PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLIES VOOR C.V.P. IN BELGISCHE VERKIEZINGEN Engeland en de V.S. waarschuwen Moskou Liberale partij behaalt grote winst Vissers zegden thuishaven Veere vaarwel 1 „OVERLEDENE" GING 1 NAAR DE STEMBUS Vandaag.. 204e jaargang - no. 73 Dagblad uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 maart '61 ftuvc.iutNHt.fKiJ» *i cent per ui in Miuira p advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» tmax. B regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit olad' 25 cent meer. Giro ao 359300 fzo Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 HJnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61. tel 3841. Goes Grote Markt 3. tel. 0140 (b.g.g adv 6213); Oostburg. G P de Pauwsti lerneuzen Brouwerijstraat 2 Zienkzee rea 1 2(194. Groot aantal kiezers stemde blanco De Christelijke Volkspartij (C.V.P.) van premier Gaston Eys- kens blijkt grote verliezen te hebben geleden bij de zondag ge houden verkiezingen. De minister van binnenlandse zaken, René Lefèbvre, verklaarde dat Eyskens beslist zou aftreden en dat de vorming van een coalitie „uitermate moeilijk zal zijn". „Een langdurige crisis is zeker", zo voegde de minister er aan toe. Uit de tot dusver beschikbare uitslagen is op te maken dat de C.V.P. zeven a acht procent verlies beeft geleden ten opzichte van de laatste algemene verkiezingen van juni 1958, en waar schijnlijk haar absolute meerderheid in de senaat heeft ver loren. Men verwacht dat zij in de kamer van volksafgevaardigden ne gen van baar 104 zetels zal verliezen. De C.V.P. blijft echter de grootste politieke partij. De stemmen die zij verloor, gingen kennelijk naar de liberalen, De Vlaamse Volksunie en enkele rechtse groeperingen. De socialistische oppositie, met aan bet hoofd de vroegere secretaris-generaal van de N.A.T.O., Paul-Henri Spaak, die wilde terugkomen in de Belgische politiek, hoekte enige winst, maar die leek niet van doorslaggevende betekenis te zijn. BIJ VLIEGRAMP 21 DODEN Een vliegtuig van de Braziliaanse Luchtvaartmaatschappij Correio Aeroe Nacional is gisteren bij Natal, in de staat Rio Grande do Norte, neer gestort. Van de 28 inzittenden kwa men er 21 om. Het toestel was met militairen en hun gezinnen op weg van Rio de Janeiro naar Belem. De communistische partij, die niet van grote betekenis is, ging vooruit, kennelijk ten koste Aan de socialis ten. In Vlaanderen had de Vlaamse Volksunie een ruimte mate Aan suc ces. Jean DuA-ieusart, een oud-pre mier rail de CVP, noemde de terug gang van zijn partij een „tamelijk stCA'ige nederlaag". Een Avoordvoer- der van de Socialistische Partij be weerde. dat dc CVP „aanzienlijke ver liezen" leed. Do (liberale) vice-premier, René Le- febrve, zei gisteravond, dat 't. aantal blanco-stemmen dit keer bijzonder groot was. Hij verwachtte, dat het percentage tussen vijf en tien procent llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l In Asse heeft gistermiddag een „overleden" Belg zijn n stem uitgebracht.: Een 57-jarige inwoner van dc- s ze plaats, wiens echtgenote wel een oproep had gekregen en hijzelf niet, was toch maar naar het stemlokaal gegaan, denkend dat de oproep verlo- ren was gegaan. Groot was p zijn A'erbazing en verontwaar- H diging, toen de voorzitter van het stembureau hem meedeel- M de dat er van het uitbrengen van een stem geen sprake kon s zijn. „omdat hij op 23 april 1960 was overleden". Na veel heen en weer gepraat kon de Assenaar de voorzitter e§ aan de hand van identiteitspa- pieren er van overtuigen, dat de Belgische bcvolkingsautori- H teiten zich hadden vergist. Hij mocht „posthuum" zijn stem J| uitbrengen. llllllllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil? hoger zal liggen dan in 1958. toen vijf procent A-an de Belgische kiezers een blanco-stem uitbracht. Gevechten De verkiezingen hadden een vrij rustig verloop. In de nacht A'an za terdag op zondag werd op het grote plein van Marcinelle een groot A'erkiezingsbord van de so cialisten neergehaald. In de plaats Binche woedde tussen socialisten en liberalen een kort straatge- SPAAK IS TEVREDEN De leider van de Belgische socialis ten, Paul-Henri Spaak, heeft gezegd, dat hij „tevreden" is over de uitslag van de zondag gehouden verkiezin gen. „De P.S.C. (C.V.P.) is over het gehele land verslagen", verklaarde hij, „de liberalen en communisten hebben een matige winst behaald en wij handhaven onze posities". Hij zei zojuist met Gaston Eyskens te hebben getelefoneerd „en hij scheen veel redelijker en toegevend te zijn dan drie wéken geleden". Volgens Spaak zijn „alle soorten re geringscombinaties mogelijk". De cameramensen van cineast Bert Haanstra hadden saterdagmiddag op de kade in Veere een lange rij vissers en vissersvrouwen „onder schot". Spontaan zorgde men zo voor een sprekend afscheid van de thuishaven, die binnen enkele weken voor de vaartuigen niet meer bereikbaar zal zijn. De dam door liet Veerse Gat laat de vissers dan de plaat poetsen naar Colijnsplaat, zoals burgemees ter jhr. I. F. den Beer Poortugael het zaterdagmiddag tijdens een af scheidsbijeenkomst van het gemeen tebestuur formuleerde. Daar ligt hen dan een nieuwe haven te wachten. (Foto P.Z.C.) vecht. Van de woning van een vooraanstaand liberaal werden ruiten vernield. De belangrijkste partijen die aan de verkiezingen deelnamen waren 'de Christelijke Volkspartij (CVP) van premier Eyskens, met 104 zetels in de oude kamer van volksvertegen woordigers en 91 in de senaat, de Belgische Socialistische Partij (BSP) met resp. 84 en 65 zetels, en de Libe rale Partij, met resp. 21 en 18 zetels. Voorts deden mee de communistische partij, met resp. 2 en 1 zetel en de Vlaamse Volksunie, die alleen in de kamer Aan volksvertegenwoordigers zitting had, met 1 zetel. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllll Elektronisch brein: j C.V.P. verliest negen zetels M Het elektronisch brein van het H Belgische nationale instituut .voor de statistiek heeft aan de hand van de tegen middernacht ff beschikbare gegevens de vol- gende einduitslag van de Bel- gische verkiezingen berekend: H Liberalen 23 zetels in de ka- mer, winst twee; C.V.P. 95 ff zetels in de kamer, verlies H negen; socialisten 84 zetels in H de kamer, ongewijzigd; Volks- unie drie zetels in de kamer, winst twee; communisten vijf H zetels in de kamer, winst drie; m nationale beweging één zetel 1e in de kamer, winst één; onaf- hankelijke partij één zetel in de kamer, winst één. s Uiteraard is dit een voorlopi- H ge berekening, die nog aan- zienlijk kan afwijken van de ff definitieve einduitslag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Aan vooravond Zoavo-conferentie „Situatie in Laos mag niet verslechteren" President Kennedy en de Brit se premier Macmillan hebben gisteren op de Amerikaanse marinebasis te Key West een spoedbespreking over Laos ge houden. Na afloop werd een verklaring uitgegeven waarin werd gezegd dat men niet kon toestaan dat de situatie daar bleef verslech teren. De twee leiders deden een be roep op de Bus Kroesjtsjew om liet geallieerde voorstel voor een staken van het vuren in Laos, waar oprukkende re- bellenstrijdkrachten via een Russische luchtbrug worden be voorraad, te aanvaarden. De gemeenschappelijke verklaring werd uitgelegd als een diplomatieke waarschuwing dat de Verenigde Sta ten en Engeland geen verdere, door de Russen gesteunde communistische winsten in Laos zouden toestaan. In hun verklaring zeiden Kennedy en Macmillan dat zij het eens waren ge worden over een nauwe coördinatie van strategie-plannen die moeten Avor- den opgesteld op de conferentie van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsor- g,^iisatie, welke vandaag in Bangkok .£2riïit. De Britse en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, res pectievelijk lord Home en Dean Rusk, zullen de openingsrede\-oe- ringen van de Zoavo-conferentie houden. Daarna zal in besloten kring worden beraadslaagd. Van conferentiezijde wordt vernomen dat minister Rusk zal aandringen op een gemeenschappelijke militaire Zoavo-actie, indien de Sowjet-Unie zou weigeren over Laos te onderhan delen. Ook Groot-Brittanië zal een krachtig standpunt innemen, ook al zal het nog de nadruk blijven leggen op de noodzaak van het vinden van éen politieke oplossing. De Indische premier Nehroe, heeft naar gisteren te NieAV Delhi A an vvelin gelichte zijde Averd vernomen zijn Sow jet-Russische ambtgenoot Kroesjtsjew ATijdag j.l. A-ia de Indische ambassade te Moskou een dringende persoonlijke boodschap gezonden, Avaarin hij uit drukkelijk instemming betuigt met de Britse voorstellen, om tot een regeling in Laos te komen. Franse agenda voor gesprek over Algerije Het doorgaans goed ingelichte Tunesische blad „Afrique Ac tion" meldt dat Frankrijk de volgende agenda heeft voorge steld voor de onderhandelingen met de Algerijnen. Een Frans-Algerijns economisch ver drag en toetreding van Algerije tot de Franc-zone. Een minderheidsstatus voor de Euro peanen in Algerije. De vestiging van vijf Franse mili taire bases in Algerije en een spe ciale status voor de vlootbasis Mers- el-Kebir. Frankrijk zou tevens hebben voorge steld dat het zelfbeschikkingsrecht volgend jaar van kracht wordt. In Tunis is gisteren de 55 leden tel lende nationale raad van de Algerijn se revolutie bijeengekomen. In deze raad, een soort voorlopig paiiement, hebben ook commandanten van de eenheden die in Algerije vechten, zit ting. Hamed Boumendjel, de leider van de Algerijnse delegatie op het al-Afri kaans volkscongres in Cairo, heeft gisteren met klem gezegd dat de oorlog in Algerije nog geenszins achter de rug is. Hij wees erop dat het gevaar van mislukking der onderhandelinngen bestond als gevolg van de onbuig zaamheid A-an het Franse kolonialis me wat de Sahara betrof. Maar de Sahara is Algerijns. België is zondag ter stembus getogen om voor de zesde maal een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Ook de leden van de koninklijke fa milie hebben een oproep gekregen, uitgezonderd de prinsessen Paola en Fabioladie nog niet lang genoeg in België wonen. Op de foto ziet men hoe prins Albert zijn stembiljet in de bus deponeert; op de achtergrond prinses Paola, die haar man op deze tocht begeleide. Twee jeugdleidsters bij brand omgekomen Bij een brand in een kindercentrum in De Panne, aan de Belgische kust, zijn twee jeugdleidsters om het leven gekomen. De 90 kinderen, die in een aangrenzend gebouw woonden, bleven ongedeerd. De brand ontstond in een Ailla, waar in de leidsters van het tehuis zijn ondergebracht. C viert de Duitse politicus, Erich Ollenhauer, voorzitter van de c socialistische partij in West- Duitsland, te Bonn zijn zestig- c ste verjaardag. VWVWAWiiWWAVAVVV Volgens een begroting \-an het Britse ministerie van luchtvaart zal Engeland volgend jaar vier miljoen pond sterling besteden aan satellieten A-oor ruimte-on derzoek. SPONTAAN DÉFILÉ LANGS DE KADE Ontvangst door gemeentebestuur AAN DE arm van hun echtge noten hebben tweeëntwintig vissersvrouwen zaterdag middag aan de kade van Vee re een vertrouwd beeld „of ficieel" vaarwel gezegd hun vissersvloot, gemeerd in een haven bij eb. In een lan ge rij paradeerden zij daar: de Van Belzens, De Nooijers, De Ridders en Minneboo's. De kappen van de vrouwen lichtten fel op in het zonlicht, gouden krullen en spelden glansden daar tussendoor en staken scherp af tegen de donkere omslagdoeken. Massaal namen de vissers uit Ar- nemuiden, Veere en Tholen zo af scheid van hun Walcherse thuis haven, die over enkele Aveken door de dam in het Veerse Gat onver biddelijk zal zijn gebarrica deerd". Het werd een défilé in klederdracht; spontaan, maar ook strak geregis- seei-d. Want tussen deze curieuze stoet liep dc cineast Bert Haan stra. Druk gesticulerend loodste hij het gezelschap zo min mo gelijk geposeerd langs het spie dend oog van de filmcamera. Toen de bussen enkele uren tevoren voor het verenigingsgebouw stop ten en de vissers met hun vrou wen uitstapten om daar een door 't Veerse gemeentebestuur georga niseerde afscheidsbijeenkomst bij te Avonen, zag Haanstra zijn kans. Een typisch stukje Veere, rijp voor de documentaire! Prompt vroeg hij dan ook het woord aan burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. En zo verlieten de vissers in klederdracht even latei- de zaal om op de film te gaan... Fiere berusting In het verenigingsgebouw heeft de gemeente Veere de vissers een dankbaar en hartelijk afscheid Burgemeester: „We zullen jullie nooit vergeten" bezorgd. Een vleugje weemoed, vermengd inet een fiere berusting in de dwang van het vertrek te kende er de sfeer. En dat alles alles tegen het decor A-an de her innering aan een weh'arend A-er- leden en een aangenaam jaren lang A-erblijf van de Aissers in deze thuishaven. „Maar laten we er geen drama van maken", zo hield burgemeester Den Beer Poortugael de mannen en vrouwen in de zaal voor. „Jul lie worden verdreven. Maar jullie krijgen ook nieuwe kansen:' een goed geoutilleerde haven in Co lijnsplaat. Toch missen zullen we jullie! Veere verliest niet al leen zijn gezicht, maar ook zijn eigen karakter". Aandachtig hoorden de vissers de toespraak Aran de burgemeester aan. En met hen luisterden auto riteiten uit visserij- en industrie kernen. ..Alleen waterstaatsmen- sen heb ik niet uitgenodigd. Noch jullie, noch wij hebben om die dijk gevraagd", zo lichtte de bur gemeester zijn welkomstwoord toe. En daarin school althans voor dit moment een zekere rancune tegen „de dam zonder sluis, die voor Veere een kruis Verdreven Maar de burgemeester wekte zijn ge hoor op, „waardige kruisdragers" te zijn. En hij deed dat, gestaafd door voorbeelden uit het verleden, toen de vissers ook uit Veere Aver- den verdreven. „Maar nu is het elf minuten voor twaalf: over elf dagen vertrekt de vissersvloot definitief". Lange tijd stond de burgemeester stil bij de historie van zijn stad: in het wapen had hij graag een vis gezien. De eerste burger citeerde ook enkele gedichten in zijn toespraak, Avaar- A-an hij de tekst later aan belang stellenden beschikbaar stelde. „We zullen jullie nooit vergeten. Het ga je goed", zo besloot hij. Onmiddellijk daarna zette de mu ziekvereniging „Veere's Genoe gen" het Zeeuwse Volkslied in. Naast Bert Haanstra beklommen nog anderen het podium. De heer M. Siereveld, voorzitter van de vissersvereniging „Draagt Elkan ders Lasten", was een van hen. Hij bracht de burgerij en het ge meentebestuur dank voor de (Zie slot pag2 kol. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1