Scheidende wethouder Kögeler ontving erepenning Middelburg S AWE MA ky iwiti Zeeuwse Almanak half linnen heeft alléén voordelen, ,.,let op dit garantie- merk ARBEIDERS GRAVER SLEDE IR ABDIJ TE MIDDELBURG INSTALLATIE MR. R0SINGH TOT OFFICIER VAN JUSTITIE Veeblets i 2 PROVINCIALE E E U w 8 E COURANT VRIJDAG 24 MAART 1961 „U WAS BESTUURDER VAN GROOT FORMAAT" Waardering voor geduld, objectiviteit en nooit afnemende belangstelling WETHOUDER A. W. Kögeler van Middelburg is vrijdag bij zijn afscheid als wethouder en als raadslid onderscheiden met de erepenning van de stad Middelburg. Deze erkenning van de vele en belangrijke diensten, die de heer Kögeler aan de Zeeuwse hoofdstad bewezen heeft, vormde het hoogtepunt van de afscheidsbijeenkomst, die in de Burgerzaal van het stadhuis onder leiding van burgemeester mr. Joh. de Widt gehouden werd. Daarnaast werd zowel van de zijde van b. en w. en de raad, als van de zijde van talrijke diensten en instellingen de scheidende wethou der lof toegezwaaid, die zo bleek uit de dankwoorden met nimmer afnemende belangstelling en met grote objectiviteit de Middelburgse za ken behartigd heeft. In tegenstelling tot de meeste raads vergaderingen was de thans in de Burgerzaal ingerichte „publieke tri bune" vrijwel geheel bezet, toen de commissie van ontvangst, bestaan de uit mevrouw A. J. P. C. de Vlie ger-de Vlieger, gemeentesecretaris mr. M. Hooij en mr. P. van Empel, de heer en mevrouw Kögeler naar hun plaats leidden. Dit had uiter aard betrekking op het bijzondere karakter van deze buitengewone vergadering, waarvan burgemeestér De Widt aan het begin de verdien- st envan wethouder en raadslid Kö geler schetste. Bijna 27 jaar geleden op 25 juni 1934 - werd de heer Kögeler in de Middelburgse raad benoemd, waarna hij op 17 mei 1940 tot wethouder werd gekozen. De uitzonderlijke om standigheden, waarin dit gebeurde, brachten mee. dat de heer Kögeler rond een jaar later ontslagen werd. „Al was het dan niet eervol, het strekt U wél tot eer", betoogde mr. De Widt. Reeds spoedig na de tweede wereldoorlog keerde de heer Kögeler als wethouder terug en sinds dit mo ment is hij het onafgebroken ge weest. De burgemeester wees er voorts op, dat de scheidende wethouder bij elk aar rond twee jaar loco-burgemees ter is geweest, waarvan twintig maanden gedurende „burgemeester- li jke tijdperken". De heer Kögeler had het wethouderschap van ver schillende portefeuilles, eerst van bedrijven en sociale zaken, later van financiën en onderwijs. Na deze „scala" van gemeentelijke werk zaamheden te hebben belicht, noem de mr. De Widt nog een serie func ties, die de heer Kögeler bekleedde in vele commissies en verenigingen. „Maar in cijfers, data's en functies krijgen we slechts een gebrekkig beeld van uw werkzaamheden", al dus de burgemeester. „U toonde een grote offerzin voor de ge meenschap. Met inzet van uw ge hele persoon en met grote liefde heeft U voor Middelburg gewerkt. Trouw, toegewijd en altijd bijzonder serieus, waarbij U zich geleidelijk ontwikkelde tot een man van grote deskundigheid op het gehele gemeen telijke terrein", sprak mr. De Widt, die speciaal de nadruk legde op het werk van de heer Kögeler in de na-oorlogse tijd. „Als wij het Middelburg van van daag zien dan kan het niet anders of de wethouder van financiën en de loco-burgemeester heeft in de opbouw van de stad een bijzonde re taak gehad, die op even bijzon dere wijze is vervuld", verklaar de burgemeester De Widt. „Wan neer U dan een begroting achter laat, die in alle opzichten gezond is en hier en daar zelfs kleine mogelijkheden biedt, strekt dit U ten volle tot eer. Het is een goed beleid geweest", voegde mr. De Widt er aan toe. „Een beleid van een bestuurder van groot for maat, die altijd antirevolutionair gebleven is". De heer De Widt wees ei- op, dat het beleiden van een bepaald principe nooit aanleiding is geweest voor moeilijkheden. De burgemeester be trok ook mevrouw Kögeler in zijn dankwoord. „U heeft uw man een ontelbaar aantal uren moeten mis sen. Het is geen frase, wanneer wij U hiervoor hulde brengen", verze kerde de heer De Widt „De raad zal U missen", verzekerde de burgemeester aan het slot van zijn toespraak tot de heer Kögeler. De raad is U ook dankbaar voor alle goede diensten, die U zovele jaren aan de gemeente heeft willen be wijzen. Als blijvend bewijs van die erkentelijkheid overhandigde mr. De (Zie slot pag. 5 kol. 5) Advertentie) Centrale verwarming Hedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT De welpen en verkenners van de „Doorman"-padvindersgroep in Ter- neuzen dreigen dakloos to raken. De welpen hebben hun „hordehol" op de zolder van een garage, waar niet ge stookt mag worden, zodat het in de winter wel een erg koud hordehol is. Naar. Maar de verkenners zijn er nog slechter aan toe, want hun on derkomen het voormalige kruit magazijn wordt binnenkort af gebroken in verband met de bouw van de nieuwe binnenvaartsluis. Tijdelijk worden de knapen geholpen door de woningbouwver. „Werkmans- CIRCULAIRE De Vereniging var. Vrijzinnig Her vormden in Vlissingen heeft een voortreffelijk initiatief genomen mei het van tijd tot tijd doen vertonen fin reprisevan goede films. Iet- Woordis al aan bod geweest en laatstelijk was het „La Slrada". Nu zijn het geen voorstellingen zon der meer, zo begrepen wij uit. een ons vriendelijk ter hand gestelde cir culaire. Na zo'n filmvoorstelling volgt een besprekingeventueel aan de hand van een aantal tevoren vast gestelde vragen. Nuttig, naar het ons voorkomt. Mis schien wel boeiend zelfs. Boeiend v:as in ieder geval de cir culaire en met name liet slot der mededelingen, luidende: Nadat de film is vertoond is de avond ten ein de". Kijk, dat gaat naar onze mening zelfs voor de Vrijzinnige Hervorm den net iets te ver. Het is domweg niet rvaar. Wij hebben de filmvoor stelling bijgewoond tot en met het einde en kunnen U met. de hand op het hart verklaren, dat dt avond na afloop van de voorstelling gewoon voortduurde. Alsof er geen film was geweest belang" en de B.B.; blijvend hoopt een stichting te kunnen helpen door het doen bouwen van een groepsge- bouw. Na een reeds gehouden oude- malerialeninzameling volgt nu een loterij om aan de nodige middelen te komen, Van 27 maart tot 15 april zullen welpen en verkenners trach ten een vijfduizend loten aan de man te brengen. In de muziektent op de Markt zal zaterdag 15 april, 's avonds om zeven uur, de trekking worden gehouden. Er staantwee fietsen op het spel. Welpen en ver kenners zullen dan uiteraard present zijn. Dakloos of niet... NIET MEER NODIG Ze is niet meer nodig, de politie verordening in Vlissingen, waar bij bepaald werd dat er voor het betreklcen van een woning een verklaring nodig was van een er kende deskundige op het gebied van... wandgedierte. Dat mocht namelijk niet in het huisraad voorkomen. B. en w. schrijven nu aan de raad: ..Aan deze preven tieve controle, die in de oorlogs jaren en in dc eerste naoorlogse jaren inderdaad noodzakelijk was, bestaat thans geen behoefte meer". Het college stelt daarom voor de verordening in te trekken. Een „souvenir" minder... NIEUWE SCHOOL St.-Maariensdijk heeft een nieuwe school. Donderdag 30 maart a.s. zal het nieuwe gebouw van de Prinses Ireneschool officieel worden ge opend. Ter gelegenheid van dit ge beuren is er een bijeenkomst belegd in het verenigingsgebouw, die 's middags om twee uur begint. GOUDEN FEEST Een gouden feest vierde het echt paar H. Vreeken-de Lijzer te Axel, dat vijftig jaar getrouwd was. Er was veel belangstelling. De heer Vreeken neemt nog steeds actief aan het verenigingsleven deel en met name de Algemene Bond van Ouden van Dagen neeft zijn interesse. Wethouder A. W. Kögeler van Mid delburg is vrijdag bij zijn afscheid als wethouder en raadslid onder scheiden met de erepenning van de stad Middelburg. Deze penning icerd hem overhandigd door burgemeester mr. Joh. de Widt. Foto: burgemees ter De Widt overhandigt de schei dende wethouder de erepenning. Foto P.Z.C.) Driejarig jongetje in vest te Hulst verdronken In «1e Binnenvest te Hulst is vrij dagmorgen omstreeks elf uur het 3-jarig zoontje van de familie J. Wentzler-van Laere verdrouken. Hel kind speelde met een vriendje vlak bij liet water en is toen waarschijn lijk geschrokken van do eenden en zwanen in de vest. Het gevolg was, dat het knaapje in het water viel. Het vriendje waarschuwde zijn moe der, die de familie van het kind op de hoogte bracht. Mevrouw VVentzler haalde zelf haar zoontje uit de vest. Inmiddels was dokter I'. J. N. de Gier op de plaats van het ongeval gearriveerd. Kunstmatige ademha ling mocht echter niet baten. Ook in het r.-k. ziekenhuis, waarheen het jongetje werd vervoerd, konden de levensgeesten niet meer worden op gewekt. Mr. K. eind april of begin mei voor rechtbank De rechtbank te Middelburg zal eind april of begin mei de zaak behande len tegen de Middelburgse oud-advo caat mr. W. F. P. K., die eind vorig jaar in Dordrecht werd gearresteerd onder verdenking faillissementsgel- den te hebben verduisterd. Aanvankelijk ging het om een be drag van rond 700, dat mr. K. zich als curator in een faillissement zou hebben toegeëigend. Bij het onder zoek is echter gebleken, dat de ver duistering een bedrag van meer dan 10.000 beloopt. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tegen mr. K. is nog niet afgesloten. Aanvaring tussen coaster en beurtschip voor Terneuzen Vrijdagavond omstreeks halt elf had een aanvaring plaats tussen de Ne derlandse coaster „Willem Cornelis" en een beurtschip. De schade aan beide schepen is gering. De coaster heeft de reis van Antwerpen naar Kopenhagen voortgezet. Het beurt schip zou de haven van Terneuzen zijn binnengevaren. Advertentie J. van Beylen bestuurslid Zeeuwsch Genootschap Het bestuur van 't Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft tot lid van het Genootschap benoemd de heer J. van Beylen, dienstleider van het Nationaal Scheepvaartmuseum te Antwerpen. De heer Van Beylen is deskundige op het gebied van Zeeuw se vissersschepen. Diverse publikaties van zijn hand zijn hierover versche nen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllS 1 „Prijs van Duiveland" j voor onderwijzeres In de nieuwe gemeente Duive- M M land is een mooi gebaar met een even mooi gebaar beloond. H Aan de openbare lagere school te Sirjansland is maar één on- derwijzer verbonden, de heer s A. Heulc. Alle klassen moeten g dus door hem worden geleid: in verband met het te lage leerlin- n genaantal is het aantrekken s van een tweede leerkracht niet toegestaan. Toen is belangen- loos en ongehonoreerd mevrouw jl Heule-Kip, die bevoegd is on- Ie derwijs te geven, haar echtge- s noot te. hulp gekomen. B. en w. van Duiveland schrc- ven de raad hierover „momen- i: teel is 'zij werkzaam aan deze school, echter niet als officiële 1= leerkracht". Zij doet dit helemaal pro deo p eh in het belang van haar man tot verlichting van zijn werk- -|| zaamheden en in het belang li van de leerlingen. Het behoeft geen betoog dat H deze houding het onderwijs aan de. school zeer ten goede komt. Wij zijn dan ook van mening s dat wij aan mevrouw Heule moeten tonen dat wij haar H werkzaamheden aan de school - zeer waarderen. Ons college is H van mening dat we dit het best kunnen doen door haar als blijk I 1 ran waardering een bezoldiging ten laste van de gemeente te verlenen van 1000 per jaar". De raad die gisteren, vrijdag- §i avond, vergaderde was het daar helemaal mee eens. Ook zonder p die duizend gulden zou me- H vrouw Heule haar werkzaam- heden hebben voortgezet. Een p mooi gebaar, beloond met een mooi gebaar Illllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilll Onderzoek in voormalige commissariswoning Zo goed als onzichtbaar voor de bui tenwereld zijn sinds enkele dagen vier werklieden vau de Nederlandse Heidemaatschappij tussen de oude muren van de voormalige commissa- riswoniug aan het Abdijplein te Mid delburg aan liet graven. In opdracht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek wordt in de lengte van de voormalige woning een sleuf van twee meter breedte gedolven, waarbij men reeds op enkele..— hoewel nog niet op zienbarende vondsten is gesto ten. Twee oude vloeren van hard- rodc steen met een niveauverschil van enkele decimeters heeft men blootgelegd, alsmede de contouren van twee oude schouwen. Voor het graafwerk, dat onder su pervisie staat van ir. J. A. Trimpe Burger, die ook de leiding heeft bij opgravingen in Aardenburg, heeft men enkele oude bomen, die tussen de muren van de woning tot flinke wasdom waren gekomen, moeten omhakken. Het onderzoek staat in verband met de plannen voor de bouw van een nieuwe commissariswoning aan het AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 10 W*\A<V>A*VWWWWW*\\V BIJ RECHTBANK MIDDELBURG Rechtbank en balie wezen op goede verstandhouding Tijdens een bijzondere zitting van de rechtbank te Middelburg is mr. A. \V. Rosingh, geïnstalleerd tot offi cier van justitie, tevens hoofd van het arrondissementsparket te Mid delburg. Nadat de griffier, mr. J. W. Muller, de akte van benoeming had voorgelezen en tevens de nieuwbe noemde officier namens de griffie had gelukgewenst, werd mr. Rosingh toegesproken door de president van de rechtbank, mr. 1'. van Empel. De president verklaarde, dat de rechtbank gaarne zal willen samen werken met mr. Rosingh op dezelfde wijze als dat met de vroegere offi cier, mr. G. J. 13. van der Dussen, het geval was. „U krijgt een parket, dat uitstekend functioneert" klaarde mr. Van Empel. De presi- ge! schillende aard van de Zeeuwse en dent wees voorts op de geheel ver- Limburgse bevolking (mr. Rosingh was officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht), waaraan hij toevoegde, dat het Middelburgse arrondissement met zijn gedifferen tieerde bevolking en zijn brede stro men een bijzonder cachet heeft. Aan het eind van zijn toespraak verklaar de mr. Van Empel dc nieuwbenoem de officier voor geïnstalleerd. Namens de balie werd mr, Rosingh gelukgewenst door de deken van de orde van advocaten, mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg. Mr. Adriaanse wilde niet beweren, dat mr. Rosingh te maken krijgt met de beste balie van Nederland, maar wél kon de de ken verklaren, dat er sinds lange tijd een uitzonderlijk goede verhouding bestaat tussen dc balie cn de zitten de magistratuur. „Wij hopen, dat IJ zich bij dit goede gebruik zult wil len aansluiten", betoogde mr. Adri aanse. Mi-. Rosingh verzekerde zeker het zijne tot het behoud van de goede verstandhouding met de rechtbank en de balie te zullen bijdragen. Hij dankte voor de waarderende ont vangst. „De roep van deze rechtbank is", aldus mr. Rosingh, „dat de sfeer er buitengewoon goed is". Na afloop van deze zitting was er in dc kamer van de officier gelegen heid voor de vele gasten om kennis te maken met mr. en mevrouw Ro singh. Voorzichtig leggen arbeiders in -de oude commissariswoning aan liet Ab dijplein te Middelburg een stenen vloer bloot, die bij graafwerkzaam heden is aangetroffen. Een nauwge zet iverkje, waarbij naast de schop zelfs een bezem en een mes te pas komen. (Foto P.Z.C. Abdijplein, waarvoor ir. H. de Lus- sanet de la Sablonière het ontwerp heeft gemaakt. Voordat men tot de bouw overgaat, wilde men echter eerst de onderliggende grond aan een onderzoek onderwerpen. Het is hierbij niet uitgesloten, dat de vondsten van dien aard zijn, dat het onderzoek in dit nog niet hei- bouwde deel van dc Abdij wordt Uitgebreid. tt- Zeeuws solistenconcours op 8 april te Kortgene Dit jaar zal liet Zeeuwse solisten- zangcoucours op 8 april te Kortgene worden gehouden in „De Stadswijn- kelder". Dit zangeoncours wordt evenals vorige jaren georganiseerd door de Nederlandse Federatie van Zangersbonden. Ongeveer 70 zangers zullen aan dit concours deelnemen, hetgeen een aanzienlijke stijging betekent in vér- gelijking met het vorige jaar. Als eerste punt staat voor die dag op het programma een ontvangst door bur gemeester A. A. Schuit, om elf uur, waarna het eigenlijke concours om twaalf uur begint. De beoordeling, door de heer Fr. van Amelsvoort uit 's-Hertogenbosch, zal geschieden in vijf rubrieken, namelijk techniek, samenklank, opvatting, ritmiek en nuancering en keuze van het te brengen nummer. Zoals gebruikelijk zullen ook dit jaar zangers deelne men uit de eerste, tweede en derde afdeling, de afdeling uitmuntend heid en de ercafdeling van de fede ratie. Examens Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde de heer M. de Jager te Vlissingen voor het arts examen. B1NNENVERIN GBED het teste bed ooit gemaakt Jjooilwill SCHUIMRUBBERBED 1 niet versterkte middcnscctor fabrieken Zevenbergen i NU EN DAN OPKLARINGEN Droog weer met uu en dan opklarin gen. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2