Minister Joxe leidt de Franse fatie in Evian delegi Sfeer niet bijzonder gunstig TWEEDE MAAL LEVENSLANG VOOR BERKELSE ARTS Mengele volgens Parijs blad gearresteerd VLIEGONGELUK WELLICHT DOOR SABOTAGE AMERIKA HEFT BASES OP OPNIEUW KORT GEDING IN DE UTRECHTSE HEÏKWESTIE VRIJDAG 31 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT Terminologie van Parijs sticht verwarring in Tunis De Franse minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, is be last met de leiding van de Franse delegatie welke op 7 april te Eiian gaat onderhandelen met een afvaardiging van het Alge rijns bevrijdingsfront (F.L.N.). In een te Parijs uitgegeven officiële verklaring werd gezegd, dat in Evian zou worden onderhandeld over „de voorwaarden voor zelfbeschikking en de daarmee samenhangende proble men". De F.L.N.-delegatie zou eveneens onder leiding staan van een minister van de „voorlopige Algerijnse regering", doch de naam van deze functionaris was in Parijs nog niet bekend. Joxe is gisterochtend uit Parijs naar Oran vertrokken, waar hij zich op de conferentie van Evian zal voor bereiden met parlementsleden, in dustriëlen en overheidsdienaren uit Algerije. Vermoedelijk zal liij ook Constantine bezoeken. Vrijdag keert hij terug naar Parijs. Het gebruik van het woord „over leg" in een officiële mededeling van de Franse regering over de komende besprekingen in Evian heeft zowel in Parijs als in Tunis enige opschud ding veroorzaakt. „Sabotage" Zoals bekend wil Frankrijk op hetzelfde tijdstip als inEvian de onderhandelingen aanvangen, „overleg" plegen met andere groeperingen en personen, o.m. de Algerijnse Nationale Bewe- ging (M.N.A.) van Messali Hadj. Hadj heeft dit overleg zelf aan geduid als „onderhandelingen". De voorlopige regering van de republiek Algerije heeft dit „zeer ernstig" genoemd en verklaard, dat dergelijke „manoeuvres" slechts als „sabotage" kunnen worden beschouwd. Politieke waarnemers in Parijs ne men aan dat de Franse regering, door het gebruik van het woord „overleg", er de nadruk op wil leg gen, dat de voorlopige regering (en het bevrijdingsfront F.L.N.) niet de enige partner zal zijn in het gesprek over de politieke toekomst van Al gerije. De Franse minister van voorlichting Terrènoire verklaarde, naar het ver schijnen van het woord „overleg" Grote diamantroof in New York In New York is een roof gepleegd waarbij diamanten ter waarde van 800.000 dollar werd buitgemaakt door een gemaskerde man. De roof, een van de grootste ooit in New York gepleegd, gebeurde op de tiende verdieping van -de kantoren van de Ambros Diamond Company aan de '17ste straat. KORTE PREDIKATIE I.N.R.l. Er was geschreven: Jezus Na- zoreeër de Koning der joden Joh. 10 10. DU opschrift aan de top van het kruis stond er in drie talen, in het Hebreeuws, in het Grieks en in hei Latijn, vermeldt Johannes ér bij. Dat zijn de talen van „onze geestelijke voorouders" Wanneer Pilatus dit er zo heeft lat°n zetten, heeft deze Romeinse stad houder het als bittere spot bedoeld. Hij heefttegen zijn zin, moeten toe geven aan de wens vu., hetvolle. In dit opschrift neemt lüj wraak. Het is slechts een kleine wraak. Het prik kelt, .zoals zijn bedoeling was, de overpriesters in het bijzonderdie dit opschrift veranderd willen hébben. De stadhouder houdt nu voet bij stuk: „Wat ilc geschreven heb, heb ilc geschreven"Het plezier van deze spot met de joden wil hij houden. Dat opschrift heeft later óp de dis cipelen een diepe indruk gemaakt. Alle vier Evangeliën vermelden het. Zij hebben er iets meer in gezien dan spot. Hij, die daar hangt is Ko ning! Hij zal Koning zijn! Dat. op schrift is voor hen een profetie ge weest. Zo is hel! Zo heeft God het gewild! In de tweede eeuw na Christus sclireef de kerkleraar en martelaar Justinus reeds: De Heer regeert van het hout. En in de Ge eeuw zong Ve- nantius Fortunatus in zijn prachtige hymne, die in de hervormde bundel als gezang SG te vinden is: Nu is vervuld wat Davids mond in zijn waarachtig lied verkondt, toen hij de volken heeft geleerd: 't is van het kruis, dat. God regeert. Dat wordt- ons ook vandaag gezegd. De almachtige God, die hémel en aarde geschapen heeft, ziet niet. al leen vanaf Je hoogte op ons neer, maar het kruis van Christus, zegt ons dut Hij ons gehele menselijke be staan heeft gedeeld, tot in alle .diep- te. van ellende, die vaak een -bespot ting van liet mens-zijn kan wezen: Kdjophas heelt gezegd, dat hef,heler ui, dat één mens sterft en mét Héél. het volk verloren gaat. Dat woörd. heeft God,'zelf bevestigd. Dat watt profetie. Een is voor allen gestorven.. Alleen met deze wetenschap kan de ze dag een Goede Vrijdag wezen. Op Golgótha is er plaatsvervangend lij den. dat God aanvaardt. Dat is onze hoop. Zo kunne v wij ook nu nog het lied van VenanUus Fortunatus herhalen: O zalig hout. der wereld Heer boog zicli op uw> armen neer! Gegroet, o kruis, o een'ge hoop in dezer lijden levensloop! H. gevraagd, dat de kwestie van woord keus reeds door de gebeurtenissen is achterhaald. W apenstilstand Men acht het echter niet uitgesloten dat De Gaulle op deze wijze te ken nen wil geven dat de „onderhande lingen" pas kunnen beginnen wan neer overeenstemming is bereikt over een wapenstilstand. Zoals be kend heeft de voorlopige regering een wapenstilstand als uitdrukkelij ke voorwaarde voor het beginnen van onderhandelingen niet willen aanvaarden. Begrip voor Amerikaanse houding jegens Nederland Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van do Tweede Kamer, heeft gisteroch tend de parlementaire delegatie, die op 5 april in Hoilandia de installatie van de Nieuw-Guinea-raad gaat bij wonen, op Schiphol uitgeleide gedaan. „Ik had zelf deze delegatie kunnen leiden, maar ik vind me voor zo'n lan ge reis te oud", zei hij bij het ver trek. In zijn plaats gaat nu de vice- voorzitter van de Tweede Kamer, me vrouw J. M. Sloffels-van Haaften van de V.V.D., als leidster mee. „Ik kan voor de positie van de V.S. in deze zaak begrip opbrengen", zei zij, „al had ik het natuurlijk prettiger gevon den, indien zij wel bij de installatie aanwezig zouden zijn. Ik kan me ech ter voorstellen, dat de V.S. zich hele maal vrij willen houden tot Soekarno komt". Met mevrouw Stoffels-van Haaften vertrokken drie andere delegatiele den: de voorzitter van de A.R., dr. W. P. Berghuis, lid van de Eerste Kamer, en de heren J. M. Willems (pvda) en M. M. A. A. Janssen (lc.v.p.) van de Tweede Kamer. In Karachi zal het vijfde en laatste lid van de delegatie, mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U; en lid van de Tweede Ka mer, zich bij hen voegen. Hij is reeds dinsdag vertrokken. Gisteravond ver trokken mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse zaken, en staatsse cretaris mr. Th. H. Bot van het zelfde departement eveneens naar Nieuw Guinea om de installatie bij te wonen. VERDEDIGER TEKENT APPEL AAN Rechtbank acht moord op medegevangene bewezen De rechtbank le Leeuwarden heeft gisterochend de 44-jarige ex-arts uit Berkel, J. F. A. M. O., wegens gif- moord op de 34-jarige A. L. uit Gou da, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De rechtbank achtte het aan O. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, ondanks de weerleggings pogingen van verdachtes raadsman, mr. H. Schootstra, die inmiddels reeds appel tegen het vonnis heeft aangetekend. Dé motivering' varl het vonnis luidde letterlijk: „de rechtbank acht wettig en overtuigend bewezen dat O. te Leeuwarden op of omstreeks 4 fe bruari 1958, na in kalm overleg en rijp beraad het voornemen te heb ben opgevat A. L. opzettelijk door vergif van het leven te beroven, dit tèvorèn genomen besluit en voren bedoeld voornemen in kalm overleg en na rijp beraad ten uitvoer heeft gebracht door opzettelijk te bewerk stelligen dat A. L. een hoeveelheid kaliumcyanide, althans een vergifti ge stof innam die hij (verdachte) op zettelijk daartoe van tevoren Lodder in handen heeft gespeeld en waar van hij (verdachte) wist dat zij voor de mens dodelijk kon zijn, tengevol ge waarvan A. L. in of omstreeks de nacht van 4 op 5 februari 1958 in zijn cel in de gevangenis te Leeuwarden is overleden. De president van de rechtbank mr. H. J. van Maanen gaf vervolgens een korte samenvatting van de overwegingen die tot het vonnis hebben geleid. Na eerst aandacht te hebben geschonken aan de fei ten en omstandigheden waaron der het gifmysterie plaatsvond, wees de president op de in beslag genomen stukken, zoals het me dicijnflesje dat in L.'s cel werd gevonden en de diverse brieven die in het. proces naderhand nog uitvoerig ter sprake kwamen. De suggestie dat L. zelfmoord zou hebben gepleegd achtte de recht bank verwerpelijk. Men was eerder van mening dat hij na.de inhoud van het flesje te heb ben ingenomen door onmacht over rompeld was en daardoor niet meer in staat was de bewakers te waar schuwen, Ook meende de rechtbank bij liet overwegen van zijn vonnis dat. dr. O., veel belang had bij de dood van L., in welk verband men wees op de herhaalde revisiepogingen van verdachte met het: oog op diens eer dere veroordeling. Dat L. uiteindelijk een briefje schreef dat eerst door verdachte was opge steld weet men aan O.'s overwicht op de mensen in zijn naaste omge ving en diens bekwaamheid in intri ges. Mr. Van Maanen was van me ning dat verdachte's raadsman, mr. H. Schootstra, bij zijn pogingen om O.'s schuld te weerleggen volledig had gefaald. Hij noemde de verdedi ging zwak. De raadsman kon niet overtuigen, zijn opmerkingen misten elke feitelijke grondslag. Het Par ijs e avondblad „Paris- Presse" zegt van doorgaans goed ingelichte zijde in Tel Aviv te hebben vernomen, dat een commando Israëliërs de vroegere kamparts van Ausch witz, dr. Josef Mengele, op 8 maart in Buenos Aires heeft gearresteerd. Hij zou 20 maart aan boord van een onder Panamese vlag varend schip zijn gebracht dat thans óp weg is naar Israël. Dc Israëlische regering heeft het bericht tegengesproken. fLuchtvaartdeskundigen die een' onderzoek instellen naar het neerstorten van de Tsjechoslo- waakse Iljoesjin krijgen meer en meer de indruk dat dit „geen normaal ongeluk" was. Zoals bekend kwame bij dit ongeluk! alle 52 inzittenden om het leven. Tot gisteren waren 36 lijken geborgen,: waarvan slechts enkelen konden worden geïdentificeerd. Reeds woensdag verklaarde men sa-; botage als oorzaak niet geheel en' al te willen uitsluiten. Men voegde! daar echter onmiddellijk aan toe dat- deze veronderstelling gezien de om standigheden van het ongeluk voor. de hand ligt. Het door mevrouw Aa Kooijmans uit Tholen vervaardigde paneel, dat thans de hal van de nieuwe christe lijke lagere school de Prinses lreneschool te Sint-Maartensdijk siert In deze schildering is de school gemeenschap versymboliseerd, de liefde tot God en het medeschepsel. Het is in frisse, vrolijke kleuren uit gevoerd, die de kinderen gemakkelijk aanspreken. (Foto P.Z.C.j ONTWAPENINGSDEBAT IN DE IJSKAST De algemene politieke commissie van de Algemene Vergadering van de V.N., heeft zonder hoofdelijke stemming een Russische-Amerikaan- se overeenkomst goedgekeurd, waar door liet ontwapeningsdebat in deze commissie voor dit seizoen in de ijs kast terecht is gekomen. Later in de zomer zullen afzonder lijke besprekingen over deze kwestie worden gevoerd door de partijen. Zowel Stevenson als Gromyko hiel den een korte toespraak in de 99-lan- den commissie, waarin zij de over eenkomst aankondigden. Eenentwintig' Amerikaanse bases in aclit landen zullen geheel of gedeel telijk worden opgeheven. Dit is gisteren op een persconferen tie meegedeeld door de Amerikaanse minister van defensie, Robert Mcna- mara. Hierbij zijn 19.000 mensen be trokken en wel circa 15.000 militai ren en ongeveer 4000 burgers. De militairen behoren voor het grootste deel tot de luchtmacht. De meesten zullen naar de V.S. terug keren, hoewel niet direct. De ophef fing of vermindering van activiteit betekent een deviezenbesparing van rond 100 miljoen dollar per jaar. Het ministerie van defensie maakte voorts bekend, dat in de V.S. zelf 52 militaire bases geheel of gedeel telijk zullen worden opgeheven. Dit betekent een bezuiniging van circa 120 miljoen dollar per jaar. GEMEENTE ZET KARWEI VOORT Onderzoek naar schade aan huizen gelast I-Ioewel vandaag alle heipalen het gemeentelijk bejaardencentrum aan het Tolsteegplantsoen in Utrecht in de grond zullen zijn gedreven, is het rumoer rond de Utrechtse hei kwestie nog niet verstild. Gistermid dag was de gemeente Utrecht weder om in kort geding gedagvaard, thans door een aantal bewoners van een gezinswoningen die op korte afstand van liet heiterrein zijn gelegen. EEN STORM VAN bijval kreeg het Vlissingse college van b. en w. donderdagmiddag tijdens de raadsvergadering voor 'n voorstel een beeldengroep te plaatsen in het Nollebos. „In dit opzicht zijn we bij andere steden achterge bleven", zei de heer S. Joustra (p.v.d.a.) en hij deed de sugges tie hij tijd en wijle meer van deze voorstellen in de raad te brengen. De heer Joustra juichte het in het bijzonder toe, dat voor deze beel dengroep een Vlissingse kunstena res (mevrouw L. Messer-Heij- broek) is aangezocht. „Wat een schilderij is voor een huiskamer, is een beeld of beel dengroep voor een stad", gaf de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) als zijn mening. Ook hij wilde meer: „Kan er bijvoorbeeld niet eens in de vijf jaar zo'n voorstel ge daan worden?", vroeg hij. Slechts de heer S. J.. Adriaansc had naast veel lof een kleine be denking: „Zal het beeld tegen de ruime achtergrond van het Nolle bos niet te klein uitvallen met zijn hoogte van 1.25 meter?", vroeg hij. „Kan het niet hoger worden?". „Zoiets als de Euro mast?". wilde wethouder VV. Pop- pe weten. Tenslotte had echter niemand be zwaar om een krediet van 4050 gulden te verlenen voor deze beel dengroep, die mensen voorstelt, genietend van het Nollebos: de spelende jeugd, een paartje, dat elkaar gevonden heeft en mijme rende oudjes op een bakje. (Foto P.Z.C.) I De Amsterdamse advocaat mr, H. A. Diderich maakte zich de tolk van deze bewoners toen hij zei, dat de gemeenet Utrecht, althans de bouw en woningdienst, een groot gebrek aan samenlevingsbesef heeft. Fat soensnormen, aldus mr. Diderich, zijn niet in acht genomen toen men hier met denderend geweld ging heien. Ook hij gewaagde, evenals in het vorige geding namens Lisman's bouwbedrijf is gedaan, van de grote schade die optreedt door het scheu ren der muren. De gemeente Utrecht heeft de president van de rechtbank in Utrecht voor een voldongen feit gezet, aldus pleiter, door met nog grotere spoed de heipalen de grond in te drijven, om daardoor van het kort geding een farce te maken. Men heeft zelfs over uren moeten maken om het hei plan nog te realiseren voordat dc president uitspraak in deze zaak kon doen. De gemeente had van het eerste kort geding moeten le ren, zo zei hij. en de gelegenheid te baat moeten nemen om de be woners van de eengezinswoningen te waarschuwen voor de gevolgen van het heien. Men kan, volgens mr. Diderich. de bouwer van deze woningen, zoals in het eerste kort geding door de gemeente aan Lisman werd gedaan, niet verwijten, dat de huizen niet so lide gebouwd zijn. De bewoners die van hun spaargeld een eigen woning hebben aangeschaft, ziei: hun bezit rhans in waarde verminderen, en ze moeten maar afwachten wat ervan terechtkomt. De raadsman van de gemeente, mr. F. B. Keulen, refereerde in zijn plei dooi aan_ hetgeen hij in het eerste kort geding reeds had opgemerkt. Ook in deze zaak schreef hu de scheuren toe aan zettingsverschlllen. In een zitting met gesloten deuren, die hierna volgde, gaf de president in overweging, dat de bewoners sa men niet de bouw- en woningdienst en het ingenieursbureau uit Amers foort de scheuren aan de hand van de uitgebrachte rapporten zouden verifiëren. Direct na dc zitting werd hiermee een aanvang gemaakt. Het korte geding werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. i Het Wereldgebeuren Kerkstrijd Ik zeg U, machthebbers. U zult U buigen voor de Almachtige en Hem alleen dienen. De duivel is machtig, maar de mensen zullen zijn dienaars niet zijn". Dc primaat van Polen hief zondag met waardigheid de hand. Het kardinaalsrood lichtte van af de barokke kansel in de Visitator- kerk van Warschau over een eentonig grauwe massa. Achter in de kerk no teerden leden van de geheime politie de uitlatingen van kardinaal Wys- zynski. Deze uitroep was het hoogte punt van een felle aanval van de eer ste rooms-katholieke geestelijke in Polen tegen de communistische machthebber. Eigenlijk was het een verdediging, want wekenlang al put radio-Warschau zich uit in alle moge lijke verdachtmakingen tegen de kerk en het Vatikaan. Partijchef Gomoelka had op een niet mis te verstane wijze de dwaaste beschuldigingen naar het hoofd van de Poolse primaat geslin gerd. Voor het eerst sinds de stichting van communistisch Polen zijn de bei de machtige mannen, in het strijdperk getreden. Op een ogenblik dat bijzon der goed is gekozen. Polen staat voor een verkiezing en deze moet, onder al le omstandigheden, een eclatante rode zege worden. Dat zal overigens ge makkelijk genoeg zijn, want er is maar éen lijst. Enkele weken geleden deed de zen der van communistisch Berlijn felle aanvallen op de Duitse protestantse kerkleiders. Zij toch zou den het heil brengende communisme (gesproken wordt dan van de rege ring van boeren en burgers) in dis krediet proberen te brengen. Toch is het de Oostduitse leiders niet gelukt de synode van Duitsland te verstoren. Dezelfde machtsstrijd speelt zich af in Hongarije. Als een eenzame zit kardinaal Myndszenty in de Ameri kaanse ambassade sinds de opstand in november 1956. De rode machheb- bers zijn erin geslaagd met de figuur van de kardinaal als inzet nog steeds de strijd tegen de kerk voort te zet ten. Zij beweren dat de kerk door im perialisten en geheime acties vanuit het Vaticaan wordt gesteund en dat moet dan dienen om de heftige aan vallen te vergoelijken. Naast het woord „IJzeren Gordijn" heeft ook het woord „zwijgende kerk" burger recht verkregen. Verscheidene kerke lijke leiders nebben opgeroepen van daag. op Goede Vrijdag, de dag van het lijden, aan de leden van de zwij gende kerk te denken. Toch zal men hierbij enkele facet ten niet mogen vergeten. Nog al te veel vergelijkt de Westeuro peaan de situatie achter het IJzeren Gordijn met die van de westerse lan den destijds onder de Duitse bezet ting. Natuurlijk, er zijn overeenkom sten, maar die zijn er met elke bezet ting. Toch mag men om te beginnen niet vergeten' dat een deel van de thans onder Russische bezetting le vende volken op 6 juni 1941 zich vol komen vrijwillig schaarde achter de banieren van Adolf Hitler. Vooral de Hongaarse divisies moeten zich tip dens de oorlog in de Russische bezet te dorpen op ergerlijke wijze misdra gen hebben. Dat"praat het rode optre den van nu niet goed, maar het maakt het wel iets begrijpelijker. Tenslotte is Eisenhower ook niet als vriend van Duitsland de Rijn overgetrokken. Opmerkelijk is het contact dat via de Wereldraad van Kerken is gelegd met door Rusland bezette landen en met Rusland zelf. De lei dende figuren van deze. de niec-ste kerken omvattende, instelling van uiterst rechts tot uiterst links hebben begrepen dat niet iedereen die niet in een Russische gevangenis zit, een notoire communist is. Ook is niet iedere predikant of pastoor die niet is verbannen een meeloper van het com munisme. Men moet bewondering hebben voor de voorgangers, van wel ke richting ook, die zich zolang als maar enigszins mogelijk is, met hun parochie en gemeente willen handha ven in communistisch gebied. Vluch ten kan een daad van moed, maar ook een vorm van vrees betekenen. Ter gelegenheid van Goede Vrijdag hebben enkele leiders gewezen op de zin van het lijden. De positie van de Kerk achter het IJzeren Gordijn is niet be nijdenswaardig. Maai' het getuigt van hoge plichtsbetrachting wanneer men als lid van een zwijgende gemeen schap toch spreekt. Opmerkelijk was liet overigens dat, toen Gomoeika sprak, slechts :n derde van de zaal was bezet. In de Poolse kathedraal waren alleen volwasen mannen en vrouwen om naar de kar dinaal te luisteren. De jeugd ontbrak. Er was namelijk die week elke avond in de grote congreszaal een dansfes- tijn met muziek 'uit het westen. Blijk baar had de jeugd noch voor het één noch voor het ander noemenswaardi ge interesse. Dat is wellicht bedenke lijker dan de gehele machtsstrijd. Akkoord getekend tussen E.E.G. en Griekenland Iu Brussel is het ontwerp-akkooord tussen de Europese Economische Ge meenschap en Griekenland voor de j economische associatie van dit land met de E.E.G. getekend. Het ontwerp-verdrag, dat nog door de ministerraad van de zes E.E.G.- landen op de vergadering van de volgende maand moet worden goed gekeurd, voorziet in een douane-unie, te bereiken na een overgangstermijn van 12 jaar. Voor een aantal produk- ten bedraagt de overgangstermijn echter 22 jaar. STEFAN VVYSZINSKY ..zwijgende kerk sprak.., 0 In Florence is overleden de Italiaanse kunstexpert professor Giovanni Poggi, die in 1913 de twee jaar tevoren uit het Louvre in Parijs gestolen Mona Lisa van Leonardo da Vinei terugvond. Professor Poggi was toen directeur van het Uffizi- tnuseum in Florence. I-liJ kreeg een uit nodiging van een zekere Leonard om het schilderij in diens hotelkamer te komen bekijken. Nadat hij zulks had gedaan, waarschuwde hij de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3