EERSTE NEDERLANDSCHE Belangrijke teruggang van Zeeuwse veestape) PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer stii flijii WALCHEREN WOENSDAG 29 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 E.N. NOG „SLECHTS" 8340 PAARDEN Gemiddelde rundveebezetting bleef nagenoeg gelijk Van de Rijksveeteelt- en zuivel- voorlichtingsdienst voor Zee land is een uitvoerig en gedocu menteerd jaarverslag over 1960 verschenen, waaruit blijkt: dat de bijna 10.000 paar den, die Zeeland in 1959 nog telde, in het afgelopen jaar verminderde tot 8340 stuks; dat de rundveestapel van 97.336 stuks in 1959 terug liep naar 92.635 stuks vee; dat de totale varkensstapel van 24.372 stuks vermin derde tot 22.494; dat het aantal schapen van 15024 stuks terugliep naar 12059; dat de geitenhouderij in Zeeland slechts gering van omvang genoemd kan wor den. Wat de paardenhouderij betreft, wordt geconstateerd, dat deze ver der afneemt als gevolg van een nog steeds voortgaande motorisatie en mechanisatie op de landbouwbedrij ven. Het aantal bedrijven waar nog paarden worden gehouden vermin derde tot 3895. Dit ondanks het feit, dat in het buitengewoon natte na jaar de bedrijven waar met paarden kon worden gewerkt een voorsprong hadden bij de oogstverrichtingen. Als reden, die deze ontwikkeling sterk in de hand werkt, wordt het steeds meer ontbreken van goede (Advertentie) 0| geh°°r' de Morgan groot nieuws voor alle Nederlanders van 1 tot 100 jaar paardeknechts en een sterk ver minderde belangstelling voor het paard genoemd. Goedkoop Voor de middelgrote en kleinere be drijven dwingen de hoge investe ringskosten van motorisatie en bij passende bewerktuiging tot grote voorzichtigheid. Bij voldoende ar- beidsbezettïng blijft het paard ech ter de goedkoopste trekkracht. Op eenmansbedrijven laat men terecht meer werkzaamheden in loondienst verrichten. De werktuigencoöperaties blij ken in Zeeland moeilijk tot ontwik keling te komen, aldus het verslag. Hierin wordt verder gemeld, dat de fokkerij van veulens in 1960 even eens een teruggang liet zien. Over de ontwikkeling van de vee houderij in Zeeland in het afgelo pen jaar meldt het verslag, dat in het najaar van 1960 minder jonge dieren voor de mesterij werden opgezet, zodat de rund veebezetting in december, verge leken met de wintertelling van 1959 met 4700 dieren was ver minderd. Totaal zijn er in Zee land in december van het afge lopen jaar 92.635 stuks rundvee geteld tegen 97.336 in 1959. Ook het aantal rundveehouders liep terug en wel met 123. De gemid delde veebezetting per bedrijf bleef echter nagenoeg gelijk en bedroeg in december ruim 15 die ren. Uitbreiding De totale melkveestapel onderging enige uitbreiding. Op de gemengde bedrijven neemt de melkveehouderij zodanig toe, dat de inkrimping op dc grotere akkerbouwbedrijven ruimschoots wordt gecompenseerd. De uitbreiding viel vooral op Wal cheren, Schouwen-Duivelahd, Tholen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te constateren. De varkenshouderij kon zich in het afgelopen jaar na de uitbreiding in 1.959 niet in omvang handhaven. De totale varkensstapel verminderde van 24.372 in december 1959 tot 22.494 bij de inventarisatie in de cember van het afgelopen Jaar. Het aantal varkenshouders daalde met ongeveer 200. Hierbij kan worden aangetekend, dat de uitbreiding en de concentratie van de varkenshouderij op het klei ne bedrijf zich overigens voortzet, terwijl de geregistreerde fokkerij vooruitgang boekte. Minder schapen De schapenhouderij in Zeeland wijzigde zich verder door een ver mindering van de kudden op dij ken en schorren. Het aantal scha pen bedraagt thans 12059 op 749 bedrijven. Ondanks een terüg- gang ontwikkelt de schapenhou derij en -fokkerij zich op de Zeeuwse bedrijven gunstig. De geitenhouderjj in Zeeland wordt slechts gering van omvang genoemd. Inventarisatie van de geitenstapel vond zelfs niet plaats. Verder wordt in het jaarverslag uit voerig aandacht besteed aan de ont wikkeling van het verenigingsleven, met name de stierenverenigingen, de melkcontroleverenigingen, fokvereni- gingen op het gebied van het rund vee. afstammelingsonderzoek van stieren en veeverbetering in streek- verbeteringsgebieden. Gezien de betekenis van de veehou derij voor een aantal bedrijven wer den plannen besproken voor een nieuwe aanpak in samenwerking met de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, waarbij bestaande verenigingen wor den ingeschakeld. Wat de melkwinning en melkhy giëne betreft wordt meegedeeld, dat de uitbreiding van de melkveehou derij op vele gemengde bedrijven samen ging met een relatief vrij grote toename van het aantal melk machines. Eind 1960 werd op 244 bedrijven machinaal gemolken tegen 155 begin 1960. De melkaanvoer bij de verschillende zuivelfabrieken steeg in 1960 met 6,5 miljoen kg, hetgeen neerkomt op een toename van meer dan 11 pro cent. Het gemiddelde vetgehalte van de geleverde melk vertoonde een kleine stijging en bedroeg 3,80 pro cent. Totaal werd in Zeeland aan melk geleverd 63.375.267 kg. De Zeeuwse zuivelfabrieken produ ceerden in het afgelopen jaar 756.685 kg boter tegen 607.522 kg in 1959. DOMBURG Afdeling Domburg N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw H, A. van der Bom van Dalen hield de af deling Domburg van de N.C.V.B. af gelopen week haar maandelijkse bij eenkomst in zaal Rehoboth Op deze bijeenkomst sprak ds. H. K. Poelman uit Arnemuiden over het onderwerp „De zonde tegen de Hei lige Geest". De volgende vergadering is vastge-r steld op 25 april a.s. RITTHEM „Ritthems Jeugdkoor" gaf geslaagde uitvoering Het „Ritthems Jeugdkoor" gaf de zer dagen in „Ons Dorpsleven" te Ritthem de jaarlijkse feestavond. Voor de eerste maal trad nu ook op het meisjeskoor voor grotere meisjes dat enkele maanden ge leden werd opgericht. In zijn ope ningswoord heette deheer M. de Visser de vele aanwezigen van har te welkom. Voorts dankte hij b. en w. voor de verleende steun in het afgelopen jaar, de kerkvoogdij van de Ned. herv. kerk voor het gratis gebruik van de consistorie voor de wekelijkse repetities, de donateurs alsmede de dirigente, mevrouw Francke. Eerst zongen de koren ge zamenlijk 2 nummers, waarna zo wel het jeugdkoor als het meisjes koor elk 10 nummers op voortreffe lijke wijze brachten. Na de pauze, waarin een verloting werd gehou den, voerde het jeugdkoor een aar dig toneelstukje op „De nieuwsgie rige prinses", hetgeen met een gul applaus van de aanwezigen werd beloond. De heer de Visser sloot met een kort woord deze geslaagde avond. KOUDEKERKE Lezing van mej. Van Dijk over Jeugd Rode Kruis De afdeling Koudekerke van het Ne derlandse Rode Kruis hield afgelopen week in hotel „Walcheren" een pro- pagandavergadering, die onder leiding stond van de plaatselijke voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans. Op uitnodiging van het plaatselijke Rode Kruis was onder meer aanwezig de Plattelandsvrouwenvereniging, de N.C.VJ3., de Hervormde Vrouwenver eniging en de diverse jeugdclubs. Als spreekster trad op mejuffrouw Van Dijk uit Den Haag, die een cau serie hield over het doel van het Jeugd Rode Kruis. Ter illustratie van haar inleiding had mejuffrouw Van Dijk een kleine tentoonstelling ingericht van werkstukken, die in het kader van het Jeugd Rode Kruis waren ver vaardigd. Aan het slot van de avond dankte bur gemeester Dregmans mejuffrouw Van Dijk voor haar boeiend betoog. Boerenleenbank hield ledenvergadering De Coöp. Boerenleenbank Koudeker ke hield maandagavond in hotel voorzitter, de heer Joh. Tevel, het feit, dat de heer J. Jasperse tot juni 1960 voorzitter was. Wegens ziekte kon hij het voorzitterschap echter niet meer waarnemen. De secretaris, de heer P. S. Kodde, las de notulen. Het verslag van de kassier gaf voor 1960 een winstsaldo te zien van f 6.071,95 (in 1959 f 5.400,—). De heer P. Wielemaker Czn. werd fekozen als lid van het bestuur, in e vacature van de heer Jasperse. De heer P. D. Izeboud werd herko zen als lid van de Raad van Toe zicht. In de vacature in de Raad van Toezicht werd voorzien door de verkiezing van de heer W. Koole Jzn. Het aantal dagboekposten in 1960 bedroeg 26.469. Het totaal aantal le den op 1 januari 1961 was 1508. Jaarvergadering mannen- en vrouwenvereniging Dezer dagen hield de Mannen- en Vrouwenvereniging te Koudekerke haar jaarvergadering in het Jeugd honk. Na een welkomstwoord, bijbel lezen en de jaarverslagen vari de beide afdelingen hield mejuffrouw Hondius een boeiende causerie over Israël. SEROOSKERKE (W.) Uitvoering gymnastiekvereniging Zaterdag gaf de gymnastiekafdeling van de sportvereniging S.V. Seroos- kerke voor haar donateurs en geno digden in het verenigingsgebouw te Serooskerke (W.) weer haar jaar lijkse uitvoering, waarvoor zeer ren, sprak een openingswoord, waar na hij de hulpleider en een negental hulpleidsters een geschenk aanbood voor het vele werk dat door hen be langeloos wordt verricht. Hierna kregen de gymnasten onder de be kwame leiding van de hoofdleider de heer J. de Keijzer, de gelegenheid te laten zien hoever hun prestaties thans gevorderd zijn. En dat deze ook inderdaad omhoog gaan, bleek wel uit hét gevarieerde programma waarbij brug, rek, paard, evcn- wichtsbalk. brug ongelijk, ringen en lange lat werden afgewisseld met een behendigheidsoefening en matro zendans door de meisjes adspiranten een Spaansce dans en Tiroler dans door de dames junioren en 'n knots en vrije oefening door de dames. Za terdag a.s. wordt deze uitvoering nogmaals gegeven voor het publiek. 1750. Captain Bukala en zijn mannen haalden wat vrijer adem toen zij de ver trouwde vorm van de Per- ra I zagen naderen en ten slotte op een honderdtal meters naast zich tegen de inktzwarte coulissen van het universum zagen han gen. De beproeving leek op eens niet meer zo erg en de angst voor de zinloze reis naar de ondergang verdween. Vol verwachting luisterde iedereen naar de stem van expeditieleider Storm. „Luister Bukala. Je tractor- en repulsorgenera- toren weigeren dus ook. Dan zal het defect ergens in de hoofdleidingen zitten. Je mon teurs hebben nog niets kunnen ontdekken...? Wel, laat ze rustig doorwerken, maar intus sen moeten wij terug zien te komen bij de vloot, anders geraken wij te ver uiteen". Arend zag op hel televisiescherm hoe Bukala zijn donkere kop met het platina-kleurige kroeshaar schudde en de armen ophief. „Hoe kan dat nou, chief?" Wij kunnen immers geen vin verroeren!" riep hij uit. „Neen, maar ik wél!" grijnsde Arend. „Lei eens op. We gaan 'n spelletje zwaan-kleef-aan doen. Over zestig seconden schakel ik de tractorstralen in. Wij gaan jullie gewoon slepen! Eenvoudi ger kan het niet". VROUWENPOLDER „Ons Genoegen" gaf uitvoering De mondaccordeonvereniging „Ons Genoegen" tc Vrouwenpolder gaf de zer dagen, onder leiding van de heer A. Jongepier, haar jaarlijkse uitvoe- ring. Nadat „Ons Genoegen" een tiental nummers ten gehore had gebracht, volgde een opvoering van het toneel stuk „Onder toezicht van de huis bewaarder". MIDDELBURG Nieuwe aanwinsten van openbare leeszaal De openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg werd in februari uit gebreid met de volgende werken: Romans: Bristow: Celia Garth; Cald well: Lucas, de heelmeester; Claus: De zwarte keizer; verhalen; Charte- ris: De Saint in Miami; Daisne: Lago Maggiore; Duhamel: Belijdenis te middernacht; Hugo: De man die lacht; Maugham, Somerset: Toen en nu; Oldenbourg: De hoeksteen; Oosterbroek-Dutchun: De Kruishoe ve; Ree, Van: Applaus; Rinser: Tot dat de dag aanbreekt; Zielens: De gle roos; Zikken: De atlasvlinder; Bellocq: La porte retombée; Buchan: Greenmantle; Burgess: The Small woman; Slaughter: Daenbreak. Jeugdboeken: Amstel: Anders dan gewoon: Betlem: De verjongings kuur; Breda: De roos van Sjiraz; Thieme: Goudmijn Kirondatal; Ver- mor: Het huis op het duin. Studiewerken: Böll: Wie gaat er mee naar Ierland varen?: Busoni: Wie was Don Quiehot?; Duran: In de voetstappen der Romeinse keizers; Egeraat, Van: Gids voor Normandië en Bretagne; Houot en Willm: Diep zeeduikers; Geudeker: Beet!; Seup- hor: Knaurs Lexikon abstrakter Ma lerei: Knaurs: Lexikon moderner Kunst; Methorst-Kuiper: Krishna- murti; Rebel-RunckelSpanje, een droom van schoonheid; Repertorium: van de sociale wetenschappen; eco nomie: Repertorium: van de sociale wetenschappen: politiek; Reperto rium: van de sociale wetenschappen; rechtswetenschap; Reza Pahlavi: Op de pauwentroon gezetenSchuyt: Gids voor Parijs; Thompson: De 85 dagen; Vijf vijftigers: (R. Campert, J. Elburg. G. Kouwenaar, Lucebert, B. Schierbeek). Officiële publikatie MIDDELBURG. OFIIALEN HUISVUIL. Burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend, dat de „wijk" van Goede Vrijdag 31 maart a.s. zal worden opgehaald op donderdag 30 maart daar aan voorafgaand. Op 3e paasdag (dinsdag 4 april a.s.) zal alleen de „voormiddagwijk" worden opge haald. Scheepvaartberichten Vilssingen aangekomen op 27-3: Ramon a van Utrecht. 28-3: Karmas van Gent, Gerry- S van Hansweeri, Morag van Ant werpen. Gepasseerd van \Auverpen op 27-3: Fhl- letas naar Amsterdam, Menje naar Duin kerken, Jongkind naar Lidkoping, 28-3: Tanny naar London, Kamperdijk naar Rotterdam, Martinistad naar Cork, Frean naar Dagenham, Dahomeykust naar Bor deaux, Donau naar 'Polnacki. Sonja T) naar Rotterdam, Libelle naar Norrkopir.g. (Advertentie) a&e. friet RDTERDON PHARHACEUTISCHE FABRIEK I(ROTER)] HILVERSUM 2>, e vormwetten tut en door REX CORBETT 27 Teddy Boy gat opdracht de diaman ten te stelen en dat gebeurde op een manier waar we nog achter moeten komen. Hij bracht de diamanten naar Stakepool, op het woonschip, waar ze hem het veiligst geborgen leken. De oude man vertrouwde hem, had hem als kind gekend, was bovendien doof en zwakzinnig, kon hem dus niet verraden. Teddy's moeder moet ech ter iets van de misdaad hebben ver moed. Waarschijnlijk had ze er goe de redenen voor en zal de oude Cole man hebben geweigerd zoonlief nóg eens uit de brand te helpen. In elk geval liep ze weer naai juffrouw We- lish om redding, maar deze had geen flauw idee wat er aan de hand was, misschien dacht ze, dat het weer speelschulden of dergelijke betrof Hoe dan ook. ze weigerde, zodat de oude vrouw steeds radelozer werd, vooral toen ze erachter kwam, dat Teddy Bo3r's ex-verloofde een detec tive in de arm had genomen. Vandaar die vertoning met Leeuwenhart Leeuwenhart 's nachts op straat voor mijn huis. Juffrouw Welish bekom merde zich weinig om de zorgen, die mevrouw Coleman kwelden; Teddy Boy betekende weinig meer voor haar. want ze was immers sinds eni ge tijd met de jonge president van dc Ruggiero-club, Anthony Dux 'ver loofd. Wat de misdaad zelf betrof, was ze ervan overtuigd, dat de ge luidsband belangrijke gegevens om trent de gang van zaken zou onthul len. Teddy Boy moet dat op de een of andere manier hebben gehoord, heeft misschien geloofd, dat die ge gevens hem zouden ontmaskeren waan m moet nog worden uitge maakt en is zenuwachtig gewor den. Toen juffrouw Welish zijn auto leende want ze wilde geen beroep op Dux doen, die zulk een onderne ming gewoonweg onzinnig vond verloor Teddy Boy zijn hoofd hele maal. Hij stal de bestelwagen van Welish W. W., wachtte ons bij de brug van Ronesdale op en smeet de gasfles naar onze auto". „Maar waarom zou hij, denk je, juist die bestelauto hebben geno men?" vroeg Mattox. „Omdat hij ons op een verkeerd spoor wilde brengen", antwoordde Payne. „Maar nu verder. Na de aan slag bij de brug reed Teddy Boy da delijk naar Stakepool, om de dia manten uit het woonschip te halen. Toevallig kwamen wij hem op het spoor en nu raakte hij weer over zijn zenuwen heen. Hij viel ons aan als een woesteling, uit angst dat de sta melende oude man ons misschien toch nog een paar aanknopingspun ten zou verschaffen". „Heel mooi gezegd", grinnikte Mat tox. „Je stelt de toedracht inderdaad meeslepend voor. Nu verder, verder, alsjeb'ieft!" moedigde hij vol span ning Payne aan. „Mogelijk", ging deze voort, „vrees de hij dat we op de woonschuit nog sporen zouden vinden. Daarom stal hij, toen zijn aanval was afgeslagen, een motorbootje en attaqueerde het schip zo hevig, dat het in brand raak te. „Lieve man!" riep Mattox bewon derend, „je hebt ca stukken van de puzzel prachtig tot één geheel sa mengevoegd!" „Ja, maar de samenvoeging lijkt meer die van een kunstenaar dan van een deskundige op misdaadgebied Als we nu straks naar Londen terug keren, laat dan dadelijk de haren van Teddy Boy onderzoeken; wanneer daarin dezelfde modderbeslanddelen voorkomen als in het water van de baai bij Stakepool, kun je hem ar resteren. Zijn bekentenis zal dan wel uitwijzen hoe hij in tegenwoor digheid van de juwelier en zijn be diende de diamantendiefstal heeft gepleegd". Mattox stond op. „Payne", zei hij, „je verdient een ridderorde. Het ziet er naar uit, dat je erin geslaagd bent de zaak op te lossen, zonder ook maar een voet op de plaats van de mis daad te zetten". „Het is nu eenmaal mijn speciali teit", verklaarde Payne waardig, „de plaats van de misdaad te laten voor wat ze is en op schijnbare bijkom stigheden te Ietten. Overigens zou je Teddy Boy nog steviger te pakken kunnen krijgen, als je die vent van de woonschuit een foto van de ion gen kon tonen". „Ja en nu wil ik eens gaan ho ren of mijn collega's in Stakepool nog iets in de baai hebben ontdekt. Maar wat doen we met juffrouw We lish?" „O, we doen alsof we geen bepaal de verdenking koesteren, al heb ik tegenover haar reeds enige malen Teddy Boy als de vermoedelijke da der genoemd. Die indruk moeten we zien uit te wissen!" „Waarom dat? Je denkt toch niet. dat juffrouw Welish op de een of an dere manier bij de zaak betrokken is?" „Neen. na alles wat gebeurd is, ge loof ik dat niet meer, maar je kunt nooit weten met wie ze aan de praat raakt". „Goed", knikte Mattox. „Intussen heb ik ervoor gezorgd, dat de politie van Ronesdale en die in Stakepool haar naam niet aan de kranten door geven. Dit met het oog op mogelijke consequenties". „Mooi", zei Payne. „Dan is het mis schien zelfs mogelijk, dat haar ou ders voorlopig van het deze nacht gebeurde onkundig blijven. We zul len juffrouw Welish het zwijgen op leggen". „En ik", gromde Mattox grimmig, „zal die meneer Teddy die als een grizzlybeer te keer is gegaan, op het matje laten komen!" HOOFDSTUK VIII. De volgende morgen zat Percy Payne zielsvergenoegd in z'n woning te Londen aan het ontbijt. Hij had lang en goed geslapen. „Lieve mevrouw Ross", zei hij tot zijn hospita, „dat natte pak van mijn slaapkamer bevat alleen mijn eigen kleren. Probeert U alstublieft die rommel te drogen en er weer wat behoorlijks van te maken. Het heren kostuum, dat over die stoel hangt, moet keurig in orde gebracht en aan de assistent-geneesheer van het zie kenhuis in Stakepool worden ge stuurd". „Wat is er dan gebeurd?" vroeg mevrouw Ross nieuwsgierig. „Dat zult U. als altijd, uit de eerste hand horen, maar pas zodra de zaak in kannen en kruiken is", beloofde Payne, terwijl hij zijn laatste hap spiegeleieren met ham verorberde. „Maar dan toch zeker vóór het in de krant staat", bromde mevrouw Ross. „Tussen twee haakjes, die oude vrouw, die „LeeuwenhartLeeu wenhart" riep, is niet meer komen, opdagen". „O, dat is waar ook, die oude vrouw", hernam Payne opgewekt, meteen een sigaret opstekend. „U hebt anders de eer genoten in de per soon van die dame een echte mil- joenaïre voor ons huis te zien knie len". „Een wat?" riep mevrouw Ross verbaasd, van schrik de theepot, die ze juist wilde neerzetten, tegen haar borst drukkend. „Een miljonaire", herhaalde Payne, „wat bewijst, dat ook zulke mensen gekke dingen kunnen doen!" „Dat gaat mij te hoog", mompelde mevrouw Ross. „Maar is de hele ge schiedenis nu opgehelderd?" „Ik denk, dat hoofdinspecteur Mattox wel gauw zal opbellen en mij een ar restatie mededelen", verzekerde Pay ne. Hij had dit nauwelijks gezegd of de telefoon ging. „Ziet tl wel, daar is hij al! Laat U maar. ik kom zelf". Hij snelde naar het portaal en nam de hoorn van de haak. „Hallo Payne", klonk de niet bepaald vrolijke stem van Mattox. „Heb ie goed geslapen?" „Dank ie Uitstekend" „Nu. dan ben je in elk geval gewa pend! Luister maar eens!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13