Nederlandse woningbouw bedreigd door tekort aan bakstenen Opslag kernwapens defensiemaatregel KLANKBORD J POSITIEVE VOORSTELLEN OP KONINKRIJKS-CONFERENTIE STAPELLOOP VERLIEP NIET VOLGENS PLAN WOENSDAG 29 MAART 1961 PROV1NC1 ALB ZBBUWBB COURANT 1 Minister overweegt exportstop Het Wereldgebeuren OP 5 APRIL OVERLEG MET BAKSTEENINDUSTRIE (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse wonïngbouwprogramma voor '61 wordt ernstig bedreigd. De situatie in de baksteensector is dermate precair geworden, dat betwijfeld moet worden of de plannen van mi nister Van Aartsen voor het lopende jaar wel verwezenlijkt kunnen worden. Een woordvoerder van liet ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid deelde ons desgevraagd mee, dat het grote tekort aan bakstenen inderdaad een groot gevaar voor de Nederlandse bouwactiviteit betekent en hij voegde daaraan toe, dat vooral de export naar Duitsland een ernstige bedreiging vormt. Er zijn inmiddels tekenen die erop wijzen, dat minister De Pous van economische zaken overweegt de ex port van bakstenen naar Duitsland te verbieden. Een zegsman van zijn ministerie deelde ons desgevraagd mee, dat de minister zich in nauwe samenwerking met het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid beraadt over stappen, die geno men zullen moeten worden om aan de ernstige situatie het hoofd te kunnen bieden. Mocht het niet tot de mogelijkheden blijken te behoren een exportslop af te kondigen, dan is het zeker dat voor 1961 onvoldoen de bakstenen voorhanden zullen zijn. wat zou betekenen, dat er dit jaar belangrijk minder gebouwd zal kun nen worden dan in het vooruitzicht is gesteld. E.E.G.-bezwaren Minister De Poii{s zou bij de uit voering van zijn verstrekkend voornemen stuiten op ernstige bezwaren van de E-E.G.-commis- sie. Het is tot nu toe niet voorge komen. dat de gemeenschappe lijke markt voor een bepaald produkt gesloten werd. Het is trouwens de bedoeling van het verdrag, dat dit ook niet gebeu ren zal. Ook in kringen van de Nederlandse baksteenindustrie is men weinig met het plan van de bewindsman ingenomen. Men is daar van mening, dat het wel bij een overweging van de minister zal moeten blijven. Op basis van vrijwilligheid is er overigens al van een beperktheid sprake. De Nederlandse baksteen industrie heeft zich namelijk, ge zien de steeds slechter wordende toestand op de Nederlandse bouw markt, bereid verklaard haar uit voer van 200 miljoen stuks in 1960 terug te brengen tot 150 miljoen stuks in 1961, welk niveau ook in 1959 werd bereikt. In de eerste maanden van dit jaar is de export dan ook enigszins teruggelopen. De ze beperking blijkt evenwel ook over het gehele jaar gerekend niet in de gewenste verhouding tot de Nederlandse behoeften te staan, en wil minister Van Aartsen zijn aangekondigde plannen dus door la ten gaan, dan zal er plaats gemaakt moeten worden voor de mogelijkheid nog meer bakstenen ter beschikking te krijgen. Overleg Qp 5 april zal minister De Pous een onderhoud hebben met vertegen woordigers van de Nederlandse bak steenindustrie, en het ziet er naar uit, dat bij die gelegenheid de si tuatie op dè Nederlandse bouwmarkt ter sprake zal komen. De aannemers juichen iedere moge lijkheid om uit de baksteenschaarste te komen toe. Zelfs de grote bedrij ven zijn reeds het punt genaderd waarop het tekort zó nijpend dreigt te worden, dat bij het lang uitblijven van een grotere produktie, een rem op de activiteit zal moeten worden gezet. De kleinere bedrijven en onderne mingen, die pas enkele jaren be staan, moeten er reeds nu vrede mee hebben, dat de baksteenfabri kanten een lange wachttijd op de le veranties stelt. Eerst worden de reeds jaren bestaande relaties be diend en dan pas komen de jongere bedrijven in aanmerking, wat als ge volg beeft gehad dat al menig be ginnend bedrijf in grote moeilijkhe den is geraakt en aangenomen wer ken blijven liggen totdat de betrok ken aanemer over liet dikwijls maanden geleden bestelde materiaal kan beschikken. Nederland antwoordt Moskou Veroordelingen op Nieuw-Guinea Onlangs zijn te MerauUe ludo- nesïsche ingezetenen veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van één tot zes jaar wegens subversieve acties te gen het Nederlandse gezag. Volgens mededelingen van de ma gistraat, die zo juist uit Merauke is teruggekeerd, is de leider van de In donesische organisatie ter „bevrij ding van West Irian" (P.S.P. 1945). genaamd Benjamin Felubun. veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. Zijn medestanders Elias Balubun en Harry Soewarno kregen vier en een half "jaar elk, terwijl Carolus Tam- nge en Johannes Josef Somar tot vier jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Nog ëlf Indonesische le den en sympathisanten van de P.S.P. kregen gevangenisstraffen variërend van één tot drie en een half jaar. In één geval werd vrij spraak verleend. De doelstelling van de opgerolde or ganisatie was het met opstand en wapengeweld omverwerpen van hot Nederlandse gezag op Nieuw-Gui nea. MODERNE ZIEKTE. Een arts in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia heeft een nieuwe ziekte ont dekt. die hij „garagedeur-aandoe ning" noemde. Deze ziekte open baart zich door hevige pijnen in de horstkas en kan een hartaanval tot gevolg hebben. De oorzaak: het ge regeld opendoen van garagedeuren, met de hand. CONSEQUENT. in Avingnon werd oen verkeersovevtreder, die te rechtstond omdat hij zonder rijbe wijs had gereden, veroordeeld tot het volgen van autorijlessen. Als hij zijn rijbewijs heeft gehaald, zal dat vóór een jaar worden ingetrokken. VROUWEN. De Deense hocdenver- kopers hebben ontdekt, dat een man over het algemeen vier hoeden pro beert. voor hij'eén beslissing ncenit. Dat wil zeggen als hij alleen is. want is zijn vróuw er bij. dan past hij ongeveer 15 hoeden. Mededeling. De organisatie van Amerikaanse autowassers heeft zich tot de nationale weerdienst gericht met het verzoek om tijdens de weer berichten in plaats van „verspreide bewolking" van „zo nu en dan zon neschijn" te spreken.. Men hoopt op deze wijze op een opleving van de autowasserijen. Niet onder druk van buitenland Naar het ministerie van buiten landse zaken mededeelt heeft de Nederlandse ambassadeur te Moskou op 24 maart een nota overhandigd aan de Sow- jet-regering, die o.m. het vol gende inhoudt: ..De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de nota van de Sowjetregering d.d. 7 januari 1961, naar aanleiding van recente persbe richten inzake de opslag van be paalde wapens op haar grondgebied en de in verband daarmede door de Nederlandse minister van defensie afgelegde verklaring. De Nederlandse regering acht de in deze nota gegeven voorstelling van zaken, als zoy zij ten gevolge van buitenlandse druk hebben ingestemd met de opslag van deze wapens in Nederland, even misleidend als on juist. De Nederlandse regering moge in dit verband de aandacht van de Sowjetregering vestigen op het communiqué, hetwelk na afloop van de conferentie van regerings hoofden van de bij het Noord-At lantisch Bondgenootschap aange sloten landen in december 1957 te Parijs werd uitgegeven. Daarin stond vermeld, dat de regerings leiders eensgezind het besluit had den genomen ter versterking van de defensieve kracht van de N.A.V.O. gebruik te maken van de. meest recente ontwikkelingen op het gebied van de bewapening. In verband daarmede had de con ferentie besloten voorraden kernla- dingen aan te leggen, welke in geval van nood onmiddellijk voor de ver dediging van het bondgenootschap beschikbaar zouden zijn. Dit besluit werd genomen in de we tenschap van de in het bovenge noemd communiqué gesignaleerde omstandigheid, dat do 'Sowjet-rege- ring haar strijdkrachten had voor zien van de modernste en meest ver nietigende wapens. Deze omstandig heid is sindsdien meermalen door verklaringen van hoge Sowjet-auto- riteiten bevestigd. Do door de Noordatlantische lan den sinds 1957 getroffen maatrege len vormen een logisch uitvloeisel van de overeengekomen gedragslijn, welke, geheel in overeenstemming met het uitsluitend defensieve ka rakter van het Noordatlantische Verdrag, gericht is op de verhoging van de beveiliging van de bondge noten. Dit is het huis in Glasgoio, \oaar maandag vijf kleine kinderen door een geestelijk gestoorde vrouw uit een 'raam op de derde verdieping wer den geworpen. Een van de kinderen xoas op slag dood, de andere vier werden zeer ernstig getoond. (Voor verslag zie pagina 17) 9 Ex-president Eisenhower heeft ver klaard, dat hij een tweede boek zal gaan schrijven, dat hoofdzakelijk zijn achtja rige presidentschap behandelt cn „de les sen' die hieruit kunnen worden getrok ken". Bovendien zal hij nog een aantal artikelen voor de Saturday Evening Post schrijven. Zijn eerste boek. Kruistocht in Europa, heeft de tweede wereldoorlog lot onderwerp. MINISTER IN EERSTE KAMER Gesprek met Antillen en Suriname goed voorbereid (Van onze parlementaire redacteur.) De Nederlandse regering doet haar best om "de komende ronde tafelcon ferentie over de wijziging van het statuut voor het koninkrijk zo goed mogelijk voor te bereiden, teneinde teleurstelling by een van de partners te voorkomen. Een goede voorberei ding is onmisbaar om deze conferen tie te doen slagen eu onzerzijds zijn inmiddels positieve voorstellen bij de regeringen der partner-landen, de Antillen en Suriname, ingediend. Dit werd gisteren in de Eerste Kamer meedegedeeld door de vice-minister- president, drs. H. A. Korthals, wiens begroting zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. Minister Korthals betoogde, dat bij Nederland geen behoefte bestaat aan een wijziging van het statuut, maar als een van de partners, in dit geval Suriname, een wiiziging wil, dan kunnen wij niets anders doen dan ons tot een gesprek bereid verkla ren. De socialist mr. Cammelbeeck, die overigens de minister alle lof toezwaaide voor diens beleid, ge lijk ook de andere senatoren had den gedaan, vond, dat Néder land reeds titans duidelijk moet uitspre ken, dat het tot elke wijziging van het statuut bereid is, zelfs tot op heffing van het statuut als men dat in Suriname en de Antillen zou wensen. Minister Korthals wilde zich echter hierover niet uitlaten, omdat dit een vooruitlo pen op de besprekingen zou zijn. Wageningen Dc senaat toonde zich bezorgd over de slechte resultaten, die in Suri name waren behaald met het z.g. Wageningen-project. De heren Rey- ers (c.h.1. Kraayvanger (k.v.p.), Delprat (v.v.d.) en Algra (a.-r.) wil den niettemin de zaak voortzetten, zolang dit voor Suriname van belang kan zijn. Men was het er echter ook mee eens, dat de plannen tot uit breiding waren teruggenomen nu o.a. de inmiddels ingetreden daling der wereldmarktprijzen van rijst de grondslag aan de plannen had ont nomen. Veel woorden van hulde mocht mi nister Korthals in ontvangst nemen voor de instelling van de advies raad voor culturele samenwerking tussen de landen van het koninkrijk. Berichten over Zuidafrikaanse tegenregering „A.F.P." verneemt te Londen van de zijde van uitgeweken Znidafrikanen dat er iu de loop van april een „voorlopige Zuid afrikaanse regering" zal worden uitgeroepen, die te Cairo of in een andere Afrikaanse hoofd stad zou worden gevestigd. In deze „regering" zouden vertegen woordigers zitting nemen van vijf in Zuid-Afrika verboden politieke or ganisaties van negers en Indiërs, die samenwerken onder de naam „Ver enigd Zuidafrikaans Front". „Premier" van deze tegenregering zou dr. Joessef Dadoo. bestuurslid van het „Zuidafrikaanse Indische Congres", worden. Nana Maliomo, bestuurslid van het Panafrikaanse Congres, zou hem als minister van „minister van buiten landse zaken" terzijde staan. Huiszoekingen in België, na moord op parlementslid Op verzoek van het parket te Luik heeft de gerechtelijke politie te Ant werpen, Gent, Kortrijk en Leuven een groot aantal huiszoekingen ver richt. Het parket zou ongeveer twee maanden geleden aanwijzingen heb ben gevonden, die geleid hebben tot deze huiszoekingen. Deze zouden verband houden met de moord op het Luikse parlementslid Julien La- hant. De communistische heer Lahaut heeft zich indertijd berucht gemaakt door tijdens de eedaflegging van ko ning Boudewijn in het parlement „leve de republiek" te roepen. Enke le weken daarna werd hij op de drempel van zijn woning neerge schoten. De huiszoekingen werden alle verricht bij zogenaamde N.K.B.- ers, mensen ,die in de laatste wereld oorlog waren aangesloten bij de ver zetsgroep Nationale Koningsgezinde Beweging. De politie heeft gezocht naar documenten, zoals dagboeken en aantekeningen, en naar wapens. Verscheidene personen werden uren lang ondervraagd. Drie werden voor verder verhoor overgebracht naar het gerechtshof in Antwerpen. SPECTACULAIRE DAG VOOR SCHEEPSBOUW De Amerikaanse filmstei Elizabeth Taylor heeft de „Clinic" in Londen verlaten en is per vliegtuig naar huis teruggekeerd. Voorzichtig werd de filmster de vliegtuigtrap 'opgedragen. Drie schepen te water in Alblasserdam en Gorkum De Nederlandse sclieepsbouw- iudustrïe heeft een spectacu laire dag beleefd. Binnen een straal van 25 kilometer en met een totaal tijdsverschil van nauwelijks meer dan tachtig minuten liepen gis termiddag namelijk drie schepen voor buitenlandse rekening van stapel in het Zuidhollaudse rivierengebied, twee langs de Noord bij Alblasserdam en één op de Gorkumse werf van Bïjker's Aannemingsbedrijf N.V. Vooral in Alblasserdam beloofde het een opwindende gebeurtenis te zullen worden. Daar immers wa ren de werven van Verolme en „De Noord" op de gedachte ge komen om de twee schepen ge lijktijdig in het water te laten glijden. Dc Noorse bulk carrier „Skauvann", met een draagver mogen van 24.000 ton, bij Verol me en de veel kleinere Deense vrachtvaarder „Ritva Dan" (een draagvermogen van 3.700 ton) bij de 400 meter verder gelegen .^De Noord". Tussen beide hellin- I gen wi; daarvoor een speciale telefoonlijn aangelegd, j Het was jammer, dat het schouw spel niet geheel slaagde. Want I toen bij Verolme de Noorse me- vrouw Inger Pahle de traditione- I le fles champagne tegen de boeg stuk sloeg, de klink viel en ,de I ..Skauvann" onmiddellijk daarop naar zijn element gleed, waren 1 bij „De Noord" de arbeiders nog driftig aan het slaan tegen de on wrikbare stoppingsblokken, die de door mevrouw Ellen Chris- tensen al eveneens gedoopte - „Ritva Dan" in bedwang hielden. Precies twee minuten en vierentwin tig seconden nadat de stoomflui ten op de rivier hadden weer klonken ter begroeting van de Noorse bulk carrier, ging ook de „Ritva Dan" van de helling. De derde tewaterlating geschiedde omstreeks kwart voor vijf bij Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. in Gorinchem. Daar liep een zus terschip van de „Ritva Dan", de „Brita Dan" van stapel. Mevrouw Carlsn verrichtte deze doopplech tigheid. Binnenkort zal men bij de firma Bijker beginnen aan de bouw van een derde schip van dit type, dat de naam „Saima Dan" zal krijgen. Deze vrachtvaarder wordt volgend jaar te water ge laten. Woestijn - olie De Griekse mythen vertellen ons dat tie zonnewagen van god He lios, die elke morgen vroeg zijn rit begon om dan bij het vallen van dc schemer de dagtocht te beëindi gen, eens door een ander werd be stuurd. Door eeuwenlange ervaring wisten de vier paarden van de met een stralenkrans getooide Helios pre cies wat hun meester wilde: boven Italië \-at lager rijden, want daar moest het warm zijn, maar wat ho gere luchtlagen kiezen als het span boven noord-Europa arriveerde. Toen er een vreemde bestuurder op de bok van de zonnewagen zat., wer den de zonnepaarden schichtig en juist toen men boven de landen van Noord-Afrika was. voerde de zonne paarden-menner een zo vreemde ma noeuvre uit dat paarden en wagen een kilometersdiepe duik namen. Zo dicht kwam men bij de aarde dat de ontzagwekkende straling van de zon newagen dorpen in brand zette, alles wat groeide verwoeste en er geen levend wezen overbleef. Hoe zonne god Helios ook zijn best deed het onheil te herstellen, de zonnestralen waren zelfs zo diep de Afrikaanse bodem ingegaan, dat. zo vertelt de mythologie, daar nooit meer iets goeds zou kunnen groeien. Men noemde die afgebrande, troosteloze vlakte de Sahara. Eeuwenlang werd de Sahara al leen gebruikt voor ontdek kingsreizen maar dan angst vallig aan de rand), als decor voor opwindende Berber-romans en ais schuilplaats voor rovers en benden. In de laatste oorlog was het uiter ste noorden van deze woestijn het toneel voor een treffen tussen de Duitsers en de Engelsen, maar de legendarische woestijnratten van Rommel en Montgomery waagden zich niet in het midden van die troos teloze vlakte, waar slechts hier en daar wat groen en overblijfselen van tot op de botten vergane leven de wezens liggen. Over zo'n vlakte kan nooit ruzie komen. Dat zou wel waar zijn. als men de laatste jaren niet tot de ontdekking was gekomen dat er toch nog wel wat meer ligt dan zand en afgekloven botten. In 1957 werd voor het eerst olie aan geboord en dit magische woord maakte de omliggende landen wak ker. Frankrijk, vrijwel geheel eige naar van de woestijn, maakte er zelfs een apart departement van met een eigen provinciale regering. Want men wist dat er onder het zand pn- metelïjke rijkdommen zouden vrij komen. Frankrijk verklaarde ook dat de Sahara lós van Algerije stond. In de vei-wachting natuurlijk dat. Ferhat Abbas alleen over Algerije zou praten, als het over „los van Frankrijk" ging. Ook hierin zijn de verwachtingen van Frankrijk op niets uit gelopen. Het zou ook wel van bijzondere nalatigheid van de „vrije Algerijnse regering" getuigen, als zij, nu het getij gunstig is. niet ook de Sahara in het overleg zou be trekken. Abbas verklaarde dat in «le toekomst de bodemschatten van dë Sahara moeten worden ontgonnen door de gezamenlijke landen die- rondom de Sahara liggen, onder lei ding van de regering van Algerije. En deze zin schakelt Frankrijk bij voorbaat uit. Onder de naam Organisation Com mune Des Régions Sahariennes heb ben de Franse regering en enkele in dustriëlen een N.V. gesticht met het doel de opbrengst van olie en aard gas eerlijk te verdelen onder de aan de Sahara grenzende staten. Abbas heeft al laten weten dat hij er niets voor voelt over de Sahara te onder handelen. Algerije behoort, zo zal hij in n.vian-Ies-Eains laten vertel len, door Algerijnen te worden be stuurd. En de Sahara behoort 'bij een vrij Algerije. Politieke en eco nomische vragen zullen dus in Evian aan de orde komen en het is dikwijls gebleken dat de laatste wel eens het belangrijkst zijn. Abbas en De Gaulle geloven beiden niet meer in het sprookje van de door een zon newagen voor altijd verschroeide vlakte. Het woord „olie" doet de po litieke hartstochten oplaaien. Pre mier Debré heeft gezegd dat de Sahara Frans is en Frans zal blijven. Maar dat zei De Gaulle twee jaar geleden ook van Algerije. „Alleen Frankrijk kan het gebied ontgin nen," zei Debré. Deze uitspraak zal in Evian nog wel flink worden be kritiseerd. 'Want de Algerijnen kun nen, ook wanneer ze zelfstandig wor den, een oliebron voor de staatskas best gebruiken. MICHEL DEBRÉ ...Sahara blijft Frans.. Twintigjarige Brit ter dood veroordeeld Een rechter in Lewes, in het Engel se graafschap Sussex, heeft de 20- Jarige Victor John Terry ter dood veroordeeld wegens moord op een 61 jaar oude bankbediende. De 20-jarige Alfred George Hosier kreeg levenslange gevangenisstraf, terwijl de 16-jarige Philip Tucker ter beschikking van de regering werd gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3