PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. VASTBESLOTEN IN KWESTIE LAOS Westkappelse vuurtoren wordt groot hotel Russen zouden Brits plan willen wijzigen „Geen versnelling werktijdverkorting" SNEEUWSTORM Kriskras IN STOCKHOLM Isolement 204e jaargang - no. 77 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 maart 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarlet. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg. Markt 51. tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee. red, tel. 2425, adm tel. 209' Moskou gewezen op ernst van Zoavo-resolutie Volgens de New York Times heeft Amerika de Sowjet-Unie langs diplomatieke weg laten weten, dat de vastbeslotenheid van Amerika en zijn geallieerden om Laos te verdedigen verder gaat dan men uit de Z.O.A.V.O.-resolutie zou kunnen opmaken. Het blad heeft dit van Amerikaanse zijde in Bangkok, waar de Z.O.A.V.O. vergaderd heeft, vernomen. Amerika heeft het duidelijk gemaakt, aldus'liet blad, dat de „passende maatregelen" uit het Z.O.A.V.9.-communiqué ook militaire interventie insluiten. In diplomatieke kringen te Moskou doet het gerucht de ronde, dat de Sowjet-Unie binnenkort instemmend zal antwoorden op de Britse voorstellen inzake een oplossing van de kwestie-Laos. Conferentie van veertien landen De Sowjet-Unie zou echter het plan in zoverre willen wijzigen, dat de d rïemogendhedencommi ssi e welke MacMillan heeft voorgesteld de func tie van een wapenstilstandscommis sie lcrygt, welke de afkondiging en naleving van een wapenstilstand moet regelen zodra de commissie een ver gelijk tot stand heeft kunnen bren gen. Ook zou de commissie waarin volgens het Britse voorstel India, Polen en Canada vertegenwoordigd zouden zijn de neutraliteit van Laos moeten garanderen. Bovendien en dit is de tweede belangrijke wijziging moet gegarandeerd wor den dat een conferentie van veertien landen zal bijeenkomen om de toe komst van Laos te bespreken. De Laotische vice-premier en mi nister van defensie, generaal Plioemi Nosavan heeft gisteren in Udorn, Thailand, besprekingen gevoord met de commandant van de Amerikaanse zevende vloot, admiraal Harry Felt. In regeringskringen in Vientiane meent men dat ondanks de ontspan ning op het diplomatieke vlak de Verenigde Staten wellicht zullen be- Koning Boudewijn wijst informateur aan Koning Boudewijn heeft de demis sionaire minister van openbare wer ken, Pierre Harmei, lid van de C.V.P., gevraagd op te treden als informa teur en hem verslag uit te brengen over de mogelijkheden voor een ka binetsformatie. Op basis van het door Harmei uit tc brengen verslag zal de Belgische koning een kabinetsfor mateur aanwijzen. Dit kan, op zijn vroegst, na Pasen gebeuren. sluiten tot rechtstreekse militaire interventie. Het kabinet heeft zich beziggehouden met „de bijzonder ernstige situatie" in midden Laos. Linkse troepen hebben het plaatsje Kam Keut veroverd. Een bataljon rukt op naar de grens met Thailand - waardoor Laos in tweeën zou wor den gesneden twee bataljons be wegen zich in de richting van Savan- nakhet, in het zuiden. Het ministerie van defensie in Vien tiane heeft meegedeeld dat zes II- joesjin-vliegtuigen gisterochtend bo ven de streek bij Tha Thou en Tha Vieng, ten zuiden van de Vlakte der Kruiken hebben gevlogen. Het is de grootste groep Russische vliegtuigen die sinds het begin van de vijande lijkheden. boven Laos is waargeno men. Wffl Donderdagochtend zijn van Schiphol vier Kamerleden naar Nieuw-Gninea vertrokken, waar zij de installatie van de Nieuw-Guinearaad zullen bij wonen. Foto v.l.n.r.: de heer J. M. Willems (p.v.d.a), mevr. J. M. Stoffels-van Haaften (v.v.d.), de heer M. A. A. Janssens k.v.pen achter deze staat dr. TV. P. Berghuis (a.r.p.). Minister Toxopeus bevestigt Raadsbesluiten worden zonodig vernietigd Bij zijn vertrek naar Nïeuw- Guinea, waar liij de installatie van de Nieuw-Guinearaad zal bijwonen, heeft de minister van binnenlandse zaken, jnr. E. H. Toxopeus, gisteravond op Schiphol het A.N.P. desge vraagd commentaar gegeven op zijn voornemen zo nodig ge meenteraadsbesluiten ten aan zien van de vijfdaagse werk week bij de Kroon voor te dra gen voor vernietiging. „Als ik dat zou doen", zo zei hij, „dan zou ik het met bloedend hart doen, want ik grijp niet graag in de autonomie van de gemeenten in. Maar het zou noodzakelijk voor me kunnen worden in het algemeen belang". Volgens de minister eist het lands belang, dat pas dan voor de ge meente-ambtenaren een vijfdaagse werkweek kan worden ingevoerd, wanneer in de betreffende gemeente het overgrote deel van het particu liere bedrijfsleven reeds voor het eigen personeel een vrije zaterdag heeft ingevoerd. „De overheid moet de industrie en het overige bedrijfs leven in deze kwestie volgen, niet omgekeerd", zo zette hij uiteen. Naar bekend is voor de rijksover heid bij de besprekingen van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaren zaken een regeling getroffen: per 1 mei a.s. zal éénmaal per twee weken een vrije zaterdag worden gegeven en pas volgend jaar mei zou dan een volledige vijfdaagse werkweek worden ingevoerd. De minister acht het wenselijk, dat de gemeenten zoveel mogelijk deze gedragslijn volgen, al zei hij te er kennen, dat er misschien gemeenten in ons land zijn waarbij de volledige invoering van de vijfdaagse werk week op 1 mei a.s. op geen enkel bezwaar stuit, omdat deze daar reeds door de meerderheid van het bedrijfsleven wordt toegepast. „In zo'n geval zou ik er niet aan denken het besluit aan de Kroon voor te leggen, maar ik heb reden aan te nemen, dat er in sommige gemeen ten een tendens bestaat reeds op 1 mei a.s. alle gemeentelijke bedrij ven op zaterdag te sluiten, hoewel de vrije zaterdag daar voor de particu liere bedrijven nog nauwelijks be staat. Ife denk hier bijv. aan agrarische gemeenten. Dat lijkt mij in strijd met het algemeen belang en in die gevallen zal ik niet aarzelen een zo danig besluit voor vernietiging voor te dragen". PRINS BERNHARD NAAR MEXICO, V.S. EN CANADA Vrijdag 7 april zal prins Bernhard in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en. het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, do heer O. Se- sink, van Schiphol naar Mexico ver trekken. Hij maakt de reis in het lijntóestel van de K.L.M., dat 's avonds om 19.15 uur van Schiphol vertrekt en zaterdag in de vroege ochtenduren (3.45 uur) in Mexico City aankomt. Desgevraagd deelt de rijksvoorlich tingsdienst mede, dat de prins enke le dagen in Mexico denkt te zullen vertoeven. Hij hoopt er besprekin- te voeren met president Adolfo Lopez Mateos. Over de aafa dier be sprekingen werden geen details be kendgemaakt. Vervolgens zal prins Bernhard zich naar de V.S. begeven voor bezoeken aan en besprekingen in Los Angeles en New York. Daarna zal hij van 20 tot 23 april in de omgeving van Que bec in Canada de tiende Bilderberg- conferentie leiden, waaraan vooraan staande figuren uit Europa, de V.S. en Canada zullen deelnemen. Eind april wordt hij in Nederland terug verwacht. Het verkeer in de Zweedse hoofdstad Stockholm is gister- H morgen goeddeels verlamd ge- raakt door een even onver- wachte als heftige sneeuw- storm. Tijdens de vroege morgenuren t= deden zich verschillende ver- §1 keersongelukken voor. Het verkeer uit de buitenwijken naar de binnenstad raakte in de knoop en er vormden zich lange rijen auto's. De weersvoorspellingen voor- zien nog meer sneeuw. De lente die men al gekomen waande, is in de nacht van woensdag op donderdag weggevaagd en het landschap biedt een winterse aanblik. IimiiniiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rel in Bagdad begon met staking Een staking van taxi-bestuurders is de aanleiding geweest van door na tionalisten en communisten gesteun de relletjes tegen de regering in Bagdad. Dit is in Cairo vernomen. Volgens onbevestigde berichten uit Irak zou de toestand in Bagdad thans rustig zijn. Het semi-officiële nieuwsbureau voor het midden-oosten noemde de onlusten „bloedig" en „woest". Vol gens dit bureau zouden er zes doden zijn gevallen. Volgens andere berich ten uit Beiroet zou het dodental 25 bedragen. De krant „Al Akhbar" meldde dat tussen de 8 en 17 mensen de dood hadden gevonden. Naar verluidde zouden de taxi-chauf feurs in staking zijn gegaan, toen zondag j.l. bekend werd, dat de ben zineprijs was verhoogd. Recordhoogte met X-15 Het X-15 raketvliegtuig heeft giste- i ren de recordhoogte van 48,768 km bereikt. De vlieger was Joseph A, Walker. Na de landing met <lc X-15 vertelde testpiloot Walker, dat hij een paar benauwde ogenblikken had doorge maakt, toen na het loskomen van het moedervliegtuig, de raketmotor had geweigerd te ontbranden. „Toen ze aan, en onmiddellijk daar op weer af", zei hij. „Ik zag geen eontrolelampjes branden op het in strumentenbord. Ik herhaalde de startprocedude en toen deed-ie 't. Het was een heerlijk geluid V.V.V.'s voorbereid op paasslag De A.N.V.V. en de V.V.V.'s zijn voorbereid op een omvangrijk be zoek van buitenlanders gedurende het komende paasweekeinde. Met name de A.N.V.V.-kantoren in West-Duitsland en Frankrijk voor spellen bij gunstige weersomstandigheden een grote toeloop van bezoekers uit hun gebied. De logiesinformatiedienst is dan ook paraat voor de welhaast traditioneel geworden paasslag-om-de bedden. Er zijn dit jaar bij deze door de A.N.V.V. centraal van Den Haag uit geleide dienst twintig V.V.V.-'s Ingeschakeld. De ko ninklijke marechaussee heeft zich weer bereid verklaard in ge val van grote drukte aan een zevental der belangrijkste grens posten pamfletten uit te reiken, waarin de A.N.V.V. binnenko mende bezoekers adviseert zich bij een der lid-opvang-centra in het grensgebied op de hoogte te stellen van de logiesmogelijkheden in de plaats of streek, die zij voor hun paasverblijf hebben uit gekozen. Dc A.N.V.V. verwacht mede in verband met het feit, dat in de bollenstreek reeds vele voorjaarsbloemen in bloei staan, dat het buitenlands bezoek zich zal concentreren op de centrale kuststreek. De hotels in de grote steden én in de badplaatsen hebben voor het Paasweekeinde reeds zeer vele boekingen ontvangen. Deze tekening, vervauvdigd H door dc Bouw- cn Exploitatie- maatschappij Excelcior, geejt aan hoe de toren er in de loe- komst zal uitzien: er komen balkons van oud eikehout. En- Icele planten en bloemen zullen p het geheel een fleurig aan- s zien geven. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Morgen wordt sleutel overhandigd Naar wij vernemen is deze week het contract getekend tussen het gemeentebestuur van Westltapelle en de N.V. Bouw- en Exploïtatiemaat- scliappij „Excelcior" te Den Haag tot liet ombouwen van de vuurtoren tot hotel. Het betreft een inwendige ver bouwing waarbij de vuurto ren zelf intact zal blijven. Zes verdiepingvloeren van gewapend beton zullen ruim te bieden aan ïn totaal 48 kamers. In het midden zijn het trappenhuis en de lift schacht geprojecteerd. De kamers zijn van het z.g. motel-type. Zij bevatten ie der zes slaapplaatsen, een aangebouwd keukentje, dou checel en toilet. Iedere kamer krijgt een groot balkon waar op dagverblijf mogelijk is. Zoals bekend is de toren in de toekomst niet meer nodig voor de scheepvaart in ver band met de ontwikkeling van radar. Zaterdagmiddag om 14.30 uur zal de burgemeester van Westkapelle de heer T. H. de Meester, met eni ge plechtigheid de sleutel over handigen aan drs. G. Rijp, direc teur van de Mij. Excelcior. Op speciaal verzoek van drs. Rijp de eerste Nederlander, die aan de Harvard Universiteit afstudeerde in „Public Relations and Re creational Affairs" is hiertoe de zaterdagmiddag gekozen, ten einde ook het publiek in de gele genheid te stellen deze feestelijke gebeurtenis bij te wonen. Er zul len verversingen worden aange boden, terwijl men tevens het in wendige van de toren en de bouw plannen kan bezichtigen. Uiter aard zal 't muziekgezelschap O.K. K. de plechtigheid met opgewekte klanken opluisteren. Drs. Rijp verklaarde ons, dat deze zaak niet ontijdig aan de publiciteit prijs gegeven kon worden. Eerst moest het con tract zijn getekend. „Het ver heugt mij ten zeerste dat deze zaak thans behoudens goed keuring van de raad tot een goed einde is gebracht". „Aanvankelijk dachten we aan de Dom te Veei e, maar het gemeen tebestuur aldaar gaf helaas niet voldoende medewerking, daar men concurrentie vreesde voor de plaatselijke middenstand. Een tweede gemeente aan het Veerse Meer deed een zeer aantrekkelij ke offerte, maar persoonlijk kwam mij het aangebodene toch minder geschikt voor". In Westkapelle vond drs. Rijp het ideale bouwwerk en het goede be grip, dat voor deze onderneming zo noodzakelijk is. „In het bij zonder wil ik mijn waardering uitspreken voor de medewerking die wij van verschillende instan ties verkregen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg waar, zoals U weet, tegenwoordig een frisse wind waait verklaarde zïo.h na enige aarzeling akkoord. De Interdepartementale Coördi natiecommissie voor de Recreatie stelde een subsidie beschikbaar ter hoogte van de onrendabele in vesteringen. De provinciale instan ties juichten het plan ten zeerste toe". De meeste moeilijkheden had de heer Rijp nog met de schoon heidscommissie. De aanvanke lijk door hen voorgestelde eigen tijdse vormgeving werd door deze commissie niet aanvaardbaar ge acht. Na een bezoek ter plaatse kon echter overeenstemming wor den bereikt, over bet ontwerp. De ramen zijn thans voorzien van Gothisclie traceringen en de bal kons betimmerd met oud eike hout. „Achteraf gezien ben ik de commissie hiervoor dankbaar. Men vraagt gemütlichkeit en deze kunnen we 'thans voor de volle honderd procent bieden", aldus drs. Rijp, die tevens verklaarde dat men met de werkzaamheden nog vóór het zomerseizoen gereed hoopt te komen. fitlltlijK Ter gelegenheid van de tentoon stelling „Goed Kamp" volgen de maand in Den Haag heeft de A.N.W.B. een persconferentie ge houden en daar een aantal opmerke lijke cijfers verstrekt. Men heeft be rekend, dat in 1954 in totaal zes honderdduizend Nederlanders hebben gekampeerd en in 1960 anderhalf mil joen. Volgens de rijksdienst voor het Nationale Plan zal men in 1990 in ons land op de kampeerterreinen zo veel slaapplaatsen meer moeten heb ben, dat er jaarlijks dertigduizend bij moeten komen. Dat komt neer op tien nieuwe kampeerbedrijven per jaar. Verbluffende cijfers! De tijd. waar in kamperen was voorbehouden a<»n energieke jongelui met de knapzak op de schouder, is voorbij. Uit vrijwel alle milieus trekt men ei tegenwoor dig op uit cn men heeft daarbij ejn arsenaal van kampeermiddelen ter beschikking, waar van men duizelt. In de zomermaan den is er sprake van complete volksverhuizin gen: kris-kras trekt jong en oud door Europa van het ene kampeer terrein naar het andere. Op de cam pings zelf hoort men zoveel „talen en tongen", dat men zich aan de voet van de toren van Babél zou wanen. Elk jaar komen bovendien nieuwe leden het gilde der kampeer ders versterken en wel in zo'n mate, dat men bij het Nationale Plan er zelfs voor aan het rekenen moest. Dertigduizend slaapplaatsen meer per jaar in de komende jaren! Of Nederland er maar even aan wil gaan staan. De hierboven genoemde getallen geven ons tevens aanleiding terug te komen op enkele re acties op onze beschouwing van dinsdag j.l. over de dam naar de Waddeneilanden en de Zeeuwse del- tadammen. Men heeft ons namelijk het verwijt gemaakt, dat wij te grote verwachtingen koesteren van wat men zóu kunnen noemen de Zeeuwse „deltatoekomst" en daarbij is gewe zen op grote, wellicht nadelige ver anderingen in Zeeland ten gevolge van de opheffing van het isolement. Burgemeester Den Beer Poortugael van Veere heeft in dit verband ge sproken over de „splendid isolation" en daarbij min of meer somber opge merkt. dat Zeeland „zijn zeer eigen karakter" zal verliezen. Wij erkennen de juistheid van de overweging, dat dc opheffing van het isolement voor Zeeland grote ge varen met zich mee kan brengen. Maar helaas, met die erkenning ko men we niet heel erg ver, tenzij we de provincie Zeeland tot een repu bliek uitroepen en tegelijkertijd for se maatregelen nemen wat de toela ting van vreemdelingen betreft. Een „nummerus clausus" voor toeristen: een vastgesteld aantal mag er in en de rest moet bij de ICreekrakdam (of te zijnertijd bij de Grevelingen- dam) blijven. Het is duidelijk, dat zoiets onder de huidige verhoudin gen volslagen absurd is en men zal dus met de realiteit rekehing moeten houden. Die realiteit is: een steeds grotere toeristenstroom, die bij wijze van spreken zelfs zou toenemen, ook al zou men geen propaganda meer ma ken. Want er spelen hier factoren een rol, die men niet in de hand heeft: toenemende welvaart, bevol kingsgroei, verdere motorisering, verkorting werktijden, relatieve ver mindering van het aantal recreatie gebieden. Al deze factoren leiden er mede toe, dat Zeeland meer en meer toeristengebied zal worden. Men kan deze ontwikkeling be treuren en daarbij uilroepen, dat het toch zo jammer is dat de rust wordt verstoord. Men kan pleiten voor de „prachtige afzonde ring" van dit gewest. Maar alweer: het is niet reëel, want de stroom van vreemdelingen kan niet zo maar even worden afgedamd, afgezien nog van de vraag of het sociaal verantwoord zou zijn van deze provincie een exclu sief toeristenoord te maken. De op gave, waarvoor Zeeland op dit mo ment staat, kan derhalve niet zijn het houden van een meditatie over de vraag hoe men het hier knus kan houden, maar veelmeer bestudering van wat ncdig is om in de toekomst een goede toeristenprovincie te zijn. Niet uitsluitend: wat zal er allemaal verdwijnen? Maar: hoe kunnen wij onszelf blijven en tevens onze gasten op de juiste manier ontvangen. De cijfers, die de A.N.W.B. deze week heeft meegedeeld, zijn óók voor Zeeland van het grootste belang. Meer dan ooit is thans samenwerking geboden van particulier initiatief en overheid, opdat juiste maatregelen worden getroffen. Daarbij kunnen de V.V.V.'s belangrijke diensten bewij zen: zij zullen zich meer nog dan vroeger moeten afvragen of hun ge meente voldoet aan alle eisen, ten einde in samenwerking met de ge meentelijke overheid er voor te zor gen, dat de zaken óók in de toekomst kloppen. Het zal een zware opgave zijn. En dan spreken we nog maar niet over de bezinning in dit verband op niet-materiële zaken. Een bezin ning. die óók nodia is. De Zwitserse ambassade in Havanna heeft aan de Cubaanse overheid de vrij lating van twee Amerikaanse vliegers verzocht. Zij werden tot landen gedwon gen. Het toestel had toestemming gekre gen om op weg naar Nicaragua, over Cuba te vliegen, maar die toestemming zou zijn ingetrokken na het vertrek uit Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1