„Vrije van Sluis" aanvaardde het rapport waterbeheersing Auto reed door na aanrijding bij Rilland Chr. onderwijs St.-Maartensdijk nu in fraai gebouw RILLAND KRIJGT DIT JAAR GEEN WONINGWETWONINGEN VRIJDAG 31 MAART 1961 PROV INCt ALE ZEEUWSE COURANT 5 BESLUIT ALGEMENE VERGADERING Plannen tot verbetering zullen nader worden uitgewerkt De algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft donderdagmiddag te Oostburg met 44 stemmen voor en 4 tegen besloten het rapport betreffende de verbete ring van de waterbeheersing in West Zeeuwsch-Vlaanderen te gebruiken als richtlijn voor de eventueel in de komende jaren uit te voeren werken. Dit be sluit houdt in, dat het dagelijks bestuur van het waterschap ge machtigd is verdere onderhan delingen te voeren met diverse overheidsinstanties, tot het na der uitwerken der waterbeheer- singsplannen en het doen van uitgaven daarvoor, alsmede het aanvragen van overheidssubsi dies voor de eventueel uit te voeren werken. In feite een principe-besluit dus, terwijl voor de eigenlijke uitvoering van de plannen opnieuw door een algemene vergadering zal moeten worden beslist. In zijn inleiding- had'dijkgraaf J. B. Becu al gezegd; dat reeds bij de op richting van het waterschap „Het Vrije van Sluis" fouten kleefden aan de waterbeheersing. Reeds eerder was een plan ter verbetering van deze waterbeheersing ingediend, maar dit is door diverse omstandig heden in de „ijskast" geraakt. Met het plan dat nü ter tafel ligt, aldus de heer Becu, kan in 1968 zowel de hele kustverdediging als de daar aan aangepaste waterbeheersing tus sen de herdijkte Zwartepolder en de Braakman als veilig en afdoende worden beschouwd. Hij kon zich voorstellen, dat de hoofdingelanden van het waterschap dit nogal revo lutionaire plan even hadden moeten verwerken. Maar nu het ter tafel ligt, zag hij twee mogelijkheden: het plan verder uitwerken 'of daar nog een paar jaar op doorstuderen. Perspectieven Algemeen was de verga/lering vatj oordeel, dat het plan als zo danig vele goede perspectieven in houdt. Maar het terugbrengen van het aantal lozingspunten van 8 tot 4 ondervond wel enige te genstand. De grootste bezwaren hiertegen kwamen uit de hoek van Cadzand. Dit was overigens te verwachten, omdat een dertig- Advertentie) GOEDE KEUKENS HEBBEN BALASTORE! Uw keuken is pas compleet met balastore. Deze zongor dijnen koopt u voor elk raam pasklaarbijde woninginrichter. U bevestigt ze zelf in tien minuten en zezijn zó goedkoop. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren schel daglicht en zon tot aangenaam licht. 2. Bestand tegen stoom Dit bijzondere materiaal kan tegen vocht! 3. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur geven uw keuken een modern accent van gezelligheid. tal eigenaren en gebruikers van gronden uit de Zwartepolder en Oudelandsépolder schriftelijk had verzocht, het gemaal in de Zwar te polder te behouden. Ten eerste om de uitwatering In de lagere gebieden voldoende te verzekeren en ten tweede om verdere onder droging in de Oudelandsepolder tegen te gaan. „Als dit gemaal verdwijnt, zo werd door verschillende belangheb benden uit het district Cadzand be toogd dan vallen we terug tot de ongewenste toestand van voor 1930". Anderen hielden een pleidooi voor een tussengemaal. Dijkgraaf Becu zette uiteen, dat handhaving van het gemaal bij de Zwartepolder een kostenverhoging zou betekenen van 1 miljoen gulden. Verder wees hij er nog eens uitdruk kelijk op, dat het rapport nog verder zal worden bestudeerd en dat de on derdelen van het plan nader bekeken kunnen worden. Volgens hem ging het er in de vergadering in Jioofd- zaak om, of de hoofdingelanden de kracht kunnen opbrengen om be paalde sentimenten ter zijde te stel len en mee te gaan met de noodza kelijke aanpassende Delta-werken, dan wel of zij zullen doorgaan op de oude voet. De stemming wees dui delijk uit, wat de hoofdingelanden wilden. „Ik hoop, dat geen enkel district berouw zal hebben over deze beslissing", aldus de dijkgraaf. In zijn openingswoord zei de heer Becu onder meer, dat de Noordwes terstorm van 21 maart jongstleden in Cadzand een hoogwaterstand had veroorzaakt van 3,80 m N.A.P., hetgeen de hoogste stand was sedert 1 februari 1953. Het gevolg was een flink zandverlies, maar verder geen schadq van betekenis. De duinafslag bij hotel „Noordzee" moet volgens de dijkgraaf voortdurend in de gaten worden gehouden. Het zal nodig zijn daar zo spoedig mogelijk enkele nieuwe hoofden aan te leggen. De nieuwe brug bij Retranchement zal voor het toeristenseizoen in gebruik gesteld kunnen worden. De subsidie van de cultuurtechnische dienst voor de verbetering van wegen is nu de finitief vastgesteld op f 375.000. Nog dit jaar verwacht het Water schap het nieuwe wetsontwerp be treffende de bijdrage inzake het on derhoud van wegen. Dijkgraaf Becu deelde tot slot mede, dat een inten sief overleg plaats vindt tussen de regering en Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent de nieuwe toestand, die zal ontstaan na opheffing van de wet van 1870 op de calamiteuze polders in Zeeland. Bij het begin van de vergadering herdacht dijkgraaf Becu het overlijden van de commies A ter griffie, de heer F. A. Kolijn. Namens het bestuur en personeel sprak hij zijn dank uit voor hetgeen de overledene voor het „Vrije van Sluis" heeft gedaan. Te zijner nage dachtenis nam de vergadering een minuut stilte in acht. Gun Uzelf toch vaker die frisse, aparte charme van een betere toiletzeep toiletzeep ft Ukuotd'OR-mcc-Uw-V> eigen-parfum kiezen uic 4 verschillende franse creaties. Er is tevens Shampoo d'Or in 4 parfums. Vraag nu dus d'OR bij Uw winkelier: U komt er toch - hij heeft het Provinciale bondsdag C.J.V. te Terneuzen De provinciale bondsdag van de Christelijke Jongelingenvereniging In Zeeland zal op 3 april tweede paasdag te Terneuzen worden gehouden. Na een wijdingsdienst in de N.H. kerk zal om 11.15 uur de dag wor den geopend door ds. P. Wapenaar uit Grijpskerke. Na de middagpauze verzamelen de deelnemers zich in het Concertgebouw, waar de accordeon vereniging „Animato" uit Goes, on der leiding van de heer P. B. van Sprang een vrolijk programma zal uivoeren. Daarna zal de toneelgroep „Ko Bakker" uit Axel opvoeren het toneelstuk „Achter de wolken schijnt de zon". POLITIERECHTER MIDDELBURG Officier van justitie eiste boete van f 500 en 8 maanden ontzetting uit rijbevoegdheid VOOR DE politierechter te Middelburg, rar. B. S. Sieperda stond donder dag terecht de Middelburger T. S. Volgens de dagvaarding zou S. op 8 november van 'het vorige Jaar met zijn auto doorgereden zijn na kort achter de Kreekrakdam een uit de richting Bergen op Zoom komende personenauto te hebben aangereden. De officier van justitie, mr. T. Lebret eiste tegen verdachte een geldboete van 500,alsmede acht maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter zal volgende week schriftelijk uitspraak doen. Uit een reconstructie van het onge val was komen vast te staan, dat de Middelburgse auto achter een vrachtauto met aanhanger uit Schip luiden reed in de richting Bergen op Zoom. Uit Brabant naderde een file, gevormd door een vrachtauto en twee personenauto's. Volgens de verschil lende getuigenverklaringen was het zicht ongeveer veertig tot vijftig me ter. De uit Bergen op Zoom komende auto's waren al vrij dicht genaderd, toen S. de voor hem rijdende vracht auto ging passeren. De vrachtauto uit Bergen op Zoom kon hij nog juist voorbij komen, maar om een botsing met de eerste personenwagen te voor komen, sneed hij de aanvankelijk voor hem rijdende vrachtauto met aanhanger, raakte daarbij het lin- kervoorspatbord en enkele wiel- bouten en school daarop tegen een rechts naast de weg staande paal. Bij de volgende manoeuvre naar de linkerzijde van de weg botste S. tegen de tweede perso nenauto en reed vrijwel onmiddel lijk door. „Ik zag in de mist een grote zwar te wagen op me afkomen", verklaar de de bestuurder van de tweede per sonenauto, do vertegenwoordiger A. van D. uit Gouda. „Ik remde en daarop botste de zwarte wagen met een vreselijke klap tegen de linker voorkant van mijn auto". Van D. was uitgestapt en had de Middelburgse auto hard zien wegrijden. Hij voegde aan zijn betoog toe, dat de schade keurig was afgewikkeld. Zien wegrijden Ook de chauffeur van de eerst voor S. rijdende vrachtauto met aanhan ger. C. J. v. d. W. uit Schipluiden, had de Middelburger zien wegrijden, nadat hij even gestopt had. De wa gen van S. was kort daarop zwaar- beschadigd door de Rillandse politie teruggevonden bij het benzinestation even na de „Zeeuwse weg". Tegen de exploitant hiervan J. A. E. uit Bergen op Zoom, had S. ver klaard tegen een paai te zijn gere den. E. had de beschadigde en met een lege band aangekomen auto in een box gestald en had vervolgens S. op diens verzoek naar het station gebracht. „Ilc weet niet of ik nog an dere wagens in moeilijkheden ge bracht heb. Wilt U daar misschien eens naar informeren?", had de Mid delburgse chauffeur aan hem ge vraagd. Later in Middelburg belde S. de exploitant op, die hem de raad gaf om de Rillandse politie te bellen, die inmiddels de auto bij E. aange troffen had. S. Volgde deze raad op. De politie wist dat het S. was. om dat deze zijn beroe*-» aan E. had op gegeven. Tegen de politierechter ver klaarde S., dat hii meende veilig te kunnen passeren. Toen hij de andere vrachtauto naderbij zag komen, heeft hij zijn voornemen toch ten uitvoer gebracht. „Door de opeenvolging van schokken lieb ik daarna niet goed meer gerea geerd. Ik was geheel van de kaart. In een schrikreactie gaf ik gas. Ik betreur het doorrijden dan ook zeer", verklaarde S. Niet vrijwillig De officier van justitie betoogde in zijn requisitoir, dat de beslissing van S. om te gaan passeren bijzonder on gelukkig is geweest. Mr. Lebret wees er vervolgens op, dat S. op weg naar huis met de trein Rilland-Bath ge passeerd is. Daar heeft hij moeten uitstappen, meende de officier, die van oordeel was, dat het karakter van vrijwilligheid verloren is gegaan, Koninklijke onderscheiding in Sas van Gent uitgereikt In de raadzaal van Sas van Gent heeft burgemeester R. A. J. den Boer donderdagmiddag de heer C. de Lom- baert uit Zelzate (België) de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. De heer De Lombaert kreeg deze on derscheiding voor het feit, dat hij gedurende veertig jaar werkzaam is geweest op de glas- en fosfaatfabriek te Sas van Gent. Burgemeester Den Boer sprak in lovende bewoordingen over de wijze waarop de jubilaris zijn werk steeds heeft verricht. Ook de directeur van de glas- en fosfaat- fabriek, drs. P. A. Neeteson, sprak met lof over de heer De Lombaert, die thans de leiding heeft over de boekhouding van de chemische afde ling. De heer De Lombaert dankte tenslotte voor het gesprokene. DE „MINIATUUR" ZONDER I OFFICIEEL VERTOON I GEOPEND Zonder enig officieel vertoon heeft Miniatuur Walcheren aan M het Molenwater te Middelburg donderdagochtend zijn -poorten voor het publiek opengesteld. Mooier en groter dan voorheen H het Miniatuur werd uitge- H breid met enkele nieuwe objec- ten is Walcheren in het H klein uit zijn winterslaap ge- komen. Dat het Miniatuur ef reeds een zekere faam geniet H bleek in de afgelopen weken toen Walcheren in het klein eigenlijk nog niet voor het pu- H bliek was opengesteld, maar toch reeds enkele tientallen H toeristen een kijkje kwamen nemen. liillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllmlllllllllllllllillllnlllllilï^ toen S. zich eerst, in Middelburg bij de Rillandse politie meldde. Daarna kwam mr. Lebret tot eis. Mr. J. J. van der Weel, de raadsman, merkte aan de hand van een uit spraak van de Rotterdamse recht bank op, dat zijn cliënt niet bewust van plan is geweest om te voorko men. dat zijn identiteit werd vastge steld. Mr. Van der Weel wees er voorts op, dat de houding van S. een gevolg was van de paniektoe stand, waarin hij vei'keerde. De raadsman was van oordeel, dat de kennisgeving door zijn cliënt vrij willig is gebeurd: het gebeurde 24 uur na het ongeval, en vóórdat hij aangehouden werd, zodat voldaan was aan de voorwaarden in het arti kel, waarop mr. Van der«.Weel zich beriep. De raadsman was dan ook van oordeel, dat de officier niet ont vankelijk was in zijn eis. TELEURSTELLING UITGESPROKEN Akkoord met verhoging wethouderssalarissen Tijdens de donderdagavond gehou den vergadering van de raad Ril- land-Bath sprak burgemeester J. C. W. Jobse zijn teleurstelling uit over het feit, dat Gedeputeerd© Staten van Zeeland dit jaar geen woning wetwoningen aan Rilland hebben toe gewezen. „Het is te meer teleurstel lend, omdat het inwonertal hier nog steeds toeneemt", aldus de raads voorzitter. Hij deelde de raad mee hierover bij Gedeputeerde Staten te hebben geprotesteerd. Overigens had hij wel begrip voor de moeilijke si tuatie, waarin Ged. Staten verkeren, bij verdeling van het voor Zeeland schamele woningcontingent. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming ging de raad akkoord met de door G. S. voorgestelde verhoging van de salarissen voor de wethouders Deze verhoging bedraagt voor Ril land-Bath f 270 per jaar. Aan de Ko ninklijke Vereniging „Onze Lucht- Burgemeester Wissenkerke dit jaar met pensioen Burgemeester J. van Halst van de gemeente Wissenkerke zal in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 sep tember a.s. zijn ambt neerleggen. De heer Van Halst was sedert 1955 bur gemeester van deze Noordbeveland- se gemeente, die hij daarvoor tal van jaren als raadslid en als wet houder heeft gediend. Na de oorlog werd de heer Van Halst voor de C.H.U. in de gemeenteraad gekozen. Met enkele Korte onder brekingen is hij sedert '46 wethouder der gemeente geweest. Tijdens de interimperiode van september 1953 tot 1955 trad hij op als loco-burge meester. In 1955 volgde zijn benoe ming tot burgemeester. Uit hoofde van zijn functie heeft burgemeester Van Halst zitting in diverse commissies. Sedert 1958 is hij voorts president-kerkvoógd van de Nederlands hervormde gemeente te Wissenkerke. Gedurende zijn zesjarige ambts periode heeft burgemeester Van Halst de recreatie in zijn gemeen te tot bloei zien komeii. Het bun galowpark de „Banjaard" is reeds gedeeltelijk gerealiseerd en vóór september van dit jaar zal het plan TTijwel geheel zijn ver wezenlijkt. ONDANKS WEERSPANNIGE SLEUTEL Onderwijsinspecteur mr. L. G. Wolf verrichtte officiële opening ONDANKS een weespannige sleutel is het lager-onderwijsïnspeeteur mr. L. G. Wolf uit Goes donderdagmiddag gelukt, de nieuwe christelijke lagere school de „Prinses Ireneschool" in het uitbreidingsplan van Sint- Maartensdijk officieel te openen. Een weerspannige sleutel: toen de heer Wolf de symbolische daad wilde verrichten, gaf het slot geen krimp. De sleutel bleef onwrikbaar in het slot zitten. Er dreigde een wat pijnlijke situatie te ontstaan, maar mr. Wolf loste het handig op. „De architect!", sommeerde hij en lachend droeg hij de openingshandeling over aan ir. P. J. 't Hooft uit Goes. Deze assisteerde voortreffelijk. Het slot bleek plots perfect te werken. Er was trouwens niemand, die in deze korte momenten boze blikken op de architect wierp. Er was te Sint-Maartensdijk een té mooie school gebouwd om over een ondeugdelijk slot te vallen Het „incidentje" gaf iets ongedwon gens aan de openingsplechtigheid waarbij ook verschillende leerlingen waren ingeschakeld. Zo offreerde de 8-jarige Hanneke Nelisse mr. Wolf de sleutel-op-een-kussentje en hesen Kees van 't Hof en Adri Kloet de vlag voor het schoolgebouw. Later zouden Corrie Kauffmann en Hans Knuist beurtelings mevrouw Ad Kooijmans toespreken, een te Tholen wonende kunstschilderes, die enkele fraaie panelen voor de school heeft vervaardigd. Eén van die schilderin gen hangt in de hal van de nieuwe school en daar was het. dat Jopie Carol de dank van de leerlingen on derstreepte door mevrouw Kooijmans bloemen aan te bieden. De schilde ringen één hangt er in de onder wijzerskamer zijn een geschenk van de leerlingen en oud-leerlingen. Een geschenk dus aan het schoolbe stuur, dat jarenlang heeft geijverd voor een nieuwe school. Eerst behielp men zich met twee noodgebouwen, later moest men zelfs in drie ver schillende gebouwen les geven. Wa ren de leerlingen het schoolbestuur dankbaar: de dank van voorzitter J. C. Knuist die een bijeenkomst in het verenigingsgebouw opende ging uit naar gemeentebestuur, on der meer vertegenwoordigd door bur gemeester D. C. Bouwense, naar de architect én de aannemer Jac. Vos uit Tholen. CITEREN Na de openingsplechtigheid en de bezichtiging van de school was mr. Wolf de eerste spreker. De onderwijsinspecteur citeerde Churchill: „Wij scheppen onze ge bouwen en onze gehouwen vor men ons". Hij zei te hopen, dat van school en personeel liefde, bescherming en warmte mogen uitgaan. Ds. J. van der Haar, ere-voorzitter van het schoolbestuur sprak namens de kerkeraad van de hervormde ge meente. Hij memoreerde, hoe reeds 50 jaar geleden te St.-Maartensdijk een poging werd gedaan om tot een vereniging voor christelijk, onderwijs te komen. Vervolgens sprak hij een felicitatie uit naar aanleiding van Spreuken 22 6: „Leer de jongeren de eerste beginselen". Daarna spra ken nog ir. P. J. 't Hooft, het Raads lid J. Polderman, namens het ge meentebestuur en als president kerkvoogd, de heer L. J. Koopman, namens de oudercommissie, oud voorzitter J. F. Bentschap Knook, mevrouw Kooijmans én de heer H. Overbeeke uit Poortvliet, die namens het bestuur van de christelijke scho len op Tholen het woord voerde. macht" werd een subsidie van f 25 toegekend in verband met het tien jarig bestaan van de Luchtmacht kapel, waarmee Rilland-Bath zulke nauwe relaties onderhoudt. Afwij zend werd beschikt op een verzoek van de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond om de gemeen telijke winkelsluitingsverordening in die .zin te wijzigen, dat de ver plichte halve-dag sluiting vervalt in de weken waarin een christelijke of nationale feestdag valt. Op 15 juni aanstaande zal de vol tallige raad van Rilland-Bath een bezoek brengen aan de adoptie gemeente Zaandam, waar dan een feestweek wordt gehouden. Ook de muziekvereniging „Rillan- dia" zal deze dag naar Zaandam gaan om luister bij te zetten aan de feestelijkheden. De subsidie voor de muziekvereni ging werd verhoogd van f 300 tot f 500, onder voorwaarde evenwel dat jaarlijks minimaal f 500 zal worden gestort in een te vormen instrumen ten- en uniformenfonds, zodat hier uit de noodzakelijke vernieuwingen kunnen worden bekostigd. De raad besloot tot het afsluiten van enkele weggedeelten op tweede pink sterdag, tijdens het muziekconcours van de Muziekbond. In de algemene politieverordening werd een wijzi ging aangebracht, waarbij het ver boden is tijdens voorstellingen in openbare lokaliteiten te roken. SPORTVELD Het sportveld te Rilland zal aanzien lijk worden verbeterd. Het terrein verkeert in slechte toestand door structuurverval van de grond als ge volg vau overstroming, door het ach terwege laten van verschraling van dé grónd met zand tijdens de aanleg en door intensief gebruik. De raad trok hiervoor een bedrag van f 6000 uit. De presentiegelden van de raads leden werden per bijgewoonde ver gadering verhoogd van f 10 tot f 12,50 en voor commissievergade ringen van f 5 tot f 6,25. Voor f 1150 zullen twee lantaarnpalen worden geplaatst, respectievelijk aan de Tweede Weg en de Valckenisseweg. Twee oude schoolborden van de open bare lagere school zullen door nieu we worden vervangen. De kosten be dragen f 590. Teneinde een smaak volle afscheiding te krijgen aan de zuidelijke dorpsgrens, werd besloten tot het aanbrengen van een beplan ting aan de Wilhelminastraat. De kosten ad f 2000 worden grotendeels gedragen door Staatsbosbeheer. Vastgesteld weid een taakverdeling voor de ambtenaren van de burger lijke stand. Eervol ontslag werd ver leend aan de heer C. van Hercules, als ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats werd benoemd de heer A. J. Schuit. Tijdens de rond vraag deelde de burgemeester mee, op een vraag van de heer Walrave, dat op korte termijn de goedkeuring van Ged. Staten mag worden ver wacht voor de aanleg van een rij wielpad van Rilland-Bath naar de rijksweg en voor verbetering van de weg naar Bath. Als dank voor haar schilderingen in de nieuwe christelijke lagere school te Sint-Maartensdijk mocht mevr. Ad Kooijmans uit Tholen donderdag middag bij de opening van de school bloemen in ontvangst nemen van Jopie Carol. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13