Uit K.L.M.-toestel verdween goudzending LIGA Belgische socialisten kregen steun van katholieke arbeiders NA FELLE BRAND VERMISTE MAN DOOD IN PUT GEVONDEN LYCE1ST UIT GROOTEBROEK SPRAK PRESIDENT KENNEDY ZANDZUIGER „MARIA" IN SL0E LEEGGEPOMPT DINSDAG 28 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 SUCCES VOOR VLAAMSE VOLKSUNIE Ontevredenheid in Vlaamse kring duidelijk gebleken (Van onze Brusselse correspondent) De verkiezingsuitslagen maken in België natuurlijk het voor werp uit van sterk uiteenlopen de commentaren. Dat de C.V.P. de grote verliezer is wordt ook toegegeven door de betrokken partijleiding. Bij het beoorde len van de situatie mag men niet vergeten dat de verkiezin gen van 1958, die afgestemd waren op de schoolstrijd, de C.V.P. een stemmenaantal be zorgden dat niet beantwoordde aan de werkelijke politieke ver houdingen in het land. De schoolkwestie werd opgelost en religieuze factoren speelden dit keer geen rol meer. Dat de so cialistische partij in het Vlaara- se land een lichte vooruitgang boekte, heeft als verklaring dat zij de stemmen kreeg van ka tholieke arbeiders. De ontevreden rechter vleugel van de partij zocht haar heil in rechtse splinterpartijtjes. Te Brussel en in Wallonië behaalden deze partijen twee kamerzetels. Veel belangrijker is echter het succes van de Vlaamse Volksunie, die in 195S één kamer zetel en thans vijf zetels in de ka mer en twee in de senaat behaalde. Dit succes wijst op de groeiende on tevredenheid in Vlaamse kringen over het uitblijven van definitieve oplossingen op het gebied van de talentelling en de aanpassing van het aantal parlementszetels aan het bevolkingscijfer. Verwacht wordt ook dat de rechtse volksunie en de linkse socialisten van de strekking van Renard het probleem van het federalisme opnieuw ter tafel zullen brengen. Kieswet Na de eerste overwinnïngsberich- ten van de liberalen die een stem- menaanwinst van 1,28 procent boekten, kwam men tot de ont hutsende vaststelling, dat de par tij zowel in de kamer alswel in de senaat een zetel verloor. Dit resultaat, dat uiteraard met ge mengde gevoelens werd onthaald, kan enerzijds worden verklaard door het succes van een liberale scheurlijst in West-Vlaanderen. Anderzijds moesten de liberalen ook het gelag betalen van de verbreking van het kartel met de socialisten in de overwegend ka tholieke provincies Limburg en Luxemburg. De liberalen waren de dupe van de huidige Belgische kieswet. Zij beschouwen de her ziening van deze wet dan ook als een volstrekte conditie voor hun deelneming aan een nieuwe rege ring. De socialisten zijn natuurlijk te vreden over hun vooruitgang in het Vlaamse land. Toch is een vooruit gang van 0,96 procent niet erg veel voor een oppositiepartij die grote verwachtingen had gebouwd op de huidige conjunctuur. Het optreden van Renard en de convnunistische propaganda waren de oorzaken van de socialistische achteruitgang in Wallonië. In dit licht beschouwd kan men gerust beweren dat de stakin gen alles behalve gunstige gevolgen hadden voor de socialisten. Links en rechts Alles bij elkaar genomen zijn de verkiezingen het gunstigst uitge vallen voor de extremisten van links en van rechts. Een ander opvallend verschijnsel is de toe name van het aantal blanco en ongeldige stemmen. De verkiezin gen zijn in dit licht beschouwd een duidelijke waarschuwing. Er heerst in België een groeiende ontevredenheid .over de werking van de democratische instellin gen. Men kan enkel hopen dat drie traditionele partijen hier de passende conclusies uit zullen trekken. Opvallend is de aanval, die C.V.P.- voorzitter Theo Lefèvre gisteren heeft gedaan op de liberale coalitie partners van de afgetreden regering- Eyskens. „De liberalen hebben zich twee en een half jaar trachten te onttrekken aan de verantwoordelijk heden, die zij in de regering met de C.V.P. moesten aanvaarden" zei hij. „Zelden ook is een partij door een bondgenoot zo aangevallen als de C.V.P. door de liberale partners in de verkiezingsperiode' Bondgenootschap Over de mogelijkheid van een voort zetting van de katholiek-liberale coa litie merkte de heer Lefèvre op, dat „het nog te vroeg is om van een bondgenootschap te spreken". „Voor de C.V.P. is het regeringsprogram van het grootste belang. Op grond slag daarvan zullen wij zeggen met wie wij regeringsverantwoordelijk heid zullen aanvaarden". OP WEG NAAR LAOS Goudstaven niet vanachter IJzeren Gordijn (Van onze Haagse redactie). Tussen Schiphol en Bangkok is uit een K.L.M.-toesel een goudzen ding ter waarde van 100.000 gul den verdwenen. Het geld was be stemd voor Vientiane, de hoofd stad van Laos. Vier even grote zendingen, eerder per K.L.M. van Nederland naar Bangkok ver stuurd, kwamen normaal aan. De K.L.M. is over deze goudzendin- gen zeer zwijgzaam. De waarde volle pakketjes van omstreeks 20 kg. kwamen niet van achter het IJzeren Gordijn, zo deelde een woordvoerder ten stelligste mee. Vrijdag 17 maart werd de vermis sing geconstateerd, nadat het kistje waarin het waardevolle me taal hoorde te zitten, leeg in Vientiane arriveerde. De lucht vaartmaatschappij sloeg direct alarm. Opsporingsfunctionarissen van de K.L.M. vlogen naar Bang kok. Zowel van Nederland als van Malakka uit werd het onder zoek aangepakt. Het enige punt van zekerheid zou thans nog maar zijn, dat het goud bij de start van Schiphol beslist aan boord van de DC-8 was. Men acht de mogelijkheid groot, dat het goud sin Bangkok is ont vreemd, maar niettemin wordt door de K.L.M. alles nagegaan, op iedere luchthaven waar ge land werd. Baby op nippertje uit brand gered In Groot-YVelsden in de gemeente Margraten in Zuid-Limburg heeft in de nacht van zaterdag op zondag een brand gewoed in een 350 jaar oude boerderijwoning van de familie Van de Bergh. Het vuur werd omstreeks half vier ontdekt door een 12-jarige zoon van de familie, die in een apart vertrekje naast de keuken sliep. De keuken stond toen al in vlammen en - hij moest uit het raam klimmen om alarm te kunnen slaan. De vader, de moeder en acht kinderen konden zich in veiligheid stellen, maar in de consternatie vergat men, dat het jongste meisje van acht maanden in net wiegje nog was achtergebleven. Een buurman en de commandant van de vrijwillige brandweer wisten door de vlammen heen te dringen en het kindje van een vuurdood te redden. De oude boerderij is grotendeels ver brand. De brand is vermoedelijk ont staan door het nagloeien van roet in de schoorsteen. POLITIE VERMOEDT BRANDSTICHTING Wellicht omgekomen bij poging kleren te blussen Zaterdagmorgen heeft een gemeen tearbeider te Eygelahoven, die bezig was met opruimingswerkzaamheden bij een vorige week woensdag door brand verwoest huis, in een water put enkele nieters achter de ruïne, net stoffelijk overschot ontdekt van de 62-jarige oud-mijnwerker J. L., die de hoofdbewoner was van het door brand getroffen huis. De man wa» sedert het tijdstip van de brand niet meer gezien: aanvan kelijk dacht men, dat de alleenwo nende man elders vertoefde. Enkele mensen meenden namelijk hem op de bewuste morgen in Heerlen te hebben gezien. Intussen was gebleken, dat het met de brand in het huis van L. niet helemaal normaal was: er waren sporen van petroleum, zowel in de kelder, waar een stapel brandhout lag, als elders in de woning. Op brandstichting wees ook dat het vuur zich zeer snel naar de verschillende verdiepingen had verspreid, ook naai de bovenverdieping, waar een ge trouwde zoon van L. met zijn ge zin woont. Bij het politieonderzoek is verder ontdekt, dat de 62-jarige J. L. en kele dagen voor de brand, de brandpolis naar het huis aan een van zijn zonen, die elders woont, had toegestuurd, zonder dat daar een aanwijsbare reden voor was. L. had zich de dood van zijn vrouw vorig jaar, bijzonder aangetrokken en kreeg in zijn eenzaamheid her haaldelijk buien van ernstige zwaar moedigheid. Het stoffelijk overschot vertoonde vrij ernstige brandwon den aan handen en voeten. Hoe de man in de betrekkelijk ondiepe put is terechtgekomen, wordt thans dooi de politie onderzocht. Niet uitgeslo ten wordt geacht, dat L. bij de felle brand, waarbij hij de brandwonden opliep, zijn brandende kleren heeft, willen blussen in het water van de 1.30 meter diepe put. Men vermoedt, dat de man door de pijn van de brandwonden en door overspanning overmand, in het wa ter in elkaar is gezakt en toen door verdrinking om het leven is geko men. Er is geen aanleiding geweest om sectie op het stoffelijk overschot te verrichten. De man zal vandaag na een uitvaartdienst in de parochia le kerk te Eygelshoven ter aarde worden besteld. Politieke doeleinden Een K.L.M.-woordvoerder deelde mee dat het opvallend is, hoe het aan tal goudtransporten naar een be paalde hoek van de wereld groter wordt, naar gelang daar de po litieke spanningen toenemen. De handel in goud blijkt op derge lijke momenten zeer winstgevend te worden. De gefortuneerden ver kopen hun bezittingen en zetten de opbrengst om in 't nieuw aan gevoerde, vaak vrij kostbare goud dat evenwel meer stabiliteit be zit dan de waardepapieren van het eigen land. Ook is het goud wel bestemd voor politieke doel einden. Stellig beweerde de K.L.M.-woord voerder dat het goud niet uit een land achter het IJzeren Gordijn kwam. Of de kisten van een Ne derlandse afzender waren voor zien, wilde hij evenmin zeggen. Ten aanzien van zendingen naar onrustige landen als Laos, moet de K.L.M. de grootste zwijgzaam heid en terughoudendheid be trachten, zo zei deze functionaris. f Advertentie) HARMONIE en volwaardigheid van samenstelling: de grondslag van de veelzijdige voeding. Overschrijding aantal woningen in vrije sector De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid schrijft o.m. aan de Eerste Kamer naar aanleiding van zijn daar aanhangige begroting voor 1961: gezien de huidige conjunctuur en de toenemende bereidheid om de vruchten van de gestegen welvaart te besteden aan het woongerief, meent de minister dat een over schrijding van het geraamde aantal van iö.000 woningen in de vrije sec tor niet onmogelijk en ook niet on gewenst is. Bij de behandeling van zijn begro ting in de Tweede Kamer meende de minister te moeten vasthouden aan een maximaal aantal van 67.500 ge subsidieerde woningen. Zou dit aan tal, dat al uitging boven hetgeen hij aanvankelijk mogelijk achtte, nog zijn verhoogd, dan zou naar zijn me ning de kans op spanning en over spanning zeer toenemen. Daarom meende hij voor een dergelijke ver hoging destijds de verantwoordelijk heid niet te kunnen dragen, maai' zich wel bereid te kunnen verklaren om in de eerste helft van het jaar 1961 deze aangelegenheid nader in overweging te nemen. De verhoging van het aantal te subsidiëren wonin gen is door hem niet afgewezen op financiële motieven. BEZOEK AAN WITTE HUIS „Hij is precies zoals ik dacht" Maarten Engwirda uit Grootebroek, de 17-ja- rige leerling der hoog ste klasse van het Westfriese lyceum uit Hoorn, is op bezoek geweest bij president Kennedy. „Hij is pre cies zoals ik had ver wacht", vertelde hij na afloop van het onder houd in het privé-kan- toor van de president in het Witte Hnis te Washington. „Ik ge loof, dat hy voor Ame rika veel goeds zal kunnen verrichten". Met ruim 20 middelba re scholieren uit andere landen behoort Maar ten tot de uitverkore nen, die dankzij een goed opstel over de V. S. drie maanden lang bij Amerikaanse fami lies zijn ondergebracht. Zij zijn de gasten van de New York Herald Tribune, die op 24 maart j.l. in New York haar jaarlijkse jeugd forum hield, en van de Pan American World Airways, die de jon gens en meisjes uit al le windstreken naar de V.S. hebben gebracht. Vorige weck kregen zij de gelegenheid de pre sident te ontmoeten. Hij begroette hen in de conferentiezaal en no digde hen vervolgens uit in zyn privé-kan- toor, waar hij zich 20 minnten lang met hen onderhield. Hy sprak rustig en probeerde tot ieder der leerlingen iets te zeggen. Van hun kant stelden zij hem vragen over zijn plan voor een vredes- korps, waarby jonge Amerikaanse vrijwilli gers naar het buiten land worden gezonden. Het bezoek aan het Witte Huis vormde de climax van een 5-daags verblijf in de Ameri kaanse hoofdstad. Met de andere leden van het jeugdforum zat Maarten aan lunches aan met de senatoren van Hawaii, New York en Road Island en ge bruikte het ontbijt met leden van het Ameri kaanse congres uit Ca- lifomië en Pennsylva nia. De Pakistaanse ambassadeur nodigde hen uit voor een diner. Nadat Maarten zal zijn teruggekeerd uit Hagerstown, Maryland, week vertoeft, gaat hy nog enige tijd logeren bij een familie in Yon- kers, een plaatsje dicht bij New York, voor hij met een Boeing-straal- vliegtuïg van ae Pan American World Air ways naar Schiphol terugreist. Foto: een Deens meis je bood de president een modél van een Deens schip aan. Op de achtergrond, tegen de deur leunend, de Ne derlandse scholier Maarten Engwirda wit. Grootebroek, die deel uitmaakte van de groep. De zandzuiger „Maria", die zaterdagavond op de re- do van Vlissingen werd gelicht, is gisteravond van liet Sloe naar Terneuzen overgebracht. De „Maria'* sloeg op de avond van de dertiende maart plotseling om en zonk in zeer korte tijd. Twee drijvende bokken met een capaciteit van 200 ton, de „Arend" en „Colussus" respectievelijk van de bergingsbedrijven Van den Talc en Van den Akker moesten er zaterdagavond aan te pas komen om de ..Maria", die op 35 meter onder een hoek van 150 graden op de bodem van de Schelde lag, aan de op pervlakte te brengen. In het Sloe kon de „Maria" maandagmiddag worden leeggepompt en om zeven uur 's avonds vertrok men naar Terneuzen. Reeds om half negen kon de „Maria" er aan de werf wor den afgeleverd. Op de foto: de „Maria" komt in het Sloe langzaam naar boven, tussen de bergingsvaar- tulgen „Buffel" en „Zeeleeuw". (Advertentie) Herstel van betrekkingen tussen België en Kongo Naar in officiële kringen in Brussel wordt vernomen kan een dezer dagen het herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen België en Kongo worden verwacht. De besprekingen, die hierover tussen afgevaardigden van beide regeringen zijn gevoerd, zijn vrijwel met succes bekroond. Doden door mislukken van Russische ruimteproeven De correspondent te Washington van het Amerikaanse tijdschrift „Parade" Jack Anderson heeft zaterdag ge schreven dat misschien reeds zes mannen en een vronw zijn omgeko men bij Russische proeven met be mande ruimteschepen. Reeds in 1957 zouden twee mannen, Ledowski en Sjiborin, bij twee achter eenvolgende proeven zijn omgekomen. Anderson zegt dit van Tsjechen te hebben vernomen. In 1959 zouden de Russen hun proeven hebben hervat, waarbij Mikof door een ontploffing zou zijn omgekomen. Daarna kwam een vrouw, Maria Gromowa, om het leven bij een proef met een raket vliegtuig. Anderson vermoedt dat ook in mei en september van vorig jaar en in februari van dit jaar proeven zijn genomen met bemande ruimteschepen die zijn mislukt. Eerste verkiezingen in Oeganda AV>AWAAWWAW«AAIWAWVW«MAA\WAAAAAAAAAAAAAA Bij de eerste verkiezingen in de ge schiedenis van Oeganda heeft de overwegend katholieke democrati sche partij 43 van de 81 zetels gewon nen en het volkscongres van Oeganda 35 zetels. Het volkscongres is sterk op de Oostafrikaansp federatie ge- AAAAAAAAAAAAAAM I nriëntpprd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3