PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCHE REGERING IS AFGETREDEN Ere-saluut aan ir. Kapsenberg bij afscheid van „De Schelde" C.V.P. verliest acht zetels in Kamer Parijs onderhandelt met alle stromingen Russen bereid tot over Laos gesprek Dam I Dam n Vandaag... 204e jaargang - no. 74 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. jiro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Langdurige crisis wordt voorzien De Belgische premier Eyskens lieeft gistermiddag het ontslag van zijn katholiek-liberaal kabinet aangeboden aan koning Boudewijn op het paleis in Laeken. De koning heeft het ontslag aanvaard. België is hierdoor in een kabinetscrisis gestort, die volgens politieke waarnemers wel een van de langste en moei lijkste sinds vele jaren zou kunnen worden. De partij van Eyskens, de Christelijke Volkspartij, leed bij de algemene verkiezingen van zondag een gevoelige nederlaag. De coalitiegenoten van de katholieken, de liberalen, boekten daar entegen belangrijke winst. Spaak zou grote rol gaan spelen Eyskens was naar het paleis gere den na beëindiging1 van een spoed vergadering van zijn kabinet welke een uur duurde. De premier deelde aan de pers mee dat hij twee weken geleden al had besloten af te treden, ongeacht het resultaat van de verkiezingen, „om dat grote veranderingen in de rege ring noodzakelijk waren". Eyskens weet de nederlaag van zijn partij aan de onpopulaire eenheids- wet, welke een golf van stakingen en betogingen in december en ja nuari tot gevolg had. Zetelverdeling Volgens de niet-officiële einduitsla gen heeft de christelijke volkspartij acht van haar 104 zetels in de ka mer van volksvertegenwoordigers verloren. In de senaat verloor zij zes zetels en daarmee waarschijnlijk haar absolute meerderheid. Als ge- KEIZERIN FARAH VERWACHT TWEEDE KIND Uit kringen van het Perzische hof is meegedeeld dat keizerin Farah, gemalin van Sjah Mo- hammed Reza Pahlevi, in ver- n H wachting is van haar tweede kind. H Het eerste kind van de Sjah, kroonprins Reza Pahlevi, is op 31 oktober 1960 in Teheran ge- boren. Het paleis in Teheran heeft j§ het bericht nog niet bevestigd. Keizerin Farah brengt op bet ogenblik met haar man een vakantie door in Ramsar aan H de Kaspische zee. Het keizer- lijke paar heeft er op 21 maart het Iraanse nieuwjaar gevierd, p Volgens het onofficiële bericht zal het tweede kind van keize- rin Farah eind oktober of be- p p gin november worden gebo- H ren. I De president-commissaris van de N.V. Kon. Mij. .De Schelde" te Vlis- singen, dr. L. G. Kortenhorst (rechts) overhandigde ir. C. Kapsenberg maandagmiddag bij zijn afscheid een zilveren presenteerblad, icaarop de dank en waardering hem symbolisch werden aangeboden. (Foto P.Z.C.) volg van het ingewikkelde Belgische kiessysteem zullen de officiële eind uitslagen nog wel even op zich laten wachten. Naar verwachting zal de nieuwe kamer echter als volgt zijn samengesteld; christelijke volkspar tij 96 (verlies 8), liberalen 20 (ver lies 1). socialisten 84 (onveranderd), communisten 5 (winst 3), Vlaamse volksunie 5 (winst 4), onafhanke- lijken 2 (winst.2). Buiten de 106 kamerleden, die zondag zijn gekozen, zullen er nog 46 door de provinciale raden moe ten worden aangewezen, terwijl er in de senaat nog 23 zullen bij komen door middel van coöptatie. Naar de mening van doorgaans goed ingelichte kringen te Washington, zou de voormalige secretaris-gene raal van de N.A.V.O., thans weer leider van de socialistische partij, Paul-Henri Spaak, een belangrijke rol gaan spelen in de nieuwe Belgi sche regering. Ofschoon elk officieel commentaar hierop nog ontbrak, verwachtte men, dat. Spaak in de nieuwe rege ring tenminste de fnnctie van minis ter van buitenlandse zaken zou be kleden en wellicht zelfs de zetel van eerste minister zou bezetten. In Angola 46 doden tijdens onlusten Tengevolge van de terroristische ac tiviteit in Noord Angola zijn 31 man nen, 9 vrouwen en 6 kinderen omge komen, aldus heeft het Portugese persbureau Lusitania meegedeeld. Vluchtelingen uit de grenspost Puri hebben meegedeeld dat zaterdag avond een aanval van een groot aan tal terroristen is afgeslagen. Zestien gevangen genomen terroristen zijn zondagavond naar Loeanda overge bracht. Een hunner heeft volgens Lusitania bekend onder bedreiging door een buitenlander drie Europea nen te hebben gedood. Voorts zou zich onder de gevangenen een in heemse medicijnman bevinden die terroristische leiders onder de in vloed van verdovende middelen zou hebben gebracht. De gouverneur van Angola, dr. Aï- varo da Silva Tavares, heeft ver klaard, dat leger en politie de situa tie onder controle hebben. Om toekomst van Algerije Prins Soevanna Plioema, de vroegere eerste minister van Laos, heeft in ve de Murville. In verband met de minister van buitenlandse zaken Cou pé de Murville. In verband met de Laotiaanse kwestie maakt de prins een wereldreis. Foto: op het vliegveld Orly werd prins Soevanna Plioema verwelkomd door zijn echtgenote en twee dochters, die vooruit waren ge reisd. Westers plan goed ontvangen Overleg begint 7 april De directeur van de Franse voorlichtingsdienst in Algerije, Coup de Frejac, heeft verklaard dat „alle stromingen voor en gedurende de onderhandelingen zullen worden geraadpleegd om de toekomst van Algerije te bepalen". „Zoals de minister van staat voor Algerijnse kwesties, Louis Joxe, na drukkelijk heeft gezegd, zullen ge kozen en benoemde personen en groeperingen worden geconsulteerd". Ten aanzien van dit overleg staat nog niets vast. Messali Hadji, de leider van de Algerijnse nationale beweging (M.N.A.), heeft in een televisie interview verklaard dat zijn organi satie onderhandelingen zal begin nen met de Franse regering op het zelfde tijdstip als de onderhandelin gen in Evian aanvangen, op 7 april. Deze onderhandelingen zullen waar schijnlijk in Parijs, maar mogelijk ook in Evian worden gevoerd. Zoals bekend staan de M.NA.. en het F.L.N. (nationale bevrijdingsfront) fel tegenover elkaar. Messali Hadji woont reeds jaren op last van de Franse regering in Frankrijk. De onderhandelaars van de Alge rijnse regering in ballingschap, die in Zwitserland zullen logeren, zullen per helikopter het Meer van Genève oversteken wanneer zij zich voor onderhandelingen naar Evian begeven, aldus is of ficieel meegedeeld. De vlucht duurt een kwartier. Belgisch koningspaar bezoekt Londen Koning Boudewijn en koningin Fa- biola zullen op uitnodiging van ko ningin Elizabeth van 11 tot 14 juli een officieel bezoek aan Groot-Brit- tannië brengen, zo is gisteren door Buckingham Palace bekendgemaakt. Gromyko had onderhoud met Kennedy Het ziet er naar uit dat de Sowjet-Unie in principe het drie punten omvattend plan van het westen voor een oplossing in Laos heeft aanvaard. Doch waarnemers in de Russische hoofdstad menen dat de partij en er wat de benadering van het probleem betreft afwijken de meningen op na houden. President Kennedy en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko hebben gisteren gedurende een uur de crisis in Laos besproken op het Witte Huis en daarna afzon derlijke verklaringen uitgegeven waarin uitdrukking werd gegeven aan hoop on een vreedzame regeling. Gromyko zeirle dat. de mogelijkheid van een „staakt het vuren" was be sproken. Het Witte Huis zeide dat Kennedy hoopvol bleef dat de betrokken par tijen het zo eens konden worden dat de vijandelijkheden zouden worden beëindigd en een neutraal en onaf hankelijk Laos kon worden geves tigd. Gromyko zeide dat hij en de pre sident het eens waren over de wenselijkheid van een „vreedza me" schikking in Laos en de tot standkoming van een regering daar onder een „politiek van neu traliteit". De acht landen die bij de Zoavo zijn aangesloten hebben gisteren overeenstemming be reikt over militaire actie in Laos indien de Sowjet-Unie de Anglo- Amerikaanse voorstellen ver werpt zo werd uit betrouwbare bron vernomen. Commentaar leverend op het Britse plan. zei de Prawda gisteren dat er praktische moeilijkheden lijken te bestaan voor regeling van het pro bleem, vooropgesteld dat alle belang hebbende partijen naar een weder zijds aanvaardbare basis streven en niets doen dat de situatie in Laos zou compliceren. De Prawda stelde nog eens dat de grote conferentie zou moeten komen voor de controle-commissie weer in werking ju treden. De conferentie zou de commissie instructies kunnen geven, welke nieuwe volmachten ge vend, een waardevolle bijdrage zou den kunnen leveren tot oplossing van het Drobleem-Laos. Het Britse standpunt is dat de con trole-commissie, voorgezeten door Engeland en Rusland, het eerste werk moet. doen. GROTE WAARDERING VOOR SCHEIDEND DIRECTIELID Honderden waren getuige van een ovationeel huldebetoon OVATIONEEL heeft de „Schelde"-gemeenschap te Vlissiiigen in al haar geledingen maandagmiddag een hartelijk ere-saluut gebracht aan de scheidende directeur van de maatschappij, ir. C. Kapsenberg. Vlak voordat hij op 1 april aanstaande zijn functie in de driehoofdige directie van dit Zeeuwse industriële grootbedrijf neerlegt, hebben het college van commissarissen, collega's, medewerkers, personeel, vrienden en vele bekenden de heer Kapsenberg een grootse hulde gebracht. Honderden had den een plaats gevonden in de grote zalen van het „Schelde- kwartier". Zes sprekers vertolkten daar de waardering en het respect voor de manier, waarop de heer Kapsenberg zijn bij drage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de „Schelde" en de gehele Nederlandse industrie. Daarbij onderstreepten prach tige geschenken al deze loftuitingen nog eens extra. Eu dat alles ondanks liet uitdrukke lijk verzoek van ir. Kapsenberg zelf, met stille trom te mogen vertrekken. „Wij weten dat dit. ogenblik U niet gemakkelijk valt; dat U zich beter thuis voelt „voor het front van de troep", dan bij een huldebetoon als dit", zo begon de president-commis saris van „De Schelde", dr. L. G. Kortenhorst zijn toespraak tot de scheidende directeur. Maar toch durfde de lieer Kortenhorst. te ver onderstellen, dat ïr. Kapsenberg „dit afscheid in volle werkkracht eerder als een feest en vooruitziend in de toekomst" benaderde, dan niet een gevoel van heimwee. Hoe juist deze bewering wel was, bleek deze middag' overduidelijk. De heer Kapsenberg' blijft namelijk nog verbonden aan de maatschappij als adviseur van de directie. Opvallend was daarom ook zijn reactie na de afscheidstoespraken: „Ik wil ervoor waken om teveel op herinnering te teren; wie zich daaraan overgeeft, maakt zichzelf een vroeg oud man". Raak en met veel waardering schet ste dr. Kortenhorst de figuur van de heer Kapsenberg. „Het merkwaardige is, dat allerlei wensen voor ook sociale vooruitgang worden ge propageerd door belanghebbenden, dichters en soms ook demagogen. Wie evenwel de techniek beheerst, moet de leuze van de tijd verwezen lijken". Bewonderaars In dit kader beschreef spreker de scheidende „Schelde"-directeur als een man, die het oude bedrijf tot een jongeling, een volkomen nieuwe fabriek heeft zien worden en helpen maken. „Het college van commissarissen, dat „toezicht" op U moest houden, brengt U daarvoor hulde. Maar wij waren eerder bewonderaars dan dat wij het ooit hebben ge waagd te controleren, wat U voor de fabriek deed". En juist omdat al deze werkzaamheid en toegenegenheid met noeste arbeid en veel moeilijkheden gepaard waren gegaan, werd de eerbied en achting van het commissarissen-college hem deze middag op en in de vorm van een zilveren presenteerblad toebe dacht. „Voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" kunnen uw grootste verdiensten het best zo worden ge typeerd: als ingenieur hebt U be wezen een uiterst begaafd construc teur te zijn. U beheerste daarbij niet alleen de techniek, maar bezat ook de fantasie, die nodig is om een be drijf te leiden". In deze geest richtte de voorzitter van de directie, de heer (Zie slot pag. 3 kol. 2) In Veere hebben zaterdag de vissers afscheid genomen en dat was een weemoedige zaak. Burgemeester Den Beer Poortugael heeft er pas sende woorden bij gesproken zo iets is hem wel toevertrouwd maar toch heeft hij in die zo gedra gen toespraak iets gezegd, waarover menigeen zich even zal hebben ver baasd. Het ging over waterstaats autoriteiten, die niet waren uitgeno digd. want verklaarde de burge meester aan de vissers „noch jullie noch wij hebben om die dijk gevraagd". En deze opmerking nu doet wat wonderlijk aan en vraagt om enig commentaar. Veere heeft niet om de dam ge vraagd, zo is dus gesteld. Laten we aannemen, dat het inderdaad zo is en dat men in de markiezenstad slechts met afkeer over de dijk tussen Wal cheren en Noord-Beveland kon en kan spreken. Maar dat wil toch niet zeggen, dat waterstaat tegen beter weten in met de aanleg van de dam is begonnen, zo maar voor eigen ge noegen. Die dam wordt aangelegd, zo meenden wij, na gemeen over leg tussen regering en Staten-Gene- raal, omdat er op de eerste februari van liet jaar 1953 ruim achttienhon derd mensen bijna tweemaal het inwonertal van Veere in zuidwest Nederland zijn verdronken. En om dat de schade rond 1,5 miljard gul den in totaal bedroeg. Men mag dan in Veere niet om deze dijk hebben gevraagd, elders lag het toch wel iets anders, zoals treffend onder woor den werd gebracht door de voorzit ter van de Tweede Kamer. Deze ver klaarde namelijk bij de aanvaarding van de Deltawet, dat het hier ging om „de inlossing van een belofte, door ons allen in dibange dagen van 1953 afgelegd: koste wat wil, herhaling van zulk een ramp moet in de toekomst naar menselijke bere kening onmogelijk worden gemaakt". Dat is wat anders dan: „We hebben er niet om gevraagd". Het komt ons voor, dat de zo sym pathieke burgemeester van Veere in de emotie van het afscheid dit aspect even heeft vergeten. Dank zij de dam ook al is die nu zonder sluis voor Veere een krui;- geworden wordt óók verhinderd, dat deze gemeente Reimerswaa! achteraan gaat. Er zijn nog meer burgemeesters, die niets van dammen moeten hebben. Maar zij zitten niet in Zeeland, dpch in het hoogste noor den van ons land: op de Wadden eilanden. Onlungs heeft namelijk de voorzitter van het Friese E.T.I. ge pleit voor de aanleg van een dam naar de Waddeneilanden, omdat de toeneming van het vreemdelingen verkeer een dergelijke maatregel vraagt. Tegen deze suggestie echter zijn de burgemeesters van de eilan den in het geweer gekomen. En hun voornaamste overweging is, dat dan de charine van hun eilanden verloren zou gaan. „Wij hebben geen behoefte aan karakterverandering", verklaar de een van hen. „En aan een grote toeristenstroom met dagbczock even min." Dit zijn opvallende reacties. In Zeeland wordt over het algemeen een tegengestelde mening gehoord en wordt juist gepleit voor betere ver bindingen. Woorden als dammen, tunnels en bruggen zijn hier om zo te zeggen dagelijks brood. De Wad deneilanden daarentegen willen er niets van weten en verkiezen het isolement. Zou men hier soms een nieuwe exegese hebben gevonden van het zo befaamde woord, dat dr. A. Kuyper eens heeft uitgesproken: in het isolement ligt onze kracht? Dan mag men in de toekomst de Wadden eilanden wel de „Dr. Kuyper-eilan- den" noemen. Maar in ernst: men zal daarginds twee punten niet kunnen ver geten. In de eerste plaats het sociale aspect: de steeds grotere vraag naar recreatieruimte is moei lijk in overeenstemming te brengen met isolement. En in de tweede plaats de overweging, dat na het Deltaplan de Waddeneilanden aan da beurt zijn voor verbindingen met dammen. De gesloten kustlijn is uit een oogpunt van veiligheid voor Ne derland noodzakelijk. „Wij hebben geen behqefte aan karakterverande ring" zéggen de burgemeesters. Maar of de ontwikkeling voor deze overweging halt zal houden? viert koningin Ingrid van De- §j nemarken haar 51e verjaardag H xs het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse etser, tekenaar en graveur Adriaen Schoonebeek, eertijds bibliothecaris van Peter de Grote, te Rotterdam werd gedoopt. llllllllllllllllllllllllillllilllllllü Voor het raadhuis in Annweiler (Palts) is een ..automatische vreemdelingengids" opgesteld, een apparaat dat door middel van geluidsband en luidspreker in het Nederlands, Duits, Engels en Frans uit eenzettingen van vier minuten lang geeft over geschiedenis en bezienswaardigheden van stad en omgeving. Een soortgelijk ap paraat is reeds verleden ..ajaar in Straats burg in gebruik genomen en dit jaar ko men cr ook dergelijke „gidsen" in Am sterdam en andere Europese steden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1