K.V.P. verwerpt niet bij voorbaat wijziging kinderbijslagwet P.v.cLA. geen uitspraak over kinderbijslagwet Man vermoordt zijn vrouw en zijn zoon Hoe wordt de kerkdienst een feestelijk gebeuren? ZATERDAG 25 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARTIJRAAD IN UTRECHT Waarnemend voorzitter Andriessen voelt niet voor intrekken ontwerp (Van onze parlementaire redacteur) De heer J. W. Andriessen, de waarnemend voorzitter van de K.V.P.-fractïe in de Tweede Kamer, lieeft vrijdagavond te Utrecht op de partijraad van de K.V.P. uitvoerig aandacht ge schonken aan de controverse rond het ontwerp algemene kinder bijslagverzekering. De heer Andriessen zei als zijn oordeel te willen uitspreken, dat op zichzelf genomen een gewijzigde rege ling niet bij voorbaat behoeft te worden afgewezen. Hij knoopte aan dit oordeel echter de waarschuwing vast, dat wanneer on verhoopt geen bevredigende regeling tot stand mocht komen, voor de K.V.P. de vraag moet rijzen of daardoor niet de aanzet is gecreëerd voor wellicht belangrijke en ingrijpende verande ringen in de onderlinge positie en verhoudingen der Nederlandse staatkundige groeperingen. De heer Andriessen wees erop. dat het verkrijgen van een bevredigende algemene kinderbijslagregeling voor partij en fractie een uitermate be langrijke, om met prof. Romme te spreken, een halszaak is. En het verheugde hem. dat het kabinet, naai de woorden van de minister-presi dent op het Overijselse appel van de K.V.P., algemeen van mening blijft, dat er een algemene kinder bijslagregeling tot stand behoort te wórden gebracht. De waarnemend fractie-voorzitter voelde niets voor intrekking van het wetsontwerp, zoals de Chris- Oud-minister Suurhoff voorzitter P.v.d.A. De vergadering van de P.v.d.A. be noemde de heer J. G. Suurhoff, oud- minisler van sociale zaken en volks gezondheid, tot algemeen partijvoor zitter, In de vacature die is ontstaan door het overlijden van de heer Evert Vermeer. Zaterdag zal de heer Suurhoff het voorzitterschap aanvaarden met een redevoering, die tevens het drie daagse congres van de P.v.dA, af sluit. Maatsysteem 4 D aan regering aangeboden Vrijdag is in de Rolzaal te Den Haag het nieuwe maatsysteem voor herenconfectic 4D aangeboden aan de regering. Dit maatsysteem zou, zoals gemeld, een omwenteling be tekenen op het gebied van heren mode. In de bijeenkomst van vrijdag gaven de heer J. Sittig, adviseur voor kwa liteitsbeleid en besliskunde, en prof. dr. J. Hemelrijk, die voor de heer Sittig is opgetreden als adviseur voor wiskundige statistiek een schets van de totstandkoming van het systeem. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door gencraal-majoor C. L. de .Tong. inspecteur der inten dance. Generaal De Jong achtte het niet uitgesloten dat bij het leger een proef zal worden genomen met dit systeem, dat hier nog meer voorde len zou opleveren, omdat het uniform in veel mindere mate aan modever anderingen onderworpen is. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn. dat men een eerste proef met 4D gaat ne men met de nieuwe uitgaansunifor- men donkere tuniek, lichte pan talon van de landmacht. Watzmann-bekümmers om het leven gekomen Pogingen om drie op de Watzmaun in de Beierse Alpen vermiste klim mers te vinden, zijn vrijdag gestaakt. Men is van mening, dat de mannen, twee Oostenrijkers en een Duitser, door een lawine om het leven zijn gekomen. Zij werden sinds zaterdag vermist. De Watzmann is ruim 2700 meter hoog. KORTE PREDIKATIE „Dit is Jezus, de koning der joden". Mattheiis 27 87. De samenvatting va... de beschuldi ging moest, duidelijk zichtbaar bo ren het hoofd van de veroordeelde aangebracht worden. Die samenvat ting heet: Titulus. Wij zijn zo lang zamerhand aan bovenstaande titel gewend geraakt. Er is te veel mee geadverteerd in de laatste eeuwen. We weten het allang: de goede Je zus is voor de slechte mensen gestor ven. De titel is verouderd. Èr zijn nieuwere, die boeiender zijn. Waar om nog die oude aanhouden Omdat icij mensen, die onze koning gedood hebben, het nog steeds niet door hebben: Omeskoning is voor ons ge storven. maar wij wensen niet niet onze koning te sterven. Wij laten Hem in Zijn lijden. Wij willen niet achter Hem aan, dagelijks ons 'kruis op ons nemen en T-Iem navolgen. ■I-Iet is toch Lente Wie denkt er clan nog aan lijdenof aan mede-lij den! Is dus toch de titel verouderd! Welnee, de titel is niet rrrouderd. Integendeel, de titel wordt nieuw voor diegene, clie zij. leren m de lijdenstijd als verouderd gaat ziet en die het door de Koning der jo den" wil laten vernieuwen Neem daarom dagelijks uw kruis open wordt onderdaan ran het koninkrijk van die ..Koning der joden". Veere L. Wieringa. telijk-Historische lieer Kikkert had geadviseerd. Maar ten aan zien van het beroep, dat prof. Oud tijdens het congres van de V.V.D. op het regeringsprogram had ge daan, stelde de heer Andriessen de vraag of deze exegese wel houdbaar is in het licht van de uitlating van de minister-presi dent op het Overijsels appel Nieuw-Guinea De heer Andriessen constateerde in zake Ned. Nieuw-Guinea, dat door de fractie bij de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer is gewe zen op de noodzaak een gedifferen tieerd, beweeglijk beleid te voeren, dat is afgestemd op de omstandig heden. Wij hebben reeds nu de be volking van Nieuw-Guinea de ver antwoordelijkheid gegeven, die kan worden gedragen. Deze kan en moet ook geleidelijk groter worden. „Dit zal geschieden in het bewust zijn. dat Nederland in Nieuw-Guinea niet langer mag blijven dan in het belang van Nieuw-Guinea zelf is ge boden". De toto Voldaan was de heer Andriessen over het optreden van minister Beer man, omdat deze na de verwerping van de toto door de Eerste Kamer zo mini van opvatting is geweest, dat hij de voetbaltoto voor zover het hem wettelijk mogelijk was, heeft laten doorgaan. Niet alleen de sport, maar ook vele instanties op maatschappelijk en cultureel terrein zijn hem daarvoor erkentelijk. Aan het vinden van een nog betere en blijvende oplossing zal de fractie gaarne medewerken, aldus de heer Andriessen. Contra mr. Burger De heer Andriessen bestreed de uitlatingen, die mr. Burger tij dens en na de oplossing van de kabinetscrisis aan het adres van de K.V.P. liad gericht. „Hoe kan de heer Burger de K.V.P.-fractie een aanvechtbare sociale gezond heid verwijten, wanneer zij min der woningwetwoningen vroeg dan het vorig jaar, terwijl de P. v.d.A.-fractie precies hetzelfde, deed, zij het met enig gradueel verschil!" Ook hier is, aldus de heer Andriessen, de waarheid op gespannen voet met de politieke oprechtheid. PARTIJCONGRES IN ROTTERDAM Duidelijk standpunt over atoombewapening nodig (Van onze parlementaire redacteur) Welk standpunt zal de P.v.d.A. in nemen, als in de Tweede Kamer het. wetsontwerp tot invoering van een algemene kinderbijslagverzekering aan de orde komt? Zoals bekend, be staat het gevaar, dat het kabinet- De Quay over de algemene kinder bijslagwet zal struikelen als de so cialisten tegen het desbetreffende wetsontwerp stemmen. Mr. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de P.v.d.A., heeft vrij dagochtend op het congres van deze partij in Rotterdam tijdens zijn ver dediging van het beleid van dc ka merfracties geen antwoord op deze vraag gegeven. Mr. Burger constateerde dat het con gres karig was geweest met zijn kri tiek. Hij toonde zich dankbaar voor de waardering die geuit was. De ge leidelijke afschaffing van de gemeen teclassificatie. waarvan de P.v.d.A. voorstander is, heeft de aandacht van de fractie, zo zei hij. Hij meende verder, dat de tijd is aangebroken om tot verhoging van de A.O.W.- uitkcringen over tc gaan. Ten aam zien van Nieuw-Guinea voert de P.v.d.A. een krachtig beleid. Mr. Bur ger noemde het onmogelijk dit be leid nog te versterken. Het standpunt, dat de P.v.d.A. altijd heeft ingenomen in de kwestie van de atoombewapening, achtte hij vol komen duidelijk. Een partij die wil meetellen moet te dien aanzien kie zen, zo betoogde hij. Zij kan geen twee „politieken" voeren. De heer Ruygers, het buitenlands be leid van dè Kamerfracties verdedi gende, sloot zich hierbij aan. Hij stelde zich op de grondslag van de door het partijbestuur voorgestelde resolutie, zij het dat hij zich bereid verklaarde daarin op aandrang van het congres op een bepaald punt een geringe wijziging aan te brengen. De bedoeling van de resolutie is, een dui delijke uitspraak tc krijgen over de eenzijdige atoomontwapening. Als de heer Schurer in „De Frie se Koerier" het hoofdartikel plaatst waarin hij zicli vereenzel vigt met de leden van de Labour- party, die de atoombewapening verwerpen, dan verhoogt bij de onduidelijkheid. Ook anderen heb ben dit gedaan", zo riep de heer Ruygers uit. Het congres moet nu een definitieve, duidelijke beslis sing nemen. Levensv erzekeringbedrij f inde 932 miljoen premie In het afgelopen jaar is in ons land 932 miljoen gulden in de vorm van premies en koopsommen voor levens verzekeringen betaald. 71 miljoen gulden meer dan in 1959. Een stijging van f 13 miljoen gaven de uitkeringen te zien, die de levens verzekeringmaatschappijen verricht ten; zij bereikten een totaal van ruim f 272 miljoen. Een belangrijk deel van deze stijging, nl. 10 mil joen gulden, kwam voor rekening van de periodieke uitkeringen. Belgische militairen uit Elisabethstad terug Negen Belgische officieren en onder officieren zijn vrijdag uit Elisabeth stad in Brussel teruggekeerd; 32 an dere militaire raadgevers zullen bin nen enige dagen worden teruggetrok ken. Dit is van Belgische regerings zijde vernomen. De terugtrekking geschiedde naar aanleiding van de op 21 februari door de Veiligheidsraad aanvaardde resolu tie. Naar verluidt zou de Belgische rege ring van mening zijn, dat zij de Bel gische militairen die nog dienst doen als raadgevers voor het Kongolese leger, niet zonder meer kan opdragen terug te keren. De Noorse poes „Lisa" heeft op haar pootjes niet minder clan zeshonderd kilometer afgelegd. Haar eigenares en eigenaar, mej. Oddbjorg Ronne- kleiv en haar verloofdeHelge Holt- mon, beiden uit Oslo, namens Lisa mee toen zij vorige zomer een va kantie gingen doorbrengen in Njord- fjord in het westen van Noorwegen. Omdat beiden in Islo in een klein flatje wonen, lieten zij Lisa achter bij de ouders van de heer Holtmon, die op de kat zouden passen, maar deze al spoedig kwijt waren, maan den later lag Lisa plotseling voor de deur van de oude flat van mej. Ronnekleiv in Oslo, die inmiddels verhuisd was, waar de poes tenslot te door buren werd herkend. Foto: Lisa na zeshonderd barre kilometers in de armen van haar baas. de lieer Holtmon, in diens flat in Oslo. Otto Anrich overleden In Amsterdam is op 61-jarige leeftijd overleden de acteur en komiek Otto Aurieh, mededirecteur van de Hoofd stad ODerette. De heer Aurieh, die in 1900 té Wenen werd geboren, kwam in 1936 bij de toenmalige Fritz Hirsch-operette naar Amsterdam voor het vervullen van enige gast rollen. Daarna bleef hij in ons land. Kort na zijn terugkeer uit de kampen Auschwitz en Buchenwald richtte hij tezamen met Meyer Hamel de Hoofd stad Operette op. In 1951 werd hij genaturaliseerd. Tn talrijke Weense operettes trad hij op en van vele daarvan voerde hij de regie. FAMILIEDRAMA IN AMSTERDAM Anoniem telefoontje waarschuwde politie In een benedenwoning aan de Bo- nairestraat in Amsterdam-West lieeft zicht gisteren een familiedra ma afgespeeld. De 72-jarige G. A. de G. heeft daar gistermorgen eerst zijn 73-jarige vrouw gewurgd, waar na hij gisteravond zijn 41-jarige zoon bij thuiskomst met een aantal hamerslagen dodelijk heeft verwond. Toen de politie, die voor een vecht partij in de woning was gealarmeerd, kort na zeven uur ter plaatse kwam. vond zij de moordenaar in de keu ken bij bet gasfornuis. Zijn poging STEMMEN UIT DE KERKEN Toogdag van hervormde organisatie „In Dienst der Kerk" Deze week, op 22 maart, is te Amsterdam de toogdag gehouden van de Hervormde manncnverenigïng „In Dienst der Kerk". Het is nu de zesde maal dat dit gebeuren heeft plaatsgevonden en voor de eerste maal dat de mannen assistentie hebben gekregen van de hervormde vrouwen. Zoals bij de voorgaande toogdagen liet geval is geweest, dat een kernvraag in het middelpunt van de. gedaclitenwisscliiig is geplaatst, zo is dat nu ook gebeurd. Men heeft het gehad over: „Hoe wordt onze kerk dienst een feestelijk gebeuren?" Als naar gewoonte zijn er ook nu sectie vergaderingen geweest, zes in getal, die evenzovele vragen hebben be handeld, die in nauw verband stonden met de kernvraag, terwijl 2 perso nen tezamen als leider van de sectie waren aangewezen, waaronder dit keer dan ook vrouwen. Naar de bedoeling van deze toogda gen hebben vele leden van de N.H. Kerk. in de tijd die er ligt Lussen 10 en 5 uur, zich zo intensief mogelijk bezig gehouden met de grote vraag die hen voorgelegd is. Gezien de er varing van voorgaande toogdagen is het dc leiding toch wel gelukt een actueel onderwerp aan de orde te stellen. Er heeft zich een vaste kern van deelnemers gevormd. Degenen die er eens geweest zijn, begeren zo veel mogelijk er terug te keren. Het is ook te begrijpen dat onder de aan wezigen een groot aantal leden van de kerkeraden zijn, die in de kerk een meerdere verantwoordelijkheid dragen voor hetgeen er gebeurt. Wanneer het gaat om de kerkdienst zijn zij er ten nauwste bij betrokken, omdat de kerkeraad bepaalt niet al leen welke kerkdiensten er in een gemeente gehouden worden, maar ook hoe zc gehouden zullen worden. Hoe worlt onze kerkdienst een fees telijk gebeuren? Wanneer men voor dit jaar deze vraag tot middelpunt van de besprekingen op deze toogdag heeft gesteld, hangt dit samen met hot vijftigjarig bestaan van de Li turgische Vereniging. Een paar we ken geleden hebben we daarvan kun nen lezen en we hebben in de kran ten foto's kunnen zien hoe in de Kloosterkerk te 's Gravenhage dit jubileum is herdacht door het ont hullen van oen gedenksteen, waarop de namen zijn vermeld van dr. J. H. Gerretsen. de toenmalige hofpredi ker en van prof. dr. G. v d. Leeuw, hoogleraar te Groningen. De eerste heeft de stoot gegeven tot de oprich ting van deze vereniging en de twee de is een van de mensen geweest die hier stuwend werk heeft gedaan. De prediking is sinds de reformatie de hoofdmoot van de protestantse gods dienstoefening en velen hebben de gedachte dat het hier alleen om de preek gaat. Daarnaar wordt dan de eredienst beoordeeld. „Een protes tant gaat ter kerke om zich tc scha ren onder de verkondiging van het Woord Gods." Zo schreef dr. Gerrit sen en hij voegde er aan toe: „Doch het luisteren naar de prediking mag niet het enige doel zijn van onze kerkgang. Wij moeten niet alleen komen om naar het Woora Gods te horen, maar ook om te aanbidden". De liturgie wil leiding geven aan deze gemeenschappelijke aanbidding. Viering sacramenten Het ging in Amsterdam deze week om heel de kerkdienst en dat kwam tot uiting in de vra gen die in de verschillende secties behandeld zijn. Hoe vieren wij de sacramenten? Plaats en inrich ting van het kerkgebouw. De ge stalte der gemeente rondom dc eredienst. Zang en muziek. De taal der kerk. En tenslotte: Medewerking van het gemeente lid aan de eredienst. Het zijn alle maal dingen waarmee ieder ge meentelid te maken heeft, wat niet wil zeggen dat zij zich dit al lcmaal bewust zijn. Maar juist zulke dagen van gemeenschappe- (Zie slot pag5 kol. 3) om zich van het leven te beroven, kon de politie op het kritieke mo ment verhinderen. De oude man heeft geen motief voor de dubbele moord opgegeven. Omstreeks 18.55 uur kreeg de Am sterdamse politie een anoniem te lefoontje. Medegedeeld werd dat in de benedenwoning Bonairestraat 80 huis een vechtpartij aan de gang was. De politiemannen kregen geen ge hoor toen zij aanbelden. De twee agenten wierpen ee„ blik door het raampje in de deur en zagen in de gang het lichaam van een man lig- fen. )e politiemannen renden meteen naar de achterkant van de woning, waar zij de ruiten van de keuken deur insloegen en zich toegang tot de woning verschaften. Tn de keuken raakten zij bijna be dwelmd door een gaslueht. Hun tweede verrassing betrof een oude man, die bij het gasfornuis zat. De man. die ook reeds bedwelmd was, werd de tuin ingesleept, waar hij spoedig bij kennis werd gebracht. Het verhaal dat hij de heide politie mannen daarna deed, was verbijste rend. „Ik heb vanochtend om half elf m'n vrouw met beide handen gewurgd", zo begon de oude man zijn verhaal. „En toen mijn zoon om zes uur thuis kwam heb ik zijn hersens ingesla gen", voegde hij eraan toe. Een vluchtige inspectie van de woning leerde dat de man geen fabeltje had verteld. Op de slaap kamer vond de politie het li chaam van de vrouw, languit liggend tussen de deur en het bed en het lichaam in de gang bleek dat van de 41-jarige zoon te zijn. Ook hij was dood. Hij lag languit in de gang met zijn hoofd in de richting van de tochtdeur. Zijn hoofd vertoonde talrijke wonden. Uit de aard van de verwondingen bleek, dat het slachtoffer met een hamer moest zijn geslagen. Het corpus delicti werd in twee delen te ruggevonden. De kop van de hamer lag onder de halmat en de 22 cm lange steel vond de politie terug in de keuken bij de tuindeur. De sla gen moeten met grote kracht zijn toegebracht, waardoor de kop van de hamersteel is losgeslagen. De 72-jarige De G. is tot kort na het middernachtelijk uur door recher cheurs van het bureau overtoom en afdelingschef Landman aan de tand gevoeld. Hij bleef hardnekkig volhou den dat hij omtrent het motief van zijn fatale handelingen de politie niets zou zeggen. Hij het alleen blijken, dat hij zijn zoon om het leven had gebracht uit medelijden, omdat hij debiel was. „En daarom mocht hij in geen geval zijn ouders overleven", zei Het Wereldgebeuren Zeven mislukte jaren Walter Ulbricht, de leider van de communistische partij Sn Oost- Duitsland en daarom heerser van de Deutsche Demokratische Re- publik heeft de partijleden de oren gewassen vanwege de nimmer ai- latende stroom vluchtelingen naar het westen. Hij heeft zelfs ecu cam pagne in het vooruitzicht gesteld, die niet alleen zijn mede-landgenoten moet overtuigen van de idioterie naar West-Duitsland te vluchten, maar hij riep het partijkader op geen onnodige harteloosheid en bu reaucratie aan de dag te legen te genover niet-partijgenoten. Ulbricht noemde zelfs namen van groepen, die niet kopschuw mogen worden gemaakt van het communisme: dok ters. onderwijzers, hoogleraren, in genieurs en schrijvers. Ulbricht deed met deze groepen een goede greep. Juist de laatste tijd verlaten vele in tellectuelen. die in de eerste jaren van het communistische regime wei nig met dc nieuwe heren te maken kregen, maar nu op alle mogelijke manieren worden betrokken bij de „socialisering" Oost-Duitsland. Over één ding waren oost en west het eens in de rede van Ulbricht: het aantal vluchtelingen. Aan heide kan ten van het IJzeren Gordijn schat men dat op ongeveer drie miljoen. Wat heeft het nu eigenlijk voor zin om deze vuile was in het openbaar buiten te hangen? Ulbricht gaf regering en partij een geducht pak slaag, vanwege hun houding, die het velen onmogelijk maakte in Oost-Duitsland te blijven, maar hij kon toch ook van de ver onderstelling uitgaan, dat men op die manier een volk van alleen maar ge zagsgetrouwe communisten over houdt. Maar Ulbricht zit met een veel groter probleem en ook daar over zweeg hij in de partijvergade ring niet. Het zevenjarenpian van Oost-Duitsland is mislukt. Van de verhoging van de levensstandaard is hoegenaamd niets terechtgekomen. Nog altijd houdt het Wirtschafts- wunder halt bij de Erandenhurger Tor. Dat het niet is gelukt, het op papier zo sublieme zeven jarenplan te verwezenlijken, kon Ulbricht (die niet gewend is het met de waarheid erg nauw te nemen) toch waarlijk niet op het westen schuiven. De partij zonder meer de schuld geven, ging ook niet. Ook kon Ulbricht kwalijk zeggen dat de Oostduitsers dan maar harder moesten werken, want wie ziet hoe zelfs oudere vrou wen worden ingeschakeld, al was het maar bij het schoonpeuterén van tramrails, kan moeilijk aan werk schuwheid geloven. Daarom nam Ulbricht een ander middel te baat. De partij en de regering (zoveel verschil is daar overigens niet tussen) hebben door hun houding het vluchtelingencijfer razend snel doen oplopen, zei Ul bricht. De gesikte Walter kondigde daarom niet alleen verscherpte grenscontrole aan, maar hij riep de partij op, de mensen niet af te sto ten. Daarom bereikte Ulbricht dat de partijmensen actiever worden en de Oostduitsers zich beter in hun land zullen thuisvoelen, een land waar men zelfs dfe machthebbers met kritiek niet ongemoeid laat. Onge twijfeld uit politiek oogpunt een handige zet. maar of het het aantal vluchtelingen zal verminderen, staat te bezien. Er zullen altijd kiertjes in het IJzeren Gordijn blijven. W ALTER ULBRICHT .partij is schuldig Wilton Feyenoord krijgt dok van 110.000 ton De directie van de Dok- en Werfmaat- schappij „Wilton Feijenoord" N.V. te Schiedam heeft besloten over te gaan tot de bouw van een nieuw te graven droogdok, dat geschikt zal zijn voor het opnemen van schepen met een maximum draag vermogen van 110.000 ton. Indien spoedig de toestemming van de betrokken autoriteiten kan wor den verkregen rekent men er op. dat dit dok in ongeveer twee en een half jaar gebouwd zal zijn. Het ontweip voor het nieuwe dok en de leiding van de uitvoering zullen worden verzorgd door het architecten- en ingenieursbur. F. C. de Weger. Het ligt in de bedoe ling de bouw van het dok op te dragen aan de N.V. Hollandse Be- tonmaatschappij (B.A.T.O.) en de Hoüandsche Betonmaatschappij De directie van Wilton Feijenoord verwacht, dat in de komende jaren het aantal te dokken schepen met een draagvermogen van meer dsn 38.000 ton, waarvoor ru uitslui tend dok nr. 4 in aanmerking komt. zo groot zal zijn, dat dit dok 4 niet meer toereikend is. Het nieu we dok zal gebouwd worden in de nabijheid van de moderne dokken 6 en 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3