's over de groenteteelt werden vertoond, vuur den de leraren hun vragen op de leerlingen af. Na deze vuurproef reikte ir. J J. Hennik, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, die uit hoofde van zijn functie di recteur is van de school, aan de vijftien cursisten, die allen slaag den. het diploma uit. De drie bes te leerlingen ontvingen een boe kebon. Geslaagd zijn: J. Franse. Middel burg: A. N. Geschiere, Grijpskerke; W. Joziasse, Koudekerke (boeke bon): C. Kesteloo, Koudekerke: J. Koole, Souburg; L. Machiolse, Rit- them; J. Marinlssen, St.-Laurens; N. Moes, Middelburg; A. v. d. Putte, Middelburg (boekebon); M. de Rijk, Walsoorden; P. Sinke, Serooskerke (W,); C. Ton, St.-Laurens (boeke bon): P. L. Ton. Middelburg; A. Wondergem, Oostkapelle en H. J. Wondergem, 's-Heer-Hendrikskinde- ren. In dc donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Hoek werd de teleurstelling uit gesproken over het feit, dat deze ge meente voor 1961 geen woningwet woningen kreeg toegewezen, terwijl er verschillende woningen afgebro ken moeten worden. Burgemeester A. F. Hansens antwoordde op een vraag van de heer Van der Peijl, dat hiertegen zal worden geprotesteerd. De raad ging akkoord met de door Ged. Staten voorgestelde verhoging van de jaarwedde van de wethouders tot 1260. De heer J. van der Peijl (p.v.d.a.) vond, dat het presentie geld van 10 voor een raadslid wel wat weinig is. vooral als men moet verletten van zijn werk. Hij had lie ver gezien, dat het verhoogd werd Schoolhandbaltoernooi in Goes afgelast Het veertiende schoolhandbaltoer nooi van de schoolvereniging „Vlam" van het Goese Lyceum, dat gisteren op de sportvelden te Goes zou wor den gehouden, is in verband met dc weersgesteldheid afgelast. Vermoe delijk zal het toernooi thans op 1 mei doorgang vinden. Benfica in halve finale om Europese beker „Benfica" uit Lissabon heeft don derdag te Aarhus, in Denemarken, de wedstrijd tegen „Aarhus" in de kwartfinale van het toernooi om de Europese voetbalbeker met 4l ge wonnen. Bij rust leidden dc gasten reeds met 30. Hierdoor heeft „Benfica" zich voor de halve eindstrijden van het toer nooi geplaatst, waarin de Portugese club tegen de winnaar van de wed strijd Ifkmalmoe (Zweden)Rapid Wenen (Oostenrijk), voor de kwart finales, zal uitkomen. Veel Zeeuwse clubs naar Alliance-korfbaltoernooi De Roosendaalse korfbalvereniging „Alliance" houdt op tweede paas dag een korfbaltoeruooi. Hieraan nemen 127 twaalftallen uit binnen- en buitenland deel. Het toernooi be gint om 10 uur en de wedstrijden worden op 21 velden gespeeld. Onder de deelnemende twaalftallen zijn ook een groot aantal Zeeuwse ploegen. Van deze verenigingen spe len Togo 1 en Vois 1 respectievelijk in de afdeling B en E van de KNKB. De andere ploegen spelen alle in de afdelingen van de erkende bonden. Dit zijn de volgende ploegen: Animo 1 en 2 (Souburg), WIK 1 en 2 (Kerkwerve), Zeemeeuwen (Haam stede), Burgh 1 en 2, NOAD (Drei- schor), WKV (Wemeldinge), Swift (Middelburg), Zuidwesters (Sou burg), Ondo (St.-Laurens), Togo 2 en 3 (Goes). Luctor 1 en 2 (Ter- neuzen). Unitas 1 en 2 (Zierikzee), Vios 2 (Krabbendijke), Elto (Kapel le), DES (Sirjansland). Atlas (Rit- them) en Zeelandia (Kruiningen). Ook dc aspiranten van WKV, WIK, Swift, Zeemeeuwen, Burgh, Animo, Atlas en Elto zijn vertegenwoordigd. Amateurelftal voor treffen tegen Frankrijk Het Nederlandse amateur elftal, dat maandag 3 april a.s. te Amiens te gen Frankrijk uitkomt, is als volgt samengesteld doel Hooymans (Blauw Zwart) achter: De.Vries (Gouda) en Wer- dens (Sittardia); midden: Mul (N. A.C.), Quaedackers (Hoensbroek) en Treuren (C.V.V.) voor: Roseboom (Ede), B. Hainje (Heerenveen), N. N. Libregts (Excelsior) en Hcrsche (Ona). Reserves zijn: Van Zanten (Z.A.C.), Roovers (T.S.C.). Soellner (Alcides). Snoeck (Xerxes) en Zin nemers (Rheden'. De middenvoor is nog niet aange wezen. Roovers, Soellner en Snoeck komen hiervoor in aanmerking. Emiel Verstraete won rit in Ronde van Tunesië De Zeeuw Emil Verstraete heeft don derdag de etappe Gabes-Sfax in de amateiirronde van Tunesië gewon nen. Hij maakte een tijd van 3:12:25. Tweede werd de l'ool Chtiej, derde de Alkmaarder Jan Rol, vierde de Fransman Arnaud en vijfde de Belg Christiaens, allen in de zelfde tijd als de winnaar. De Duitser Scheibnor behield de witte leiderstrui. tot 12,50. De heer D. Haak (v.v.d.) vond echter dat het een „erebaantje" was. hetgeen door de heren Van der Peijl en F. Leunis (p.v.d.a.) werd bestreden. De voorzitter was van mening, dat men de raadsleden zo veel mogelijk tegemoet kwam. door 's avonds te vergaderen. De heer D J. Tollenaar Azn. (s.g.) meende, dat b. en w. met een voorstel moesten komen. Hiermee ging men akkoord. De raad besloot adhesie te betuigen aan de motie van de gemeente Axel, waarin gepleit wordt voor een vaste oeververbinding. Een verzoek van de stichting St.- Liduina-ziekenhuis te Hulst, om subsidie van 1,- per verpleegdag per patiënt uit de gemeente Hoek, werd ingewilligd. Amateurvoetbal Vlissingen, favoriet voor de zo belangrijke tweede plaats in de tweede klas B, moet zich voor al tegen zijn Zeeuwse tegenstan ders meestal een bijzondere inspannig getroosten. Op tweede paasdag spelen de Vlissingers op eigen veld tegen Hulst en hoewel zij favoriet zijn, kan onderschatting fu nest zijn. Terneuzen zal het in de uitwedstrijd tegen Steenbergen moei lijker krijgen dan velen vermoeden na de ruime zege in de thuiswedstrijd van Terneuzen. Het volledige programma van het amateurvoetbal luidt: TWEEDE KLAS B. TaxandriaRood Wit VV„ Dosko Roosendaal, VlissingenHulst, Steen bergenTerneuzen. DERDE KLAS D. OdioRSC, Corn BoysZierikzee, RKFCMeto, AxelBSC. VIERDE KLAS G. Nieuw BorgvlietDe Schutters. VIERDE KLAS H. YersekeKoewacht. SteenRia W. RESERVE le KLAS. BW 3—Roosendaal 2, NAC 3—Mid delburg 2, Taxandria 2Vlissingen 2. RESERVE 2e KLAS B. Internos 2Zeeland Sport 2, Vlissin gen 3Hulst 2. Goes 2Axel 2. RESERVE 3e KLAS O. MOC 2Vlissingen 4, Rood Wit 2— Willem II 4, RAC 2Goes 3. Buitenvolière voor kindertehuis Ipenoord Donderdagavond hebben de „Middel burgse Vogelvrienden" lijdens hun jaarvergadering in café-restaurant Wöhler besloten aan de Stichting Ipenoord te Oostkapelle een buiten- volière te schenken. Aanvankelijk was het de bedoeling dit cadeau ie bekostigen uit de opbrengst van een in de Vleeshal te Middelburg gehou den vogeltentoonstelling. Door het slechte weer trok dez». expositie ech ter minder bezoekers dan men had verwacht. Dank zij financiële medewerking van de Stichting Sport Steunt Zonneveld kan deze buitenvolière evenwel toch de Ipenoordpatiënties aangeboden worden. Een tweede moeilijkheid, waarvoor men nog geen oplossing heeft gevon den, betreft een aannemer, die de volière op korte termijn wil bouwen. De volière krijgt een stenen nacht hok en een grote ren. waarin een collectie vogels zal worden onder gebracht, die de leden van de Mid delburgse Vogelvrienden gratis be schikbaar stellen. Reeds eerder hadden de Middelburg se Vogelvrienden in hel kindertehuis een binnenvolière met parkieten ge plaatst. Gebleken is echter, dat do parkieten hiervoor minder geschikt zijn. Besloten werd volgende week zaterdag de levende have te vervan gen door een collectie tropische vo gels. Op deze vergadering, die onder lei ding stond van voorzitter J. Stad houders. bleek verder, dat het de vereniging goed gaat. Startte men twee jaar geleden met acht leden, thans telt de vereniging er 71. van wie een groot aantal in het afgelo pen jaar tot de „Middelburgse Vo gelvrienden" toetrad. Westkapelle nieuwe Zeeuwse afdeling „Volksonderwijs" Uit het jaarverslag van de federatie Zeeland van de Vereniging voor Volksonderwijs blijkt dat het aantal afdelingen in Zeeland met I is toe genomen door de oprichting van een afdeling in Westkapelle. Het aantal bedraagt thans 41. Het ledenaantal steeg van 4391 tot 4668 en het provinciaal bestuur streelt naar een aantal van 5000 De heer K. Kuiper te Middelburg nam zitting in de raad van advies in de plaats van de heer J. Robijn uit Breskens. De heren J. A. Salomé en drs. J. v. d. Woude, beiden te Goes, hadden voor Zeeland eveneens zitting in de raad van advies. In het bestuur van de federatie Zeeland zijn nog vacatures voor dc eilanden Tholen en Schouwen-Duive- land. De federatie houdt in het Goeue lyceum op 15 april haar jaarverga dering. UK 76 vlot De IJmuidense zeesleepboot „Siiu- son" is er gistermiddag even na vier uur in geslaagd de op de Haaks- gronden gestrande kotter UK 76, „Broedertrouw", vlot te brengen. De kotter schijnt niet lek te zijn. „Simson" zou de UK 76 naar Den Simson" zou de Urk 76 naar Den Helder slepen. BIJ VOLDOENDE BELANGSTELLING Madrid", toen zij in de mess directieleden van de rederij en de officieren van de tanker troffen. In alle toonaarden werd de lof van het enorme varende gevaarte bezongen. En de opvarenden glansden. Net zoals alles in het blinkene in terieur van de „Caltex Madrid" glom, waar crèpe-papier nog de gangvloeren bedekte en waar de nieuwigheid als het ware nog te ruiken viel. Zó bezorgde deze eerste Neder landse ontvangst hofmeester Wie land (50) en zijn twaalf man ster ke staf dus handen vol werk. Maar deze oudste hofmeester in dienst van de maatschappij heeft wel eens voor „hetere" vuren ge staan. Elf jaar vaart hij nu al voor Caltex en daar kunnen nog een kleine tien vaarjaren worden bijgeteld. Over de inrichting en de accommodatie aan boord van de „Madrid" is hij in zijn nopjes. ,,'t Is fantastisch. In één woord". En als hij dat. zegt overdrijft Wieland niet. Met hen» aanvaar den nog vier Zeeuwse beman ningsleden binnenkort met de „Caltex Madrid" de eerste zeereis. Sidon zal het worden. Vierde stuurman A. Westdorp uit St.- Maartensdijk, zijn collega E. A. L)e Caltex-Madridheeft voor de eerste reis vijf Zeeuwse be manningsleden aan boord. Chef-hofmeester P. C. Wieland uit Sint-Laurens is er één van. Hier staat hij in de keulcen van de nieuwe supertanker, sa men met de witgemutste A. Foluga, de voormalige kok van het Italiaanse passagiersschip „Area Dor ia", dat nu na een aanvaring op de bodem van de oceaan rust. (Foto P.Z.C.) En zo stonden langs de oostelijke kade van de Vlissingse buiten haven donderdagmorgen tiental len auto's geparkeerd van ge- interesseerden in de nieuwste snufjes op en in deze grootste tanker onder Nederlandse vlag. In groepen volgden alle gasten een gids, langs de luxueuze hut ten van de bemanningsleden, tus sen het ingewikkelde net van lei dingen en tanks, langs de indruk wekkende hoge machinehal naar het torenhoge stuurhuis. En daar, op de plaats waar ka pitein en stuurlieden het monster schip op zijn reizen over zeeën en oceanen in bedwang zullen houden, werd hen, behalve de ingewikkelde en zo vitale bedie- ningsapparatuur, een schitterend uitzicht over de bedrijvige haven en de stad Vlisseinge geboden. Speelgoed leken vandaar ook de auto's aan de wal en zelfs het bunkerschip van de Steenkolen Handelsvereniging N.V. was een „kleine jongen" vergeleken bij deze monsterachtig grote tanker. Het grootste schip, dat ooit in België werd gebouwd, dat ooit over de Schelde voer en de ha ven van Vlissingen binnenliep. NIEUWIGHEID De Walcherse burgemeesters, scheepvaartdeskundigen en an dere genodigden waren dan ook opgetogen over de „Caltex

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6