JERUZALEM IN JEZUS DAGEN Paasweek in Bolivia Goede Vrijdag is rouwdag Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin VRIJDAG 31 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Bovenstaande illustratie is een reproduktie van het Jeruza lem, zoals dat in Jezus' da gen was. Linksboven de heuvel Golgotha waar Jezus op Goede Vrijdag werd gekruisigd. Deze heuvel lag in Jezus' dagen even buiten de muren van de stad, evenals de vlakbij gelegen hof van Jozef Arimathea, waar Jezus werd begraven. Boven dit graf, naar de archeologen vrij alge meen bevestigen, werd later de Heilige Grafkerk gebouwd, die zich nu binnen de muren bevindt. Helemaal bovenaan staat de Ro meinse burcht Antionia. De bezet ting van dit fort kon het doen en laten der joden, vooral op het tempelplein, goed controleren. In het midden van het tempelplein ligt de tempel die door koning Herodes de Grote werd vernieuwd, vergroot en verfraaid. In 70 na Christus werd de tempel door de legers van Titus verwoest. Rechts langs het tempelplein loopt de zui lengang van Salomo, waar Jezus als 12-jarige werd onderwezen. Op de hoek van het tempelplein bevindt zich de raadskamer van het Samhedrin, de Hoge Raad dei- joden, waarvoor Jezus moest ver schijnen nadat hij in de Hof van Gethsemane (geheel rechts) was gevangen genomen. Nog meer naar het oosten ligt de Olijfberg die wordt aangewezen als de plaats waar Jezus ten hemel voer. Links onder de tempel liggen het Romeinse forum en theater. Links daarvan het paleis der Maccabe»- en, het nieuwe paleis van Hero- due. In het oude paleis van Herodus (geheel links) woonde de Romein se stadhouder Pontius Pilatus. Op het voorplein van dit paleis ver scheen Jezus voor Pilatus. Daar klonk het „kruis hem!" Rechts onder dit paleis de wo ningen van de hogepreïster Ka- jafas en Annas. Daaronder ligt de opperzaal waar Jezus het laat ste avondmaal vierde. In deze zaal waren volgens traditie Jezus' volgelingen ook bijeen toen zij na de hemelvaart wachtten en baden. Rechts onder staat de vij ver van Siloam aangegeven, waar Jezus de blindgeboren man genas. MANNEN BIECHT IN KATHEDRAAL „Pas op uw handtas" (Van onze speciale correspondente Erna Terrel) De christen dient zich op Pasen voor te bereiden! Opdat hij dit goed doet, helpt hem de kerk in Bolivia met vriendelijke verma ningen, met nn en dan een ve nijnig trekje aan de uiteinden van zijn geweten en soms ook met een duidelijke por in de ribben. In de week voor Palm zondag was vorig jaar op recla mezuilen, op huizen, bij de markten, in de bioscopen en in de kerken een affiche aange plakt waarop een telefoon met draaischijf en een snoer, dat naar boven voerde, waren afge beeld. „Comuniquese con Dios", „Zoek contact met God", stond er onder. Op de vrijdag voor Palmzondag schetterde een luidsprekerauto: „Hombres a la catedral!" Mannen naar de kathedraal. Ik was verbaasd Een ongeluk? Een brand? Een moord? Naast de kathedraal is im mers het regeringspaleis.Maar niets van dat alles. Op de Goede Vrijdag vindt in de kathedraal op de Plaza Murillo een massale mannenbiecht plaats, terwijl geen vrouw zich dan waagt in de nabijheid van het Gods huis. En menige vrouw is dolgeluk kig wanneer, ver na middernacht, haar man terugkeert van deze boe tedoening inplaats van zoals te vaak gebeurt van een drinkgelag. Palmzondag! Palmwijding! De stad is vol met palmtakken. Wagenladin gen worden uit de subtropen langs de gevaarlijke bergwegen aange voerd. Des nachts vlechten de indio's kunstige, waaierachtige ornamenten als versiering voor de heiligenbeel den of het huisaltaar in hun woning. De priesters verdelen gewijde tak ken, wanneer de gelovigen van alle naties en huidskleur in de kerken en de indio's en mestiezen bij de tradi tionele processie elkaar ontmoeten. De intocht In de dorpen aan de voet van het ge bergte Altiplano trekt Jezus rond op de rug van een ezelsveulen, op enige afstand gevolgd door zijn discipelen. De menigte jubelt hem toe: „Hosan- nah, de zoon Davids...." en zwaait met palmtakken. De zoon Gods wordt echter niet door een mens uit gebeeld: op de rug van de ezel zit vastgebonden een houten figuur, een wonderlijke prirhitiève sculptuur, die zijn rechterhand zegenend uitstrekt en met de linker de teugel houdt. De rechterzijde van de weg is dan ook veel drukker bevolkt. De men sen spreiden hun kleding voor de zoon Gods, de mannen hun bonte poncho's de vrouwen haar kostbare schouderdoeken, opdat het lastdier zich aan geen steen kan stoten. En terwijl anders de indio's elk feest afsluiten met een wild drinkgelag, gaan zij op deze dag met vrouw en kinderen stil naar huis, zoals het be hoort Boetprocessie De volgende dagen meldt het radio station van het Jesuïtencollege San Calixto meer malen per dag, dat op de dinsdag van de Goede Week een boetprocessie naar de Altiplano zal voeren. Men moet daar aan deelne men! Dan begeeft zich een enorme menigte langs de moeilijke weg om hoog naar het Boliviaans plateau, naar de plaats, waar een Christus- Advertentie) Rheumin- tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er od 1 Vier oude mijnenvegers op punt van afdanken (Van onze Haagse redactie). De Koninklijke Marine overweegt vier oude mijnenvegers de dienst op te zeggen. Het zijn de Abraham Crijnsen, de Abraham van der Hulst, de Pic- ter Florisz en de Jan van Gelder. Deze schepen liggen reeds enige ja ren in reserve als netpoortschepen. In oorlogstijd zouden zij kunnen dienst doen als nettenleggers. Het is nog niet bekend of zij al dan niet voor de sloop zullen worden bestemd. Val van Nencini had ernstige gevolgen De gevolgen van de val, die Gastone Nencini tijdens de etappewedstrijd Menton=Rome maakte, blijken ernsti ger te zijn dan men aanvankelijk had gedacht. Foto's hebben uitgewezen, dat Nen cini een breuk in de zevende hals wervel heeft opgelopen. De Italiaan zal tenminste twee maanden abso lute rust moeten houden. Regering zoekt oplossing voor kinderbijslag Na het vorige week gevoerde overleg met de speciale kamercommissie, waarbij gebleken is, dat het ontwerp- kinderbijslagverzekering zoals het is ingediend, geen enkele kans maakt aangenomen te worden, is de regering begonnen met het zoeken naar een oplossing van liet probleem. Het kabinet, dat weet dat met deze kwestie zijn voortbestaan is gemoeid, heeft uit zijn midden een commissie benoemd bestaande uit de ministers van sociale zaken, financiën, econo mische zaken en landbouw teneinde na te gaan welke oplossing in 't par lement de eindstreep zal kunnen ha len. 0 In het Eifelgebergte bij Trier worden lanccerplaatsen voor tactisch geleide pro jectielen van het type Mace aangelegd, aldus heeft het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wies- baden meegedeeld. De Mace, die tegen doelen op de grond wordt gebruikt, heeft een bereik van ongeveer 800 kilometer en komt In d« plaats van do Matador. Moordmysterie in Engeland Men heeft woensdag op een afgele gen weg in hef Engelse graafschap Derbyshire, op dezelfde plaats waar negen maanden geleden het lijk van de vermoorde zestigjarige William Elliott werd gevonden, het lijk aan getroffen van de 48-jarige George Stubbs, die eveneens bleek te zijn omgebracht. Men vond Stubbs' auto in dezelfde straat in Chesterfield waar men ne gen maanden tevoren die van Elliott had gevonden. De poütie zei dat de moord op Stubbs een getrouwe navolging schijnt te zijn van die van Elliott. De dader van de moord op Elliott is, ondanks een grootscheepse speurac tie en het verhoren van honderddui zend mensen, niet gevonden. 0 In het academisch ziekenhuis van Upsu- la wordt ruim een Jaar een methode be proefd om binnen anderhalf uur zwanger schap te constateren. Ca. 1500 proeven heb ben uitgewezen dat deze methode nauw keuriger en sneller is dan de tot nu toe ge volgde wijzen van onderzoek, aldus heeft de directeur, prof. Genzeli, verklaard. beeld, met uitgebreide armen wa kend over het wel een wee van de stad La Paz, neerziet op de vlakte een beeld, zoals ook de Rio de Ja neiro heeft. Een priester draagt een zwaar hou ten kruis over de schouder en geeft op een haast onneembaar steil berg pad zijn parochianen een lichtend voorbeeld in navolging van Christus. Grote rouwdag Goede Vrijdag is de grootste rouw dag van het land. De Via Crusis, 's morgens in de kathedraal, is fees telijker en plechtiger dan waar ook. De grootste verrassing voor de vreemdeling brengt echter de mid dag: het Boliviaanse volk beschouwt de rouw als nog veel belangrijker dan de vreugde over de Opstanding. In een schitterende processie door de stad rust op de schouders van acht mannen een met goud en zilverwerk versierde glazen kist, waarin het vernederende, met wonden bedekte Corpus Christi rust. Maar hij draagt niet alleen de witte lendendoek maar ook het oud-testamentische kleed van de hoge priester met de twaalf edelstenen op 'n klein schild. Op enige afstand volgt dan, op een hoog platform staand, het beeld van de Mater Dolorosa, gekleed in een plechtig zwart-gouden rouwgewaad, dat afkomstig zou zijn van het hof van Karei V en haar volgt dan weel de Heilige Johannes. Het volk zinkt steeds weer op de knieën. Het meest verbaasde het mij toen te midden van dit alles een naast mij gekniel de vrouw mij plotseling aan mijn mouw trok en me toefluisterde: „Pas op uw tasje, senora, vandaag is het Goede Vrijdag De dieven Terug van een bezoek aan de gewij de graven zei mijn gedienstige, een olijfkleurig meisje met pikzwarte vlechten: „Senora, sluit U alstublieft vandaag- de vensters en deuren extra goed. Het is vandaag Goede Vrij dag!" Dat was de tweede waarschu wing. „Wat is er dan vandaag an ders dan anders?" vroeg ik. Met grote ogen en een als vanzelf spre kende ernst zei ze: „Maar senora, vannacht zijn alle dieven op pad, veel meer dan anders, want vandaag is God dood, dan ziet hij ze toch niet...." Ik gaf vrienden deze waar schuwing door, maar de meesten lachten me uit. Opstanding Met alle vreugde en glorie volgt dan de dag van de Oustanding. De klok ken zijn teruggekeerd van Rome en verkonden van alle torens: „Chris tus resurrexit!" De vrolijkheid is te ruggekeerd, als tijdens carnaval gooit men handenvol confetti over de priesters. Een muziekkorps trekt door de stad of het mooi is, daar over verschillen de meningen. De dag eindigt, als elk feest in Bolivia, met een enorme „boracchera" en de drank vloeit weer in stromen. Tot de volgende Goede Vrijdag. Commandant Ethiopische garde opgehangen Generaal Manghistoe Newye, voor malig commandant van de'keizerlij ke garde in Ethiopië, is gistermorgen vroeg op een marktplein te Addis Abeba opgehangen wegens zijn aan deel in de mislukte staatsgreep van december vorig jaar tegen keizer Iiaile Selassi. 0 De politie in Lyon heeft achttien Alge rijnen. leden van het Nationale Bevrij dingsfront. gearresteerd wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5