DEAN MARTIN: de man achter de mythe De Twentsche Bank 4v*-' ,HET MES" VAN RADEMAKERS EN CLAUS GEPROLONGEERD WOENSDAG 29 MAART 1961 PROVINCIALS! ZEEUWSE COURANT Humor als ernstige zaak (Van een medewerker) Iedereen die hem beter kent is het er wei over eens, dat Dean Martin van de humor een ernstige zaak maakt. Zijn snel gestegen po pulariteit bij radio, televisie en film is hem niet naar het hoofd gestegen, ook al wordt dit wel eens beweerd. Onlangs heeft Martins vrouw Jeanne een boekje opengedaan over de ernst die haar man met zijn werk maakt. Dat was na diens verschijning in de Danny Thomas Show. „De eerste repetitie was om Dean Martin is echter nog altijd een gecompliceerde figuur. Hij vindt het moeilijk om zijn ware gevoelens onder woorden te bren gen; daarom vinden toevallige kennissen hem veelal opervlak- kig en onverschillig. Zelfs men sen die hem beter kennen, ver schillen vaak van mening over zijn werkelijke aard. De meesten zeggen, dat alleen de intiemste vrienden van Dean weten wat hem kwetst en wat niet. „Er gaat een heleboel in Dean om" zegt de actrice Shirley Mac Laine, „hij heeft een neiging tot kniezen. Ik heb diezelfde neiging en daarom weet ik het zo goed. Dean is uiterst gevoelig al doet hij onverschillig..." Lee Gillette, die er altijd bij is als Dean Mar tin een grammofoonplaat maakt, heeft dit ook ervaren. „Voor hij een plaat maakt, gaat hij voor de piano zitten en speelt het hele nummer door. Hij is niet zo goed achter de piano, dus hij maakt fouten en dan moet hij zich an ders instellen als hij gaat zin gen". zegt Gillette, „maar in vele gevallen doet hij ons goede idee- en aan de hand en vele platen zijn z'n eigen ideeën. Als het goed loopt is hij opgewekt en vrolijk, maar als de opname klaar is, is het net of er een deur wordt dichtgeslagen; hij wordt plotseling een ander Breuk met Lewis Jarenlang en vele films lang wa ren Dean Martin en Jerry Lewis een duo, waarbij Dean Martin regelmatig op de achtergrond werd geschoven om Jerry de kans te geven „dwaas te doen". Dat kwetste Dean keer op keer, want hij kreeg niet de kans te la ten zien wie hij was. „Ik was ge lukkiger toen ik als croupier in Las Vegas honderd dollar in de week verdiende, dan nu!" zei hij eens, „en als ik de kans krijg ga ik terug!". In feite verbrak Dean Martin zijn compagnonschap met Jerry Lewis alleen om eens zich zelf te kunnen zijn. De miljoe nenbedragen die hij als de helft van het duo had kunnen verdie nen. schoof hij opzij om Dean Martin te kunnen zijn. De kran ten spraken van een „veete" tus sen Martin en Lewis, maar het is een feit dat zij nu de beste vrien den zijn sedert zij niet meer*sa men hoeven te spelen. „Het dom ste wat ooit iemand bedacht, was om Martin en Lewis tot een paar te maken" zei een der Hollywood- groten, „ze hebben zeer lelijke dingen van elkaar gezegd die ze geen van beiden meenden!" tien uur", vertelde Jeanne, „en Danny kon zijn ogen niet geloven toen Dean op tijd was en toen hij zag, dat Dean maar één Martini dronk voor de lunch. Danny had verwacht, dat Dean Martin te laat zou zijn en het niet bij één cocktail zou laten. Danny geloofde alle verhalen over Dean en hij heeft ervaren dat er niet veel van waar kan zijn..." Nu is het waar, dat er wel iets van waar was, maar 'de laatste vijf jaren is Dean Martin in be langrijke mate veranderd. Vrienden en rela ties geven eerlijk toe, dat Dean Martin in zijn persoonlijke en zakelijke betrekkingen veel meer zelfvertrouwen heeft dan ooit voorheen. Kunstenaar Dean Martin kan de mensen la ten lachen en huilen en dat stem pelt hem tot een kunstenaar, want dat kunnen niet veel mensen. In de filmwereld was hij lange tijd de man. waarom gelachen werd, als Jerry Lewis hem in een dwaas daglicht stelde. Het toeval bracht aan het licht, dat hij men sen uit zichzelfkon doen lachen. Dat was toen 1-Ial Wallis thous zag hoe Dean Martin zijn zes kin deren liet lachen. Zijn optreden in nachtclubs was vaak omgeven van een romantische inleiding met een „even stilte, alstublieft". Men verwachtte dan romantische ballades van hem. Dean Martin had een andere opvtting. Hij zong de ballade „Liefste, als ik je pijn doe, vergeef mij" met de tekst „Liefste, als ik met je trouw, vergeef mij..." en de hele zaal brulde van 'het. lachen. De directeur protesteerde achteraf. „Hoorde je die inleidende stilte niet?" zei hij boos, „de mensen verwachtten romantiek!" „Na tuurlijk" zei Dean Martin, „en hoorde je dat lachen niet? De mensen verwachtten ook een grapje en dat heb ik ze zo maar gratis gegeven. Het staat niet eens op de rekening...!" Eigen teksten In de film „Oceans Eleven" speelt Dean Martin een van de zeven hoofdrollen naast Frank Sinatra. Sammie Davis, Peter Iawford. enz. Hij is naar voren gekomen zonder het er speciaal op te hebben aangelegd. Hij heeft belangrijke bijdragen tot de dia logen met teksten van eigen vin ding, die het heel wat beter deden dan de teksten, die de tekst schrijvers voor hem hadden uit gedacht. Algemeen zegt men dat zijn televisiedialogen geïmprovi seerd zijn. Niets is minder waar; Dean Martin schrijft zijn eigen teksten en probeert het effect op elkeen, maar hij weet ze te bren gen op een manier, alsof hij ze hetzelfde moment heeft bedacht. Bij repetities voor grammofoon- opnamen weet hij zich te doen gelden. Toen hij werd gecorri geerd om een bepaald refrein vlotter te zingen weigerde hij. Hij maakte er zelfs een porte- feuillekwcstic van: of wel zijn tempo gold of wel hij ging naar huis. Hij won het pleit met knar- Lenteliedjes Een nieuwe lenteeen ver trouwd geluid is de titel van een programma van lenteliedjes en -melodieën, dat de VARA zal uit zenden op de middag van eerste paasdag, zondag 2 april. Aan dat voorjaarsprogramma werken mede: Maria Zamora. zang, Dick Schallies, piano, De Leidse Sleu teltjes en Dolf van der Lindens Metropole-orkest. De Leidse Sleuteltjes is een kinderkoor van naam, dat geleid wordt door Henk Franke en dat al eens eer der aan een uitzending van de VARA heeft meegewerkt. Het koor zal een vijftal liedjes zin gen, die alle gecomponeerd wer den door zijn dirigent. Dean Martin is een merkwaar dige figuur, die de mensen kan laten lachen en huilen. Hij is een grote ster van radio, tele- visie, film en grammofoon. De twee grote gebeurtenissen in zijn leven ziin: toen hij met ■Jerry Lewis leerde samenwer ken en toen hij met Jerry Lewis brak... setanden van de producer, die voor de eerste maal met Dean Martin samenwerkte: In een pauze van de opnamen ging hij naar de man toe en zei: „Ik zit al vijftien jaar in dit vak en ik heb zo een idee dat ik weet welk tempo men soms verlangt; laten we het voortaan prettig houden, want vakkennis komt een mens niet aanwaaienVoortaan was hij de beste vrienden met de producer. De vele mythen rond Dean Mar tin zijn voor een deel zijn eigen werk Bijvoorbeeld het verhaal dat hij teveel drinkt. Om van las tige mensen af te komen zet hij een paar glazige ogen op en geeft een antwoord dat nergens oj) slaat. De mensen denken dat hij boven zijn theewater is en laten hem met rust. Dat is pre cies wat Dean Martin wil. RADIOEN T.V..RUBRIEK VANDAAG wvwwwwiWWAwmvi <2\oren, yen en.... schrijver» Radio s T elevisie In deze lijdensweek opent de K.R.O. vanavond zijn programma met „Isaias", een Belgische tele visiefilm over de koninklijke pro feet Jesaja. Daarna de vierde „Poging tot gesprek". Tenslotte de cursus „Onzü arme, rijke taal" met docent J. A. de Ridder. De Vlaamse televisie brengt om half negen het feuilleton „Schip per naast Mathilde". Om tien over negen „Belangrijke feiten uit de geschiedenis der twintigste eeuw" waar in deze keer wordt stil ge staan bij de slag om Stalingrad, in de winter '42. 43. Via Hilversum I is er in het VARA-programma om twee uur 's middags een jeugdconcert. ge geven door Marijke Smit-Sibben- ga, klavecimbel, met begeleiding- van Gerard Verlinden. 's Avonds om vijf over half negen „Villa Beukenwoeldc". een hoor spel door Hans de la Rive Box. De N.C.R.V. zendt via Hilversum tl om vier uur 's middags „Jeugd land" uit, een programma voor de vrije woensdagmiddag. 's Avonds om tien over negen een nrogramma van 50 minuten rond het thema „Gegalgd om mijne schoud" waarin dichters en com ponisten mediteren over Jezus' lijden. Henk van Stipriaan chef reportage bij VARA Binnenkort kan de benoeming van Henk van Stipriaan tot chef van de reportage-afdeling van de VARA-geluitisomroep worden ver wacht. Hi j zal Jan de Troye opvolgen, die onlangs tot assistent-bestuurder van deze omroep is benoemd, in het hijzonder belast met de con tacten naar buiten en de culturele en maatschappelijke organisaties en met de pers. Men is bij de VARA op het ogen. blik bezig een nieuwe reporter aan te trekken. Als men hierin is geslaagd zullen de benoemingen van Henk van Stipriaan en Jan de Troye van kracht worden. 1-Ienk van Stipriaan is 36 jaar. Kort na de oorlog was hij redac teur van „De Nieuwsgier" in Indonesië en omroeper-nieuws lezer van Radio Batavia. In sep tember 1952 trad hij bij Radio Nederland Wereldomroep in dienst. Hij heeft daar vijf jaar gewerkt én stapte op 1 maart 1957 over naar de VARA, nadat hij al een jaar lang op free lance- basis reportages voor deze om roepvereniging had verzorgd. T.V. brengt bootrace Oxford-Cambridge Zondagmiddag twee uur neemt de NTS van de BBC een rechtstreek se reportage over van de roei- wedstrijd tussen Oxford en Cam bridge. die ieder jaar op de Theems in Londen wordt gehou den. Voor deze Eurovisie-uitzending heeft de BBC camera's opgesteld op strategische punten langs de rivier, alsmede aan boord van een volgschip. De laatste twee jaren is deze traditionele wedstrijd ge wonnen door de ploeg van Ox ford. Commentator is Aad van Leeuwen. Verstoring zondagrusl door Vara-landdag (Van onze correspondent) De ministeries van predikanten van de Hervormde Gemeente en van de Gereformeerde Kerk in Apeldoorn hebben een schrijven aan b. en w. van Apeldoorn gezonden, waarin zij ern stig bezwaar maken tegen het be schikbaar stellen van Berg en Bos op zondag 25 juni voor een landdag waar 100.000 bezoekers worden ver wacht. Bedoeld wordt de aangekon digde landdag van de VARA. De gezamenlijke predikanten hebben hun ernstige bezorgdheid uitgespro ken dat bij toestemming de zondags rust volkomen zal worden verstoord. Immers, aldus de brief, door het grote aantal zal het gehele politiekorps en zullen vele andere mensen moeten werken. De reactie van b. en w. op dit schrijven werd door het ministerie van de hervormde predikanten zo ont stellend geacht, dat dit college de brief ter kennisneming doorzond aan de centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente. In hun antwoord zeggen b. en w„ dat reeds overleg met de VARA was gepleegd over het verplaatsen van de landdag naar zaterdag 24 juni. Dit was voor de VARA niet mogelijk. Het schrijven vervolgt dan: „Wel zal er naar worden gestreefd de zondagsrust zoveel mogelijk te ontzien, in welk verband wordt overwogen het aantal bezoekers tot 70.000 bezoekers te be perken". „Van gemeentewege zal cr voorts op worden toegezien dat de bepalingen van de zondagsrust strikt worden na geleefd. Voorts vertrouwen wij, zo schrijven b. en w., dat ook de ligging en de beslotenheid van het park Berg en Bos er toe zal bijdragen, dat aan de zondagsrust zo min mogelijk zal worden afbreuk gedaan. Het antwoord van b. en w. werd aan de kerkeraad bekendgemaakt, die vervolgens uit sprak. dat hij met leedwezen van deze brief had kennis genomen. Vermiste vissers leefden op zeewater en wier De drie overlevenden van de Aru baanse vissersboot „Gladys" die ge ruime tijd vermist is geweest, heb ben thans verteld, dat zij na een motorstoring in zuidelijke richting waren afgedreven. Achttien dagen hebben zij zonder voedsel op zee doorgebracht. Zij dronken twee gla zen zeewater per dag en aten twee maal zeewier. Viermaal hebben zij een vliegtuig waargenomen en in de verte hebben zij zevenmaal een schip gezien. Sinds drie maart werd het sthip ver mist. Alles werd in het werk gesteld om het te vinden en op elf maart werden de nasporingen gestaakt. Op 22 maart werd het aangetroffen door een Amerikaans vrachtschip. Een van de vier opvarenden was toen overleden. Bij de aankomst in Ghris- tobal. bij het Panamakanaal, ston den honderden belangstellenden op de kade. Voor wat de Nederlandse consul in Christobal voor de schip breukelingen heeft gedaan hadden zij niets dan lof. (Advertentie) verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. Een „Persoonlijke Lening" bij De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om over contant geld te beschikken in bedragen ran f 500,- tot f 4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij overlijden alle nog niet opeisbare aflossings-bcdragcn worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne alle inlichtingen verstrekken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook de P.L.-folder aan vragen bij De Twentsche Bank afdeling GC, Postbus 407, Amsterdam. 165 kan fore ti Nederland FILMS IN ZEELAND „Aparte tafels" in donderdagcyclus Fons Rademukers' lilni „Het Mes" is geprolongeerd in Al- hambra (Vlissingen) en City- theater (Middelburg). „Het Mes" is vrijwel algemeen goed ontvangen. Zowel Rademakers als scenario-schrijver Hugo Claus is lof toegezwaaid voor deze rolprent in het serieuze genre, die met „Dorp aan de ri vier" qua gehalte op internatio naal peil staat, hetgeen van weinig andere Nederlandse speelfilms kan worden gezegd. Zoals bekend is de film gemaakt naar een novelle van dc Vlaming Hugo Claus. Bij het schrijven van het filmscenario wijzigde Claus enigszins inhoud en sfeer van het verhaal, om het geschikt te maken voor verfilming. Onbegrijpelijk ge noeg hebben sommige critici het de schrijver kwalijk genomen, dat hij zijn eigen werk op deze wijze aan het filmmedium heeft aangepast. I.uxor (Vlissingen) vertoont de Amerikaanse film over het leven van de legendarische gangster, die in de jaren dertig in Chicago opereerde en heel Amerika terro riseerde: „Al Capone, dictator van de onderwereld". Het is een uiterst spannende rolprent, die niet alleen in een aangenaam tempo de praktijken van het Amerikaanse gangsterwezen in beeld brengt, maar bovendien een goede typering geeft van het le ven uit die tijd in de grote Ame rikaanse steden. „Seven Thieves" ofwel „Zes mannen en een meisje", Electro (Middel burg) is een fraaie misdaadfilm met een aantal markante figuren op het slechte pad, dat voor de held van het verhaal vooral aantrekkelijk is om dat een beeldschone jongedame dit pac! geregeld kruist. Deze held is Rod Steiger en de jongedame Joan Collins. Edward G. Robinson zien we als de „professor", een man met overal vingers in de pap, die zich op het hoogtepunt van zijn carrière doodlacht. Een allermerkwaardigst verhaal dus, amusant tot de laatste minuut, dank zij een voor de hand liggend, maar toch alleszins aan vaardbaar happy end. Een film in hetzelfde genre, maar lang zo humoristisch, niet is „Tussen sex en misdaad", Grand (Goes). De onderwereld wordt in deze film wat somberder aange pakt en John Saxon en Linda Cristal pogen ons onder de in druk te brengen met een wat zwaarmoedige uitbeelding van mensen-in-de-knel. Donderdagcyclus In de donderdagcyclus deze week 9lechts één film, te weten de uit muntende produktie „Aparte tafels" met Deborah Kerr. David Niven, Rita Hayworth, Wendy Hiller en Burt Lancaster. Een indrukwekken de cast dus, die onze aandacht ves tigt op een van de beste films van de laatste tien jaar. Plaats van handeling- is een Brit se badplaats; de tijd, waarin we niet deze omgeving worden ge confronteerd: de herfst. In het stadje gebeurt niets, het dommelt rustig verder en in het pension vervelen zich vijf mensen. Met Britse gereserveerdheid leven zij hun eigen leventje aan aparte tafels. De sfeer van dit saaie be staan is bijzonder goed getroffen in deze ook fotografisch zeer goede rolprent. Chmielewsky liet 12.000 joden uit Vught ombrengen De thans terechtstaande voormalige kampcommandant Chinielewski heelt ongeveer twaalfduizend joden uit het concentratiekamp Vught voor vergassing naar Auschwitz en Sobi- bor laten overbrengen. Aldus een schrijven van het Nederlandse insti tuut voor Oorlogsdocumentatie dat gisteren bij de voortgezette behan deling van de zaak togen Chmiclews- ki in Ansbach door de openbare aan klager werd voorgelezen. Chwielewski was begin januari 1943 voor het oprichten van het kamp Vught naar Nederland gestuurd. Volgens de inlichtingen van boven genoemd instituut werden in mei en juni 1943 joodse kinderen, slechts ten dele in gezelschap van hun ou ders, massaal voor vergassing naar Sobidor gedeporteerd. De overgeble ven ouders werden later nagezonden en vergast. De wantoestanden in het kamp waren ten tijde van Chmie- lewski zo erg geweest dat zelfs de S.S. hem hierom had aangesproken, aldus het instituut. Om het proces niet onnodig ingewik keld te maken is Chmielewski echter „slechts" 297-voudige moord op ge ïnterneerden van het kamp Gusèn, bij Mauthausen, waarvan Chmie lewski ook de leiding heelt gevoerd, ten laste gelegd. (Advertentie zenuwkalmerend. niet verdovend maar genezehd! Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. V1N0BAS1S N.V. - AMSTERDAM Jeugdige overvallers gearresteerd Op 13 maart deed een late bioscoop bezoeker aangifte bij de politie dat hij door vier jongemannen in het Haagse Bos was overvallen. Omdat hij maar dertig cent op zak had „voor de bus naar huis", lieten de jongens hein gaan. De politie heeft dezer da- fen de 19-jarige tekenaar K. K., zijn 0-jarige broer, de timmerman T. R-, een 16-jarige scholier en een 16-jarige magazijnbediende aangehouden, die bekenden dat zij deze overval hebben gepleegd. zij bekenden tevens een tweede over val, eind januari of begin februari, waarbij zij onder bedreiging met een mes een slachtoffer ƒ20.wisten af te persen. Het mes is door de politie in beslag genomen. Van deze overval is bij de politie geen aangif t« gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7