PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARIJS WEIGERT BIJDRAGE AAN V.N. Protest tegen beleid in Kongolese zaak r* Evian bezet door veiligheidspolitie Concentratie van polders in O. Z.-Vlaanderen in studie Vandaag.. V1ERL1NC GEBOREN Gevraagd 204e jaargang - no. 76 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 mrt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. i l (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee.'red. tel. ">425. adm. tel. 2094. Binnenkort regeringsverklaring In gezaghebbende kring te Parijs is vernomen dat de Franse regering niet wenst bij te dragen in de kosten van het optreden der Verenigde Naties in Kongo. De Franse regering lieeft dit besluit genomen om twee redenen. In de eerste plaats hebben de V.N. een fundamentale fout begaan door de troepen van „belanghebbende Europese staten" uit Kongo te weren. In de tweede plaats werd een ernstige fout gemaakt door de regering van president Kasavoeboe geen officiële erkenning te verlenen. Binnenkort kan, aldus de zegslieden, een regeringsverklaring over deze aangelegenheid worden verwacht. Fundamentele fouten begaan De Franse regering is van liet begin af van oordeel geweest dat het op treden van een V.X.-politiemacht de Kongolese crisis slechts verlengd heeft inplaats van opgelost. Daarom, aldus de zegslieden, heeft Frankrijk zich onthouden van stemming tel kens wanneer de kwestie-Kongo in de Verenigde Naties ter sprake kwam. Frankrijk gaf er de voorkeur aan een openlijke hotsing te vermij den. Naar verluidt zou de Amerikaanse regering de Franse verweten hebben dat op deze wijze liet voorbeeld van de Sowjet-Unie wordt nagevolgd. Waarop Frankrijk antwoordde met eraan te herinneren, dat niet uitzon dering van Libanon geen der Ara bische landen iets heeft willen bij dragen. Daarbij werd opgemerkt dat Frankrijk op eigen gezag handelde en geen enkel voorbeeld navolgde. Brief aan België Overigens heeft president De Gaulle reeds bij verscheidene ge legenheden te kennen gegeven, V.S. zwijgen na afslaan van invitatie Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gewei gerd commentaar to leveren op de verklaring van de Neder landse regering, dat de Ver enigde Staten een uitnodiging om de installatie van de Nieuw- Guinea-raad bij te wonen, heb ben afgeslagen. De officiële woordvoerder, Lin coln White, zei: „Ik heb geen commentaar". Het was voor de tweede achtereen volgende dag dat men het stilzwij gen bewaarde over hetgeen officiële kringen noemen de „moeilijke kwes tie" van de Amerikaanse betrekkin gen met de N.A.V.O.-bondgenoot Nederland en het neutralistische In donesië. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft het besluit van de Ver enigde Staten om de uitnodiging af te slaan, toegejuicht. Hij zeide: „Wij zijn voldaan over de vastberaden houding van de Verenigde Staten". is het 25 jaar geleden, dat een groep pseudo-acteurs en came- ralieden zich te Chicago, bij de bank Benson en Co. meldde om opnamen te maken voor een film, die de levensgeschiedenis van Caruso zou weergeven. De bankier verleende uit reclame overwegingen en ijdelheid en thousiast zijn medewerking. Een polittie-inspecteur. Beans, droeg' inmiddels zorg voor de straatafzetting, zodat het ge- gezelschap volop gelegenheid had een filmopname te simule ren met een op een camera lij kende kist Daaruit kwam op een gegeven moment een re volver te voorschijn. Onder be dreiging werd de bankdirec teur in zijn eigen kluis opge sloten nadat deze eerst was leeggeroofd Deze geraffineerde bandieten- streek greep inspecteur Beans zodanig aan, dat hij geruime tijd rust moest nemen in Flo rida. Daar ontmoette en lier- kende hij de geveinsde Caruso- dubbelganger, zodat deze met zijn komplotgenoten op 5 juni 1939 voor het gerecht kon worden gebracht, waarna zij in de gevangenis gelegenheid kregen hun fantasieën de vrije loop te laten voor mogelijke nieuwe filmscènes dat de Franse regering met de huidige vorm van het optreden der Verenigde Naties in Kongo niet kan instemmen. Eenmaal heeft De Gaulle dit onderwerp aangesneden in een brief aan ko ning Boudewïjn van België. Jongetje verdronken in Vlaardingen Gistermiddag tegen twéé uur is de 5-jarige J. Bergman nit de Struijk- straat te Vlaardingen bij het spelen in het zogenaamde Balkengat te Vlaardingen gevallen en verdronken. Dinsdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard bezoeken gebracht aan Tilburg en Waddinxveen. Foto: bij de ingang van een ten toonstelling waarop produkten van de bedrijven in en om Waddinxveen werden getoond inspecteerde de prins een erewacht van jeugdige ruiters op pony's. Negen dagen voor overleg Algerije stelt vandaag delegatie samen De republikeinse veiligheidspo litie lieeft gisteren de beveili ging in Evian op zich genomen, negen dagen voordat in deze aan de Franse oever van liet Weer van Genève de onderhan delingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen- regering beginnen. Als de onderhandelingen op 7 april beginnen, zijn er in Evian vijfhon derd man van de veiligheidspolitie, driehonderd gendarmes en honderd rechercheurs in burger. Een gebied van vierhonderd vierkan te meter rondom het hotel waar de onderhandelaars bijeenkomen, en een kring van driehonderd meter rondom een ander hotel, waar de Franse afvaardiging woont, worden tot verboden gebied verklaard. De twee kilometer lange weg tussen de twee hotels wordt bewaakt en voor het verkeer gesloten. Van de zijde van het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront (F.L.N.) werd vernomendat de opstandelin gen-regering- waarschijnlijk vandaag haar delegatie zal samenstellen. De opstandelingen-regering heeft een communiqué uitgegeven waar in wordt gezegd dat indien de Franse regering tijdens de onder handelingen te Evian overleg pleegt met andere politieke groe peringen in Algerije, dit verwar ring zou wekken en „verwarring is niet bevorderlijk voor een po sitief resultaat". De onderhande lingen kunnen in het belang van de vrede alleen worden gevoerd in een sfeer van volledige open hartigheid. Te Parijs is officieel meegedeeld dat president De Gaulle op 11 april een persconferentie zal houden. Hij zal vooral over Algerije spreken maar niet uitsluitend. Een 35-jarige moeder van zes kinde ren in de Verenigde Staten heeft gis teren met tussenpozen van tien mi nuten het leven geschonken aan vier baby°s. Mevrouw Mary Feyre bracht eerst een meisje ter wereld, en met de re gelmaat van de klok volgden toen een jongen, een meisje en nog een jongen. KONGOLESE TERREUR IN ANGOLA Volgens bepaalde, te Lissabon ontvangen en nog onbevestigde berichten, zijn 460 blanken en dc Portugezen toegewijde in- boprluigen bi Noord-Angola om bet leven gekomen tengevolge van de terroristische invallen van Kongolezen. Voorts is vernomen, dat zich in de Angolese hoofdstad Loeanda nog tweeduizend vluchtelingen, in hoofd zaak vrouwen en kinderen, uit Noord-Angola bevinden. Ugly fcahtlij* ONRUST IN JORDANIË NA ARRESTATIE Volgens de dagbladen in Da mascus zou koning Hoessein van Jordanië opdracht hebben gegeven tot arrestatie van zijn oom Sjarif Naser. Dit bericht zou afkomstig zijn vanuit Jor danië in Damascus aangeko men reizigers. Het bevel tot aanhouding zou een gevolg zijn van een politieke strijd aan het Jordaanse hof. Door een en ander is in Jordanië onrust ontstaan, aldus de dagblad- berichten verder. Voor het leger zou de alarmtoestand zijn afgekondigd. £A)V^A*^*^V^^^^V^^VVVu^AVV\*V\^^*\^^WVW*VVVV\^^A Eerste Amerikaanse astronaut zal via radio te volgen zijn Blijkens een mededeling van. een functionaris van de Amerikaanse radio-omroepmaatschappij Mutual Broadcasting Radio, zullen de Amerikaanse radioluisteraars de eerste ruimtevaarder kunnen ho ren praten als deze in de komende maanden in zijn ruimtecabine over het Caribische gebied zal vliegen. De vier grootste Ameri kaanse omroepmaatschappijen hebben met de betrokken autoritei ten een regeling getroffen voor het uitzenden van de gesprekken, die de eerste astronaut met het controlecentrum op de grond zal voeren. Om veiligheidsredenen wordt het geen rechtstreekse uitzending. De gesprekken zullen op een band worden opgenomen en vrijwel onmiddellijk daarna voor uitzending via de radio worden vrijge geven. V\W*\WWV**NA(VVVV\VVWVVVVVV^V^VWVV\\VvVWWV INFORMATIEVE BIJEENKOMST TE AXEL Gereserveerdheid onder polderbestuurders te bespeuren ZIJN de huidige polders en wa terschappen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen wel voldoende aan gepast aan de tegenwoordige tijd en als deze vraag ontken nend moet worden beantwoord, is het dan geen tijd 0111 aan een algehele reorganisatie van bet polderwezen te denken? Dit was de kern van liet betoog, dat de commissaris der koningin in 7 Jaiul, jhr. nir.'.A. F. C. de Cascmbroot, woensdagmiddag in het „Centrum" te Axel hield voor ruim 160 vertegenwoordi? gers van de 110 polders en wa terschappen in dit gebied. Uiter aard waren niet alle polderbe stuurders aanwezig, maar zij, die wel acte de presence bad- den gegeven op deze belangrij ke bijeenkomst, hebben met bij zondere aandacht geluisterd. Na de commissaris, die het probleem in zijn algemeenheid uiteenzette, sprak de gedeputeerde ir. G. P. M. Dikotter, die een taakomschrijving gaf van een reeds ingestelde com missie van onderzoek naar de al dan niet noodzakelijkheid van een reor ganisatie. Tenslotte gaf de hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, de technische bijzonderheden. Daarna kregen de polderbestuurders gelegenheid om vragen to stellen. Vragen, die duidelijk bRjk gaven van de nodige gereserveerdheid te genover een reorganisatie. In sommi ge gevallen was zelfs sprake van wantrouwen. Eén van de polderbe stuurders noemde de eventuele con centratie een „afleidingsmanoeuvre" met het doel „alle polders en water schappen zoveel mogelijk te laten meebetalen in de verbetering van de zeedijken". Hij adviseerde de inge stelde commissie om toch vooral geen enkele besluit te nemen al vorens de Bydragewet is geregeld. Het laatste woord daarover is uiter aard aan de Staten-Generaal, al dus de commissaris der koningin, die tevoren al duidelijk uiteen gezet had, dat er nog geen enkel plan tot re organisatie is opgemaakt. „Al heb ik allang in de gaten, dat jullie den ken, dat ik er een in mijn binnenzak heb". Het college van Gedeputeerde Sta ten heeft zich over de aangelegenheid van het polderwezen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen uitvoerig bera den met vooraanstaande personen uit de streek. Deze hebben zich onder voorzitterschap van ir. Diköt- ter bereid verklaard heel het pol derwezen in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren onder de loep te nemen. Bij hun sLudie zullen zij in de eerste plaats contact zoeken met alle betrokkenen. Een studie overigens, die een bijzon der ingewikkeld en teer onderwerp betreft. Uitdrukkelijk stelde de com missaris, dat de adviezen van de com missie aan het college van Gedepu teerde Staten wel gefundeerd moeten zijn en uit de boezem van de streek (Zie slot pag2 kol. 4) Auto te water Inzittenden zouden omgekomen zijn In het dorpje Loo (ten z.o. van Arn hem) is woensdagavond om onge veer kwart over negen een Duitse personenauto in de Rijn gereden. Tussen Loo en Hulssen wordt de verbinding onderhouden met een pontveer. De auto is op de noorde lijke oever van de zogenaamde hoge veerkop (die, welke gebruikt wordt bij hoge waterstanden) in het water gereden. Aangenomen wordt dat de inzittenden van de auto zijn ver dronken. Hoeveel mensen in de auto zaten is nog niet bekend. In augustus verkiezingen in Israël Het Israëlische parlement heeft met 55 tegen 44 stemmen besloten dat 15 augustus algemene verkiezingen zullen worden gehouden. kundigen eens een prijsvraag moe ten uitschrijven, bijvoorbeeld: wie maakt de beste advertentie voor de functie van minister van financiën van het Koninkrijk der Nederlanden. Maar wie daaraan begint heeft wel een pagina nodig. Het begin behoeft echter niet moeilijk te zijn: „Ge vraagd: een financiële kracht Het Engelse woord ugly is niet zo precies in het Nederlands te vertalen. Als men het heeft over mensen, die „ugly" zijn dan zou den we in het Nederlands zo iets zeg gen als een „lamme" vent of een vervelende vent. Maar ugly kan ook gevaarlijk betekenen in de zin van een „gevaarlijke klant". Er is een poos geleden een boekje verschenen waarin de Amerikaan werd getypeerd, die buiten zijn land met klompen door de politieke por seleinkast loopt, die niets begrijpt van andere levens gewoonten dan de Amerikaanse en die in tal van lan den „ugly" wordt genoemd. Vele Amerikanen'en ook de Ame rikaanse regering verstaan in het bijzonder de kunst om zich impopu lair te maken door hun gedrag. Zij bederven dikwijls hun allerbeste be doelingen en hun mooiste daden door grove onhandigheid en onkunde. Dinsdag is Nederland de dupe ge worden van een Amerikaanse onbeleefdheid, die overigens toch wel een diepere betekenis heeft. De Amerikaanse regi ring heeft een Nederlandse uitnodiging geweigerd om een vertegenwoordiger te zenden naar de installatie van de Nieuw- Guincaraad. Daarmee diende zij de Nederlandse regering zoiets als een kaakslag toe en liet ze weten, dat de Indonesiërs kunnen vooitgaan met hun actie tegen Nederland. Boven dien lapte de Amerikaanse regering eventjes het zelfbeschikkingsrecht der volkeren (de papoea's!) aan haar laars. Nieuw is deze Amerikaanse houding ten aanzien van Indonesië wel, maar dat is ze toch niet in haar algemeen heid. In het nabije verleden heeft Amerika herhaaldelijk Westeuropese volkeren achteruitgeduwd. wanneer het ging om de zeer twijfelachtige vriendschap te verwerven van som mige niet-Europese volkeren. Her haaldelijk ook speelde Amerika daar bij ongewild Moskou in de kaart, maai- dat laatste begreep men in Washington altijd pas een paar jaar later. Wij behoeven maar te denken aan de wijze waarop Amerika soms op kinderlijk welwillende manier de positie van de Westeuropese lan den in het Midden-Oosten en in Afrika heeft ondermijnd en nog be zig is te ondermijnen om te begrij pen. dat de Amerikanen inderdaad ugly zijn in de meeste betekenissen van dit woord. Het opstellen van personeelsad vertenties vroeger een een voudige zaak is de laatste jaren verheven tot een grootse kunst vorm. Voor de oorlog was het alle maal nogal simpel: men vroeg heel gewoon een jongste bediende en uit een groot aanbod koos men een knaap, die er pienter uitzag en die er geen bezwaar tegen had om in de winter houtjes te hakken voor de kachel en om voor mevrouw naar de slager te gaan en vlees te halen. Maar tegenwoordig ligt dat allemaal heel anders en men vraagt in zulke gevallen niet meer om een jongste bediende, maar om een „actieve jon geman met belangstelling voor de handel, vlot in de omgang en moder ne talen beheersend. Rijbewijs strekt tot aanbeveling". En men kan er dan van op aan, dat de betrokken direc tie ernstig heeft overwogen de sol licitanten psychotechnisch (brieven niet met de ballpoint geschreven!) te doen testen. Maar omdat er ver moedelijk toch maar één kandidaat op de advertentie afkomt, ziet men van dat onderzoek maar af. Als ech ter over drie maanden de jongeman naar een ander bedrijf is verdwenen, dan zal de advertentie die dan in zee gaat nog aanlokkelijker worden: „voor intelligente jongelui is het mo gelijk een levenspositie op te bou wen". „Zet dat erbij", zal men dan zeggen, „wie weet krijgen we wel twee sollicitanten". Opvallend is voorts, dat het beroep kantoorbediende in de advertenties in onbruik raakt: tegenwoordig wer ken op kantoren kennelijk alleen nog maar „administratieve krachten". Dat „kracht" klinkt gespierd en komt steeds meer in zwang in de betekenis van „werker". Zo is het woord „leer kracht" heel gewoon geworden, het geen onlangs dit tussen haakjes professor Sizoo de vraag al heeft doen stellen wanneer we een predikant een „preekkracht" gaan noemen en een arts een „geneeskracht". Geen jongste bediende dus meer, evenmin een kantoorbediende, maar een flinke intelligente jon ge man en een administratieve kracht. Althans in de personeelsad vertenties. Ze zijn feeste'lijk om te le zen, vooral omdat er vaak de wön- derlïjkste functies aangeboden wor den. Zo werd onlangs in onze eigen P.Z.C. een receptionist gevraagd, die een diagnose moest kunnen stellen: het gold géén baan in een ziekenhuis, noch in 'n hotel, maar in 'n garage- i bedrijf. De eisen voor vele van die opvallende functies zijn overigens j niet mis en men krijgt dikwijls bij het lezen van de annonces de indruk, dat het Nederlandse bedrijfsleven voortdurend gebrek aan geniale fi guren heeft, moderne talen in woord en geschrift beheersend. Het is inderdaad een kunst in deze tijd van personeelsschaarste om prik kelende men zou haast zeggen verleidelijke advertenties op te stellen. En het blijkt dat er steeds na de meesters toch weer bovenmees ters zijn, dat het altijd nog weer mooier kan. Men zou onder de des-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1