Nederland, door jonge Amerikaanse bril Groot schooltennistornooi M" Z.S.O. is ook belangrijk D Daar is het april-meisje TWEE DINGEN AFDANKEN: petticoat en B.B.-kapsel Notities van een zeereis IN VLISSINGEN: 850 AMERIKA NEN VOOR HET EERST IN EURO PA... schreef op 20 juni van hef vorig jaar de P.Z.C. mef grote letters op de voorpagina. Onge wone geluiden „schalden op za terdagmorgen rond acht uur over de kade van de Vlissingse buitenhaven. Ondanks het vroe ge ochtenduur produceerden vijf in rode blazers gestoken jonge mannen daar met groot enthousiasme opwekkende en meeslepende dixielandmuziek", aldus hef verslag van een onzer redacteuren. Aan de kade lag het trotse zeeschip „Seven seas" waarvan de jongens in rode blazers als eersten naar bene den waren geklommen. Ze stél den zich op en bliezen een vro lijk welkom voor hun jonge landgenoten die in Vlissingen aan land gingen. Een half jaar later pakken al die 850 scholie ren hun biezen en maken zich klaar voor de terugkeer. Dan hebben ze er een half jaar Euro pa opzitten, in Nederland, Duitsland, Frankrijk... ze hebben allen hun ervaringen. Lenie de Nijs, een 23-jarige Vlis singse scheepte zich in januari in op het stoainschïp „Rijndam" van de Ilolland-Amerika Lijn, op weg naar haar nieuwe werkkring een ziekenhuis in de Verenigde Staten. Lenie de Nijs kwam aan boord met dezelfde groep scho lieren op de terugweg en liet de kans niet voorbijgaan om de ex- gasten van Nedeland naar hun ervaringen te vragen. Hier volgen haar bevindingen: „Als we dit lezen zijn de mensen over wie ik iets wil vertellen al lang uitgezwermd over het grote Amerika. Ze zijn weer thuis, weer aan het werk of op school. Ze dro men misschien nog even van de reis over de Atlantische Oceaan, met storm, wind, mist en zon. Ie dereen is z'n zeeziekte vergeten en herinnert zich vooral nog de ge zellige uurtjes aan boord. Op de „Rijndam" raakte ik verzeild tus sen de groep scholieren die in juni in Vlissingen aan land ging. Onder hen vond ik vier meisjes die hun half jaar in Nederland er op had den zitten. Ik heb veel met hen ge sproken en vond hun bevindingen zo aardig dat ik ze heb aangete kend. Tussen Rotterdam en de States hoorde ik de volgende verhalen: LEERLING-LERAAR Toen de zeventienjarige Mary Mayliew uit de staat Minne sota voor het eerst voet op Nederlandse bodem zette, keek ze er gek van op dat de zon scheen. TJit verhalen kende ze het slechte Nederlandse klimaat en de eeuwige regen. Die regen heeft ze vorig jaar nog goed le ren kennen. In de zon vond ze de oranje daken in Nederland zo mooi. Mary ging van Vlissingen naar Voorburg, waar haar pleegouders woonden. Onderweg zag ze Rot terdam en dat ze een zo moderne stad met zo'n modern winkelcen trum zou vinden had ze beslist niet verwacht. In Voorburg deed ze allerlei ongewone dingen, zo als per fiets naar de markt gaan. Fietsen had ze sinds haar prille jeugd niet meer gedaan en rom melen op een markt is er in Ame rika niet bij. Zoiets doet men daar nu eenmaal niet. De eerste schooldag was „een verschrikking". Ze kwam in de vierde klas van de h.b.s. en dat was wel iets heel anders dan ze thuis gewend was. Thuis had ze maar zes vakken en hier was al les veel uitgebreider. Later ging alles wat gemakkelijker en ze heeft in Nederland toch nog heel wat opgestoken. Het was haar overigens wel op gevallen dat de verhouding leer ling-leraar over het algemeen niet vriendschappelijk is. De af stand is te groot. Thuis was ze ook gewend om in schoolverband meer aan sport te doen, maar zwemmen in open zee maakte voor haar heel wat goed. Mary is in Europa kamperend met vakantie geweest; Brussel met zijn onvergelijkbaar mooie Markt maakte op haar een diepe indruk. Ook bewaart Mary een goede herinnering aan de lange Nederlandse winteravonden: sa men thuis zitten ea gezellig thee drinken. En dan het vuurwerk op oudejaarsavond! Dat vond ze een prachtig sluitstuk van een ver blijf in een land waar ze dolgraag nog eens wil terugkomen. e Z.S.O., een nieuwe organi satie, in 1960 opgericht, be gint op het ogenblik vaste vorm aan te nemen. Z.S.O. bete kent letterlijk: „Zeeuwse School kranten Organisatie" en vormt een onderafdeling van de Neder landse Schoolpers L'nie (N.S.U.) die in Den Haag zetelt. De Z.S.O. werd door enkele schoolbladen opgericht, te weten „Nihil Scribens", „Close Up", „Perspectief" en „Contact". Door een betere samenwerking en door onderling contact zijn er „T. L. Vizie", „Klapper", „Explorer", „De Spil" en „Schïvi" bijgekomen. Je ziet dat dit geen slecht resul taat is van het werk van enkele maanden. En dan het doel van de organisa tie: door betere coördinatie en stevige briefwisseling kan het peil van de schoolkranten stukken omhoog worden gebracht. Indeeën kunnen worden uitgewisseld en een overzicht van de verschillen de manieren waarop onze kranten worden gemaakt kan tot een be ter inzicht leiden. En vergeet niet: op deze manier kunnen de verschillen tussen de delen van onze provincie vervagen en mis schien wel wegvallen. Want een hechte vriendschapsband is ook belangrijk. Daar moeten we naar streven. Dat er voor de Z.S.O. be langstelling bestaat bleek wel uit de grote opkomst op de vergade ring van 17 december 1960. Wat zijn dan de voordelen vraag je. Let op: er kunnen waar schijnlijk schoolkrantredacteuren naar de sluiting van het Veerse Gat, dank zij overleg tussen Z.S. O. en rijkswaterstaat. De redac teuren kunnen echte perskaarten krijgen van de N.S.U. Neem nu Gerrit Jan van Wiggen uit Mid delburg die dank zij de N.S.U. in januari een week naar Duitsland kon en er artikelen over schreef. En zo zijn er nog een heleboel dingen. Dit stuk schrijf ik in de eerste plaats voor de schoolkranten die nog niet bij de N.S.U. zijn aange sloten en in de tweede plaats voor alle Zeeuwse jongemensen om te laten zien dat de jeugd nog wel eens wat organiseert. School kranten die nog geen lid zijn: schrijf naar Tim van Kooten, se cretaris Z.S.O., Kenau Hasselaar- straat 55, Vlissingen (tel. 0 1184- 2037). Er moet meer actie ko men Tim van Kooten. MET KLOMPEN Susie Strong (17) uit Connec ticut trok van Vlissingen naar Groningen door een land dat voor haar alleen bestond uit rode daken. Toen zo laat in het noorden arriveerde was de zonneschijn verkeerd in regen. De volgende morgen was haar verbazing haast niet te beschrij ven: ze zag toen pas goed hoe haar „pleegouders" er uit zagen en vader en zoon liepen op KLOMPEN door de tuin. Susie had altijd gedacht dat die dingen alleen maar in sprookjes voorkwamen. Susie heeft later het nut van de houten schoenen inge zien en met vier paar klompen in haar koffer keerde ze naar huis terug Susie ging naar de h.b.s. en was weer stomverbaasd: er zaten tus sen al die jongens maar vier meisjes in de klas. Waar ze ook aan moest wennen was het Ne derlandse onderwijssysteem. Thuis werkte ze in de klas veel met dictaten en wat ze wilde we ten zocht ze op in de schoolbibli otheek. Maar hier kreeg ze de boeken voorgeschreven. Toch vond ze de studie bij nader in zien goed. Susie heeft zich ook afgevraagd of men op de Nederlandse scho len alleen maar kan volleyballen. Nooit was het iets anders. Het schouwburgbezoek vond ze gewel dig. want daar kwam ze in haar kleine Amerikaanse plaatsje nooit aan toe. De zomervakantie was voor Su sie wel een hoogtepunt, want haar „pleegfamilie" had een klein huisje aan het meer en kampe rend en zwemmend heeft ze de regen kunnen vergeten. De feestdagen in december bete kenden voor haar: etenHet vuurwerk met oud en nieuw en de kerstboomverbranding vond ze enig. De „pleegfamilie" die aan vankelijk wat stug leek vond ze allervriendelijkst en het spijt haar geweldig dat ze alweer terug moest naar huis. GROEN STREEPJE rarcïa Ramsey, leeftijd 16 uit New Yersey heeft ook he lemaal geen spijt van haar Nederlands halfjaar. De eerste maanden had ze het wel erg moeilijk maar later zou ze haar thuis hebben vergeten als er niet regelmatig post was gekomen. Toen Marcïa met de „Seven Seas" de Schelde opvoer zag ze in de verte een groene streep. „En dat is nu een dijk", werd haar verteld. Ze kon het nauwe lijks geloven. Moest een dijk niet veel hoger en groter zijn Ze maakte er toch maar een dia van. Een dia die overigens mislukte, want er stond alleen maar een groen streepje on. Ook Marcia had het maar druk met de oranje daken. Toen ze in Assen arriveerde viel ze met haar neus in de T.T.-races, ter gelegenheid waarvan de stad was versierd. Daar heeft ze enorm van genoten. De school viel ook wel mee. Ze vond het. vreemd dat er zo weinig meisjes in de m.m. s.-klas zaten. En dat de leraren en leraressen op eên podium tro nen ligt misschien aan het feit dat de Nederlandse jongens en meisjes zo goed zijn in het spie ken. De talenstudie vond ze fantas tisch, maar het ging haar alle maal wel een beetje te langzaam. Thuis kon ze, als ze wilde een hele week maar één vak doen. Hier was ze gebonden aan enkele uren per week. Het volleybal toernooi dat zë meemaakte en het kamperen in de zomer vond ze geweldig. Toen ze voor het eerst een kampeerterrein bij haar thuis vrijwel onbekend zag, dacht ze met een groot zi geunerkamp te maken te hebben. Het huiselijk leven lag haar erg goed. Wel vond ze het zeer be zwaarlijk dat, vanwege de zater dagse schoolmorgen, zoveel huis werk op zondag moest worden gemaakt. FEITEN, FEITEN Koeien, schoon groen gras en molens. Dat zijn de eerste herinneringen die Nanette Barrows (17) uit Californië, in Nederland heeft opgedaan. Van Vlissingen reisde ze naar Drie bergen en daar vond ze het ei genlijk wel vreemd dat het land niet helemaal vla": was. Haar pleegouders vond ze reuze aardig, en de school minder streng dan ze had verwacht. Ze kwam in een modern schoolgebouw en haar cursusjaar begon met vijf feest- avondjes. Het viel dus allemaal nogal 'mee. Nanette zei het jammer te vin den dat je in Nederland, door te zakken voor een toelatingsexa men, gedoemd bent een andere school te zoeken. En wat het'■le ren betreft: „Te weinig denk werk, allemaal feiten, feiten en nog eens feiten...." Voorts bij voortduring volleyballen maar en weer de Amerikaanse klacht buiten de schooltijden om wordt er nagenoeg niets georga niseerd. Wat Nanette wel een voordeel vond waren de vele be zoeken aan tentoonstellingen en concerten. Veel meer dan in haar eigen land. Nanette woont zelf aan zee in Californië, düs de Scheveningse zee was geen ver rassing. Het huiselijk leven ook niet, want dat was allemaal net zo als thuis. Maar het Sint-Nico- laasfeest sloeg alles. De surpri ses en de gedichten vond ze ge weldig. Nanette gaat met spijt weer terug, want ze heeft zich in Nederland heel goed thuisge- voeld. Dit zijn de ervaringen van slechts vier van de jonge Amerikanen die een half jaar in Europa doorbrach ten. Anderen hadden soortgelijke ervaringen uit andere landen en met dankbare herinneringen keer den ze terug. Ze denken nog vaak aan het land dat ze leerden kennen en vergelijken hun omgeving met die avn hun gastheren aan de an dere kant van de oceaan. Zo'n kijk je aan de andere kant van deze 'grote plas heeft toch wel vele voordelen. Lenie de Nijs, een 23-jarige ver pleegster uit Vlissingen, die mo menteel werkzaam is in een joods ziekenhuis te Chicago, scheepte zich in januari in op de „Rijn dam". Aan boord ontmoette ze een groep jongelieden uit Ame rika, dio een half jaar in Europa hadden doorgebracht. Ze hoorde de vele ervaringen van de scholie ren aan en was zo vriendelijk ons deze notities toe te sturen. En dit dan het OSCAR-april- meisje. Een vrolijk tïenertje dat zich anoniem schuilhoudt op de twee binnenpagina's (com pleet met kalender) van OSCAR. OSCAR. (80 pagina's voor jonge mensen die al dan niet gekleurd maandelijks van de persen zullen rollen) is uit. Een nieuw maandbaid dus, alweer een nieuw maandblad dus en weer helemaal voor de jeugd. We mogen dus niet mopperen als er zoveel bedrukt papier voor ons alleen in de handel wordt gebracht. Bij een blik op OSCAR denken we onmiddellijk aan TABOE, 't voor malige TWEN; de opzet is in grote lijnen dezelfde. Lay-out, fotowerk en opzet getuigen ook hier van de zogezegde „frisse aanpak" OSCAR (uitgegeven door uitgeverij-druk kerij v/h C. de Boer, Hilversum hoopt een weekblad te kunnen worden en kost 95 cent per num mer. OSCAR is echt wel geschreven voor het gemiddelde tienerpubliek. Het mist de „shocking touch" van TABOE en biedt veel mode, een lang dweilverhaal over Frank Si natra, een ander verhaal over een zekere Mulisch (alsof er nooit over dit genie werd geschreven) een paar aardige korte verhalen waar onder het bekende Eskimo op het dak, van Carl Jan Schneider en nog veel meer. Zij nog vermeld dat figuren als Michel van der Plas, Joan van der Keuken, Rico Bulthuis, Frits Mül- ler en Henk Oolbekking zich onder de medewerkers hebben geschaard en een vrij duidelijke indruk van OSCAR mag aanwezig zijn. Als belangrijk verschil met TABOE mag worden genoemd dat OSCAR met kleurpagina's werkt en TA BOE geen aprilmeisje heeft. In Vlissingen wordt van 10 tot en met 15 juli op het in april te openen tennispark van de L.T.C. „D.O.S.", het Nationaal School Tennis Tornooi gehou den. Het bijzondere van dit tor nooi is: 1. Enig in zijn soort, zeker in Nederland, daar men bij tennis op de befaamde Davis-Cup-wedstrijden na geen ploegenwedstrijden en zeker geen ploegentor- nooien kent. 2. Idee, uitwerking en leiding 1 is een volledige jeugdaange- legenheid. 3. Het is opengesteld voor ten nissers van elk spelpeil. Deze drie punten hebben in het hele land veel weerklank gevon den. Niet alleen bij deelnemers, doch ook bij de gemeente Vlissin gen en het bedrijfsleven die het tornooi financieel mogelijk ma ken, alsmede bij de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Van de zijde der deelnemers kwame reeds reacties en inschrij vingen, vóór de officiële datum van inschrijving 1 april uit het hele land binnen, (o.m. uit Roosendaal, Rotterdam, Hilver sum, Leiden, enzovoorts). Men verwacht ongeveer 160 deelne mers. ONTSTAAN In 1958 werd het tornooi voor de eerste maal georganiseerd door de christelijke ulo te Vlissin gen. Begonnen werd met 60 deelnemers uit heel Zeeland. In 1959 nam het aantal deelnemers met 100 toe. Het tornooi werd tweedaags en ontving steun van Zomershow en P.Z.C. LOGIES. De logiesverzorging vormt het grootste probleem der organisa toren. Tot op heden is men er vol ledig in geslaagd de deelnemers van buiten Zeeland bij particulie ren onder te brengen. Dit jaar hoopt men voor hen die erom verzoeken een speciaal kamp bij het tennisveld in te richten. ONTSPANNING. Er wordt niet alleen aan sport gedacht. Na de wedstrijden zal men onder meer de door de K. N.L.T.B., gestuurde kampioen Lex Karamoy een demonstratie kunnen zien geven. Voorts wordt gedacht aan vaartochten met zo- mei'showboat en Loodswezen. REGLEMENT. Het ploegentornooi staat open voor schoolploegen bestaande uit vier meisjes of vier jongens. Nor maal behoort een ploeg uit vier deelnemers (sters) te bestaan. De uitzondering dat per ploeg één gastspel'er(ster) kan worden ge vraagd, wordt gemaakt. Deze speler (ster) mag de leeftijd van 22 jaar nog niet hebben bereikt. ORGANISATIE. De organisatie ligt in handen van 25 Walcherse jongelui, in de leef tijd van 15 tot 19 jaar. De be langrijkste functies zijn als volgt verdeeld: Jaap Ventevogel (chr. ulo, Vlis singen), wedstrijdleider; Anke van Dongen (gymn. Middelburg), secretaresse: Peter ter Poorten, (r.h.b.s. Vlissingen). penning meester; Heieen de Hond (gymn. Middelburg)logiesverzorging; Hans Kemper (r.h.b.s. Vlissin gen), ontspanning; Erik Tim merman (h.t.s. Vlissingen), tech nisch comm. Bondsgedelegeerde zal zijn de heer J. Spuyman, die bovendien een oogje in het zeil zal houden. Inlichtingen: Jaap Ventevogel. Badhuisstraat S9, Vlissingen. Namens de organisatoren, Jaap Ventevogel. (Van onze redactrice) De mode van dit voorjaar is een mode-van-de-jeugd, een zwierige en beweeglijke mo de die gemaakt lijkt voor het meisje en de jonge vrouw. Een mode waarin ook wat „gekke" dingen voorkomen, waarmee je kunt improviseren als je wat wilt opvallen: de charlestonjurk bij voorbeeld, of de neiging om a- symmetrïsehe details aan te bren gen op jurken, rokken en blouses, of de verlengde lijn met de laag geplaatste taille die je dus des gewenst wat (of een heleboel. kunt overdrijven. Een mode waar uit andere „gekke" dingen ver dwenen zijn: de petticoat is in de ban, en het B.B.-kapsel ook! Al langer trouwens, maar iu Neder land willen blijkbaar niet alle jon ge vrouwen dit geloven. Pet ticoat en langlokkig kapsel blij ven, zij het wat aarzelend, toch nog opduiken, dan hier en dan daar. En vooral op de mooie voor jaarsdagen die de afgelopen maanden ons reeds gunden, kreeg men de indruk dat het Nederland se meisje maar node afstand doet van de wijduïtstaande rok en de nonchalante haardracht. Toch zal die petticoat moeten verdwijnen „de Mode" schrijft het immers voor en dus verdwijnt hij. In buitenland se modecentra is hij trouwens al bijna vergeten. En mét die petti coat verdwijnt gelukkig (hope lijk!) ook de onbedekte knie. waarmee jong en niet-zo-jong zo vrolijk lopen te paraderen, in de veronderstelling dat een korterok- kenmode meteen een mode-van- onbedekte knieën betekent. Wel, dat laatste is echt nooit de bedoeling geweest van het gros der moderontwerpers, enkelen uit gezonderd! De rokken mogen de laatste seizoenen nog zo kort zijn geweest, ze moesten nog juist de knie bedekken. En op gevaar af voor ouderwets te worden versle ten, zouden we hier de uitspraak van wijlen modekoning Dior nog maar eens willen herhalen: „Ik haat knieën!" Daarin had de.goe de man schoon gelijk, want knieën die tijdens het lopen zicht baar zijn, zijn écht niet mooi al heeft de eigenares nog zulke mooie benen De petticoat moet dus worden af gedankt, maar niemand kan na tuurlijk iets ertegen hebben dat hij. schoongewassen en goed in gepakt, netjes wordt opgeborgen. Want de mode is immers zo on berekenbaar, en gestéld dat over twee of drie seizoenen de petti coat in volle glorie terugkeert.... Het nonchalante (of quasï-non- chalante) B.B.-kapsel is ook al in de ban gedaan door de Parijse mode-dictatoren. Mis schien ook, omdat de roem van B.B. wat lijkt te tanen Met dat B.B.-kapsel is het overigens een merkwaardige zaak. Het kon na melijk zo bijzonder charmant staan mits het, ondanks de (schijnbare) nonchalance, maar goed verzorgd is. Goed verzorgd: glanzend én schoon dus! En zulke B.B-kapsels ziet men maar heel weinigHet meren deel is dof en ongewassen, en daardoor bijzonder onaantrekke lijk. Wie wél de petticoat, maar beslist niét het langlokkige kapsel wil afdanken, hoeft met dit laatste nog niet „démodé" te zijn. Het is nu eenmaal heel aanlokkelijk om een k'apsel te hebben dat weinig of geen kapperszorg vraagt, want zo heel veel geld Kan men als teenager nu eenmaal niet aan de friseur besteden. Maar houdt het schoon en fris en glanzend, en laat het bij wat „plechtige" gele genheden eens een keertje door de kapner opsteken. De „gulden middenweg" is altijd wel te vin den, en die middenweg kan in de mode zo belangrijk zijn! De zomermode-1961géén petti coat meer onder een zonnejurkje, en liever ook^ geen B.B.-kapsel meer, tenzij het goed verzorgd is en voor bijzondere gelegenheden zorgvuldig opgestoken wordt— (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5