PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. NIET VERTEGENWOORDIGD BIJ OPENING VAN DE N.G.-RAAD VLIEGRAMP VERGT 52 DODEN Veerhaven Kats voor zomerdienst in gebruik ISIS Officiële Nederlandse invitatie af gewezen Vandaag. Bezinning I Bezinning II 204e jaargang - no. 75 Dagblad, uitgave van do Urm» Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 mrt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.m Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f' 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Jiro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. i of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Den Haag pijnlijk verrast Robbie van Veen weer bij zijn vader en zijn zusjes De Verenigde Staten hebben Den Haag verwittigd dat zij geen officiële vertegenwoordigers zullen zenden naar de officiële opening van de Nieuw-Guinea-raad, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteravond in ant woord op vragen verklaard. „Wij hopen dat de Verenigde Staten zich nog op dit besluit zullen bezinnen", voegde hij eraan toe. Voorts is aangekondigd dat Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland wel officiële vertegenwoordigers zullen sturen. In officiële leringen is men van gevoelens dat de Amerikaanse afwijzing van de officiële Nederlandse uitnodiging neerkomt op stilzwijgende steun voor de'Indonesische aanspraken op Neder lands Nïeuw-Guinea. Indonesië oefende druk uit In genoemde kringen stelde nieu dat Washington grote verantwoordelijk heid op zich nain door steun te ont zeggen aan de pogingen van Neder land de Papoea's zelfbeschikking te geven. In diplomatieke kringen in Den Haag werd er op gewezen dat Indonesië druk had uitgeoefend op de landen die waren uitgenodigd de plechtig heid in Hollandia bij te wonen. Doch Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Frankrijk, alle leden van de Zoavo en van de Zuid Pacific-commissie, waarin ook Nederland is vertegen woordigd, weerstonden de druk. Woordvoerders van de Ameri kaanse ambassade zeiden dat men voor opheldering in Wash ington. moest zijn. Een woordvoerder van het Ame- KENNEDY WIL MEER VOOR DEFENSIE President Kennedy heeft giste ren het congres om een bedrag van 1.954.000.000 dollar aan uïeuwe kredieten voor de natio nale defensie verzocht. Presi dent Eisenhower had in januari reeds een bedrag van 41.840. 000.000 dollar gevraagd. De Amerikaanse president beveelt in zijn boodschap o.m. aan de bouw van. tien Folaris-duikboten meer dan de- regering-Eisenhower had voor gesteld. Hierdoor zou het aantal van deze duikboten tot 29 stijgen. Ken nedy meent ook, dat de produktie van de intercontinentale raket „Mi- nuteman" moet worden verdubbeld. Kennedy wenst dat de plannen voor versnelling van de ontwikkeling van de B-70-bommenwerpers worden vervangen door die voor de bouw van „Skybolts", van de gvond af te vuren raketten tegen luchtdoelen. De voorstellen behelzen voorts de aanbeveling een achtste deel van de zware bommenwerpers voortdurend in de lucht in alarmtoestand te heb ben. De helft van de zware bommen werpers zou op de vliegvelden in staat van paraatheid moeten staan. Ook wil Kennedy dat de Amerikaan se strijdkrachten beter worden uit gerust voor een beperkte oorlog of een guerrilla. Eén van de grondslagen van de Amerikaanse defensiepolitiek is dat wapens onder beheer moeten staan van het hoogste burgerlij ke gezag en bevel, zowel in oor- logs- als vredestijd. Verder zullen de Amerikaanse wapens nooit worden gebruikt voor het toe brengen van de eerste slag. Het hoofddoel van de Amerikaanse bewapening is de vrede en niet de oorlog, aldus Kennedy. Ongeregeldheden in Irak In Irak hebben zich gisteren ongere geldheden voorgedaan. De militaire gouverneur van Irak heeft thans voor de provincie Bag dad samenscholingen van meer dan zeven personen verboden, terwijl op het dragen van wapens een verbod is ingesteld, een en ander gepaard met strenge straffen. In een der wijken van de hoofdstad is een avondklok ingesteld. Militai ren staan ''klaar om te schieten op ieder die de voorschriften overtreedt. is het 25 jaar geleden, dat de Zuidafrikaanse dichter Eu- c géne Nielen Marais te Pelina- y ba bij Pretoria overleed; wordt te Lisse de nationale bloemententoonstelling „De Keukenhof" geopend. VWWAWWWWVWMW Soekarno wijst elk compromis af President Soekarno heeft op een massabijeenkomst in Pontianak ge zegd dat er geen compromis in de kwestie West-Irian zou zijn. Hij zei dit op een reis door West- Borneo in gezelschap van tien am bassadeurs van de oostelijke en wes telijke blokken. „Wij zullen nooit ophouden met de strijd voor de te rugkeer van West-Irian uit Neder landse handen, omdat het een deel is van de Indonesische nationale re volutie". Hij legde er de nadruk op dat het Indonesische volk een ferme houding moet aannemen tegenover de Neder landers. „West-Irian moet zonder compromis onder Indonesische soe vereiniteit terugkeren". rikaanse ministerie van buiten landse zaken wilde evenmin com mentaar geven. Toen een journalist de woordvoer der Lincoln White, vroeg of deze be richten juist waren; antwoordde hij: „Ik ben hiervan niet op de hoogte en daarom kan ik geen commentaar geven". Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag zei in antwoonrd op vragen, dat men gehoopt had dat alle leden van de Zuid Pacific-commissie de uitnodiging om de installatie van de Niemv-Guiea-raad bij te wonen, zou den aanvaarden. Hij voegde hieraan toe dat men hoopte dat de Verenigde Staten alsnog kans zouden zien de uitnodiging te aanvaarden. Tsjechisch toestel verongelukt Vreselijke ravage in bos bij Neurenberg Bij het dorpje Oberruesselbach, ca. 30 km ton noorden van Neurenberg, is gisteravond een Tsjecho-Slowaaks verkeerstoestel van bet type IL 18 neergestort. Het. toestel had 52 men sen aan boord. Het llode Kruis In Neurenberg heeft medegedeeld dat er geen overlevenden zyn. Het toestel was op weg van Praag naar Zürich. Ooggetuigen zeiden dat het vliegtuig op geringe hoogte over de plaatsen Graefenberg en Solln- berg vloog. Men zag vlammen uit de romp schieten. Plotseling klonk bul derend lawaai en werden de vlammen veel groter. Het leek op de piloot nog probeerde het toestel in glijvlucht aan de grond te zetten. Het kwam terecht op een akker op korte af stand van een bos. Bij de aanraking met de grond is het vliegtuig kenne lijk ontploft. Een enorme vlam schoot omhoog. Ooggetuigen beweerden dat zij nog hadden horen gillen, toen het vlieg tuig aan de grond was. Mensen in de buurt kwamen in alle soorten voertuigen aanzetten. Gepoogd werd de vlammen met brandblussers te doven. Verkoolde en verminkte lijken, waaronder van een aantal kinderen, werden uit het wrak getrokken. 9 De. .Italiaanse artsenvereniging heeft besloten alle 75.000 artsen in Italië op te roepen tot een staking van 24 uur op 8 april uit protest tegen een belastingmaat regel. Volgens de vereniging brengt de maatregel het beroepsgeheim van de art sen in gevaar. De artsen zullen op 8 april in dringende gevallen hulp blijven verle nen. De gewraakte maatregel houdt on der meer in dat de financiële recherche de boeken van de artsen mag controleren. Kleine Robbie van Veen is terug bij zijn Vader. De 29-jarige Johannus S. van Veen, metselaar in Alk maar, sloot de zes maanden oude baby geroerd in zijn armen en daalde er omzichtig de vliegtuig trap mee af, toen Robbie onder de hoede van een Nederlands echtpaar uit Australië gistermid dag in een DC-8 straalmachine op Schiphol aankwam. Een week geleden meldden persbu reaus uit Australië, dat de vader op zee was, dat de moeder in Australië zojuist bij een verkeers ongeluk om het leven was geko men en dat de kleine Robbie zon der papieren niet naar Nederland mocht vliegen. Alleen het laat ste was juist. Moeder aVn Veen was in december overleden aan trombose en toen besloot haar man, die vijf jaar geleden met haar naar Australië was geëmigreerd, naar Neder land terug te keren, omdat hij al leen niet voor drie kinderen kon zorgen en hier vele familieleden heeft. De toen pas drie maanden oude Robbie liet hij bij vrienden achter. Een week geleden zou een Neder lands echtpaar hem meenemen naar Nederland, maar 'de papie ren waren niet in orde. zodat liet vertrek een week moest worden uitgesteld. Op Schiphol werd de familie giste ren weer verenigd. Daar waren behalve Robbies vader ook zijn oma. een tante en zijn twee zus jes: Sandra (4%) en Judith (3). Op de foto: vader Van Veen met zijn zoontje en de meisjes Judith en Sandra. OPENING OMSTREEKS HALF MEI Aansluitende weg op Zuid- Beveland niet tijdig gereed Vóór de zomerdïenstregeling op 28 mei a.s. zal de nieuwe veerhaven van Kats in gebruik worden genomen. De verwachting is, dat de haven omstreeks de helft van mei officieel zal kunnen worden geopend. Op dit ogenblik is de veerhaven al vrijwel geheel gereed. Het remmingwerk voor de veer boot met zijlading is aange bracht, de lieftoren van de voormalige veersteïger te Wolphaartsdijk is geplaatst en in de loop van volgende week volgt de brug, even eens afkomstig van de stei ger te Wolphaartsdijk. Na aanvankelijke vertragingen een gevolg van het slechte= weer in 1960 en stagnatie in de aanvoer van zand is dit mil joenenproject thans aan de eind fase toe. Het havenplatcau nabij de aanlegplaats van de veerboot is al geheel bestraat. De vier ba nen, waarop de auto's zich kun nen opstellen, zijn inmiddels af gebakend. Aan de noordelijke zijde van het havenplateau, tegen de zeedijk, zijn enkele geboüw- tjes verrezen. De wachtkamer van 't vroegere veer in Kortgene wordt ingericht als kantoor voor het bootpersoneel. Tevens is er een barak, die aan-de haven, van Zierikzee heeft gestaan. ge plaatst. Deze 12 meter lange en 5 meter brede barak wordt inge richt als restauratie-wachtkamer. Het grote havenplateau 1 op de kop van de haven zal op korte termijn worden opgespoten, waar na het bestraat zal worden. Op dit havenplateau komt de nieuwe weg te liggen, die aansluit op het havenplateau bij de aanlegstei ger. Er zal de komende week onder hoogspanning gewerkt moeten worden, want de provinciale stoombootdiensten is er bij 't op stellen van de zomerdienst van uit gegaan, dat de haven bij de aanvang van de zomerdienst in gebruik zal zijn. De provinciale waterstaat streeft er derhalve naar het werk vóór het ingaan van deze zomerdienstregeling op 28 mei, op te leveren. Met-de aansluitende weg naar de Aan de nieuwe veerhaven te Kats wordt druk gewerkt om deze nog vóór het ingaan van de zomerdienst- regeling op de dienst Zierikzee-Kats gereed te hebben. Foto P.Z.C.) veerhaven te Kats op Zuid-Beve land wil het nog niet zo erg vlot ten. Het ruim 1 km lange gedeel te door de Goese polder is nog laug niet gereed. Provinciale wa terstaat verwacht met deze weg niet klaar te komen vóór de veer haven is geopend. Het resterende gedeelte op Noord-Beveland het onteigende stuk van de heer Heyse uit Middelburg is thans nagenoeg gereed. Indien het deze week droog weer blijft, zal de weg zeer waarschijnlijk nog vóór de paasdagen voor het verkeer worden opengesteld. f Minister Van Aartsen vindt het niet nodig om voor de woning bouw strengere eisen voor te schrijven, zo heeft hij de Eerste Ka mer meegedeeld. Hij keurt namelijk de zienswijze in zijn algemeenheid af, dat de naoorlogse woningen over het algemeen slecht zijn tengevolge van bezuinigingen, die uit het rege- ringsprijsbeleid voortvloeien. Er kan binnen de voorschriften wel degelijk iets goeds gebouwd worden, indien althans bij ontwerper, toezichthouder en aannemer de nodige deskundig heid en juiste mentaliteit aanwezig zijn. In het algemeen is het woon- peil voortdurend verbeterd en op grote schaal worden voortreffelrjké volkswoningen gebouwd, zo meent hij. Dat is een heel ander geluid dan de scherpe aanvallen, die de laatste tijd met name door twee Amster damse architecten op de naoorlogse Nederlandse woningbouw zijn gelan ceerd. En wanneer men kennis neemt van allerlei recente publika- ties over dit onderwerp, dan lijkt het er op alsof een ex- Elosie van klach- en is losgebarsten over het nieuwe woningbezit van Nederland. Gene raliserend is zelfs al opgemerkt, dat de kunst van het moderne bouwen slechts daarin bestaat precies te schuiven langs de minimum-voor schriften. De kritiek is scherp en lie vig: op de overheidsvoorschriften, op de architecten en op de aanne mers. En voor de buitenstaander lijkt de conclusie van één der critici op zijn minst de overweging waard, namelijk dat het de hoogste tijd is voor allen, Gie bij de woningbouw zijn betrokken, tot bezinning te komen en dat alle zeilen bijgezet moeten wor den om weer eens orde op zaken te stellen. Minister Van Aartsen echter voelt blijkbaar niet veel voor die bezinning. Hij zegt immers, dat er niets aan zijn voorschriften schort en suggereert dat de schuld elders moet worden gezocht. Een be dekte beschuldiging aan het adres van de bouwwereld. Vermoedelijk zal nu die bouwwereld weer wel woedend reageren en beweren, dat de kern van de zaak toch ten departemente is te vinden. Zo blijft men aan de gang. Wij geloven derhalve, dat de Eerste Kamer het antwoord van de bewindsman niet. zomaar voor zoete koek moet aannemen. Want met be schuldigingen over en weer komt men er niet en er staan bovendien te grote belangen op het spel. Het gaat er overigens geenszins om aan de bewindsman thans een bitter verwijt te maken. Immers, de naoorlogse woningbouw is geen op zichzelf staande zaak, maar onder deel van een groter beleid. En dat beleid was er op uit om na de oorlog Nederland in deze wereld een con currerende positie in te laten nemen, zodat het prijspeil laag moest worden gehouden. In deze politiek pasten lage lonen en lage huren en zij heb ben mede de overheidsvoorschriften voor de woningbouw bepaald. Zij zijn ook debet aan wat men dan noemt de „uitgeklede" woning. Bovendien is wel duidelijk, dat an dere partijen in het bouwproces even min helemaal vrijuit gaan. De klach ten van de laatste tijd zijn ook be lastend voor architecten en aanne mers. Maar in dit stadium gaat het er niet om wie er de schuld heeft, doch dat er een andere situatie komt. En daarom is het te betreuren, dat de minister nogal nonchalant over deze zaak heenloopt. Eenvoudig de conclusie: de voorschriften zijn best, de fouten liggen elders, en daarmee is voor hem blijkbaar de kous af. Dat kan een minister van bouwnij verheid zich thans niet permitteren. Zo min architecten en aannemers zich kunnen veroorloven de schuld uitsluitend op de overheid te schui ven. Zo kan men zich afvragen waarom de grote aannemersbonden nog zo weinig initiatieven hebben ontplooid om de goede naam van hun leden die is hier in het geding! met waarborgen te omringen. En voorts: wordt het niet eens tijd om wettelijk vast te leggen hoe de ver antwoordelijkheden en dus ook de aansprakelijkheid in de bouw sector precies liggen? Wordt het geen tijd om eens te denken aan de instelling van een Bouwraad, een lichaam, dat zoals bijvoorbeeld de Raad voor de Scheepvaart, de vak technische problemen bij voorkomen de onregelmatigheden kan onderzoe ken en in de openbaarheid kan bren gen? Het zijn stuk voor stuk over wegingen, die gezien de klachten explosie van de laatste tijd wel heel erg urgent worden. Zo urgent, dat een minister niet kan volstaan met het geven van schouderklopjes aan zichzelf. Slaapmutsen weer in de mode I Het internationale wolsecre- I i tariaat heeft te Londen mee- 1 i gedeeld dat onder de Ameri- I i kaanse tieners de slaapmuts i weer in de mode komt. 1 j Een Britse onderneming te 1 Stevenage bij Londen zendt I thans vierhonderd slaapmut- sen per maand naar de Ver- i enigde Staten, in hoofdzaak I j naar Manhattan. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1